• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תהיות על המצב הפיננסי העולמי, משבר הנדל"ן בארץ ולאן מועדות פנינו

Iron_man

משתמש רגיל
דירוג
371
מתנצל מראש אם הפוסט יצא קצת מפוזר ועם ניחוח סוציאליסטי, אנסה להיות מדויק כמה שאפשר, ולמען הסר ספק אני יותר קפיטליסט מסוציאליסט בדעותיי.

לאחרונה מתגבשת אצלי ההבנה שמה שקרה בעשור פלוס האחרון שבו בנקים מרכזיים פיזרו כסף לכל עבר בטענה שזה נעשה לצורך הצלת הכלכלה הגלובלית ממשבר נזילות וקטסטרופה כלכלית, תהליך שהתגבר באופן קיצוני בזמן הקורונה, זהו למעשה סיפור כיסוי למנגנון שנועד להגביר את חלוקת העושר העולמי ולהעשיר עוד יותר את אלה שיש להם על חשבון אלה שאין להם.

אנחנו יכולים לראות את התוצאות של הדבר הזה בניפוח של הנכסים הפיננסיים בכל העולם, אם מדובר במדדי המניות שהתפוצצו למעלה ובמחירי הנדל"ן שגם לא נשארו מאחור. לכל זה מן הסתם מתלווה סחרור אינפלציוני, כשכושר ההשתכרות (של רוב האנשים) משתרך מאחור ולא מצליח להדביק את הפערים.

אם מסתכלים על מה שקורה בארץ, אז אפשר לראות שהמרוויחים הגדולים מהמצב אלו הם בעלי הכסף הישן שרובו מושקע בנכסים פיננסיים שהכפילו ושילשו את שוויים וסקטור ההייטק שנהנה מהשקעות חסרות תקדים של כסף זול וטיפש שרק חיפש מקום לנחות בו (פה אני חייב לומר שאין לי שום דבר אישי נגד ההייטקיסטים, התמזל מזלם והם מצאו את עצמם בצד הנכון של מנגנון החלוקה. הזחיחות ושגעון הגדלות שהרבה מהם פיתחו כתוצאה מזה זה כבר by product פחות חיובי בעיניי).

עכשיו ההצדקה הכלכלית למהלך השנוי במחלוקת הזה של הבנקים המרכזיים הוא תאוריית החילחול שאפשר לומר שאכן התממשה במידה מסוימת, אבל עושה רושם שהיא מתחילה לקרטע והמשך האפקטיביות שלה לא ברור.
נכון שרוב האנשים בעולם המערבי ובפרט בארץ סה"כ חיים לא רע, וכנראה שהרווחה הכלכלית הכללית היא הטובה ביותר מאז ומעולם. אנשים לא רעבים לאוכל ולכולם יש קורת גג.
אבל מרגיש לי באופן אישי כתוצאה משיטוטים ברשתות החברתיות ומשיחות עם חברים ומכרים, שהשיח הציבורי מתחיל להשתנות בחדות ומידת הטולרנטיות של אלה שנשארו מאחור הולכת וקטנה. מחירי השכירות מתפוצצים למעלה, כוח הקניה של רוב הציבור צונח, ויותר ויותר אנשים מתחילים לשאול את עצמם האם מה שקורה משרת אותם.

מה שמעניין אותי לדעת הוא האם אני היחיד שמרגיש רוחות של שינוי שעלולות, בהינתן קטליזטור מתאים, להוביל להתקוממות (אולי אפילו אלימה) אם הדברים ימשכו כפי שהם עכשיו?
או שזה סתם wishfull thinking שלי, עולם כמנהגו ינהג, החזקים ימשיכו להתחזק והחלשים ישתרכו מאחור וימשיכו להתלונן על מר גורלם.

נערך לאחרונה ב:
נכון שרוב האנשים בעולם המערבי ובפרט בארץ סה"כ חיים לא רע, וכנראה שהרווחה הכלכלית הכללית היא הטובה ביותר מאז ומעולם. אנשים לא רעבים לאוכל ולכולם יש קורת גג.
עכשיו ההצדקה הכלכלית למהלך השנוי במחלוקת הזה של הבנקים המרכזיים הוא תאוריית החילחול שאפשר לומר שאכן התממשה במידה מסוימת, אבל עושה רושם שהיא מתחילה לקרטע והמשך האפקטיביות שלה לא ברור.

