• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כדאיות תיק דיבידנדים לעומת תיק צמיחה בהיבטי מס

אם מסתכלים מנקודת כלכלית בלבד ובהנחה שהשוק תמיד עולה ולא יורד אז ברור שלא כדאי לקנות מניות דיבידנדים.
אבל מי אמר שהשוק תמיד עולה? מה שיפה בדיבידנדים זה שהם בחברות יציבות מחולקים גם כשהשוק יורד, את זה אין לך במכירה של 4% קבועה, להפך אתה מפסיד.
הדבר השני זה פסיכולוגיה. האם אתה מסוגל לשים כסף ולשכוח ממנו ל20 שנה בלי לראות ממנו שקל אחד במהלך התקופה? אני אישית לא, בגלל זה אני משקיע בנדל"ן, אני אוהב תזרים מזומנים, קטע כזה. יכול להיות שמשתלם למשקיע שיש לו בעיה פסיכולוגית עם מודל המכירה לשלם את קנס המס על דיבידנדים.

מה שיפה בדיבידנדים זה שהם בחברות יציבות מחולקים גם כשהשוק יורד
מחולקים כן אבל פחות.
הדבר השני זה פסיכולוגיה. האם אתה מסוגל לשים כסף ולשכוח ממנו ל20 שנה בלי לראות ממנו שקל אחד במהלך התקופה? אני אישית לא, בגלל זה אני משקיע בנדל"ן, אני אוהב תזרים מזומנים, קטע כזה. יכול להיות שמשתלם למשקיע שיש לו בעיה פסיכולוגית עם מודל המכירה לשלם את קנס המס על דיבידנדים.
גם אני חושב ככה אבל במקרים מיוחדים אני משקיע גם בדברים עם תזרים אפסי או שלילי.

הם ישלמו מס רווחי הון עפ המס השולי שלהם ולא 25% קבוע.
לא!
ציטוט:
ככלל, יחיד שמלאו לו 60 שנים בשנת המס ויש לו הכנסה חייבת במס מרווח הון, על רווח ההון הריאלי ישלם מס בשיעור של 25% (או בשיעור של 15% מהרווח, במידה ומדובר בנייר ערך שאינו צמוד) ואולם, אם אין לו כלל הכנסות חייבות במס נוספות או ההכנסות החייבות במס הנוספות אינן מגיעות לסך של 171,840 ₪ בשנת המס 2017, יכול הוא במסגרת הגשת דוח שנתי למס הכנסה לדרוש לשלם מס בשיעורים נמוכים מאלו, דהיינו "לנצל" את מדרגות המס הנמוכות הרלבנטיות להן הוא זכאי בשיעורים של 10% , 14% ו- 20% בלבד גם על רווח הון ! (או מה שנותר מהן לאחר שהביא בחשבון את ההכנסות החייבות במס הנוספות במידה ויש לו).

מס על דיבידנדים הוא 25% קבוע בכל גיל.
בעיקרון נכון אבל יש יוצאי דופן, קודם כל אם אין הכנסות נוספות אז ניתן לנזל נקודות זיכוי במ"ה כנגד הכנסת דיבידנדים (מני"ע בארץ) ויש גם יוצאי דופן שמשלמים פחות מס כמו טבע או כי"ל. יש גם כאלה שמשלמים פחות או יותר כמו קרנות ריט.

מה לא?
התכוונת להדגיש ש25% או מס שולי הנמוך מביניהם, ? כי @חלכאי ציין את המס השולי כיתרון לפנסיונר שלעיתים יוצא פחות מ-25%.

במאמר מוסגר, לדעתי אדם צעיר לא יכול לבנות על זה, אצלי מדובר על עוד 40~ שנים!! ואפשר להניח כמעט בוודאות שהחוקים ישתנו עד אז לטובה או לרעה..

התכוונת להדגיש ש25% או מס הנמוך מביניהם,
כן.
במאמר מוסגר, לדעתי אדם צעיר לא יכול לבנות על זה, אצלי מדובר על עוד 40~ שנים!! ואפשר להניח כמעט בוודאות שהחוקים ישתנו עד אז לטובה או לרעה..
נכון, לא הייתי מסתמך על שום דבר מזה לתכנון ל40 שנים+ (וגם לא ל10) זה טוב בעיקר לאנשים בגיל או קרוב לגיל פרישה.

