• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות - הפרשה עצמאית לקרן פנסיה

BetterLate

משתמש סולידי
דירוג
6
במסגרת עבודתי הנוכחית, כ30% מהשכר שלי אינו מבוטח.

כעת אני נמצא בהתלבטות הנצחית - האם להפקיד כספים נוספים אצל גוף שאני לא סומך עליו, ללא יכולת משיכה ובדמי ניהול גבוהים תמורת הטבת המס?

לפי חישובים שערכתי, אני יכול לקבל הטבת מס של כ30% במעמד ההפקדה, ולזה כמובן יש לצרף את החסכון במס רווח הון.
דמי הניהול שלי הם 0.1% מהצבירה ו2% מההפקדה, ואני במסלול פסיבי מניות חו"ל ללא חשיפה לישראל (זו הסיבה שאני משלם את דמי הניהול האלה ולא עובר לקרן ברירת מחדל).
אם מסתכלים על כמות ההון הנצבר בשתי החלופות, באופק של 40 שנה (הזמן שנותר לי לגיל הפרישה), אני חושב שהטבת המס מנצחת (אשמח להתבדות).
מצד שני, יש חוסר שקיפות, ערבות הדדית, נעילה של הכסף להמון זמן, לא ניתן לשלוט באופן המשיכה בגיל פרישה וכו'.

מבלי לייעץ כמובן, מה דעתכם?

בהנחה שאינך זקוק לביטוח (אם היית רוצה היית צריך להפקיד באופן שוטף ולא רטרו) אתה יכול להפקיד לקופת גמל ולבטל את בעיית החשיפה לערבות הדדית. לדעתי, הטבת המס מאוד יפה וכדאי. אני לא רואה את עתידי כאן ועדיין ממשיך להפקיד.

הטבת המס בהפרשה היא פיקטיבית ברובה, כי בהנחה של קצבה גבוהה בפרישה, הקצבה תמוסה במס שולי כשתתקבל. מקסימום מרוויחים ירידה במדרגת מס אחת. תיאורטית אפשר גם לעלות מדרגה אם השכר או השוק עולים משמעותית.
עיקר הרווח באופק פרישה רחוק אמור להיות הפטור ממס רווחי הון על הקצבאות. ואת זה אפשר לקבל גם בהפקדה לקופת גמל להשקעה שהיא נזילה. רק שבקופות גמל יש דמי ניהול מצבירה גבוהים משמעותית לעומת קרנות פנסיה.

הטבת המס בהפרשה היא פיקטיבית ברובה, כי בהנחה של קצבה גבוהה בפרישה, הקצבה תמוסה במס שולי כשתתקבל. מקסימום מרוויחים ירידה במדרגת מס אחת. תיאורטית אפשר גם לעלות מדרגה אם השכר או השוק עולים משמעותית.
עיקר הרווח באופק פרישה רחוק אמור להיות הפטור ממס רווחי הון על הקצבאות. ואת זה אפשר לקבל גם בהפקדה לקופת גמל להשקעה שהיא נזילה. רק שבקופות גמל יש דמי ניהול מצבירה גבוהים משמעותית לעומת קרנות פנסיה.
מעניין, לא הכרתי את זה. מה תקרת הקצבה הפטורה כרגע?

הטבת המס בהפרשה היא פיקטיבית ברובה
אתה משקיע היום 30% יותר כסף. מה פיקטיבי בזה?

אולי אם היית משווה לחשבון ממוסה רגיל עם דמי ניהול אפסיים, אבל בקופת גמל להשקעה?

@FIYaacov
באמת מעניין לראות איזה השפעה חזקה יותר. הפקדה לפנסיה, קבלת הטבת מס במועד הפקדה ותשלום מס שולי בפרישה.
לעומת הפקדה לקצבה מוכרת ופטור ממס בעתיד.
ניחוש שלי שהפקדה לקרן הפנסיה תניב פנסיה גבוהה יותר (בהנחה שנפקיד שוב את הטבת המס)

תוכל להרחיב על הנקודה הזו בבקשה?
היום אתה מקבל הטבת מס בגובה המס השולי שלך שזה מדרגת המס.

בפרישה אתה משלם מס אפקטיבי שזה הממוצע מכל המדרגות שלך.
בנוסף יש לך פטור על ה-5,600 הראשונים של הקצבה (בהנחה שתפרוש אחרי 2025).

לדוגמא:
היום מדרגת המס שלך היא 31% אתה מקבל הטבה בגובה 31% מההפקדה.
אותם שקלים שהפקדת אתה עכשיו מושך בפרישה... נניח שאתה גם במדרגה של 31% (נניח קצבה של 15,000).
אתה לא משלם 31% מס על כל הקצבה אלא חלקה פטורה (עד 5600) חלקה 10% עד המדרגה הראשונה, חלקה 14% וכן הלאה.
בפועל אתה משלם רק את הממוצע מזה על כל שקל בפרישה.

לעומת זאת, בקופת גמל להשקעה תשלם היום 31% על ההפקדה בתמורה למס עתידי של 0% על הקצבה. אבל שים לב שיהיה לך הרבה פחות כסף בקופת גמל להשקעה.

אתה לא משלם 31% מס על כל הקצבה אלא חלקה פטורה (עד 5600) חלקה 10% עד המדרגה הראשונה, חלקה 14% וכן הלאה.
בפועל אתה משלם רק את הממוצע מזה על כל שקל בפרישה.
לא הייתי מחשב ככה את המס על הפנסיה.
אפשרות אחת שיש לו היא להשאיר הפקדות רק על 70%. זה יוביל אותו לקצבת פנסיה בגובה X בפרישה, שמתוכה יש חלק פטור, חלק 10% וכו'.
אפשרות שניה היא להגדיל את ההפקדות, לזכות עכשיו בהטבת מס, והקצבה שלו תגדל ל-X+Y. כעת את המס שהוא משלם על התוספת של Y, גם צריך לחשב לפי המיסוי השולי בפנסיה.
זה נכון שהפטור על ה-5600 ש"ח הראשונים גורם למדרגות להיות נמוכות יותר עבור אותה הכנסה, שלא לדבר על זה שפנסיה צפויה להיות נמוכה יותר מהשכר בזמן העבודה.

בכל מקרה, אנחנו מדברים על השוואת מיסוי על פני תקופות רחוקות יחסית (מישהו יודע כמה השתנו ריאלית מדרגות המס ממה שהיה לפני 20 שנה?) , וסכומים לא ברורים, כך שקשה לדעת. הייתי מהמר כמו נדב שעדיף לקבל את הטבת המס עכשיו.

ניחוש שלי שהפקדה לקרן הפנסיה תניב פנסיה גבוהה יותר (בהנחה שנפקיד שוב את הטבת המס)
אכן ברוב המקרים סביר להניח שמדרגת המס השולי בפרישה תהיה נמוכה יותר מהמדרגה הנוכחית. רק לא לצפות ל"הטבת מס של 30 אחוז".

שתי נקודות עקב זה:
1. גם דחיית מס היא מצוינת, בגלל שמרוויחים עשרות שנים של ריבית דריבית.
2. עקרונית אפשר לחשב באופן גס מאוד (תלוי בהמון הנחות) מה החלק של ה"פטור" ומה החלק של הדחייה - צריך לעשות סימולציה של הקצבה הצפויה (שוב, המון הנחות), להבין מה המס השולי והפטור הוא בגובה ההפרש בין מה שיצא למדרגת המס היום.

יש תכנון מס שימושי עבור בני זוג. הם יכולים בדר"כ להעביר ביניהם את ההפקדות. כלומר ההפקדה יכולה להתבצע לבן הזוג עם המשכורת הנמוכה (מתוך הנחה שבסופו של דבר בפרישה הקצבה שלו תהייה יותר נמוכה) וכך להקטין או לבטל בכלל את המס על הקצבה בעוד שהטבת המס על ההפקדה תהיה כנגד המשכורת הגבוהה יותר.

גם דחיית מס היא מצוינת, בגלל שמרוויחים עשרות שנים של ריבית דריבית.
במקרה הזה אין תועלת מדחיית מס, כי המס הוא גם על הקרן וגם על כל הרווחים.

• אהבתי
Reactions: ogi
יש תכנון מס שימושי עבור בני זוג. הם יכולים בדר"כ להעביר ביניהם את ההפקדות. כלומר ההפקדה יכולה להתבצע לבן הזוג עם המשכורת הנמוכה (מתוך הנחה שבסופו של דבר בפרישה הקצבה שלו תהייה יותר נמוכה) וכך להקטין או לבטל בכלל את המס על הקצבה בעוד שהטבת המס על ההפקדה תהיה כנגד המשכורת הגבוהה יותר.
ניתן רק בהפקדות לקופת גמל במעמד עצמאי כנגד שכר לא מבוטח. זה מתאים רק לאחוז מסוים מהאוכלוסיה (כאלה שלבעל השכר הגבוה יש שכר לא מבוטח).

וגם אז עדיף פשוט שכל השכר יהיה מבוטח כי הטבת המס על הפקדת המעסיק לרוב גבוהה יותר.

כמה שלא קראתי אני לא מצליחה להבין - כעצמאית שבחוק החדש מחויבת להפריש לפנסיה - מה עדיף - קרן פנסיה או קופת גמל? מה השיקולים? האם קופת הגמל (מבחינת מיסוי אופטימלי) תהיה לקיצבה ולא מלוא סכום שמשתחרר ללא מס (בדומה לקר"הש). איך עושים את החישוב? תודה

גם אז עדיף פשוט שכל השכר יהיה מבוטח כי הטבת המס על הפקדת המעסיק לרוב גבוהה יותר.
באיזה מובן? מעביד יכול להפקיד 7% לניכוי ואתה יכול להפקיד עצמאית 11% לניכוי. וחוץ מזה התקרה להפקדות על שכר לא מבוטח נפרדת מהתקרה הרגילה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S התלבטות לגבי רכישת דירת גן מקבלן - עצות? נדל"ן 6
D התלבטות אם למכור RSUs שוק ההון 1
ה התלבטות קשה בבחירת המסלול התפתחות אישית 4
ש התלבטות לגבי דירה יד שנייה בחיפה נדל"ן 2
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
D ויתור על אזרחות אמריקאית - התלבטות מיסים 43
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
הפרופסור התלבטות מה רלוונטי יותר לתעשיה, היום ובעתיד התפתחות אישית 6
D התלבטות אם להמשיך להחזיק דירה שנייה. נדל"ן 23
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
A התלבטות בין הנדסת נתונים לכלכלה וסטטיסטיקה התפתחות אישית 8
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
ב התלבטות ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
V התלבטות קריירה קשה - קידום או עזיבה התפתחות אישית 17
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
N התלבטות בנוגע לפרעון משכנתא נדל"ן 15
א מחזור או פרעון חלקי של משכנתא - התלבטות נדל"ן 6
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
ל התלבטות בין שני כיווני קריירה התפתחות אישית 6
romrom התלבטות בין דירות (מחיר למשתכן) נדל"ן 2
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
א האם למשוך תגמולים בפטור ממס - התלבטות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
T התלבטות בין 2 מסלולי קריירה בראיית חשבון התפתחות אישית 1
א התלבטות השקעה נדל"ן 1
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
T התלבטות בבחירת בנק חדש צרכנות פיננסית 12
R התלבטות האם למכור מגרש או לבנות נדל"ן 60
ה התלבטות בין מק״מ לפקדון בבנק שוק ההון 3
ב התלבטות בין 3 ל- 4 חדרים - מחיר למשתכן נדל"ן 8