• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניית דירה ראשונה להייטקיסט בן 26

באיזו עיר ובאיזו שנה?
אין בדברים של הנ"ל חידוש
מכיר מישהו עם דירה ברמת השרון ששוה 8 מיליון שקל היום לפחות
והוא קנה אותה לפי חישוב שעשינו (המרה מלירה לשקל חדש)
ב60 שקל!!

אומנם פחות אקזוטי מהסיפור הקודם
אבל זה לא חדש
וברור שאין שום השוואה
בין רמת החיים של פעם להיום
בין המשכורות של פעם להיום ועוד ועוד

הוא נשאר עם כסף שהוא חסך מכך ששילם לאורך 25-30 שנה פחות על אותו מוצר דיור. לדעתי הסיבה היחידה להצדיק פער כזה גדול בין משכנתא לשכירות זה רק אם הנכס בעל פוטנציאל השבחה משמעותי בטווח הקרוב - בינוני.
לא נכון.
יש עוד סיבות
ולהסתכל על העולם הכלכלי רק בעיינים כלכליות נטו
זה לא נכון

בסופו של דבר
א.מה עם יציבות מקום מגורים התחברות לשטח לאזור לחברים למסביב האם בעייניך זה לא סיבה?
ב.מה עם החיסכון הכפוי המוכרח של נוטלי המשכנתאות מה שאין כן בשוק ההון זה דורש משמעת עצמית גבוהה במיוחד (אני משוכנע
שבשנה האחרונה שהריביות עלו וההחזרים עלו באזור ה1000 שקל בממוצע שרוב נוטלי המשכנתאות עמדו בזה
אבל דווקא מי שמפקיד לשוק ההון סכום קבוע
לא העלה את הסכום בשנה זו ב1000 שקלים ,ואולי חלק אפילו הורידו את הסכום...)
ג.החשש מעליית מחירי השכירות כל תקלה צריך לרדוף אחרי בעל הבית ואין שום מוטיבצייה להשקיע בדירה ..

בקיצור לדעתי ישנם שיקולים חשובים נוספים

לא חוכמה גדולה להגיד את זה אחרי עליית הריבית.
אם זה גורם לך להרגיש טוב יותר, דיברתי ככה הרבה לפני ההעלאות. יש תגובות שלי בעלות אופי דומה עוד מלפני 2020.

לא יודע איך לאחרים זה לא היה ברור, אבל אפילו ל-Nobody כמוני היה ברור שיקרה משהו והריבית תעלה. היא לא יכולה להישאר אפס לנצח.
נתונים אלו קובעים את ההצמדה במסלולים צמודים, ומקבלי החלטות משתמשים בעיקר בנתונים אלו, אז דעתך המאוד אנקדוטלית לא משנה.
אני חושב שמקבלי־ההחלטות גם טועים. יאיר לפיד היה פעם שר אוצר ואין לו אפילו תעודת בגרות. אריה דרעי ישב בכלא.
העיוות הכי גדול בעיני זה מאז שהלמ״ס הוציא את מחירי הדיור מהמדד. כי לכולם ברור שגם בתקופה שהריבית היתה אפס, יוקר המחיה עלה ולו רק בגלל העליה במחירי הדיור לבדה.

העיוות הכי גדול בעיני זה מאז שהלמ״ס הוציא את מחירי הדיור מהמדד. כי לכולם ברור שגם בתקופה שהריבית היתה אפס, יוקר המחיה עלה ולו רק בגלל העליה במחירי הדיור לבדה.
השכירות במדד.

באיזו עיר ובאיזו שנה?
רמת גן
שנת 1958
כל עיר מאז תקופת הפלמח שינתה את פניה חוץ מירוחם וערד ושוות יותר, כמו גם המשכורות עלו.
לא משנה איפה קנית כנראה הרווחת פי מיליון +-
הנקודה היא לא איפה קנית, גם לא שנדל"ן עדיף על מניות
כן שכסף ששוכב בעו"ש דינו להימחק בפרספקטיבה ארוכת טווח
זה אמנם דבר גלוי וידוע, ועדיין אינה דומה שמיעה לראיה

