• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניית דירה ראשונה להייטקיסט בן 26

Mufasa

משתמש סולידי
דירוג
5
היי,
הייטקיסט בן 26 עם הון נזיל של 500,000 ש״ח.
ההון הנזיל הוא מה שנמצא אצלי כרגע בבורסה פלוס בעו״ש.
יש גם קרן השתלמות שתהיה זמינה ב 2025.
התכנון הוא לרכוש דירה ולעזוב את הבית (חי עם ההורים. מאזור המרכז ומתכנן להישאר גם כאן.

קראתי את כל הבלוג של הסולידית כדי להצליח לנהל לעצמי תיק השקעות עצמאי ב IBI ואני משחק בו אחת לכמה זמן. לגבי נדל״ן, פחות הצלחתי למצוא מידע בבלוג אבל מסיור מהיר בפורום נראה שהגעתי למקום הנכון.

בגדול, אני מניח שבתור התחלה השאלות שלי יהיו:
1) האם כדאי לקנות דירה בתקופה הנוכחית? נראה שהריביות גבוהות, מה אני אמור לקחת בחשבון?

2) מה האינטרס שלי לא לקחת משכנתא ל 30 שנים? נראה שאכן בסוף באמת מחזירים יותר כסף אבל האם בקיזוז אינפלציה זה לא יכול לצאת נוח יותר לעומת להיחנק ולהתעקש על 20 שנים למשל?

3) איך נכון להתנהל מול הבנקים? מה הדברים שחייב לקחת בחשבון ולהתעקש עליהם לפני שמתחילים משא ומתן עם הבנק?

מעריך מאוד כל עזרה, טיפים ומתנצל מראש אם אני יותר מידיי בגינר בשבילכם.

מופסה

2) מה האינטרס שלי לא לקחת משכנתא ל 30 שנים? נראה שאכן בסוף באמת מחזירים יותר כסף אבל האם בקיזוז אינפלציה זה לא יכול לצאת נוח יותר לעומת להיחנק ולהתעקש על 20 שנים למשל?
במשכנתא ל30 שנה לרוב בשנים הראשונות אתה מחזיר מעט מאוד מקרן ההלוואה, בהרבה מקרים תוספת החזר חודשי של כמה מאות שקלים יכולה להוריד כמה שנים מאורך המשכנתא.

3) איך נכון להתנהל מול הבנקים? מה הדברים שחייב לקחת בחשבון ולהתעקש עליהם לפני שמתחילים משא ומתן עם הבנק?
ללמוד את תחום המימון לנדלן כמו שצריך או לקחת יועץ שיעזור לך, עדיף לפני שאתה בכלל מחפש דירות כדי שתדע איזה טווח מחיר מתאים לך.

היי,
כמה יהיה לך אז?
התכנון הוא לרכוש דירה ולעזוב את הבית (חי עם ההורים. מאזור המרכז ומתכנן להישאר גם כאן.
איזה דירה באיזה מחיר?
איזה החזר חודשי אתה מוכן לקחת?

בגדול מבלי להתייחס להכל 500 אלף שקל
זה מעט מאוד
ואם אתה לא מוכן להתפשר דרמטית
קשה להאמין שתצליח לקנות דירה במרכז

כך לדוגמה דירה תעלה לך לפחות 2 מיליון -זה אומר שתצטרך לקחת משכנת של 1.5 מיליון(על דירה לא משהו בכלל,יותר קרוב למחסן מאשר לדירה)
ההחזר החודש שלך יהיה 9-10
שזה המווון
קראתי את כל הבלוג של הסולידית כדי להצליח לנהל לעצמי תיק השקעות עצמאי ב IBI ואני משחק בו אחת לכמה זמן. לגבי נדל״ן, פחות הצלחתי למצוא מידע בבלוג אבל מסיור מהיר בפורום נראה שהגעתי למקום הנכון.

