• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחיר למשתכן והשפעתו על שוק הדיור

DiverGirl

משתמש רגיל
דירוג
657
היי לכולם,
לאחרונה התחלתי ללמוד ולחקור באופן יותר יסודי את תחום הנדל"ן ותכנית "מחיר למשתכן" במיוחד (להלן מל"מ, כי למי יש כוח :)). ככל שאני מתעמקת, קוראת ומדברת עם אנשים על מל"מ (כגון רוכשים ומתווכים), אני מגלה יותר ויותר דברים שגורמים לי לסוג של אי נוחות ותהייה לאן כל זה הולך. עד כה הרושם שנוצר לי - ותקנו אותי אם אני טועה:
1. מגרילים דירות בקצב שנראה לא הגיוני - האם מישהו מוודא שכל המערכת המורכבת הזו תעמוד בעומס ולחץ שנוצר? אני כבר שמעתי שיש אנשים שזכו, התחילו לשלם וממתינים שנה-שנתיים-ויותר רק לאישור תכנית הבנייה.
2. הקבלנים מוצאים כל מיני דרכים כשרות, חצי כשרות ולפעמים ממש לא כשרות לעקוף את ההגבלות והתנאים.
3. הבנייה היא בסטדנרט נמוך משמעותית מאשר בפרוייקטים הרגילים. בחלק מהפרוייקטים, מנפחים את שטח הדירה כדי למקסם את הרווחים, וכתוצאה אנשים מקבלים דירות גדולות עם מרפסות ענקיות, עם תכנון פנימי גרוע - שוב, כתוצאה מנסיון לצמצם עלויות בנייה ככל הניתן.
4. חלק לא מבוטל מהזוכים מוותרים על הזכייה בדיוק מהסיבות שציינתי מקודם.
5. חלק נכבד מהרוכשים (אולי אפילו הרוב) רוכשים את הדירות לצורך השקעה, ובכלל לא מתכוונים לגור בהן. כלומר, אנשים ללא נסיון בנדל"ן, אשר במצב רגיל לא היו חולמים אפילו לקנות דירה להשקעה, רצים לקנות דירה כי יש מצבע? לא זו הייתה כוונת המשורר.
6. השאלה הגודלה היא - איך זה משפיע (או ישפיע) על שוק הנדל"ן?

מה דעתכם? תהיות / תובנות?

אנשים אוהבים לבכות נגד התכנית, כשברמת הרעיון זה לא כל כל רע, רק הביצוע הוא הבעיה.
התכנית אכן מסייעת להגדיל את היצע הדיור, זאת על ידי ויתור של המדינה על רווח מקרקעות ובתמורה הגבלת הקבלן במחיר שיגבה.

ההשפעה בטווח של 10 שנים זה קירור השוק במקרה האופטימי, ובמקרה הפסימי כל אותם משקיעים שחיכו לשכירות מהדירה יגלו שאין שוכרים, וירוצו למכור את הדירה בשוק יד שניה ברגע שההגבלה תפוג, מה ייקרה אז זו שאלה
מעניינת.

אם חושבים לעומק- לא באמת קיימת הטבה כשמתחשבים בזמן עד שמקבלים מפתח ובגידול במדד תשומות הבניה. בנוסף יש אי וודאות גדולה בשוק ובסוף התכנית לא מסייעת למעוטי יכולת להשיג דיור, אלא למשפחות שרוצות להשקיע בדירה באיזור זול יחסית בפריפריה ואז להמשיך לחיות במרכז.

אחד האפקטים של התכנית הוא תופעה של הקדמת ביקושים. אנשים שהיה לוקח להם עשר שנים של חיסכון אגרסיבי לעמוד בתנאיים הבסיסיים להון עצמי, עכשיו באים עם 10% מהבית ולוקחים משכנתאות ענק (ביחס להכנסה שלהם) כדי לקנות נכס שלעולם לא היו יכולים להרשות לעצמם.

הסיפורים על איכות הבניה הם כמובן חירטוטים מוכרים, שכן כל שוק הבניה בישראל סובל מהבעיה הזו, גם בפרויקטים של גינדי וקבלני ענק אחרים יש את אותן בעיות ולרוב גם חמורות יותר עקב פיקוח מצומצם בתחום.

@DiverGirl , ברוכה השבה לפורום!

איזה חלק ברעיון לא רע?
להגדיל היצע כדי לאפשר למחירים להרגע ולאזרחי המדינה לחיות בבית משלהם? למה כן רע? (חוץ מ" אני בעל דירה וזה רע לי")

להגדיל היצע כדי לאפשר למחירים להרגע ולאזרחי המדינה לחיות בבית משלהם? למה כן רע? (חוץ מ" אני בעל דירה וזה רע לי")

זה לא הרעיון ולא מטרת התכנית.

השאלה הגודלה היא - איך זה משפיע (או ישפיע) על שוק הנדל"ן?

היי
כל הדברים שציינת נכונים, המטרה הראשונית הייתה להקטין ביקושים מצד רוכשים פוטנציאליים, על ידי הוצאתם מהשוק, ולתת גלולת הרגעה
לזוגות צעירים בטווח הקרוב והבינוני.

לדעתי עיקר ההשפעה כאן תהיה בפריפריות, הם עלולים להיחשף לעודף בדירות להשכרה,
בעלי דירות אלו עלולים להיקלע לקשיים.

לגבי מרכז הארץ קשה לי לראות כל השפעה בשלב זה.

היי
כל הדברים שציינת נכונים, המטרה הראשונית הייתה להקטין ביקושים מצד רוכשים פוטנציאליים, על ידי הוצאתם מהשוק, ולתת גלולת הרגעה.

למה לקרוא לזה ריסון ביקושים? הרי זה בבירור הרחבת היצע ולא ריסון ביקוש, אם כבר הגדלת ביקוש (שוב - אלו שלא יכלו להרשות לעצמם להיכנס לשוק ונכנסו עקב ההנחות והגדלת הטבות המימון).
הקרקעות אותן המדינה משחררת במסגרת התכנית הן קרקעות שהיה לוקח אולי עשרות שנים להפשיר בלי התכנית שמזרזת את התהליך. התכנית היא חד משמעית מרחיבת היצע, ואם יש טענה כלשהי לגבי ביקוש זה שהיא גם מרחיבה ביקוש לדיור( אני לא מפריד בין דירות בשוק רגיל לבין מחיר למשתכן, דירה זה דירה מבחינתי).

לגבי החלק השני אני מסכים איתך, הביקוש בישראל הוא לחיות במרכז וכרגע אין פתרון להיצע המוגבל שם.

מה דעתכם? תהיות / תובנות?
דעתי היא שזו הבעיה הגדולה:
אחד האפקטים של התכנית הוא תופעה של הקדמת ביקושים. אנשים שהיה לוקח להם עשר שנים של חיסכון אגרסיבי לעמוד בתנאיים הבסיסיים להון עצמי, עכשיו באים עם 10% מהבית ולוקחים משכנתאות ענק (ביחס להכנסה שלהם) כדי לקנות נכס שלעולם לא היו יכולים להרשות לעצמם.

משום שבגלל ה-"זכיתי", אנשים קופצים מעל הפופיק.
ממליץ בחום בשביל לקבל פרספקטיבה להקשיב לזה , פודקאסט מרתק בעניין, קצר ולא חופר.

אנשים אוהבים לבכות נגד התכנית, כשברמת הרעיון זה לא כל כל רע, רק הביצוע הוא הבעיה.
התכנית אכן מסייעת להגדיל את היצע הדיור, זאת על ידי ויתור של המדינה על רווח מקרקעות ובתמורה הגבלת הקבלן במחיר שיגבה.
אני לא מתנגדת לתכנית עצמה, אלא לביצוע הבעייתי.
אני אישית לא רואה בעיה של היצע בשוק הדיור (למעט איזור המרכז, אבל יש עוד מקומות בארץ חוץ מתל אביב, רמת גן וכפר סבא...). יש דירות להשכרה בשפע, וגם דירות יד שניה למכירה לא חסר (שוב, תקנו אותי אם אני טועה - במידה וכן, אשמח לראות נתונים שמוכיחים אחרת). מחיר הדיור הוא פונקציה של מספר רב של גורמים, ומשום מה יש נטיה "לשטח" אותה לפונקציה שתלויה בביקוש והיצע בלבד.

אם חושבים לעומק- לא באמת קיימת הטבה כשמתחשבים בזמן עד שמקבלים מפתח ובגידול במדד תשומות הבניה. בנוסף יש אי וודאות גדולה בשוק ובסוף התכנית לא מסייעת למעוטי יכולת להשיג דיור, אלא למשפחות שרוצות להשקיע בדירה באיזור זול יחסית בפריפריה ואז להמשיך לחיות במרכז.
מסכימה לחלוטין. זה גם מה שאני ראיתי בשטח.

מסכימה גם עם זה, ולדעתי לטווח ארוך זאת בעיה רצינית. משום מה על זה לא ממש מדברים, ולא נותנים לה מספיק דעת.

הסיפורים על איכות הבניה הם כמובן חירטוטים מוכרים, שכן כל שוק הבניה בישראל סובל מהבעיה הזו, גם בפרויקטים של גינדי וקבלני ענק אחרים יש את אותן בעיות ולרוב גם חמורות יותר עקב פיקוח מצומצם בתחום.
כאשר משווים אחד לאחד דירות במל"מ לעומת דירות בפרוייקטים רגילים - אותה קומה, אותו מספר חדרים, בבנינים באותה שכונה או אפילו באותו רחוב - בקלות ניתן להבחין בהבדלים ניכרים. אני אישית ביקרתי והשוותי - ההבדלים אכן קיימים והם משמעותיים, החל ממטראז' מנופח, תכנון גרוע ובאופן כללי - איכות בנייה ירודה.

לא נכון להתייחס לתכנית מחיר למשתכן כמקשה אחת.
היו בתכנית מספר שלבים שבהם המפרט השתכלל עד שנסתמו כל החורים שהקבלנים מצאו (חדרים קטנים בדירה גדולה עם סלון גדול), תכנון לקוי וכו׳.
כעת, אני חושב שזו תוכנית מעולה לזוכים אך לא הגונה מכיוון שמגלמת בתוכה רווח עצום במקומות מסויימים. למשל בנייה נמוכה באבן יהודה ב10000₪ למטר זה הנחה של בין חצי מיליון למליון שקל על דירת קבלן.

למה לקרוא לזה ריסון ביקושים?

בשלב הראשון המטרה הייתה לרסן את ביקושים באמצעות הוצאת רוכשים צעירים מהשוק, באמצעות תוכנית למשתכן,
ברגע שהזוכים חתמו על רכישת דירה עתידית הם יצאו מהשוק כרוכשים פוטנציאליים באופן מיידי.

מאחר ורוב הפרויקטים היו אמורים להמתין לקבלת אישורי הבניה, בנוסף לתהליך הבניה עצמו, מדובר במקרים רבים
בתקופה של 5 שנים, ורק לאחר השלמת הבניה ההיצע גדל :)

נערך לאחרונה ב:
אני לא מתנגדת לתכנית עצמה, אלא לביצוע הבעייתי.

אפשר להבין אותך, יש בזה הגיון.
בנדל"ן יש אמירה שלכל דירה יש קונה או מוכר במחיר המתאים, רוב רובם של הרוכשים במחיר למשתכן מבינים את הנקודות הבעייתיות,
רובם החליטו למרות זאת להתקדם ולהשלים את הרכישה, ואילו אחרים ויתרו על "הזכייה"

לגבי היצע הנכסים, אין כאן מקום לניחושים או ויכוחים, היכן שיש היצע גדול של נכסים ביחס לביקושים, מחירי הנכסים והשכירויות יורדים !

רשמת תגובה ארוכה שמסבירה בדיוק למה זה כן רע.

דרך אגב ,ההיצע לא גדל -יש פחות התחלות בניה בשנים האחרונות (כחלון לא משחרר קרקעות שלא דרך מחיר למשתכן).

6. השאלה הגודלה היא - איך זה משפיע (או ישפיע) על שוק הנדל"ן?
- ואיך השפעות על שוק זה למעשה ישפיעו עליך או על מי שאין לו שום קשר לתוכנית הזאת?

איני פוסל מראש את התוכנית או לפחות את כוונותיהם של מתכנניה.

אך נתקלתי בתמיהות מהותיות, כמו זו - מדוע כספי המיסים של חיילת משוחררת בת 20 שלא מתכוונת לרכוש דירה ב-8 השנים הקרובות, או של אדם מבוגר בן 63 שכנראה לא מתכנן לבצע שינויים מזהירים עוד בחייו, או של משפחה ממעמד סוציואקונומי נמוך שבשום סונריו אפשרי לא יוכלו להנות מההגרלה הזאת, צריכים לממן תוכנית שמוקדשת ל-"זוגות צעירים" (לכאורה)?

https://www.youtube.com/watch?v=G0dFGAr1m2A

הנה רעיונות יותר "הוגנים" או לפחות קצת יותר מוצדקים "מוסרית" להגרלות:
- הגרלות בשערי הסופרים לסל קניות בחינם (כך גם לאנשים ממעמד סוציואקונומי נמוך תהיה גישה לחגיגה).
- הזרמת הכספים שהושקעו במחיר למשתכן ישירות לכיסם של אנשים העונים להגדרה "זוגות צעירים" או כל קהל יעד אחר שהממשלה/אנחנו קבענו (אבל אז הקבלנים יתבכיינו אני מניח, בכל אופן, לא אותם הרעיון הזה נועד לשרת [לכאורה]).

נערך לאחרונה ב:
מחיר למשתכן לא הגדיל את ההיצע, ההפך, הוא הקטין אותו!
איך?
אם אתה מדבר על הקיטון בהתחלות הבניה, אז זה די הגיוני שדווקא הקיטון הזה הוא תגובה לגידול בהיצע ולא גורם עיקרי (גורם מרסן), בכל שינוי כלכלי יש את מה שמתחיל את הטרנד ואת התגובות המרסנות של השוק, כאן הכל התחיל מהגדלת ההיצע, שהוביל לכל שהקבלנים מוכרים פחות ולכן מתאימים את היקף הבניה לצפי הביקוש העתידי, כך שאם יש קיטון בהתחלות הבניה, זה רק כי הקבלנים יודעים שהביקושים יישארו מרוסנים אם לא יירדו עוד יותר.

מדוע כספי המיסים של חיילת משוחררת בת 20 שלא מתכוונת לרכוש דירה ב-8 השנים הקרובות, או של אדם מבוגר בן 63 שכנראה לא מתכנן לבצע שינויים מזהירים עוד בחייו, או של משפחה ממעמד סוציואקונומי נמוך שבשום סונריו אפשרי לא יוכלו להנות מההגרלה הזאת, צריכים לממן תוכנית שמוקדשת ל-"זוגות צעירים" (לכאורה).

מדוע כספי המיסים של אותה חיילת משוחררת צריכים לממן פנסיות של 100K שקל בחודש לשופטים או גנרלים בפנסיה?

אם כבר צריך לממן מישהו, אני מעדיף לממן הזוגות הצעירים.

אם אתה מדבר על הקיטון בהתחלות הבניה, אז זה די הגיוני שדווקא הקיטון הזה הוא תגובה לגידול בהיצע ולא גורם עיקרי (גורם מרסן),
אתה אומר דבר והיפוכו.
קיטון בהתחלות הבנייה (כולל במחיר למתשכן) = ירידה בהיצע, זה לא שהיה גידול ואז הפך לקיטון, זה קיטון מתמשך.
היה פה נסיון אולי להגדלת ההיצע אבל הגדלת ההיצע בפועל לא היה.
מדוע כספי המיסים של אותה חיילת משוחררת צריכים לממן פנסיות של 100K שקל בחודש לשופטים או גנרלים בפנסיה?
2 WRONGS DON'T MAKE A RIGHT
אם כבר צריך לממן מישהו, אני מעדיף לממן הזוגות הצעירים.
1. לא שואלים אותך, אתה מממן את שניהם.
2. אתה לא מממן זוגות צעירים, אתה מממן כל מי שזכאי לתוכנית + אנשים עשירים.

כאות תודה על כך שהגנרלים הגנו עליה או על בני משפחתה במלחמות ההתשה, ששת הימים, כיפור וכן הלאה. ועל מנת להבטיח מערכת צבאית מתפקדת. לגבי מערכת המשפט, הרי שזה ברור - על-מנת לאפשר למערכת המשפט להיות אטרקטיבית בפני אנשים מוכשרים (לכאורה) שימשיכו לתחזק ולקיים אותה למען כלל אזרחי מדינת ישראל (ואני מניח שזה אף מתקשר לרעיון של אובייקטיביות השופטים שלא אמורים להיות ממומנים בשום שלב ע"י גורמים פרטיים אם אני זוכר נכון את שיעורי האזרחות מהתיכון).

לגבי מימון הגרלות לכמה זוגות צעירים, לא ברור לי היכן התועלת הישירה או העקיפה כלפי החיילת.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
E מחיר למשתכן+/דירה על הנייר נדל"ן 5
לאץ' שינוי סטטוס באתר מחיר למשתכן/דירה בהנחה נדל"ן 2
ה מחיר למשתכן 2024 נדל"ן 5
מ תוספות וטיפים לדירת מחיר למשתכן להשקעה נדל"ן 37
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
Y ערבות בנקאית חוק מכר - מחיר למשתכן נדל"ן 3
B מחיר למשתכן - דרום חיפה - תשוב חוץ נדל"ן 0