• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה הביקוש למניה עולה כשחברה רווחית?

זה לא, תנסה לקנות משהו בחנות עם "שווי החזקה".
בעבר אולי היה נכון,
לך תשיג גמל, תרכב איתו לעיר הגדולה, תגלה ש"הבורסה" בכלל עברה לעיר אחרת, תרכב לעיר האחרת, תגלה שהבורסה סגורה, תחפש אכסניה ללון בה, בלילה גנבו לך את הגמל, תלך ברגל לבורסה, תחכה שתיפתח, תגלה שהחברה בה השקעת בכלל פשטה רגל לפני שנה (הוציאו להורג את הבעלים).. אתה הולך לשבור חיסכון דולרי לקנות גמל חדש..
היום,
אתה פשוט נכנס לאתר הבנק, מוכר את הנייר לפי שווי שוק נוכחי, ומקבל את הכסף תוך זמן קצר בעו"ש.
במה שונה (ברמת הסחירות) מהחזקת מטבע (זר)?
העניין הוא שאין לך בעלות (שליטה מלאה) על הארנק אלה על חלק קטן ממנו, אין לך אפשרות להוציא ממנו כסף, גם אם תמכור אותו לאדם אחר (במחיר ספקולטיבי) גם הוא לא יוכל להוציא כסף משם אלה רק למכור אותו עוד פעם, בשום שלב בעלי במניות לא נהנים מהרווחים באופן ישיר (הכסף בארנק).

כסף בארנק לעומת מה? כסף מחוץ לארנק?! מה תעשה בו?
גם שטר של 200 ש"ח לא משמש לניגוב זיעה מהמצח, עדיף שטר של 20 בשביל זה..

נערך לאחרונה ב:
כמה הוצאות המו"פ שלהם?

ברור לי שהם משקיעים את הכסף, אני לא חושב שהם אוגרים אותו מתחת לבלטות. ועדיין, זו חברה שעל פניו לא תחלק דיבידנד (כי אם עד עכשיו הם לא הם כבר כנראה לא יחלקו, לפחות לא בקרוב) ולא תרכש על ידי חברה אחרת (גדולים ויקרים מדי. מי מסוגל לקנות את פייפאל?). יעשו buy-back? לא יודע. נשמע כאילו פרקטית יש לי מניה ששווה הרבה כסף (ונותנת תשואה מדהימה) אבל לא באמת נותנת לי אפשרות להשתתף ברווחים של החברה.

אגב, תיקון להודעה הקודמת שלי: הם לא מרוויחים מיליונים, הם מרוויחים מיליארדים.

מוכר את הנייר לפי שווי שוק נוכחי, ומקבל את הכסף תוך זמן קצר בעו"ש.
שווי שוק נבקע לפי היצע וביקוש ביום המסחר ולא תלוי ישירות ברווחי החברה. זה שאתה מוכר חלק מהעסק לאדם אחר לא אומר שאתה משתתף ברווחי החברה.

נחמד לדעת שלאף אחד אחר אין באמת הסבר שמניח את הדעת... פתאום זה מרגיש שכולנו נפלנו באותה הונאת פונזי חחחח
אשמח לשמוע הסבר שנותן ערך אמיתי למניה של חברה שמגדילה רווחים, כמו שהיא היום, ולא הפוטנציאל של מה שאולי יהיה הערך שלה. כלומר, אם היא לא מחלקת דיבידנדים אז היא לא.

נשמע כאילו פרקטית יש לי מניה ששווה הרבה כסף (ונותנת תשואה מדהימה) אבל לא באמת נותנת לי אפשרות להשתתף ברווחים של החברה.
מניח שאתה לא רץ לכספומט כל חודש מחדש כדי להרגיש שהרווחת משכורת.
בכל רגע נתון תוכל למכור ולממש את רווחי החברה=יתרון עצום ביחס לחברה שקובעת לך מתי לממש רווחים.
זה שמחיר המנייה עולה ויורד בהתאמה לציפיות המשקיעים לגבי רווחיות החברה זה בסדר גמור.

בכל רגע נתון תוכל למכור ולממש את רווחי החברה=יתרון עצום ביחס לחברה שקובעת לך מתי לממש רווחים.
זה שמחיר המנייה עולה ויורד בהתאמה לציפיות המשקיעים לגבי רווחיות החברה זה בסדר גמור.

להגיד הכל בסדר גמור לא בדיוק תורם לדיון. כולנו יודעים שככה זה עובד. הדיון הוא סביב השאלה למה. אם באופן פרקטי אין אפשרות להשתתף ברווחי החברה (היא לא מחלקת ולא צפויה לחלק דיבידנד) ואני (או השוק) לא צופה שהיא תמכר או תקנה את המניות של עצמה, למה שמישהו ישקיע בה יותר מ-0?

