• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה הביקוש למניה עולה כשחברה רווחית?

כן, כמובן שזה עולם דימיוני :) אני משתמש בו כדי להראות שבעלות בפני עצמה היא פשוט לא מעניינת, אפילו אם מדובר בבעלות על גוף שיוצר המון רווח.
באותה מידה שדיבידנד פשוט לא מעניין בעולם הדמיוני שלי שבו חברות מחלקות צואה בתור דיבידנד (ואין לך אפשרות להכין ממנה דשן או טובין אחרים) :)

אז בעולם הדמיוני שלך אתה צודק,אין ערך למניות חוץ מחלוקה:)
ובמה זה קשור לעולם שלנו בדיוק ? :roll:

אני חושב שזה עוזר להבין את העולם שלנו. לפחות לי זה עוזר.

אבל במקרה שאין דיבידנדים, למה רווחיות מעלה את מחיר המניה? הרי למי שקונה את המניה אין שום חלק ברווחים החדשים, נכון?
ההנחה של המשקיעים היא שמתישהו כן יהיו דיבנדים או שהחברה תימכר או תקנה את מניותיה מהציבור באמצעות הכסף שצברה.
אם הציבור יפסיק להניח זאת, אז ערך המניה יצלול עד לרגע שבו יהיה אפשר פשוט לקנות מספיק מניות בשביל להשתלט על החברה ולהכריח אותה לחלק דיבידנדים בשווי גבוה יותר מעלות ההשתלטות.

אני חושב שזה עוזר להבין את העולם שלנו. לפחות לי זה עוזר.
אני חושב שזה עוזר לך להבין אותו באופן מעוות בגלל שמדובר בהבדל מהותי ואתה מתייחס אליו כאילו הוא לא קיים.
אין שום הסבר לטיעונים שלך על ערך הבעלות בחברות חוץ מבמצב שאי אפשר לסחור בהם.

אני חושב שזה עוזר לך להבין אותו באופן מעוות בגלל שמדובר בהבדל מהותי ואתה מתייחס אליו כאילו הוא לא קיים.
אין שום הסבר לטיעונים שלך על ערך הבעלות בחברות חוץ מבמצב שאי אפשר לסחור בהם.

Fair enough. נראה לי שזה בדיוק המקום בו אפשר להסכים שלא להסכים.

Fair enough. נראה לי שזה בדיוק המקום בו אפשר להסכים שלא להסכים.
אני דווקא חושב שהסכמנו על הרוב.
יש הסכמה מה משנה בעולם שלנו ויש הסכמה מה משנה בעולם דמיוני שאסור לסחור בו בחברות אבל כן מותר להם לחלק דיבידנד.
המחלוקת היחידה היא האם ניתן להסיק מסקנות מהעולם הדמיוני לעולם האמיתי.
ואמת עדיף שכול אחד יחליט לעצמו, בשלב זה הדיון מיצה את עצמו D:

ההנחה של המשקיעים היא שמתישהו כן יהיו דיבנדים או שהחברה תימכר או תקנה את מניותיה מהציבור באמצעות הכסף שצברה.
אם הציבור יפסיק להניח זאת, אז ערך המניה יצלול עד לרגע שבו יהיה אפשר פשוט לקנות מספיק מניות בשביל להשתלט על החברה ולהכריח אותה לחלק דיבידנדים בשווי גבוה יותר מעלות ההשתלטות.
תשובה יפה. אני חושב שזה מה שחיפשתי. אפשר להגיד שהמשקיעים ש"מחזיקים את השוק" מבינים את ההסכמה הלא כתובה הזאת בין חברות לבעלי המניות שלהן. זה מזכיר לי את הטיעון מעולם הביטקוין, לשאלה "מה יקרה אם אנשים יפסיקו להאמין בביטקוין/זהב והערך שלו יקרוס?". התשובה היא שתמיד יש קבוצות מסוימות, כמו האנרכו-קפיטליסטים, שיקנו את הביטקוין במחיר הכי זול שהם יכולים, וככה הם במובן מסויים "מחזיקים את השוק" בתרחיש קיצוני שכזה. אז בחזרה לשוק המניות, אני חושב שזה שרוב המשקיעים לא מכירים את ההנחה שציינת, לא באמת קריטית, כי מספיק שיש קבוצה של משקיעים שכן מודעת להנחה הזאת (כמוך וכמוני), והם יתנו בחזרה ערך לשוק במקרה של קריסת אמון.

להגיד הכל בסדר גמור לא בדיוק תורם לדיון. כולנו יודעים שככה זה עובד. הדיון הוא סביב השאלה למה. אם באופן פרקטי אין אפשרות להשתתף ברווחי החברה (היא לא מחלקת ולא צפויה לחלק דיבידנד) ואני (או השוק) לא צופה שהיא תמכר או תקנה את המניות של עצמה, למה שמישהו ישקיע בה יותר מ-0?
כמו ש @shirbi ענה:
אם מספיק משקיעים יחשבו כמוך, ערך החברה תרד ברמה כזאת שיהיה קל לקנות אותה, ואז או שהבעלים החדש יתחיל לחלק דיבידנדים או שהוא יכול גם למכור את נכסי החברה תמורת כסף וכו'.
כלומר שווי החברה לא נובע רק מהדיבידנד שהיא מחלקת או מהרווחים שהיא עושה, שווי החברה מושפע בין הייתר גם משווי הנכסים שהיא מחזיקה ומאוד המון דברים אחרים.

פורץ גבולות,
ההשוואה לביטקוין לא כל כך טובה כי הוא ערכו מבוסס על האמון בו בלבד בעוד שהערך של החברה הציבורית מבוסס על הערך של הנכסים שלה שלפחות חלקם מסוגלים להניב או שווים למזומן גם במקרה של פירוק החברה.

לא. אתה מרוויח מעליית ערך של מניה מכיוון שמישהו אחר חושב שהיא שווה יותר מהמחיר שאתה רכשת אותה ומוכן לקנות אותה ממך ביותר.
נכון למניות צוברות ומחלקות כאחת.
אין לזה שום קשר לחלוקת רווחים של החברה.
הערכות שווי חלוקת דיבידנדים בהחלט קובעת את שווי החברה, אותו כנ"ל לגבי הערכת צבירת דיבידנד

פורץ גבולות,
ההשוואה לביטקוין לא כל כך טובה כי הוא ערכו מבוסס על האמון בו בלבד בעוד שהערך של החברה הציבורית מבוסס על הערך של הנכסים שלה שלפחות חלקם מסוגלים להניב או שווים למזומן גם במקרה של פירוק החברה.
אפשר להיכנס גם לדיון על ערך הביטקוין אם מעניין אותך. השווי של המזומנים שהזכרת גם הוא מבוסס על האמון בהם בלבד. וזה נכון למעשה לכל נכס בעולם הזה, שאין לו ערך בפני עצמו אלא רק הערך שאנו, בני האדם, נותנים לו. אז נכון שערך הביט מבוסס על האמון בו, וגם במקרה שלו אפשר להמיר אותו למזומן נכון להיום. קל יותר להשוות ביטקוין לזהב, כי זה סוג של מטבע, ולא סוג של עסק (חברה ציבורית).

הוא ערכו מבוסס על האמון בו בלבד
הוא לא
תעשה update משנת 2016

@Rahash אני מבין מה אתה אומר ואני איתך לחלוטין
אבל , אני אתן לך את נקודת המבט שלי בתור בעל מניות בחברה לא סחירה
משמע, אין לי פרייאר אחר למכור לו (כרגע) במחיר גבוה
העסק שלי ברוב שנות חייו היה בהפסד, ככה עסקים מתחילים, לא היה מה לחלק כי לא היו רווחים
אני ממשיך להשקיע את זמני בעסק כי אני צופה את הרווחים
ולאחר מספר שנים יש גם מה לחלק

לא כל החברות מתומחרות "נכון" או "הגיוני"
זה בטוח
אבל רוב החברות מתומחרות באופן סביר ביחס לשווי נכסייהן והתחייבותייהן
ואם הן לא אז זה הרגע לפעול

אני בטוח לא אקנה פייפאל היום, אבל אולי לפני 10 שנים , בהחלט כן
מישהו אחר כל כך מאמין בה שיקנה אותה לעשרות השנים הבאות

השוק מורכב מאנשים שנותנים את דעתם ע"י פעולת קניה ומכירה
וסך כל הדעות זה המחיר הנוכחי

תחשוב על הבעלים והיזם של החברה. נניח מישהו כמו בזוס באמאזון. גם הוא לכאורה "רק" מחזיק מניות ולא כסף. הוא יכול להפוך אותן לכסף אם ימכור את החברה במזומן למישהו אחר (נניח גוגל), אבל הדרך השניה שלו, היא פשוט למכור מניות בשוק ההון ולהכניס לכיס כסף. זה בדיוק מה שאתה עושה רק בקטן. זה חלק מהיתרונות בהנפקה של חברה לבורסה. האפשרות לתת לשותפים בחברה לממש את האחזקות בצורה קלה ופשוטה.

לא. אתה מרוויח מעליית ערך של מניה מכיוון שמישהו אחר חושב שהיא שווה יותר מהמחיר שאתה רכשת אותה ומוכן לקנות אותה ממך ביותר. אין לזה שום קשר לחלוקת רווחים של החברה.
זה לא סותר את מה שציטטת. גם מניה מחלקת יכולה להפסיד מעבר למה שחילקה, כך שמשווי השוק אתה יכול להרוויח בלי קשר לדיבידנד, ובלי קשר מהרווח למניה אתה מרוויח בלי קשר לשאלה אם הוא מחולק.
נניח ומחר מציעים לך 1000 מניות של פייפאל. בחינם. מעכשיו אתה יכול להשתתף באסיפות של בעלי המניות ויש לך השפעה (מזערית וזניחה לחלוטין) על ההחלטות שהחברה עושה. אבל יש קאץ׳ אחד: אתה לא יכול למכור את המניות. אף פעם. אפילו אם תוריש אותן לילדים או לנכדים גם הם לא יוכלו למכור אותן. אתה מוצא בזה ערך?
ואם מציעים לך $10000 אבל בתנאי שאתה לא יכול אף פעם למכור אותם (כלומר לקנות בהם)? ברור ששווי נגזר מהיכולת להשתמש, אבל אין קשר לחלוקת דיבידנדים.
אבל תשווה את זה למניה שכן מחלקת דיבידנד. אני בטוח שתשמח לקבל מניות כאלה, גם אם אתה לא יכול למכור אותן.
רק אם את הדיבידנד אני כן יכול למכור. אחרת זה אותו דבר.
כן, כמובן שזה עולם דימיוני :) אני משתמש בו כדי להראות שבעלות בפני עצמה
גם לבעלות על כסף אין ערך לפי זה. עדיין אין הבדל (בהיבטים שהזכרת) בין מניה שצוברת רווח למניה שמחלקת אותו.
ההנחה של המשקיעים היא ... שהחברה תימכר
אין צורך להניח את זה על כך החברה, זה תקף באופן דומה על ההנחה שחלק מהחברה יימכר, כלומר שהמניות ימשיכו להיסחר...
יצלול עד לרגע שבו יהיה אפשר פשוט לקנות מספיק מניות בשביל להשתלט על החברה ולהכריח אותה לחלק דיבידנדים
או פשוט שיהיה אפשר לקנות מספיק מניות כדי להשתלט על החברה, או אפילו על חלק (אפילו קטן) ממנה, גם בלי להכריח אותה לחלק דיבידנד.
רוב מי שיש לו כסף שמספיק מעבר לצריכה השוטפת, מעדיף להפוך את המזומן שלו לנכסים, לא להפוך את הנכסים שלו למזומן. זה גם לא קשור לפיאט כמובן - זה נכון היסטורית. אנשים רוצים נכסים, לא מטבעות. מטבעות זה סתם כי נוח לסחור בהם.
לא יודע למה הנחת המוצא של (חלק מ)הדיון כאן היא שאנשים רוצים נכסים רק בגלל שאפשר להפוך אותם למזומן. זה בדיוק להיפך.

Having said that, חברה שיצטברו אצלה מספיק רווחים שאין לה מה לעשות איתם, אכן תחלק אותם (או לפחות זו הציפייה), ואם לא אז ערכה יקרוס כי היא לא מנצלת היטב את משאביה. אבל השוק כל כך צומח, ויש לו כל כך הרבה לאן לצמוח, שיכולות להיות גם חברות ענק שיכולות להפנות את כל רווחיהן לצמיחה, התפתחות והתרחבות, ואז אין סיבה שיחלקו דיבידנד, והמחזיקים גם לא בהכרח מצפים לחלוקה כזו, בכלל, אי פעם. הציפייה היא רק שאם הכסף יהיה מיותר אז הוא יחולק (כי אחרת זו חברה כושלת).

נערך לאחרונה ב:
לא יודע למה הנחת המוצא של (חלק מ)הדיון כאן היא שאנשים רוצים נכסים רק בגלל שאפשר להפוך אותם למזומן. זה בדיוק להיפך.
כי כל הנכסים שאנחנו מדברים עליהם הם לא כאלו שיש לנו מה לעשות איתם. אנחנו רוצים מזומן כדי להפוך אותו לדברים שאנחנו אוהבים כמו אוכל, בית יפה, טיסות לחו"ל, דלק לרכב וכו'.
זה אפשרי גם עם נכסים אחרים, אך יותר בעייתי. או בעיית נזילות או בעיית תנודתיות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד אז למה לא לעבור עכשיו מהסנופי לזמן מה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 159
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 199
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 209
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5
ב משכנתא במסלול צמוד מדד - למה נחשב מסוכן? נדל"ן 45
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17
shirbi למה אני מופסד (תיאורטית) באגח ממשלתית בריבית משתנה שוק ההון 6
B למה ריבית גבוהה עדיפה על אינפלציה? אוף טופיק 43

נושאים דומים

Back
למעלה