• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תהיות על בחירת אג"ח בחלק הפחות תנודתי בתיק.

Henchman34

משתמש רגיל
דירוג
999
אני לא מחפש המלצות על אג"ח ספציפי או עצות להרכבת תיק אלא input תיאורטי על התפקיד אותו משחק חלק האג"ח בתיק השקעות מגוון ומה הדרך האופטימלית לפתור פאזל בהינתן מספר תנאים מקדימים.

ההנחה הראשונה היא שתיק חייב להיות מפוזר בכמה אפיקי השקעה (האפיקים הבולטים הם המניות ואג"ח כאשר יש המוסיפים להם נכסים כמו נדל"ן באחזקה ישירה, סחורות, זהב ו-REIT.) עם קורלציה שלילית אחד עם השני וכיסוי "לכל תרחיש" ככה שבכל רגע נתון יש אפיק שמגיב חיובת למצב הכלכלי הנתון (צמיחה, מיתון וכו).
ההנחה השניה היא שמשקיעים בצורה פאסיבית ומאזנים מהון חיצוני או ממכירה של אפיק מוצלח ורכישה של אפיק "כושל".
ההנחה השלישית היא שהתיק לא מיועד להיפדות לעולם, אפשר להסתכל עליו כעסק שגדל לגודל מסויים עד שמתחילים למשוך ממנו % קבוע כל שנה שלא פוגע בצמיחה שלו.

ההנחה הרביעית היא שהתיק מורכב מנדל"ן בהחזקה ישירה (כרגע רק בישראל עם תכנון עתידי לנכסים בחו"ל וב-US בפרט), פלח מניות שכולל קרנות מחקות ב-US (בדמות VTI + VXUS) זה משאיר את פלח האג"ח.

השאלה הראשונה והקלה ביותר היא האם לקנות אג"ח ישראלית או אמריקאית?
ההגיון אומר שאם יש כבר התחיבות ל-$ בפלח המניות ואין עדיפות למדינת ישראל מבחינת איתנות פיננסית אז צריך לקנות אג"ח של הדוד סם.

השאלה השניה היא האם לבחור באג"ח צמוד או לא?
ראשית יש גידור אמיתי מאינפלציה בדמות הנדל"ן והמניות ושנית המדד הוא לא ערך אבסולוטי אלא סל שמחושב על ידי המדינה שיכולה לייצר טעויות עקיבה לכן אני לא רואה סיבה לקנות אג"ח צמוד.

השאלה השלישית היא האם לרכוש ישירות או דרך קרן סל?
נראה שהעדפה היא בעיקר על בסיס ההתעסקות. מכיוון שפיזור לא משחק פה (בניגוד למניות) תפקיד אפשר להתעסק ב"כאב ראש" של רכישה תקופתית כל כמה זמן של אג"ח חדשות או לחלופין לוותר על חלק מהתשואה הנמוכה גם ככה לטובת "שגר ושכח" בקרן סל.
*האם קרנות סל אמריקאיות שמשקיעות באג"ח צוברות דיבדנד או לא?

השאלה הרביעית וזו שאין לי תשובה לגביה כלל היא משך מח"מ שכדאי לקחת.
לבוא ולומר שהריבית היום מאוד נמוכה יהיה לא יותר מתזמון שוק. לכן אשמח לשמוע את דעתכם

באופן כללי אשמח לשמוע כל INPUT שיש לכם על הפאזל שהוצג כאן. נסיון זה מה שמקבלים כשלא מקבלים את מה שרוצים :) לכן אשמח ללמוד מנסיונם של אחרים.

עריכה:
חייב לציין שרק כתיבת הדברים עזרה לי לעשות הרבה מאוד סדר בראש.

בזמן שאני מחכה לחוות דעת עשיתי "מחקר" קצר על סוגי אג"ח ב-US ובניגוד לישראל לכל אג"ח יש שם אחר כתלות במשך הזמן לפדיון ואני בטוח שזה יהיה שימושי למי שיחפש בעתיד.

