קניית דירה נוספת לאחר זכייה במחיר למשתכן

הלומד

משתמש רשום
דירוג
0
קניתי דירה בהגרלת מחיר למשתכן היא תהיה בנויה בעוד כשנה, ואני יוכל למכור אותה בעוד כ-5 שנים (שזה 7 שנים מהזכיה)
אני רוצה עכשיו לקנות דירה נוספת בפרויקט של פינוי בינוי שיהיה מוכן עוד 5 שנים ואז למכור את הדירה של המחיר למשתכן ולבצע את התשלום על הדירה החדשה (זה בתנאי מימון של 20%-80%)
שאלותיי:
1. האם מותר למי שזכה במחיר למשתכן לאחר חתימת חוזה אבל קודם הכניסה לדירה לקנות דירה נוספת?
2. האם אני יצטרך לשלם כעת מיסי דירה שניה או שמכיון שאני יצהיר שכשהדירה החדשה תהיה מוכנה אני אמכור את הישנה אני אהיה פטור?

ExeAction

משתמש ותיק
דירוג
399
1. כן אחרי החתימה
2. כן כי בפועל אתה תחתום חוזה על הדירה שנייה הרבה יותר מוקדם מהתאריך בו אתה יכול למכור את הדירה הראשונה. אפשר להצהיר שאתה מוכר דירה תוך שנה וחצי אם אני לא טועה ופה יש לך הפרש של 5 שנים.

עריכה: קראתי שוב את השאלה ולא.. לא תצטרך לשלם מס רכישה

נערך לאחרונה ב:

הלומד

משתמש רשום
דירוג
0
1. כן אחרי החתימה
2. כן כי בפועל אתה תחתום חוזה על הדירה שנייה הרבה יותר מוקדם מהתאריך בו אתה יכול למכור את הדירה הראשונה. אפשר להצהיר שאתה מוכר דירה תוך שנה וחצי אם אני לא טועה ופה יש לך הפרש של 5 שנים.

עריכה: קראתי שוב את השאלה ולא.. לא תצטרך לשלם מס רכישה
מחדד את השאלה ליתר בהירות:
אני חותם על חוזה הרכישה עכשיו אבל בפועל הדירה תהיה בנויה רק עוד 5 שנים ולאחר מכן אני אמכור את הדירה הקיימת אז לכאורה זה רק נקרא שיפור דיור ולא דירה שניה אך מצד שני כעת במשך 5 שנים יהיו לי 2 דירות (אחת קיימת ואחת בבניה) אז אולי אני אצטרך לשלם מס דירה שניה?

ירח אפל

משתמש ותיק
דירוג
643
בפרוייקט השני, אם אני מבין נכון אתה קונה את הדירה מהקבלן, ולא מאחד הדיירים הישנים?

מס שבח למיטב הבנתי אם תמכור את הדירה עד 18 חודש לאחר קבלת טופס 4 לדירה השניה, תוכל לקבל פטור.

במס רכישה קצת יותר מסובך, על מנת לקבל את ההנחה של דירה יחידה, אתה צריך למכור את הדירה הקיימת 12 חודשים ממועד קבלת הדירה מהקבלן.
לא לפני קבלת הדירה ולא אחרי יותר מ־12 חודשים.

אני לא עורך דין והנושא של מיסוי מקרקעין קצת סבוך, ממליץ לך להתייעץ עם עורך דין שמתעסק בנושא.

ירח אפל

משתמש ותיק
דירוג
643
למה לא לפני? למיטב הבנתי המגבלה היא רק למועד האחרון למכירה, לא למועד הראשון.
למיטב הבנתי יש שני טווחי זמן
1. שנה וחצי מהרכישה
2. החל מקבלת הדירה השנייה מהקבלן ועד 12 חודש לאחר מכן.

אבל כמו שכבר ציינתי מיסוי מקרקעין זה נושא סבוך ומומלץ להתייעץ עם עורך דין שמבין בנושא

ירח אפל

משתמש ותיק
דירוג
643
תיקון, מדובר 24 חודש מהרכישה
זה נוסח הפסקה בחוק הרלוונטית:
ב־24 החודשים שלאחר רכישת הדירה, מכר דירת מגורים אחרת שהיתה דירתו היחידה עד למועד רכישת הדירה; ואולם אם רכישת הדירה היתה מקבלן – ב־12 החודשים מהמועד שבו היתה החזקה בדירה שרכש אמורה להימסר לידיו על פי ההסכם עם הקבלן, מכר דירת מגורים אחרת שהיתה דירתו היחידה עד למועד רכישת הדירה, ואם חל עיכוב במסירת החזקה בשל נסיבות שאינן בשליטתו של הרוכש – ב־12 החודשים מהמועד שבו נמסרה לידיו החזקה בדירה בפועל, מכר את דירת המגורים שהיתה דירתו היחידה עד למועד רכישת הדירה;

הלומד

משתמש רשום
דירוג
0
תיקון, מדובר 24 חודש מהרכישה
זה נוסח הפסקה בחוק הרלוונטית:
חוזר במילים פשוטות כדי להיות בטוח שהבנתי נכון - אם אני אמכור בעוד 5 שנים את הדירה הראשונה בתוך 12 חודש מיום קבלת הדירה השניה מהקבלן אני אהיה פטור ממס רכישה על הדירה השניה?
לגבי מס שבח - אני אהיה פטור במקרה שאמכור את הדירה הראשונה בעוד 5 שנים מכיון שיעבור מספיק זמן מהקניה, וכן לגבי הדירה השניה באם אמכור אותה לאחר 18 חודש אני אהיה פטור גם עליה ממס שבח?

aviranze

משתמש ותיק
דירוג
35
קנית דירה ראשונה יש לך 60 יום לשלם מס רכישה מיום החוזה
קנית דירה שנייה יש לך 60 יום לשלם מס רכישה מיום חוזה, כאן אתה מצהיר שיש לך דירה שתמכור לצורך הטבת מס של משפר דיור. לפי מה שאני מכיר יש לך 12 חודשים מקבלת מפתח הדירה הראשונה למכור אותה כדי לא לשלם מס כדירה שנייה ולא יחידה (משפר דיור).
לגבי פטור שבח במכירת הדירה הראשונה- לא יהיה לך פטור שכן יש לך דירה נוספת ועברו 18 חודשים מיום קניית הדירה השנייה.

תקנו אותי אם תמצאו

aviranze

משתמש ותיק
דירוג
35
חוזר במילים פשוטות כדי להיות בטוח שהבנתי נכון - אם אני אמכור בעוד 5 שנים את הדירה הראשונה בתוך 12 חודש מיום קבלת הדירה השניה מהקבלן אני אהיה פטור ממס רכישה על הדירה השניה?
לגבי מס שבח - אני אהיה פטור במקרה שאמכור את הדירה הראשונה בעוד 5 שנים מכיון שיעבור מספיק זמן מהקניה, וכן לגבי הדירה השניה באם אמכור אותה לאחר 18 חודש אני אהיה פטור גם עליה ממס שבח?
אתה טועה בהרבה מהדברים, ראה מה כתבתי

aviranze

משתמש ותיק
דירוג
35
אתה טועה בהרבה מהדברים, ראה מה כתבתי
לפי היכרותי- אתה טועה בהכל, תהיה זהיר.
יש רק מצב אחד מהסיפור שציינת שתקבל פטור שבח , וזה יהיה אחרי שתמכור את הדירה הראשונה ואז תמכור את השנייה - על השנייה בהנחה וזו תהיה דירתך היחידה ומעל 18 חודשים תקבל את הפטור..

לגבי מס רכישה בלבלת שם ממש.

ירח אפל

משתמש ותיק
דירוג
643
קנית דירה ראשונה יש לך 60 יום לשלם מס רכישה מיום החוזה
קנית דירה שנייה יש לך 60 יום לשלם מס רכישה מיום חוזה, כאן אתה מצהיר שיש לך דירה שתמכור לצורך הטבת מס של משפר דיור. לפי מה שאני מכיר יש לך 12 חודשים מקבלת מפתח הדירה הראשונה למכור אותה כדי לא לשלם מס כדירה שנייה ולא יחידה (משפר דיור).
לגבי פטור שבח במכירת הדירה הראשונה- לא יהיה לך פטור שכן יש לך דירה נוספת ועברו 18 חודשים מיום קניית הדירה השנייה.

תקנו אותי אם תמצאו
אתה מודע לזה שיום הרכישה לצורך מס רכישה שונה מיום הרכישה לצורך מס שבח?

aviranze

משתמש ותיק
דירוג
35
אתה מודע לזה שיום הרכישה לצורך מס רכישה שונה מיום הרכישה לצורך מס שבח
תסביר למה כוונתך?
אני סבור שהחישוב הוא מיום חתימת ההסכם. לא הבנתי איך זה מתקשר לשאלתו של פותח השרשור

ירח אפל

משתמש ותיק
דירוג
643
תסביר למה כוונתך?
אני סבור שהחישוב הוא מיום חתימת ההסכם. לא הבנתי איך זה מתקשר לשאלתו של פותח השרשור
אדייק קצת, הוא קונה דירה שניה מקבלן.
הדירה הופכת להיות דירת מגורים, רק כשהבניה מסתיימת, ובדרך כלל זה מועד המסירה של הדירה.
רק מאותו רגע יש בבעלות הקונה שתי דירות, ומתחילים לספור את 18 החודש לצורך הפטור ממס שבח.

לעומת זאת לצורך מס רכישה, דירה היא דירת מגורים גם כשהיא כבר על הנייר והקבלן מתחייב לסיים אותה ולמסור אותה.
לכן הפטור של השנתיים למכרי הדירה הראשונה לצורך מס רכישה הוא שנתיים ממועד החתימה על החוזה או 12 חודש מיום המסירה של הדירה על ידי הקבלן.

לא עורך דין, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לפני כל פעולה בנושא מקרקעין.

נערך לאחרונה ב:

aviranze

משתמש ותיק
דירוג
35
אדייק קצת, הוא קונה דירה שניה מקבלן.
הדירה הופכת להיות דירת מגורים, רק כשהבניה מסתיימת, כלומר הוצא טופס 4, ובדרך כלל זה מועד המסירה של הדירה.
רק מאותו רגע יש בבעלות הקונה שתי דירות, ומתחילים לספור את 18 החודש לצורך הפטור ממס שבח.

לעומת זאת לצורך מס רכישה, דירה היא דירת מגורים גם כשהיא כבר על הנייר והקבלן מתחייב לסיים אותה ולמסור אותה.
לכן הפטור של השנתיים למכרי הדירה הראשונה לצורך מס רכישה הוא שנתיים ממועד החתימה על החוזה או 12 חודש מיום המסירה של הדירה על ידי הקבלן.

לא עורך דין, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לפני כל פעולה בנושא מקרקעין.
מעולה, תודה על הדיוקים!

ה"או" בשורה האחרונה הוא המאוחר מבין שניהם?
למשל יש דירה ישנה ברשותי עם נסח טאבו וכו', קניתי כעת דירה חדשה מקבלן לפני היתרים, הצהרתי שאני משפר דיור - אמכור את דירתי הקודמת ותשלום מס הרכישה יהיה לפי דירה יחידה (שאותם אשלם מידית סמוך לחתימת ההסכם). כעת אני יכול לחכות ויש לי עד שנה מרגע קבלת מפתח בכדי למכור את הדירה הראשונה?

הלומד

משתמש רשום
דירוג
0
לגבי מס רכישה מצטט מ"כל זכות":

הקפאת מס רכישה למשפרי דיור שבבעלותם דירה אחת​

• כדי שחישוב המס יידחה למועד מכירת הדירה הקיימת ולא ייעשה במועד רכישת הדירה החלופית, על משפרי הדיור למכור את הדירה הקיימת בתוך התקופות הבאות:
    • מי שרוכשים דירה מיד שנייה צריכים למכור את דירתם הקיימת תוך 24 חודשים מיום רכישת הדירה החלופית (אם הדירה נרכשה לפני 07.07.2021, עליהם למכור את דירתם בתוך 18 חודשים).
    • מי שרוכשים דירה חדשה מקבלן או יזם צריכים למכור את הדירה הקיימת בתוך 12 חודשים מהיום שבו החזקה בדירה החלופית תימסר להם בפועל (מועד קבלת טופס 4).

הלומד

משתמש רשום
דירוג
0
לגבי מס שבח מצטט מ"כל זכות":

באופן כללי, פטור על דירת מגורים מזכה ניתן כאשר מדובר בדירה היחידה שבבעלותו של המוכר.

• עם זאת, קיימים מקרים בהם ניתן לקבל פטור ממס שבח במכירת הדירה, גם כאשר למוכר יש דירה נוספת בבעלותו, באופן מלא או חלקי.

מי זכאי?​

• אדם המוכר דירת מגורים מזכה, ויש לו דירה נוספת בבעלותו, באופן מלא או חלקי, באחד מהמקרים הבאים:
    • אם חלקו של המוכר בדירה הנוספת לא עולה על 33% (שליש) מהזכויות בדירה הנוספת.
    • אם הדירה הנוספת שבבעלות המוכר הושכרה למגורים בשכירות מוגנת לפני יום 01.01.1997.
    • אם הדירה הנוספת נרכשה כתחליף לדירה הנמכרת ב- 18 החודשים לפני או אחרי המכירה (כלומר, המוכר החזיק בשתי הדירות בו-זמנית למשך תקופה של לא יותר מ-18 חודשים) או שנה מהמסירה, אם הדירה נרכשה מקבלן, לפי המאוחר.

הלומד

משתמש רשום
דירוג
0
שוב, אם אני מבין נכון - בקניה מקבלן אם אני אמכור את הדירה הקודמת תוך שנה מיום המסירה אני אהיה פטור הן ממס רכישה על הדירה השניה והן ממס שבח על הדירה הראשונה
תקנו אותי אם אני טועה...

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
7,419
שוב, אם אני מבין נכון - בקניה מקבלן אם אני אמכור את הדירה הקודמת תוך שנה מיום המסירה אני אהיה פטור הן ממס רכישה על הדירה השניה והן ממס שבח על הדירה הראשונה
תקנו אותי אם אני טועה...
אני מבין כמוך, אבל הייתי מוודא עם עורך דין לענייני מקרקעין.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 0
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 42
S קניית דירה נוספת להשקעה נדל"ן 6
ש מחזור משכנתא לצורך קניית דירה נוספת- האם אפשרי? נדל"ן 20
O קניית דירה בלי משכנתא נדל"ן 5
ה קניית דירה חדשה לפני קבלת מפתח נדל"ן 4
D קניית דירה בהתניה של המוכר, שימכור הדירה אם לא ישלם מיסים . אשמח לטיפים, וממה להזהר. נדל"ן 246
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
D אשמח לטיפים, איך אפשר למנוע קניית דירה ע'י אמא שלי, ושהחלופה תהיה שכירות לכמה שנים... נדל"ן 78
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 23
D שאלה בנושא התקדמות בהליך קניית דירה , מהם השלבים הנדרשים? שלב העורכי דין, המו"מ , התשלום נדל"ן 6
D שאלה לגבי קניית דירה ללא חנייה נדל"ן 14
S שאלות בנוגע למחקר לפני קניית דירה ראשונה להשקעה - בדגש על התחדשות עירונית נדל"ן 11
מ קניית דירה במגדל מגורים (כ-20 קומות) לעומת דירה בבניין עד 9 קומות נדל"ן 18
מ קניית דירה מעמידר ללא קבלת הנחה ולחסוך את הערת הזהרה נדל"ן 7
א קניית דירה מדיור ציבורי נדל"ן 10
מ כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
F קניית דירה בחכירה - כמה משפיע על השווי? נדל"ן 11
ולנטין קניית דירה ראשונה למגורים בצפון נדל"ן 14
מומו הברווז קניית דירה כמשפר דיור... בלי חרטות? נדל"ן 1
M משכנתא על קניית חצי דירה נדל"ן 17
ד קניית דירה לטווח קצר נדל"ן 8
B קניית דירה למגורים כדירה שנייה נדל"ן 8
L קניית דירה חדשה למגורים, שתהיה גם השקעה טובה נדל"ן 74
O השוואה בין אלטרנטיבות - קניית דירה אחת או שתי דירות (הון התחלתי זהה) נדל"ן 2
A הון עצמי נמוך קניית דירה נדל"ן 21
ח קניית דירה להשקעה , עם מינוף וחלוקה לשלישים נדל"ן 7
Y התלבטות לגבי קניית דירה בנאות אפק בקריית ביאליק דרך מחיר למשתכן נדל"ן 5
ד שאלה לגבי קניית דירה מכונס נכסים נדל"ן 13
D התלבטות לגבי קניית דירה ליד מסילת רכבת בפרויקט שחלקו מחיר למשתכן נדל"ן 3
A קניית דירה על הנייר לפני חזרה מרילוקיישן נדל"ן 18
T קניית דירה להשקעה - עד כמה חשוב להתמנף? נדל"ן 13
B בן 29- השקעה לצורך קניית דירה יומני מסע אישיים 7
T שיפור תיק השקעות "על הגדר" לפני קניית דירה שוק ההון 7
S קניית דירה למגורים ושאר ירקות נדל"ן 26
S קניית דירה - השפעה אל אסטרטגיית השקעה שוק ההון 4
T קניית דירה שנייה ב 70% מימון נדל"ן 7
G קניית דירה למגורים או פיזור השקעות נדל"ן 33
O לבטים לגבי קניית דירה להשקעה בפריפריה נדל"ן 8
O קניית דירה להשקעה במינוף מלא נדל"ן 2
ח קניית דירה בפרויקט תמ"א נדל"ן 1
M קניית דירה שנייה - שאלה נדל"ן 2
ramiv קניית דירה בארץ מול השקעה בשוק ההון - השוואה שוק ההון 42
J קניית דירה להשקעה לעומת ערוצי השקעה חלופיים נדל"ן 8
Y מס על קבלת דירה ללא תמורה שנמכרת לאחר מכן + קניית אחוז חלקי מנכס מבן משפחה נדל"ן 14
ה קניית דירה ראשונה ומינוף עתידי נדל"ן 6
O קניית דירה למגורים או להשקעה נדל"ן 18
N קניית דירה דירה ראשונה נדל"ן 7
J התייעצות - קניית דירה בראשלצ להשקעה נדל"ן 16
ח תכנון קניית דירה לצד השקעה לטווח ארוך שוק ההון 16

נושאים דומים

למעלה