• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות לגבי החלק האג"חי בתיק

Sesquiterpene

משתמש רגיל
דירוג
206
שלום לכולם,

אחרי חודשים ארוכים של השלמה עם המצב העגום בשוק האג"ח שוב התחיל לגרד לי לנסות לשפר קצת את המצב. אני מושקע בגרמניה ומחזיק 30% מהתיק באג"ח ממשלתי. כרגע החלק האג"חי מחולק 50:50 בין אג"ח מקומי לאג"ח אמריקני עם מח"מ בינוני שנועד בעיקר לצרכי איזון בתקופות משבר.

מטרת אג"ח המקומי היא בעיקר לשמש כרית בטחון יציבה וגם קצת לאזן בזמן נפילות בשוק המניות. לכן חשוב לי שיהיה נקוב ביורו ובעיקר של גרמניה כדי שבמקרה של התפרקות היורו הוא יומר למארק גרמני חזק ולא לפזו או לפרנק צרפתי. כרגע, חלק זה של התיק מושקע בקרן סינתטית שעוקבת אחר אג"ח מדד מדינות יורו בדירוג AAA (כרגע בעיקר גרמניה וקצת הולנד). הבעייה העיקרית של הקרן היא שסל הבטחונות שלה הרבה פחות בטוח מהמדד אחריו היא עוקבת, ואני חושש שאני נדפק משני הכוונים – גם מקבל ריבית אפסית של אג"ח גרמני וגם לוקח את הסיכון בהחזקת אג"ח צרפתי. אני גם קצת חושש ממדדים סלקטיביים (רק מדינות בדירוג AAA) כי הורדת הדירוג של אחת המדינות יכריח אותה למכור בהפסד.

הקרן כרגע בתשואה לפדיון של 0.31%, מח"מ של 7.5 שנים ודמי ניהול של 0.15%. היא ברווח של כמה מאות יורו, מה שיגרום לאירוע מס (לא טראגי) אם תמכר.

אני מתלבט מה לעשות עם החלק האג"ח המקומי (15% מכלל התיק).

אפשרות אחת היא לדבוק באסטרטגיה הפאסיבית והקצת עיוורת ולהמשיך להחזיק בקרן לנצח מתוך הנחה שהסיכונים כנראה לא יתממשו.

אפשרות שנייה היא לדבוק באותה אסטרטגיה אך להמנע מהבעיות בקרן הנוכחית ולעבור לקרן פיזית על אג"ח גרמני, אבל ממש לא מתחשק לי לקנות אג"ח בתשואה לפדיון שלילית.

אפשרות שלישית היא לעבור למזומן. החשבון המקושר לתיק ההשקעות שלי מגובה ע"י ממשלת גרמניה (ולכן בטוח בערך כמו אג"ח) ונותן על מזומן בנזילות מלאה תשואה של 0.35% - זהה לזו של אג"ח גרמניה ל-13 שנה. היתרון הוא יותר תשואה ופחות סיכון מהאג"ח. החסרון הוא שלא אהנה מעליות בזמן נפילות (הקרן הנוכחית כבר הייתה בערך 5% למעלה מערכה הנוכחי, כך שיש עדין קצת לאן לעלות). חסרון מהותי נוסף הוא הסתבכות בתזמון: אני רוצה להחזיק אג"ח ולא מתחשק לי להתחיל לשחק במשחק התזמון מתי להכנס שוב.

אפשרות אחרונה היא להעביר שני שליש (10% מהתיק הכללי) למזומן ושליש לאג"ח גרמניה ארוך של בערך 20 שנה בהחזקה ישירה. להבנתי, זה יצור מצב בו אני שומר על מח"מ של בערך 7 שנים, אך מקבל תשואה לפדיון גבוהה פי 3 ממה שאני מקבל עכשיו (קרוב לחצי אחוז לעומת 0.15% לאחר דמי ניהול מהקרן). החסרון הוא שוב הכניסה לעולם התזמון ובנוסף לכך סיבוך רציני של התיק.

אני כמובן לא מבקש המלצה מאף אחד, אבל אשמח לשמוע את מחשבות חברי הפורום על מגוון האפשרויות העומודות בפני.

עוד אופציה: אגח קונצרני בדירוג גבוה.