Treasury Note - אג"ח לטווח בינוני של בין 1-10 שנים, הריבית משולמת כל חצי שנה.
Treasury Bill - T-Bill - שווה ערך למק"מ הישראלי עם טווח של חודש, 3 חודשים וחצי שנה. הם נמכרים מתחת ל-Face value ולא מחלקים קופון.
Treasury Bond - T-Bond - אג"ח לתקופה ארוכה של מעל 10, הנפוץ ביותר הוא ל-30 שנה.
Treasury Inflation-Protected Securities - TIPS - מדובר באג"ח צמוד מדד ל-5, 10 ו-30 שנה.
Zero-Coupon Bond - אג"ח שלא מחלק קופון לאורך חיי האיגרת אלא רק בסופה קיימת וריאציה בשם strips שהיא בעצם אג"ח מחלקת קופונים שגוף פיננסי ארז מחדש.

לצערי אני לא יודע מספיק כדי לענות לך, אבל אני גם מתכנן לקנות אג"ח אמריקאיות (יותר סומך על החברות שם שלא יעשו תספורת ומעדיף דולרים זמינים אם השוק האמריקאי ייפול והשקל ירד), ויש סוג אחד שמאוד מעניין אותי (מה הסיכון בו ולמה הוא דומה) שאלתי עליו אבל לא קיבלתי תשובה חד משמעית,
הסוג הוא MUNI - אג"ח מונציפלי שמונפק ע"י מדינות כמו קליפורניה ניו יורק וכ"ו...

ההנחה הראשונה היא שתיק חייב להיות מפוזר בכמה אפיקי השקעה (האפיקים הבולטים הם המניות ואג"ח כאשר יש המוסיפים להם נכסים כמו נדל"ן באחזקה ישירה, סחורות, זהב ו-REIT.) עם קורלציה שלילית אחד עם השני וכיסוי "לכל תרחיש" ככה שבכל רגע נתון יש אפיק שמגיב חיובת למצב הכלכלי הנתון (צמיחה, מיתון וכו).
הנחה שגויה לדעתי. ב-2008 הכל היה בקורלציה עם הכל, ולקורלציות האלה יש נטיה לנוע ולהשתנות. כל המחשבה שאם אחד יירד השני יעלה היא ממש אשליה ואין מה לבנות על זה.

השאלה הראשונה והקלה ביותר היא האם לקנות אג"ח ישראלית או אמריקאית?
ההגיון אומר שאם יש כבר התחיבות ל-$ בפלח המניות ואין עדיפות למדינת ישראל מבחינת איתנות פיננסית אז צריך לקנות אג"ח של הדוד סם.
אם אתה מושקע בנדל"ן או במניות אתה לא מושקע במטבע כלשהו אלא בנכס ריאלי. לכן כל העיסוק בשאלה לאיזה מטבע אתה חשוף בהקשר הזה מבוססת על הנחה שגויה. כמו שאם קנית שק קמח בעשרים שקל או בחמש דולר אין לך חשיפה לא לשקל ולא לדולר אלא פשוט לקמח.

לגבי אג"ח באופן כללי עבור תיק לטווח ארוך - זה פשוט לא אפיק השקעה כי אין לו תשואה. לכל היותר - חיסכון נטול תשואה. לכן א ברור מה הטעם להשקיע בו בתיק כזה. (לא חשוב אם מדובר באג"ח ישראלי או אמריקאי).

השאלה השניה היא האם לבחור באג"ח צמוד או לא?
לדעתי אם כבר אז צמוד. הפער בין צמוד ללא צמוד מגלם ציפיות אינפלציה כל כך נמוכות שאין סיבה לקחת את הסיכון של האינפלציה כשיש לך כזה ביטוח זול.

השאלה השלישית היא האם לרכוש ישירות או דרך קרן סל?
רק ישירות מהטעם שקרן אג"ח שומרת על מחמ קבוע ולכן פוטנציאל ההפסד במצב של עליית ריבית הוא בלתי מוגבל, לעומת תשואה "מובטחת" כשקונים אג"ח ספציפי וממתינים לפדיון.

השאלה הרביעית וזו שאין לי תשובה לגביה כלל היא משך מח"מ שכדאי לקחת.
לבוא ולומר שהריבית היום מאוד נמוכה יהיה לא יותר מתזמון שוק. לכן אשמח לשמוע את דעתכם
לא לקנות. ולא מדובר בתזמון שוק אלא ב-common sense להבין שאם מישהו מציע לך לתת לו הלוואה אתה צריך לקבל עליה ריבית ריאלית משמעותית של לפחות כמה אחוזים אם לא יותר. כל דבר שלא מספק לך תשואה סבירה לטווח ארוך לא ראוי להיקרא השקעה. אם אתה צריך נזילות, תחזיק מזומן ואג"ח קצר בסכום שדרוש לך.

