• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

זכייה במחיר למשתכן - במקום לא רלוונטי למגורים - מה עושים?

איפה נרשמים?
אם יש לי כבר אוטו אחד אני זכאי להירשם? אולי ארשום את האוטו על שם הבן שלי...
רק אם אתה זוג בלי קורקינט או יחיד מעל גיל 35 עם אופנוע עם סירה.

ראשון ראשון - בתגובה הקודמת ברח לי "32 שנה".
למעשה, אם החוק של "בניין עם יותר מ-4 קומות חייב במעלית" אז מדובר בחוק בן 42 שנה (2016-1974)... אז למעשה מדובר בבניין בסטנדרט זהה לדירות הקיימות שנמכרות בדימונה ש @Kayben דיבר עליהן.
נקווה שלא מדובר בשכונת רכבות. מה גם שחשבתי שמדברים על לבנות כמה שיותר לגובה, או שבירוחם אין בעיה של מקום?

נ.ב.
למעשה מדובר בדירות לסולידיים -
פחות 10 מר זה פחות 30 שח בחודש ארנונה.
אין מעלית, כנראה שאין לובי מפואר, אין גנרטור חרום, גינה... הצחקתם אותי. אז ועד בית יכול להסגר ב-100 שח לחודש במקום 550 שח.
הדירה קטנה, אז לא צריך מזגן גדול לקרר את כולה...
סה"כ חסכון של כ-8000 שח בשנה על אחזקת הדירה.
מי אמר שזה לא טוב?
ROTFLMAO.

@c881 אני לא יודע אם את/ה ציני/ת או לא :$
אני מודה שאני לא מבין מדוע דירות בסטנדרט נמוך יותר זו כזה big no-no.
בכתבה ש @yossik פרסם כתוב שדירות "משונמכות אלו" יעלו 170 אש"ח פחות מהדירות ה"שוות" (אלו עם המעלית וה-10 מ"ר הנוספים). אני מאוד מקווה ש"כחלון" (שם קוד לאלו שאחראיים לפרסום המכרזים) לא יירתע, ועוד מכרזים לדירות במפרט נמוך ייצאו לאוויר העולם, גם באזורי הביקוש.
אחד יגיד שזה לא ייאמן שבונים ללא מעלית --> SLUMS, שני יגיד שזה לא ייאמן שבונים בלי חניה לרכב --> SLUMS, שלישי יגיד שזה לא ייאמן שבונים בלי 2 חדרי שירותים ו"יחידת הורים" --> SLUMS. רביעי יגיד שזה לא ייאמן שבונים דירת 2 חדרים 50 מ"ר כי זה מאוד צפוף. ואח"כ מתפלאים למה עלות הבנייה גבוהה*.

הלוואי שעיריות (קל וחומר השלטון המרכזי) היו נותנות לבנות ללא יותר מדי הגבלות ותוכניות. חלק מהקבלנים היו בונים כך, חלק אחרת, בהתאם להיצע וביקוש. צרכי השוק הם כ"כ מגוונים, ודי בלתי אפשרי לקלוע לצרכים ו/או למינון הדירות שיענה על כל צורך.

יצא לי לגשש בנושא קניית דירה חדשה באחת מערי השרון. לרוב אני לא מאמין לכל מה שכתוב בעיתון, אבל בנושא הסטנדרטים הקשיחים לבנייה בארץ זה די נכון. אין בניית דירות קטנות, חניה זה MUST, כנ"ל דאגה לשטחים ירוקים מסביב. מזלו של הדור הקודם שהבנייה בעבר אפשרה התפתחותן של ערים חיות (פחות או יותר).

* למען הסר ספק, סחבק חושב שהגורמים ליוקר דירות לרכישה הם:
במקום ה-1... מיסים ובירוקרטיה (צריך ממש פוטו-פיניש כדי להחליט מי יותר גרוע)
במקום ה-2... ריבית נמוכה
במקום ה-3... "איכות הבנייה הגבוהה" ו"הסטנדרט המשובח" שנכפים על השוק (כיוון שהיצע הקרקעות כ"כ מווסת, חבל לבנות בתים זולים).