@doc29
לדעתי תוחלת תשואה. העניין הוא שמאוד הגיוני לי מה שהסולידית חושבת בנושא: להשאיר את החלק הבטוח - הכי בטוח. אז אם אתה מוכן לקחת סיכון באגח קונצרני - עדיף כבר לשים את הכסף במניות (חלק ממנו, כי הסיכון לא זהה. ואת החלק השני באגח ממשלתי).
בכל אופן הסוגיה של ריבית נמוכה היא אכן בעייתית. זו שאלה פתוחה האם כדאי לפצות עליה בנטילת עודף סיכון. אני אישית (לצערי) פשוט מנמיך ציפיות, ומתנחם באינפלציה נמוכה (בינתיים).
(ג"נ: החלק האגחי שלי במח"מ נמוך בגלל חשש מעליית ריבית או אינפלציה. מה שמנמיך את התשואה אפילו יותר)

החלק האגחי שלי במח"מ נמוך בגלל חשש מעליית ריבית או אינפלציה. מה שמנמיך את התשואה אפילו יותר
הריבית על אג"ח ישראלי בסך הכל סבירה לאור האינפלציה הנמוכה. הבעיה בגוש היורו היא שהקנייה המסיבית במסגרת ההרחבה הכמותית עוותה לגמרי את השוק. אג"ח גרמני ל-30 שנה נותן היום פחות מאחוז.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
הריבית על אג"ח ישראלי בסך הכל סבירה לאור האינפלציה הנמוכה. הבעיה בגוש היורו היא שהקנייה המסיבית במסגרת ההרחבה הכמותית עוותה לגמרי את השוק. אג"ח גרמני ל-30 שנה נותן היום פחות מאחוז.
כן, אני מבין שזה עוד יותר מתסכל.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
למה לא 100% אג"ח ארה"ב?

ואם בהנחה שהאיחוד מתפרק וגרמני יקבל מרק במקום יורו וצרפתי פרנק צרפתי במקום יורו וישראלי שקל ישראלי, אז זה אמור להיות לפי יחס המרה הוגן שלא מבטא ארביטראז' מיידי אני מניח. אם כך, מה אכפת לנו כ"כ אג"ח של איזו מדינה אנחנו מחזיקים ביורו אם נזניח שיקול מנפיק?

למה לא 100% אג"ח ארה"ב?
הבעייה העיקרית שבנוסף לאג"ח ארה"ב שעשוי שעשוי להיות תנודתי בגלל שינויים בשערי ההמרה, אני רוצה להחזיק אג"ח במטבע הביתי.

יחס המרה הוגן
יתקנו אותי המומחים, אבל הנה מה שאני מנחש שיקרה.
כרגע כוחו של היורו הוא ממוצע של כל המטבעות שכאילו מרכיבים אותו. כרגע יורו יווני שווה בדיוק ליורו גרמני. אם מחרת יתפרק היורו, שער החליפין המיידי חייב לייצג את העובדה הזו. לדוגמה, כל יורו ביוון (או באג"ח יווני) יוחלף באג"ח יווני וכל יורו בגרמניה יוחלף במארק אחד. אבל הכלכלות היוונית והגרמנית שונות מאוד וגם ציפיית השוק תהיה שונה, ולכן מייד יפתח פער בין הדרכמה למארק.
זה אומר שמי שחי בגרמניה ומחזיק פראנקים או דרכמות מייד ייראה פיחות בכח הקנייה שלו.

אין לי מושג, אבל נשמע לי מוזר.
אני מחזיק בחשבון הישראלי שלי יורו שוטף. אמריקאי כלשהו מחזיק בחשבון האמריקאי שלו יורו שוטף. מחר מתפרק האיחוד והמטבע מומר אני מקבל בעבור יורו שקל והוא בעבור יורו דולר?
אותו כנ"ל לגבי המדינות שאשכרה באיחוד לפי ההגיון שלי. חייב להיות איזה יחס המרה כלשהו (מסובך ככל שיהיה) שמשקף משהו הגיוני. ככה נדמה לי ואשמח לשמוע דעות נוספות.

כרגע כוחו של היורו הוא ממוצע של כל המטבעות שכאילו מרכיבים אותו. כרגע יורו יווני שווה בדיוק ליורו גרמני. אם מחרת יתפרק היורו, שער החליפין המיידי חייב לייצג את העובדה הזו.
אני יורה באוויר אבל תקן אותי בבקשה אם המחשבה שלי שגויה:
יורו גרמני שווה יורו יווני. דראכמה יוונית היא פח כי הכלכלה היוונית היא פח. אז או שאני לא מקבל שווה יורו כי הוא מייד צונח, או שאני כן מקבל שווה יורו ואני רוכש איתו מארקים ונשאר עם (לפחות) שווה יורו.
משהו פה לא מובן לי.