אם מסתכלים מנקודת כלכלית בלבד ובהנחה שהשוק תמיד עולה ולא יורד אז ברור שלא כדאי לקנות מניות דיבידנדים.
אבל מי אמר שהשוק תמיד עולה? מה שיפה בדיבידנדים זה שהם בחברות יציבות מחולקים גם כשהשוק יורד, את זה אין לך במכירה של 4% קבועה, להפך אתה מפסיד.
איך אתה מפסיד בלמכור מניות שלא מחלקות דיבידנדים יותר משאתה מפסיד מהחברות שכן מחלקות?

אם מניחים תשואת דיבידנדים של 4% לשנה ו תשואת מחיר ל 4% לשנה בקרן מחלקת
ובקרן צוברת אותו דבר אבל עם תשלום מופחת של 12% מס בצבירה, ובודקים מה יקרה להשקעת דולר ל 30 שנה
התוצאה היא לפי המתמטיקה ש הנטו במשיכהמלאה של כל תוצרי הדולר שהוהשקעו מחד היא 6.67$ במחלקת לעומת 6.85$ בצוברת

כלומר למרות שהקרן גדלה בשיטת הקרן המחלקת התשוא ההכוללת יורדת קצת יותר מהר.
אם מוסיפים את העובדה שבפועל מבחינת עלויות ק/מ אין יתרון להשקעה חוזרת של דיבידנדים בתדירות גבוהה כאשר התיק קטן (100 אלף ש:ח תיק נותן כ 4000 ש״ח דיבידנדים להשקעה חוזרת בשנה)
כמובן שבד״כ במהלך החסכון בכל מקרה נכנסים כספים שוטפים בסכומים גבוהים ואז בכל מקרה בסיס הההשקעה יכול לעלות אפילו מהר יותר מאשר בהשקעה חוזרת של דיבידנדים (ואני לא נכנס לתזמון מכירות מניות בברוקר זר והאם מותר חוקית בארץ כן/לא/אולי)
כמובן שכל זה היה ללא דמי ניהול, ןאנחנו יודעים שיש הבדל בין קרנות צוברות אמריקאיות לעומת איריות וזה יכול להפוך את החישוב בחשבון הממוסה (עם הערה לגבי סיכון אפשרי של מס ירושה למי שזה רלבנטי עבורו)

אני אישית נוטה לקרן הצוברת גם בחשבון הממוסה כי עבורי למרות דמי הניהול ובגלל שבכל מקרה נכנסים כספים משמעותיים באופן שוטף (רבעוני) אז הייתרון של גדילת הבסיס לצורכימס הוא שולי לעומת החסכון במיסוי (כ 0.5% לשנה)

נידון בפורום ב20000000 עמודים של שרשורים.

איך אתה מפסיד בלמכור מניות שלא מחלקות דיבידנדים יותר משאתה מפסיד מהחברות שכן מחלקות?
כשהשוק בירידה ואתה מוכר מניות, אתה נועל הפסדים. כשאתה נהנה מהדיבידנדים, אמנם שווי השוק יורד בערך החלוקה אבל אתה עדיין מחזיק באותן מניות ויכול להנות במידה או כשהשוק יעלה בחזרה. אם מכרת מניות אז זהו, נגמר, כשהשוק יעלה, אתה תהנה פחות מהעליה כי אתה מחזיק בפחות מניות.

כשהשוק בירידה ואתה מוכר מניות, אתה נועל הפסדים. כשאתה נהנה מהדיבידנדים, אמנם שווי השוק יורד בערך החלוקה אבל אתה עדיין מחזיק באותן מניות ויכול להנות במידה או כשהשוק יעלה בחזרה. אם מכרת מניות אז זהו, נגמר, כשהשוק יעלה, אתה תהנה פחות מהעליה כי אתה מחזיק בפחות מניות.
אתה טועה (אא"כ אתה מושך יותר מ4% ואז יתכן זה סיפור אחר). אתה מוזמן לשים באקסל ולבדוק תחת הנחות שונות.

