1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

תיק ההשקעות שלי - תיק עצלנית

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י אלכס ח, ‏23/4/19.

1. אלכס ח

אלכס ח משתמש סולידי

שלום לכולם שוב,
    אז אחרי כמה שבועות טובים של נבירה הרבה בסולידית וקצת במקורות אחרים אני מתכנסת לתיק שאני פחות או יותר שלמה איתו.

קצת פרטים עלינו:
    זוג בני 32 ו-35 פלוס ילד.
    מתכננים פרישה מוקדמת בטווח שבין שנה ל-3 שנים.

מאותו רגע נרצה לחיות מתיק ההשקעות (2.5-3 אחוז משיכה גג) וקצת פרוייקטים מכניסים מהצד. מקסימום בעלי יוכל לעבוד פה ושם מהבית. כשנחליט על מועד פרישה מדוייק נתחייב לעצמו על כל הפרטים האלה.

על מורכבות הנושא שתפסה אותי לא מוכנה ועל גישה עצלנית שאימצתי כתוצאה מכך:
    כשגיליתי את הסולידית והתחלתי לקרוא קיבלתי את הרושם שהחלק הכי חשוב וקשה יהיה להחליט על אחוז מניות בתיק (ואת זה עשינו די מהר) ואז אפשר פשוט לקנות קרנות מחקות בהתאם ואם לא שואפים לשלמות אז מה מספיק טוב עבור המשפחה הממוצעת. אבל כחוק ה-20/80 - בסוף ביליתי יותר מ-80% מהזמן על שבירת ראש דווקא על הפרטים הקטנים שבילבלו אותי והכניסו אותי להתלבטויות אינסופיות ועליהן אנסה לפרט בהמשך למקרה שמישהו מתעניין.
    בנקודה מסויימת הרגשתי שאין לזה סוף ואין לי מספיק ידע, רקע וזמן להשקיע כדי לחקור ולהבין לעומק שאליו נכנסים פה בפורום והחלטתי לחתוך בבשר החי ולהיסגר על תיק שהוא מספיק טוב בשבילנו. בהרבה התלבטויות פשוט החלטתי ללכת על הפתרון הקל, הנגיש והפשוט להבנה עבורי גם אם איננו מושלם. המטרה שלי היא לעשות "שגר ושכח" לתיק שהוא פשוט ומספיק טוב בזמן סביר ולהתקדם לפרוייקטים אחרים, גם אם זה אומר לשלם קצת ביעילות התיק.
    תמיד אוכל לחזור לזה בעתיד כשהתיק יגדל ונהיה יותר תלויים בו.

אז להלן התיק:
    70,000 ש"ח זוהי קרן חירום. בינתיים בעו"ש. אחליט בקרוב אם לקנות מק"מים.
    60% מניות - קרן מחקה ישראלית על s&p 500.
    30% אג"ח לטווח ארוך - קנייה ישירה מאחר ואין קרן מחקה על אג"ח לטווח ארוך.
    10% זהב - קרן מחקה ישראלית.

אני מפרטת את התהליך שהביא אותי לתיק הזה אבל אני לא מצפה שמישהו יקרא את כל זה :). זה מחולק לסעיפים למקרה שמישהו מתעניין, למקרה שזה אולי יכול לעזור למישהו ועבור עצמי גם.

אלו היו השיקולים:
    1. אחוז המניות בתיק זה משהו שבעלי ואני החלטנו עוד לפני שצללנו לעומק על סמך backtesting רב ב- portfoliovisualizer. מאחר ואין לנו תחזית שנצטרך להשתמש בכסף מעבר למחיה מהריבית תחילה שקלנו ברצינות השקעה ב-100% מניות. אבל אחרי סימולציות ומחשבה הבנו שתוספת התנודתיות לא שווה את התשואה העודפת עבורינו. לאחר מכן כיוונתי ל-65-75% מניות (גם לפי כלל האצבע של 100 פחות הגיל) אבל כשעשיתי backtesting ראיתי ש-60% זה sweetspot בשבילנו מבחינת סיכון-תשואה.