נו, אז המטרה הושגה - להביא כמה שיותר אנשים לרווחה.
תמיד יהיו כאלה שיהיה להם יותר.

פה בדיוק אתה מפספס. הרווחה הכלכלית היא הגרועה מזה 100 שנה. להגיד שעכשיו זו התקופה הכי טובה בהיסטוריה זה משהו שכל אתרי החדשות בכל העולם מפמפמים כבר שנים, אבל מי שנולד עם זוג עיניים ויותר מ100 נוירונים במוח, יכול לקלוט את המצב האמיתי.

אתה מוזמן להתעניין בכמות ההומלסים בארהב בערים גדולות ולהשוות אפילו ללפני 3-5 שנים. יש שכונות שלמות (לדוג' בסן פרנסיסקו) שפשוט אי אפשר ללכת בהן יותר.
ביוטיוב יש סרטונים מעניינים.
יש גם פורומים שבהם אנשים רגילים מתארים מה מתרחש בשטח.

התורים ל FOOD BANKS, העלייה המטאורית בפנייה לארגוני תרומות, והמחסור המטורף של אותם ארגונים (גם בארץ), גם הם מראים בבירור את השינוי.
לא מדובר בטעות סטטיסטית שאפשר להתווכח עליה, אלא בקריסה מוחלטת של המערכות הללו שלא יכולות להכיל את הביקוש לעזרה.

אפשר להסתכל על העובדה שבעבר הלא רחוק (20-30 שנה), כל מקצוע שמכבד את עצמו(מורה, שוטר, עובד עירייה,..) יכל לפרנס משפחה, לקנות בית, לחיות ברמת חיים מכובדת. כרגע, צריך להיות בטופ של הטופ, באחד ממספר המקצועות הבודדים שעדיין משלמים טוב, כדי להתקרב לאותה רמת חיים ממוצעת ולכוח הקנייה שהיה אז.

אתה מוזמן להתעניין בכמות ההומלסים בארהב בערים גדולות ולהשוות אפילו ללפני 3-5 שנים.
חלק גדול מההומלסים בארצות הברית לא הגיעו למצבם בגלל המצב הכלכלי במדינה אלא בגלל בעיות אישיות, כגון התמכרות לסמים (וחלק מכובד מההתמכרות התחיל בנטילת אופיואידים).

נו, אז המטרה הושגה - להביא כמה שיותר אנשים לרווחה.
תמיד יהיו כאלה שיהיה להם יותר.
אבל זה בדיוק העניין, הרווחה היחסית שכרגע עוד ישנה מתערערת בגלל האינפלציה וצריך גם לקחת בחשבון שחלק גדול מאותה רווחה מתאפשר ע"י לקיחת חוב וגילגול שלו.
עכשיו לא צריך להיות פרופסור לכלכלה כדי להבין למה יכול לגרום השילוב של אינפלציה ששוחקת את כוח הקניה עם עליית ריבית שמייקרת את המימון שחלק ענק מהאוכלוסיה מסתמך עליו כדי להשאיר את הראש מעל המים.

אתה מוזמן להתעניין בכמות ההומלסים בארהב בערים גדולות ולהשוות אפילו ללפני 3-5 שנים. יש שכונות שלמות (לדוג' בסן פרנסיסקו) שפשוט אי אפשר ללכת בהן יותר.
ביוטיוב יש סרטונים מעניינים.
יש גם פורומים שבהם אנשים רגילים מתארים מה מתרחש בשטח.

התורים ל FOOD BANKS, העלייה המטאורית בפנייה לארגוני תרומות, והמחסור המטורף של אותם ארגונים (גם בארץ), גם הם מראים בבירור את השינוי.
לא מדובר בטעות סטטיסטית שאפשר להתווכח עליה, אלא בקריסה מוחלטת של המערכות הללו שלא יכולות להכיל את הביקוש לעזרה.

אפשר להסתכל על העובדה שבעבר הלא רחוק (20-30 שנה), כל מקצוע שמכבד את עצמו(מורה, שוטר, עובד עירייה,..) יכל לפרנס משפחה, לקנות בית, לחיות ברמת חיים מכובדת. כרגע, צריך להיות בטופ של הטופ, באחד ממספר המקצועות הבודדים שעדיין משלמים טוב, כדי להתקרב לאותה רמת חיים ממוצעת ולכוח הקנייה שהיה אז.

