• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה רוב חברי הפורום מתכנתים???

האם זה בגלל שמתכנתים הם אנשים אנליטים ומחושבים או סגפנים וצנועים? בגלל המשכורות הגבוהות אז מחפשים מה לעשות עם הכסף שנשאר בצד? או אולי בגלל שסטטיסטית מתכנתנים לא באמת אוהבים את העבודה שלהם והם מנסים להגיע לעצמאות כלכלית כמה שיותר מהר?
אני מהמר על שילוב של בעיקר 2 ומעט 3.

עוד חתיכה לפאזל שעוד לא ראיתי בשרשור היא שההיי-טק מייצר אנשים (לא בהכרח מתכנתים אבל גם) עם הכנסה גבוהה מאוד ועם אפס תרבות ״שופוני״. בנקאי, סוכן דוגמניות, איש מכירות, או אפילו רופא שמגיעים לסכומים כאלה פשוט לא יכולים להרשות לעצמם להגיע בהונדה סיוויק חבוטה משנת 2002 וחולצת סוף מסלול, ברוב מוחלט של המקרים. התוכניתן כן.

עוד חתיכה לפאזל שעוד לא ראיתי בשרשור היא שההיי-טק מייצר אנשים (לא בהכרח מתכנתים אבל גם) עם הכנסה גבוהה מאוד ועם אפס תרבות ״שופוני״. בנקאי, סוכן דוגמניות, איש מכירות, או אפילו רופא שמגיעים לסכומים כאלה פשוט לא יכולים להרשות לעצמם להגיע בהונדה סיוויק חבוטה משנת 2002 וחולצת סוף מסלול, ברוב מוחלט של המקרים. התוכניתן כן.
אצל תכניתן תל אביבי ממוצע אתה ממש לא תראה אפס תרבות שופוני. הפלאפון יתחלף כל שנה, קורקינט/אופניים מהמותג הכי יקר, שעון חכם, טאבלט ועוד מליון גאדג'טים שמתחלפים כל הזמן.. אה, וכשהיה אפשר אז גם טיסות לחול בתדירות גבוהה.

5-10 טיסות לחו"ל בשנה זה השופוני של התוכניתן.

יש אנשים (כמוני) שטיסות לחו״ל בשבילם הן ממש לא שופוני. אנשים שבשבילם החיים בארץ בעייתיים, ובכל זאת בחרו להישאר כתוצאה מאילוצים שונים - והנסיעות הן הפשרה שמאפשרת לשמור על שפיות.

אנשים שבשבילם החיים בארץ בעייתיים, ובכל זאת בחרו להישאר כתוצאה מאילוצים שונים - והנסיעות הן הפשרה שמאפשרת לשמור על שפיות.
אז איך אתה שומר עליה בשנה הנוכחית? שואלת ברצינות, זה משהו שאני תוהה עליו כבר חודשיים - איך אנשים שמורגלים במסעדות, בבילויים, בחו"ל עוברים את התקופה הזאת?

אז איך אתה שומר עליה בשנה הנוכחית? שואלת ברצינות, זה משהו שאני תוהה עליו כבר חודשיים - איך אנשים שמורגלים במסעדות, בבילויים, בחו"ל עוברים את התקופה הזאת?

באמת קשה. שתי נחמות קטנות - אחת שזה זמני,ְ והשניה שלפחות בינתיים קצה החסכון מוגבר... אבל לא יודע כמה זמן עד אובדן שפיות :)

איך אנשים שמורגלים במסעדות, בבילויים, בחו"ל עוברים את התקופה הזאת?
מסעדות ובילויים עובדים פחות או יותר כרגיל.
חו"ל קצת יותר מסובך, כי צריך שבועיים בידוד בחזור, אבל זה גם לא כזה נורא. מכיר מספיק אנשים שטסו מאז הקורונה.
חוץ מזה שבקרוב כנראה מבטלים בידוד לחוזרים ממדינות ירוקות

אני יכול רק להעיד על עצמי איך הגעתי לפה ואני יכול רק לשער שזה דומה אצל הרבה אנשים.
אני עובד מגיל 16 ותמיד הצלחתי לסגור את החודש איכשהו. המשכורות שלי נעו בין 5-10 נטו מההתחלה ועד לגיל 30 שנכנסתי להייטק.
פתאום עברתי מתקציב (עם בת זוג) של 12-15 הוצאות בחודש למצב שההכנסה שלי לבד מכסה את כל ההוצאות ועוד נשאר קצת.
וזה הרגע שבו התחלתי לחשוב פיננסי ומה לעשות עם העודף.
כמו שכבר הזכירו פה מתכנתים משתמשים המון באינטרנט כדי למצוא פתרונות לבעיות שלהם על בסיס יומי אז מחיפוש מהיר ובאנגלית התחלתי לקרוא על חינוך פיננסי ומהר מאוד מבינים שהידע שקיים באנגלית מדבר על מערכת חוקים שלא קיימת פה וזה המקום היחיד שבו אפשר באמת להבין את החוקים שלנו בלי שמישהו ינסה למכור לך משהו.

תוסיפו לזה את העובדה שפתאום מס הכנסה לוקח ממני סכום שגדול יותר מהמשכורת שהייתי חי ממנה בעבר ואתם מבינים למה מתחילים לחפש באינטרנט פתרונות..

בשורה התחתונה אני חושב שכשנאבקים לסגור את החודש השיקול הכלכלי הוא איך לחסוך בהוצאות ובשביל זה צריך להתמקח. מי חושב על השקעות וחיסכון וקרנות השתלמות כשאתם מחוץ למשחק הזה.. רוב האנשים פה מתכנתים כי הם היחידים שמרוויחים מעבר להוצאות שלהם. שאר האנשים נאבקים או שהם מגיעים לסכומים האלה כשהם עם ילדים ואז ההוצאות שלהם גבוהות הרבה יותר והם גם במירוץ להישרדות.

האם אני חושב שכולם צריכים לקבל חינוך פיננסי?
ברור
אבל לכו תסבירו לחבר שלכם על החשיבות של קרן השתלמות וחיסכון כשהוא מרוויח קצת מעל המינימום (או לשלוח אותו ללמוד מדעי המחשב בגיל 35 כדי להגדיל הכנסה..)
אני מרגיש בר מזל שזכיתי לפנאי ולשקט נפשי שגרם לי להשיג חינוך פיננסי והמטרה שלי היא לצאת ממירוץ העכברים הזה כמה שיותר מהר כי מחר הכל יכול להשתנות..

מסעדות ובילויים עובדים פחות או יותר כרגיל.
חו"ל קצת יותר מסובך, כי צריך שבועיים בידוד בחזור, אבל זה גם לא כזה נורא. מכיר מספיק אנשים שטסו מאז הקורונה.
חוץ מזה שבקרוב כנראה מבטלים בידוד לחוזרים ממדינות ירוקות

הבעיה הפוכה,ְהמדינות הירוקות מקבלות אותנו?

הבעיה הפוכה,ְהמדינות הירוקות מקבלות אותנו?
תלוי במדינות. חלקן כן, חלקן רק אם יש לך דרכון זר וחלקן לא.

לארה"ב למשל אין שום בעיה לטוס. בחזור תצטרך להיכנס כנראה לבידוד של שבועיים (או שקיצרו את זה ל10 ימים?).

מכיר מספיק אנשים שטסו מאז הקורונה
שני אנשים מסביבתי הקרובה ביותר, שעבודתם כרוכה בטיסות רבות לחו"ל, כבר לא טסו חצי שנה (ואחד מהם צעיר) אז אני תוהה מי האנשים שאתה מכיר שטסים בלי בעיות ולמה הם עושים את זה? בכלל, עושה רושם שהגל השני מגיח גם באירופה ובמזרח הרחוק.
מי חושב על השקעות וחיסכון וקרנות השתלמות כשאתם מחוץ למשחק הזה.
לא צריך להרוויח הרבה כסף כדי להגיע למצב שאתה לא משתמש בכולו ליומיום ומפנה חלק ממנו לחסכון ומשם להשקעות. אז אין קה"ש אבל תיק השקעות רגיל כל אחד יכול לפתוח.
רוב האנשים פה מתכנתים כי הם היחידים שמרוויחים מעבר להוצאות שלהם.
כמו שיוסיק אמר, אני לא חושבת שהרוב כאן מתכנתים אבל חלק גדול מהפטפטנים דווקא כן :)
שמתי לב שיש כאן לא מעט חבר'ה צעירים בצבא או שרק השתחררו מהצבא (ולכן לא הייטקיסטים עדיין). אני משערת שהם הגיעו לאתר ולפורום כמו שאתה הגעת, כי כך צעירים מגיעים (כולם בגוגל כל הזמן) לעומת המבוגרים שמחפשים בגוגל דברים מאד מדוייקים לרוב (סוג של ספה שהם רוצים לקנות, למשל).
אני סבורה שהמשימה החשובה שחברי הקהילה הזאת יכולים לעשות היא להגיע לדור הצעיר לפני הצבא ולחבר אותו לאג'נדה הכלכלית כאן. אפילו שיחה וליווי של האחים הצעירים שלכם יכולה להיות מתנה יקרת ערך (רק עזבו את ההורים שלכם, זה נועד לכשלון).

אני אישית באמת הגעתי לפה דרך פורום אחר (של כושר) ששם דיברו על הבלוג (אפילו מזהה פה אנשים עם אותו שם משתמש משם), פה כבר כמה חודשים טובים ומשתחרר עוד יומיים, התחלתי לספר לחברים שלי גם על הפורום פה וחלק גם התחילו לקרוא פה
אישית אני כן הולך ללמוד מדמ"ח אז אני כן סוג של "מתכנת" לעתיד, באמת חושב שזה נובע מזה שאני מאוד אנליטי ומתחבר למספרים ובכללי כל חיי הייתי תמיד מנסה לעשות אופטומיזציה אפילו לדברים הכי קטנים שיש כי אני באמת נהנה מזה, כמו חברי מועדון במסעדות כדי לחסוך כמה שקלים וכו', ובאמת כמו שICARRY רשם למעלה אני חייב להתחיל לחפור בכל פרט הכי קטן אפילו אם זה כבר באמת תרומת שולית פוחתת ואני מבין מפה שהרבה מהמתכנתים הם כמוני וכמו שרוצים לשפר יעילות של קוד ככה גם פה מנסים למקסם את התשואה

תלוי במדינות. חלקן כן, חלקן רק אם יש לך דרכון זר וחלקן לא.

לארה"ב למשל אין שום בעיה לטוס. בחזור תצטרך להיכנס כנראה לבידוד של שבועיים (או שקיצרו את זה ל10 ימים?).

ארה״ב רחוקה מלהיות ירוקה...

איזה בן אדם ובאיזה תפקיד היית מעסיק והצלחת להחליף בתוכנה?
ב 3 שנים האחרונות עבדתי על החיסכון ב:
אדמיניסטרציה - משרה מלאה
כספים - 1/2 משרה
משאבי אנוש - 2 משרות
לקוחות - 1/4 משרה

עובד כרגע על חיסכון בעוד 1/2 משרה ללקוחות ועוד 1/4 לכספים

רק אציין שה 1/4 משרה שנותר לכל תפקיד מייצג רק "בקרה ופיקוח" על עבודת התוכנה עצמה

עוד אציין כי משרה שנעלמה לא תחזור X שנים ולא תעלה לעסק במשכורת, כאשר X הוא שנות הפעילות העתידיות של החברה

אצל תכניתן תל אביבי ממוצע אתה ממש לא תראה אפס תרבות שופוני. הפלאפון יתחלף כל שנה, קורקינט/אופניים מהמותג הכי יקר, שעון חכם, טאבלט ועוד מליון גאדג'טים שמתחלפים כל הזמן.. אה, וכשהיה אפשר אז גם טיסות לחול בתדירות גבוהה.
מסכים על העובדות, לא מסכים שזה ׳שופוני׳. זה פשוט מחשבה שהטלפון מהדור הבא באמת יותר טוב, שהשעון החכם באמת יועיל לו לריצות, ושנהנה מהטיסות.

נערך לאחרונה ב:
מסכים על העובדות, לא מסכים שזה ׳שופוני׳. זה פשוט מחשבה שהטלפון מהדור הבא באמת יותר טוב, שהשעון החכם באמת יועיל לו לריצות, ושנהנה מהטיסות.
כסף שיוצא מהארנק לא משנה את הערך בגלל שהוא שופוני או לא. הטענה הייתה שתוכניתים חוסכים יותר כי אין שופוני בניגוד למקצועות אחרים עם הכנסה גבוהה, אז אפשר לא לקרוא לזה שופוני, אבל רוב המתכנתים מוצאים איך להוציא את כספם בדיוק כמו כל שאר המקצועות עם ההכנסה הגבוהה.

ולדעתי זה כן שופוני,זה שנהנים מזה זה בסדר, אבל אני חושב שב-5 השנים האחרונות לא מצאתי סביבי יותר מ-3 אנשים ששידרגו את הפלאפון בגלל צורך אמיתי. תמיד מחליפים פלאפון שעושה עבודה מעולה בטלפון חדש ומתרצים "הישן כבר בן שנתיים" (אבוי), "בטלפון החדש המצלמה יותר טובה" ואלו בכלל אנשים שלא מצלמים כמעט.

דרך אגב, גם שופוני זה לפעמים כלי. הזכיר לי ראיון עם טוני לוי (איש עסקים ישראלי ביפן) שהוא מתייחס בדיוק לזה:
לא הצלחתי להטמיע טוב בקישור, אבל החלק הרלוונטי מ-1:37

דרך אגב, גם שופוני זה לפעמים כלי.
זה נכון מאד אם משתמשים בו ככלי. קבלן/עו"ד שרוצה להרשים לקוחות פוטנציאלים, צריך להראות כמה הוא מצליח (כי הוא מאד מבוקש כי הוא מאד מוכשר) ע"י רכב יוקרתי ותכשיטים שונים (ושעון זה תכשיט בעיניי). גם חליפות העסקים הן איבזור שמשדר רצינות, התמדה וכח סבל (כי בוא, ללבוש את החליפה זה חתיכת סבל). בימינו אנשים נוהגים לשדר הצלחה ע"י תמונות באינסטגרם וזה אפילו יותר זול (חופשה מגניבה? פוטושופ עושה עבודה נהדרת במרפסת ביתך. רכב יוקרתי? מצטלמים ליד רכב כזה בנון-שלנטיות עם צרור מפתחות ביד).
אבל רוב המתכנתים מוצאים איך להוציא את כספם בדיוק כמו כל שאר המקצועות עם ההכנסה הגבוהה.
נכון, אבל יש להם הסבר רציונאלי (זה חשוב, הם מתכנתים אנליטים) לכל שטות (ע"ע שרשורי הצרכניזם והתיעצות לגבי כל גאדג'ט חדש שנעשה טרנדי) ואם אין להם - אז תמיד אפשר לסגור את הפינה ב"מה הבעיה? אני נהנה מזה".

זה פשוט מחשבה שהטלפון מהדור הבא באמת יותר טוב, שהשעון החכם באמת יועיל לו לריצות
במה הוא יותר טוב בדיוק?
איך אנשים נכנסו לכושר בלי שעונים חכמים?
אם תוכיח לי שזה משפר את חיו באמת ולא ב"כאילו" אז אסכים איתך.

שופוני זה בסדר גמור כל עוד זה לא מכניס אותך לחובות ואת לא בוכה לכל העולם שאין לך כסף.

שופוני זה לפעמים כלי

אם אתה איש מכירות ואתה מנסה לפנות לקהל שופוני אז אתה גם חייב שופוני בשביל שבכלל יסתכלו לכיוון שלך.
זה וואחד כלי.
הבעיה שאנשים ממוצעים לא מבינים שזה כלי שמתאים לאנשים שיש להם כסף.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
adamshalev פלח הקריפטו של משקיע פסיבי [aka, למה כל חברי הפורום הם משקיעי אקטיביים] השקעות אלטרנטיביות 21
E האם אינטראקטיב ברוקרז הוא הברוקר הזר המועדף בקרב חברי הפורום? ואם כן - למה? שוק ההון 4
D מישהו יודע למה יש תקלה בכניסה בחשבון מסחר עצמאי בארץ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 25
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין אוף טופיק 113
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 186
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 208
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5
ב משכנתא במסלול צמוד מדד - למה נחשב מסוכן? נדל"ן 45
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17
shirbi למה אני מופסד (תיאורטית) באגח ממשלתית בריבית משתנה שוק ההון 6
B למה ריבית גבוהה עדיפה על אינפלציה? אוף טופיק 43

נושאים דומים

Back
למעלה