• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דירה להשקעה או מגורים לזוג מבוסס עם ילדים

מוליאר

משתמש רשום
דירוג
4
שלום,

אנחנו זוג+1 (+1 בדרך) שגרים במרכז תל אביב ולא מתכננים לעזוב אותה. כמו כן, אין לנו תכנונים מיוחדים לפרוש מוקדם וסה״כ אנחנו חיים ברמת חיים די גבוהה.

כיום גרים בשכירות ומשלמים כ9,000 ש״ח. הסכום הזה צפוי לעלות בשנים הקרובות היות ונרצה לשדרג לדירה גדולה יותר.
חסכון, נזיל: 1.8 מיליון
מתנה מהמשפחה לרכישת דירה: 1 מיליון
קרן השתלמות: 200 אלף
סה״כ הון עצמי פנוי כ3 מיליון ש״ח
בעוד שנה אוכל (אם ארצה) למכור מניות בעבודה בשווי של כ 1 מיליון (לאחרי מיסוי).

יש לי גם תיק השקעות נפרד של כ600,000 ש״ח שבו אני מעדיף לא לגעת כרגע.
בנוסף, לבת הזוג יש דירה משלה שמושכרת בעיר במרכז עליה משכנתא של מיליון ל25 שנה (שכ״ד מכסה אותה).

אנו בהתלבטות קשה האם לקנות כרגע דירה למגורים במרכז/צפון ת״א, בסכום של עד 5.5 מיליון ש״ח או להמשיך לגור בשכירות ולקנות דירה בעיר להשקעה במקום.
דירה להשקעה כנראה שאוכל לקנות גם בסכום נמוך יותר ואולי אפילו לא אצטרך לקחת משכנתא (למרות שזה נשמע לי כמו טעות לא לנצל את המינוף שלה).
או שאוכל לקנות אפילו 2 דירות להשקעה ולהמשיך להתגורר בשכירות.

מצד שני, קצת נמאס לנו לגור בשכירות והמעברים כתוצאה כל כמה שנים (עכשיו עם הילדים זה עוד יותר קשה) ואנחנו גם יודעים שבחוזה הבא שלנו שכ״ד יעלה ויהיה לפחות 11-12 בחודש,
תשלום שיכול כנראה בקלות לכסות משכנתא שניקח לדירה למגורים.

אני לא לגמרי סגור איך להשוות את שתי האפשרויות והאם קיים הבדל משמעותי מבחינה כלכלית בין 2 האופציות.
מה דעתכם?

מצד אחד, אתה רושם דברים כמו מינוף, דירות להשקעה, תיק השקעות וכו., מצד שני שואל שאלת קיטבג.
מצד שלישי, לפי הנתונים, אתם כנראה "מביני עניין" בחיים לפי הנתונים אבל מצד רביעי, שואל שאלת קיטבג.

לסיכום: אם זה אמיתי ( :roll: ), אז היית כבר אמור להבין שזאת שאלה שלגמריי תלוייה בהעדפות שלכם. זאת לא שאלה כלכלית לאור אופן המחייה שלכם.
מצד שני, אני אוהב הרבה צדדים.

כלכלית - שתי דירות להשקעה עם מינוף, או דירה להשקעה ודירה בחו"ל/שוק ההון.
מעשית - תקנה דירה למגורים. אחרי שהילדים יגדלו וייצאו מהבית, תחשוב על למכור את הבית הגדול והיקר, לעבור לדירה קטנה יותר ולעשות משהו אחר ומעניין עם הכסף שיבטיח את הפרישה שלך.

אין לך תכנון לפרוש מוקדם, נמאס לך לגור בשכירות וניכר כי אתה יכול לרכוש דירה ולהתחייב למשכנתא עליה בלי סיכון לאי פירעון, אז במידה ואתה מאמין כי מחירי הדירות באזור בו אתה רוצה לקנות לא ירדו אז אין סיבה שלא. אם תשנה את דעתך תוכל למכור אחרי כמה שנים בלי להפסיד מלבד אובדן ההזמנות (opportunity cost).