חייב להודות שאין לי ממש מושג מה קורה בארה"ב כי אני לא עוקב. אם זה באמת המצב אז זה רק מחזק את ההנחה שלי שיש סיכוי שאנחנו לפני שינוי מהותי באופן שבו הדברים מתנהלים.

בכל אופן, ממה שאני רואה ושומע בארץ אז אין פה עדיין רעבים ללחם, אבל הפערים כן הולכים וגדלים בקצב מטורף ואנשים מתחילים לראות את זה ולשאול שאלות.

אבל זה בדיוק העניין, הרווחה היחסית שכרגע עוד ישנה מתערערת בגלל האינפלציה וצריך גם לקחת בחשבון שחלק גדול מאותה רווחה מתאפשר ע"י לקיחת חוב וגילגול שלו.
עכשיו לא צריך להיות פרופסור לכלכלה כדי להבין למה יכול לגרום השילוב של אינפלציה ששוחקת את כוח הקניה עם עליית ריבית שמייקרת את המימון שחלק ענק מהאוכלוסיה מסתמך עליו כדי להשאיר את הראש מעל המים.
דווקא העלאת הריבית זה צעד שאמור להטיב עם החלשים בחברה ולפגוע בחזקים.
מי הם אלו שנסמכים על מימון? למה אתה חושב שאלו החלשים שנסמכים עליו? ההיגיון שלי אומר שאלו דווקא החזקים הם אלו שחיים על הלוואות (סטארטאפיסטים, בעלי נדל"ן וכו')

נתעלם לרגע מהעובדה שאני זוכר היטב שגם לפני כ20-30 שנה היו משפחות שנאבקו לשרוד מבחינה כלכלית,
נתעלם גם מהעובדה שאני יודע בוודאות שגם היום אפשר לחיות טוב עם מקצוע "רגיל" (כאשר גרים באיזור שאינו איזור ביקוש, מביאים מספר ילדים סביר, וחיים ללא בזבזנות).

אבל גם אם נקבל את הטענה שלך כפשוטה -
תקופה של 20-30 שנה היא פסיק קטן בקנה מידה של מדינות.
יכול להיות שעושר יהיה קיים בתקופה כזו באופן זמני בזכות כניסה לשימוש של טכנולוגיות חדשות (למשל עידן האינטרנט והטלפון הסלולרי),
או פשוט בזכות מלווה מהעתיד (למשל חלוקת משכורות מדינה ביד נדיבה, פנסיות תקציביות, הדפסת כסף ועוד).
יכול להיות מאוד שההווה הנוכחי שעליו אתה מתמרמר הוא תוצאה של אותו עבר שעליו אתה מתרפק.

נערך לאחרונה ב:
אני בספק שזה עובדה,יש לך מקור?
ממה שאני מכיר רמת החיים(לא בהכרח איכות) בארץ עלתה בשנים האלה בכול פרמטר אובייקטיבי מדיד כמו צריכה לנפש,נפשות למ"ר כמות רכבים לנפש,כמות חופשות בחו"ל לנפש וכו'.

במידה ואנחנו נכנסים למיתון ומשבר עולמי או אפילו רק אינפלציה גבוה וחוסר וודאות בהחלט הולך להיות יותר קשה כלכלית מהמצב הנוכחי.

באמת?!
ב1930 היה יותר טוב? ומה עם 1944?
לבחור תאריך ספיציפי וממנו להשליך על תקופה גדולה של 100 שנה הוא טיעון לא רלוונטי.
ב 2022 באוקראינה, נהרסו החיים והכלכלה של רוב אוכלוסיית המדינה. הנה, גם אני בחרתי תאריך ספיציפי

לבחור תאריך ספיציפי וממנו להשליך על תקופה גדולה של 100 שנה הוא טיעון לא רלוונטי.
כדי להפריך טענה שגויה ("הרווחה הכלכלית היא הגרועה מזה 100 שנה") מספיקה דוגמא נגדית אחת.

דווקא העלאת הריבית זה צעד שאמור להטיב עם החלשים בחברה ולפגוע בחזקים.
מי הם אלו שנסמכים על מימון? למה אתה חושב שאלו החלשים שנסמכים עליו? ההיגיון שלי אומר שאלו דווקא החזקים הם אלו שחיים על הלוואות (סטארטאפיסטים, בעלי נדל"ן וכו')

החלשים משתמשים באשראי לצריכה, חיים במינוס, ולוקחים משכנתאות גדולות על גבול יכולת ההחזר שלהם.