לצערי אני לא יודע מספיק כדי לענות לך, אבל אני גם מתכנן לקנות אג"ח אמריקאיות (יותר סומך על החברות שם שלא יעשו תספורת ומעדיף דולרים זמינים אם השוק האמריקאי ייפול והשקל ירד), ויש סוג אחד שמאוד מעניין אותי (מה הסיכון בו ולמה הוא דומה) שאלתי עליו אבל לא קיבלתי תשובה חד משמעית,
הסוג הוא MUNI - אג"ח מונציפלי שמונפק ע"י מדינות כמו קליפורניה ניו יורק וכ"ו...

מכיר את הסוג ופסלתי אותו בדיוק כמו שפסלתי אג"ח קונצרניות. לדעתי לכל פלח יש תפקיד מוגדר. לרכוש אג"ח מדינה בדירוג גבוהה מספק תשואה נמוכה ביחס למניות אבל ממתן תנודתיות. כאשר קונים אג"ח קונצרני או אג"ח מוניציפלי מנסים לרקוד על 2 חתונות, מנסים לקחת אפיק סולידי ולקבל עליו תשואה עודפת מה שבהגדרה הופך אותו לפחות סולידי. לדעתי מי שמחפש תשואה עודפת יכול להשיג אותה באלוקציה גבוהה יותר לפלח המניות.

לדעתי אלוקציה (לדוגמא ולא כהמלצה) של 50% MUNI ו- 50% STOCK תהיה עדיפה פחות מ 40% T- note ו-60% STOCK.

הנחה שגויה לדעתי. ב-2008 הכל היה בקורלציה עם הכל, ולקורלציות האלה יש נטיה לנוע ולהשתנות. כל המחשבה שאם אחד יירד השני יעלה היא ממש אשליה ואין מה לבנות על זה.

אני מסכים חלקית שלא ניתן להגיע למצב מושלם בו לכל תרחיש יש פלח שעולה בדיוק באותו ערך כמו שפלח אחר ירד. אבל אלוקצית מספר נכסים שונים אחד מהשני היא הדבר הכי קרוב לזה.
*לדעתי דווקא ב-2008 אג"ח מדינה US סיפק תשואה חיובית אבל אני לא זוכר.

אם אתה מושקע בנדל"ן או במניות אתה לא מושקע במטבע כלשהו אלא בנכס ריאלי. לכן כל העיסוק בשאלה לאיזה מטבע אתה חשוף בהקשר הזה מבוססת על הנחה שגויה. כמו שאם קנית שק קמח בעשרים שקל או בחמש דולר אין לך חשיפה לא לשקל ולא לדולר אלא פשוט לקמח.
לגמרי מסכים, ביחוד ששהחברות עצמנן מתנהלות במספר סוגי מטבעות ומגדרות מט"ח בעסקאות מסויימות.

לגבי אג"ח באופן כללי עבור תיק לטווח ארוך - זה פשוט לא אפיק השקעה כי אין לו תשואה. לכל היותר - חיסכון נטול תשואה. לכן א ברור מה הטעם להשקיע בו בתיק כזה. (לא חשוב אם מדובר באג"ח ישראלי או אמריקאי).
בהחלט יש לו תשואה, היא אומנם נמוכה יותר ממניות אבל היא חיובית. קראתי לא מזמן שב-200 שנים האחרונות מניות עשו בקירוב 7% ראלי ואג"ח עשה 3.5%.

לדעתי אם כבר אז צמוד. הפער בין צמוד ללא צמוד מגלם ציפיות אינפלציה כל כך נמוכות שאין סיבה לקחת את הסיכון של האינפלציה כשיש לך כזה ביטוח זול.
לדעתי כל עוד יש אפיקי השקעה אחרים שחשופים לאינפלציה אז חשיפת עוד אחד מיותרת כי היא יוצרת חשיפה של כל התיק למדד, מה שאומר שבמקרה של דיפלציה הכל נפגע ללא יוצא מן הכלל.

