• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחיר למשתכן והשפעתו על שוק הדיור

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
27,395
אם זה היה משחק מחשב, אפשר היה למחוק הפנסיונרים וזה לא היה משנה כלום למדינה,
ברור שזה היה משנה. אם קצין צעיר יידע שהמדינה מתכוונת להפר את ההסכם איתו, מה לדעתך הוא יעשה?
אגב, לפי ההיגיון שלך כדאי לקצץ חזק את תקציב הבריאות, עם דגש על ביטול הרפואה הגריאטרית ושאר מריעין בישין של הגיל השלישי. אתה מרוויח מכל הכיוונים - חוסך כספי מיסים על מערכת הבריאות, משפר את מצבו של הביטוח הלאומי לטובת הצעירים של היום ועל הדרך מוחק כמה פנסיונרים לא נחוצים.

איש(3718)

משתמש בכיר
דירוג
4,264
ברור שזה היה משנה. אם קצין צעיר יידע שהמדינה מתכוונת להפר את ההסכם איתו, מה לדעתך הוא יעשה?

אותו קצין היה בוחר קריירה יותר מועילה לכלכלת מדינה, במקום להשתעמם בקבע ולחכות לפנסיה הגואלת בגיל 45.
ומי שהמערכת היתה באמת רוצה ביקרו, היתה משלמת לו עכשיו את מה שמגיע לו.

אגב, לפי ההיגיון שלך כדאי לקצץ חזק את תקציב הבריאות, עם דגש על ביטול הרפואה הגריאטרית ושאר מריעין בישין של הגיל השלישי. אתה מרוויח מכל הכיוונים - חוסך כספי מיסים על מערכת הבריאות, משפר את מצבו של הביטוח הלאומי לטובת הצעירים של היום ועל הדרך מוחק כמה פנסיונרים לא נחוצים.

נקודה מצויינת. מבחינה כלכלית, אתה כמובן צודק. מבחינה מוסרית\אנושית, זה דיון אחר.

ועדיין, מה שכתבת לא משנה את העובדה שזוגות צעירים הרבה יותר חשובים לכלכלת ועתיד המדינה מאשר פנסיונרים זקנים (ואני הרבה יותר קרוב להיות פנסיונר זקן מאשר זוג צעיר, כך שסביר שהיו שולחים אותי אל הקרח ראשון :( ).

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
27,395
ומי שהמערכת היתה באמת רוצה ביקרו, היתה משלמת לו עכשיו את מה שמגיע לו
מסכים. אבל אי אפשר לשלם חלק עכשיו, להבטיח את השאר בעתיד ואז כשאתה פחות נחוץ פשוט לא לשלם.

Redroze

משתמש רגיל
דירוג
549
זה לא קשור. זה שווה כסף.
בין אם כחיסכון בשכירות המשולמת ובין אם כהכנסה מדמי שכירות.
אשמח לראות חישוב כמה הם הפסידו לדעתך.

ברשותך לא אבצע את החישוב מכיוון שהוא מבוסס על הרבה הנחות שיכולות בקלות להטות את הכף לכאן או לכאן (רווח אלטרנטיבי על ההון, שווי השכירות של הדירה, וכו').
אני אישית חושב שבית שאתה גר בו לעולם לא יכול להיות מחושב כהשקעה. טכנית אתה יכול לבצע את החישוב הזה, אבל לרוב זו החלטה שלוקחים אותה מסיבות פסיכולוגיות (קורת גג קבועה גם ליום סגריר, לא צריכים להיות תלויים בגחמות של בעל בית, מסגרת חינוכית קבועה לילדים וכו'). מכיוון שלא ניתן לכלכל פסיכולוגיה אז החישוב הוא טוב רק עבור חיזוק האגו.

בעל אופן, אתה סוטה לגמרי מהנושא שלשמו כתבתי את תגובתי הראשונה. אנשים מתהדרים בסכום של עליית הערך של הבית שלהם מבלי לקחת בחשבון שחלק מהעלייה הם "תרמו" לבנק.

DiverGirl

משתמש רגיל
דירוג
657
את צודקת שזה בעצם שקול להורדת מיסים, שנהנים ממנו בעיקר הזוגות הזכאים לזה (שרובם הגדול זוגות צעירים)

בעיני, זה דבר חיובי מאד
על איזו הורדת מיסים אתה מדבר?...
המדינה נותנת לקבלן קרקע בחינם. זה אומר, שלקופה הציבורית (אותה קופה שמממנת את הוצאות הבריאות, רווחה וכו) נכנס פחות כסף. קרקע בחינם לקבלנים = חור בתקציב שצריך עכשיו לסתום איכשהו. נגיד, להעלות את המע"מ. או להיעזר בשיטות מיסוי יותר יצירתיות. קיצר, אני, אתה, הסולידית וכל שער משלמי המיסים מממנים את "המחיר למשתכן", כך או אחרת. אותי אישית זה מעצבן, במיוחד לאור העובדה, שחלק לא מבוטל מהזוכים רכשו את הדירה לצורך השקעה בכלל.

רוני

משתמש בכיר
דירוג
5,732
אני אישית חושב שבית שאתה גר בו לעולם לא יכול להיות מחושב כהשקעה

היי
אני חושב מעט שונה, לדעתי חייבים דירת מגורים, או דירה להשכרה אחת לפחות בישראל, כדי לגדר את החשיפה לעלויות הדיור בגיל הפרישה בעיקר.

לדעתי דירת מגורים היא השקעה, אך כפי שאמרת, כאשר משלבים שיקולים רגשיים בקבלת ההחלטה היכן לרכוש דירה, באיזה סכום,
מה יהיה גובה המינוף, באיזה עיתוי רוכשים את הדירה........
כאן הרגש עלול להביא להחלטות לא נכונות מבחינה כלכלית, אך למרות זאת עבור רוב האוכלוסייה, זה ההון המשמעותי שיש למשפחה,
זה נותן בטחון כאשר בגיל מבוגר זה מבטל את עלויות הדיור החודשיות, ובמקרה הצורך מאפשר לקחת משכנתא הפוכה כדי לממן חלק מהוצאות המחיה.

אני אישית בעד דירות להשכרה, כאשר משקיעים לפי שיקול כלכלי בלבד, אך כל אחד עושה את הבחירות שלו לפי התאמה אישית :)

ת.אוקהם

משתמש בכיר
דירוג
4,957
ברשותך לא אבצע את החישוב מכיוון שהוא מבוסס על הרבה הנחות שיכולות בקלות להטות את הכף לכאן או לכאן (רווח אלטרנטיבי על ההון, שווי השכירות של הדירה, וכו').
אני אישית חושב שבית שאתה גר בו לעולם לא יכול להיות מחושב כהשקעה. טכנית אתה יכול לבצע את החישוב הזה, אבל לרוב זו החלטה שלוקחים אותה מסיבות פסיכולוגיות (קורת גג קבועה גם ליום סגריר, לא צריכים להיות תלויים בגחמות של בעל בית, מסגרת חינוכית קבועה לילדים וכו'). מכיוון שלא ניתן לכלכל פסיכולוגיה אז החישוב הוא טוב רק עבור חיזוק האגו.
.
אני חייב להודות שלא ממש הבנתי את הטיעון.
לשם העניין, למשק הבית שלנו יש דירה למגורים, השיקולים הרגשיים שהנחו אותנו בקנייתה גרמו לכך שהיא אינה השקעה מאוד מוצלחת, אבל, היא עדיין השקעה.
לשכור דירה זהה היה עולה לנו x שקלים, היות ואנו לא משלמים כרגע את אותו x כי אנו גרים בדירה הרי שמידי חודש הדירה הזו מניבה לנו x שח. זה לא קשור לאגו או לשיקולים פסיכולוגיים, זה נתון כלכלי על הנכס.

yossik

מודרטור
דירוג
15,824
הרי שמידי חודש הדירה הזו מניבה לנו x שח.
תיקון קטן - היא לא מניבה [אם הבנתי אותך, כמו תשואה], היא משלמת את שכה"ד.
בכול אופן, נעים יותר לגור בדירה משלך שגם תהייה משענת פיננסית בגיל המבוגר לאחר סגירת משכנתא.

איש(3718)

משתמש בכיר
דירוג
4,264
על איזו הורדת מיסים אתה מדבר?...
המדינה נותנת לקבלן קרקע בחינם. זה אומר, שלקופה הציבורית (אותה קופה שמממנת את הוצאות הבריאות, רווחה וכו) נכנס פחות כסף. קרקע בחינם לקבלנים = חור בתקציב שצריך עכשיו לסתום איכשהו. נגיד, להעלות את המע"מ. או להיעזר בשיטות מיסוי יותר יצירתיות. .