אשאל אחרת. נניח והיית יכול לקנות מניות שלי, כאדם פרטי. וזה נותן לך איזשהו שבר אחוז זניח לחלוטין של השפעה על ההחלטות שלי. אני מבטיח לך מראש לא לתת לך שקל מהרווחים שלי, לא לקנות ממך את ההשקעה בחזרה, ולא למכור את עצמי למישהו אחר באופן שיניב לך רווח. היית קונה? אם הייתי אומר לך שאני עתיד להתעשר במיליונים או מיליארדים (ומציג לך דוחות שתומכים בטענה), זה היה מעלה את הכדאיות של ההשקעה בי?

אשאל אחרת. נניח והיית יכול לקנות מניות שלי, כאדם פרטי. וזה נותן לך איזשהו שבר אחוז זניח לחלוטין של השפעה על ההחלטות שלי. אני מבטיח לך מראש לא לתת לך שקל מהרווחים שלי, לא לקנות ממך את ההשקעה בחזרה, ולא למכור את עצמי למישהו אחר באופן שיניב לך רווח. היית קונה? אם הייתי אומר לך שאני עתיד להתעשר במיליונים או מיליארדים (ומציג לך דוחות שתומכים בטענה), זה היה מעלה את הכדאיות של ההשקעה בי?

הסיבה היחיד שמשהו הוא בעל ערך הוא שיש מספיק אנשים שחושבים שאותו משהו הוא בעל ערך.
ציור של פיקאסו נמכר במיליונים/מיליארדים כי יש מי שמוכן לשלם עליו, ציור שלי לעומת זאת אני מתבייש לתלות על קיר.

יש קונצנזוס על כך שלחברות יש ערך (גם ללא חלוקת דיבידנד), כל עוד זה בתוקף - יהיה מי שירצה לקנות ממך את חלקך בחברה הזו בעתיד.
ביום שבו לא יהיה ערך לחברות שלא מתחלקות דיבידנד - הן יתחילו לחלק דיבידנד.

זה גם לא שונה מהותית מערך של כסף שנשאב מ*אמון*, הרי לפיסת הנייר עם החותמת של בנק ישראל אין ערך ממשי, אי אפשר לאכול אותה או לבנות ממנה בית. הערך נוצר כשמישהו מוכן לתת לך עגבניה או בלוק לבניין תמורת פיסת הנייר הזו.

אם באופן פרקטי אין אפשרות להשתתף ברווחי החברה (היא לא מחלקת ולא צפויה לחלק דיבידנד)
כי היא כן מחלקת! אתה פשוט בוחר לא לאסוף.
כולנו יודעים שככה זה עובד
ברור לי
אם הייתי אומר לך שאני עתיד להתעשר במיליונים או מיליארדים (ומציג לך דוחות שתומכים בטענה), זה היה מעלה את הכדאיות של ההשקעה בי?
בהחלט ;)
אני מניח שהעוקץ בשאלה שלך הוא ש: תוחלת הרווח בהשקעה כזו היא 0 מתישהו בטווח האינסופי. למעשה כשחושבים בצורה כזו-- גם החיים האלה יגמרו מתישהו, אולי גם הכדור היפייפה שלנו... מה שיש לנו זה רק את הרגע וספקולציות לגבי העתיד הנראה לעין..
-הפעלת לי כמה תאים רדומים במוח-

ביום שבו לא יהיה ערך לחברות שלא מתחלקות דיבידנד - הן יתחילו לחלק דיבידנד.

אני חושב שזאת הנקודה. הרי הסיבה היחידה לקשור בין רווחיות החברה למחיר המניה היא היכולת של החברה לשלם דיבידנד. אחרת היה אפשר לקשור כל מדד אקראי כזה או אחר.

היא לא, עליית ערך המניה מתבצעת בשוק המשני ולא נקבעת על ידי החברה. החברה יכולה להגדיל את הדיבידנד והמניה עדיין תרד, או להיפך
רווח נקי למניה=דיבידנד צבור
נקודה סוף ;[ השאר פילוסופיה

אני חושב שזאת הנקודה. הרי הסיבה היחידה לקשור בין רווחיות החברה למחיר המניה היא היכולת של החברה לשלם דיבידנד.
למה?
השקעתה בחלק מדוכן לימונדה ואחרי שנה הוא משלם לך את חלקך היחסי ברווחים או מקים בעזרתם עוד דוכן לימונדה שיש לך בעלות בו בשווי הרווחים שלך.
למה הרווחת פחות באפשרות השניה?

למה?
השקעתה בחלק מדוכן לימונדה ואחרי שנה הוא משלם לך את חלקך היחסי ברווחים או מקים בעזרתם עוד דוכן לימונדה שיש לך בעלות בו בשווי הרווחים שלך.
כי אתה תמשיך להקים עוד ועוד דוכני לימונדה עד שתגיע ל9,748,274 דוכנים בפריסה גלובאלית ואז (מתישהו עוד אינסוף שנים) כל שוק דוכני הלימונדה יקרוס ותישאר ביד עם 0 עגול וגדול.

למה?

כי עצם קיומו של דוכן לימונדה לא תורם לי במאום. גם אם הדוכן יקים עוד 10 דוכנים או יהפוך לאימפריה עולמית של לימונדה, אם הוא לא משתף אותי ברווח שלו לא באמת הרווחתי כלום. אפילו הנחה על לימונדה לא קיבלתי.

הרי הסיבה היחידה לקשור בין רווחיות החברה למחיר המניה היא היכולת של החברה לשלם דיבידנד. אחרת היה אפשר לקשור כל מדד אקראי כזה או אחר.
לא מסכים.
הקשר בין רווחיות החברה למחיר המניה הוא היכולת שלה להגדיל את השווי שלה והשווי גדל מכיוון שמישהו מוכן לשלם עליו, על בסיס אותה רווחיות. בסוף זה מתנקז לאמון.

אם אתה בוחר לא להאמין לכך שלשווי שוק יש ערך כספי, למה אתה משתמש בכסף פיאט?

לא מסכים.
הקשר בין רווחיות החברה למחיר המניה הוא היכולת שלה להגדיל את השווי שלה והשווי גדל מכיוון שמישהו מוכן לשלם עליו, על בסיס אותה רווחיות. בסוף זה מתנקז לאמון.

אם אתה בוחר לא להאמין לכך שלשווי שוק יש ערך כספי, למה אתה משתמש בכסף פיאט?

אין ספק ששווי שוק ואמון הם שחקנים כאן. אבל כשמדובר בכסף פיאט אני לא חייב לרוץ במעגל הזה ולא צריך להניח הנחות. אני יכול להמיר אותו באופן כמעט מיידי במשהו שיוצר אושר עבורי.
במניה זה לא בדיוק ככה. נניח ואני היחיד שיודע (בוודאות או בסבירות מאוד גבוהה) שחברה מסוימת עתידה להרוויח יותר מהציפייה הקיימת. במצב כזה אני צריך לקנות את המניות שלה, אבל בשביל זה אני צריך להניח שמשקיעים אחרים יקשרו בעתיד בין אותה רווחיות מוגדלת לבין השווי, כמו שאני בעצמי הנחתי. ולא יחליטו לקשור דווקא מדד אחר לשווי. היכולת לשלם דיבידנד (לשתף את בעלי המניות ברווח הממשי) זה הדבר היחיד שאומר לי שההנחה שלי נכונה.

כי אתה תמשיך להקים עוד ועוד דוכני לימונדה עד שתגיע ל9,748,274 דוכנים בפריסה גלובאלית ואז (מתישהו עוד אינסוף שנים) כל שוק דוכני הלימונדה יקרוס ותישאר ביד עם 0 עגול וגדול.
ברור אני מסכים כמו שרשמת גם כסף ודיבידנדים בסופו של דבר יהיו שווים כלום אז מהבחינה הזאת אין הבדל.
כי עצם קיומו של דוכן לימונדה לא תורם לי במאום. גם אם הדוכן יקים עוד 10 דוכנים או יהפוך לאימפריה עולמית של לימונדה, אם הוא לא משתף אותי ברווח שלו לא באמת הרווחתי כלום. אפילו הנחה על לימונדה לא קיבלתי.
אתה הבעלים של הדוכנים,יש לך יותר דוכנים.
בדיוק כמו שלחברך שקנה חברה שלא בונה עוד דוכנים ומחלקת את הכסף יש פחות דוכנים וכסף ביד.
יש היתרון בכול אחד מהשיטות.
הערך הרלוונטי למשקיע יקבע ביום שינסה לצרוך איתו,אף אחד לא מתחייב שהכסף שמקבל משקיע הדיבידנדים יהיה שווה יותר מחלקי הדוכן של חברו "ברגע הצריכה".

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד אז למה לא לעבור עכשיו מהסנופי לזמן מה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 159
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 199
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 209
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5
ב משכנתא במסלול צמוד מדד - למה נחשב מסוכן? נדל"ן 45
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17
shirbi למה אני מופסד (תיאורטית) באגח ממשלתית בריבית משתנה שוק ההון 6
B למה ריבית גבוהה עדיפה על אינפלציה? אוף טופיק 43

נושאים דומים

Back
למעלה