רק ישירות מהטעם שקרן אג"ח שומרת על מחמ קבוע ולכן פוטנציאל ההפסד במצב של עליית ריבית הוא בלתי מוגבל, לעומת תשואה "מובטחת" כשקונים אג"ח ספציפי וממתינים לפדיון.
להבנתי קרן אג"ח עדיין מחזיקה פיזית באג"ח בצורה ישירה אז מהההבדל?

לא לקנות. ולא מדובר בתזמון שוק אלא ב-common sense להבין שאם מישהו מציע לך לתת לו הלוואה אתה צריך לקבל עליה ריבית ריאלית משמעותית של לפחות כמה אחוזים אם לא יותר. כל דבר שלא מספק לך תשואה סבירה לטווח ארוך לא ראוי להיקרא השקעה.

אני כבר שומע לפחות 5 שנים שנים שהריבית אוטוטו עולה ומחירי האג"ח יתרסקו ושמחירי הדיור בשיא כל השיאים ושאין להם לאן לעלות מי שישב ולא עשה כלום ב-5 שנים הקרובות הפסיד הרבה כסף. זהב לא מספק תשואה אלא רק הוצאות אבל עדיין לדעתי יש לו תפקיד חשוב (נדל"ן בהחזקה ישירה מאוד קרוב בתכונות שלו לזהב לדעתי) של סחורה מיוחדת ששווה להחזיק או למצוא לו תחליף קרוב.

עריכה: הנה למשל קרן אג"ח ממשלתית של Vanguard Short term bond VFISX עם מח"מ של 2.4 שנים.
לא נראה ש-2008 הזיזה לה יותר מדי. בניגוד ל-Vanguard Total Stock Market ETF VTI שמושקעת במניות חברות US שעברה טלטלה.

נערך לאחרונה ב:
להבנתי קרן אג"ח עדיין מחזיקה פיזית באג"ח בצורה ישירה אז מהההבדל?

קרן מחזיקה באג״ח עם טווח פדיון מסויים. כאשר אג״ח יורד מטווח הפדיון - היא מוכרת אותו. אם הוא זול באותו זמן אז היא מוכרת בזול. זאת בניגוד להחזקה עד זמן הפדיון.

מכיר את הסוג ופסלתי אותו בדיוק כמו שפסלתי אג"ח קונצרניות. לדעתי לכל פלח יש תפקיד מוגדר. לרכוש אג"ח מדינה בדירוג גבוהה מספק תשואה נמוכה ביחס למניות אבל ממתן תנודתיות. כאשר קונים אג"ח קונצרני או אג"ח מוניציפלי מנסים לרקוד על 2 חתונות, מנסים לקחת אפיק סולידי ולקבל עליו תשואה עודפת מה שבהגדרה הופך אותו לפחות סולידי. לדעתי מי שמחפש תשואה עודפת יכול להשיג אותה באלוקציה גבוהה יותר לפלח המניות.

לדעתי אלוקציה (לדוגמא ולא כהמלצה) של 50% MUNI ו- 50% STOCK תהיה עדיפה פחות מ 40% T- note ו-60% STOCK.

אני בהחלט לא ישים שם 50% לא משנה באיזו סיטואציה, אני מדבר על גיוון קטן..
אני בסך הכל רוצה להבין את היתרונות חסרונות של המוצר הזה, אולי @Edward מכיר?

קרן מחזיקה באג״ח עם טווח פדיון מסויים. כאשר אג״ח יורד מטווח הפדיון - היא מוכרת אותו. אם הוא זול באותו זמן אז היא מוכרת בזול. זאת בניגוד להחזקה עד זמן הפדיון.
זו נקודה טובה אבל האם היא לא אמורה בתאריך הפדיון לקבל עליו לפחות קירוב מאוד טוב של ה-Face value + הקופון האחרון, במידה ויש כזה?

זו נקודה טובה אבל האם היא לא אמורה בתאריך הפדיון לקבל עליו לפחות קירוב מאוד טוב של ה-Face value + הקופון האחרון, במידה ויש כזה?
כן אבל אם אתה קונה קרן שלא מחזיקה אג"חים של פחות משנתיים אז יש עוד שנתיים לפחות עד לפדיון ולכן ביום המכירה אתה יכול לקבל פחות מהערך של החזר האגח בפועל.

@daat99 , עכשיו יותר ברור. בינתיים מכל מה שאני קורא עדיף להחזיק אג"ח בצורה ישירה ולא דרך קרן.

יש עמלות אחרות על קניית אגחים ישירות, אתה צריך לעשות בעצמך את פעולת "גלגול" האגחים ככל שהמח"מ שלהם מתקצר (אם אתה רוצה לשמור על מח"מ מסוים) מה שגורר עוד עמלות, יש סכומי מינימום גבוההים יחסית לקניית אגח, וכשהאגח מחלק קופונים לאורך הזמן - זה אירוע מס במקום שהקרן תצבור אותו ותשקיע בחזרה.

יש עמלות אחרות על קניית אגחים ישירות, אתה צריך לעשות בעצמך את פעולת "גלגול" האגחים ככל שהמח"מ שלהם מתקצר (אם אתה רוצה לשמור על מח"מ מסוים) מה שגורר עוד עמלות, יש סכומי מינימום גבוההים יחסית לקניית אגח, וכשהאגח מחלק קופונים לאורך הזמן - זה אירוע מס במקום שהקרן תצבור אותו ותשקיע בחזרה.

לפי מה שאני רואה ל-Vanguard יש 2 ETF שיכולים להתאים למח"מ קצר
ב-IBI התשלום הוא סנט למניה,אג"ח ו-ETF ו-10$ מינימום השאלה איך זה מסתדר מול 0.12% מהקרן, סכומי מינימום גבוהים פחות מפחידים. לגבי חלוקת קופונים ומיסוי לדעתי גם קרן אג"ח ETF תשלם מיסוי על הקופונים רק שהיא באמת תשקיע את השארית בחזרה באופן אוטומטי

אפרופו למישהו יש מושג מה המיסוי על אג"ח מדינה בארצות הברית, הצמוד והלא צמוד?

נערך לאחרונה ב:
אהה, אם אתה מדבר על אגח אמריקאי - במקרה כזה הקרנות מחלקות את הקופונים, לא צוברות.

בהחלט יש לו תשואה, היא אומנם נמוכה יותר ממניות אבל היא חיובית. קראתי לא מזמן שב-200 שנים האחרונות מניות עשו בקירוב 7% ראלי ואג"ח עשה 3.5%.
ההצהרה הזו דומה לנהיגה קדימה במכונית תוך כדי שמסתכלים אך ורק על המראה האחורית.

נתחיל מכך שב-200 השנים האחרונות המטבע השתנה באופן מהותי משווה זהב לחסר ערך ריאלי ולכן גם מבנה התשואה הריאלית על כל האג"ח השתנתה באופן מהותי. נוסיף לזה את העניין הפשוט שאין שום טעם להשוות תשואות אג"ח בתקופות עם ריבית גבוהה (1980) לתקופות עם ריבית נמוכה (1950, היום).

משנת 1980 ועד היום אג"ח ארוך עשה תשואה דומה למניות. למה? בגלל אפקט ירידת הריבית. מאחר והאפקט הזה נעלם (או גרוע מכך, מתהפך), זו ודאות מוחלטת שאג"ח יעשה לכל היותר תשואה נמוכה ביותר בעשורים הקרובים - אם לא ייצר הפסדים כואבים למי שמחזיק קרנות אג"ח.

כך שההשוואה ארוכת הטווח מסתמכת על מצבים שונים שלא כולם רלוונטיים לסביבת הריבית והמטבע פיאט שיש היום. כלומר - במאה ה-19 ובשנות ה-80 של המאה ה-20 היה שווה להשקיע באג"ח. היום? מסוכן ביותר וטיפשי.

לדעתי כל עוד יש אפיקי השקעה אחרים שחשופים לאינפלציה אז חשיפת עוד אחד מיותרת כי היא יוצרת חשיפה של כל התיק למדד, מה שאומר שבמקרה של דיפלציה הכל נפגע ללא יוצא מן הכלל.
לדעתי כל עוד המטבעות בעולם לא צמודים לכלום ולמעשה חסרי ערך פנימי מצב של דפלציה משמעותית הוא בלתי אפשרי. הבנקים המרכזיים יכולים להדפיס כל סכום ובעצם למנוע מצב כזה - וזה אגב בדיוק מה שקרה בחמש השנים האחרונות. לכן אני לא רואה טעם להכין את התיק למצב פחות או יותר בלתי אפשרי מסוג זה תוך כדי ויתור על גידור של מצב הרבה הרבה יותר סביר מהצד השני.

אני כבר שומע לפחות 5 שנים שנים שהריבית אוטוטו עולה ומחירי האג"ח יתרסקו ושמחירי הדיור בשיא כל השיאים ושאין להם לאן לעלות מי שישב ולא עשה כלום ב-5 שנים הקרובות הפסיד הרבה כסף. זהב לא מספק תשואה אלא רק הוצאות אבל עדיין לדעתי יש לו תפקיד חשוב (נדל"ן בהחזקה ישירה מאוד קרוב בתכונות שלו לזהב לדעתי) של סחורה מיוחדת ששווה להחזיק או למצוא לו תחליף קרוב.
1. אף אחד לא אמר לשבת ולא לעשות כלום. מי שלמשל בחמש השנים האחרונות השקיע במניות ולא באג"ח או בנדל"ן עשה תשואות יפות מאוד גם כן. יש אלטרנטיבות שלא מחייבות לקחת סיכונים גדולים. האמירה שלך משולה לאדם שקופץ מגג בן ארבע קומות, לא קורה לו כלום, והוא מחליט שזה היה סבבה וכבר מתכנן את הקפיצה מהקומה החמישית.

2. יש הבדל מהותי בין נדל"ן לזהב - זהב לא מייצר תשואה, נדל"ן מייצר דמי שכירות וסך הכל די שומר על ערך ריאלי במקביל. יש הבדל גדול לאורך זמן.

והערה כללית - בכל מה שקשור להשקעות לטווח ארוך לפחות, לתנודתיות אין כל כך משמעות ואין טעם לוותר על תשואה או להעלות סיכון כדי להפחית אותה. צריך להתרכז בייצור תשואה טובה ככל הניתן בסיכון נמוך ככל הניתן.

נערך לאחרונה ב:
ההצהרה הזו דומה לנהיגה קדימה במכונית תוך כדי שמסתכלים אך ורק על המראה האחורית.
ואני מסכים שזו נהיגה עם הסתכלות במראה האחורית (מה שהיה לא מעיד על מה שיהיה) אבל היא שקולה בחוסר ערך שלה לנסיון שלך להמר על שער הריבית העתידי. כל מה שצריך זו איזו טכנולוגיה מהפכנית חדשה שאין מאחוריה כלום ויש לך בועה חדשה שתגרום למשבר כלכלי שאחרי ניפוצה תגרום לבנקים המרכזיים לעשות "חישוב מחדש" של שערי הריבית לכיוון הרצפה בשביל לעודד צמיחה וצריכה.

לדעתי כל עוד המטבעות בעולם לא צמודים לכלום ולמעשה חסרי ערך פנימי מצב של דפלציה משמעותית הוא בלתי אפשרי.
גם זה הימור בקשר לעתיד, שאפשר לקחת ולגרוף תשואה עודפת במקרה שאתה צודק.

האמירה שלך משולה לאדם שקופץ מגג בן ארבע קומות, לא קורה לו כלום, והוא מחליט שזה היה סבבה וכבר מתכנן את הקפיצה מהקומה החמישית.
האמירה נכתבה לא בשביל לקפוץ מהקומה החמישית אלא על מנת לומר בפה מלא, אני לא יודע מה יהיה מחר אומנם אני יכול לחשב לשבת ולחשב הסתברויות אבל זה עדיין לא יהיה יותר מהימור.

צריך להתרכז בייצור תשואה טובה ככל הניתן בסיכון נמוך ככל הניתן.
שזו משוואה עם הרבה יותר מפתרון אחד.

ו ודאות מוחלטת שאג"ח יעשה לכל היותר תשואה נמוכה ביותר בעשורים הקרובים - אם לא ייצר הפסדים כואבים למי שמחזיק קרנות אג"ח
@Edward, מאיפה הוודאות המוחלטת (יש לך איזה כדור בדולח שאפשר להשאיל ?) :)
ובלי ציניות, לפי דעתי אף אחד לא יודע כמה זמן הריבית תישאר נמוכה והיא יכולה גם להמשיך לרדת ולהיות שלילית.
בינתיים ההדפסה של הבנקים המרכזיים מנפחת אינפלציה בנכסים הפיננסיים (מניות, נדל"ן וכו") אבל לא מתורגמת לאינפלציה במדד המחירים לצרכן לכן החשש לדיפלציה הוא לא בלתי סביר בעיניי ואז אג"ח ארוך מאוד רלוונטי.

מהי החלופה לפלח דל הסיכון בתיק?

גם למזומן יש סיכון, ובכל מקרה בטווח הארוך המזומן נשחק והאג"חים מייצרים תשואה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
כ תהיות לגבי בחירת מדד להשקעה ב IRA שוק ההון 5
ו תהיות בנוגע להתייחסותה של הסולידית ל-"מודל החרדי". פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 34
S תהיות על יעילות השקעות שמערבות סיכון למס ירושה אמריקאי מיסים 7
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
stamEhad לוקחים משכנתא פעם ראשונה - התייעצות, תהיות ושאלות נדל"ן 14
I תהיות על המצב הפיננסי העולמי, משבר הנדל"ן בארץ ולאן מועדות פנינו אוף טופיק 435
Roi גוגל תהיות לנפילה אחרי הדוח מאתמול שוק ההון 16
arvin תהיות ושבירת ראש למה לא להשקיע רק ב-S&P 500 שוק ההון 77
א תהיות בעקבות הסכסוך הרוסי - אוקראיני שוק ההון 7
M תהיות לגבי קרנות באופן כללי וקרנות סינטתיות באופן ספציפי שוק ההון 32
T תהיות בנוגע לתיק שוק ההון 32
ד תהיות על ה"מסלול הרגיל" אוף טופיק 34
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
כ תהיות לגבי לתיקון 190 כאלטרנטיבה לחשבון ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Y תהיות לגבי השקעה בסיכון נמוך שוק ההון 6
L תהיות לגבי האינפלציה בשנים הקרובות שוק ההון 82
D תהיות של סולידי מתחיל ושאלות תיאורטיות בנוגע לגיבוש תוכנית. שוק ההון 0
U תהיות לגבי השקעה לפי משקל שוק שוק ההון 39
M [תהיות בעקבות משבר הקורונה] אוף טופיק 63
abby1994 תהיות של התחלה התפתחות אישית 14
Henchman34 תהיות לגבי ביטוח דירה צרכנות פיננסית 53
מ תהיות על קופת גמל ותיקה שוק ההון 9
E פנסיה - מספר תהיות ושאלות צרכנות פיננסית 0
H קרן פנסיה- תהיות צרכנות פיננסית 15
C מכר שנפטר- מעלה תהיות אוף טופיק 3
C תהיות לגבי סיפוק מהעבודה התפתחות אישית 6
Oyi תהיות לגבי פתיחת חשבון מסחר בארץ שוק ההון 18
יבגני וולף תהיות לגבי אגרות חוב שוק ההון 3
יבגני וולף תהיות על מניות reit שוק ההון 6
R תהיות לגבי אחזקה ישירה של אג״ח מבחינת מיסוי מיסים 29
קרן תהיות למי שלא רכש דירה נדל"ן 81
Odysseus תהיות לגבי רדיפת תענוגות אוף טופיק 9
AlexNOSAM תהיות של בחור בן 22 יומני מסע אישיים 34
Sinister תהיות על חופש ברוח יום העצמאות אוף טופיק 21
snail תהיות לגבי ריבית בנק ישראל אוף טופיק 14
E בחירת דירה בדירה בהנחה נדל"ן 2
Y בחירת קרן כספית שוק ההון 3
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
ג קנית קרן מחקה מדד סנופי + בחירת פלטפורמה שוק ההון 0
י בחירת האינסטרומנט המתאים לגידור שוק ההון 0
ד בחירת יועץ משכנתא נדל"ן 7
B בחירת מסלול אצל אקסלנס שוק ההון 4
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
T בחירת דרך השקעה מתאימה לשנה בלי משכורת שוק ההון 7
caterpillar בחירת מקבילה דואלית מתאימה לנייר שקלי שוק ההון 0
ס בחירת בורסה לרכישת נייר דולרי שוק ההון 9
T בחירת דירה בפינוי בינוי נדל"ן 32
ס בחירת מסלול מס להשכרה - 10% או פטור חלקי: האם ניתן לקזז הוצאות גדולות של התקנת המזגן / אי השכרה? מיסים 4
S בחירת שכונה למגורים אוף טופיק 16
doc29 בחירת עורך דין מייצג פינוי בינוי נדל"ן 7

נושאים דומים

Back
למעלה