• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רכישת דירה כשהמעמד הכלכלי של בני הזוג שונה

Dimbel

משתמש רגיל
דירוג
51
היי חבר'ה,

התמזל מזלי וההשקעות שלי ושילוב של עבודה רבת שנים וחסכון מקסימלי נשאו פרי ואני הולך להיות בעל דירה בארץ הקודש בקרוב מאוד.

אני כרגע רווק בזוגיות עם גברת נהדרת, אך אינה באותו מעמד כלכלי כמוני, או יש לומר אינה חוסכת או יש לומר בזבזנית חבל על הזמן וכו' וכו'. אני רוכש את הדירה מההון העצמי שלי בלבד בתוספת משכנתא באחוז מימון של 67% ויש לי כוונה לשתף אותה בדירה אם נמשיך בזוגיות הזאת. יש לציין כי כרגע איננו ידועים בציבור וכל אחד גר עם ההורים שלו.

אני מודע לצורך שיש לערוך הסכם ממון לפני שאנחנו מתחילים להיות ידועים בציבור כדי להתכונן ליום הדין, אם יגיע או לא.

השאלה שלי היא האם יש אפשרות לרשום את הדירה על שם הוריי במקום על שמי בכדי להימנע מהצורך לערוך הסכם ממון על החלק של הדירה ספציפית.
הדבר היחידי שמקשה על הנושא הוא העובדה שיש משכנתא שאני לוקח על שמי בלבד.

אשמח לשמוע האם זה אפשרי או אם יש עוד רעיונות אחרים חוץ מהסכם ממון.

השאלה שלי היא האם יש אפשרות לרשום את הדירה על שם הוריי במקום על שמי

אתה יכול לרשום את הדירה על שם הוריך אבל אז אתה צריך לתת מענה למקרה של ירושה אם יש אחים.

אני גם לא בטוח לגבי הסכם ממון אם הדירה נתרמת למשפחה שתקימו, ואת המימון ישלם התא המשפחתי.

אולי עדיף לקנות דירה להשקעה.

אתה יכול לעשות הרבה דברים, אבל לכולם אותם חסרונות:
1. אף אחד מהפתרונות לא באמת יבטיחו שלא תאבד חצי מהנכס.
2. כל אחד מהפתרונות האלה רק יאריך, יכער וייקר את תהליך הפרידה שלכם.(פרידה לא ברוח טובה)

בתי משפט לא ממש "קונים" רישומים פיקטיביים. בהנתן עו"ד טוב מהצד השני, לא יהיה לרישום שום שיקול.
רק הסכם ממון יבטיח לך שקט, גם עכשיו וגם במקרה של פרידה.

אשמח לשמוע האם זה אפשרי או אם יש עוד רעיונות אחרים חוץ מהסכם ממון.
אל תחפש דרכים עוקפות.
רישום על שם אדם אחר רק כדי לחמוק משיתוף בת הזוג יכול לפגוע במקרים של הורשה או עיקול נכסים של הבעלים הרשום, אם יש לו דירה נוספת יש לך תוספת עלות כבדה של מס רכישה וכפי שכתבו מעלי, כלל לא בטוח שיתפוס בבית המשפט.
אני מבין שהסכם ממון זה לא דבר שנעים להעלות בראשית הקשר, אבל רישום פיקטיבי על שם ההורים בגלל אותו חשש עלול לפגוע עוד יותר.

אני מסכים עם רוני שאם אפשר, עדיף שזו תהיה דירה להשקעה, ואז צריך להחליט מה עושים עם ההכנסות ממנה ומהיכן מגיע המימון למשכנתה.

2. כל אחד מהפתרונות האלה רק יאריך, יכער וייקר את תהליך הפרידה שלכם.(פרידה לא ברוח טובה)

בתי משפט לא ממש "קונים" רישומים פיקטיביים. בהנתן עו"ד טוב מהצד השני, לא יהיה לרישום שום שיקול.
נתקלתי במקרים שגם הסכם ממון לא נותן הגנה מלאה.

מסכים עם האמור לעיל ובנוסף מבחינה זוגית אולי עדיף להציף את הנושא, מאשר לפעול מאחורי הקלעים.

תוכל לפרט?

בעיקרון אנחנו לא בראשית הקשר ועברנו הרבה דברים יחד, אבל בכל זאת לא נעים לאבד 50% מהדירה בעתיד היה ויקרה...