ניכר כי אתה בכל זאת מעוניין לדון באלטרנטיבות, בשביל זה צריך להבין:
- מה האלטרנטיבה? כלומר מה אתה עושה כעת עם ה3 מיליון הון עצמי פנוי.
- מה ההחזר החודשי שתוכלו לקחת לכל היותר ? (שליש מהמשכורת נטו) בהתחשב בזה שבת הזוג מחזירה עוד משכנתא? לפי זה תוכל לדעת מה סדר גודל המשכנתא שתוכלו לקחת.

מצד אחד, אתה רושם דברים כמו מינוף, דירות להשקעה, תיק השקעות וכו., מצד שני שואל שאלת קיטבג.
מצד שלישי, לפי הנתונים, אתם כנראה "מביני עניין" בחיים לפי הנתונים אבל מצד רביעי, שואל שאלת קיטבג.

לסיכום: אם זה אמיתי ( :roll: ), אז היית כבר אמור להבין שזאת שאלה שלגמריי תלוייה בהעדפות שלכם. זאת לא שאלה כלכלית לאור אופן המחייה שלכם.
מצד שני, אני אוהב הרבה צדדים.
אמיתי לחלוטין, אני לא לגמרי מבין למה זו שאלת קיטבג...

כלכלית - שתי דירות להשקעה עם מינוף, או דירה להשקעה ודירה בחו"ל/שוק ההון.
מעשית - תקנה דירה למגורים. אחרי שהילדים יגדלו וייצאו מהבית, תחשוב על למכור את הבית הגדול והיקר, לעבור לדירה קטנה יותר ולעשות משהו אחר ומעניין עם הכסף שיבטיח את הפרישה שלך.
בראש שלי הדירה שנקנה למגורים, גם אם תעלה בערך לא באמת נזילה כי לא נמכור אותה ונעבור לגור בשכירות (או שכן?). האמת שלא חשבתי כלכך רחוק כמו עוד עשרים שנה...

ניכר כי אתה בכל זאת מעוניין לדון באלטרנטיבות, בשביל זה צריך להבין:
- מה האלטרנטיבה? כלומר מה אתה עושה כעת עם ה3 מיליון הון עצמי פנוי.
- מה ההחזר החודשי שתוכלו לקחת לכל היותר ? (שליש מהמשכורת נטו) בהתחשב בזה שבת הזוג מחזירה עוד משכנתא? לפי זה תוכל לדעת מה סדר גודל המשכנתא שתוכלו לקחת.
יש לציין כי אם לא נקנה דירה, לא נקבל מהמשפחה 1 מיליון לרכישה - אז זה שיקול מאוד משמעותי.

כרגע אנחנו משלמים שכ״ד 9,000 ואני מאמין שנוכל להחזיר משכנתא של כ12,000.

האמת שלא חשבתי כלכך רחוק כמו עוד עשרים שנה...
כדאי לחשוב לטווח ארוך ולפי זה לתכנן.
צריך לקחת בחשבון דברים כמו: עלייה / ירידה בשכר, התרחבות המשפחה, עלייה בהוצאות מחיה..

יש לציין כי אם לא נקנה דירה, לא נקבל מהמשפחה 1 מיליון לרכישה - אז זה שיקול מאוד משמעותי.
אם אתם מקבלים מתנה בשווי מליון - אין התלבטות בכלל.

אם אתם מקבלים מתנה בשווי מליון - אין התלבטות בכלל.

זה לא נכון.

אני נמצא בדיוק באותו מצב - וגם לי הוצע מליון במתנה עבור רכישת דירה,
אבל זה לא שהמליון האלה מתאדים אם לא אשתמש בהם. הם "יגיעו" אלי עוד X שנים בעתיד - פשוט לא ברור במה יושקעו עד אז ואיזה תשואה יניבו אם בכלל....

אבל זה לא שהמליון האלה מתאדים אם לא אשתמש בהם.
מי אמר שהמקרה שלך, דומה למקרה שלו:
מהדברים האלו ניתן להבין שהמשפחה רוצה לתת מתנה בשווי מליון לרכישת דירת מגורים בלבד. זה דבר גם שהוא יחסית "נפוץ" שמתנים סכום כסף במתנה לרכישת דירת מגורים בלבד.

במקרה כזה, אין מה להתלבט.

מהדברים האלו ניתן להבין שהמשפחה רוצה לתת מתנה בשווי מליון לרכישת דירת מגורים בלבד. זה דבר גם שהוא יחסית "נפוץ" שמתנים סכום כסף במתנה לרכישת דירת מגורים בלבד.

מסכים, זה בדיוק מה שנאמר לי ע"י הוריי

העובדה שזה בדיוק מה שנאמר לי ע"י הוריי.

====

ומשום שאת המליון האלה לא סביר (אם כי אפשרי) שהמשפחה תבזבז על צריכה במידה ולא יתנו את המתנה, אלא בטח יושקעו במסלול כלשהו (נדל"ן, הון, פקדון, וואטאבר). בסופו של דבר הם יחזרו אליו כירושה (בהנחה שלא מדובר במתנה מדוד כלשהו או אחיין, אלא הורים/סבים)

כך בדיוק הוא המקרה שלי ואני לא חושב שזה סביר להניח אחרת במקרה שלו

לכן בהחלט יש מה להתלבט

משום שאת המליון האלה לא סביר שהמשפחה תבזבז על צריכה במידה ולא יתנו את המתנה, אלא בטח יושקעו במסלול כלשהו (נדל"ן, הון, פקדון, וואטאבר). בסופו של דבר הם יחזרו אליו כירושה (בהנחה שלא מדובר במתנה מדוד כלשהו או אחיין, אלא הורים/סבים)

כך בדיוק הוא המקרה שלי ואני לא חושב שזה סביר להניח אחרת במקרה שלו

לכן בהחלט יש מה להתלבט
לא יודע מאיפה אתה יודע מה יעשו עם הכסף ומחליט אם יבזבזו או לא. ואני מבין גם מדברייך שאתה יודע איך הם יחלקו את הירושה :)

נכתב כאן שאו שמקבלים את המתנה, או שלא. איך שזה הוצג בצורה בינארית - אין התלבטות.

אם זה לא בינארי כפי שהבנתי מדבריו, אכן יש התלבטות.

ואני מבין גם מדבריים שאתה יודע איך הם יחלקו את הירושה

אף אחד לא יגיד לו: "שמע, או שתקח עכשיו מליון ש"ח או שתחכה לירושה",
אבל ההגיון הבריא אומר שזו בגדול המשמעות הסבירה

כל תרחיש למעט צריכה (נניח שיבזבזו את המליון האלה על טיולים מסביב לעולם) - שבו הכסף מושקע בנכסים כלשהם, ובהנחה שאותו סכום שהתכוונו לתת כמתנה נלקח בחשבון מבחינה פרופורציונית בחלוקת הירושה (למה שזה יהיה הגיוני לחשוב שדווקא המתנות יחולקו בצורה שונה מהותית מהירושה?) - ישיב לידיו סכום דומה - לפחות נומינלית - של כסף. מה קרה לכסף בזמן ש-"המתין" לירושה - אלוהים יודע - אולי הושקע כאמור בנדל"ן, אולי הושם בפקדון....

במקרה הספציפית שלי - לא נאמר לי שהחלופה למתנה היא "ירושה", אבל זה מה שהגיוני להסיק. אמא ואבא שלי [ואני מנחש שגם שלו] לא ישתמשו בו לחופשות סקי במקום.

נראה שאתה מניח הנחות, מנחש, מסיק מסקנות, וכל הזמן חוזר לסיפור שלך..לדעתי כבר הסכמנו ש:
אם זה לא בינארי כפי שהבנתי מדבריו, אכן יש התלבטות.

האם עדיף עכשיו מליון ש''ח לרכישת נדל''ן או סימן שאלה כלשהו (אם בכלל) עוד איקס כלשהו של שנים?
ומה עם הרווח הריאלי של מיליון ש''ח שמושקע בצורה נכונה היום בנדל"ן? עם מינוף של 50% ניתן להגיע ל2 מליון ולהגדיל תשואה.

אני אוסיף משהו שאולי היה חשוב להוסיף מלכתחילה - לדעתי אין פה התלבטות :)

גם אם אתה צודק (ואין סיבה כרגע להניח כך לפי מה שכתב פות"ש) מי אמר שנסיבות החיים עוד X שנים (10? 20? 30?) יאפשרו לקבל מתנה בסדר גודל כזה.
אולי הכסף לא מושקע כרגע ותהיה היפר אינפלציה שתמחק אותו? אולי הכסף ילך לסגירת חובות של אח שלו שהסתבך בהימורים? מצב רפואי? ריבים על ירושה שיקחו שנים?

מתנה מהמשפחה לרכישת דירה: 1 מיליון
גם בעיני אין דילמה. יכול להגיד לך שזה מה שהייתי בוודאות עושה (נתונים דומים לשלך, למעט העניין הפעוט הזה של 1M שקל במתנה :))

או שאוכל לקנות אפילו 2 דירות להשקעה ולהמשיך להתגורר בשכירות.

היי

לקנות דירת מגורים בסכום של 5.5 מיליון ש"ח זה להשבית כסף בקירות,
מכרתי דירה דומה ב 2014 ואני מתגורר בה בשכירות.

במקום זה אתה יכול לקנות 3 דירות עם משכנתא בעלות כוללת של 6 מיליון ש"ח,
מתוך זה מימון 2 מיליון ש"ח,
הכנסה משכירות 18K בחודש,
אם תחלק נכון את המימון
בין הדירות לא תשלם מס על הכנסה משכרויות.

בינתיים תגור באיזה דירה שאתה רוצה, יכולת החיסכון שלך לא תיפגע, ובעתיד,
לאחר סילוק המימון, חסכונות, השקעות, ירושות....
מצבך יהיה מעולה !

כל תרחיש למעט צריכה (נניח שיבזבזו את המליון האלה על טיולים מסביב לעולם) - שבו הכסף מושקע בנכסים כלשהם, ובהנחה שאותו סכום שהתכוונו לתת כמתנה נלקח בחשבון מבחינה פרופורציונית בחלוקת הירושה (למה שזה יהיה הגיוני לחשוב שדווקא המתנות יחולקו בצורה שונה מהותית מהירושה?) - ישיב לידיו סכום דומה - לפחות נומינלית - של כסף. מה קרה לכסף בזמן ש-"המתין" לירושה - אלוהים יודע - אולי הושקע כאמור בנדל"ן, אולי הושם בפקדון....

במקרה הספציפית שלי - לא נאמר לי שהחלופה למתנה היא "ירושה", אבל זה מה שהגיוני להסיק. אמא ואבא שלי [ואני מנחש שגם שלו] לא ישתמשו בו לחופשות סקי במקום.
יש מוסד שקוראים לו "בית המשפט לענייני משפחה" בו שומעים כל שנה אלפי סיפורים של אנשים שמה שנראה להם סביר בקשר לקרוביהם, התברר כמאד לא סביר אחרי 30 שנה, או פרק זמן אחר.

מעניין, יכול להסביר איך זה עובד?
במידה ובוחרים במסלול מיסוי ע"פ מדרגות מס שולי, ניתן לקזז הוצאות תפעול, מימון, ופחת.
אם לוקחים מימון גבוה על דירה יקרה, אזי הפחת, ועלות המימון מפחיתות כמעט לגמרי את חבות המס.

דוגמה: דירה בעלות 4 מליון עם מימון 75% המכניסה שכירות של 8,000 ש''ח.
הכנסה שנתית - 96,000.
פחת שנתי - 4m * 2/3 * 4% = 107,200.
עלות מימון שנתית בקירוב (אם שפיצר הריבית הולכת ו"קטנה") - 55,000.

רווח/הפסד חשבונאי חייב במס - (66,200)

במקרה כזה, אין מה להתלבט.
אני רק אבהיר, כי ראיתי שהתפתח דיון בנושא - המשפחה תתן מיליון ש״ח לנדל״ן למגורים או להשקעה. לא יתנו את הסכום כדי שסתם אשים אותו בתיק השקעות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א דירה להשקעה - בת ים או נתניה? נדל"ן 14
M דירה להשקעה- מחיר למשתכן או דירות תמא נדל"ן 2
M מדד תל אביב נדלן או נדלן מניב מול דירה להשקעה בחמש שנים שוק ההון 2
צ יחידת דיור או דירה להשקעה נדל"ן 21
M להשקעה - דירה יד שניה או מקבלן נדל"ן 10
twister דירה להשקעה בבת ים או תיק השקעות מבוסס VT + VXUS נדל"ן 29
B דירה נוספת להשקעה עכשיו או להמתין נדל"ן 6
T דירה להשקעה עם פינוי רחוק - יתרון או חסרון? נדל"ן 10
Y האם לקנות דירה למגורים או להשקעה? נדל"ן 14
O בחינת אלטרנטיבות לזוג צעיר - דירה למגורים או להשקעה נדל"ן 48
O קניית דירה למגורים או להשקעה נדל"ן 18
א דירה להשקעה ללא משכנתא או דירה למגורים עם משכנתא נדל"ן 11
B רכישת דירה להשקעה באזור חיפה או הקריות נדל"ן 2
Y קניית דירה להשקעה לבד עם משכתנה או עם שותף ללא משכנתה נדל"ן 10
T דירה להשקעה או דירה למגורים נדל"ן 58
Nons Ense רכישת דירה ראשונה להשקעה מיד 2 איך וממה מתחילים? נדל"ן 1
O תשואה דירה להשקעה נדל"ן 9
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
S דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 17
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
D דירה שלישית להשקעה. נדל"ן 5
ד דירה אחת למגורים (שמתחלפת עם הזמן) ודירה אחת להשקעה שנותרת קבועה נדל"ן 3
י שידרוג דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 5
F דירה ראשונה להשקעה בשדרות למשל נדל"ן 17
ח לבטים לגבי דירת מגורים + דירה להשקעה נדל"ן 17
C דירה ראשונה להשקעה - תחילת המסע נדל"ן 11
Y לבטים לפני רכישת דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 0
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
T דירה בהנחה- דירה להשקעה נדל"ן 40
Y ייעוץ בנוגע לרכישת דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 18
M קיבלתי הצעה לרכישת דירה ראשונה להשקעה - דעתכם? נדל"ן 4
ר דירה להשקעה ללא חניה נדל"ן 15
ש דירה להשקעה עד 2 מ' נדל"ן 27
ז שיפוץ אסתטי דירה להשקעה נדל"ן 9
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
T דירה להשקעה ראשונה נדל"ן 8
D השקעה בבורסה למול דירה להשקעה שוק ההון 46
D דירה ראשונה להשקעה - ללא מתווך וייעוץ נדל"ן 0
Y רוצים לקפוץ למים - דירה להשקעה נדל"ן 9
ג זוג צעיר מחפש איפה לקנות דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 9
M דירה להשקעה נדל"ן 0
A מתלבטים בין רכישת דירה למגורים לבין רכישת דירה להשקעה נדל"ן 32
T דירה להשקעה/מגורים להורים נדל"ן 5
T דירה להשקעה בגאסר א זרקא קו שני לים. נדל"ן 45
ה דירה להשקעה ברמת גן נדל"ן 0
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
א דירה להשקעה בי-ם נדל"ן 32

נושאים דומים

Back
למעלה