• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מימון ובחירה דירה במחיר למשתכן בתל אביב

מה זה אומרת מתקבעת רק במשיכה בפועל? אם הסכמנו על ריבית 3% , אני משלם על הריבית מההתחלה 3% לא? אתה יכול לתת דוגמא מספרית?
אתה מפשט משהו מורכב. זה תלוי באיך הבנק של הגדיר ריבית 3% כי יש בנקים שלא מגדירים אפילו בקל"צ ריבית ספציפית אלא כותבים לך "מסלול קל"צ לפי עוגן+Y" ואז כל משיכה הסכום יתקבע לפי חישוב של העוגן נכון לאותו יום. אם יש בנק שכתב לך קל"צ בריבית מסוימת אז לכאורה כל משיכה מהמסלול תקבע את הריבית של המסלול לאורך חיי המשכנתא ואז 3% יהיו 3% ... השטן נמצא בפרטים וכל בנק עובד אחרת.

@Res Cogitans
@Shnitzelia

משכנתא היא מוצר מורכב והבנקים מרוויחים המון עליהן משתי סיבות: (א) הם לא יודעים לטייב את המשכנתא לצרכים שלכם [זאת האחריות שלכם ושל היועץ] והם לוקחים מרווח סיכון [שוב, אתם ויועץ משכנתאות טוב יכולים לתקשר איתם בצורה כזאת שתאפשר להם לראות אותכם כפחות מסוכנים ואז לקבל תנאים יותר טובים].

אל תהיו מקובעים רק על הריביות. השתמשו במחשבונים לראות כמה שקלים אתם מחזירים על כל שקל שלקחתם. תבינו איך משכנתא מתנהגת - ככל שאתם מורידים שנים / מוסיפים שנים למסלול הריבית משתנה אבל לצורך ההחזר גם הסכום שיש להחזיק גדל או קטן ... ממליץ לכם בחום לקרוא גם את האתר של משכנתא מן וגם את האתר של חבר הפורום @רימון חייט. כמה שתבינו יותר יהיה לכם יותר קל לעזור לעצמכם ....

כל מה שהבנק מדבר איתך בקשר להחזר החודשי מתייחס ליום החתימה. גם אם תמשוך את כל סכום המשכנתא ביום החתימה, ההחזר החודשי יכול להשתנות ככל שהמדד / ריבית משתנים מעת לעת - לרוב לכיוון מעלה.

זה ברור, אבל מאחר והמשכנתא נלקחת בפעימות לאורך שנים ההחזר עלול לגדול משמעותית ולחרוג מהמגבלות הרגולטוריות של בנק ישראל.

זה ברור, אבל מאחר והמשכנתא נלקחת בפעימות לאורך שנים ההחזר עלול לגדול משמעותית ולחרוג מהמגבלות הרגולטוריות של בנק ישראל.
נכון. מגבלות בנק ישראל מדברות על רגע החתימה. ברגע שההלוואה כבר נמשכה אין רגולציה של גובה ההחזר ביחס לשכר (לצורך העניין הבעיה יכולה להיווצר גם כאשר מישהו חווה ירידת שכר).
גם המגבלה של לפחות שליש ריבית קבועה ומקסימום שני שליש פריים עשויה לא להתקיים אם יום אחרי משיכת הקל"צ תחליט לפרוע אותו או את חלקו.

הון עצמי 300K + אפשרות לקבל עוד 350K הלוואה מההורים
@Shnitzelia

בהנחה שיש לך 650 הון אז 3 חדרים תוכל להרשות לעצמך ו-4 יהיה גבולי. גם אל תשכח שאם יש יותר מ-7 או 8 קומות המחיר למ"ר עולה באחוז על כל קומה (לכן הדירות הקטנות והנמוכות הולכות ראשונות). הפער בין 3 ל-5 הוא כ-700 אלף ש"ח אבל ה-LTV שלך יהיה אז שני שליש (כלומר ההלוואה תהיה כ-65% ממחיר הדירה) מה שיגדיל משמעותית את מדרגות הריבית שתשלם. עדיף לכוון למשכנתא של 59.9% כי אז תיכנס למדרגה של 45-50% בבנקים והתנאים יהיו סבירים ותהיה אולי יותר תחרות עליך כלקוח. שים לב שאחרי שתקבל את הדירה בפועל, השווי שלה כמובן יהיה גבוה משמעותית מהשווי החוזי ולכן תוכל למחזר משכנתא כנראה בתנאים טובים יותר [יש יועצי משכנתא שעוזרים לך עם מחזור אחד בחינם כמו @רימון - עוד נקוה שצריך לזכור].

בשביל דירת 5 חדרים תצטרך כ-760 אש"ח שהם 40%. אתה לא רחוק ואם תיערך לכך [ויש סיכוי שיקראו לך לחתום על הסכם רק בעוד שנה או שנתיים - אצלי לקח כמעט שנתיים וחצי בין הזכיה חתימת ההסכם] אז יש לך זמן לחסוך בטורבו ולהיערך לכך. אולי תעבור לבית ההורים או לגור עם שותף (כן, זה לא הכי כיף אבל זה סולידי) כי זה לבד יוסיף לך אולי 100 אלף נוספים בשנתיים. גם ההורים יכולים לנסות (ככל שאינם עדיין בפנסיה) לנסות לחסוך עוד כדי להגדיל את הסכום שילוו לך .... הזמן נותן לך מרחב פעולה אז תנצל אותו.

המגבלות של בנק ישראל הן ליום לקיחת המשכנתא. ההנחה שלהם היא שכל עוד הבנק עומד בהן אז הסיכון למערכת מזה שפה ושם משכנתאות מסוימות ישתוללו מעל ומעבר לתחזית היא אפס וכך גם הענין שלך בנק ישראל בהן ... הבעיה היא כמובן של מי שלקחו כאלו משכנתאות שהם מה שנקרא "קבורים במשכנתא". זה התפקיד שלך למדל ולהחליט איך לנהל את סיכוני המימון שלך בפרוייקט.

בשביל דירת 5 חדרים תצטרך כ-760 אש"ח שהם 40%. אתה לא רחוק ואם תיערך לכך [ויש סיכוי שיקראו לך לחתום על הסכם רק בעוד שנה או שנתיים - אצלי לקח כמעט שנתיים וחצי בין הזכיה חתימת ההסכם

במקרה שלי הקבלן עדיין לא קיבל היתר בנייה, אבל כבר יש מנופים בשטח. אולי בינתיים הוא חופר את ה-3 קומות של החניון התת-קרקעי, אבל אני לא מאמין שיקח שנה עד כנס זוכים.

בכל אופן אני שואף ל-4 חדרים. אני מכין את עצמי נפשית לאפשרות ש-4 חדרים תהיה יותר יקרה ממה שחשבתי.

אם חתמת עם הבנק על מסלול קל"צ של 3% לעשר שנים על 500,000 ש"ח וביום החתימה משכת חצי ממנו, אותו חצי יהיה ב3% לכל תקופת ההלוואה. אחרי שלושה חודשים ביקשת למשוך את החצי השני ובינתיים העוגנים של הבנק עלו (כי תשואת האג"ח עלתה) בחצי אחוז, אז את החצי הזה תקבל ב 3.5% למשך עשור.
הבנתי. זה נשמע בעייתי במחיר למשתכן כשסכומי המשיכה נלקחים כל כמה חודשים. איך זה בשוק הפרטי? אני לא מבין את המשמעות של "קבוע" כאן.... אני מסכים על ריבית 3 אחוז קבועה כי זה מה שאני רוצה לעגן מראש ואז זה משתנה עם הזמן...

@Res Cogitans
@Shnitzelia

משכנתא היא מוצר מורכב והבנקים מרוויחים המון עליהן משתי סיבות: (א) הם לא יודעים לטייב את המשכנתא לצרכים שלכם [זאת האחריות שלכם ושל היועץ] והם לוקחים מרווח סיכון [שוב, אתם ויועץ משכנתאות טוב יכולים לתקשר איתם בצורה כזאת שתאפשר להם לראות אותכם כפחות מסוכנים ואז לקבל תנאים יותר טובים].

אל תהיו מקובעים רק על הריביות. השתמשו במחשבונים לראות כמה שקלים אתם מחזירים על כל שקל שלקחתם. תבינו איך משכנתא מתנהגת - ככל שאתם מורידים שנים / מוסיפים שנים למסלול הריבית משתנה אבל לצורך ההחזר גם הסכום שיש להחזיק גדל או קטן ... ממליץ לכם בחום לקרוא גם את האתר של משכנתא מן וגם את האתר של חבר הפורום @רימון חייט. כמה שתבינו יותר יהיה לכם יותר קל לעזור לעצמכם ....
תודה!

הבנתי. זה נשמע בעייתי במחיר למשתכן כשסכומי המשיכה נלקחים כל כמה חודשים. איך זה בשוק הפרטי? אני לא מבין את המשמעות של "קבוע" כאן.... אני מסכים על ריבית 3 אחוז קבועה כי זה מה שאני רוצה לעגן מראש ואז זה משתנה עם הזמן...

בשנים האחרונות הריבית הייתה די תקועה במקום אז רוב רוכשי מחיר למשתכן קיבלו את מה שחתמו עליו גם בפעימות שקרו אחרי שנה וחצי (במצבים מסויימים העוגנים של הבנק אפילו ירדו מעט, אז אנשים נהנו מכך).

הטיעון של הבנק הוא שהוא לא יכול לשריין לך כסף בצד למשך שנתיים-שלוש למקרה שתרצה למשוך (שום דבר לא מונע ממך לא למשוך את כל סכום המשכנתא). אז הוא מגייס את הכסף בצמוד למועד המשיכה שלך, לפי התנאים של השוק באותו זמן ומזה נגזר העוגן.

הבעיה במחיר למשתכן בניגוד לשוק הפרטי, הוא שבשוק הפרטי אפשר להתמקח על לוח התשלומים ועל האפשרות לשנותו, אבל במחיר למשתכן אין לרוכש אפשרות מיקוח ואסור לקבלן לקבל הקדמת תשלומים.

נערך לאחרונה ב:
כ
אתה יכול להשתמש במחשבון של משכנתא מן
https://mashcantaman.co.il/מחשבון-משכנתא/
כמובן, רק לקחת בחשבון שהמחשבון הזה, כמו גם יתר המחשבונים מראים לכם את ההחזר קדימה בהנחה שאין שינויים בריביות .... מה שיכול לחלוטין לשנות את התמונה במהירות וכבר היו בישראל עליות של 5% ויותר שנה או פחות בריבית בנק ישראל

לא יודע איך זה בשוק החופשי. אתה יכול לעגן אבל רק על הסכום שאתה לוקח. תיאורטית אני מניח שאתה יכול לבקש הצעה עם ריבית קל"צ או קבועה צמודה באופן אבסולוטי אבל אז סביר שתקבל הצעה שמשקפת בתוך התמחור שלה את עליות הריבית הצפויות הרי בנק ישראל צופה רשמית שתוך שנה הריבית תעלה בעוד 1.5% אני מתקשה לראות בנקים שלא מתמחרים את זה פנימה כבר עכשיו. המציאות "בתקופתי" (לפני כשנתיים) היתה שונה לחלוטין ...

במקרה שלי הקבלן עדיין לא קיבל היתר בנייה, אבל כבר יש מנופים בשטח. אולי בינתיים הוא חופר את ה-3 קומות של החניון התת-קרקעי, אבל אני לא מאמין שיקח שנה עד כנס זוכים.

בכל אופן אני שואף ל-4 חדרים. אני מכין את עצמי נפשית לאפשרות ש-4 חדרים תהיה יותר יקרה ממה שחשבתי.
לקבלן יש כנראה היתר חפירה ודיפון והוא מכין את קומות החניון ... אבל, וזה אבל גדול, כל עוד אין לו היתר בניה הוא לא יכול בכלל להיערך אפילו לכנס זוכים כי הוא לא יודע מה מותר לו לבנות. אצלי בפרוייקט היה היתר חפירה עוד ב-2018 אבל היתר בניה רק בקיץ 2020 ובחירת הדירות נעשתה החל ממחצית נובמבר אז אל תניח כלום פשוט תחסוך כמה שאתה יכול להגדלת הון עצמי ושכאשר יגיע הרגע תהיה מוכן יותר מ-99% מהזוכים ...

אל תהיו מקובעים רק על הריביות. השתמשו במחשבונים לראות כמה שקלים אתם מחזירים על כל שקל שלקחתם.
הפרמטר הכי לא חשוב בלקיחת הלוואה, לא רק שהוא לא חשוב, יש להתעלם ממנו לחלוטין.

נערך לאחרונה ב:
לקבלן יש כנראה היתר חפירה ודיפון והוא מכין את קומות החניון ... אבל, וזה אבל גדול, כל עוד אין לו היתר בניה הוא לא יכול בכלל להיערך אפילו לכנס זוכים כי הוא לא יודע מה מותר לו לבנות. אצלי בפרוייקט היה היתר חפירה עוד ב-2018 אבל היתר בניה רק בקיץ 2020 ובחירת הדירות נעשתה החל ממחצית נובמבר אז אל תניח כלום פשוט תחסוך כמה שאתה יכול להגדלת הון עצמי ושכאשר יגיע הרגע תהיה מוכן יותר מ-99% מהזוכים ...

אכן יש לו היתר חפירה. (בדקתי במחלקת הנדסה)

אתה יכול להסביר?
קח הלוואה עם ריבית של 2% לשנה למשך 30 שנה והלוואה נוספת עם ריבית של 4% לשנה למשך עשור.
מה אתה לומד מכך שההלוואה הראשונה יקרה יותר לשקל? שהיא פחות טובה?

אתה יכול להסביר?
מצב 1: הלוואתי לך 1000 ש"ח, החזרת לי 100 ש"ח ריבית כעבור יומיים.
מצב 2: הלוואתי לך 1000 ש"ח, החזרת לי 100 ש"ח ריבית כעבור שנה.
ב2 המצבים ההחזר לשקל זהה. האם 2 ההלוואות הנ"ל שקולות?

לא יאומן שבמאה ה21 יועצים משתמשים בשטות הזו, ככה זה שאין דין ואין דיין.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
גיא הראשון דוקטורט בכלכלה/מימון - האם כדאי? התפתחות אישית 3
S התייעצות בנושא מימון שדרוג נכס (הלוואת בלון ועוד) נדל"ן 0
ח יעוץ לגבי מימון רכישת דירת יד שנייה ומכירת דירה קיימת במצב שוק לא אידיאלי נדל"ן 15
א הפסקת מימון לישיבות החרדיות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 90
נ מימון משכנתא באמצעות דיבידנדים שוק ההון 9
ב מימון חופשה בחו״ל צרכנות פיננסית 18
C אפשרויות מימון לרכישת בית ב-2.2 מ' צרכנות פיננסית 10
A רכישה בפריסייל עד 2 מיליון - השקעה , 100% מימון נדל"ן 9
stamEhad סיום עבודה - מימון רכישת אופציות ע"י כספי פיצויים + ימי חופשה מיסים 6
R התלבטות לגבי אחוזי מימון במשכנתא ומסלול פיתוי נדל"ן 8
E re-finance/מימון מחדש עבור רכישת דירה שניה נדל"ן 15
B רכישת דירה מהדיור הציבורי - מימון זכאי נדל"ן 20
M דירה שניה להשקעה , אחוזי מימון ומשכנתא נדל"ן 18
H מימון נדל"ן - 80% לדירה שניה,שלישית ומעלה נדל"ן 11
L מימון כנגד נכס פוסטים מאיכות נמוכה 7
S דירה להשקעה - אחוזי מימון משכנתא נדל"ן 9
G מימון תואר שני / MBA התפתחות אישית 8
ישראלית מימון כנגד נדלן שנמכר נדל"ן 13
ח מימון בתחילת עסקת רכישת בית מיזם נדל"ן 4
L מימון/מינוף נדל"ן 10
unrealx מימון נדל"ן עם בת זוג נדל"ן 16
F מימון פתיחת עסק / ערבות מדינה צרכנות פיננסית 14
F שאלה בנושא מימון / ערבות מדינה אוף טופיק 1
O האם עדיין אפשר לקבל 70% מימון על דירה חליפית נדל"ן 11
א מימון דירה להשקעה נדל"ן 7
M מימון לרכישת קרקע - משכנתא חדשה או מחזור? נדל"ן 5
TheMailMan משכנתא של 70% מימון לדירה שנייה נדל"ן 6
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
Harvey אחוז מימון בדירה שניה נדל"ן 8
נ פרוייקט בניה להשקעה- מימון מכספי פרישה ושיקולים נוספים שוק ההון 6
O רכישת דירה(ות) בחול, איך ניתן לקבל מימון לאחר רכישת דירה ראשונה נדל"ן 7
T קניית דירה שנייה ב 70% מימון נדל"ן 7
ש מימון שוק ההון 0
U רכישת דירה נוספת-שאלה בענייני מימון ומשכנתאות נדל"ן 5
B מימון באנגליה נדל"ן 9
M השקעה בנכס בחו"ל עם מימון נדל"ן 22
J רכישת נכס עם מימון ללא משכון הנכס הנקנה נדל"ן 3
S באוצר שוקלים: "הלוואת קורונה" מהציבור - לטובת מימון המשבר אוף טופיק 61
aeh הונאה של חברות מגייסות דרך פלטפורמת מימון ההמונים שוק ההון 3
D קיזוז עלויות מימון עם מס רווחי הון שוק ההון 9