• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות לגבי מכירת דירה והשקעת הכסף

מדוע אתה רואה בכך יתרון?
במיוחד שמדובר באפיק סגור לכ-20 שנה, מה זה משנה לך רמת התנודתיות?
לתקופה כזאת סביר לדעתי שאפילו השקעה דלת סיכון בשוק ההון תניב בסוף התקופה תשואה גבוהה יותר, שלא לדבר על הסיכון הרבה שבאחזקת נכס אחד ויחיד, והעובדה שזה נכס ריאלי אף מגדילה את הסיכון.

היתרון זה שבאי-ודאות כלכלית יותר גדולה כמו בזמני משבר לרוב נכס ריאלי יהיה "מקום מבטחים". מה שכן יש מצב שאתה צודק לגבי אפיק סולידי אחר שגם יכול לתת לו תשואה יותר גדולה, אבל גם ככה יש לו עסקה לא רעה ביד. לדעתי עדיף במקרה הזה לשמור על הנכס הקיים ולהתחיל להשקיע בשוק ההון כאפיק נוסף.

העדויות האמפיריות כוללות את כל המשקיעים שקיבלו שלשול מלראות את ההון שלהם נחתך בחצי וברחו בתחתית עם הזנב בין הרגליים?
אם זו האישיות שלך וכך אתה חושב שתתנהג אז תסיק את המסקנה המתאימה לך, אין לי בעיה עם זה.
אני מתאר כיצד הנכסים מתנהגים ופונה לרציונל שלך.

כמו בזמני משבר
למה אתה מסתכל על זמני משבר? אם השאלה היתה על מספר שנים קטן אז אני מבין את החשיבות. כשמדובר ב-20 שנה, העדויות הראו שזמני המשבר צפויים לבוא וללכת.

למה אתה מסתכל על זמני משבר? אם השאלה היתה על מספר שנים קטן אז אני מבין את החשיבות. כשמדובר ב-20 שנה, העדויות הראו שזמני המשבר צפויים לבוא וללכת.
צודק

היי רוני, אם הבנתי נכון אתה ממליץ לו להגיע לעצמאות כלכלית בעוד 17 שנה?
שמא כדאי לתת עדיפות להגעה לעצמאות כלכלית מוקדמת יותר על פני צבירת נכסים גדולה יותר אבל ארוכה יותר?
אני אישית מעדיף את האופציה הראשונה.

היי, בתפיסה שלי כמשקיע נדל"ן אני בעד אחת מהאופציות דירת מגורים או דירה/דירות להשקעה בישראל + חו"ל, כדי לגדר חשיפה לסעיף הדיור
בתקציב החודשי ולגדר חשיפה להכנסות מט"ח בגיל הפרישה.

מכירת דירת מגורים ומעבר למגורים בשכירות אני בעד מהלך זה כאשר יש הון משמעותי או תיק נכסים,
מכירת דירת המגורים לאחר סילוק המשכנתה ועליית ערך תשחרר הון משמעותי להשקעות נוספות והכנסה פסיבית גדולה בעת הפרישה.

לגבי משך הזמן להגיע לעצמאות כלכלית(חופש בחירה) זה תלוי ביעד של המשקיע, ובאגרסיביות בה יפעל,
לי אישית לקח 16 שנים להגיע לעצמאות כלכלית בהתאם לסגנון החיים שלי, ובהתאם לרצון שלי להשאיר
תיק נכסים לדור הבא.

נערך לאחרונה ב:
כשמדובר ב-20 שנה, העדויות הראו שזמני המשבר צפויים לבוא וללכת.
או שהם נשארים, תשאל את היפנים שהשקיעו בניקיי 225 בשנת 89 והיום עדיין נמצאים בדבלואציה 4%-40% (תלוי בכמות הדיבידנדים שזרקו על המדד הזה לאורך השנים).
האם גם השוק האמריקאי יחווה 3 עשורים אבודים? אין לדעת.
אין דבר כזה השקעה בטוחה במניות, גם בטווח של עשרות שנים.

תשאל את היפנים
באמת לא חשבתי להסתמך על מדינה בודדת, מובילה ככל שתהייה.
האם גם השוק האמריקאי יחווה 3 עשורים אבודים? אין לדעת.
נכון, וכנ"ל (אישית לא סביר בעיניי).
אין דבר כזה השקעה בטוחה במניות, גם בטווח של עשרות שנים.
אם אתה משקיע בעולם כולו (למשל עם VT, IWDA, VWRA) לטווח של עשרות שנים אז כנראה שיש דבר כזה.

אם אתה משקיע בעולם כולו (למשל עם VT, IWDA, VWRA) לטווח של עשרות שנים אז כנראה שיש דבר כזה.
בתיק העולמי יש חשיפה של 60% לשוק האמריקאי, ובפרט ל10 חברות ענק אמריקאיות שמהוות 15% מהתיק.
מעבר לכך, אף אחד לא הבטיח לך ששוק ההון ימשיך לצמוח, ואם כן באיזה שיעור, זה הכל הנחות שלך.

מעבר לכך, אף אחד לא הבטיח לך ששוק ההון ימשיך לצמוח, ואם כן באיזה שיעור, זה הכל הנחות שלך.
מהן ההנחות שלך, ואיזו אלטרנטיבה אתה מציע?

שלום,

ימי הסגר גורמים להרהורים...
האם קיים הגיון כלכלי למכור את דירת מגורינו, להחזיר את יתרת המשכנתה, לעבור לגור בשכירות ולהשקיע את היתרה באפיק אחר?

ערך הדירה הוא בערך 2,700,000 ש״ח.
יתרת המשכנתה היא 1,000,000 ש״ח עם החזר חודשי של בערך 6,600 ש״ח לעוד כ- 17 שנים.
כמעט חצי מהמשכנתה בפריים מינוס 0.8.
שכירות של דירה זהה תעלה קרוב ל- 6,500 ש״ח.

תודה לעונים!

אני נגד לעשות צעדים דרסטיים.
אבל אם אתה רוצה לקפוץ למים אז אפשר לשלב.
לא יודע מה גובה ההכנסה שלכם אבל במידה וזו דירתכם היחידה יש לך כמעט מיליון ש"ח שקבורים בקירות שתוכל ללוות אותם מהבנק כמשכנתא לכל מטרה ולהשתמש בכסף הזה כהשקעה.
במידה ותראה בעוד אי אלו שנים שההשקעות מצאו חן בעיניך, תלך על כל הקופה ותמכור את הדירה. במידה ולא, תמכור את ההשקעות ותסגור את החלק היחסי במשכנתא.
לא ממליץ, לא מייעץ ומי אני בכלל.

נקודה נוספת חשובה שאף אחד לא העיר פה, הנזילות של הכסף. ברגע שזו דירה, הנזילות היא מוגבלת. אתה לא יכול לפדות את הכסף תוך כמה ימים בשונה מתיק השקעות. ככה שצריך לשקול גם את המשמעת שלך, שלא תתפתה למשוך כספים למטרות שונות (חשובות ככל שיהיו).

נערך לאחרונה ב:
אני נגד לעשות צעדים דרסטיים.
אבל אם אתה רוצה לקפוץ למים אז אפשר לשלב.
לא יודע מה גובה ההכנסה שלכם אבל במידה וזו דירתכם היחידה יש לך כמעט מיליון ש"ח שקבורים בקירות שתוכל ללוות אותם מהבנק כמשכנתא לכל מטרה ולהשתמש בכסף הזה כהשקעה.
במידה ותראה בעוד אי אלו שנים שההשקעות מצאו חן בעיניך, תלך על כל הקופה ותמכור את הדירה. במידה ולא, תמכור את ההשקעות ותסגור את החלק היחסי במשכנתא.
לא ממליץ, לא מייעץ ומי אני בכלל.
גובה ההכנסה המשותפת הוא בערך 30,000 נטו.
תוכל להרחיב את הצעתך?

גובה ההכנסה המשותפת הוא בערך 30,000 נטו.
תוכל להרחיב את הצעתך?
זה אומר שמבחינת הבנק אתה יכול להגדיל את המשכנתא שלך עד להחזר של 10-12 אלף ש"ח בחודש. כלומר משכנתא של 1.8 עד 2 מיליון ש"ח (בחישוב מפית, יכול להיות שהבנק/יועץ יצליח להוציא יותר).
בניקוי מיליון ש"ח שיש לך כיום זה משאיר לך בין 800 אלף עד מיליון ש"ח שאתה יכול להשקיע.
אם זה נשמע לך סכום גדול מדיי לסיכון, אתה יכול להגדיל לדוגמא ב-300 אלף ו"לשחק" עם הסכום הזה. אחרי תקופה מסויימת להגדיל עוד וכו'. עד שתגיע לשלב שבו תרגיש מספיק בטוח לענות לעצמך על השאלה האם למכור את הבית בלי הצורך להתייעץ עם אנשים אנונימים בפורום זה או אחר.

שוב, לא מחזיק ולא ממליץ.

נתנו לכם כאן עצות מצויינות.
ברשותכם מציע שיטה מחשבתית יותר מעצה - תניח שאין ברשותך את הדירה והשאלה שלך היא האם לקנות כרגע דירה עם כך וכך משכנתא, או להשקיע את הכסף באופן אחר.
בשביל תפוחים לתפוחים תתחשב בתשלום מס שבח בהשקעה שונה מהדירה, ואל תתחשב במס רכישה וכו במסלול דירה.

במידה וזאת דירה למגורים הייתי משאיר את הבית ואת שאר הכסף שם במניות (אם אין משכנתא או רוצים דרגת סיכון גבוהה יותר אז אפשר להגדיל אחוז מניות).

דירה יחידה למגורים זאת אחלה השקעה סולידית לדעתי, שווי השכירות שחוסכים שווה ל 3% שנתי נטו, דירה צמודה לאינפלציה ויש לה פוטנציאל לעלות גם יותר מיזה. במידה וזאת דירה יחידה אתה פטור ממס שבח.

ויש את ההיבטים הנוספים שבדרך כלל האיכות חיים בדירה משלך תהיה גבוהה יותר, תוכל להיות בה כמה זמן שתרצה, מספקת יותר ביטחון וכו׳.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
R התלבטות לגבי משיכת משתנה צמודה נדל"ן 4
R התלבטות לגבי אחוזי מימון במשכנתא ומסלול פיתוי נדל"ן 8
B התלבטות לגבי סוג משכנתא לרכישת דירה ראשונה נדל"ן 8
unrealx התלבטות לגבי משכנתא על דירה שנכנס אליה בעוד שנה נדל"ן 11
H התלבטות לגבי הזדמנות שנפתחה בפני. נדל"ן 67
E התלבטות לגבי בחירת תחום לימודים התפתחות אישית 13
D התלבטות לגבי תיק פסיבי ראשון שוק ההון 11
N התלבטות לגבי לימודים התפתחות אישית 9
klayhamn התלבטות לגבי דירה בת"א נדל"ן 105
ז התלבטות מקצועית לגבי ניסיון התפתחות אישית 1
Y התלבטות לגבי קניית דירה בנאות אפק בקריית ביאליק דרך מחיר למשתכן נדל"ן 5
A התלבטות לגבי סגירת משכנתא נדל"ן 3
ד התלבטות לגבי החלק של האג"ח בהנחה שתהיה אינפלציה שוק ההון 8
מ התלבטות לגבי כדאיות חתימת קבע התפתחות אישית 11
I התלבטות לגבי כוון השקעה עם נתונים כפי שמפורטים .... נדל"ן 6
D התלבטות לגבי קניית דירה ליד מסילת רכבת בפרויקט שחלקו מחיר למשתכן נדל"ן 3
ס התלבטות לגבי קניה או השכרה נדל"ן 14
R התלבטות לגבי מעבר להלמן למיטב לאור הרכישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
נמר הכסף התלבטות לגבי תיק מניות עולמי עם מספר ETF, וחוות דעת כללית על התיק שוק ההון 10
S עמלות - התלבטות המשקיע לגבי ברוקרים שוק ההון 5
M התלבטות לגבי תואר התפתחות אישית 7
A התלבטות לגבי פתיחת קופת גמל במקביל ללקיחת משכנתא אוף טופיק 0
P התלבטות לגבי איזור השקעה נדל"ן 0
א התלבטות לגבי דירה להשקעה נדל"ן 28
J התלבטות לגבי רכישת דירה נדל"ן 45
שלי התלבטות לגבי משקפיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
שלי התלבטות לגבי איזון שוק ההון 13
N התלבטות לגבי לימודים. אוף טופיק 9
T התלבטות לגבי אלטרנטיבות השקעה נדל"ן 6
unrealx התלבטות לגבי רכישת/השכרת רכב בארץ צרכנות פיננסית 6
R התלבטות לגבי השקעת סכום כסף לכמה שנים (רילוקיישן) שוק ההון 4