לעומתם החזקים משתמשים באשראי לצורך הגדלה של ההון שלהם, הם לא תלויים בו למחייתם ולרוב יש להם יותר כלים וידע איך אפשר להרוויח (או לכל היותר להפסיד פחות) בכל מצב מוניטרי. זה כל ההבדל.

מה שמעניין אותי לדעת הוא האם אני היחיד שמרגיש רוחות של שינוי שעלולות, בהינתן קטליזטור מתאים, להוביל להתקוממות (אולי אפילו אלימה) אם הדברים ימשכו כפי שהם עכשיו?
או שזה סתם wishfull thinking שלי
גם אני חושב שכיום יש קשיים בכלכלה, אם כי זה לא דבר חדש וכבר היו זמנים גרועים יותר בעבר (למשל בארץ בשנות ה80).
אני מקווה מאוד שלא נתדרדר להתקוממות (בטח שלא אלימה), ולא מבין למה שתרצה את זה.

עולם כמנהגו ינהג, החזקים ימשיכו להתחזק והחלשים ישתרכו מאחור וימשיכו להתלונן על מר גורלם.
אני מקווה מאוד שהרווחה (הכלכלית, הגופנית והנפשית) של כולם תגדל.
הwishful thinking שלי:
- המדע ימשיך וישתכלל, וייתן לנו יותר ויותר תועלת שלא נמדדת במונחים כלכליים בלבד
(למשל הבנה של גוף האדם וכיצד ניתן לשמור עליו ולרפא אותו, הבנה של נפש האדם וכיצד לשמור על האיזון שלה ועוד)
- יותר ויותר שכבות אוכלוסיה ייהנו מפירות ההשכלה
- יותר ויותר עשירים ירצו לתרום ולעזור לאנושות (כמו ביל גייטס)
- אנשים יבינו שרווח כלכלי הוא לא משחק סכום אפס (זה לא העשירים נגד העניים),
שאלימות לא תורמת לשיפור המצב בטווח הארוך,
ושבמקום להתלונן על מר הגורל - כדאי לעשות צעדים כדי לשנות אותו.

מה אתה אומר?

נערך לאחרונה ב:
החלשים משתמשים באשראי לצריכה, חיים במינוס, ולוקחים משכנתאות גדולות על גבול יכולת ההחזר שלהם.

לעומתם החזקים משתמשים באשראי לצורך הגדלה של ההון שלהם, הם לא תלויים בו למחייתם ולרוב יש להם יותר כלים וידע איך אפשר להרוויח (או לכל היותר להפסיד פחות) בכל מצב מוניטרי. זה כל ההבדל.
קשה לי ממש להסתכל על אנשים שהרגע קנו נכס במיליון ומשהו ש"ח ולקרוא להם "החלשים בחברה".
הלוואה זו הלוואה, הכסף שהבנק נותן מריח אותו דבר לא משנה מאיזה מעמד חברתי מגיע האדם שלקח אותו.
גם הטענה שאלו מהעשירון יודעים להשתמש בהלוואות בצורה חכמה יותר מאלו מהעשירון התחתון היא בעיני שגויה.

ואם להתייחס לחלק הראשון של הפוסט הפותח:

לאחרונה מתגבשת אצלי ההבנה שמה שקרה בעשור פלוס האחרון שבו בנקים מרכזיים פיזרו כסף לכל עבר בטענה שזה נעשה לצורך הצלת הכלכלה הגלובלית ממשבר נזילות וקטסטרופה כלכלית, תהליך שהתגבר באופן קיצוני בזמן הקורונה, זהו למעשה סיפור כיסוי למנגנון שנועד להגביר את חלוקת העושר העולמי ולהעשיר עוד יותר את אלה שיש להם על חשבון אלה שאין להם.
אני לא מאמין שהייתה כאן כוונה מפורשת להעשיר את העשירים על חשבון העניים, ועוד ליצור סיפור כיסוי של רצון לעזור.