תופתע אדון בנג'מין אבל יצא לי לקרוא את כל השרשורים הללו מ-2015 עד היום. מרשה לי להמשיך לכתוב בנושא? :lol:
לא.

אני לא חושב שיש טיעון חדש שאפשר להעלות בנושא.

וכחיזוק לכך, מה שהעלת, ראיתי מועלה כבר 4 פעמים לפחות. ולא קראתי את השרשור של דעת.

מה זה משנה האחוז?

מה זה משנה האחוז?
קצת מוקדם לי אז יתכן ואני טועה, אבל אינטואיטיבית בתיק בעל משיכות גבוהות באחוזים משווי התיק בעת משבר חמור יש לך סיכוי טוב לאפס את הקרן.

אני לא מאמין שהמיתוס הזה עדיין נושם ובועט.
:roll:
נידון מיליונתאלפים פעם בשרשור של דעת והופרך מקצה לקצה.
אם אתה לא יודע להשתמש בגליון נתונים אז כדאי ללמוד ולבדוק את ההנחות של עצמך. ואני לא ממליץ על אקסל אלא על google speeadsheet.

אכן כבר נידון בפורום לעייפה. אבל רק בגלל שאני רוצה להאמין ש @מצב צבירה באמת מתעניין ופשוט נפל לאותו כשל לגבי דיבידנדים שהרבה נופלים בו (כולל your truly לפני כמה שנים), הנה ההסבר הכי טוב שכתבתי בנושא באותו שרשורופלצת ישן של דעת:
אני חושב שהפיספוס העיקרי שלך הוא שאתה חושב שקבלת דיבידנד לעומת מכירה של אחוז זהה במניות הוא לא מכירה בהפסד.
העניין הוא, שזה כן - כי הכסף יוצא מהקופה של החברה. השווי שלה יורד בהתאם.

במקום מניה אחת (שמבלבל למכור שליש או חצי או רבע ממנה), בוא ניקח דוגמא עם 100 מניות.
יש לך 100 מניות בחברה א', שלא מחלקת דיבידנדים - ו-100 מניות בחברה ב' שכן מחלקת דיבידנדים.
שתי החברות שוות כל אחת מיליון שקל. כל מניה שווה שקל.
[הערה: יהיו עיגולים בתשובה כי אני מנסה לשמור על זה נקי, אבל זה רק כי אין לי יכולת להתמודד עם אינסוף טוב בתשובה בפורום]

עכשיו, הייתה שנה מוצלחת. שתי החברות הרוויחו 111,111 ש"ח (מספר מכוער אבל הוא יעזור עם החישובים אח"כ).
חברה ב' מאושרת. היא שווה עכשיו 1,111,111 ש"ח. מחלקת 10% דיבידנד - לך יש 11 ש"ח ביד (לפני מס). יש לך גם 100 מניות ששוות שקל (הכסף יצא מהחברה). סה"כ: 111 ש"ח.
חברה א' גם היא מאושרת, גם היא שווה 1,111,111 ש"ח. אבל היא לא מחלקת דיבידנד, כי ככה היא עובדת. כל מניה שלך שווה 1.11 ש"ח. אתה מוכר 10% מהן. אתה נשאר עם 90 מניות ששוות 1.11 ש"ח כל אחת כלומר 100 ש"ח (נכון אמרתי שיהיו עיגולים? אז כאן). יש לך 11 ש"ח ביד, ו-100 ש"ח במניות. סה"כ 111 ש"ח.

אבל, עכשיו תגיד לי - ומה עם ירידות בשווקים? מי שיש לו דיבידנד לא מוכר!
אחלה. בוא נעשה ריסטרט. חוזרים לתחילת השנה. כל המספרים מתאפסים (לצורך הנוחות, זה עובד אותו הדבר בדיוק אם היינו ממשיכים).

