• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תמהיל תיק השקעות להשקעה בינונית?

גל.ק

משתמש סולידי
דירוג
24
שלום לכולם!
אני חדש לגמרי בתחום. בן 35.
אני רוצה לבנות לעצמי תיק השקעות למטרה ברורה - סכום ראשוני למשכנתא על דירה בעוד 6 שנים (חשוב)
כרגע יש לי 150000 שקלים להשקעה, ואני צופה 5000 שקלים פנויים בממוצע להשקעה מדי חודש בשנים הקרובות (או 15000 לרבעון/60000 לשנה...).
קראתי לא מעט בבלוג הזה ובמקומות אחרים, והתחלתי לבנות תיק (על הנייר) שיורכב מקרנות סל (~70%) וקרנות מחקות ע"ב אג"ח (~30%)
יש לי שתי שאלות עיקריות :
1- לאור העובדה שההשקעה היא לטווח קצר-בינוני (6 שנים) - האם לא הגיוני יותר שכמות האג"חים בתיק תהיה יותר גבוהה?
2- עוד לפני ההחלטה על בניית התיק היה לי סכום כסף בקופת גמל להשקעה. נראה לי הגיוני שבהתאם לעיקרון הפיזור אמיר את קופת הגמל להשקעה שכרגע נמצאת במסלול אג"חי למסלול מנייתי והיא תהווה חלק מתיק ההשקעות, וככה יהיה לי חלק בתיק ההקעות שאני מנהל, וחלק שהוא מנוהל?

אשמח לדעות בנושא

בעצם אתה מבקש יעוץ השקעות?
כדי שתראה אתמההואת הנעוצה בראש הפורום.

כל שאלה פה בפורום היא סוג של ייעוץ, לא?
אבל אני מבין ומקבל את מה שאתה אומר. אם ככה אתרכז בשאלה הראשונה -

האם יש הגיון מסויים או כלל אצבע מבחינת תמהיל תיק ההשקעות להשקעות של טווח בינוני-קצר (~5 שנים)
לעומת תיק להשקעה של 10+ או 20+ שנים? אני מתכוון בעיקר לכמות האג"חים

ברוך הבא לפורום @גל.ק!

כפי שכתב @ההוא מהדרום - אסור לייעץ כאן בפורום.

1- לאור העובדה שההשקעה היא לטווח קצר-בינוני (6 שנים) - האם לא הגיוני יותר שכמות האג"חים בתיק תהיה יותר גבוהה?
מניות בטווח כל כך קצר זה סיכון מאוד גבוה. אם אתה רוצה לקנות דירה בעוד 6 שנים אז למה לשים בסיכון גבוה אפילו חלק קטן מכספך?
יש גם אפשרויות של פקדונות בנקאים בריבית סבירה+ אבל אז לא תוכל להכניס סכום נוסף כל חודש.

לאור העובדה שההשקעה היא לטווח קצר-בינוני (6 שנים) - האם לא הגיוני יותר שכמות האג"חים בתיק תהיה יותר גבוהה?
הגיוני מאוד. אנילמשל הייתי מחזיק בדיוק הפוך למטרה כזאת. לא ממליץ כמובן.
נראה לי הגיוני שבהתאם לעיקרון הפיזור אמיר את קופת הגמל להשקעה שכרגע נמצאת במסלול אג"חי למסלול מנייתי והיא תהווה חלק מתיק ההשקעות, וככה יהיה לי חלק בתיק ההקעות שאני מנהל, וחלק שהוא מנוהל?
תלוי מה גודלה,בהנחה שזה לא מפריע לך לקנות את כמות המניות שאתה רוצה אני לא רואה סיבה שהאחזקות יהיו שוות במנוהל ולא מנוהל,מה שכן במידה ואתה גם ככה פותח תיק עצמאי הייתי שוקל לנהל הכול בעצמך.
כל שאלה פה בפורום היא סוג של ייעוץ, לא?
אסור לייעץ מותר לשתף דעות ורעיונות.
אני דווקא לא רואה משהו לא בסדר בניסוח שלך.
היו פה שרשורים דומים שנגמרו ב:מה אתם ממליצים\מיעצים? וזה אסור בנושאים כאלה.
וכמובן לא מייעץ ולא נעליים.

ברוך הבא לפורום @גל.ק!

כפי שכתב @ההוא מהדרום - אסור לייעץ כאן בפורום.

מניות בטווח כל כך קצר זה סיכון מאוד גבוה. אם אתה רוצה לקנות דירה בעוד 6 שנים אז למה לשים בסיכון גבוה אפילו חלק קטן מכספך?
יש גם אפשרויות של פקדונות בנקאים בריבית סבירה+ אבל אז לא תוכל להכניס סכום נוסף כל חודש.

תודה על התגובה.
איזה פקדון בנקאי אתה מכיר שנותן ריבית סבירה היום? אני לא שואל את זה בנימה צינית, ברצינות. בשנתיים האחרונות הכסף ישב בפיקדון בבנק ועשה קרוב ל0% ריבית. כמובן שבסופו של דבר באופן ריאלי רוב הכסף שיהיה בתיק עוד 5-6 שנים יגיע מעבודה ולא מהריבית, אבל נראה לי אישית הזוי לתת לסכום כזה, שהוא עדיין סכום משמעותי, לשבת ככה סתם בבנק ללא צבירת ריבית שהיא מעבר לאחוז האינפלציה.

@nicepo1
תודה על התגובה.
חשוב לי להדגיש - אני לא מתכוון מחר בבוקר להכניס את כל הכסף שלי לתיק. אני אפילו לא קורא לעצמי משקיע חובב. לא רואה בשרשור פה שום ייעוץ רשמי, וברור לי על מה כל הכסת"ח. מובן ומקובל.
# בענייני אג"חים - העובדה שהריבית כרגע בשפל צריכה להשפיע על סוג האג"ח? (מן הסתם אני מניח שאג"ח לטווח קצר) כלומר ממשלתי או קונצרני? או שעלייה אפשרית של הריבית תשפיע באותה מידה על שניהם?

בענייני אג"חים - העובדה שהריבית כרגע בשפל צריכה להשפיע על סוג האג"ח? (מן הסתם אני מניח שאג"ח לטווח קצר) כלומר ממשלתי או קונצרני? או שעלייה אפשרית של הריבית תשפיע באותה מידה על שניהם?
אני ממש לא מבין גדול באג"ח,בעצמי לא משקיע בכלל באג"ח ישראלי ומעט באמריקאי.
בגדול הדעה של הסולידית(אולי הרווחת בפורום) היא שאין מקום בתיק לאג"ח קונצרני.
למה? בגדול הרעיון שעם אתה רוצה סיכון ותשואה מניות נותנות יחס יותר טוב.
רוצה חלק בטוח?קונצרני לא מספק את הסחורה עדיף ממשלתי.
אבל יש לא מעט משקיעים שרואים באג"ח קונצרני אפיק לגיטימי.
כך בחשבון שיש הרבה שוני והרבה סוגי אג"ח קונצרני.
אני לכול הפחות הייתי מתייחס אליהם כ2 אפיקים שונים(למרות שבקרנות מנוהלות אוהבים לערבב אותם ולהציג כמוצר בעל סיכון נמוך)
בקשר לריבית היא אפשר לדעת מה יהיו ההשפעות בדיוק אבל כול עוד לא מדובר בעליות חדות שיכולות לפגוע בכושר ההחזר של חברות אני לא רואה הבדל מהותי בהשפעה.

איזה פקדון בנקאי אתה מכיר שנותן ריבית סבירה היום?
- בנק ירושלים נותן לך 2.3% שנתי בסגירה של הכסף לחמש שנים לחמש שנים.
- פפר נותן לך 3.15% לשנה אחת בסגירה של עד 10,000 ש״ח (בנוסף תקבל גם מתנת הצטרפות של 250 ש״ח או 400 ש״ח בהזמנה מחבר).
- בנק איגוד נותן לך 3% שנתי על הפלוס בחשבון עד 30,000 ש״ח לתקופה של שלוש שנים.

קח בחשבון שעל כל האחוזים שציינתי יורד לך מס הכנסה של 15%.
בפפר ובאיגוד הוא יורד אחת לשנה ובבנק ירושלים רק בסוף החמש שנים (שזה כמובן עדיף מבחינת מיסוי).

ג.נ.
לאשתי ולי יש פקדונות בפפר.
אין לי ולא היה לי שום קשר עם בנק איגוד וירושלים.

נערך לאחרונה ב:
בגדול הדעה של הסולידית(אולי הרווחת בפורום) היא שאין מקום בתיק לאג"ח קונצרני.
יש המון בפורום שמשקיעים באג״ח קונצרניות אמריקאיות (כולל אותי). יש גם שמשקיעים בישראליות.

עדיף ממשלתי.
ממשלתי שקלי כיום נותן תשואה מזעזעת (במיוחד לטווח כל כך קצר).

יש המון בפורום שמשקיעים באג״ח קונצרניות אמריקאיות (כולל אותי). יש גם שמשקיעים בישראליות.
בסדר זה עדיין דעתה של הסולידית למיטב הבנתי(נתקלתי בזה יותר מפעם אחת)
בגלל מה שכתבת סייגתי "אולי" אני לא בטוח כמה משקיעים בקונצרני ואיזה אחוז מהתיק.
ממשלתי שקלי כיום נותן תשואה מזעזעת (במיוחד לטווח כל כך קצר).
ידוע,ברור לך גם שתשואה יותר גבוה של אג"ח מול אג"ח מייצגת לרוב גם סיכון גבוה יותר. אפשר גם למצוא קונצרני בתשואה דו ספרתית....השאלה מה הסיכון,כזכור אצל רוב המשקיעים מדובר בחלק היותר בטוח של התיק.

חשוב לי להדגיש - אני לא מתכוון מחר בבוקר להכניס את כל הכסף שלי לתיק. אני אפילו לא קורא לעצמי משקיע חובב.
בהתאם לזה אני גם מצטרף להצעה לבדוק כיוון של פקדון בנקאי. מוצר פשוט שיכול להתאים לטווח ההשקעה ורמת הסיכון הרצויה.
לא ממליץ\מייעץ כמובן.

בסדר זה עדיין דעתה של הסולידית למיטב הבנתי(נתקלתי בזה יותר מפעם אחת)
נכון. אני ממש לא מבין את הדעה הזו כשחושבים על השקעה לטווח ארוך. :roll:

ברור לך גם שתשואה יותר גבוה של אג"ח מול אג"ח מייצגת לרוב גם סיכון גבוה יותר.
אג״ח קונצרנית אמריקאית בדירוג גבוה לרוב נותן תשואה גבוהה יותר ממקבילותיו הישראליות ואני ממש לא חושב שהן יותר מסוכנות מהישראליות.
מה שכן, בהשקעה לטווח קצר לא בטוח שכדאי להתעסק עם המרות מט״ח ולהסתכן בשינוי בשערים במועד המיועד.

- בנק ירושלים נותן לך 2.3% שנתי בסגירה של הכסף לחמש שנים לחמש שנים.
- פפר נותן לך 3.15% לשנה אחת בסגירה של עד 10,000 ש״ח (בנוסף תקבל גם מתנת הצטרפות של 250 ש״ח או 400 ש״ח בהזמנה מחבר).
- בנק איגוד נותן לך 3% שנתי על הפלוס בחשבון עד 30,000 ש״ח לתקופה של שלוש שנים.

קח בחשבון שעל כל האחוזים שציינתי יורד לך מס הכנסה של 15%.
בפפר ובאיגוד הוא יורד אחת לשנה ובבנק ירושלים רק בסוף החמש שנים (שזה כמובן עדיף מבחינת מיסוי).

ג.נ.
לאשתי ולי יש פקדונות בפפר.
אין לי ולא היה לי שום קשר עם בנק איגוד וירושלים.

אופציות מעניינות בהחלט שלא ידעתי עליהן, אבל עדיין חייב לציין שרק אופציה א נשמעת רלוונטית. וגם היא - זו ריבית מדורגת לפי מה שאני מבין, שמגיעה ל2.3% רק בשנה החמישית. התשואה שאני אעשה על הסכום הזה תהיה מגוחכת.

נערך לאחרונה ב:
האם לא הגיוני יותר שכמות האג"חים בתיק תהיה יותר גבוהה?
לא, אבל הגיוני שכמות המניות תהיה מתונה יותר
אג"ח גם יכול לרדת, הוא לא מגן על החלק של המניות, הוא יותר בטוח (הממשלתי) אבל גם זה מוטל בספק
רצוי לשלב תיק שמורכב ממספר סוגי נכסים ש"ישמרו" על הכסף עד מתי שתצטרך אותו

לא, אבל הגיוני שכמות המניות תהיה מתונה יותר
אג"ח גם יכול לרדת, הוא לא מגן על החלק של המניות, הוא יותר בטוח (הממשלתי) אבל גם זה מוטל בספק
רצוי לשלב תיק שמורכב ממספר סוגי נכסים ש"ישמרו" על הכסף עד מתי שתצטרך אותו
כמות מתונה יותר של מניות בתיק שמורכב מאג"חים ומניות זה לא אותו דבר בדיוק כמו כמות אג"חים גבוהה יותר????

אני רוצה לבנות לעצמי תיק השקעות למטרה ברורה - סכום ראשוני למשכנתא על דירה בעוד 6 שנים (חשוב)
קראתי לא מעט בבלוג הזה ובמקומות אחרים, והתחלתי לבנות תיק (על הנייר) שיורכב מקרנות סל (~70%) וקרנות מחקות ע"ב אג"ח (~30%)
לאור העובדה שההשקעה היא לטווח קצר-בינוני (6 שנים) - האם לא הגיוני יותר שכמות האג"חים בתיק תהיה יותר גבוהה?
התשואה שאני אעשה על הסכום הזה תהיה מגוחכת.
נראה לי שהבנת את העיקרון,רק צריך תיאום ציפיות.....
בסביבת ריבית נמוכה הריבית "חסרת הסיכון" נמוכה מאוד.
אין פה קסם רוצה יותר תשואה? צריך לקחת יותר סיכון. כלל האצבע שרץ פה זה שתהיה מוכן להפסיד 50% ממה שאתה משקיע במניות.
אג"ח קונצרני בעל תשואה גבוה מאוד(יחסית) גם לא יהיה פתרון בטוח פשוט כי הוא לא בטוח....
משהו מעניין יהיה אולי לבדוק השקעה שתהיה קשורה למחירי הדירות וכך אפשר אולי לקחת יותר סיכון וגם לקבל איזשהו ביטוח. לי לא עולה משהו כזה כרגע אבל אני לא בקיא מספיק בתחום.

נראה לי שהבנת את העיקרון,רק צריך תיאום ציפיות.....
בסביבת ריבית נמוכה הריבית "חסרת הסיכון" נמוכה מאוד.
אין פה קסם רוצה יותר תשואה? צריך לקחת יותר סיכון. כלל האצבע שרץ פה זה שתהיה מוכן להפסיד 50% ממה שאתה משקיע במניות.
אג"ח קונצרני בעל תשואה גבוה מאוד(יחסית) גם לא יהיה פתרון בטוח פשוט כי הוא לא בטוח....
משהו מעניין יהיה אולי לבדוק השקעה שתהיה קשורה למחירי הדירות וכך אפשר אולי לקחת יותר סיכון וגם לקבל איזשהו ביטוח. לי לא עולה משהו כזה כרגע אבל אני לא בקיא מספיק בתחום.
שוב תודה על התגובה,
ברור לי שאין קסם... ואני מוכן לסיכון, אני רק מנסה לגבש את האופציות העומדות לרשותי.

ריבית בנק ישראל מעודדת אותך לא לעשות את זה, אתה צריך להשלים עם זה שלא תקבל אפשרות טובה פשוט כי השוק נכון להיום מתמרץ אותך לבזבז ולא לחסוך.

אם אתה רוצה רעיונות יש לvanguard קרנות כאלו https://investor.vanguard.com/mutual-funds/lifestrategy/#/
הם מפזרים את המניות עולמית וגם את האג"ח

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
stamEhad בניית תמהיל תיק השקעות שכולל הלוואה (שאלה טכנית) שוק ההון 3
C תמהיל תיק השקעות גדול שוק ההון 10
ז תמהיל תיק השקעות עם ניירות של ishares. שוק ההון 7
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
N תמהיל תיק ל 15 שנה לפחות מחקות מדד שוק ההון 0
R התייעצות לגבי תמהיל תיק שוק ההון 0
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
mk1 השתלמות IRA תמהיל מניות שוק ההון 4
V חוות דעתכם על תמהיל עם יועץ נדל"ן 20
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
מ דעה על תמהיל משכנתא נדל"ן 0
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
G תמהיל השקעה ישראל - חו"ל שוק ההון 3
ב חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 30
A תמהיל משכנתא מחודש מאי 2022, סילוקין ותוכנית המשך. דעות והמלצות? נדל"ן 7
ד תמהיל וריביות משכנתא נוכחית נדל"ן 37
E תמהיל השקעה לחוסך צעיר בן 30 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
A חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 7
A שאלה לגבי תמהיל משכנתא -- אוקטובר 2022 נדל"ן 11
י תמהיל משכנתא לדירת מגורים נדל"ן 7
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
מ תמהיל קרנות איריות/אמריקאיות שוק ההון 18
S שינוי תמהיל עקב הבנת סיבולת סיכון שוק ההון 14
ש תמהיל והצעה מהבנק דעתכם נדל"ן 12
R לקיחת משכנתא -דירה מקבלן ללא ליווי בנקאי (שווה להיכנס גם מי שמעוניין לראות תמהיל לי זה עזר :) ) נדל"ן 9
T תמהיל משכנתא - אפריל 2022 נדל"ן 9
T תמהיל IRA - פיזור גלובלי רחב - איזו חלופה אירית עדיפה ? שוק ההון 27
B חוות דעת - תמהיל משכנתא נדל"ן 5
O תמהיל משכנתא - חוות דעת נדל"ן 1
השועל תמהיל משכנתא | דירה ראשונה להשקעה טווח רחוק נדל"ן 44
O בניית תמהיל משכנתא התחלתי נדל"ן 35
S תמהיל משכנתא לדירה ראשונה להשקעה לטווח ארוך נדל"ן 2
O תמהיל משכנתא המיועדת למחזור - דגשים נדל"ן 8
ה השקעת הנדל"ן הראשונה שלי והתלבטות לגבי תמהיל משכנתא נדל"ן 17
N חוות דעת על תמהיל לרכישה דירה ראשונה נדל"ן 23
Harvey תמהיל משכנתא לבניה של כ1.5m נדל"ן 17
ה תמהיל שני שליש נדל"ן 11