• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחיר למשתכן - ההשקעה הכי טובה היום

אני חושב שלענות לו שאין אלוהים יהיה לא נכון עבורו, אבל גם לא נכון להגיד לו שיש אלוהים והנה ספר עם רשימת המצוות. הייתי אומר לו, יש אלוהים, הוא אוהב אותך, ומה תעשה עם זה זה עניינך הפרטי. רוצה, תדבר איתו ותבנו לכם מערכת יחסים, אתן לך ספרים לקרוא עם פילוסופיה ועל רוחניות, או שלא. בחירה אישית.

מבחינה מוסרית הייתי נצמד לאריסטו ואיין ראנד, אינדיבידואליזם, ומתוך האינדיבידואליזם עזרה לזולת. בסדר הזה. שיכיר את עצמו ומתוך הכרת העצמו שייצא החוצה לעולם ויעשה דברים טובים.

לא יודע אם אמרתי משהו הגיוני ומובנה במיוחד אבל זו התשובה שלי לשאלה שלך.
תודה על התשובה !

קאנט לא דחה את הרציונליות(כל הצו הקטגורי שלו בערך מתבסס על כך) והוא היה הדבר הכי רחוק מניהליסט שיש בערך , ללמוד על פילוסופיה מאיין ראנד אולי כנראה לא רעיון כל כך טוב.

לפי ראיתי ההשוואה הזאת לא נכונה
אני נגד המונופול של חברת חשמל אז אני יפסיק להשתמש בחשמל כדי להיות "גיבור"?
האמת שכשאני חושב על זה עוד קצת, הבעיה שלי היא קצת פחות עם העניין המוסרי ויותר עם הצביעות. אנסה להסביר.
אני חושב שכל אדם צריך להיות גאה במה שהוא עושה, לנסות להבין את עצמו ולא להתבייש בזה. אתה גנב? תהיה גאה בזה, אל תכחיש.

יש לי הערכה רבה למקצוענים בכל תחום, כולל בתחום עבירות הרכוש. אם בכוונתך (או שאילצו אותך) להיות רובין הוד, תתלבש בצבעים עזים, תהיה עליז ושמח, ותשדוד באופן יצירתי וכמה שיותר. רק אל תעליב את האינטליגנציה שלי ושל עצמך ותנסה לטעון שאתה בעצם עושה משהו אחר.

דוגמא לאדם עם חוש אירוני לגבי המציאות שלו שיודע איפה הוא חי:
https://www.youtube.com/watch?v=kSemsddBnPM

נערך לאחרונה ב:
רציתי להגיב דווקא על משהו אחר שאמרת בשרשור אחר, וזה שאין אידיאולוגיה חילונית מוסרית שיכולה להיות תחליף לדת, ולא ברור לי מדוע תורת המוסר של קאנט למשל אינה מהווה לדעתך בסיס אידיאלוגי שכזה.
@Edward התייחס לזה בשרשור אחר
בטעות הדיון זלג לכאן וסטה לגמרי מהנושא הנוכחי.

@adamshalev

קצב הגידול לא מתייחס רק לבוגרים. למעשה הוא מתייחס רק בעיקר לתינוקות כי כבר כמעט ואין גלי עלייה משמעותיים.
נכון, בעיקר ילודה פחות פטירה. אבל כל תינוק כזה גדל והופך למבוגר. אז בואי נסתכל על קצב הגידול של הבוגרים מעל גיל 25. גם הוא גדל כמעט באותו קצב.
אפשר להסתכל על זה אחרת. למעשה בדקתי נתוני למ"ס והתחזית היא שב-2035 יחיו בישראל מעל 13 מליון תושבים שזה קצב גידול של כ-200 אלף בשנה. אפילו אם נניח 3.5 אנשים בדירה ממוצעת, נדרשות מעל 57 אלף דירות חדשות כל שנה אז שאיפה לקצב בניה של 50 אלף לא תדביק את הביקוש.
בקיצור, קח-לו מעודד את עלית מחירי הדיור

אפילו אם נניח 3.5 אנשים בדירה ממוצעת
הייתי מניחה אפילו כמות גדולה יותר.
1. יש בישראל מגזרים ברוכי (נגיד..) ילדים שהולכים וגדלים והם אחראיים על רוב הגידול.
2. יש התעלמות מוחלטת משוק הדיור הפיראטי (קיבוצים, מושבים ודירות מחולקות ) ומהאפשרות לחלוקת דירות חוקית, והחלפת יעודי קרקע באזורי תעשיתיים שיוסיפו יחידות דיור באמצעות התאמה של המבנים הקיימים (ראיתי שמתחילים סוג של פיילוט כזה בהרצליה).
3. יש קצת קשר שתיקה סביב הנושא הזה, אבל בישראל יש הגירה החוצה, ולהערכתי זו מגמה שתתגבר.

כל מי שצועק לבנות דירות חדשות, פשוט לא מבין את ההשלכות ההרסניות של עודף דירות על החברה ובמיוחד על השכבות החלשות (מוחלשות?? בתסריט כזה לגמרי!).

דירות הן לא מטילי זהב שאפשר לאחסן בכספת.
יש להן השלכות סביבתיות, חברתיות, יש עלות עקיפה לתשתיות, שכולנו נשלם.

וחוץ מזה, אין שום מחסור בדירות למגורים (שכירות או בעלות).
כתבתי על זה כבר בעבר, ועכשיו גם כחלון מחזק אותי ומדבר על כך באופן גלוי.

מסכים לחלוטין, ואבירי השוק החופשי פה צריכים להבין שאי אפשר להפוך דירות לתחליף פק"ם באופן אינסופי, רק בגלל שיש ביקוש.

תחשבו על זה, ואם יהיה ביקוש להשקעה של מליון דירות בשנה (כי המשכנתאות זולות), עדיין צריך לבנות מליון דירות בשנה כדי לספק הביקוש?

זה יצור מצב של שכונות רפאים נטולות תחזוקה ותשתיות שהורסות שטחים ירוקים ללא צורך אמיתי. יש את זה בסין, ולדעתי אנו בדרך לשם בשכונות החדשות של ראש העין.
לכן, מאחר וצד ההיצע מווסת על ידי רשויות התכנון (כי מסתכלות על הביקוש למגורים ולא להשקעה), גם צד הביקוש צריך להיות מווסת לפי הצורך למגורים ולא להשקעה. אפשר לעשות זאת בכל מיני צורות (מיסים, אגח צמוד מחירי דירות, מחיר למשתכן ועוד), ולכן כחלון הולך לדעתי בכיוון הנכון.

ולדעתי אנו בדרך לשם בשכונות החדשות של ראש העין.
לדעתי הראשונות שישלמו את המחיר הן ערי הפריפריה הרחוקה.
דווקא ראש העין יחסית קרובה לאזורי תעסוקה.. גם בראש העין עצמה יש אזור תעשייה, וגם בפתח תקווה.
השיכונים בקריית שמונה, באופקים.. שם הסיפור פחות אופטימי.
הצעירים יעזבו את הפריפריה הרחוקה לטובת המרכז הרווחי יותר, והדירות הקטנות והזולות ינטשו (אנשים פה לא זוכרים שכבר הייתה תקופה כזו?), עד לבועה הבאה.

נקודה אחת שלא ראיתי אליה התייחסות בשרשור. בפוסט הפותח כתוב שאפשר למכור את הדירה אחרי 5 שנים. זה לא נכון. אפשר למכור אותה 5 שנים מרגע קבלת המפתח. כלומר 8 שנים. כי המדינה מאפשרת לקבלן 3 שנים לבניה מרגע קבלת היתר הבניה.

כתבה משבוע שעבר בכלכליסט - ״מקסימום נמכור ברווח״:
http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3702238,00.html

אמנם לא הספקתי לקרוא הכל (כתבה ארוככככה) אבל על הפסקה הראשונה מציגים את המטרה העיקרית של כחלון להקטין את נתח המשקיעים בשוק. אם ככה איך מתאפשר לרוכשי מחיר למשתכן להשכיר את הדירות מרגע קבלת הדירה? במחי שינוי קטנטן בתקנות מחיר למשתכן הוא הפך את הצעירים חסרי הדיור למשקיעי נדל״ן מהשורה הראשונה. אמנם ׳מחיר למשתכן׳ מוריד את מחירי הדירות משמעותית (גם על זה יהיו חולקים) אבל למעשה הרוכשים הרבה יותר בסכנה ממשקיע נדל״ן רגיל שכן הם במינוף גבוה הרבה יותר (למשכנתא לדירה ראשונה צריך רק 25% הון ראשוני וגם זה הולך להצטמצם) ובחלק לא קטן מהפרויקטים הבנייה ללא ערבויות בנקאיות (אלא על בסיס חוק מכר בלבד - תשלומים כנגד התקדמות בבניה).

אז מה אני לא מבין כאן? מצד אחד נסיון לדחוק את משקיעי הנדל״ן מהשוק ומצד שני עידוד מאסיבי של זוגות צעירים להשקעה באותו השוק?

כתבה משבוע שעבר בכלכליסט - ״מקסימום נמכור ברווח״:
http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3702238,00.html

אמנם לא הספקתי לקרוא הכל (כתבה ארוככככה) אבל על הפסקה הראשונה מציגים את המטרה העיקרית של כחלון להקטין את נתח המשקיעים בשוק. אם ככה איך מתאפשר לרוכשי מחיר למשתכן להשכיר את הדירות מרגע קבלת הדירה? במחי שינוי קטנטן בתקנות מחיר למשתכן הוא הפך את הצעירים חסרי הדיור למשקיעי נדל״ן מהשורה הראשונה. אמנם ׳מחיר למשתכן׳ מוריד את מחירי הדירות משמעותית (גם על זה יהיו חולקים) אבל למעשה הרוכשים הרבה יותר בסכנה ממשקיע נדל״ן רגיל שכן הם במינוף גבוה הרבה יותר (למשכנתא לדירה ראשונה צריך רק 25% הון ראשוני וגם זה הולך להצטמצם) ובחלק לא קטן מהפרויקטים הבנייה ללא ערבויות בנקאיות (אלא על בסיס חוק מכר בלבד - תשלומים כנגד התקדמות בבניה).

אז מה אני לא מבין כאן? מצד אחד נסיון לדחוק את משקיעי הנדל״ן מהשוק ומצד שני עידוד מאסיבי של זוגות צעירים להשקעה באותו השוק?

עוד לא הבנת שכחלון לא מעוניין להוריד את מחירי הדיור, אלא פשוט להשיג יותר מצביעים?
איך הוא ישיג את המצביעים? יתן אפשרות לשכבות החלשות להשתתף בחגיגת הנדל״ן. כמובן שמדובר במלכודת מסוכנת כי מדובר באנשים עם מעט הון עצמי שמשתעבדים למשכנתאות גדולות מאוד בריבית מאוד גבוהה (הריבית על משכנתאות של מחיר למשתכן גבוהות משמעותית מהריבית המקובלת).
כמובן שמרבית הזוכים במחיר למשתכן לא מתכוונים לגור בדירה אלא להשכיר אותה, ובכלל לא ברור עד כמה הדירה שלהם תהיה מאוכלסת.
תחושת העושר הזאת תביא הרבה אנשים להחלטות לא רציונליות כמו לקנות רכב חדש במימון מלא או להשכיר דירה במרכז בזמן שהם משלמים משכנתא על הדירה להשקעה בפריפריה. לצערי לכונסי הנכסים תהיה המון עבודה בעשור הקרוב.

בעקבות כמה שרשורים בפורום על השקעה בדירות למשתכן. ובעקבות הכתבה בדה מרקר על כל הטריקים בה
http://www.themarker.com/realestate/1.3139801

מישהו עוד חושב שזה תכנית טובה.
הורדת המס על הבורסה לא יכלה להיות הרבה יותר טובה?

זה גורם לאנשים שלא רוצים דירה משלהם לקנות דירה כי זה זול ויכניס לי כסף בעתיד. איך אף אחד בממשלה לא עלה על זה?

זה גורם לאנשים שלא רוצים דירה משלהם לקנות דירה כי זה זול ויכניס לי כסף בעתיד. איך אף אחד בממשלה לא עלה על זה?
לדעתי זו הייתה אחת ממטרות הממשלה - לתת לאנשים שמשתכרים מעט אופציה להרגיש עשירים ע״י הפיכתם למשקיעי נדל״ן

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
E מחיר למשתכן+/דירה על הנייר נדל"ן 5
לאץ' שינוי סטטוס באתר מחיר למשתכן/דירה בהנחה נדל"ן 2
ה מחיר למשתכן 2024 נדל"ן 5
מ תוספות וטיפים לדירת מחיר למשתכן להשקעה נדל"ן 37
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
Y ערבות בנקאית חוק מכר - מחיר למשתכן נדל"ן 3
B מחיר למשתכן - דרום חיפה - תשוב חוץ נדל"ן 0