• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תהיות ושבירת ראש למה לא להשקיע רק ב-S&P 500

arvin

משתמש רגיל
דירוג
32
היי לכולם וחג שמח!
הייתי שמח להבין טוב יותר, ושוב לפתוח לדיון:
מי שרוצה תיק השקעות פאסיבי שלא מצריך הרבה התעסקות והבנה (כמו הרוב כאן), למה בעצם יש צורך להסתבך ולהרכיב תיק מורכב שכנראה יצריך מעקב והתאמות לאורך השנים, ולא פשוט להשקיע בסנופי (כבר הספקתי להבין שזה השם חיבה בפורום), ואולי גם קצת Nasdaq 100, בקרנות נאמנות עם 0 דמי ניהול?
עברתי על לא מעט פוסטים בנושא בפורום, אבל אשמח לתת את ההנחות הספציפיות שלי, ולענות מראש על שאלות שנתקלתי, ולשאול שאלות נוספות.

הנחות/עובדות עליהן אני מתבסס:
1. המדד של S&P הוא מדד אמין, יציב יחסית, הוכיח את עצמו אמין מאוד לאורך ההיסטוריה
2. למרות שהוא מנייתי, הוא נחשב יחסית סולידי מעצם הפיזור שלו על 500 חברות המובילות בארה״ב
3. זהו כנראה המדד הכי נסחר שיש, כולל אצל גופי השקעות, פנסיות וכו׳
4. גם וורן באפט המליץ על המדד כ-״השקעה טובה למי שלא רוצה לקרוא דוחות כל היום״
5. בנוסף כנראה הרוב מכירים את הניסוי שהוא עשה עם בית השקעות לאורך 5/10 שנים מי יעשה יותר תשואה, ובקצרה- ה-S&P ניצח
6. נכון שאי אפשר לדעת מה יוליד העתיד, אבל עד היום לאורך עשרות שנים, המדד תמיד חזר לעצמו ורק עלה
7. בד״כ כשה-S&P יורד, מכיוון שהוא כ״כ מושקע, גם שאר הדברים המנייתיים יורדים

הקרנות עליהן אני מדבר:
* S&P 500 מנוטרל מט״ח: 5122957
* S&P 500 לא מנוטרל: 5124482
* Nasdaq 100 מנוטרל מט״ח: 5131644
* Nasdaq 100 לא מנוטרל: 5127766

אישית אני מעדיף מנוטרלות מט״ח.

שאלות/תשובות מראש:
1. שאלה- למה בחרת את הקרנות האלו?
תשובה- גודל (שווי נכסים) שמשדר לי אמינות, 0 דמי ניהול (מלבד דמי נאמנות זניחים), וניטרול מט״ח.
2. שאלה- למה להסתמך רק על שוק אחד, כשאפשר להיות חשוף לשוק העולמי? ו/או למה לא עוד מדדים?
תשובה- פשטות, וחוסר היכרות עם משהו אחר. כפי שרשמתי למעלה, יש המון יתרונות לסנופי, ולא מצריך ממני אקסטרה עבודה. עם כל הצער שבדבר, אין לי יותר מידיי זמן ללמוד ולחקור מעבר למה שכבר עשיתי עד היום, והאמת שאולי זאת תיהיה דעה לא פופולרית כאן, אבל זה גם דיי משעמם אותי, ומעדיף להשקיע את הזמן ותשומת לב שלי בדברים שמעניינים אותי. ורק להבהיר, זה לא שאני לא חושב שזה חשוב, זה חשוב מאוד, וזאת גם הסיבה שאני כרגע (ובמשך השנים) שובר את הראש לגבי התיק השקעות שלנו.
3. שאלה- האם אתה מוכן לקבל את זה שההון שלכם יחתך ב-50%?
תשובה- כמו שכל אחד כאן בפורום ״סולידי״ יגיד, כמובן שכנראה שלא, אבל בו נשאל אחרת, מה האלטרנטיבות?
אין משהו מושלם, אם אני מחליט לגדר את התיק כמו בשיטות של הארי בראון או הארי מרקוביץ׳ וכל שאר המומחים, אני גם אראה מן הסתם משמעותית פחות תשואה, ואני לא יודע אם זה מספיק לי. אם למישהו יש דרך פשוטה, פאסיבית, שלא מצריכה אקסטרה הבנה, לעשות אותה תשואה כמו סנופי (איזור ה-10% ממוצע שנתי), אשמח לשמוע, וגם כן עם 0 דמי ניהול (או דמי ניהול ממש נמוכים).
בנוסף, יכול להיות שזה מחוסר ידע, אבל אני לא מכיר יותר מידיי מדדים טובים ואמינים שבזמן ש-S&P צונח הם מזנקים. למרות ששמתי לב שהרבה פעמים זה המקרה עם מדד הת״א 125, אבל לא מעוניין להשקיע בו בשלב הזה.
4. שאלה- איך אתה יודע שמה שקרה עד עכשיו ימשיך גם בעתיד?
תשובה- אני לא, אבל כמו שרשמתי בתשובה 3, לא מכיר אלטרנטיבות טובות יותר.