ו שאני לא מקבל שווה יורו כי הוא מייד צונח, או שאני כן מקבל שווה יורו ואני רוכש איתו מארקים ונשאר עם (לפחות) שווה יורו.
אני מדבר מאינטואיציה בלבד: בגדול אתה צודק. תקבל שווה יורו כי ברגע הראשון הדרכמה באמת שווה למארק (הרי שנייה לפני כן שתיהן היו שוות בדיוק יורו אחד). אבל אז נוצר ארביטראז' בגלל שהדרכמה לא באמת שווה למארק, ובאותו הרגע יווצר פער בערך המטבעות. תיאורטית יהיה מי שיהנה מהארביטראז' במילי-שניות הראשונות, אבל הוא גם ייסגור אותו. אבל אתה לא תוכל לבוא אחרי חודש ולהמיר את הדרכמה שלך במארק.

תיאורטית היו יכולים להחליט לעשות את זה "מסודר" - כלומר לתת תקופה של חפיפה בין המטבעות. בפועל זה לא יקרה כי מהלך כזה יגרום להתרוקנות מדינות כמו יוון ואיטליה - כולם ירוצו לפתוח חשבונות בגרמניה. בפועל תהיה הגבלה על תנועת ההון והיורו האיטלקי יפסיק להיות שווה ליורו ההולנדי.

אני מחזיק בחשבון הישראלי שלי יורו שוטף. אמריקאי כלשהו מחזיק בחשבון האמריקאי שלו יורו שוטף. מחר מתפרק האיחוד והמטבע מומר אני מקבל בעבור יורו שקל והוא בעבור יורו דולר?
זו שאלה טובה מאוד. אין לי מושג מה יקרה ליורו שמוחזק בחשבון מחוץ למדינות הגוש. אבל אני מניח שבתוך הגוש תהיה המרה אוטומטית למטבע החדש.

העברתי את ההודעות לנושא ייעודי בפורום 'דיוני עומק על פוסטים מהבלוג' למה ויתרתי על אג"ח קונצרניות

מקפיץ כעת,
חוץ מאג"ח קונצרניות, מחשבות נוספות עבור פות"ש?

• אהבתי
Reactions: ogi
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד התלבטות לגבי החלק של האג"ח בהנחה שתהיה אינפלציה שוק ההון 8
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
R התלבטות לגבי משיכת משתנה צמודה נדל"ן 4
R התלבטות לגבי אחוזי מימון במשכנתא ומסלול פיתוי נדל"ן 8
B התלבטות לגבי סוג משכנתא לרכישת דירה ראשונה נדל"ן 8
unrealx התלבטות לגבי משכנתא על דירה שנכנס אליה בעוד שנה נדל"ן 11
H התלבטות לגבי הזדמנות שנפתחה בפני. נדל"ן 67
E התלבטות לגבי בחירת תחום לימודים התפתחות אישית 13
D התלבטות לגבי תיק פסיבי ראשון שוק ההון 11
N התלבטות לגבי לימודים התפתחות אישית 9
klayhamn התלבטות לגבי דירה בת"א נדל"ן 105
ז התלבטות מקצועית לגבי ניסיון התפתחות אישית 1
Y התלבטות לגבי קניית דירה בנאות אפק בקריית ביאליק דרך מחיר למשתכן נדל"ן 5
A התלבטות לגבי סגירת משכנתא נדל"ן 3
מ התלבטות לגבי כדאיות חתימת קבע התפתחות אישית 11
I התלבטות לגבי כוון השקעה עם נתונים כפי שמפורטים .... נדל"ן 6
D התלבטות לגבי קניית דירה ליד מסילת רכבת בפרויקט שחלקו מחיר למשתכן נדל"ן 3
ס התלבטות לגבי קניה או השכרה נדל"ן 14
R התלבטות לגבי מעבר להלמן למיטב לאור הרכישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
נמר הכסף התלבטות לגבי תיק מניות עולמי עם מספר ETF, וחוות דעת כללית על התיק שוק ההון 10
S עמלות - התלבטות המשקיע לגבי ברוקרים שוק ההון 5
M התלבטות לגבי תואר התפתחות אישית 7
A התלבטות לגבי פתיחת קופת גמל במקביל ללקיחת משכנתא אוף טופיק 0
P התלבטות לגבי איזור השקעה נדל"ן 0
א התלבטות לגבי דירה להשקעה נדל"ן 28
J התלבטות לגבי רכישת דירה נדל"ן 45
שלי התלבטות לגבי משקפיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
S התלבטות לגבי מכירת דירה והשקעת הכסף שוק ההון 36
שלי התלבטות לגבי איזון שוק ההון 13
N התלבטות לגבי לימודים. אוף טופיק 9
T התלבטות לגבי אלטרנטיבות השקעה נדל"ן 6
unrealx התלבטות לגבי רכישת/השכרת רכב בארץ צרכנות פיננסית 6