אלו דירות בשכונות מרכז העיר, המרכז השקט, שעריה, אחדות ועין גנים.
שעריה ומרכז העיר הם אזורים גרועים,
המרכז השקט יכול להיות טוב אבל זו שכונה עצומה בגודלה ובהתאם לא הומוגנית

שעריה ומרכז העיר הם אזורים גרועים,
המרכז השקט יכול להיות טוב אבל זו שכונה עצומה בגודלה ובהתאם לא הומוגנית
נכון אלו האזורים היותר חלשים של פתח תקווה, אבל גם שם אנשים גרים, קמים בבוקר, הולכים לעבודה ומשלמים שכירות.
יש במרכז העיר המון פרויקטים של פינוי בינוי/תמא למיניהם, חלק כבר בשטח וחלק בתהליכים, הרכבת הקלה תתחיל לפעול עוד מעט.
אנשים יבינו שהם יכולים לגור שם בדירה גדולה בפחות מ2 מיליון ולהגיע בקלות לתל אביב/רמת גן בלי אוטו, וברגע שזה יקרה תהליכי ההתחדשות והג'נטריפיקציה יאיצו.

פותש לא דיבר הדירה המושלמת לרכוש ולגור בה היום.

עדכון קטנטן:
עדיין לא לקחתי שום צעד ובעקבות כמה החלטות נכונות בשוק ההון וגם לא מעט מזל ההון העצמי שלי גדל ל 700k.
עדיין לא מתכוון לחרוג מדירה של 1.9 מיליון ש״ח.

ממשיך בעדכונים:
ההון שלי כרגע הוא 635K נזיל (שילוב של עובר ושב ובורסה) ועוד 65k בקרן השתלמות שאוכל לממש החל מקיץ 2025.
ההון גדל בכ- 15k נקי כל חודש.
מרגיש שהגיע הזמן לעזוב את הבית בגיל 26 וקצת, ותוהה אם כדאי לי לקנות נכס או לעבור לשכירות.
הבעיה שכל הנכסים שאני מוצא בטווח המחירים שלי ובאזור שלי מגיעים עם קאץ׳ (למשל דירה או בלי חניה או בלי מעלית או גם וגם) וכרגע קצת מתבאס להתפשר.
יכול להיות שאתפשר על אחד מאלו. קצת מלחיץ אותי לעבור לשכירות ליחידה או משהו בסגנון וזה גם מרגיש לי קצת בזבוז של כסף.

אעדכן.

1. מהגיל והחסכון אני מעריך שהנטו החודשי שלך הוא 20 (אולי היו RSU/אופציות בדרך).
2. הבנקים גג נותנים 35% החזר חודשי מגובה הנטו (כן למרות שעל הנייר החוק זה גג 40%), שזה 7,000.
3. זה אומר שווי דירה 1.65 מיליון.
4. אין כאלה במרכז. אולי 2 חד' לא משופצת בלי מעלית וחניה בפריפריה של המרכז. כנראה לא זה מה שאתה מדמיין.
5. נניח טעיתי בנטו והוא 25 שזה אומר ברוטו תקרת זכוכית בהייטק משהו ברמה של סמנכ"לים בני 45, זה מעלה את שווי הדירה ל- 1.9 ולא משנה מהותית את הניתוח.
6. מה שמסתתר פה הוא עליית עלות ההלוואה בגלל אפקט הריבית + רמת המחירים הגבוהה בארץ.
7. הייטקיסטים שקונים דירה במרכז לרוב מגיעים עם הון עצמי משמעותית גבוה יותר, הרף הנמוך מתחילים יותר לכיוון ה- 1.5 מיליון הון עצמי וזה מתחלק לרווקים שחוו מימוש אופציות/RSU משמעותי (ואז נתקלים עדיין בחסם 35% החזר מנטו חודשי שלא מושפע מהוני) או 2 בני זוג הייטקיסטים (ושם ה- 35% גבוה משמעותית).
8. הסיכון מס' 1 שלך ובפער על כל שיקול אחר, הוא האם גם בעוד 10 שנים ההייטק בישראל ימשיך להיות מה שהוא היום ולא יחווה שיבוש ע"י צ'אט גיפיטי או רילוקיישן לפולין/הודו. ז"א האם גם בעוד 10 שנה תמשיך להרוויח כמו היום, האם בעוד 20 שנה? מזכיר שהמשכנתא היא ל-30, ואם תרצה למכור ולצאת מהפוזיציה בעוד 8 שנים כי יש משבר הייטק אמיתי (ולא כמו עכשיו), זה לא כמו תיק המניות שלך קליק וגמרנו, זה למצוא הייטקיסט אחר שיקנה ממך במחיר גבוה ושבעצמו לא הושפע מהמשבר בהייטק - זה הסיכון האמיתי שאתה לוקח בעסקה כזאת.

האמת אהבתי את התגובה רק כמה דברים שהציקו לי (ויכול להיות שנאמר כי לא קראתי הכל...).
2. 50% חוקית, בפועל 40% ממה שראיתי ויודע.
5. לא יודע באיזה עולם זה שכר סמנכלים, מכיר מלא חברה שלמדו איתי (מדמח) עם פחות משנתיים נסיון שמרוויחים ככה *לפחות*.

ממשיך בעדכונים:
ההון שלי כרגע הוא 635K נזיל (שילוב של עובר ושב ובורסה) ועוד 65k בקרן השתלמות שאוכל לממש החל מקיץ 2025.
ההון גדל בכ- 15k נקי כל חודש.
מרגיש שהגיע הזמן לעזוב את הבית בגיל 26 וקצת, ותוהה אם כדאי לי לקנות נכס או לעבור לשכירות.
הבעיה שכל הנכסים שאני מוצא בטווח המחירים שלי ובאזור שלי מגיעים עם קאץ׳ (למשל דירה או בלי חניה או בלי מעלית או גם וגם) וכרגע קצת מתבאס להתפשר.
יכול להיות שאתפשר על אחד מאלו. קצת מלחיץ אותי לעבור לשכירות ליחידה או משהו בסגנון וזה גם מרגיש לי קצת בזבוז של כסף.

אעדכן.
למה שלא תעבור לגור בשכירות עכשיו, ובעוד 4-5-6 שנים תקנה דירה אם תרצה?
היתרונות בעיניי הן שיהיה לך הון משמעותי ולא תצטרך להשקיע את כל ההון שלך בדירה, תוכל לקנות את הדירה ברוגע כשיש לך כבר בית ואתה לא לחוץ לעבור מהבית של ההורים וגם אולי הריבית תתייצב (ואולי לא)
החיסרון הוא עליית ערך של הדירות (ואולי לא), אבל עם יכולת חיסכון כמו שלך לא הייתי חושש מזה יותר מדי. ומקסימום תוכל להתגמש מעט צפונה במחיר הדירה כשההון שלך בערך כפול מעכשיו

למה שלא תעבור לגור בשכירות עכשיו, ובעוד 4-5-6 שנים תקנה דירה אם תרצה?
היתרונות בעיניי הן שיהיה לך הון משמעותי ולא תצטרך להשקיע את כל ההון שלך בדירה, תוכל לקנות את הדירה ברוגע כשיש לך כבר בית ואתה לא לחוץ לעבור מהבית של ההורים וגם אולי הריבית תתייצב (ואולי לא)
החיסרון הוא עליית ערך של הדירות (ואולי לא), אבל עם יכולת חיסכון כמו שלך לא הייתי חושש מזה יותר מדי. ומקסימום תוכל להתגמש מעט צפונה במחיר הדירה כשההון שלך בערך כפול מעכשיו
מהסיבה שאני רוצה לשים את היד על בית כמה שיותר מהר כי אני במחשבה שמחירי הדיור יעלו.
שכירות מרגיש לי קצת ביזבוז כסף כרגע.

@Mufasa אין הרבה הבדל כלכלי בין קניית דירה ומגורים בה, לבין קניית דירה + השכרתה ושכירת אחת אחרת. אתה לא חייב להצמיד את ההשקעה שלך למקום מגורים, במיוחד לא בגיל כזה ובלי ילדים

@Mufasa אין הרבה הבדל כלכלי בין קניית דירה ומגורים בה, לבין קניית דירה + השכרתה ושכירת אחת אחרת. אתה לא חייב להצמיד את ההשקעה שלך למקום מגורים, במיוחד לא בגיל כזה ובלי ילדים
אתה יכול לפרט למה אין הבדל?
למה לשלם על שכירות אם יש דירה שהיא שלי?