מבחינת המשפחה, ההורים שלי הם אלה שהעלו את הנושא ולא צפויות בעיות מבחינת ירושה, אני מאמין שגם מקסימום יהיה ניתן להגדיר בצוואה שהדירה תועבר אליי.

העליתי את הנושא מול בת הזוג והיא קצת נעלבה אבל זה מובן לי שאם אלחץ היא תחתום, השאלה שלי היא אם בכל מקרה ההסכם יתפוס בבית משפט.

הסכם בין ידועים לציבור יש לחתום בפני נוטריון וכן הוא תופס בבית משפט

תוכל לפרט?

בעיקרון אנחנו לא בראשית הקשר ועברנו הרבה דברים יחד, אבל בכל זאת לא נעים לאבד 50% מהדירה בעתיד היה ויקרה...

מבחינת המשפחה, ההורים שלי הם אלה שהעלו את הנושא ולא צפויות בעיות מבחינת ירושה, אני מאמין שגם מקסימום יהיה ניתן להגדיר בצוואה שהדירה תועבר אליי.

העליתי את הנושא מול בת הזוג והיא קצת נעלבה אבל זה מובן לי שאם אלחץ היא תחתום, השאלה שלי היא אם בכל מקרה ההסכם יתפוס בבית משפט.
לדעתי כדאי לשקול בכובד ראש כן לעשות הסכם ממון כאשר הזמן יגיע.

לא ממליץ או מייעץ וממליץ בחום להתייעץ עם עו"ד על מה שאני הולך לרשום עכשיו, לא מתחייב שזה נכון -
כאשר לא נשואים וגרים ביחד עד שנה באותה דירת מגורים ששייכת לצד אחד, לצד השני אין זכויות על הנכס. לכן אפשר לשקול כן לעבור לגור ביחד באותה הדירה, ואם אחרי חצי שנה- 8 חודשים אתה רואה כי טוב ומרגיש לך שזאת האישה שברצונך לבלות עימה את שארית ימיך, תעלה את נושא ההסכם ותעשו חושבים ביחד, עם המלצה חמה כן לעשות.

בהנחה שזה נאמר, אני אישית בגישה של אם יש ילדים, אז הצד השני זכאי לחצי חצי, בלי פנקסאות וחישובים מי הביא מה לפני או אחרי. הסכם הממון, בעיניי לפחות, נועד לגדר סיכון של צד אחד לא נאמן/מוסרי שבא לעשות, ביודעין או שלא, סיבוב על הצד השני.

שוב, לא ממליץ או מייעץ. כדאי בחום להתייעץ עם עו"ד לפני נקיטת החלטה.

אבל רישום פיקטיבי על שם ההורים בגלל אותו חשש עלול לפגוע עוד יותר.
אם ההורים קונים את הדירה ובני הזוג משתמשים בה, למה זה פיקטיבי? הדירה של ההורים.
אם אפשר, עדיף שזו תהיה דירה להשקעה, ואז צריך להחליט מה עושים עם ההכנסות ממנה
זו בדיוק הבעיה. אם הכנסות מדירה להשקעה שרשומה על שמו יממנו חלק מהמחיה השוטפת של הזוג, או לחילופין אם פות״ש ינהג בצורה שתגרום לבת הזוג להסתמך על הכנסות עתידיות מהדירה, היא יכולה לטעון לכוונת שיתוף.

מזל טוב- בהיעדר מבחן קשיח בחוק הישראלי, יש מצב טוב שברוח הפסיקה אתם כבר ידועים בציבור. מגורים משותפים אינם בהכרח תנאי מקדים.
רצוי שתקדים להבהיר מול בת הזוג מה הכוונות שלך בדבר שיתוף רכוש.

לא ממליץ או מייעץ וממליץ בחום להתייעץ עם עו"ד על מה שאני הולך לרשום עכשיו, לא מתחייב שזה נכון -
כאשר לא נשואים וגרים ביחד עד שנה באותה דירת מגורים ששייכת לצד אחד, לצד השני אין זכויות על הנכס. לכן אפשר לשקול כן לעבור לגור ביחד באותה הדירה, ואם אחרי חצי שנה- 8 חודשים אתה רואה כי טוב ומרגיש לך שזאת האישה שברצונך לבלות עימה את שארית ימיך, תעלה את נושא ההסכם ותעשו חושבים ביחד, עם המלצה חמה כן לעשות.
לא מדויק. כאמור אין מבחן קשיח בחוק לידועים בציבור. מעבר למגורים משותפים בדירה ששייכת בלעדית לצד אחד, גם אם לתקופת זמן קצרה משנה, בהחלט יכולה להיחשב ככוונת שיתוף ומעמידה את בעל הדירה בסכנה לאבד חצי.