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: ogi
אגב, לי נראה שמישהו התחיל להפעיל את "התותחים הכבדים" בתקשורת. אני נכנס לבונקר.

אני אשתדל להסביר את עצמי שוב, @המתמיד ...
כאשר מפרסמים מבצע (בסופר, לדוגמה) הציפיה של הלקוח שמדובר באותו מוצר של המחיר המלא, לדוגמה:
שבוע שעבר קניתי חבילת חמאה 200 גרם ב-7.6 שח והשבוע יש מבצע של חבילת חמאה 200 גרם ב-6.6 שח ולא 173 גרם ב-6.6.
לכן, כשאומרים שהמחיר של "מחיר למשתכן" הוא בהנחה של 20% ממחיר השוק, מצפים שגם סטנדרט הדירה תהיה זהה לסטנדרט מסביב (לכן הנחה) ולא שהסטנדרט פשוט הולך 42 שנה אחורה.

אבא של זוגתי בזמנו מאוד כעס על "מחיר למשתכן" והגדיר את זה כ-"לוטו מהכיס שלי" - מי שכבר יש לו דירה לא יכול להשתתף ומי שאין לו דירה יכול לזכות ב-200,000 שח כשהוא ניגש לקנות דירה חדשה.
הוא הגדיר, דרך אגב את השכונה כ-SLUMS כי מי שיבוא לגור שם יהיה עם אמצעים נמוכים (20% פחות מדירה בשכונה ליד וצריך רק 10% הון עצמי).
שוב, לקבלן אין סיבה למכור בסטנדרט נמוך יותר, את ה"הפרש/הנחה" הוא מקבל מהמדינה (הנחה במחיר הקרקע, הקלות...)
אם אתה רוצה, אני מוכן למכור לך אוהל בחצר אצלי ב-חצי מחיר מדירה חדשה.
@Kayben אמר שהדירה החדשה תהיה בסטנדרט חדש, לא כמו הישנות בנות ה-45 בדימונה...
כנראה שהסטנדרט של החדש המדובר די דומה לסטנדרט של לפני 45 שנה.

נ.ב.
מי שחושב שלזוג צעיר לא צריכה להיות בעיה לגור בקומה רביעית בלי מעלית... מוזמן להעמיס על עצמו 3 שקיות קניות ועגלת תינוק ולהתחיל לתרגל.
דודה שלי כבר אמרה - חכה לראות עגלות מעפנות קשורות בכניסה לבניין.

משפט הסכום של הכתבה:
'ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "משרד הבינוי והשיכון הגדיר מפרט איכותי ומחייב לכל הדירות בפרויקטים של תוכנית מחיר למשתכן, הן בפריפריה והן במרכז, ללא יוצא מן הכלל. קביעת מבנה חדר המדרגות והחובה להקמת מעלית נמצאים בסמכות הרשות והוועדה המקומית ובכפוף לתקנות התכנון והבנייה. עם זאת, משרד הבינוי והשיכון יקיים דיון מקצועי בנושא בקרוב." '
(ההדגשה שלי).
מצד אחד נראה שיש מחטף של הקבלנים בשיתוף פעולה עם הערייה אבל מצד שני המחיר הנמוך יותר מנגיש רכישת דירה לצעירים.
כל בר דעת יודע איך הבניינים האלו יראו עוד 10 שנים...

חיפשתי על התנאים של "מחיר למשתכן" - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4739733,00.html
כתבה מדצמבר 2015...
הקבלנים רוכשים את השטח מהמדינה בהנחה, ומתחייבים למכור את הדירות במחיר נמוך ממחירי השוק. המדינה מעניקה הנחה בשיעור משתנה של עד 80%, במטרה לאפשר לקבלנים לשמור על שיעור הרווח הקיים - למרות המחירים המוזלים.
במכרזים ביישובי הפריפריה, שבהם ערך הקרקע נמוך מדי מכדי לייצר הנחה משמעותית (השאיפה היא למחיר סופי לרוכש הנמוך ב-200 אלף שקל ממחיר השוק), תחלק המדינה מענק של 40-60 אלף שקל לרוכשים; וכן סבסוד של 40 אלף שקל לרשות המקומית כתחליף למענקי הפיתוח שישלמו הרוכשים.