2. מאוד התחברתי לתיק All Weather של ריי דאליו (30% מניות ארה"ב, 40% אג"ח לטווח ארוך, 15% אג"ח לטווח בינוני, 7.5% זהב, 7.5% סחורות) - אפיקי השקעה סטרייט פורוורד וביצועי עבר מרשימים מאוד - תיק שמניב תשואה יפה באופן די עקבי במצבי שוק שונים ועם תנודתיות נמוכה.
    נקודת המוצא שלי היה התיק שלו אבל משם התחילו ההתאמות:
    *) בכל זאת רציתי 60% מניות לתשואה עודפת במחיר תנודתיות.
    *) הפוסט הזה ועוד כמה מקורות שקראתי שכנעו אותי שלא להשקיע בסחורות. מה גם שזה נשמע לי ספקולטיבי במיוחד להשקיע במחיר הנפט שהוא חלק ניכר מ"סחורות".
    *) במקום סחורות הגדלתי את נתח הזהב ל-10% כדי שיהיה לו יותר "אפסייד" בתיק בעיתות משבר כמו שהסולידית אומרת.
    *) אינני יודעת מדוע המליץ דאליו על אג"ח לטווח בינוני, אני בטוחה שהייתה סיבה טובה. ניסיתי לחפש על זה ממש קצת ללא הצלחה אבל מהסתכלות על נתוני עבר אני רואה שאג"ח לטווח ארוך בלבד גם הניב תשואות טובות יותר וגם לעיתים איזן את התיק טוב יותר (ב-2008 למשל), ברוח הארי בראון. מה גם שאני חושדת שיהיה לי יותר קל טכנית להשקיע באג"ח לטווח ארוך.
    בסוף מהתיק All Weather לא נשאר הרבה זכר אבל זה בסדר :)

3. התלבטתי והחלטתי לפתוח תיק בארץ (אקסלנס) ולקנות קרנות מחקות ישראליות כי זה פשוט יותר. אין לי כוונה להיכנס בכלל לכל ענייני המס, המרות מט"ח, דיבידנדים, ירושות, אירים ושלל שמחות אחרות. הטבלה הזאת בפוסט הזה והפוסט הזה של הסולידית שכנעו אותי שזה בסדר גמור.

4. התלבטתי האם להשקיע רק ב-S&P 500 או רק ב-MSCI World או לעשות בלנד בעצמי עם שווקים מתפתחים וכאלה. ביצועי העבר של המדדים האלה הפתיעו אותי ממש. למשל, ציפיתי שבגלל ששווקים מתפתחים הם מסוכנים יותר הם הניבו היסטורית יותר תשואה. אבל זה ממש לא כך ולא מצאתי למה להשקיע בהם מעבר לפיזור ולתקווה שאולי עכשיו יתחילו להתפתח סוף סוף. MSCI World, בתורו, הוא מפוזר יותר מסנופי אך היסטורית נשא תשואה נמוכה יותר. בקיצור התלבטנו הרבה והחלטנו להשקיע כרגע רק בארה"ב ואנחנו שמים לעצמנו תזכורת לחשוב על זה מחדש עוד 5 שנים.

5. התלבטתי והחלטתי לקנות קרנות שאינן מגודרות. למה? עד עכשיו אינני יודעת להסביר. ניסיון להבין את הנושא הביא אותי למעמקי rabbit hole ולהרבה כאב מוח. מצד אחד אם לא מגדרים חשופים לסיכון מט"ח (היחלשות הדולר). מצד שני אם כן מגדרים חשופים לסיכון מט"ח (התחזקות השקל). אני חושבת. יש עלויות לגידור גם (or is there?). הרגשתי שככל שאני קוראת על זה אני מתבלבלת יותר ובסוף החלטתי ללכת עם העדר בנושא הזה - ראיתי שהקרנות הלא מגודרות בארץ הרבה יותר פופולאריות מאלו המגודרות אז העם אמר את דברו. ראיתי שגם פה בפורום בחירה בקרן מגודרת מעלה גבה מצד אנשים שיודעים אז גם זה אינדיקטור טוב.

6. והחלק שללא כל ספק הקשה עלי יותר מכל נושא אחר - אג"ח! איי אג"ח אג"ח. על פניו הלוואה פשוטה של 1 שקל חדש שנושאת ריבית קבועה. מה יותר פשוט מזה? הסתבכתי עם השד הזה במשך שבועות. זהו מכשיר שאינו פשוט כלל חברים!

תחילה התלבטתי האם בכלל להשקיע באג"ח. הוא הרי נושא תשואות אפסיות ומחיריו הולכים לרדת כשהריבית תעלה. למה בכלל להשקיע בו? לבסוף כמה פוסטים שכנעו אותי שלאג"ח אכן תפקיד מאזן בתיק, שגם אם הריבית תעלה אני רק ארוויח מזה בטווח הארוך כמי שמשקיעה באג"ח וכו'.

לאחר מכן התלבטתי מאוד האם לקנות ישירות או דרך קרן מחקה. אני עדיין לא בטוחה סופית אך בגלל שהחלטתי בסופו של דבר להשקיע באג"ח לטווח ארוך כנראה אקנה ישירות כי 5+ שנים זה לא טווח ארוך וזה הכי הרבה שיש בקרנות היום.

נושא האג"ח הוא מורכב בין אם רוכשים יחידות בקרן מחקה (שצריך קצת להבין את המנגנון שלה של רכישה ומכירה של האגרות והאם וכמה צפויה ממנה תשואה בשוטף) ובין אם רכישה ישירה (שנשמעת פשוטה אבל כל פעם שאני מסתכלת על הטבלה הזאת אני מתחילה שוב לשקול קרן מחקה). מקווה מאוד שתוכלו לעזור לי בזה קצת.

זהו, זה המסע שלי לגיבוש התיק.

אשמח מאוד לשמוע אם יש למישהו דעה/התקלה/נקודה למחשבה/הצעת שיפור :)

אני רוצה שוב להודות לאתר הזה, לסולידית ולקהילה המדהימה פה ששינתה את חיי וחיי רבים אחרים!

2. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

ברוכה הבאה לפורום!!!

בעיניי הכי חשוב שנסגרתם על אלוקציה ושהיא מנומקת. כביכול היה ניתן להתייחס לסימני השאלה הרבים כאילו אתם עוד לא מוכנים. לי עדיין יש מיליון סימני שאלה, אבל מהרגע שעברתם את שלב ההבנה הבסיסי של שוק ההון ואלוקציית נכסים, כל השאר זה מיקרו אופטימיזציה שאםשר לטפל בהמשך (וגם לא לטפל בה בהמשך ולשמור על שפיות זה לגיטימי ;) )

הייתה לי תהייה אחת לגבי החלק האגחי של התיק,
    בחלק המנייתי אתם משקיעים 100% בארה"ב או 55% בארה"ב. היסטורית האגח שנתן את הקורלציה שאתם מצפים לה היה אגח אמריקאי. לא יודע אם יש נייר ישראלי מתאים לעניין הזה, וכדי לקנות ישירות תצטרכו חשבון בנק אמריקאי.

לגבי העניין של ההמרות, לא הייתי שולל לגמרי (הגם שזה יקר דרך בית השקעות ישראלי). גם אם תרכשי קרן סל על אגח ארוך דרך בית ההשקעות שלך, הם ינכו לך את המסים במקור כך שלא תידרשי בהגשת דוח שנתי.

שלי, monkey22 ו-nicepo1 אוהבים את זה.
  3. WhatIsMoney

WhatIsMoney משתמש ותיק

ירשתם מיליון דולר או שאני מפספס איך אתם מתכננים לפרוש עוד 2-3 שנים?

Am-Ti אוהב/ת את זה.
  4. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

כל הכבוד. מסכים עם @FIYaacov , נראה שהבנתם את עיקרי הדברים (ואפילו יותר), כל השאר זה הרבה פחות משנה.

בנוסף להערה שלו על האג"ח, עוד דבר שלא ברור לי זה הזהב. האם 10% זהב ייתן לך אפסייד מספק? עשית בקטסטינג גם על החלק הזה?

5. monkey22

monkey22 משתמש ותיק

כל הכבוד!
    עבודה מרשימה וצעד מעולה!
    לי אישית מציק בעין שהכל ניירות ישראלים (שגורר חוזים סינטטיים, ושהכל בשקלים), אבל במידה מסוימת זו תפיסת עולם ואין נכון/לא נכון.
    לא ציינת דמי ניהול, והאם חקרתם על זה (עניין משמעותי)

סחטיין על האלוקציה, רק שימו לב שאולי תרצו לשנות את האלוקציה בפרישה. יש כמה שרשורים בפורום על זה.
    בהצלחה!

6. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

מסכים לגמרי, שימי לב שבהארי בראון למשל צריך 75% נכסים לא מסוכנים כדי לפצות על ירידה מנייתית ב- 25%.
    אז 10% זה בעיקר שעשוע אקדמי נחמד למחקרים של MPT אבל זה לא יעשה שינוי לשום כיוון באופן מעשי.

איזה? אני לא רואה קרן כזו. אבל גם אם יש, אני מניח שדמי ניהול יהיו לפחות 1% מה שכמעט מבטיח הפסד בטווח הארוך.

כימאי אוהב/ת את זה.
  7. adams

adams משתמש ותיק

זהב בהגדרתו לא מבטיח הפסד ריאלי בטווח הארוך גם לפני דמי ניהול של הקרן?

8. roneng

roneng משתמש בכיר

לא בהכח.
    יש אנשים שטוענים שזהב שומר על ערכו הריאלי לטווח ארוך.

9. adams

adams משתמש ותיק

נייצג לרגע את השווי הריאלי כמחיר של ליטר חלב.
    האם לדעתך מישהו יכול לרכוש זהב בשווי מיליון ליטר חלב ובעוד עשור למכור את אותו הזהב ולקבל סכום שמספיק לרכישת מיליון ליטר חלב (עד כדי פחות מ-10 שח עלות של פעולת קניה ומכירה של מניות/ETF ב-IB)?
    לפי מה שאני מבין על השקעה בזהב (ואני עדיין לומד את הנושא) אז אם נניח רכישה של זהב פיזי אנחנו משלמים מחיר גבוה מהשווי הריאלי ומקבלים במכירה פחות מהמחיר הריאלי בשל מרווח גבוה (בניגוד לשוק ההון).
    לעומת זאת אם נניח השקעה במוצר סחיר שמגובה בזהב פיזי אז הזהב עצמו צריך להיות שמור בכספת ויש עלות לכספת הזו.

אני לא רואה דרך להשקיע בזהב בלי לספוג את העלויות הללו ואשמח להבהרה אם פיספסתי דרך שאני לא מכיר.

10. adamshalev

adamshalev מודרטור

מחיפוש קצר בגוגל, יש פה כמה דוגמאות נחמדות לשימור הערך של זהב ב-2000 השנים האחרונות.
    אני לא חושב שיש שום נכס אחר שיכל לשרוד בקלות ולשמור על ערכו כמו זהב, כמובן שזה לא אומר שהוא ישמור על ערכו עוד 2000 שנים, או עוד 10 שנים.
    הסיכון המהותי לזהב כנכס ששווה משהו בכלל זה קריית אסטרואידים, עדיין לא רלוונטי גם למשקיע ״טווח ארוך״.
    @adams בטווח קצר זהב יכול להיות מאד תנודתי במחיר שלו. השימור ערך שלו הוא כנגד מחיקת הערך המוחלטת של מטבע או אפילו מערכת פיננסית / ממשל (בהנחה שיש לך אותו פיזית). זה לא משהו שניתן להגיד על חשבון השקעות או ניירות שהממשל מדפיס. אפילו בעלות על אדמה הממשל יכול להפקיע. זהב, אם אתה שומר אותו בידיך נשאר שלך. יש בפורום אנשים שמחזיקים זהב בצורת מטבעות מסיבות דומות. אני אישית לא, מספיק לי ETF.

roneng אוהב/ת את זה.
  11. אחד שלא יודע

אחד שלא יודע משתמש ותיק

ראיתי בתוכנית של ערוץ ההיטוריה בחור שנכנס עם עגלה מלאה בכסף(המתכת) ומכר ברווח מצוין. הוא סיפר שמאז שהיה ילד אבא שלו היה קונה כסף כשיכל בשביל שלבנו יהיה חיסכון וזה די הצליח לו.
    מאותו הרגע התחלתי לחשוב על זהב. מהחשיפה כאן הבנתי שיש 2 בעיות עיקריות:
    1. יש לשלם מס על הרווח שנעשה מזהב שקנית (הרי לא קונים תכשיט אלא אונקיה או יותר של זהב)
    2. איפה שומרים אותו לעזאזל? שמירה בבנק כנראה תתלווה בתשלום אקסטרה על ביטוח ועוד דבר שיאכל לאכול את ה"רווח" מזהב.

12. adamshalev

adamshalev מודרטור

אם המטרה שלך זה רווח מעליית ערך תקנה ETF. דמי ניהול ברצפה.

13. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

לא. הסיכון המהותי הוא ששוי השוק של זהב מנותק לחלוטין מהשווי האינטינזי שלו כסחורה.

Nimrod ו-roneng אוהבים את זה.
  14. אחד שלא יודע

אחד שלא יודע משתמש ותיק

אני כרגע בשלב הלמידה.
    עובר על שלל הפוסטים בסולידית לקראת פתיחה של תיק השקעות פאסיבי.
    מאמין שאתעמק בנושא הזה בקורב (כנראה שיקח לי מספר שבועות להבין את עולם המושגים העשיר שיש כאן)

15. Rahash

Rahash משתמש ותיק

נשמע לי כמו מדע בדיוני, וגם לא חושב שזה סיכון אמיתי גם אם הטכנולוגיה תהיה קיימת.

16. adamshalev

adamshalev מודרטור

איך זה לא קרה באלפי השנים הקודמות?
    לדעתי כריית אסטרואידים תקרה לפני שינוי כלל עולמי שכזה.
    זה מדע אמיתי. יש היום כבר שתי חברות פרטיות שעוסקות בזה ואם תקרא קצת על מה שהן עושות תבין שזה רק עניין של זמן. וכמות הכסף המונחת על הכף היא דמיונית לחלוטין, זה יגרום לכל עשירי העולם היום להראות סוג ב׳.

17. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

זה בתנאי שיהיה ביקוש לכל הכמות הזאת
    אבל בגלל שבאמת אין, שיהיה להם בהצלחה למכור את זה אולי לחייזרים :)

18. adamshalev

adamshalev מודרטור

כשאתה שולט באספקה אתה א. שולט בקצב ההכנסה לשוק ו-ב. שולט במידת מה במחיר.
    תסתכל על איך פועלים שווקים אחרים שבהם מספר מצומצם של אנשים שולטים באספקה.
    שנית האסטרואידים הללו לא מכילים רק זהב אלא שלל מתכות יקרות עם שימושים שונים. מעבר לכריה ומכירה לכדור הארץ בכמויות עצומות ובשבריר מהעלות זה יאפשר בניה מסיבית בחלל במחיר זול (בסיסי ירח, מאדים ולווייים).

19. Rahash

Rahash משתמש ותיק

כאמור, נשמע לי מדע בדיוני ואני לא חושב שזה יקרה בימי חיינו, אבל לא שולל שאתבדה.

20. adams

adams משתמש ותיק

גם אם זה יקרה בימי חיינו (הלוואי) אז החברות הללו בשלב כזה או אחר ייכנסו למדד ואנחנו נקבל את הרווחים משם.

לעניות דעתי אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מבקש פידבק על תיק ההשקעות שהרכבתי פינת המשקיעים ‏ביום שבת ב- 16:45
איפה נמצא תיק ההשקעות שלכם ולמה? פינת המשקיעים ‏8/10/19
תיק ההשקעות הראשון שלי פינת המשקיעים ‏20/9/19
הוזלת עמלות בתיק ההשקעות פינת המשקיעים ‏19/9/19
שינוי אסטרטגי בתיק ההשקעות בעקבות כניסת BlackRock לארץ פינת המשקיעים ‏3/8/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.