חששות (סוג של):
1. כמו כולם, שאולי נצטרך את הכסף בדיוק כשיהיו נפילות. אבל שוב, מה האלטרנטיבה הכדאית..?
2. שכלכלת ארה״ב תקרוס והמדד לא יחזור לעצמו. נניח במצבים קיצוניים כמו מלחמת עולם גרעינית, או שפתאום כלכלת סין תהפוך למובילה בעולם. למרות שזהו חשש שפחות מפחיד אותי, כי אם דבר כזה קיצוני יקרה, כנראה גם כל השאר יקרוס, אז זה לא משנה במה תשקיע. אולי רק זהב ישרוד (?)

בו נדבר קצת אלטרנטיבות:
נניח ואני לא רוצה / נרתע / מפחד לשים הכל בסנופי, מה האפשרויות שלי בעצם? שוב בהנחה ואני מחפש פשטות, ולא רוצה אקסטרה התעסקות.
חשבתי על קופות מנוהלות ונזילות במסלול מנייתי כמו גמל להשקעה / פוליסת חיסכון, ואשמח לנצל את ההזדמנות ולפתוח את ה-big no-no הזה רגע. למה זה כזה נורא?
נכון אין שקיפות, אני לא יודע מה הם עושים ואיך הם משקיעים את הכסף. אבל בסוף יושבים שם אנשים שכנראה יודעים מה הם עושים, ולמדו את זה בניגוד אליי, בונים תיקים מושכלים ככל הניתן, אולי באמצעות שיטות שאני לא מכיר. עובדתית גם ממה שראיתי בחודשים שהיו נפילות של נגיד 10% בסנופי, בגופי השקעות נפל הרבה פחות, איזור ה-1-3%, הם כן מפזרים ומגדרים את זה בצורה כלשהי. אבל כן גם מן הסתם התשואות שלהם נמוכות יותר מסנופי לאורך השנים, בקורלציה לניסוי של וורן באפט.
כן, הדמי ניהול לא כאלה נמוכים, אבל גם לא כאלה גבוהים, 0.7-1%, ראיתי קרנות נאמנות עם דמי ניהול גבוהים יותר.

אני תוהה אם אולי שווה 50% מההון לשים בקרנות מחקות S&P ומעט נאסדק ללא דמי ניהול, ועוד 50% בדברים מנוהלים במסלול מנייתי כמו גמל להשקעה ופוליסת חיסכון, שככה יגדרו לי קצת סיכונים מעצם הניהול שלהם. אשמח לשמוע דעות.

תודה מראש, מתנצל על החפירה, מקווה שלמישהו יהיה בכלל כוח לקרוא את זה

נערך לאחרונה ב:
וואו זה הרבה טקסט בשביל השאלה.
רוב הפורום מסכים בהשקעה ארוכת-טווח במדדי מניות רחבים, אז את ההחלטה הזו לא צריך להצדיק.
לגבי סנופי לעומת מדד עולמי:
א. לאורך הרבה שנים ביצועים של כלכלות במדינות שונות אחת ביחס לשנייה משתנה.
ב. מניות המנוהלות כולן באותה מדינה מושפעות מסיכונים משותפים ולכן יש מידה בה ערכן קורלטיבי.

אם א' לא מטריד אותך (אתה מניח שלארה"ב תמיד יהיה יתרון) וב' לא מטריד אותך (אתה לא מוטרד מסיכונים בארה"ב לבדה) אז השקעה בסנופי היא אופציה טובה שגם הוכיחה את עצמה ביחס למדד עולמי בעשור האחרון.