1) האם כדאי לקנות דירה בתקופה הנוכחית? נראה שהריביות גבוהות, מה אני אמור לקחת בחשבון?
אני אישית לא הייתי נמנע(אם כי הייתי עושה את זה באיטיות רבה אחרי הכל הכח הוא בידיים של הקונים באופן מובהק)
עכשיו זה שוק של קונים
יש הרבה יותר מה להתמקח להוזיל מחירים למנף את המו"מ לטובתך
האינטרס הפסיכולוגי הוא שהמשכנתא מתסיימת מהר יותר וזה נחמד
כלכלית -זה נושא אחר ושאלה של מה האלטרנטיבה שלך לעשות עם הכסף(מכיר אנשים שלכחתילה לקחו משכנתאות ל30 שנה)

היי,
הייטקיסט בן 26
1) האם כדאי לקנות דירה בתקופה הנוכחית?

אם הייתי הייטקיסט רווק בן 26, הייתי מתחיל לדאוג לרילוקיישן ולא האם לקנות דירה בישראל.

אם אתה מתעקש להשקיע בדירה כאן, הייתי מחכה כמה שנים, נניח עד שתהיה בן 30. הפרספקטיבה יכול להיות שתשתנה.

1. 500K זה לא הרבה בשביל דירה במרכז, אולי שווה להמשיך לחסוך עוד כמה שנים באופן אגרסיבי ולהמשיך לגור אצל ההורים?
2. האם אתה אמור לקבל תוספת להון העצמי מההורים? וכמה תיתן לך הקה"ש?
3. זה די מסוכן להתייחס לתיק ההשקעות שלך כחלק מההון העצמי, אלא אם הוא מושקע בדברים סופר סולידים כמו אג"ח ממשלתי. אלא אם זה בסדר לחכות במקרה נפילה.
4. מה יכולת ההחזר החודשית שלך (משכורת נטו)?

היי,

מעריך מאוד כל עזרה, טיפים ומתנצל מראש אם אני יותר מידיי בגינר בשבילכם.

מופסה
אם אתה הייטקיסט ובנוסף גר אצל ההורים - אז אתה כנראה מצליח לחסוך סכום מכובד כל חודש. לגבי השאלות שלך:
1) לדעתי זו לא תקופה טובה לקנות דירה (בטח ובטח להשקעה), הריביות גבוהות, ומחירי הדירות כבר התחילו לרדת ריאלית. סביר להניח שאם תמתין 2-3 שנים, תצליח לקנות נכס נורמלי יותר מבחינת איכות ומחיר כי אתה תצבור עוד הון בעוד מחירי הדירות יקפאו ריאלית.

2) אני אישית מאמין במשכנתא ל30 שנה וגם לקחתי כזאת, אבל זה רק כל עוד אין בו רכיב צמוד, וכל עוד את יתר הכסף משקיעים באפיק שאמור להניב תשואה גבוהה יותר מהריבית על המשכנתא שלקחת.

3) הכי חשוב זה בניית תמהיל שנכון עבורך (אפשר ללמוד את התחום לבד , לא חייבים יועץ משכנתא).
אחרי שתהיה סגור על התמהיל - תתחיל מו"מ בין כל הבנקים ותסגור עם הבנק האחרון שהצליח להביא לך את הריביות הכי זולות

בהינתן ויש לך כרגע את האפשרות לרכוש לדעתי כן כיוון שהיה ירידת מחירים מסוימת וכן יש יותר יכולת להתמקח ולקבל מחיר טוב,
ברגע שהריביות ירדו כנראה מחירי הדירות יזנקו כלפי מעלה
לעומת זאת את המשכנתא תמיד יהיה אפשרות למחזר

) מה האינטרס שלי לא לקחת משכנתא ל 30 שנים? נראה שאכן בסוף באמת מחזירים יותר כסף אבל האם בקיזוז אינפלציה זה לא יכול לצאת נוח יותר לעומת להיחנק ולהתעקש על 20 שנים למשל
תיקח מה שיותר מתאים ליכולת ההחזר שלך.
ממילא הסיכוי שמחזיק בדירה ותשלם את המשכנתה בתנאים הנוכחיים עד גיל 56 זהה לסיכוי שזה יקאה עד גיל 46.