ולמען הסר ספק לגבי "גודל הדירה המדוברת"...
0000.jpg

משתדלים שההשוואה תהיה בין תפוחים לתפוחים (גודל דירה) ולא בין תפוזים לקלמנטינות.

נ.ב.
כתבה מ-יולי 2015 http://www.calcalist.co.il/real_estate/articles/0,7340,L-3664521,00.html (למקרה וטוענים שמדובר בהתקפה יזומה על )
החשש הטבעי הוא כי קבלנים המחויבים למחיר נמוך יחסכו עלויות ויציעו דירות באיכות בנייה נמוכה. כדי למנוע זאת נקבע בעבר בתוכנית מחיר למשתכן המקורית, כמו גם בתוכנית מחיר מטרה, מפרט מחייב שאותו קיבלו הקבלנים ביחד עם שאר מסמכי המכרז, וזאת כדי לאפשר להם לשקלל זאת בתמחור הדירה. מהרגע שהקבלן הגיש את הצעתו וזכה במכרז, הוא מחויב למפרט. מסמך זה כולל פירוט של גודל הדירות, כמות החדרים וממדיהם, כמות חדרי השירות והמקלחות, גודל המרצפות וכמות נקודות החשמל. יש בו גם הגדרות לסוג האבן שתשמש לריצוף ולחיפוי, מידות האריחים, סוג העץ המשמש לבניית ארונות המטבח ועוד.

נ.נ.ב.
בבקשה תנאי המכרזים - http://www.dira.gov.il/odot/Pages/mifrat.aspx
ירוחם הצפונית מחוייבת ל-א.2 דצמבר 2015.

דרך אגב, לכל מי שמדבר על "סטנדרט"...
ממש אין לי בעיה שיציעו דירות חדשות עם בלטות 20X20, 30X30, אסלות רגילות ולא מרחפות, וכו'.
אני גר בבית בן 60 (בממוצע, לא כל החדרים בני אותו גיל), חלק מהבלטות מתנדנד (וחלק כבר החלפתי לבד), האסלה מחוברת לרצפה, הקרמיקה כזו ולא כזו...
קצת מפריעה לי העובדה שהבידוד מזכיר את המזגן שיש לי בקטנוע (קר בחורף וחם בקיץ), אבל בהתאם שכר הדירה ואף אחד לא חשב למכור לי אותה בהשוואה לבית צמוד הקרקע של השכן.

נערך לאחרונה ב:
הלוואי שעיריות (קל וחומר השלטון המרכזי) היו נותנות לבנות ללא יותר מדי הגבלות ותוכניות. חלק מהקבלנים היו בונים כך, חלק אחרת, בהתאם להיצע וביקוש. צרכי השוק הם כ"כ מגוונים, ודי בלתי אפשרי לקלוע לצרכים ו/או למינון הדירות שיענה על כל צורך.

צודק. המגבלות האלו (בכוונת מכוון) יוצרות את יוקר הדיור. אין שוק חופשי בתחום. יש רשויות מקומיות חזקות שעושות הכל כדי למנוע מאוכלוסיה חלשה (וצעירה) להיכנס אליהם.
טוקיו ומנהטן מלאות גורדי שחקים עם אינסוף דירות בנות 30-40 מ"ר וכיוון אויר אחד (דירות בסגנון סיינפלד והחברים), ואצלנו המינימום הוא 70 מ"ר.

מי שחושב שלזוג צעיר לא צריכה להיות בעיה לגור בקומה רביעית בלי מעלית... מוזמן להעמיס על עצמו 3 שקיות קניות ועגלת תינוק ולהתחיל לתרגל.
דודה שלי כבר אמרה - חכה לראות עגלות מעפנות קשורות בכניסה לבניין.

Been There , Did that עם 10 שקיות ושני תינוקות.
תחליף סולידי מצויין לחדר כושר :)
שיתבייש מי שלוקח כסף מהפנסיה של ההורים שלו כדי לקנות דירה יקרה יותר כי לא מתאים לו לעלות ברגל.

that עם 10 שקיות ושני תינוקות.
תחליף סולידי מצויין לחדר כושר :)
שיתבייש מי שלוקח כסף מהפנסיה של ההורים שלו כדי לקנות דירה יקרה יותר כי לא מתאים לו לעלות ברגל.
גם דודה שלי עשתה את זה וברחה משם בסופו של יום.
מדהים איך 40 שנות קידמה זה רק 20% מערך הדירה.
נ.ב.
בגורדי שחקים שתארת... יש מעלית או שהקבלן דאג לפחות למרזב, כמעשה גולדן למון וגולדן אורנג'?
אני מניח שבדירות שתארת גרים פחות ממשפחה עם ילד~שניים.
ושוב אתה בורח למחוזות רחוקים של מעבר לים.
בהשוואה לדירה בפרוייקט סמוך.
אם מישהו בונה על להשכיר את הדירה כ"דירה חדשה", עדיף שהיא אכן תהיה דומה/ זהה לדירה חדשה ולא לדירה של לפני 45 שנה.

נערך לאחרונה ב:
גם דודה שלי עשתה את זה וברחה משם בסופו של יום.

זכותו של אדם לגור איפה שבא לו. גם אני עברתי דירה בסוף ,בעיקר בגלל השכנים, ובגלל שזו היתה דירה קטנה יחסית.
לא מקובלת עלי דה-לגיטימציה לדירות בקומה 4 בלי מעלית.

מדהים איך 40 שנות קידמה זה רק 20% מערך הדירה.

רוב ערך דירות במרכז זה ערך הקרקע וזכויות בניה. אין קשר לקידמה טכנולוגית, אא"כ מדובר בקידמה שמאפשרת ציפוף בניה.

גורדי שחקים שתארת... יש מעלית או שהקבלן דאג לפחות למרזב, כמעשה גולדן למון וגולדן אורנג'?
אני מניח שבדירות שתארת גרים פחות ממשפחה עם ילד~שניים.

.אכן, מדובר בדירות לבודדים ומשפחות קטנות, וברור שיש מעלית (10+ קומות)

ושוב אתה בורח למחוזות רחוקים של מעבר לים.
בהשוואה לדירה בפרוייקט סמוך.
אם מישהו בונה על להשכיר את הדירה כ"דירה חדשה", עדיף שהיא אכן תהיה דומה/ זהה לדירה חדשה ולא לדירה של לפני 45 שנה.

המחוזות הרחוקים מעבר לים (טוקיו ומנהטן) עושים לנו בית ספר בתכנון עירוני.
אף אחד לא בא מטוקיו לת"א ללמוד תכנון ערוני נכון. נהפוך הוא.
הלוואי והיה לנו עשירית מיכולת התכנון העירוני והחזון של מתכנני טוקיו או ניו יורק.
ולגבי מי שרוצה להשכיר דירה, שיעשה את החישוב שלו. הכל צריך להיות מתומחר בשכר דירה ובמחיר.

@איש(3718) אתה לוקח דירות של 30~40 מר שמיועדות לרווקים/זוגות בלי ילדים ומשליך אותן לקלחת הישראלית.
אני יכול להעיד על עצמי שגר זוג עם 3 במבינוס שקצת צפוף ב-70מר ו"מחיר למשתכן" מיועד לזוגות צעירים, אם יש ילדים מקבלים "קרדיט" נוסף, אולי לכמה רווקים בני 35 + (אבל, לדעתי הם רק ישכירו את הדירה הלאה).
אני מניח שגם יכלו להעביר לנו שיעורים באיך מחנכים את האוכלוסיה לא להביא יותר מילד אחד למשפחה, להפיל עוברים ממין נקבה, וכו'.

לגבי המעלית, מצטער לא היה כזה ברור, הרי פה אפשר בלי... אז למה שם חייבים?
אם רוב המחיר זה ערך הקרקע וזכויות בניה, הקבלן מקבל הנחה והרוכשים מענק על מנת שיבנו דירות באותו גודל כמו "חדשות" ולא כמו "הישנות"...
כל ה"דיון הנוכחי" אמור היה להמנע.

נ.ב.
דה-לגיטימציה לדירות בקומה 4 בלי מעלית.
לא... הדה-לגיטימיזציה היא לבנין של דירות קטנות מהמקובל כיום, בלי אמצעי נוחות/טכנולוגיה עכשוית ב"מחיר מבצע" כשווה ערך לדירה בגימור נוכחי.
שוב, אין לי בעיה עם לבנות דירות קטנות יותר (ההורים שלי גרים בשכירות ב-2 חדרים [46 מר] בחולון, קומה 8 עם מעלית... בנו כאלו בשנות ה-90), גדולות יותר, בשלל מפרטים.
אבל, כמציינים "הנחה" זה אומר לי - מוכר מוצר זהה במחיר נמוך יותר; לא מוצר קטן יותר/נחות יותר בשווי של המוצר המדובר פשוט עכשיו זה קטן יותר אז אתה יכול גם.

בשביל בני האדם המצויים, קניית דירה היא החלטה לחיים, ואתה לא רוצה להתחתן עם משהו שהוא בערך, או כמעט.
בשביל לגור קומה רביעית בלי מעלית עם שני ילדים (ג.נ. עשיתי את זה כמה שנים) אפשר גם לשכור, לא חייבים לקנות.
הגיוני לגמרי שאנשים יעדיפו לוותר. זה לא הופך אותם למפונקים.

• אהבתי
Reactions: Roi
לא מקובלת עלי דה-לגיטימציה לדירות בקומה 4 בלי מעלית.
מצטרף לתגובה הממצה ש @c881 אף אחד לא עושה פה דה לגיטימציה, כנראה שאתה לא הבנת את ההשוואה, אני אישית גרתי בדירה של 50 מ"ר, קומה שניה, ללא מעלית וחניה, 2.5 חדרים עם שני ילדים וזה לא היה לפני 40 שנה אלא לפני 3 שנים, אז נא בבקשה לא להסיט את הדיון למחוזות רחוקים.
שוב, אם ההנחה היא על הקרקע, אין שוב סיבה שהדירה לא תיבנה על פי סטנדרט עכשיו אל מול דירות חדשות אחרות באזור, אחרת למה עשינו את כל הסיפור הזה, היה אפשר לבנות דירות זולות עוד לפני הרבה זמן
ג.נ - אני בעד בניה של דירות קטנות במפרד פשוט על מנת להוזיל את המחיר, לא צריך את המדינה בשביל זה, אבל, כנראה, שלקבלנים שלנו זה פחות משתלם!

מצטרף לתגובה הממצה ש @c881 אף אחד לא עושה פה דה לגיטימציה, כנראה שאתה לא הבנת את ההשוואה, אני אישית גרתי בדירה של 50 מ"ר, קומה שניה, ללא מעלית וחניה, 2.5 חדרים עם שני ילדים וזה לא היה לפני 40 שנה אלא לפני 3 שנים, אז נא בבקשה לא להסיט את הדיון למחוזות רחוקים.
שוב, אם ההנחה היא על הקרקע, אין שוב סיבה שהדירה לא תיבנה על פי סטנדרט עכשיו אל מול דירות חדשות אחרות באזור, אחרת למה עשינו את כל הסיפור הזה, היה אפשר לבנות דירות זולות עוד לפני הרבה זמן
ג.נ - אני בעד בניה של דירות קטנות במפרד פשוט על מנת להוזיל את המחיר, לא צריך את המדינה בשביל זה, אבל, כנראה, שלקבלנים שלנו זה פחות משתלם!

נגעת בלב העניין.
צריך את המדינה בשביל בניה של דירות במפרט פשוט, כי הקבלנים לא עושים זאת בעצמם.
הקבלנים לא בונים דירות זולות במפרט פשוט, כי הם מרויחים עליהם פחות (וגם כי העיריות לא אוהבות אותן).
כאשר הכרחת קבלנים לבנות במפרט פשוט, בעצם הפחתת את הרווח שלהם.
אם הפחתת את הרווח של הקבלן, לאן הלך הכסף מהרווח? אל כיסי הצרכן!
כלומר, גם כאשר בונים במחיר למשתכן דירות במפרט פשוט, יוצרים רווח גדול לצרכן, שכעת לא נאלץ לקנות במחיר מופקע דברים שהוא לא צריך.

אפשר להתקטנן ולומר שבפרסום הבטיחו משהו אחר (במסגרת הקמפיין המאורגן נגד כחלון), אבל עצם זה שמכריחים הקבלנים לבנות דירות מוזלות יוצר מציאות חדשה של דירות בעלות ערך גבוה יחסית למחיר, אפילו אם הם 90 מ"ר ובלי מעלית.

נ.ב. ישנה פנטזיה קולקטיבית (ראיתי שגם @הסולידית שותפה לה) ששוק הדיור הוא שוק חופשי ואפשר לתקן את חולייו במסגרת הכלים של שוק חופשי. זוהי עוד דוגמא שלא כך המצב - הקבלנים לא בונים דירות עם מפרט מוזל, למרות שלכאורה יש שוק. חוץ מהנטיה של הקבלנים לרצות רווח גדול, גם שאר מווסתי צד ההיצע (העיריות, ועדות התכנון , והבנקים) לא אוהבים דירות מוזלות, כל אחד מסיבותיו הוא.

נערך לאחרונה ב:
צריך את המדינה בשביל בניה של דירות במפרט פשוט, כי הקבלנים לא עושים זאת בעצמם.

חברה, זה פשוט לא נכון. אתם טועים לגמרי.

ה"שדרוג" לכאורה במפרט בשנים האחרונות (מעבר מריצוף 30 לריצוף 30, אסלה תלוייה וכו') זה גרושים.
מרצפות 90/90 גרניט-פורצלן מזוגג תוצרת סין זולות היום יותר מהטראצו 30/30 של של פעם (געגועי לטראצ'ו.. הריצוף הכי מדהים שיש, בחיי).
משטח אבן קיסר יותר זול ממשטח שיש שהיו מתקינים פעם.
גם בוכנות הקלאפה הכי יוקרתיות (שוב - תוצרת סין) לא באמת יקרות יותר בצורה משמעותית ממטבח נגרות.
בדירה שעולה מליון מאתיים על הנייר, ה-30K של לכאורה "מפרט מפואר" זה הלוח שנה שהבנקאי נותן לך בחג.
הסטנדרט של הדירות היום באמת שלא גבוה ביחס לאמצעים הטכנולוגיים שיש היום.

מחירי הדיור לא נובעים מהסטנדרט, ובטח שלא מהמטרז'.

אבל רגע.. נולי.. היום כל משפחה קונה מינימום 5 חדרים, מה זה זה?.
ופעם לא?
בבנה ביתך בשנות השמונים לא בנו 5 חדרים?
ו"כל משפחה"?
לא, ממש לא.
בקרב חברי שקנו דירות 5 חדרים הרוב שייכים לעשירון 8-9 מבחינת הכנסות.
אולי מישהו חכם יבדוק את הנתונים, אבל אני די בטוחה שזה מאפיין את כל חתך האוכלוסיה שקונה היום דירות כאלה גדולות מקבלן.

אבל מה צריך דירה כל כך גדולה??

נראה לי שאתם שוכחים שהיום ילדים כבר לא מתחפפים בגיל 18 מהבית.
כשאתה קונה דירה לך ולשלושת ילדייך, אתה לוקח בחשבון שהם גם יתקעו לך בבית עד גיל 30.
מה גם שהדירות האלו לא כאלה גדולות.
היום דוחפים 5 חדרים ב-115 מ"ר. צפוף.

ה"שדרוג" לכאורה במפרט בשנים האחרונות (מעבר מריצוף 30 לריצוף 30, אסלה תלוייה וכו') זה גרושים.

מעלית זה לא גרושים, ממ"ד זה לא גרושים (אפשר גם מקלט וממ"ק) , תקן ירוק זה לא גרושים, חניה זה לא גרושים, מחסן דירתי, מרפסת שמש, 2-3 חדרי שרותים, גישה לנכים, ספרינקלרים, בסופו של דבר הדברים האלו מצטברים למחיר גבוה יותר יחסית לעבר. נכון שיש דברים שעולים יותר ויש דברים שעולים פחות.

בקרב חברי שקנו דירות 5 חדרים הרוב שייכים לעשירון 8-9 מבחינת הכנסות.
אולי מישהו חכם יבדוק את הנתונים, אבל אני די בטוחה שזה מאפיין את כל חתך האוכלוסיה שקונה היום דירות כאלה גדולות מקבלן.

אני לא חושב שהיום קונים פחות מ 4 חדרים, לא משנה איזה עשירון (חוץ מחרדים) . פעם היו קונים דירות 3 חדרים, גם למשפחות בנות 2-3 ילדים.

כשאתה קונה דירה לך ולשלושת ילדייך, אתה לוקח בחשבון שהם גם יתקעו לך בבית עד גיל 30.

אז ניקח בחשבון גם את הנכדים ? :)

פעם היו קונים דירות 3 חדרים, גם למשפחות בנות 2-3 ילדים.
מתי זה פעם? בסיקסטיז?
בשנות האלפיים כשהמחירים היו בשפל, נבנו דירות 4-5 חדרים, עם חניות, עם מעליות, עם תריסים חשמליים, עם שירותי אורחים.. והן היו זולות ונגישות לעם.
והיום, מי שרוצה לקנות דירת 3 חדרים, ימצא. יש כאלה למכירה בשפע.
לא צריך לבנות בכוונה שכונות שלמות של בנייני שיכון של פעם.

לחזור אחורה בזמן לסטנדרט היסטורי זה לא פתרון למחירי הדיור, בדיוק כמו שלא תחזור לעשות טיפולי שיניים בלי חומר הרדמה כי יקר לאנשים רופא שיניים.

הטיעון כנגד הנטייה שלא לבנות דירות 3 חדרים הוא לא בגלל שזה מייקר את הבנייה, אלא כי זה יוצר ערים פחות טובות למחייה (אשמח להרחיב).

אז ניקח בחשבון גם את הנכדים ?
כן. ברור.
ההורים שלי גרים בדירת 5 חדרים כדי שיהיו חדרים לכל הנכדים ששורצים אצלם בחופשות.
זה בהחלט חלק מהשיקול, ומקל עלינו את יוקר המחייה.

העיריות רוצות 5 חדרים. הקבלנים רוצים 5 חדרים. האנשים נאלצים לקנות 5 חדרים. כי זה ימכר במחיר גבוה יותר בהרבה ות'כלס עולה אולי 10% יותר.

מה גם, שהדירות קטנטנות וקונים 5 בשביל לשבור ולהפוך אותה ל4 "מרווחת".

לומר, גם כאשר בונים במחיר למשתכן דירות במפרט פשוט, יוצרים רווח גדול לצרכן,
מי שמרוויח פה פעמיים זה הקבלן - פעם אחת מקבל הנחה משמעותית במחיר השטח, פעם שניה, מוריד את המפרט.
זו תרמית על חשבון הצרכנים

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש רכישת שליש דירה לאחר זכייה במחיר למשתכן. נדל"ן 3
O איך לחשב כדאיות זכייה במחיר למשתכן מול שכירות ? נדל"ן 9
E זכייה במחיר למשתכן נדל"ן 12
stamEhad זכייה במחיר למשתכן - אז עשיתי סימולציות. מנסה כעת להבין מה הצעדים הבאים ומשתדל לא לעשות טעויות יקרות נדל"ן 33
ה קניית דירה נוספת לאחר זכייה במחיר למשתכן נדל"ן 25
M זכייה במחיר למשתכן לאחר רכישה בשוק החופשי נדל"ן 2
ס זכייה במחיר למשתכן בשכונת רוממה בירושלים נדל"ן 28
D זכייה במחיר למשתכן בגליל ים בהרצליה נדל"ן 6
TheMailMan האם לממש זכייה במחיר למשתכן? נדל"ן 153
M מחויבות לבניה לאחר זכייה במכרז בנה ביתך ברמ׳׳י נדל"ן 0
T מחיר למשתכן - שינוי סטטוס מידועים לציבור לנשואים לאחר ״זכייה״ נדל"ן 0
A כדאיות רישום למחיר מטרה כעת - סיכויי זכייה נדל"ן 5
G זכייה בדירה בהנחה ברמת גן נדל"ן 20
R שאלה לגבי זכייה בדירה בהנחה נדל"ן 3
ETL זכייה בפיס אוף טופיק 54
D האם לממש זכייה בראש העין נדל"ן 50
כ מתי נפתחות דירות חדשות במחיר למשתכן? פוסטים מאיכות נמוכה 4
ב שמן זית טוב במחיר הגיוני ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 54
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
פ דירה במחיר למשתכן - ללא משכנתא? נדל"ן 7
ה מקמ - מונפק במחיר נמוך? שוק ההון 8
T האם קנייה במחיר נמוך יותר משתלמת יותר? שוק ההון 12
ה זכיה במחיר מטרה נדל"ן 0
נ כדאיות זכיה במחיר למשתכן נדל"ן 3
א זכיתי במחיר למשתכן, האם זה שווה? נדל"ן 7
ס שתי קרנות סל זהות בביצועים, אך שונות במחיר, עמלות וגודל. מה הייתם קונים? שוק ההון 8
Y האם אפשר לקנות דירה במחיר למשתכן אחרי שקניתי דירה? נדל"ן 2
I הבדלים במשכנתא במחיר למשתכן לבין דירה רגילה נדל"ן 13
T האם ירידה בכמות העסקאות אמורה לגרור ירידה במחיר? נדל"ן 34
A רכב קטן במחיר משתלם, יד שנייה או חדש? שמעתי 0 קילומטר עם הנחות מאוד משמעותיות-"חבר" וכו'. צרכנות פיננסית 4
Shnizelia מימון ובחירה דירה במחיר למשתכן בתל אביב נדל"ן 197
1337justme מנקה במחיר סביר ומבלי לשבור את הראש צרכנות פיננסית 6
מ מדד תשומות במחיר למשתכן בת"א נדל"ן 6
H בית במחיר למשתכן . איך לממן? נדל"ן 59
ש קרן השתלמות ככסף "בטוח" לקניית דירה במחיר למשתכן נדל"ן 0
מ מיקרוסופט במחיר אפסי? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
ב פקודת LMT מחוץ לשעות המסחר, במחיר גבוה מאוד, שקולה לפקודת MKT ? פוסטים מאיכות נמוכה 21
ע רכישת דירה להשקעה במחיר השוק בשכונה שרובה דירות מחיר למשתכן (יבנה) נדל"ן 7
S דירה במחיר למשתכן בדרום ללא משכנתא - לבטים נדל"ן 5
G רכישת דירה במחיר למשתכן עם משכנתא גבוהה ומה לעשות עם הכסף בינתיים נדל"ן 7
W למה קיים הבדל במחיר של ביטוח חובה לרכב בין החברות ביטוח השונות פוסטים מאיכות נמוכה 1
S רכישת דירה במחיר למשתכן ודירה נוספת - התייעצות נדל"ן 25
ס אגרות חוב - מכירה במחיר גבוה מהפארי שוק ההון 23
קאמי קפיצה מוזרה במחיר של cxse etf - ממה נובעת? שוק ההון 2
tomer111 האם העובדה ש-IWDA צובר דיבידנד מגולם במחיר כבר? נדל"ן 1
י "מכירת דירה" איך להכין את הדירה למכירה במחיר גבוה יותר. נדל"ן 12
פ התייעצות לפני בחירת דירה במחיר למשתכן נדל"ן 22
פ התייעצות לפני בחירת דירה במחיר למשתכן נדל"ן 1
liranviper אסטרטגיית כניסה במחיר שוק עם אופציות שוק ההון 52
Y מישהו יכול להסביר לי למה נפילה במחיר מניית דלק יכול לגרום לקריסה של החברה? שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה