• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מימון ובחירה דירה במחיר למשתכן בתל אביב

Shnizelia

משתמש בכיר
דירוג
2,020
בהגרלה האחרונה שהייתה זכיתי במחיר למשתכן בתל אביב. אני מקום 79 מתוך 153 לבחירת דירה. (במקור היו 163 דירות בהגרלה, אך 10 עברו להגרלה פנימית של עיריית תל אביב)

מחיר למטר: 17,433 ש"ח כולל מע"מ. הצמדה מיום קבלת היתר בנייה.

הוצאתי את התוכנית של הפרויקט מאתר של מחלקת הנדסה של עיריית תל אביב. אני יכול לעלות את הסכמות למי שמעוניין, אבל בגדול מדובר ב-5 בניינים בגובה 16 קומות + קומה מסחרית + חניון תת-קרקעי.

בכל קומה 5 דירות כאשר דירה 1 בגודל 3 חד', 3 דירות בגודל 4 ח' ודירה 1 בגודל 5 חד'.

בהנחה וחישוב שטחים שעשיתי נכון אז דירה 3 חד' בגודל 60 מ"ר + 9 מ"ר מרפסת + מחסן. מחיר כ-1.2M. (לפי חישוב שלי)

דירה 4 חד' "רגילה" בגודל 85 מ"ר + 12 מ"ר מרפסת + מחסן. מחיר כ-1.65M.

דירה 4 חד' "פרימיום" בגודל 92 מ"ר + 12 מ"ר מרפסת + מחסן. מחיר 1.8M

דירה 5 חד' בגודל 100 מ"ר + 12 מ"ר מרפסת + מחסן. מחיר 1.9M.

כמו כן יש דירת גן, פנטהאוזים ודירות עם מרפסת ענק בקומה 2. (המרפסת היא בעצם הגג של הקומה המסחרית). מאחר והקבלן כנראה ישמור את הדירות האלה לעצמו לא טרחתי לחשב שטחים.

לפי המצב בשטח והוויב הכללי שיקבלתי מהאישורים שהוענקו לקבלן נראה שאוטוטו מתקבל היתר בנייה. לפני שבוע ביקרתי פעם נוספת באזור השטח גודר והקבלן הביא כלים הנדסים כבדים. לכן אני מרגיש צורך להתארגן על כסף.

מצב אישי:

רווק בן 36. שכר נטו בין 12,000 ל-13,000. אין הלוואות או חובות מכל סוג.

הון עצמי 300K + אפשרות לקבל עוד 350K הלוואה מההורים.

אני רוצה לקנות דירה למגורים. מבחינה פרקטית דירה 3 חד' מספיקה לי מעל ומעבר, אבל בהסתכלות עתידית עדיף לי ללכת על דירה 4 חד' גם מבחינה של עליית ערך וגם מבחינת התרחבות.

מימון:

מאחר ואני נמצא במקום טוב באמצע אני מאמין שתהיה לי אפשרות לבחור דירה של 3 חד' או 4 חד'. אולי גם 5 חד' תלוי מה תהיה היכולת הכלכלית והתוכניות של ה-78 זוכים שנמצאים לפני.

החזר חודשי מירבי שאקבל מהבנק הוא 5,200 ש"ח. (40% משכר נטו)

דירה 3 חד' אין שום בעיה מבחינת מימון. במקרה של דירה 4 חד' מדובר על משכנתא של 1.0 עד 1.1M. דירה 5 חד' כנראה תהיה גדולה עלי מבחינת יכולת כלכלית.

אני נלחץ מעליות ריבית. החזרים לא מפחידים אותי כי אני יודע לנהל כסף, אבל עדיין צריך לעבור את ה-due diligence של הבנק.

האם תהיה לי בעיה לקבל אישור משכנתא מהבנק?

איזה מסלולים מומלצים עבורי וכמה זמן?

האם הורים שלי יוכלו להיות ערבים במידה ויהיה צורך? הם פנסיונרים.

האם כדאי "להתאבד" על דירה 5 חד' במידה ותהיה אפשרות לקחת כזאת? אם כן מה הדרך הכי חכמה לעשות את זה?

נערך לאחרונה ב:
אני הייתי עושה מאמץ ענק כדי להשיג מספיק כסף כדי לממן דירה כמה שיותר גדולה, כי יש לך פה הנחה אדירה על כל מטר שאתה רוכש.