פחות הכנסות למדינה מהאזרחים שקול להורדת מס

קיצר, אני, אתה, הסולידית וכל שער משלמי המיסים מממנים את "המחיר למשתכן", .

אין ספק שנותנים פה עדיפות לזוגות חסרי הדירה (בדרך כלל צעירים), שרוצים לקנות דירה, על חשבון המבוגרים יותר או על חשבון אלה שלא רוצים לקנות דירה

מצד שני, אקט הורדת הריבית של בנק ישראל מאז 2008 ניפח מחירי הנכסים ונתן יתרון לבעלי הנכסים , שהם בדרך כלל האזרחים המבוגרים יותר

אז מה רע בזה שמנסים לאזן קצת התמונה?

עאותי אישית זה מעצבן, במיוחד לאור העובדה, שחלק לא מבוטל מהזוכים רכשו את הדירה לצורך השקעה בכלל.

מדינת ישראל תמיד עודדה בעלות על דירה מאז הקמתה, מסיבות אידאולוגיות, זה לא קשור כלל למחיר למשתכן, וזה לא קשור כלל אם זה להשקעה או למגורים

למשל, פטור ממס רווח הון על דירה ראשונה (פעם היה יותר), פעם קבלו משכנתא מסובסדת לזכאים לדירה ראשונה (כשמדד+4% נחשב תנאים טובים), פטור ממס על שכר דירה על 5000 שקל לחודש, ועוד

Redroze

משתמש רגיל
דירוג
549
אני חייב להודות שלא ממש הבנתי את הטיעון.
לשם העניין, למשק הבית שלנו יש דירה למגורים, השיקולים הרגשיים שהנחו אותנו בקנייתה גרמו לכך שהיא אינה השקעה מאוד מוצלחת, אבל, היא עדיין השקעה.
לשכור דירה זהה היה עולה לנו x שקלים, היות ואנו לא משלמים כרגע את אותו x כי אנו גרים בדירה הרי שמידי חודש הדירה הזו מניבה לנו x שח. זה לא קשור לאגו או לשיקולים פסיכולוגיים, זה נתון כלכלי על הנכס.
אם תקרא את הודעתי שוב תראה שרשמתי דברים זהים לשלך. ניתן לבצע את החישוב אבל הוא מיותר. בדיוק מהסיבה שרשמת, נכנסת ל"השקעה" הזו בתזמון לא אידיאלי כי כנראה היה צורך והיית יכול. זה משפט שאתה אומר גם על השקעה במניות?

ת.אוקהם

משתמש בכיר
דירוג
4,957
אם תקרא את הודעתי שוב תראה שרשמתי דברים זהים לשלך. ניתן לבצע את החישוב אבל הוא מיותר. בדיוק מהסיבה שרשמת, נכנסת ל"השקעה" הזו בתזמון לא אידיאלי כי כנראה היה צורך והיית יכול. זה משפט שאתה אומר גם על השקעה במניות?
תשמע זה ויכוח עקר.
אפשר להסכים שאני אקרא לזה השקעה ואתה לא.
בשורה התחתונה מה שחשוב לי זה שיש לי כמה אלפי שח יותר בחשבון בכל חודש בזכות הכסף שהשקעתי בדירה, פחות קריטי לי איך קוראים לזה.

זה קצת מזכיר לי את הויכוחים עם הסוכן הפנסיוני שמתעקש פעם אחר פעם שאני חייב לעשות אצלו ביטוח חיים כי ביטוח החיים של המשכנתא זה לא בשבילי זה "בשביל הבנק".

nturtle

משתמש רגיל
דירוג
610
תיקון קטן - היא לא מניבה [אם הבנתי אותך, כמו תשואה], היא משלמת את שכה"ד.
בכול אופן, נעים יותר לגור בדירה משלך שגם תהייה משענת פיננסית בגיל המבוגר לאחר סגירת משכנתא.
היא מיצרת חסכון מוגדל בגובה שכ"ד אלטרנטיבי ...

nturtle

משתמש רגיל
דירוג
610
אני מאוד ביד ביטול בטוח.לאומי , זה אמצעי לתחזוקת אוכלוסיות שמתמחות בשוד הקופה הציבורית על ידי תשלומי העברה

nturtle

משתמש רגיל
דירוג
610
אותו קצין היה בוחר קריירה יותר מועילה לכלכלת מדינה, במקום להשתעמם בקבע ולחכות לפנסיה הגואלת בגיל 45.
ומי שהמערכת היתה באמת רוצה ביקרו, היתה משלמת לו עכשיו את מה שמגיע לו.

נקודה מצויינת. מבחינה כלכלית, אתה כמובן צודק. מבחינה מוסרית\אנושית, זה דיון אחר.

ועדיין, מה שכתבת לא משנה את העובדה שזוגות צעירים הרבה יותר חשובים לכלכלת ועתיד המדינה מאשר פנסיונרים זקנים (ואני הרבה יותר קרוב להיות פנסיונר זקן מאשר זוג צעיר, כך שסביר שהיו שולחים אותי אל הקרח ראשון :( ).
רוב הפנסיונרים משלמים ושילמו יותר מס מהצעירים וזה שאתה החלטת שלפי פונקציית הערך שלך צעירים עדיפים זה לא באמת כלכלי, ביטול שרותי הבריאות ותשלום פרטי הם הדרך הנכונה.
אתה סוג של קומוניסט פרו צעירים כי אתה מאמין ש"העולם שייך לצעירים"

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
27,395
אני מאוד ביד ביטול בטוח.לאומי , זה אמצעי לתחזוקת אוכלוסיות שמתמחות בשוד הקופה הציבורית על ידי תשלומי העברה
אבל לא כתבתי על ביטוח לאומי.
בכל מקרה, המגמה של השלטון הנוכחי להרחיב את תשלומי הביטוח הלאומי.

Redroze

משתמש רגיל
דירוג
549
תשמע זה ויכוח עקר.
אפשר להסכים שאני אקרא לזה השקעה ואתה לא.
בשורה התחתונה מה שחשוב לי זה שיש לי כמה אלפי שח יותר בחשבון בכל חודש בזכות הכסף שהשקעתי בדירה, פחות קריטי לי איך קוראים לזה.

זה קצת מזכיר לי את הויכוחים עם הסוכן הפנסיוני שמתעקש פעם אחר פעם שאני חייב לעשות אצלו ביטוח חיים כי ביטוח החיים של המשכנתא זה לא בשבילי זה "בשביל הבנק".
אני מסכים אתך שזה ויכוח עקר. היו פה עשרות שרשורים של מה עדיף, לשכור או לקנות. אם מעניין אותך לדעת מה כלכלי יותר אתה מוזמן לפנות למגוון חישובים ספקולטיבים שעשו שם. המטרה של הפוסט שלי היתה להדגיש שאנשים לא מתייחסים לעלות המימון בעיסקת נדל"ן. זה שווה ערך לקרן השקעות שתפרסם את רווחיה ללא עלויות ניהול/תפעול.

קפיצת הדרך

משתמש בכיר
דירוג
4,751

בדיוק!
אני מבינה שניסית להעלות נקודה (שאגב אני מסכימה לגביה לגמרי!) שאנשים נוטים ״לשכוח״ כל מני עלויות נוספות כשהם מדברים על ״כמה עלתה לי הדירה״. וזה אכן בולט במיוחד כשאנשים לוקחים משכנתא. אבל אני ניסיתי להראות שזה קורה גם בכיוון ההפוך כאשר מנסים להראות כאן בפורום כמה זה ״לא כלכלי״ (וזה בולט במיוחד כאשר מדברים על דירה יחידה, כשבאופן מוזר שוכחים להכניס לחישובים את הטבות המס שיש על דירה כזו)....
לא בכדי בעצמך כתבת שהחישובים הללו מבוססים על הנחות שיכולות בקלות להטות את הכף.

amit

משתמש בכיר
דירוג
4,341
המדינה נותנת לקבלן קרקע בחינם
ממש לא נכון.
נותנת לרכוש קרקע בהנחה מסויימת , 10-15% .
מעבר לכך - לא לקבלן אלא ליזם (כל אחד יכול לגשת למכרזים האלה ,אין קריטריונים).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y קניית דירה להשקעה ב״מחיר למשתכן״ בפרוייקט לאוכלוסיה החרדית נדל"ן 19
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
E מחיר למשתכן+/דירה על הנייר נדל"ן 5
לאץ' שינוי סטטוס באתר מחיר למשתכן/דירה בהנחה נדל"ן 2
ה מחיר למשתכן 2024 נדל"ן 5
מ תוספות וטיפים לדירת מחיר למשתכן להשקעה נדל"ן 37
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
Y ערבות בנקאית חוק מכר - מחיר למשתכן נדל"ן 3