לא רק שקשה להאמין שכל ממשלות העולם (שמכילות אויבים מושבעים) התאחדו למטרה אחת,
ולא רק שבמדינות הדמוקרטיות יש פיזור של הכוח אצל מוסדות ואנשים שונים,
אלא גם קשה לי להאמין שיהיה אפשר לשמור על קונספירציה עולמית כזו בסוד בעידן הטלפון החכם, כשכל עוזר יכול להקליט ולהדליף מידע לכל העולם ברגע אחד.

לפי התער של הנלון "אין לייחס לזדון מה שאפשר להסביר על ידי טיפשות",
כך שסביר יותר בעיניי שפשוט הממשלות והמוסדות לא צפו את ההשלכות החמורות של הצעדים שננקטו בזמן הקורונה.
ואלו שכן צפו - לא העזו לפצות פה, כי הבוחרים רצו צעדים מיידיים (לפחות לפי מה שהתקשורת שידרה).
בעולם של תקשורת מיידית, קשה מאוד למנהיג כלשהו לעמוד על שלו נגד מה שהוא תופס כרצון הציבור.
(אגב, זה אחד הפגמים החמורים ביותר בשיטה הדמוקרטית הנוכחית, אבל זה כבר נושא לפוסט שלם בפני עצמו).

בעיניי, ההיסטוריה האנושית כולה היא ניסיון לתקן בעיות, ואז לטפל בבעיות שבאו בעקבות התיקון, וחוזר חלילה.
זה בדיוק מה שקרה כאן -
ניסו לתקן בעיה אחת בזמן הקורונה, ויצרו בעיה אחרת שאנחנו מתמודדים איתה עכשיו.

כמו שכתבתי למעלה, אני לא חושב שדרושה התקוממות (בטח שלא אלימה) כדי לצאת מזה, ונראה לי שיש דרכים טובות יותר : )

נערך לאחרונה ב:
אם מסתכלים על מה שקורה בארץ, אז אפשר לראות שהמרוויחים הגדולים מהמצב אלו הם בעלי הכסף הישן שרובו מושקע בנכסים פיננסיים שהכפילו ושילשו את שוויים וסקטור ההייטק שנהנה מהשקעות חסרות תקדים של כסף זול וטיפש שרק חיפש מקום לנחות בו

המרוויחים הגדולים הם כל מי שיש לו קרן פנסיה.

מה אתה אומר?
תראה בעיקרון אני לא בעד התקוממות אלימה, הבעיה היא שההיסטוריה לימדה אותנו ששינויים גדולים וצודקים בדרך כלל לא יכולים להעשות בדרכי נועם, הלוואי ואני טועה.

ה wishfull thinking שלי יותר מכוון לרצון לשינוי פני הדברים כפי שהם היום. אני חושב שמה שקורה מבחינת חלוקת ההון והפערים החברתיים הוא לא צודק ולא בר קיימא, אפילו שאני כביכול נמנע עם הצד "המרוויח" בגלל שיש לי תיק מנייתי צומח, הכנסה יחסית גבוהה, וגב כלכלי סביר.

לגבי הwishfull thinking שלך, זה אחלה תסריט נחמד ואוטופי, אבל אני לא מאמין שאנחנו נזכה לראות אותו קורה מתישהו. האנושות עוד לא נמצאת במקום שבו היא מסוגלת להעדיף את טובת הכלל על טובתו של הפרט. רוב בני האדם הם יצורים אגוצנטריים שמחפשים לעשות לביתם ויהיו מוכנים לרמוס כל אחד שיעמוד בדרכם.
על כל פילנתרופ מיליארדר יש 100 אחרים שלא מזיז להם שיש רעב, עוני ומחלות בעולם. מצטער על הפסימיות, מעבר לזה מבטיח שכיף איתי במסיבות.

קשה לי ממש להסתכל על אנשים שהרגע קנו נכס במיליון ומשהו ש"ח ולקרוא להם "החלשים בחברה".
גם אם בשביל להשיג את ההון העצמי הדרוש הם היו צריכים לקחת הלוואה חוץ בנקאית, לשנורר את הכסף האחרון של ההורים ולפדות את קרן ההשתלמות שלהם?