לגבי המימון,
קודם כל יכול להיות שברגע שתיקח משכנתא המחיר יהיה כבר גבוהה יותר בגלל ההצמדה, והריבית תהיה גבוה מהיום, אז צריך מרווח ביטחון.

בני כמה ההורים? איזה הכנסה יש להם? מותר להיות ערב או לקחת משכנתא בפנסיה אבל רק עד גיל מסוים.

אתה גם יכול לבקש מההורים שיקחו משכנתא הפוכה כנגד הבית שלהם (אם יש בבעלותם בית כמובן), את המשכנתא הזאת תוכל להחזיר לאורך השנים מההכנסה שלך אולי, או במכירה של הדירה שאתה רוכש כעת.

דירה 3 חד' אין שום בעיה מבחינת מימון.
הי
לדעתי זה מספיק, אין צורך לקפוץ מעל הפופיק, זה מספיק גדול לצרכים הנוכחיים שלך, אני לא רואה הגיון בגיל 36 לחנוק את עצמך כלכלית לעשרות שנים.

במידה ובעתיד הסטטוס האישי שלך ישתנה למשפחה, תוכל להשכיר את הדירה, לבודד אותה מהנישואים,
ולשכור דירה עם בת הזוג עבור המשפחה.

בהצלחה !

בעיקרון אני מסכים דירה 3 חד' מספיק לי מעל ומעבר, אבל צריך לקחת בחשבון שאני היום בן 36 ועד שהדירה תהיה מוכנה אני אהיה לקראת גיל 40. זה פרק זמן ארוך ואי אפשר לדעת מה יהיה תוך כדי. מאוד יכול להיות שעד שהבנייה תסתיים הדירה כבר תהיה "dead on arrival" מבחינתי.

בנוסף צריך להתכונן כלכלית לאפשרות שלא ישארו דירות 3 חדרים לבחירה ואני אאלץ לבחור בין 4 או 5 חד'.

חוץ מזה היום דירה 3 חד' חדשה באשדוד נמכרת ב-1.7M בשוק החופשי. אני לא רואה שום סיבה לבזבז הזדמנות של פעם בחיים.

נערך לאחרונה ב:
האם כדאי "להתאבד" על דירה 5 חד' במידה ותהיה אפשרות לקחת כזאת?
ברור! זאת כבר זכיה שמשנה חיים. למה לחתוך את הרווח בכמעט חצי ולבחור דירת 3 חדרים. אם יש לך יחסים טובים עם המשפחה, תעזר בהם ושתף ברווחים.
וצריך לזכור שזה רווח פטור ממס! מקביל לשנים רבות של חיסכון.
מצד שני, סיכוי טוב שגם הזוכים לפניך מבינים את זה ולא ישארו הדירות הגדולות...

אם כל הזוכים לפני יקפצו על דירות 5 חדרים ישארו לי דירות 4 ו-3 חד'. אם כל הזוכים יקפצו על דירות 3 ו-4 חד' אז נתקעתי עם 5 חד'.

בסופו של דבר הכל תלוי ביכולת הכלכלית של ה-78 זוכים אקראיים שנמצאים לפני. אישית אני מעדיף לעשות כמה שפחות ביזנס עם המשפחה כי זה בדרך כלל פתח לצרות גדולות.

לפי המצב בשטח והוויב הכללי שיקבלתי מהאישורים שהוענקו לקבלן נראה שאוטוטו מתקבל היתר בנייה. לפני שבוע ביקרתי פעם נוספת באזור השטח גודר והקבלן הביא כלים הנדסים כבדים. לכן אני מרגיש צורך להתארגן על כסף.
זה הפרויקט של אלעד?

זה הפרויקט של אלעד?

פרויקט של אשטרום. אלעד עדיין לא הגישו בקשה להיתר בנייה.

אשטרום נמצאים אחרי אישור ועדה וביישורת האחרונה של קבלת היתר בנייה. לפני שבועיים הם גידרו את האזור והביאו מנופים.

לכן אני פותח מנועים בכל הקשור להון עצמי ואפשרויות מימון.

הייתי מתחיל לרחרח אצל יועצי משכנתאות. אולי גם מברר בעבודה לגבי אפשרות לבונוס או הקדמה כלשהי של שכר כדי להראות לבנק הכנסה גבוהה.

המחיר למטר רבוע בתא לפי מדלן זה 45838 שזה פי 2.6 מהמחיר שאתה משלם (זה כמובן תלוי איפה בתא הפרוייקט וכו). דעתי שאתה צריך למקסם את ההנחה ולקחת דירה כמה שיותר גדולה גם אם היא לא עונה לצורך שלך(אני הייתי הולך על גן או פנטהוז). בכנות, זה השקעה הכי משתלמת שראיתי בחיי...אתה יכול לקחת משכנתא גדולה עם דחיית תשלומים עד שתקבל את הדירה וככה להקטין סיכון. אתה יכול במחיר למשתכן לקחת עד 90% משכנתא ממה שאני זוכר שתדע.

קח מההורים 350k ,
לך על 4 חדרים סטנדרטית.
לצערי קשה לי לראות אותך מגייס כסף בעיקר כי לא בא לך להיות לחוץ.
בנוסף יש לך הצמדות אז שווה לקחת זאת בחשבון.

אני באופן אישי הולך על ה5 חדרים במחיר בדיחתי שכזה.
מברוק.

בנוסף יש לך הצמדות אז שווה לקחת זאת בחשבון.

גם אני חשבתי בהתחלה שיש הצמדה, אבל אחרי מחקר מעמיק (מאוד) וקריאה של חוברת המכרז הצמדה מתחילה רק מיום קבלת היתר בנייה.

באתר של מחיר למשתכן כתוב שיש הצמדה כי במגרש היו 2 מכרזים. הראשון בפברואר 2018 לפני תיקון של משרד השיכון. המכרז הזה נכשל כי לא היו הצעות. (קבלנים לא רצו להתעסק עם פינוי דיירים לא חוקיים שמתנחלים על הקרקע) הסיבוב השני של המכרז היה באוגוסט 2018 אחרי שמשרד השיכון העביר תיקון שהצמדה למדד תהיה רק אחרי קבלת היתר בנייה.

מכרז מס' מספר תא 362/2017

3.3.11 מחיר דירת מחיר למשתכן יוצמד למדד תשומות הבנייה החל מהמדד שיהא ידוע במועד קבלת היתר בנייה מלא לבניין בו נמצאת הדירה ועד למדד שיהא ידוע ביום החתימה על חוזה המכר. במקרה בו נחתם הסכם מכר בין הזוכה/יזם לבין רוכש הדירה לפני שהתקבל היתר בנייה מלא, המחיר למטר מרובע דירתי של ההצעה הזוכה לא יוצמד למדד.

הם פשוט לא עדכנו את הדף של ההגרלה.

אני מקווה שהמחקר שלי מדויק. חס ושלום אם הצמדה מיום הזכייה של הקבלן במגרש. זה אומר שהמחיר קרוב ל-20,000 ש"ח למ"ר וזה אומר שאני במקרה הטוב אוכל לקחת 3 חד'.

נערך לאחרונה ב:
גם אני חשבתי בהתחלה שיש הצמדה, אבל אחרי מחקר מעמיק (מאוד) וקריאה של חוברת המכרז הצמדה מתחילה רק מיום קבלת היתר בנייה.

באתר של מחיר למשתכן כתוב שיש הצמדה כי במגרש היו 2 מכרזים. הראשון בפברואר 2018 לפני תיקון של משרד השיכון. המכרז הזה נכשל כי לא היו הצעות. (קבלנים לא רצו להתעסק עם פינוי דיירים לא חוקיים שמתנחלים על הקרקע) הסיבוב השני של המכרז היה באוגוסט 2018 אחרי שמשרד השיכון העביר תיקון שהצמדה למדד תהיה רק אחרי קבלת היתר בנייה.

הם פשוט לא עדכנו את הדף של ההגרלה.

אני מקווה שהמחקר שלי מדויק. חס ושלום אם הצמדה מיום הזכייה של הקבלן במגרש. זה אומר שהמחיר קרוב ל-20,000 ש"ח למ"ר וזה אומר שאני במקרה הטוב אוכל לקחת 3 חד'.
תהיה לך הצמדה על כל הסכום שלא שילמת לו מראש.
אגב, יכול להיות שהחוק שעתיד לעבור בכנסת יסדר אותך ואז רק 40% יוצמד בסה"כ אם החוזה לא ייסגר לפני.

תהיה יצירתי, 4 חדרים יכול להיות הבדל מאוד גדול במחיר הדירה ושווה להתאמץ. אם אתה אומר ש-3 זה המקס' שלך, זה גם מצויין.

באיזה פרוייקט מדובר? איזה רחוב, שכונה?

תהיה לך הצמדה על כל הסכום שלא שילמת לו מראש.
אגב, יכול להיות שהחוק שעתיד לעבור בכנסת יסדר אותך ואז רק 40% יוצמד בסה"כ אם החוזה לא ייסגר לפני.
אה ברור לא על זה דיברתי.

במכרזים הישנים של מחיר למשתכן הצמדה למדד התחילה מיום זכייה של הקבלן בקרקע. במרכזים היותר מאוחרים תיקנו שהצמדה למדד מתחילה מיום קבלת היתר בנייה.

בהתחלה כאשר זכיתי נכנסתי לסרט ש-17,433 ש"ח למטר הפכו ל-20,000 ש"ח למטר (הקבלן זכה במגרש בספטמבר 2018) אז התחלתי לחפור במרכזים בשביל להרגיע את עצמי.

תהיה יצירתי, 4 חדרים יכול להיות הבדל מאוד גדול במחיר הדירה ושווה להתאמץ. אם אתה אומר ש-3 זה המקס' שלך, זה גם מצויין.

השאיפה היא 4 חד' ללא ספק.

באיזה פרוייקט מדובר? איזה רחוב, שכונה?

רחוב היינריך היינה ביפו א'.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ח יעוץ לגבי מימון רכישת דירת יד שנייה ומכירת דירה קיימת במצב שוק לא אידיאלי נדל"ן 15
א הפסקת מימון לישיבות החרדיות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 88
נ מימון משכנתא באמצעות דיבידנדים שוק ההון 9
ב מימון חופשה בחו״ל צרכנות פיננסית 18
C אפשרויות מימון לרכישת בית ב-2.2 מ' צרכנות פיננסית 10
A רכישה בפריסייל עד 2 מיליון - השקעה , 100% מימון נדל"ן 9
stamEhad סיום עבודה - מימון רכישת אופציות ע"י כספי פיצויים + ימי חופשה מיסים 6
R התלבטות לגבי אחוזי מימון במשכנתא ומסלול פיתוי נדל"ן 8
E re-finance/מימון מחדש עבור רכישת דירה שניה נדל"ן 15
B רכישת דירה מהדיור הציבורי - מימון זכאי נדל"ן 20
M דירה שניה להשקעה , אחוזי מימון ומשכנתא נדל"ן 18
H מימון נדל"ן - 80% לדירה שניה,שלישית ומעלה נדל"ן 11
L מימון כנגד נכס פוסטים מאיכות נמוכה 7
S דירה להשקעה - אחוזי מימון משכנתא נדל"ן 9
G מימון תואר שני / MBA התפתחות אישית 8
ישראלית מימון כנגד נדלן שנמכר נדל"ן 13
ח מימון בתחילת עסקת רכישת בית מיזם נדל"ן 4
L מימון/מינוף נדל"ן 10
unrealx מימון נדל"ן עם בת זוג נדל"ן 16
F מימון פתיחת עסק / ערבות מדינה צרכנות פיננסית 14
F שאלה בנושא מימון / ערבות מדינה אוף טופיק 1
O האם עדיין אפשר לקבל 70% מימון על דירה חליפית נדל"ן 11
א מימון דירה להשקעה נדל"ן 7
M מימון לרכישת קרקע - משכנתא חדשה או מחזור? נדל"ן 5
TheMailMan משכנתא של 70% מימון לדירה שנייה נדל"ן 6
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
Harvey אחוז מימון בדירה שניה נדל"ן 8
נ פרוייקט בניה להשקעה- מימון מכספי פרישה ושיקולים נוספים שוק ההון 6
O רכישת דירה(ות) בחול, איך ניתן לקבל מימון לאחר רכישת דירה ראשונה נדל"ן 7
T קניית דירה שנייה ב 70% מימון נדל"ן 7
ש מימון שוק ההון 0
U רכישת דירה נוספת-שאלה בענייני מימון ומשכנתאות נדל"ן 5
B מימון באנגליה נדל"ן 9
M השקעה בנכס בחו"ל עם מימון נדל"ן 22
J רכישת נכס עם מימון ללא משכון הנכס הנקנה נדל"ן 3
S באוצר שוקלים: "הלוואת קורונה" מהציבור - לטובת מימון המשבר אוף טופיק 61
aeh הונאה של חברות מגייסות דרך פלטפורמת מימון ההמונים שוק ההון 3
D קיזוז עלויות מימון עם מס רווחי הון שוק ההון 9