פעם היה גם טיעון בנוגע לדמי הניהול, אבל בימינו הקרן העולמית של בלאקרוק שנסחרת בארץ מנוהלת בדמי ניהול של 0.2% אז זה כבר לא מאוד משנה.

אני משקיע במדד העולמי.

יש במדד הזה הרבה בעיות. בעשור האחרון, חלה בו תופעה של הקצנה ממש כך שקומץ של 10 מניות אחראי ל-90% מהעליות. הנה אלטרנטיבה - קנה רק את אותן 10-20 מניות במקום להחזיק עוד 480 זבל. זה תמיד היה ככה, אבל בעשור האחרון זה החריף. נראה לי מאז 2020 זה אפילו לא 10 אלא 5 (רמז, חברות צמיחה גדולות במגזר הטכנולוגיה). לכן, הוא אפילו לא כל כך מגוון כמו שרוב האנשים רוצים להאמין. בגלל זה אני בשוק מזה שנותנים לאנשים לשים את הפנסיות שלהם על המכשיר...

ובאמת שרק נגעתי בקצה הקרחון. אני יכול לכתוב לפחות 2-3 מאמרים שלמים על הנושא. זה על קצה המזלג למה אני לא משקיע מדדים ובפרט לא S&P 500.

1. המדד של S&P הוא מדד אמין, יציב יחסית, הוכיח את עצמו אמין מאוד לאורך ההיסטוריה
2. למרות שהוא מנייתי, הוא נחשב יחסית סולידי מעצם הפיזור שלו על 500 חברות המובילות בארה״ב
יום אחד האימפריה האמריקאית תשקע, כמו שקרה לאימפריות גדולות וחזקות ממנה.
אני מאד מקווה שזה לא יקרה בימי חיי או בימי חיי ילדיי, אבל אם כן, אני רוצה להגדיל את סיכויי לשרוד את המשבר בכך שאשקיע בחברות שרשומות במדינות אחרות.
קח בחשבון שבתוך הסנופי יש סקטורים וחברות שיש להם עסקים גלובליים ויש כאלו עם התמקדות משמעותית בארה"ב.

לגבי קרנות עם דמי ניהול 0, זה טריק שבתי השקעות עושים כדי למשוך לקוחות ומתישהו הם יעלו את דמי הניהול ואתה תישאר לקוח שבוי אם לא תרצה אירוע מס.
אין דבר כזה דמי ניהול 0 לאורך זמן, אחרת ממה בית ההשקעות ירוויח.

יש לך את הקרן של בלאקרוק, עם דמי ניהול 0.07% שכנראה ישארו ככה, וגודל קרן מעבר לקרנות הישראליות.

לגבי השאלה, התשובה היא שסנופי לא מפוזר מספיק.
חסר לך את מדינות העולם המפותח, מדינות מתפתחות, וחברות עם שווי שוק קטן.

נערך לאחרונה ב:
למה בעצם יש צורך להסתבך ולהרכיב תיק מורכב שכנראה יצריך מעקב והתאמות לאורך השנים, ולא פשוט להשקיע בסנופי
מי אמר שצריך?
רק לא מנוטרל מט"ח כי זה מוסיף סיכון מט"ח לתיק ההשקעות. ואם אתה רוצה פיזור רחב יותר מארה"ב אז קרן סל מחקה מדד עולמי עדיפה.

וואו זה הרבה טקסט בשביל השאלה.
חחח בגלל זה התנצלתי מראש

למה?
אם אתה רוצה להמר על השקל מול הדולר, למה לקשר את זה להשקעה במדד מניות?
כדאי שתבין טוב מה המשמעות של זה במקרה של פיחות בשקל.
רק לא מנוטרל מט"ח כי זה מוסיף סיכון מט"ח לתיק ההשקעות.
יכול להיות שפספסתי משהו אם כמה כאן רשמו את זה.
אמרתי שאני מעדיף קרנות מנוטרלות מט״ח, כאשר מנוטרל מט״ח אומר שאינו מושפע מחשיפה למט״ח, משמע אני לא מהמר על השקל או על הדולר.
מה פספסתי?