התקופה הנוכחית פחות טובה ללקיחת משכנתא מ15 השנה האחרונות בערך מבחינת הן ריביות והן מחיר הנכסים, אבל לא ניתן לחזות את העתיד וכדאיות זה פונקציה של הרבה פרמטרים (יכולות למשל להיות עסקאות ממש טובות). לגבי ריביות, לקיחת ריבית קלצ (ועוד כמה סוגים) תקבע לך את הריבית ואם הריבית תרד העתיד ותרצה לפרוע את המשכנתא יותר מהר אז תשלם עמלת פירעון מוקדם (שזה סוג של ההפרש בין הריביות). אתה אמור לקחת בחשבון שבגלל שהריביות יותר גבוהות ככה גם ההחזר ולכן הבנק ירצה לראות משכורת יותר גבוהה ממה שהוא היה צריך לפני 3 שנים.
כמה סיבות:
1. תשלם (הרבה) יותר בריבית.
2. צמודי מדד יגדלו הרבה יותר לאורך חיי ההלוואה אם המדד ישאר חיובי (והצפי הוא למדד 2 אחוז בערך לאורך זמן כי זה יעד האינפלציה).
3. פירעון מוקדם יותר גבוה כי הריבית לאורך חיי ההלוואה יותר גדולה.
4. ירידה באפקטיביות של הקטנת ההחזר החודשי. יש תהליך של רוויה מסוים וההחזר החודשי החל מהארכת חיי ההלוואה כבר לא ירד דרמטית כי יש מינימום לריבית שנצברת בשנה וההחזר החודשי צריך להחזיר לפחות אותה ולכן היעילות יורדת. נניח הלוואה של מליון בריבית 12% לאינסוף שנים, אם מחזירים 10K בחודש אז מחזירים רק את הריבית ואז הקרן בכלל לא יורדת, אז ברור שההחזר המינימלי יהיה 10K בחודש.

לעומת זאת את המשכנתא תמיד יהיה אפשרות למחזר
זה תלוי במשכנתא. אם מישהו לוקח היום קלצ כל המשכנתא והריבית פתאום יורדת ל-0 (נניח קורס הבנק הכי גדול בארה"ב כמו 2008) אז הוא יתקע עם הריבית הגבוהה. אף מחזור לא יציל אותו מעמלת פירעון מוקדם מאוד גבוהה. אם רוצים למחזר את המשכנתא צריך מראש לקחת משכנתא שמתאימה למחזור (נניח משתנה על כמה שנים/פריים).

1. מהגיל והחסכון אני מעריך שהנטו החודשי שלך הוא 20 (אולי היו RSU/אופציות בדרך).
2. הבנקים גג נותנים 35% החזר חודשי מגובה הנטו (כן למרות שעל הנייר החוק זה גג 40%), שזה 7,000.
3. זה אומר שווי דירה 1.65 מיליון.
4. אין כאלה במרכז. אולי 2 חד' לא משופצת בלי מעלית וחניה בפריפריה של המרכז. כנראה לא זה מה שאתה מדמיין.
5. נניח טעיתי בנטו והוא 25 שזה אומר ברוטו תקרת זכוכית בהייטק משהו ברמה של סמנכ"לים בני 45, זה מעלה את שווי הדירה ל- 1.9 ולא משנה מהותית את הניתוח.
6. מה שמסתתר פה הוא עליית עלות ההלוואה בגלל אפקט הריבית + רמת המחירים הגבוהה בארץ.
7. הייטקיסטים שקונים דירה במרכז לרוב מגיעים עם הון עצמי משמעותית גבוה יותר, הרף הנמוך מתחילים יותר לכיוון ה- 1.5 מיליון הון עצמי וזה מתחלק לרווקים שחוו מימוש אופציות/RSU משמעותי (ואז נתקלים עדיין בחסם 35% החזר מנטו חודשי שלא מושפע מהוני) או 2 בני זוג הייטקיסטים (ושם ה- 35% גבוה משמעותית).
8. הסיכון מס' 1 שלך ובפער על כל שיקול אחר, הוא האם גם בעוד 10 שנים ההייטק בישראל ימשיך להיות מה שהוא היום ולא יחווה שיבוש ע"י צ'אט גיפיטי או רילוקיישן לפולין/הודו. ז"א האם גם בעוד 10 שנה תמשיך להרוויח כמו היום, האם בעוד 20 שנה? מזכיר שהמשכנתא היא ל-30, ואם תרצה למכור ולצאת מהפוזיציה בעוד 8 שנים כי יש משבר הייטק אמיתי (ולא כמו עכשיו), זה לא כמו תיק המניות שלך קליק וגמרנו, זה למצוא הייטקיסט אחר שיקנה ממך במחיר גבוה ושבעצמו לא הושפע מהמשבר בהייטק - זה הסיכון האמיתי שאתה לוקח בעסקה כזאת.

2. הבנקים גג נותנים 35% החזר חודשי מגובה הנטו (כן למרות שעל הנייר החוק זה גג 40%), שזה 7,000.
4. אין כאלה במרכז. אולי 2 חד' לא משופצת בלי מעלית וחניה בפריפריה של המרכז. כנראה לא זה מה שאתה מדמיין.
5. נניח טעיתי בנטו והוא 25 שזה אומר ברוטו תקרת זכוכית בהייטק משהו ברמה של סמנכ"לים בני 45, זה מעלה את שווי הדירה ל- 1.9 ולא משנה מהותית את הניתוח.
6. מה שמסתתר פה הוא עליית עלות ההלוואה בגלל אפקט הריבית + רמת המחירים הגבוהה בארץ.
7. הייטקיסטים שקונים דירה במרכז לרוב מגיעים עם הון עצמי משמעותית גבוה יותר, הרף הנמוך מתחילים יותר לכיוון ה- 1.5 מיליון הון עצמי וזה מתחלק לרווקים שחוו מימוש אופציות/RSU משמעותי (ואז נתקלים עדיין בחסם 35% החזר מנטו חודשי שלא מושפע מהוני) או 2 בני זוג הייטקיסטים (ושם ה- 35% גבוה משמעותית).
8. הסיכון מס' 1 שלך ובפער על כל שיקול אחר, הוא האם גם בעוד 10 שנים ההייטק בישראל ימשיך להיות מה שהוא היום ולא יחווה שיבוש ע"י צ'אט גיפיטי או רילוקיישן לפולין/הודו. ז"א האם גם בעוד 10 שנה תמשיך להרוויח כמו היום, האם בעוד 20 שנה? מזכיר שהמשכנתא היא ל-30, ואם תרצה למכור ולצאת מהפוזיציה בעוד 8 שנים כי יש משבר הייטק אמיתי (ולא כמו עכשיו), זה לא כמו תיק המניות שלך קליק וגמרנו, זה למצוא הייטקיסט אחר שיקנה ממך במחיר גבוה ושבעצמו לא הושפע מהמשבר בהייטק - זה הסיכון האמיתי שאתה לוקח בעסקה כזאת.
מדויק

יסודיות מדהימה.

תודה לכולם על התגובות!
האם יש איזשהו מקור בו אפשר ללמוד בצורה רצינית את התחום של המשכנתאות עם כל מה שכרוך בזה (בלוג כלהו מגביל לסולידית) של נדל״ן?

רוב מה שכתבת מובן לי, חוץ מאיך הגעת ל 1.5 מיליון ש״ח הון עצמי? זה נשמע הון מאוד גבוה למשכנתא. אני מניח שאני יכול להגיע אליו עוד כמה שנים (אך מחירי הדיור ימשיכו לטפס) ואני לא יודע האם עדיף לשים יד על נכס כמה שיותר מהר או להגדיל את ההון העצמי. למה שאצטרך למצוא בהכרח הייטקיסט שיקנה אותה? אם זו דירה טובה באזור טוב נראה שתמיד יהיה מי שיקנה.

לגבי נקודה 8, אני חושב שזה סיכון שכל אחד חווה כשהוא לוקח משכנתא. אנחנו לא יודעים מה יהיה מחר.

בנק ישראל מאפשר עד 50% מהנטו. הבנקים עצמם מחמירים יותר ונותנים גג עד 40% מהנטו. אם נניח שהוא מרוויח 20 נטו בחודש מדובר בהחזר מירבי של 8,000. בסביבת ריבית של היום החזר טוב זה 600 שקל על כל 100,000 אלף. זה אומר משכנתא של 1.3-1.4 תלוי באורך חיי המשכנתא וחשיפה שלו למסלולים תנודתיים.

הבחור מחזיק ב-500 אלף הון עצמי בשילוב עם משכנתא בגובה של 1.4 מיליון זה מביא אותנו ליכולת לרכוש דירה באזור ה-1.9 מיליון. במרכז (חולון/בת ים/יפו ד'/פתח תקווה) יש הרבה דירות במחיר הזה. העניין הוא שכמו שציינת נכון זה כנראה לא מה שהוא מדמיין.

בנוסף אין סיבה לשלם 7,000 - 8,000 משכנתא על דירה שהוא יכול לשכור בכיף ב-5,000 - 5,500, אלא אם מדובר בבניין שעוד 1-2-3 שנים עובר פינוי - בינוי והוא מקבל דירה מהניילונים.

נערך לאחרונה ב:
בנק ישראל מאפשר עד 50% מהנטו. הבנקים עצמם מחמירים יותר ונותנים גג עד 40% מהנטו.
בנק ישראל מחייב את הבנקים להשאיר הרבה יותר הון נזיל כרזרבה עבור הלוואות עם יחס החזר של יותר מ40% ולכן לא הרבה אנשים לוקחים הלוואות כאלו, הבנק יאפשר את זה אם תבקש ממש אבל ייתן ריביות גבוהות מאוד בהתאם.

בנוסף אין סיבה לשלם 7,000 - 8,000 משכנתא על דירה שהוא יכול לשכור בכיף ב-5,000 - 5,500, אלא אם מדובר בבניין שעוד כמה שנים עובר פינוי - בינוי והוא מקבל דירה מהניילונים.
יש סיבה אחת, אם הוא חושב שמחירי הנדלן יעלו.

הבחור מחזיק ב-500 אלף הון עצמי בשילוב עם משכנתא בגובה של 1.4 מיליון זה מביא אותנו ליכולת לרכוש דירה באזור ה-1.9 מיליון. במרכז (חולון/בת ים/יפו ד'/פתח תקווה) יש הרבה דירות במחיר הזה. העניין הוא שכמו שציינת נכון זה כנראה לא מה שהוא מדמיין.
גבולי מאוד ב1.9 מיליון עם הון עצמי של 500 אלף, יש הוצאות עסקה של 3% על תיווך ועורכת דין, ועוד הוצאות עסקה אחרות, לא תמיד מקבלים שמאות על המחיר המלא אלא קצת פחות, בקיצור עדיף לכוון לקצת פחות.

יש מעט מאוד קונים היום בשוק הנדלן, המון פרויקטים של בנייה חדשה נעצרו, מי שמוכר היום הם מוכרים שחייבים למכור כל האחרים מחכים עד יעבור זעם, לכן אפשר למצוא עסקאות טובות מאוד ובעוד 1-3 שנים, כאשר הריבית תתחיל לרדת שוב פעם כל אלו שישבו בתקופה הזאת על הגדר יחזרו לשוק והמחירים יחזרו לעלות.

יש סיבה אחת, אם הוא חושב שמחירי הנדלן יעלו.

יעלו בכמה ומתי? אם הבולדוזר של הקבלן ממש מעבר לפינה ניחא, אבל בפועל מדובר בתהליכים שיכולים לקחת שנים.

גבולי מאוד ב1.9 מיליון עם הון עצמי של 500 אלף, יש הוצאות עסקה של 3% על תיווך ועורכת דין, ועוד הוצאות עסקה אחרות, לא תמיד מקבלים שמאות על המחיר המלא אלא קצת פחות, בקיצור עדיף לכוון לקצת פחות

אתה לא חייב תיווך ויש עורכי דין שעובדים תמורת 1% + מע"מ. לא מדובר בעסקה שדורשת את מיטב המוחות המשפטיים בתחום מקרקעין.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M קניית דירה ראשונה בפרויקט דירה בהנחה - השוואת תמהילים נדל"ן 52
J קניית דירה ראשונה - התלבטויות נדל"ן 2
J קניית דירה ראשונה נדל"ן 4
A קניית דירה ראשונה - איפה מתחילים? נדל"ן 3
N קניית דירה ראשונה למגורים בזמן המלחמה אוף טופיק 10
S שאלות בנוגע למחקר לפני קניית דירה ראשונה להשקעה - בדגש על התחדשות עירונית נדל"ן 11
ולנטין קניית דירה ראשונה למגורים בצפון נדל"ן 14
ה קניית דירה ראשונה ומינוף עתידי נדל"ן 6
N קניית דירה דירה ראשונה נדל"ן 7
Y קניית דירה להשקעה ב״מחיר למשתכן״ בפרוייקט לאוכלוסיה החרדית נדל"ן 14
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
T קניית דירה ברחוב שאמור לעבור בו מטרו נדל"ן 0
צ קניית דירה - זוג לפני חתונה נדל"ן 24
D קניית דירה בפולין נדל"ן 14
D קניית דירה בלי משכנתא נדל"ן 19
ה קניית דירה חדשה לפני קבלת מפתח נדל"ן 4
D קניית דירה בהתניה של המוכר, שימכור הדירה אם לא ישלם מיסים . אשמח לטיפים, וממה להזהר. נדל"ן 246
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
D אשמח לטיפים, איך אפשר למנוע קניית דירה ע'י אמא שלי, ושהחלופה תהיה שכירות לכמה שנים... נדל"ן 78
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
D שאלה בנושא התקדמות בהליך קניית דירה , מהם השלבים הנדרשים? שלב העורכי דין, המו"מ , התשלום נדל"ן 6
D שאלה לגבי קניית דירה ללא חנייה נדל"ן 14
ה קניית דירה נוספת לאחר זכייה במחיר למשתכן נדל"ן 25
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 0
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 42
מ קניית דירה במגדל מגורים (כ-20 קומות) לעומת דירה בבניין עד 9 קומות נדל"ן 22
מ קניית דירה מעמידר ללא קבלת הנחה ולחסוך את הערת הזהרה נדל"ן 7
א קניית דירה מדיור ציבורי נדל"ן 10
משקיע בתבונה כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
F קניית דירה בחכירה - כמה משפיע על השווי? נדל"ן 11
מומו הברווז קניית דירה כמשפר דיור... בלי חרטות? נדל"ן 1
M משכנתא על קניית חצי דירה נדל"ן 17
ד קניית דירה לטווח קצר נדל"ן 8
B קניית דירה למגורים כדירה שנייה נדל"ן 8
L קניית דירה חדשה למגורים, שתהיה גם השקעה טובה נדל"ן 74
O השוואה בין אלטרנטיבות - קניית דירה אחת או שתי דירות (הון התחלתי זהה) נדל"ן 2
A הון עצמי נמוך קניית דירה נדל"ן 21
ח קניית דירה להשקעה , עם מינוף וחלוקה לשלישים נדל"ן 7
Y התלבטות לגבי קניית דירה בנאות אפק בקריית ביאליק דרך מחיר למשתכן נדל"ן 5
ד שאלה לגבי קניית דירה מכונס נכסים נדל"ן 13
D התלבטות לגבי קניית דירה ליד מסילת רכבת בפרויקט שחלקו מחיר למשתכן נדל"ן 3