נערך לאחרונה ב:
גם אם בשביל להשיג את ההון העצמי הדרוש הם היו צריכים לקחת הלוואה חוץ בנקאית, לשנורר את הכסף האחרון של ההורים ולפדות את קרן ההשתלמות שלהם?
היו צריכים?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ו תהיות בנוגע להתייחסותה של הסולידית ל-"מודל החרדי". פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 34
S תהיות על יעילות השקעות שמערבות סיכון למס ירושה אמריקאי מיסים 7
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
stamEhad לוקחים משכנתא פעם ראשונה - התייעצות, תהיות ושאלות נדל"ן 14
Roi גוגל תהיות לנפילה אחרי הדוח מאתמול שוק ההון 16
arvin תהיות ושבירת ראש למה לא להשקיע רק ב-S&P 500 שוק ההון 77
א תהיות בעקבות הסכסוך הרוסי - אוקראיני שוק ההון 7
M תהיות לגבי קרנות באופן כללי וקרנות סינטתיות באופן ספציפי שוק ההון 32
כ תהיות לגבי בחירת מדד להשקעה ב IRA שוק ההון 5
T תהיות בנוגע לתיק שוק ההון 32
ד תהיות על ה"מסלול הרגיל" אוף טופיק 34
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
כ תהיות לגבי לתיקון 190 כאלטרנטיבה לחשבון ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Y תהיות לגבי השקעה בסיכון נמוך שוק ההון 6
L תהיות לגבי האינפלציה בשנים הקרובות שוק ההון 82
D תהיות של סולידי מתחיל ושאלות תיאורטיות בנוגע לגיבוש תוכנית. שוק ההון 0
U תהיות לגבי השקעה לפי משקל שוק שוק ההון 39
M [תהיות בעקבות משבר הקורונה] אוף טופיק 63
abby1994 תהיות של התחלה התפתחות אישית 14
Henchman34 תהיות לגבי ביטוח דירה צרכנות פיננסית 53
מ תהיות על קופת גמל ותיקה שוק ההון 9
E פנסיה - מספר תהיות ושאלות צרכנות פיננסית 0
H קרן פנסיה- תהיות צרכנות פיננסית 15
C מכר שנפטר- מעלה תהיות אוף טופיק 3
C תהיות לגבי סיפוק מהעבודה התפתחות אישית 6
Oyi תהיות לגבי פתיחת חשבון מסחר בארץ שוק ההון 18
יבגני וולף תהיות לגבי אגרות חוב שוק ההון 3
יבגני וולף תהיות על מניות reit שוק ההון 6
R תהיות לגבי אחזקה ישירה של אג״ח מבחינת מיסוי מיסים 29
קרן תהיות למי שלא רכש דירה נדל"ן 81
Odysseus תהיות לגבי רדיפת תענוגות אוף טופיק 9
AlexNOSAM תהיות של בחור בן 22 יומני מסע אישיים 34
Sinister תהיות על חופש ברוח יום העצמאות אוף טופיק 21
Henchman34 תהיות על בחירת אג"ח בחלק הפחות תנודתי בתיק. שוק ההון 118
snail תהיות לגבי ריבית בנק ישראל אוף טופיק 14
ב תואר במדמ"ח בפתוחה לרגל המצב התפתחות אישית 18
F האם קרנות הפנסיה כרגע בירידה בשל המצב? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ איזו קרן פנסיה מחקת סנופי בחרתם ולמה? (יש גם סיכום של תמונת המצב היום) פוסטים מאיכות נמוכה 5
de dud מחשבות על הגירה בעקבות המצב פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 1208
מ המצב בארץ ופתיחת חשבון בחו"ל צרכנות פיננסית 7
J דיון - שיקום המצב הכלכלי בלבנון. אוף טופיק 152
deussex המצב הביטחוני בארץ ומחשבות על רלוקיישן אוף טופיק 141
M מה אתם עושים עם הגמל להשקעה עם כל המצב? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
L המצב הפוליטי בקנדה אוף טופיק 117
השקעה לא מזל מה היה המצב הכלכלי כשנולדת? פוסטים מאיכות נמוכה 24
A האם מטריד אתכם המצב ברוסיה? אוף טופיק 34
V המצב הכלכלי בארץ שוק ההון 27
ג מה באמת המצב הכלכלי? כזה קשה? אוף טופיק 98
S בעקבות המצב, האם הורדתם את החלק המנייתי באופן משמעותי? שוק ההון 18
ת עד כמה המצב הכלכלי קשה ומה צופן לנו העתיד? אוף טופיק 389

נושאים דומים