היא יכולה לטעון לכוונת שיתוף.
אם אני לא טועה, במידה והכסף מהשכירות יכנס לחשבון פרטי על שמו בלבד (גם אם הוא מעביר מהחשבון הזה כסף לחשבון משותף שלהם) אז אין כוונת שיתוף...יש כוונת שיתוף אם הכסף מופקד ישירות לחשבון משותף שלהם.

נראה שלהשכיר את הדירה ולשכור אחרת במקום זה הפתרון הבטוח ביותר, אבל לדעתי זה כאב ראש ובנוסף, הבת זוג כבר יודעת שהוא קונה את הדירה למטרת מגורים ושהוא רוצה הסכם ממון, פתאום להגיד לה שהדירה היא להשקעה רק יעכיר את הקשר

גם אני לא עו"ד ואני לא מבין כלום ויש לבדוק את מה שרשמתי

אם אני לא טועה, במידה והכסף מהשכירות יכנס לחשבון פרטי על שמו בלבד (גם אם הוא מעביר מהחשבון הזה כסף לחשבון משותף שלהם) אז אין כוונת שיתוף...יש כוונת שיתוף אם הכסף מופקד ישירות לחשבון משותף שלהם.
גם במקרה של דירה להשקעה המצב לא 100%, אלא אם כן השכירות מכסה במלואה את המשכנתא ואת שאר ההוצאות על הדירה.
אחרת, מימון הדירה בזמן של ניהול משק משותף הוא בעייתי.

גם אם עורכים הסכם ממון (ולדעתי אין לכם כל כך ברירה), ההסכם צריך להתייחס לנקודות האלו. יש פתרונות שונים למצבים שונים, אבל אל תצפה שהסכם שאומר "המשכנתא תשולם מכספי משק הבית המשותף והדירה תהיה שלך בלבד" יכובד בעתיד ב-100%, ודאי לא אם הוא יאושר על ידי נוטריון ולא על ידי שופט...

נכון, תקף בעיקר במקרים שהתנהגות הצדדים לאורך השנים לא עומדת בקנה אחד עם ההסכם. באופן כללי המשפט בישראל נותן משקל יתר להתנהגות ומנסה לפרש את מחשבות הצדדים, לעומת המילה הכתובה בחוזה. יש לזה יתרונות וחסרונות.

אחרת, מימון הדירה בזמן של ניהול משק משותף הוא בעייתי.
גם אם כסף מהשכירות נכנס לחשבון הפרטי של הבחור (שהוא כמובן רק על שמו) ואין שימוש בחשבון הזה להוצאות של ניהול משק בית משותף?

מודה שלא הבנתי למה אתה מתכוון במעמד כלכלי שונה.
אתה מתכוון לגישה כלכלית לחיים :קרי אתה חסכן ומחושב והיא לא? או שאתה מתכוון שלה יש הרבה פחות כסף מאשר לך ואתה חושש שהיא מחפשת דרך לזכות בבוננזה של חצי מנכסיך ?
לגבי הראשון : זו נקודה שתשפיע על החיים שלכם גם אם לא תתגרשו. כסף זה הויכוח השני הכי נפוץ במשפחה , במקום הראשון זה ויכוחים על הילדים :)
אם אתה חושש שהיא תרושש אותך, גם אם הדירה על שם ההורים זה לא יעזור.

לגבי השני: הסכם ממון יעזור, וכן לדבר עם עורך דין.
אבל האם זה באמת שווה ? אתה חושש שהיא גולד דיגרית? האם הפערים הכלכליים בינכם כאלה גדולים שצריך הסכם ממון ? אולי לה יש נכסים שהיא תשתף איתך בעתיד (דירה בירושה?)
זה שהיא מרקע פחות מבוסס לא משנה אם תתגרשו לדעתי. ראיתי זוגות מתגרשים בהם שני הצדדים אמידים ונלחמו בשן ועין שלצד השני לא יהיה טוב. היחידים שהרוויחו היו עורכי הדין.

אני מסכים עם רוני שאם אפשר, עדיף שזו תהיה דירה להשקעה, ואז צריך להחליט מה עושים עם ההכנסות ממנה ומהיכן מגיע המימון למשכנתה.

היי,
ניתן להפריד את הדירה להשקעה מהתא המשפחתי, חשבון נפרד שמקבל הכנסה משכירות ומשלם משכנתא (בתנאי שהתזרים החודשי ההתחלתי משכירות חיובי).

לגבי השני: הסכם ממון יעזור, וכן לדבר עם עורך דין.
אבל האם זה באמת שווה ? אתה חושש שהיא גולד דיגרית? האם הפערים הכלכליים בינכם כאלה גדולים שצריך הסכם ממון ? אולי לה יש נכסים שהיא תשתף איתך בעתיד (דירה בירושה?)
זה שהיא מרקע פחות מבוסס לא משנה אם תתגרשו לדעתי. ראיתי זוגות מתגרשים בהם שני הצדדים אמידים ונלחמו בשן ועין שלצד השני לא יהיה טוב. היחידים שהרוויחו היו עורכי הדין.
אם הכל כול כך טוב ויפה כמו שאתה מציג אז למה היא נעלבת מלחתום על הסכם ממון?
מה רע בלהגן על הכסף שהוא צבר לפני שהם התחילו לשתף את ההוצאות וההכנסות שלהם?
זה רכוש שלו שהוא צבר מבלי הקשר אלייה ולא עזרה שלה ולכן אין סיבה שיוותר על מחציתו אם יפרדו.
הסכם הממון גם יגן על הרכשות "הפוטנצאלי" שלה.

אני כרגע רווק בזוגיות עם גברת נהדרת
אם הכוונה שלך להמשיך להיות איתה בזוגיות רבת שנים, אתה בטח תרצה שהיא תשתתף איתך ואתה תשתתף איתה בנכסים, בהכנסות ובהוצאות.
אתה יכול למשל להציע לה למסד את היחסים (נישואין, מוכרים בציבור) ולרשום את הדירה על שניכם כאשר היא מביאה את החלק שלה בהון העצמי.
אינה באותו מעמד כלכלי כמוני, או יש לומר אינה חוסכת או יש לומר בזבזנית חבל על הזמן וכו' וכו'.
אין קשר בין מעמד כלכלי להתנהלות כספית. אולי ההורים שלה מקצים חלק מכספם לצורך דירה בשבילה וישמחו לתת לה את חלקה בדירה? אולי ההשתתפות שלה בהחזר המשכנתא תגרום לה להקטין הוצאות אחרות?
יש הרבה פתרונות, אבל לפני כן אתה צריך לבדוק בכנות אם פניך לחיי שיתוף או חשבונאות ופנקסנות.

אם הכל כול כך טוב ויפה כמו שאתה מציג אז למה היא נעלבת מלחתום על הסכם ממון?
מה רע בלהגן על הכסף שהוא צבר לפני שהם התחילו לשתף את ההוצאות וההכנסות שלהם?
זה רכוש שלו שהוא צבר מבלי הקשר אלייה ולא עזרה שלה ולכן אין סיבה שיוותר על מחציתו אם יפרדו.
הסכם הממון גם יגן על הרכשות "הפוטנצאלי" שלה.
אפשר להבין אותה.
אנחנו מנהלים כאן דיון רציונלי ולוגי.
שואל השאלה כנראה מכיר אותה טוב מאיתנו ואם הוא אומר שהיא תפגע אני יכול להבין. היא אולי יודעת שהוא צודק בכך שמגן על עצמו, אבל רגשית היא יכולה להרגיש שיש פה חוסר אמון בה ומחשבה על גירושין בעתיד.

אני באופן אישי הייתי מתייעץ עם עו"ד שעוסק בתחום הזה בדיוק ומבין את האפשרויות שלי. יש משכנתא של 60% , התכנון שלך להשאיר את המצב ככה עד איזה שלב ? עד הסוף?

הם נמצאים בתחילת הקשר בלבד ואין שום סיבה לשיתוף מראש של רכוש רב אם לא בטוחים לאן הקשר הולך. על פי הסטטיסטיקה, גם אם הם יתחתנו יש סיכוי של [הכנס מספר גדול] שייפרדו תוך כמה שנים.

לדעתי, הסכם ממון בטרם הפיכתכם לידועים בציבור הוא רעיון טוב, גם אם זה בעייתי רגשית לעיתים. וגם הפיכת הדירה לדירה להשקעה שמנותקת מחיי היום יום של המשפחה היא מימוש בפועל של הסכם הממון שמפריד את הנכס.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 0
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
M רכישת דירה ראשונה נדל"ן 6
ש רכישת שליש דירה לאחר זכייה במחיר למשתכן. נדל"ן 3
Y לבטים לפני רכישת דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 0
B רכישת מקרר - מעבר דירה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
T רכישת דירה ראשונה באיזור חיפה ללא משכנתא נדל"ן 14
T האם חייב לקחת שמאי מקרקעין לפני רכישת דירה? נדל"ן 7
R פיקוח ממשלתי על מחירי הדיור בעת רכישת דירה נדל"ן 43
השועל רכישת דירה שנייה או שדרוג דירה נדל"ן 1
ל רכישת גג לצורך בניית דירה נוספת נדל"ן 4
י שכירות של 12,000 ש"ח או רכישת דירה נדל"ן 30
T איך עובד תהליך רכישת דירה? נדל"ן 1
A מתלבטים בין רכישת דירה למגורים לבין רכישת דירה להשקעה נדל"ן 32
M רכישת דירה למגורים - האם זה הזמן הנכון? נדל"ן 8
T רכישת דירה מהון עצמי בלבד בזמן של ריבית גבוהה נדל"ן 20
א רכישת דירה חדשה בחיפה בעת הנוכחית נדל"ן 6
ר רכישת דירה בעיתוי הנוכחי נדל"ן 6
F רכישת דירה יד 2 - מה מבנה תשלום נפוץ? נדל"ן 3
א רכישת דירה שהמוכרים חתומים על פינוי בינוי פוסטים מאיכות נמוכה 6
D מכירת מניות למען רכישת דירה למגורים שוק ההון 31
H מינוף דירה של הורים לצורך רכישת דירה חדשה נדל"ן 11
צ ייעוץ - רכישת דירה להשקעה נדל"ן 0
M רכישת דירה להשקעה נדל"ן 4
R רכישת דירה מעמיגור עבור אימי נדל"ן 12
T משתף בהתלבטות רכישת דירה נדל"ן 9
N רכישת דירה נדל"ן 24
E re-finance/מימון מחדש עבור רכישת דירה שניה נדל"ן 15
B רכישת דירה מהדיור הציבורי - מימון זכאי נדל"ן 20
A רכישת דירה מקבלן - הסבר לגבי מצב חשבון, ממה להיזהר? נדל"ן 2
ה התחרטות על רכישת דירה בזמן משא ומתן נדל"ן 8
ד מס רכישת דירה שניה נדל"ן 12
G דברים שכדאי לעשות לפני תחילת משא ומתן על רכישת דירה נדל"ן 3
I רכישת דירה להשקעה וקניית דירה למגורים עוד כעשור נדל"ן 2
ת רכישת דירה הרשומה בטאבו כחברת גוש חלקה - אישור משפטי למשכנתא לפני חתימה על חוזה נדל"ן 1
J זוג צעיר לפני רכישת דירה, עזרה בכמה החלטות פיננסיות בבקשה נדל"ן 16
N רכישת דירה עבור הורה נכה נדל"ן 6
כנשר רכישת ביטוח דירה- חובה נציג מטעם יבקר בדירה? צרכנות פיננסית 8
ס רכישת דירה למגורים ומכירת תיק ההשקעות נדל"ן 10
ט רכישת דירה בתל אביב ללא רישום בטאבו נדל"ן 17
N רכישת דירה שאישור הבנייה שלה אבד נדל"ן 14
O מה הם האלטרנטיביות לגיוס כספים לאחר שבנק ישראל אוסר על שעבוד נכס לטובת רכישת דירה נדל"ן 13
B רכישת דירה בפרוייקט חדש - מה עלי לדעת? נדל"ן 1
ע רכישת דירה להשקעה במחיר השוק בשכונה שרובה דירות מחיר למשתכן (יבנה) נדל"ן 7
צ רכישת דירה בשותפות - מה המשמעויות? נדל"ן 2
S רכישת דירה למגורים באזור הקריות או חיפה נדל"ן 9
G רכישת דירה במחיר למשתכן עם משכנתא גבוהה ומה לעשות עם הכסף בינתיים נדל"ן 7
S רכישת דירה במחיר למשתכן ודירה נוספת - התייעצות נדל"ן 25
N צומת דרכים - המשך שכירות אל מול רכישת דירה למגורים ללא משכנתא יומני מסע אישיים 8
י התלבטויות במימון רכישת דירה שנייה נדל"ן 4

נושאים דומים

Back
למעלה