• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תהיות על מניות reit

יבגני וולף

משתמש רשום
דירוג
4
היי חברים יקרים,
גם אני כמו רבים מכם משקיע ביחס מסוים בין אג"ח למניות.

לאחרונה קראתי מאמר בנושא מניות reit:
http://thebigpicture.co.il/blog/מניות-נדלן-reit/

רציתי להתייעץ, האם לטעמכם עדאי לפתוח פלח נוסף (באחוזים מסוימים) בתיק ההשקעות המוקדש למניות reit או פשוט להשאיר את המצב כמו שהוא- הרי בכל מקרה אני משקיע במניות אלה כחלק מהמדדים.

מניתוח שעשיתי עד כה רשמתי את הנקודות הבאות:
יתרון: התנהגות פונדמנטלית שונה- כלומר כשאני משקיע במניות reit אני משקיע בנדל"ן. כמובן שנותן פיזור נוסף עם קורלציה נמוכה לשאר החלקים בתיק (האם זה נכון?)
חסרון: כמות כל מניית דיבידנד. מס של25% על הדיבידנד כל פעימה (כאשר במניות זה רק בזמן המכירה).

בסופו של דבר לטעמי האישית שוק ההון לא מייצג נאמנה את שוק הנדל"ן. כלומר מניות reit תופסות חלק קטן מבך כלל המניות במדדים המובילים. ואילו המציאות היא ששוק הנדל"ן הנו שוק גדול ולכן עליי להשקיע בו באופן מפורש דרך קרנות reit.

אשמח לעצתכם.

לא ציינת אם מדובר בשוק ישראלי או זר.
בשוק ישראלי לדעתי זה מיותר.
בשוק אמריקאי אני מחזיק גם קרן ריט כפלח נפרד בתיק.
בס״כ זה לא כל כל משנה. כך שאם אתה רוצה פשטות וראש שקט לא הייתי טורח להוסיף את זה.
וכמו שציינת זה פחות יעיל מבחינת מס.
אתה יכול גם לשחק עם portfoliovisualizer כדי לראות את ההשלכה של זה על התיק על בסיס נתוני עבר.

לא המלצה לא ייעוץ.

נערך לאחרונה ב:
כלומר כשאני משקיע במניות reit אני משקיע בנדל"ן. כמובן שנותן פיזור נוסף עם קורלציה נמוכה לשאר החלקים בתיק (האם זה נכון?)
לא חושב שזה "להשקיע בנדל"ן". זה אולי קצת יותר שונה ממניות אחרות, אבל זה הרבה יותר מניה מנדלן וכשיגיע המשבר במניות זה ייפול כמו כולם. ממה שזכור לי הנתח המומלץ על ידי רוב מומחי ההשקעות (בהנחה שאתה רוצה איזושהי סיבה לסטות מההשקעה של השוק) הוא 5 עד 10%. גם ככה בשוק העולמי יש באיזור 3-4 אחוזים. אני אישית לא רואה צורך להמר דווקא על הסקטור הזה. אבל אני לא ממליץ כלום כמובן.

יתרון: התנהגות פונדמנטלית שונה- כלומר כשאני משקיע במניות reit אני משקיע בנדל"ן. כמובן שנותן פיזור נוסף עם קורלציה נמוכה לשאר החלקים בתיק (האם זה נכון?)
זה לא נכון.
מניות REIT נופלות חזק כאשר הבורסה נופלת בלי קשר לשינויים בנדל"ן.

חסרון: כמות כל מניית דיבידנד. מס של25% על הדיבידנד כל פעימה (כאשר במניות זה רק בזמן המכירה).
זה לא בהכרח חיסרון ואני אישית רואה בזה יתרון.
כמו כן זה לא מוגבל אך ורק ל-REITים.
אני משקיע 100% מהחסכונות שלי במניות דיבידנד ואתה יכול לקרוא את השרשור שפתחתי בנושא כאן בפורום או את הבלוג שלי.

אני לא רואה שום סיבה לתת פלח מיוחד ל-REITים מכיוון שאתה כבר מושקע בהם דרך המדדים והם מכילים סיכונים הרבה יותר גדולים מסתם מניה רגילה.

כבר דשנו בנושא הריט כמה פעמים, אבל אני לא מצליח למצוא את התגובה המפורטת שכתבתי על הנושא.
בקצרה:
א. ריט לא ממוסה ב25% אלא בשילוב של מב רווחי הון ומס שולי שמנוכים במקור. זה מטרד לא קטן לקבל את המס בחזרה.
ב. הריטים כיום מתומחרים הרבה יותר מדי גבוה (בגלל הריבית הנמוכה) - במקום שהם יתנו ס"ג של 8% שנתי, הם נותנים כ4%-3 (לפני מס).
ג. כמו שאמר @daat99 מעלי, הריטים סובלים מקורלציה למניות וגם מקורלציה לנדל"ן (למרות שהם לא באמת משקיעים בנדל"ן למגורים). אם אתה לא מתכוון להחזיק אותם עד קץ הימים ולהינות מהדיווידינד שלהם, צפה לימים סוערים...
אחרי שאמרתי את כל זה, אציין שאני מחזיק מניות של ריט (שנקנו כשהרווח באמת היה 8%) ומכניסות לי דיווידנד קבוע ונחמד אבל הסדר תשלום המס עליהן עדיין לוקה בחסר. כמו כן, אני באמת מתכוון להחזיק את הריטים האלו עד לפרישה (שיהיה לי מה לעשות בפנסיה - לרדוף אחרי מס הכנסה :)) אז לא באמת אכפת לי מהמחיר שלהם, חוץ מזה שהם יקרים מכדי שישתלם לי לקנות עוד מהם כרגע...

אם אתה לא מתכוון להחזיק אותם עד קץ הימים ולהינות מהדיווידינד שלהם, צפה לימים סוערים...
גם אם כן קח בחשבון שאתה לא יודע כמה ריטים ישרדו את העלאות הריבית הצפויות בשנים הקרובות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ו תהיות בנוגע להתייחסותה של הסולידית ל-"מודל החרדי". פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 34
S תהיות על יעילות השקעות שמערבות סיכון למס ירושה אמריקאי מיסים 7
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
stamEhad לוקחים משכנתא פעם ראשונה - התייעצות, תהיות ושאלות נדל"ן 14
I תהיות על המצב הפיננסי העולמי, משבר הנדל"ן בארץ ולאן מועדות פנינו אוף טופיק 435
Roi גוגל תהיות לנפילה אחרי הדוח מאתמול שוק ההון 16
arvin תהיות ושבירת ראש למה לא להשקיע רק ב-S&P 500 שוק ההון 77
א תהיות בעקבות הסכסוך הרוסי - אוקראיני שוק ההון 7
M תהיות לגבי קרנות באופן כללי וקרנות סינטתיות באופן ספציפי שוק ההון 32
כ תהיות לגבי בחירת מדד להשקעה ב IRA שוק ההון 5
T תהיות בנוגע לתיק שוק ההון 32
ד תהיות על ה"מסלול הרגיל" אוף טופיק 34
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
כ תהיות לגבי לתיקון 190 כאלטרנטיבה לחשבון ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Y תהיות לגבי השקעה בסיכון נמוך שוק ההון 6
L תהיות לגבי האינפלציה בשנים הקרובות שוק ההון 82
D תהיות של סולידי מתחיל ושאלות תיאורטיות בנוגע לגיבוש תוכנית. שוק ההון 0