• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תמהיל משכנתא עם פירעון חלקי

• פותח הנושא ar15
  • פורסם בתאריך

ar15

משתמש רגיל
דירוג
133
חברה טובה של המשפחה בוחנת לקיחת משכנתא לטובת קניית דירה ראשונה למגורים - 1.5M.
אחוז המימון הוא סביבות 62%, קצת מעל המדרגה העליונה.

בכל אופן, היא קיבלה כמה הצעות מיועץ המשכנתא לתמהילים שההחזר לשקל בהם נע סביב 1.3.
הטוויסט כאן הוא שייתכן ותהיה לה אפשרות לקבל 170K מההורים, ואז כביכול אחוז המימון יירד ובשאיפה גם הריביות אמורות להשתפר (האמנם?).
עניין הכסף מההורים עדיין לא בטוח, אבל מבדיקה שעשיתי במחשבון של משכנתאמן יוצא תאורטית שאם היא תיקח את המשכנתא ללא הוספת ההון של ההורים,
ונניח תגיע כעבור שבועיים-שלושה כדי להוסיף את ה170K האלה ולקצר תקופה למסלול של המ"צ (היקר יותר), אז ההחזר לשקל יורד לסדר גודל של 1.16-1.17.

היא שאלה את היועץ שלה על זה והוא משום מה מתנגד ואומר שזה לא רעיון טוב, ושעדיף להגיע מראש עם ה170K כדי לרדת בשיעור המימון ולקבל ריבית טובה יותר מהבנק. מכל מיני הצעות שראיתי כאן בפורום ובקבוצות פייסבוק, ההצעות הן לא ברמה של 1.16 החזר לשקל, אלא משהו סביבות 1.22-1.24.

כמה ניתן להסתמך על המחשבון של משכנתאמן מהבחינה הזאת של הפירעון החלקי?

אשמח לשמוע את דעתכם

עריכה:
שכחתי לציין שהמסלול המועדף כרגע הוא שלישים:
1/3 פריים, 25 שנה, P-0.6
1/3 קל"צ, 18 שנה, 2.6%
1/3 מ"צ משתנה כל 5, 25 שנה, 2% (ייסגר לפני ה5 שנים)

נערך לאחרונה ב:
היא שאלה את היועץ שלה על זה והוא משום מה מתנגד ואומר שזה לא רעיון טוב, ושעדיף להגיע מראש עם ה170K כדי לרדת בשיעור המימון ולקבל ריבית טובה יותר מהבנק. מ
בגדול הוא צודק.

נכון ולא נכון.
מצד אחד הוא צודק. ככל שאחוז המימון עולה, ההלוואה טובה יותר. לא יודע כמה זה יהיה משמעותי אז שווה לבדוק מול הבנק ולקבל 2 הצעות.
מצד שני, לקיחת סכום גדול יותר מגדילה את החלק היחסי של הפריים ואז, כשתחזיר את ה 170K ותפרע את הקבועה, החלק היחסי של הפריים יגדל.

בגדול הוא צודק.
חייב להגיד שאני לא מצליח להבין.
כשאני שם את המשכנתא פחות ה170K במחשבון ומציב את הריביות הממוצעות שאנשים (עם יועציהם) מקבלים, בשום תסריט לא יוצא החזר נמוך מ1.2.
מה אני מפספס פה? יכול להיות שהחישוב של הפירעון החלקי שמופיע במחשבון של משכנתאמן לא מדויק כלל?

נכון ולא נכון.
מצד אחד הוא צודק. ככל שאחוז המימון עולה, ההלוואה טובה יותר. לא יודע כמה זה יהיה משמעותי אז שווה לבדוק מול הבנק ולקבל 2 הצעות.
מצד שני, לקיחת סכום גדול יותר מגדילה את החלק היחסי של הפריים ואז, כשתחזיר את ה 170K ותפרע את הקבועה, החלק היחסי של הפריים יגדל.
מניח שהתכוונת ככל שאחוז המימון יורד.
לגבי ה2 הצעות מהבנק - האם זה לא עלול להתפרש מבחינת הבנק שהיא מתכננת לכאורה מסלול פיתוי ואז הוא יגלה אנטי ו"יתנקם" בריביות?

@ariel15
כן התכוונתי ככל שתקח פחות כסף אבל לא חושב שסכום של 170K מ1.5M יהווה פקטור משמעותי לריביות.
הכי פשוט לומר את האמת. אתה מתלבט האם לקחת עכשיו או בעוד חודשיים ורוצה לדעת מה ההבדל

אישית הייתי לוקח אחוז מימון גבוה יותר ומיד סוגר 170 א' מהמשתנה צמוד. לדעתי גם תקבל תמהיל סופי יותר טוב וגם ריבית ממוצעת טובה יותר. (הנחה של הרעה של בסביבות ה0.2% בריביות והנחת מדד של 1.5%).

חייב להגיד שאני לא מצליח להבין.
כשאני שם את המשכנתא פחות ה170K במחשבון ומציב את הריביות הממוצעות שאנשים (עם יועציהם) מקבלים, בשום תסריט לא יוצא החזר נמוך מ1.2.
מה אני מפספס פה? יכול להיות שהחישוב של הפירעון החלקי שמופיע במחשבון של משכנתאמן לא מדויק כלל?
אני לא יודע מה זה 1.2
אני יודע שההפרשים בין מדרגות המימון יכולות להגיע ל0.2%

אני לא יודע מה זה 1.2
החזר לשקל של המשכנתא, שעל כל 1 שקל משכנתא שלוקחים מחזירים בסוף הדרך 1.2 שקל, כביכול 20% יותר מסכום המשכנתא המקורי.

אני מכיר שזה המדד המקובל שלפיו משווים משכנתאות, לא?

כי יש הרי משכנתאות שהקרן בהן צמודה למדד, בחלק אין, בחלק יש עוד דברים ובחלק דברים אחרים, ובסופו של דבר ההחזר לשקל זה המדד היחיד שאפשר להשוות איתו תפוחים לתפוחים בין משכנתאות שונות.
סוג של מחיר לקילו.

איך אפשר אחרת להכריע בשאלה האם המשכנתא יקרה או לא? התבוננות במסלולים לא נותנת איזה מספר שאיתו אפשר למדוד

החזר לשקל של המשכנתא, שעל כל 1 שקל משכנתא שלוקחים מחזירים בסוף הדרך 1.2 שקל, כביכול 20% יותר מסכום המשכנתא המקורי.

אני מכיר שזה המדד המקובל שלפיו משווים משכנתאות, לא?
לא, זה נתון לא רלוונטי ויש להתעלם ממנו.
איך אפשר אחרת להכריע בשאלה האם המשכנתא יקרה או לא? התבוננות במסלולים לא נותנת איזה מספר שאיתו אפשר למדוד
לפי הריביות והנחות שונות שצריך לקחת.
התבוננות במסלולים זה הדבר היחיד שחשוב.

טוב אז עבר קצת זמן, היו חגים והאמת שהיא בעצמה התמהמהה עם העניין, וכרגע ההצעה הכי טובה שהיא קיבלה היא:
1/3 פריים - 300 (25 שנה) - 1%
1/3 קל"צ - 180 (15 שנה) - 2.8%
1/3 מ"צ כל 5 - 300 (25 שנה) - 1.65%, פירעון של 50% ממנו כעבור חודש ככה שבפועל התמהיל ייצא 40 פריים, 40 קל"צ ו-20 מ"צ.

מה דעתכם על הריביות? אני מניח שהשינויים האלה בקלצ ובמצ הגיעו בעיקר בגלל תחזיות האינפלציה...

מה דעתכם על הריביות? אני מניח שהשינויים האלה בקלצ ובמצ הגיעו בעיקר בגלל תחזיות האינפלציה...
בסדר גמור.
את המ"צ הייתי משנה למל"צ.

כן, התכוונתי מבחינת הריבית של המל"צ במקום המ"צ בתמהיל.
אה הבנתי. אני מניח שהבנק בסוף ייקח את המרווחים שלו בהתאם, אבל אולי כדאי שתריץ סימולציה במשכנתאמן בהוספת עליית המדד בשנה האחרונה למשל, ותשווה למסלול עם הריבית מל"צ שתקבל. יש לי הרגשה שמל"צ עדיין יצא יותר זול.

אני גם עומד לקחת משכנתא, וכנראה שיהיה מסלול מ"צ, אבל אני לוקח אותו בידיעה שהוא מסולק תוך שנה בגג.

נערך לאחרונה ב:
טוב אז אחרי תהליך לא פשוט בכלל, היא סיימה לפני כמה ימים את תהליך המשכנתא עם התמהיל הבא:
1/3 פריים - 300 (25 שנה) - 1%
1/3 קל"צ - 180 (15 שנה) - 2.8%
1/3 מ"צ כל 5 - 300 (25 שנה) - 1.65%

התכנון שלה הוא לפרוע 200K ממסלול המשתנה צמודה במיידי (סה"כ יש 300K במסלול הזה).
העניין הוא כזה - לנוכח התעוררות שוק הבנקאות ובייחוד לאור הכניסה עכשיו של הבנק הדיגיטלי, הבנקים התחילו להציע הלוואות הצטרפות בריביות לא רעות בכלל למעבירי משכורת. יש אפשרות לקבל מהבנק שדרכו היא לקחה את המשכנתא הלוואה של 100K ל10 שנים בריבית P+0.5%. כעת היא שוקלת לקחת את ההלוואה הזו וביחד עם ה200K שלה לסגור לגמרי את מסלול המשתנה צמודה.

העניין הוא שבגלל זה אותו בנק, היא לא יכולה להגיד שזה עבור סגירת חלק מהמשכנתא, ולכן חשבנו מה כן אפשר להגיד להם (כלומר עבור מה מיועדת ההלוואה). אפשרות סבירה יכולה להיות שזה מיועד עבור שיפוץ הדירה (שגם ככה משועבדת לבנק דרך המשכנתא הרי...).
השאלה היא האם כשהבנק בסופו של דבר יראה שזה לא באמת עבור שיפוץ ושעשינו שימוש אחר בכסף - האם יכולות להיות לכך השלכות כלשהן? או שעניין "לשם מה מיועדת ההלוואה" הוא בשביל סטטיסטיקות פנימיות של הבנק ונטו כדי לתמחר את ההלוואות (ובפועל אפשר לעשות עם הכסף כל מה שרוצים גם אם זה לא מה שהצהרנו בפני הבנק)?

נערך לאחרונה ב:
מה כן אפשר להגיד להם (כלומר עבור מה מיועדת ההלוואה)
כל דבר שבא לך שקשור לצריכה

אוטו, שיפוץ, בת מצווה לתינוקות בת השלוש

אפשר גם
תנור, מכונת כביסה, מכונת תפירה, ספה, מזנון, שטיח
אלטי זעכן

(מזל שיש היום עליית מחירים, כל הנ"ל יכולים לעלות קרוב למאה אלף)

השאלה היא האם כשהבנק בסופו של דבר יראה שזה לא באמת עבור שיפוץ ושעשינו שימוש אחר בכסף - האם יכולות להיות לכך השלכות כלשהן? או שעניין "לשם מה מיועדת ההלוואה" הוא בשביל סטטיסטיקות פנימיות של הבנק ונטו כדי לתמחר את ההלוואות (ובפועל אפשר לעשות עם הכסף כל מה שרוצים גם אם זה לא מה שהצהרנו בפני הבנק)?
בנק ישראל מגביל אותם כך שלא יתנו הלוואות לדיור.
אז הם מסמנים וי שזה לא לדיור במוצהר.

שניה אחרי שהכסף אצלך, כנראה שזה לא מעניין אותם מה אתה עושה איתו.
מצדם תקנה איתו נייס גאי בדרום תל אביב.

הפער קטן בפירעון נוסף של 100,000 להחליף 1.65 צמוד מדד ל2.1 (המדד שווה יותר מ0.55 כך שזה חיסכון קטן) וקח בחשבון שההחזר החודשי עולה כי זה לפחות שנים.

בנוסף הייתה צריכה לעשות כדברי אורי ג. לחלק את השליש של המ"צ חלקה (2/3 ממנה) מ"צ בריבית מאוד יקרה (את זה בכל מקרה היא פורעת) והשאר מל"צ וכך גם השאר היה נותר עוד יותר זול מעכשיו.

המספר הרלוונטי הוא לא כמה שקל תחזיר על כל שקל שלקחת, אלא גרף עלות ריבית ממוצעת לשקל לפי חודשים.

נניח 200 אלף ב 2% ריבית ועוד 100 אלף ב 1% ריבית, הריבית הממוצעת לחודש הזה היא 1.66%

ככה אתה מכניס לחשבון עלות אלטרנטיבית לכסף.
לדוגמה, אם אתה יכול להחזיר 3000 שח לחודש, אתה יכול לפרוס ליותר זמן, בהנחה שתקבל ריבית נמוכה יותר ולשים את ההפרש בחשבון השקעות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
מ דעה על תמהיל משכנתא נדל"ן 0
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
ב חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 30
A תמהיל משכנתא מחודש מאי 2022, סילוקין ותוכנית המשך. דעות והמלצות? נדל"ן 7
ד תמהיל וריביות משכנתא נוכחית נדל"ן 37
A חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 7
A שאלה לגבי תמהיל משכנתא -- אוקטובר 2022 נדל"ן 11
י תמהיל משכנתא לדירת מגורים נדל"ן 7
R לקיחת משכנתא -דירה מקבלן ללא ליווי בנקאי (שווה להיכנס גם מי שמעוניין לראות תמהיל לי זה עזר :) ) נדל"ן 9
T תמהיל משכנתא - אפריל 2022 נדל"ן 9
B חוות דעת - תמהיל משכנתא נדל"ן 5
O תמהיל משכנתא - חוות דעת נדל"ן 1
השועל תמהיל משכנתא | דירה ראשונה להשקעה טווח רחוק נדל"ן 44
O בניית תמהיל משכנתא התחלתי נדל"ן 35
S תמהיל משכנתא לדירה ראשונה להשקעה לטווח ארוך נדל"ן 2
O תמהיל משכנתא המיועדת למחזור - דגשים נדל"ן 8
ה השקעת הנדל"ן הראשונה שלי והתלבטות לגבי תמהיל משכנתא נדל"ן 17
Harvey תמהיל משכנתא לבניה של כ1.5m נדל"ן 17
M תמהיל משכנתא נדל"ן 1
P באיזה תמהיל משכנתא לבחור? דירת מחיר למשתכן בנתיבות נדל"ן 10
O תמהיל משכנתא עבור דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 5
ע מחשבות על תמהיל משכנתא בזמנים של ריבית נמוכה נדל"ן 4
א תמהיל משכנתא - אודה לחוות דעתכם נדל"ן 4
G תמהיל משכנתא, יותר מידי קל"צ? נדל"ן 5
י תמהיל משכנתא 2/3 פריים נדל"ן 9
ע תמהיל משכנתא נדל"ן 2
$ תמהיל משכנתא 50% פריים נדל"ן 33
S הצעות לשיפור תמהיל משכנתא נדל"ן 11
ש תמהיל משכנתא החזר פיתוי נדל"ן 16
D תמהיל משכנתא לדירה למגורים נדל"ן 47
U עזרה עם תמהיל משכנתא (בעיקר למינוף) נדל"ן 3
B תמהיל משכנתא צרכנות פיננסית 15
M תמהיל משכנתא, אשמח להתייחסות מצדכם. צרכנות פיננסית 88
B דעתכם על תמהיל משכנתא וריביות נדל"ן 10
N דעתכם על תמהיל משכנתא שחשבתי עליו צרכנות פיננסית 2
ל הלוואת משכנתא בסך של 230,000 ש''ח, עזרה לגבי בניית תמהיל נכון נדל"ן 42
N תכנון תמהיל משכנתא בגובה 350,000 ש"ח + טוויסט שלי נדל"ן 25
C אסטרטגיה לבניית תמהיל משכנתא צרכנות פיננסית 53
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
mk1 השתלמות IRA תמהיל מניות שוק ההון 4
V חוות דעתכם על תמהיל עם יועץ נדל"ן 20
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
G תמהיל השקעה ישראל - חו"ל שוק ההון 3
E תמהיל השקעה לחוסך צעיר בן 30 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
מ תמהיל קרנות איריות/אמריקאיות שוק ההון 18
S שינוי תמהיל עקב הבנת סיבולת סיכון שוק ההון 14
ש תמהיל והצעה מהבנק דעתכם נדל"ן 12

נושאים דומים

Back
למעלה