הייתה קקה של שנה. כל אחת מהחברות הפסידה 100,000 ש"ח.
חברה ב' עצובה, היא שווה רק 900,000 ש"ח, אבל היא רוצה לרצות את בעלי המניות שלה. היא מחלקת מקופת המזומנים שלה דיבידנד של 10%. יש לך 9 ש"ח ביד, ו-100 מניות ששוות 0.81 ש"ח כל אחת (שוב, הכסף יצא מהחברה). סה"כ: 90 ש"ח.
חברה א' גם עצובה, גם היא שווה רק 900,000 ש"ח, והיא נצמדת לתוכנית שלה ולא מחלקת דיבידנדים. אז מתוך המניות שלך ששוות 0.9 ש"ח כל אחת, אתה מוכר 10. יש לך 9 ש"ח ביד, ו-90 מניות שוות 0.9 ש"ח כל אחת. סה"כ: 90 ש"ח.

ומכאן אתה צריך לזכור שכל דבר זז באחוזים. נכון, יש לך פחות מניות עם חברה א' - אבל כל אחוז למעלה או למטה שווה יותר.
אז כששתי החברות צומחות ב-10% או יורדות ב-10%: שווי המניות שלך נשאר זהה. וכשאתה מתמודד עם מספר עצום של מניות, שעוברות ספליטים עם השנים כשהחברות נהיות שוות יותר - אתה יכול להמשיך למכור את האחוז היחסי של חברה א' ולהישאר עם אותו סכום כסף בדיוק שהיה לך החברה ב'.
עליות או ירידות, מכירה בהפסד או ברווח - המספרים זהים לחלוטין. 100%. בלי הבדל, אפילו קטנטן.

ואז, נכנס המיסוי. שמעדיף את חברה א' באופן מובהק.

עכשיו אנחנו מבינים?

המיסוי זה ההבדל המשמעותי. תיק דיבידנדים (למשקיע הישראלי) ממקסם פרמטר שפוגע בך, ובצורה דיי משמעותית.

@Waler שכחת פרט חשוב בדוגמה שלך - מיסים.
נוסיף נקודה נוספת המדד היה 0. אין התחשבות באיפלציה.
בדוגמה של שנה טובה - מי שקיבל דיבידנד - 11 שח (רשמת לפני מס) = נשאר 8.25 שח ביד. + 100 שח במניות
מי שמכר מניות משלם 25% על ה-1.1 רווח = 27.5 אגורות או נשאר לו 10.725 שח ביד. + 100 שח במניות

בדוגמה של שנה רעה - מי שקיבל דיבידנד - 9 שח (רשמת לפני מס) = נשאר 6.75 שח ביד (כי מס על דיבידנד לא מסתכל על תנועת המניה)
מי שמכר מניות (אם חייב את הכסף) - מקבל מגן מס של 25% על כמה שימכור כי מחיר המניה ירד.
אבל זה סוף שנה... אז הוא יחכה יומיים לתחילת שנה הבאה.

@Waler שכחת פרט חשוב בדוגמה שלך - מיסים.
נוסיף נקודה נוספת המדד היה 0. אין התחשבות באיפלציה.
בדוגמה של שנה טובה - מי שקיבל דיבידנד - 11 שח (רשמת לפני מס) = נשאר 8.25 שח ביד. + 100 שח במניות
מי שמכר מניות משלם 25% על ה-1.1 רווח = 27.5 אגורות או נשאר לו 10.725 שח ביד. + 100 שח במניות

בדוגמה של שנה רעה - מי שקיבל דיבידנד - 9 שח (רשמת לפני מס) = נשאר 6.75 שח ביד (כי מס על דיבידנד לא מסתכל על תנועת המניה)
מי שמכר מניות (אם חייב את הכסף) - מקבל מגן מס של 25% על כמה שימכור כי מחיר המניה ירד.
אבל זה סוף שנה... אז הוא יחכה יומיים לתחילת שנה הבאה.
אתה צודק לחלוטין חוץ מזה שלא שכחתי. הוספתי בסוף שאחרי שמבינים שאין הבדל עקרוני בין מכירה של מניות לקבלה של דיבידנדים - נכנס לחישוב העניין של מיסים, שמעדיף חברות שלא מחלקות. :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
L כדאיות תיק המורכב ממניות דיבידנד שוק ההון 7
ס כדאיות מינוף תיק מניות בעזרת משכנתא על דירה קיימת שוק ההון 7
yancuk רכב חברה - כדאיות צרכנות פיננסית 14
עידו ג הבדלי דמי ניהול בקרן אירית - כדאיות שוק ההון 6
T כדאיות העברת כספים מקופת גמל לפנסיה כללית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
F כדאיות של 20/80 לעומת דירה קיימת? (+אקסל מתנה) נדל"ן 64
י כדאיות התקנת חימום תת רצפתי בדירה להשקעה מקבלן נדל"ן 11
כ עצמאי - כדאיות הטבות מס מקרן פנסיה \ גמל ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
P כדאיות ביטוח רכב צרכנות פיננסית 6
J כדאיות קופת גמל במעמד עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
י כדאיות מעבר לIKBR שוק ההון 7
O איך לחשב כדאיות זכייה במחיר למשתכן מול שכירות ? נדל"ן 9
S הטבות מס בשכר לא מבוטח⁩ - כדאיות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
נ כדאיות זכיה במחיר למשתכן נדל"ן 3
R מחיר למשתכן אשקלון - כדאיות עסקה נדל"ן 12
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19
א מישהו יכול להמליץ על ספר כדאיות השקעות בנדלן? פוסטים מאיכות נמוכה 0
jinjiy כדאיות מחזור משכנתאות נדל"ן 28
IAmSam חישוב כדאיות של פרישה מרצון עם מרכיב פיצויים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
D כדאיות ביטוח חיים צרכנות פיננסית 8
א השקעה באג"ח ארה"ב - כדאיות ומיסוי שוק ההון 5
O כדאיות ביטוחים, אשמח לשמוע את דעתכם פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
יבגני_ל כדאיות ביטוח אבדן כושר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
Z מה הן מדינות הכי כדאיות מבחינת מס רווח הון? מיסים 10
T חישוב כדאיות הקדמת תשלומים לקבלן נדל"ן 14
C חישוב כדאיות לקיחת הלוואה והחזר משכנתא נדל"ן 9
A כדאיות רישום למחיר מטרה כעת - סיכויי זכייה נדל"ן 5
M כדאיות הרחבת דירה להשקעה נדל"ן 20
T כדאיות פתיחת עוסק פטור לשכיר עם שכר גבוה מיסים 21
הדבורה מיה כדאיות לסגירת משכנתא נדל"ן 20
E כדאיות מחיר למשתכן נדל"ן 8
S כדאיות\שיקולי מס ב"הסבת" הדירה הראשונה כדירה להשקעה נדל"ן 19
ל כדאיות מחזור משכנתא עזרתכם. נדל"ן 6
M כדאיות בניית יחידת דיור בבית פרטי נדל"ן 21
A כדאיות והערכה של ייעוץ פנסיוני בתשלום פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
G כדאיות דחיית בקשה להחזרי מס מיסים 8
A שכיר: כדאיות הפרשה לפנסיה על בונוס ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
משקיע בתבונה כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
ליאונידס כדאיות קיזוז מס כנגד הפסד מיסים 10
T חישוב כדאיות עזיבה של אינטרקטיב ישראל לטובת ib העולמי שוק ההון 3
שם משתמש בעייתי האם זה שהשקל עולה ביחס לדולר יכול להשפיע על כדאיות של מדד s&p500? שוק ההון 2
I מועדון הוט - כדאיות הצטרפות לחברי הייטקזון צרכנות פיננסית 1
The Stoic כדאיות דירה להשקעה נדל"ן 16
מומו הברווז כדאיות השקעה בבת ים לאור פיתוח מסיבי נדל"ן 5
S כדאיות סגירת הלוואה כנגד נכס מניב לעומת אחזקה של אג"ח\מזומן נדל"ן 17
J ביטוח מנהלים ללא מקדם מובטח - איך לחשב כדאיות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Anrala כדאיות פדיון כספים מפוליסת חיסכון לצורך השקעה דרך קרנות סל שוק ההון 1
D בחינת כדאיות של דירה. הקאצ' - יש לי שבוע! נדל"ן 4
I בחינת כדאיות החלפת קרן: מיסוי ריאלי מול דחיית מס שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה