• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תמהיל השקעה לפנסיונר

roey1984

משתמש סולידי
דירוג
14
פנסיונר בן 78, מסודר כלכלית, עם נדל"ן המכסה את עלויות המחייה שלו.
בעל מספר תיקים מנוהלים בכמה בתי השקעות, ומעוניין כעת לעשות צעד ולעבור לניהול עצמי על ידי פתיחת תיק בשתי בתי השקעות ( מיטב דש טרייד ואקסלנס טרייד)
האם תמהיל ההשקעה הבא נשמע הגיוני? (ל כ 2 מיליון)
40% מהתיק - מדד עולמי ACWI
10% מהתיק - zprx +zprv
40% מהתיק - 2-4 קרנות אג"ח ממשלתיות (תקופה לפידיון 2-5 שנים)
10% מהתיק - מדד אג"ח קונצרני כגון MTF סל תל בונד-מאגר

*נשוי, וגר בדירה בבעלותו, אין צורך בהכנסה שוטפת מההשקעות, אין התחייבויות \ משכנתא וכו'

דעתכם? (לא ייעוץ)
תודה

מה מטרת התיק? מה טווח ההשקעה?
ספציפית לגיל 78 - ככל שיעלה צורך רצון לדיור מוגן, האם ימומן מהתיק או מכירת נדל"ן?

טווח השקעה "עד הסוף" כמו שנאמר.
אין צורך עתידי הנראה לעין של רכישת דירה / רכב / טיול וכו'.
בנוגע לדיור מוגן, במידה ויצטרך, אז אכן, משיכה של אחוז מסויים מהתיק.
כמו כן, יש עוד כמה תיקי השקעות מנוהלים בסכום כולל של כ 4 מש"ח (כך שבמידת הצורך, גם מהם ניתן לבצע פדיון של הכספים)

מהי סיבולת הסיכון?
אדם יכול להיות עשיר ועדיין לא לישון בלילה כשהתיק יורד 2% ביום גם אם זה לא אמור להטריד אותו.

אבי יותר מבוגר אך במצב דומה ועם סכומים דומים. אני מנהל לו את התיק על פי אותו רעיון - 50% במניות (ערבוב של עולמי + סנופי בעיקר), 20% בפקדון 3 שנים (קרמבולה) ו 30% בקרנות כספיות. מעדיף את הנזילות והוודאות שלהן בתנאי הריבית הנוכחיים לעומת קרנות אג"ח.

כמו כן, יש עוד כמה תיקי השקעות מנוהלים בסכום כולל של כ 4 מש"ח (כך שבמידת הצורך, גם מהם ניתן לבצע פדיון של הכספים)
יש לך רק תיק אחד, גם אם הוא מפוצל במקומות שונים.
דעתכם? (לא ייעוץ)
אני תמיד בעד פשטות, 2 ני"ע זה האידיאל מבחינתי.

מהי סיבולת הסיכון?
אדם יכול להיות עשיר ועדיין לא לישון בלילה כשהתיק יורד 2% ביום גם אם זה לא אמור להטריד אותו.
טוב ששאלת
אכן, מ 2 מיליון, אם התיק ירד 2 אחוז, זה לא מעט כסף, ואכן יכול להדיר שינה מעיניו.
סיבולת הסיכון אמורה להיות בהתאם לגיל שלו (אבל במקרה שלו, היות ויש לו כבר נדל"ן שממנו יש לו הכנסות, וקרן כספית שמנה בצד (ע"ס 1 מש"ח), רמת הסיכון יכולה לעלות מעט

אבי יותר מבוגר אך במצב דומה ועם סכומים דומים. אני מנהל לו את התיק על פי אותו רעיון - 50% במניות (ערבוב של עולמי + סנופי בעיקר), 20% בפקדון 3 שנים (קרמבולה) ו 30% בקרנות כספיות. מעדיף את הנזילות והוודאות שלהן בתנאי הריבית הנוכחיים לעומת קרנות אג"ח.
מדוע בחרת גם להשקיע בעולמי וגם בסנופי? הרי הם חופפים ואתם נותן משקל יתר לארה"ב. (סתם מתוך סקרנות)
בנוגע לפקדון קרמבולה, מה הריבית השנתית שניתן לצפות לה? (ודמי הניהול בטח לא מועטים, נכון?)

אכן, מ 2 מיליון, אם התיק ירד 2 אחוז, זה לא מעט כסף, ואכן יכול להדיר שינה מעיניו.
אם כך, השאלה מה הוא מנסה להשיג בתמורה לאיבוד שינה? הרי הוא יכול לחיות ברווחה עד 120.

יש לך רק תיק אחד, גם אם הוא מפוצל במקומות שונים.

אני תמיד בעד פשטות, 2 ני"ע זה האידיאל מבחינתי.
מסכים, אכן תיק אחד
אבל כרגע, היות והתיקים האחרים (המנוהלים) לא בשליטתנו (למעט מתן הוראה ליועץ ההשקעות להפחית את החשיפה המנייתית וכו) אנחנו מתמקדים בתיק הנוכחי של ה 2 מש"ח
*בהמשך אנחנו מתכנניים להפסיק את ההתקשרות עם היועץ השקעות (ולנהל את התיק בעצמנו).

בנוגע לאג"ח, התכוונת 2 ני"ע ממשלתיים או קונצרנים?
אבי מעוניין להשקיע גם בהיבט הקונצרני (באחוז חשיפה נמוך) ולכן המלצתי לו שנלך על קרן סל של תל-בונד מאגר - (מכילה בתוכה מעל ל 415 חברות קונצרניות) - פיזור אידיאלי, מאשר לבחור סלקטיבית (ולנסות להכות את השוק, משהו שאנחנו לא מאמינים בו)

התיק שבחרת יכול בקלות רבה לרדת יותר מ- 2% (סמלץ אותו למשל ב- 2022)

סיבולת הסיכון אמורה להיות בהתאם לגיל שלו
אני חושב שהוא צריך לקבוע את סיבולת הסיכון שלו, לא אתה.

התיק שבחרת יכול בקלות רבה לרדת יותר מ- 2% (סמלץ אותו למשל ב- 2022)

אני חושב שהוא צריך לקבוע את סיבולת הסיכון שלו, לא אתה.
מסכים לחלוטין
אנחנו יושבים על הכל הערב, והוא יקבע את סיבולת הסיכון שלו.
כנראה ניקח יועץ פיננסי בלתי תלוי שיעזור לנו בבנייה של תמהיל השקעה התואם לצרכיו. (אני מבין מעט אבל לא מספיק מבין על מנת לבחור את המדדים המתאימים \ ושאר האפיקים)

תודה על השיחה חבר

מדוע בחרת גם להשקיע בעולמי וגם בסנופי? הרי הם חופפים ואתם נותן משקל יתר לארה"ב. (סתם מתוך סקרנות)
בנוגע לפקדון קרמבולה, מה הריבית השנתית שניתן לצפות לה? (ודמי הניהול בטח לא מועטים, נכון?)
היסטורית, היה לו תיק מנוהל ע"י חברה חיצונית. כשביקש ממני לקחת אחריות, אז קניתי סנופי ואחר כך סגרתי את המנוהל והוספתי עולמית. לא רציתי למכור את הסנופי ולשלם מס. מבחינתי אין הבדל משמעותי ואין לי בעיה לתת משקל יתר לארה"ב. קרמבולה הצלחתי לקבל בשלב מסוים 4.5% שנתי מובטח ל3 שנים (לפני 15% מס נומינלי), או צמוד מדד (הגבוה ביניהם). היום נראה לי שכבר אין אפשרות לקבל ריבית כזאת.

טווח השקעה "עד הסוף" כמו שנאמר.
אז זה נועד לירושה, אם אני מבינה נכון את הביטוי.
אם זה כך - למה זה ידיר שינה מעיניו אם המדד יורד 2-5-10 אחוז?
בכל מקרה, מדובר על אדם אמיד שיש לו מספיק כסף לחייו שלו ושל אשתו גם אם ישאיר את כל כספו בקרן כספית. לא כך?
פרשנות סבירה לאורי - 2 ני"ע לכל התיק. אחד מדד מנייתי והשני מדד אג"ח.

אבל כרגע, היות והתיקים האחרים (המנוהלים) לא בשליטתנו (למעט מתן הוראה ליועץ ההשקעות להפחית את החשיפה המנייתית וכו) אנחנו מתמקדים בתיק הנוכחי של ה 2 מש"ח
אני מבין אבל אין חשיבות לבניית חלק מתיק ללא הסתכלות הוליסטית על כלל התיק.
התכוונתי ל2 ני"ע בכל התיק כולו, לפעמים בתלות בסיטואציה נדרשים יותר.