במשכנתא ל30 שנה לרוב בשנים הראשונות אתה מחזיר מעט מאוד מקרן ההלוואה, בהרבה מקרים תוספת החזר חודשי של כמה מאות שקלים יכולה להוריד כמה שנים מאורך המשכנתא.
ממה שאני יודע אפשר להחזיר כמה שרוצים כל חודש ובלבד שלא יפחת מהסכום הנדרש ועמלת הפירעון המוקדם משתנה ממסלול למסלול ופריים למשל אין עמלת פירעון מוקדם וכך גם במסלולים משתנים בנקודות היציאה. לקחת משכנתא ל-30 שנה נותן גמישות שאין כנראה במשכנתא ל10 שנים מבחינת החזר וכדומה. השאלה היחידה זה האם ההפרש בריבית הוא משמעותי לטובת המסלול הקצר, וממה שאני הבנתי זה לא, וזה הפוך (משכנתא ל-10 שנה עם ריבית יותר גבוהה מאשר ל-30 שנה) בגלל היפוך עקום התשואות.

אני מבין שאנשים אוהבים לחשוב שאני מחזיר X שח בחודש, אבל זה לא ככה במציאות. אם הוא מצליח לחסוך משמעותית עם המשכנתא הוא בסופו של דבר יחזיר ויעשה פדיון מוקדם כנראה אם זה ישתלם לו ואם הוא לא מצליח לשלם אז הוא יפרוס את המשכנתא בסופו של דבר כצעד ראשון.

* לא יעוץ או המלצה.

אתה לא חייב להצמיד את ההשקעה שלך למקום מגורים, במיוחד לא בגיל כזה ובלי ילדים

אני מעדיף שתתחיל אתה - תבנה מחשבון, תתאר את ההבדלים שאתה רואה, ונדבר על שלמותו.

כי לא תמיד הכסף שלך יכול לקנות במקום שאתה רוצה לגור
או שאתה יכול לקנות 6 חדרים בבאר שבע אבל בפועל מספיק לך יחידת דיור בבת ים..

מחיה את הפוסט שוב עם כמה עדכונים קטנים:
- עדיין לא קניתי דירה, עוד כמה חודשים הופך להייטקיסט בן 27 (עדיין חי אצל ההורים)
- ההון העצמי גדל ל 900k שמתוכם 700k אני מביא ועוד 200k אקח מההורים ואחזיר בלי ריבית בשנתיים-שלוש לאחר הלקיחה.
- ההון העצמי לא כולל קרן השתלמות שנפתחת בקיץ 2025 ויש בה כרגע 76k
- כרגע חושב שאתמקד באזור של מערב ראשון לציון. ירדתי מבת ים, חולון ומרכז/מזרח ראשון.
- בעקבות הסעיף הקודם, מחיר הדירה גם כנראה יהיה באזור של 2.4M מה שיוביל למשכנתא של 1.4M בערך

מחיה את הפוסט שוב עם כמה עדכונים קטנים:
- עדיין לא קניתי דירה, עוד כמה חודשים הופך להייטקיסט בן 27 (עדיין חי אצל ההורים)
- ההון העצמי גדל ל 900k שמתוכם 700k אני מביא ועוד 200k אקח מההורים ואחזיר בלי ריבית בשנתיים-שלוש לאחר הלקיחה.
- ההון העצמי לא כולל קרן השתלמות שנפתחת בקיץ 2025 ויש בה כרגע 76k
- כרגע חושב שאתמקד באזור של מערב ראשון לציון. ירדתי מבת ים, חולון ומרכז/מזרח ראשון.
- בעקבות הסעיף הקודם, מחיר הדירה גם כנראה יהיה באזור של 2.4M מה שיוביל למשכנתא של 1.4M בערך
כל פעם כשאני רואה שרשורים לפני 7באוק' אני תוהה ביני לבין עצמי עד כמה דברים רלוונטיים. לעיתים קרובות מרגיש לי כאילו העולם נעצר מאז
ודברים נהיו פחות חשובים.

מעניין אותי [לא בציניות] למה אדם שעושה שכר כזה יפה, לא יוצא מהבית של ההורים? לא מפריע לך עם העצמאות, בני זוג, להקיא על עצמך בסופש ושאר מרעין בישין ?
זה לא פוגע בצמיחה האישית ? או שיש לך יחידה נפרדת ?

בלי קשר.
תצליח !

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M קניית דירה ראשונה בפרויקט דירה בהנחה - השוואת תמהילים נדל"ן 52
J קניית דירה ראשונה - התלבטויות נדל"ן 2
J קניית דירה ראשונה נדל"ן 4
A קניית דירה ראשונה - איפה מתחילים? נדל"ן 3
N קניית דירה ראשונה למגורים בזמן המלחמה אוף טופיק 10
S שאלות בנוגע למחקר לפני קניית דירה ראשונה להשקעה - בדגש על התחדשות עירונית נדל"ן 11
ולנטין קניית דירה ראשונה למגורים בצפון נדל"ן 14
ה קניית דירה ראשונה ומינוף עתידי נדל"ן 6
N קניית דירה דירה ראשונה נדל"ן 7
ישראלי מצוי קנית דירה יד 2 בתקווה לתמ״א יום אחד או קניית דירה חדשה על הנייר נדל"ן 4
Y קניית דירה להשקעה ב״מחיר למשתכן״ בפרוייקט לאוכלוסיה החרדית נדל"ן 19
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
T קניית דירה ברחוב שאמור לעבור בו מטרו נדל"ן 0
צ קניית דירה - זוג לפני חתונה נדל"ן 24
D קניית דירה בפולין נדל"ן 14
D קניית דירה בלי משכנתא נדל"ן 19
ה קניית דירה חדשה לפני קבלת מפתח נדל"ן 4
D קניית דירה בהתניה של המוכר, שימכור הדירה אם לא ישלם מיסים . אשמח לטיפים, וממה להזהר. נדל"ן 246
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
D אשמח לטיפים, איך אפשר למנוע קניית דירה ע'י אמא שלי, ושהחלופה תהיה שכירות לכמה שנים... נדל"ן 78
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
D שאלה בנושא התקדמות בהליך קניית דירה , מהם השלבים הנדרשים? שלב העורכי דין, המו"מ , התשלום נדל"ן 6
D שאלה לגבי קניית דירה ללא חנייה נדל"ן 14
ה קניית דירה נוספת לאחר זכייה במחיר למשתכן נדל"ן 25
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 0
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 42
מ קניית דירה במגדל מגורים (כ-20 קומות) לעומת דירה בבניין עד 9 קומות נדל"ן 22
מ קניית דירה מעמידר ללא קבלת הנחה ולחסוך את הערת הזהרה נדל"ן 7
א קניית דירה מדיור ציבורי נדל"ן 10
משקיע בתבונה כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
F קניית דירה בחכירה - כמה משפיע על השווי? נדל"ן 11
מומו הברווז קניית דירה כמשפר דיור... בלי חרטות? נדל"ן 1
M משכנתא על קניית חצי דירה נדל"ן 17
ד קניית דירה לטווח קצר נדל"ן 8
B קניית דירה למגורים כדירה שנייה נדל"ן 8
L קניית דירה חדשה למגורים, שתהיה גם השקעה טובה נדל"ן 74
O השוואה בין אלטרנטיבות - קניית דירה אחת או שתי דירות (הון התחלתי זהה) נדל"ן 2
A הון עצמי נמוך קניית דירה נדל"ן 21
ח קניית דירה להשקעה , עם מינוף וחלוקה לשלישים נדל"ן 7
Y התלבטות לגבי קניית דירה בנאות אפק בקריית ביאליק דרך מחיר למשתכן נדל"ן 5
ד שאלה לגבי קניית דירה מכונס נכסים נדל"ן 13
D התלבטות לגבי קניית דירה ליד מסילת רכבת בפרויקט שחלקו מחיר למשתכן נדל"ן 3