אם א' לא מטריד אותך (אתה מניח שלארה"ב תמיד יהיה יתרון) וב' לא מטריד אותך (אתה לא מוטרד מסיכונים בארה"ב לבדה) אז השקעה בסנופי היא אופציה טובה שגם הוכיחה את עצמה ביחס למדד עולמי בעשור האחרון.
הרבה דברים במהלך הזה של לשים את כל הכסף במדד 1 מטרידים אותי, כולל מה שרשמת, אני פשוט כמו שרשמתי וסליחה קצת שאני חוזר על עצמי, אני מנסה למצוא אלטרנטיבות פשוטות שלא יצריכו ממני המון התעסקות, מעקב, ותשומת לב, ובאותה מידה יתנו לי תשואה דומה, עם דמי ניהול נמוכים.

אני משקיע במדד העולמי.
ואם אתה רוצה פיזור רחב יותר מארה"ב אז קרן סל מחקה מדד עולמי עדיפה.
סליחה על הבורות, אפשר לדעת איזה מדד/ים? ואולי לקבל אפילו קרנות ספציפיות מומלצות?

ובאמת שרק נגעתי בקצה הקרחון. אני יכול לכתוב לפחות 2-3 מאמרים שלמים על הנושא. זה על קצה המזלג למה אני לא משקיע מדדים ובפרט לא S&P 500.
אם אי פעם תכתוב מאמר כזה, אשמח לקבל אותו.
בכל אופן, אם אתה לא משקיע במדדים, משתמע (כנראה) שאתה משקיע יותר אקטיבי לא? מבחינתי זאת לא אופציה

לגבי קרנות עם דמי ניהול 0, זה טריק שבתי השקעות עושים כדי למשוך לקוחות ומתישהו הם יעלו את דמי הניהול ואתה תישאר לקוח שבוי אם לא תרצה אירוע מס.
אין דבר כזה דמי ניהול 0 לאורך זמן, אחרת ממה בית ההשקעות ירוויח.
א. יש להם מעט דמי נאמנות (זניחים).
ב. הם לא צריכים לעשות יותר מידיי, רק לעקוב אחרי מדד כמו תוכים, זה לא שהם צריכים לנהל משהו.
ג. כתוב דמי ניהול 0, דמי ניהול משתנים 0, דמי נאמנות 0.025, ללא עמלת הפצה, שיעור הוספה 0. מותר להם פתאום להחליט שהם משנים?

יש לך את הקרן של בלאקרוק, עם דמי ניהול 0.07% שכנראה ישארו ככה, וגודל קרן מעבר לקרנות הישראליות.
אפשר מספר קרן ספציפי?

כול להיות שפספסתי משהו אם כמה כאן רשמו את זה.
אמרתי שאני מעדיף קרנות מנוטרלות מט״ח, כאשר מנוטרל מט״ח אומר שאינו מושפע מחשיפה למט״ח, משמע אני לא מהמר על השקל או על הדולר.
מה פספסתי?
שהשם מטעה. מנוטרל מט״ח משמעו חשוף למט״ח (בשורט), לא מנוטרל מט״ח אינו חשוף למט״ח (זה כנראה לא לחלוטין מדוייק, אבל זה הקירוב הראשון).

יש על זה הרבה שרשורים בפורום, תחפש.

יכול להיות שפספסתי משהו אם כמה כאן רשמו את זה.
מה פספסתי?
כמו שכבר ענו, פספסת שהשם מטעה.

מה שקרן מנוטרלת עושה זה בעצם להמר על התחזקות השקל מול הדולר (למה דוקא דולר, כשמדובר בקרן עולמית? אף אחד לא באמת יודע).
כלומר מה שהם עושים בפועל זה להכניס הימור על פורקס (מט"ח) לתוך השקעה פשוטה במניות.

הבעיה שלהרבה אנשים יש תפיסה מוטעית כאילו השקעה במדד עולמי חושפת אותם לדולר, רק בגלל שהם קונים את המניה בדולר. ואז הם בטעות חושבים ש "לגדר" (כלומר להמר על השקל מול הדולר) ינטרל את החשיפה הזאת.
אבל מאחר והם טועים ואין באמת חשיפה כזאת, אז ה"גידור" בעצם יוצר חשיפה בעצמו.
הרבה דברים במהלך הזה של לשים את כל הכסף במדד 1 מטרידים אותי,
אין שום בעיה עקרונית בלשים את כל הכסף במדד אחד ויחיד.
מה שהוא דיבר עליו זה לשים את כל הכסף במדינה אחת ויחידה (ארה"ב במקרה של הסנופי).
סליחה על הבורות, אפשר לדעת איזה מדד/ים?
בגדול יש 2 מדדים עולמיים נפוצים:
MSCI ACWI
FTSE All World

לשניהם יש גרסה בסיסית שכוללת רק חברות קטנות ובינוניות, וגרסה שכוללת גם חברות קטנות (all cap ב FTSE ו IMI ב MSCI).
ואולי לקבל אפילו קרנות ספציפיות מומלצות?
יש הרבה טובות.
למשל VT, ACWI האמריקאית
או אם אתה רוצה משהו אירי אז:
VWRA, SSAC, EIMI

ויש כמובן עוד הרבה אופציות אחרות.
ג. כתוב דמי ניהול 0, דמי ניהול משתנים 0, דמי נאמנות 0.025, ללא עמלת הפצה, שיעור הוספה 0. מותר להם פתאום להחליט שהם משנים?
לא פתאום. אבל פעם בשנה (בתחילת השנה) מותר להם לשנות. (הכוונה לקרנות ישראליות. בקרנות זרות הסיפור קצת אחר).

אפשר מספר קרן ספציפי?
לא יודע מה מספר הקרן, אבל הסימול שלה הוא CSPX

מה פספסתי?
תקרא פה:

וחוץ מזה: גוגל הסולידית מייק

הרבה דברים במהלך הזה של לשים את כל הכסף במדד 1 מטרידים אותי, כולל מה שרשמת, אני פשוט כמו שרשמתי וסליחה קצת שאני חוזר על עצמי, אני מנסה למצוא אלטרנטיבות פשוטות שלא יצריכו ממני המון התעסקות, מעקב, ותשומת לב, ובאותה מידה יתנו לי תשואה דומה, עם דמי ניהול נמוכים.

סליחה על הבורות, אפשר לדעת איזה מדד/ים? ואולי לקבל אפילו קרנות ספציפיות מומלצות?

אפשר מספר קרן ספציפי?
א. מדד הוא כבר שילוב ממושקל של מניות. אם השילוב הממושקל הזה תואם את ההשקעה שהיית רוצה לבצע העובדה שאתה משקיע במדד "אחד" היא לא בעלת משמעות (זה כאילו מישהו בנה לך תיק שמשלב מאות/אלפי מניות כבר). ביו השאר, המדד העולמי גם כך מורכב ב-63% בערך ממניות אמריקאיות, אז שילוב שלו עם סנופי הוא הגיוני רק אם אתה רוצה חשיפה נוספת לארה"ב.
ב. הקרן העולמית של בלאקרוק - מספרה בבורסה בארץ הוא 1159235. הוזכרה גם הקרן שלהם של סנופי שמספרה 1159250.
ג. אתה משום מה תוהה לגבי גידור מט"ח מה שמעלה לי ספק האם קראת את מה שאתה צריך טרום השקעה. ספציפית: קרא את הפוסט של פירמידת הצרכים של המשקיע, תעשה החלטה מודעת לגבי גודל והרכב החלק הסולידי בתיק ההשקעות וספציפית - ודא שיש לך קרן חירום בגודל מספק כך שתאפשר לך לישון בלילה כשמדדי המניות יקרסו.

.כתוב דמי ניהול 0, דמי ניהול משתנים 0, דמי נאמנות 0.025, ללא עמלת הפצה, שיעור הוספה 0. מותר להם פתאום להחליט שהם משנים?
כן, פעם בשנה. הן מסתמכים על כך שלקוחות במצב רווח יעדיפו את ההעלאה בדמי הניהול על פני אירוע המס שמעבר קרן ידרוש.
בנוסף, שים לב שלקרנות קטנות עשויות להיות טעויות עקיבה.

קרן גדולה כמו זאת של בלאקרוק כנראה לא תעלה פתאום דמי ניהול מה שהופך את ההשקעה בהן לטווח ארוך ליותר בטוחה מבחינת דמי הניהול (שגם היום אינם גבוהים). בנוסף העקיבה של קרן בגודל הזה תהיה כנראה מדוייקת.

יש במדד הזה הרבה בעיות. בעשור האחרון, חלה בו תופעה של הקצנה ממש כך שקומץ של 10 מניות אחראי ל-90% מהעליות. הנה אלטרנטיבה - קנה רק את אותן 10-20 מניות במקום להחזיק עוד 480 זבל. זה תמיד היה ככה, אבל בעשור האחרון זה החריף. נראה לי מאז 2020 זה אפילו לא 10 אלא 5 (רמז, חברות צמיחה גדולות במגזר הטכנולוגיה). לכן, הוא אפילו לא כל כך מגוון כמו שרוב האנשים רוצים להאמין. בגלל זה אני בשוק מזה שנותנים לאנשים לשים את הפנסיות שלהם על המכשיר...

אמנם זה מ-2018, לפני הקורונה והקפיצה הגדולה של 20-21, אבל בגדול זה מסביר למה רוב מה שרשמת לא מדוייק:

אמל"ק: ככה עובדים מדדים, האחוז שתופסות החברות הגדולות מהמדד דווקא קטן מבעבר, אם תקנה רק את הגדולות תפסיד תשואה מכניסות של חברות כמו טסלה/אנבידיאה למדד.

שהשם מטעה. מנוטרל מט״ח משמעו חשוף למט״ח (בשורט), לא מנוטרל מט״ח אינו חשוף למט״ח (זה כנראה לא לחלוטין מדוייק, אבל זה הקירוב הראשון).

יש על זה הרבה שרשורים בפורום, תחפש.
כמו שכבר ענו, פספסת שהשם מטעה.

מה שקרן מנוטרלת עושה זה בעצם להמר על התחזקות השקל מול הדולר (למה דוקא דולר, כשמדובר בקרן עולמית? אף אחד לא באמת יודע).
כלומר מה שהם עושים בפועל זה להכניס הימור על פורקס (מט"ח) לתוך השקעה פשוטה במניות.

הבעיה שלהרבה אנשים יש תפיסה מוטעית כאילו השקעה במדד עולמי חושפת אותם לדולר, רק בגלל שהם קונים את המניה בדולר. ואז הם בטעות חושבים ש "לגדר" (כלומר להמר על השקל מול הדולר) ינטרל את החשיפה הזאת.
אבל מאחר והם טועים ואין באמת חשיפה כזאת, אז ה"גידור" בעצם יוצר חשיפה בעצמו.
תודה, לקח זמן, אבל אחרי שקראתי המון תגובות בפוסט שחתול לילה שיתף- נראה לי שירד לי האסימון למה התכוונתם.
אני חושב שיש פה עניין של נקודת מבט. כשהאדם הפשוט שפחות מבין רואה ״מנוטרל מט״ח״, בשבילו זה אומר שלא משנה מה יקרה בין השקל לדולר, הוא יודע שאם הוא שם בתחילת שנה 1000 ש״ח על קרן S&P מנוטרלת, ובאותה שנה ה-S&P עשה 10% תשואה, אז בסוף שנה הוא יהיה לו 1100 ש״ח (לפני מס), לא משנה מה קרה בין השקל לדולר. זאת בסוף הייתה הלוגיקה שלי גם.
אבל אני מסכים שאם חושבים על זה יותר לעומק, זה באמת סוג של להמר שהשקל לא יחלש. אין ספק שיש פה trade off. אבל לא הייתי מספיד כ״כ מהר את המנוטרל, שוב מאותה סיבה שאנחנו חיים במדינה של שקלים, וכמשקיע פשוט שאפילו לא סוחר בקרנות חוץ (קונה כרגע רק קרנות בישראל ומשלם בשקלים), מעניין אותי גם לקבל את התשואה של אותם מדדים בשקלים, לא יותר ולא פחות בעקבות שינויי מט״ח. ופחות מפריע לי מה הקרן עושה בשביל להשיג את זה, וברור לי שהיא עושה משהו בשביל זה, לכן גם מפתיע שזה 0 דמי ניהול. אבל כן הבנתי שכנראה זה יתייקר בעתיד.
בגדול יש 2 מדדים עולמיים נפוצים:
MSCI ACWI
FTSE All World

לשניהם יש גרסה בסיסית שכוללת רק חברות קטנות ובינוניות, וגרסה שכוללת גם חברות קטנות (all cap ב FTSE ו IMI ב MSCI).

יש הרבה טובות.
למשל VT, ACWI האמריקאית
או אם אתה רוצה משהו אירי אז:
VWRA, SSAC, EIMI

ויש כמובן עוד הרבה אופציות אחרות.

לא יודע מה מספר הקרן, אבל הסימול שלה הוא CSPX
תודה, האמת כששאלתי אם אפשר לקבל משהו ספציפי התכוונתי ממש למספרים של קרנות.
בכל מקרה אני מניח שאתה מתכוון לקרנות חוץ נכון? לא יצא לי לקנות קרנות כאלו, מכיוון שזה יותר עמלות.
כפי שרשמתי אני קונה כרגע רק קרנות בארץ בעמלות זולות.
מצאתי נניח בשלוף את 5122569, אולי יש עוד כמה עם פחות דמי ניהול.
ב. הקרן העולמית של בלאקרוק - מספרה בבורסה בארץ הוא 1159235. הוזכרה גם הקרן שלהם של סנופי שמספרה 1159250.
גם אלו קרנות חוץ. ממה שאני מבין הרוב פה סוחרים בקרנות חוץ? לא מפריע לכם העמלות?
אולי רק בתיק שלי הן גבוהות?
אצלי עמלות מסחר בארץ זה רק 0.07%.
עמלות מסחר בארה״ב זה 1 סנט למניה (מינימום $7.5), באירופה 0.15% מהעסקה (מינימום 15 יח׳ מטבע), קרנות זרות 0.25%.
אם זה גבוה אולי אני צריך לפתוח תיק במקום אחר, אשמח להמלצות, אני מניח שב-IB (?)
ג. אתה משום מה תוהה לגבי גידור מט"ח מה שמעלה לי ספק האם קראת את מה שאתה צריך טרום השקעה. ספציפית: קרא את הפוסט של פירמידת הצרכים של המשקיע, תעשה החלטה מודעת לגבי גודל והרכב החלק הסולידי בתיק ההשקעות וספציפית - ודא שיש לך קרן חירום בגודל מספק כך שתאפשר לך לישון בלילה כשמדדי המניות יקרסו.
אעבור על הפוסט שהצעת. כן הייתה החלטה מושכלת לאורך השנים להשקיע את רוב התיק בצורה סולידית, משהו כמו 35-45 מנייתי ו-65-55 אג״חי, במחשבה שנצטרך את ההון בשנים הקרובות לקנות דירה. אבל כפי שניתן לראות עם מחירי הדיור המגוחכים- החלום הזה רק מתרחק, ולכן עכשיו אנחנו באיזה מהלך כלכלי שמטרתו כנראה כן להעביר הכל למנייתי, בציפייה לפחות לראות תשואה טובה לאורך השנים, מה שלא כ״כ ראינו עד עכשיו (או לפחות לא כמו שהיינו רוצים). ואם וכאשר תיהיה הזדמנות לקנות דירה בעתיד והתיק יאפשר את זה (לא יהיה בדיוק נפילות), אז נלך על זה. אבל זה עדיין לא סגור, אנחנו עדיין שוברים את הראש מה לעשות.
לגבי הגידור מט״ח שהזכרת, האמת שלא תהיתי, זה פשוט נפתח פה לדיון, אבל בכל אופן זה ממש מטעה ולא אינטואיטיבי, הגבתי על זה למעלה.

קרנות חוץ
גם אלו קרנות חוץ. ממה שאני מבין הרוב פה סוחרים בקרנות חוץ? לא מפריע לכם העמלות?
אולי רק בתיק שלי הן גבוהות?
אצלי עמלות מסחר בארץ זה רק 0.07%.
קרנות חוץ בבורסה הישראלית זה בדיוק כמו כל נייר ערך ישראלי אחר, עדיין עמלת הקניה/מכירה צריכה להיות 0.07%

אם הוא שם בתחילת שנה 1000 ש״ח על קרן S&P מנוטרלת, ובאותה שנה ה-S&P עשה 10% תשואה, אז בסוף שנה הוא יהיה לו 1100 ש״ח
10% תשואה דולרית. אם מלכתחילה לא היית מודד את התשואה בדולרים, לא היית דואג מזה.
הנכסים שלך הם הנכסים שלך, הם שווים כמה שמוכנים לשלם עליהם, לא משנה באיזה מטבע. זה שנהוג למדוד בדולרים לא משנה בכלום את מה שאתה מחזיק בפועל.

אבל לא הייתי מספיד כ״כ מהר את המנוטרל, שוב מאותה סיבה שאנחנו חיים במדינה של שקלים,
אתה כנראה צעיר, אבל היו תקופות שדירות נסחרו בדולרים.
פשוט, השקל כל יום נחלש יותר ויותר ולא היה הגיוני לעדכן כל הזמן את המחיר.
וזה עוד השקל החדש. אתה מוזמן לבדוק מה קרה לשקל הישן.

להחזיק קרן מנוטרלת במצב כזה מוחק לך את הנכסים.

ובאותה שנה ה-S&P עשה 10% תשואה

המדד עושה תשואה לפי מטבע מסוים. מה שאתה אומר זה שאם המדד יעשה 10% בדולר אתה תקבל את התשואה הזו בשקלים. תדמיין לרגע מצב שבו השקל נחלש ביחס לדולר. המדד, בשקלים, יעלה. כי מניות הן נכס ריאלי. אבל בדולרים הוא לאו דווקא יזוז. כלומר אתה תפספס את היתרון של המדד בהיותו נכס ריאלי כי הצמדת אותו למטבע שרירותי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ו תהיות בנוגע להתייחסותה של הסולידית ל-"מודל החרדי". פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 34
S תהיות על יעילות השקעות שמערבות סיכון למס ירושה אמריקאי מיסים 7
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
stamEhad לוקחים משכנתא פעם ראשונה - התייעצות, תהיות ושאלות נדל"ן 14
I תהיות על המצב הפיננסי העולמי, משבר הנדל"ן בארץ ולאן מועדות פנינו אוף טופיק 435
Roi גוגל תהיות לנפילה אחרי הדוח מאתמול שוק ההון 16
א תהיות בעקבות הסכסוך הרוסי - אוקראיני שוק ההון 7
M תהיות לגבי קרנות באופן כללי וקרנות סינטתיות באופן ספציפי שוק ההון 32
כ תהיות לגבי בחירת מדד להשקעה ב IRA שוק ההון 5
T תהיות בנוגע לתיק שוק ההון 32
ד תהיות על ה"מסלול הרגיל" אוף טופיק 34
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
כ תהיות לגבי לתיקון 190 כאלטרנטיבה לחשבון ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Y תהיות לגבי השקעה בסיכון נמוך שוק ההון 6
L תהיות לגבי האינפלציה בשנים הקרובות שוק ההון 82
D תהיות של סולידי מתחיל ושאלות תיאורטיות בנוגע לגיבוש תוכנית. שוק ההון 0
U תהיות לגבי השקעה לפי משקל שוק שוק ההון 39
M [תהיות בעקבות משבר הקורונה] אוף טופיק 63
abby1994 תהיות של התחלה התפתחות אישית 14
Henchman34 תהיות לגבי ביטוח דירה צרכנות פיננסית 53
מ תהיות על קופת גמל ותיקה שוק ההון 9
E פנסיה - מספר תהיות ושאלות צרכנות פיננסית 0
H קרן פנסיה- תהיות צרכנות פיננסית 15
C מכר שנפטר- מעלה תהיות אוף טופיק 3
C תהיות לגבי סיפוק מהעבודה התפתחות אישית 6
Oyi תהיות לגבי פתיחת חשבון מסחר בארץ שוק ההון 18
יבגני וולף תהיות לגבי אגרות חוב שוק ההון 3
יבגני וולף תהיות על מניות reit שוק ההון 6
R תהיות לגבי אחזקה ישירה של אג״ח מבחינת מיסוי מיסים 29
קרן תהיות למי שלא רכש דירה נדל"ן 81
Odysseus תהיות לגבי רדיפת תענוגות אוף טופיק 9
AlexNOSAM תהיות של בחור בן 22 יומני מסע אישיים 34
Sinister תהיות על חופש ברוח יום העצמאות אוף טופיק 21
Henchman34 תהיות על בחירת אג"ח בחלק הפחות תנודתי בתיק. שוק ההון 118
snail תהיות לגבי ריבית בנק ישראל אוף טופיק 14
י בית עם 5 יחידות דיור, האם זה כאב ראש או שדווקא הזדמנות? נדל"ן 33
1337justme ניקוי ראש "post covid" בחו"ל אוף טופיק 28
ב עזרה בפתיחת תיק השקעות והכנסת ראש למים שוק ההון 18
נ מי שאין לו ראש ריאלי אין לו עתיד? אוף טופיק 51
anonyshmeger דיון - "ראש בראש: השקעה פסיבית במדדי מניות מול השקעה במניות דיבידנד" דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 15
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
ברזילרו שאלות של נוב, ברכה על ראש העונים צרכנות פיננסית 5
משה בואו ללקט פטריות יום שישי ה06/01 ביער ראש העין אוף טופיק 21

נושאים דומים

Back
למעלה