ז זה נועד לירושה, אם אני מבינה נכון את הביטוי.
אם זה כך - למה זה ידיר שינה מעיניו אם המדד יורד 2-5-10 אחוז?
בכל מקרה, מדובר על אדם אמיד שיש לו מספיק כסף לחייו שלו ושל אשתו גם אם ישאיר את כל כספו בקרן כספית. לא כך?
לפי ההיכרות שלי עם אנשים מבוגרים, החשש שלהם מסיכון הוא לא בהכרח רציונאלי. מבחינתם, גם הפסד קטן על הנייר זה נחשב להפסד ריאלי... ולדעתי בגיל הזה עדיף שקט נפשי.

ההורים המבוגרים שלי תיאמו את סיבולת הסיכון שלהם עם יועץ השקעות בלתי תלוי וזה היה המהלך הנכון, לדעת שהסיכון לא עולה על xx אחוזים.

כל הנכתב בהנחה שהאיש הוא רציונאלי, לא דמנטי, ויש לו רקע בהשקעות בניירות ערך והבנת השוק.
אם לא, קרן כספית / פיקדון זה מספק.

לפי ההיכרות שלי עם אנשים מבוגרים, החשש שלהם מסיכון הוא לא בהכרח רציונאלי. מבחינתם, גם הפסד קטן על הנייר זה נחשב להפסד ריאלי... ולדעתי בגיל הזה עדיף שקט נפשי.

ההורים המבוגרים שלי תיאמו את סיבולת הסיכון שלהם עם יועץ השקעות בלתי תלוי וזה היה המהלך הנכון, לדעת שהסיכון לא עולה על xx אחוזים.

כל הנכתב בהנחה שהאיש הוא רציונאלי, לא דמנטי, ויש לו רקע בהשקעות בניירות ערך והבנת השוק.
אם לא, קרן כספית / פיקדון זה מספק.
מסכים לחלוטין, זה בדיוק מה שהוא צריך!
נ.ב
שלחתי הודעה בפרטי על מנת לבקש את הפרטים של היועץ הבלתי תלוי (במידה ובאפשרותך לשתף אותם כמובן)
אם זה לא בהחלט בסדר

תודה רבה פטל :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G תמהיל השקעה ישראל - חו"ל שוק ההון 3
E תמהיל השקעה לחוסך צעיר בן 30 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S חוות דעת על תמהיל השקעה עבור הכנסה שוטפת ויציבה + פיזור סיכונים שוק ההון 3
מ השקעה בדיור - תמהיל או כיוונים נדל"ן 9
Y תמהיל השקעה בקופת גמל להשקעה שוק ההון 16
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
mk1 השתלמות IRA תמהיל מניות שוק ההון 4
V חוות דעתכם על תמהיל עם יועץ נדל"ן 20
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
מ דעה על תמהיל משכנתא נדל"ן 0
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
ב חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 30
A תמהיל משכנתא מחודש מאי 2022, סילוקין ותוכנית המשך. דעות והמלצות? נדל"ן 7
ד תמהיל וריביות משכנתא נוכחית נדל"ן 37
A חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 7
A שאלה לגבי תמהיל משכנתא -- אוקטובר 2022 נדל"ן 11
י תמהיל משכנתא לדירת מגורים נדל"ן 7
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
מ תמהיל קרנות איריות/אמריקאיות שוק ההון 18
S שינוי תמהיל עקב הבנת סיבולת סיכון שוק ההון 14
ש תמהיל והצעה מהבנק דעתכם נדל"ן 12
R לקיחת משכנתא -דירה מקבלן ללא ליווי בנקאי (שווה להיכנס גם מי שמעוניין לראות תמהיל לי זה עזר :) ) נדל"ן 9
T תמהיל משכנתא - אפריל 2022 נדל"ן 9
T תמהיל IRA - פיזור גלובלי רחב - איזו חלופה אירית עדיפה ? שוק ההון 27
B חוות דעת - תמהיל משכנתא נדל"ן 5
O תמהיל משכנתא - חוות דעת נדל"ן 1
השועל תמהיל משכנתא | דירה ראשונה להשקעה טווח רחוק נדל"ן 44
O בניית תמהיל משכנתא התחלתי נדל"ן 35
S תמהיל משכנתא לדירה ראשונה להשקעה לטווח ארוך נדל"ן 2
O תמהיל משכנתא המיועדת למחזור - דגשים נדל"ן 8
ה השקעת הנדל"ן הראשונה שלי והתלבטות לגבי תמהיל משכנתא נדל"ן 17
N חוות דעת על תמהיל לרכישה דירה ראשונה נדל"ן 23
N תמהיל תיק ל 15 שנה לפחות מחקות מדד שוק ההון 0
Harvey תמהיל משכנתא לבניה של כ1.5m נדל"ן 17