• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות תיק הארי בראון

0vsr0

משתמש רשום
דירוג
2
אז אנחנו מחזיקים כבר שנתיים וחצי תיק 4 רבעים שמשקיע בזהב, BWX ETF, VTI וITE.
הרווח בתיק עומד על 0.9% ומעולם לא עבר את ה2%.

האם נכון לדעתכם לעדכן את התיק? האם יש צורך להתאים את מודל הארי בראון לעת החדשה?

תודה!

מודל הארי בראון נועד לשמר את ערך הכסף ולהציג גדילה איטית.
אני אישית לא משקיע לפיו אבל ההיגיון מאחרי התיק הוא שהתיק ישמור על ערכו בצורה יותר טובה במהלך נפילות.

דעתי על תיק הארי בראון:
זה תיק קטסטרופלי וגרוע כ"כ שאני לא מוצא מילים לתאר עד כמה הוא גרוע לדעתי.
הייתי מוכר אותו בשנייה הראשונה שאני יכול ועובר לתיק אחר.

התיק ה"על זמני" יעבוד טוב בפרספקטיבה מאוד ארוכה שבה יהיו ארועי אינפלציה קשים או מיתון עמוק וריצה לזהב
כמו בשנות ה 70 ...
עריכה --
אני מוסיף שהארי בראון לא ניסה מעולם פרישה מוקדמת הוא ראה את התיק כ רשת בטחון לשמירת ערך הכסף בתנאים משתנים בנוסף להכנסה מעבודה
אולי עבור 100 שנות השקעה התיק יהיה חיובי הצרה שלרובינו גם בעוד 40 שנה לא יהיו 60 שנות השקעה נוספות ולכן "תזמון" של הפלחים בהתאם למצב הכלכלה בעתיד הקרוב (ל 20 השנים הקרובות)
זה נשמע כמו כדור בדולח אבל כל השקעה מבוססת על מערכת ציפיות ומידע מהעבר וכל עוד לא משנים אלוקציה כל יומיים (או שנתיים) אז בהחלט מותר לא ללכת עם הראש בקיר רק כי
הראבע הארי או הראבאעצן כתבו .

נערך לאחרונה ב:
דעתי על תיק הארי בראון:
זה תיק קטסטרופלי וגרוע כ"כ שאני לא מוצא מילים לתאר עד כמה הוא גרוע לדעתי.
הייתי מוכר אותו בשנייה הראשונה שאני יכול ועובר לתיק אחר.
תוכל לפרט מאילו סיבות?
גם אני לא השתכנעתי להשקיע בגישת הארי בראון. עם זאת, יש בו כמה עקרונות שלדעתי עושים שכל, אז התיאורים שלך נשמעים לי קצת מוגזמים.

יש המון סוגי תיקים פסיביים:
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/גלריית-התיקים-שלנו.1465/
http://www.hasolidit.com/8-תיקי-השקעות-עצלים-עבור-המשקיע-הישראלי
http://portfoliocharts.com/portfolios/
אפשר גם בקלות "לבחון" איך תיקים כאלו מתנהגים תחת תנאים שונים בעבר בעזרת האתר הזה:
https://www.portfoliovisualizer.com/

אבל רק אתם יודעים מה מתאים לכם.
אם בחרתם בתיק הזה בציפיה לראות תשואות כמו של מניות, אז במילותיה של הסולידית בקישור שאורי ג. קישר אליו: "לאנשים שרודפים אחרי התשואה, התיק הזה בהחלט לא מתאים".

תיק מפחיד אבל פשוט מטורף איך בכל משבר כשכל התיקים האחרים מתרסקים הוא פשוט לא זז ואפילו מראה תשואות לפעמים, זה פשוט פלא.
בכל מקרה, אג"ח בתקופה הזאת..... לא צריך להרחיב. ורבע תיק במק"מ\מזומן... זה לא תיק השקעות - זה כספת.

הבעיה היא שאף אחד לא יודע לומר לך מה עדכון כזה אמור לכלול. שמעתי על כל מיני רעיונות מטורפים יותר ופחות, למשל, החלפה של האג"ח הארוך בנניח, ETF על הסקטור הפיננסי ש"בוודאות" הולך להתפוצץ כלפי מעלה כשהריבית תעלה, בעוד שהאג"ח הארוך יתרסק.
(חייבת לציין שעם התשואה שממשל שקלי 0142 הניבה לי מאז שרכשתי אותה, תידרש העלאת ריבית חדה וקיצונית כדי שאהיה מופסדת עליה).

תיק מפחיד אבל פשוט מטורף איך בכל משבר כשכל התיקים האחרים מתרסקים הוא פשוט לא זז ואפילו מראה תשואות לפעמים, זה פשוט פלא.
בכל מקרה, אג"ח בתקופה הזאת..... לא צריך להרחיב. ורבע תיק במק"מ\מזומן... זה לא תיק השקעות - זה כספת.
בין 1986 ל 2006 (כמדומני) הרי בראון לא היכה שום תיק סטנדרטי (20 שנה זה לא הולך ברגל)
https://www.portfoliovisualizer.com...lend1=10&LongTermBond3=25&REIT1=10&TBills3=25

האם להחזיק תיק שרוב השנים לא מצטיין אבל הוא מאוד דפנסיבי או להחזיק תיק שמקושר לתנאי המקרו העולמיים, אני מעדיף לא להינעל על תיק לפי מיטב התובנות של שנות ה 70, ביחוד שהוא נועד לשמר כסף למי שעובד ורוצה להגן על חסכונותיו או פרש מעבודתו ומסתפק במועט
וזה אומר פחות מ 25% בזהב ו 25% במזומן (לא מבטל את האפיקים אבל לא חושב שארועי חרום מצדיקים דפנסיביות ברמה הזו)

וכומבן לא המלצה על שום תיק
ג"נ לא מחזיק את אף אחד מהתיקים שהדגמתי ASIS

בין 1986 ל 2006 (כמדומני) הרי בראון לא היכה שום תיק סטנדרטי (20 שנה זה לא הולך ברגל)
https://www.portfoliovisualizer.com...lend1=10&LongTermBond3=25&REIT1=10&TBills3=25

האם להחזיק תיק שרוב השנים לא מצטיין אבל הוא מאוד דפנסיבי או להחזיק תיק שמקושר לתנאי המקרו העולמיים, אני מעדיף לא להינעל על תיק לפי מיטב התובנות של שנות ה 70, ביחוד שהוא נועד לשמר כסף למי שעובד ורוצה להגן על חסכונותיו או פרש מעבודתו ומסתפק במועט
וזה אומר פחות מ 25% בזהב ו 25% במזומן (לא מבטל את האפיקים אבל לא חושב שארועי חרום מצדיקים דפנסיביות ברמה הזו)

וכומבן לא המלצה על שום תיק
ג"נ לא מחזיק את אף אחד מהתיקים שהדגמתי ASIS

דבר ראשון אני לא מחבב ששמים סכום השקעה ראשוני וזהו בלי מיצוע חודשי\שנתי כי זה לדעתי לא מייצג טוב השקעות שלנו.
משהו בסגנון הזה:

דבר שני, מתוך 43 שנה 20 שנה זה פחות מחצי :) יש שיגידו שזה טוב, יש שיגידו שזה רע.. איש איש ודעתו..
אני גם לא חובב גדול של התיק הזה אבל כשהשוק קורס הוא בדר"כ מתנהג טוב יחסית.

"אין לראות בתשואות עבר וודאות לתשואות בעתיד"
מה שהיה היה, כשאתה משקיע עדיף לחשוב מה יהיה ולא מה היה.
זו טעות גדולה להסתכל על נתונים מ1972 ולהקיש שזה מה שיהיה גם בעתיד.

מאז שניקסון ניתק את הדולר מהזהב (1971), המערכת הפיננסית העולמית היא במצב בועתי ולא נורמלי היסטורית. לכן לא הייתי מסתכל על מה שקרה ב-40 שנה האחרונות כמייצג. הארי בראון יכול להציל את הונך במצב של קריסה מהותית באג"ח ובמניות יחד (מה שאני מאמין שנראה בקרוב), שאחריה תבוא היפראינפלציה (גם סביר). אני כרגע חושב שלא להפסיד את החסכון הולך להיות תשואה יחסית גבוהה (ביחס לרוב התיקים האחרים), אז הארי בראון עובד בשבילי. למעשה, ביטלתי בו את המניות והאג"ח, כי אופק ההשקעה שלי קצר כרגע (למטרת דירה), אבל אם הייתי משקיע לטווח ארוך הייתי דבק בו בהחלט.

יש הבדל בין להתכונן לתרחיש אסון מדי יום
לביין לחיות תרחישים סבירים אם אמצעי גידור
התיק של הארי בראון הוא הגנת יתר לתרחישי קיצון.
בעותה מידה ניתן להחזיק 120 חודשי מחייה במזומן (צמוד) + 200 חודשי מחייה במניות ( לפי 6% התשואה) תיק כזה אפקטיבית אינו גרוע מהארי בראון בפרספקטיבה מ 72

https://www.portfoliovisualizer.com...ge=3.0&LongTermBond1=25&TBills1=25&TBills3=15

אכן ב 15 השנים אחרי 72 ושבירת סטנדרד הזהב הארי היכה את השוק עקב אינפלציה ומיתון אבל מאז לא נצפתה הצלחה דומה

ג״נ אף אחד מהתיקים אינו שלי , אבל עובדתית תיק 65% מניות היה מעביר את הפורש שנים של משבר גם ללא 25% זהב ו25% מזומן

הנקודה היא שמאז 72 זה לא תקופת יחוס מספקת. חוץ מזה, התנודתיות התקופתית של תיק 65% מניות תהיה איומה, הארי הראון הרבה יותר יציב בטווח הקצר, מה שיקטין את הסיכוי למכירת פאניקה כשהתיק מתרסק ל 50% מערכו (בתיק כבד מנייתית)..

הנקודה היא שמאז 72 זה לא תקופת יחוס מספקת. חוץ מזה, התנודתיות התקופתית של תיק 65% מניות תהיה איומה, הארי הראון הרבה יותר יציב בטווח הקצר, מה שיקטין את הסיכוי למכירת פאניקה כשהתיק מתרסק ל 50% מערכו (בתיק כבד מנייתית)..
אני מבין את הנושא הפסיכולוגי, אבל התיק של הארי בראון אינו רלבנטי לפני שנת 72 ' הוא תוצאה של ביטול סטנדרד הזהב

עריכה

דוגמא לתיק סולידי בדומה להארי אבל קצת פחות נעול על זהב ומזומן
https://www.portfoliovisualizer.com/backtest-asset-class-allocation?s=y&TotalBond2=40&portfolio3=Custom&portfolio2=Stocks/Bonds+(60/40)&portfolio1=Harry+Browne+Permanent+Portfolio&TIPS3=20&Commodities3=5&annualOperation=3&TotalStockMarket3=25&TotalStockMarket2=60&TotalStockMarket1=25&GlobalBond3=10&initialAmount=10000&FiveYearTBills3=20&endYear=2015&mode=2&inflationAdjusted=true&annualAdjustment=0&startYear=1972&Gold1=25&Gold3=5&rebalanceType=1&annualPercentage=3.0&LongTermBond1=25&TBills1=25&TBills3=15

נערך לאחרונה ב:
עדיין רואים שהארי בראון שומר על ערך הכסף ולא יורד בהרבה (יחס תשואה סיכון מעולה ביחס לשאר) אז הוא מתאים רק לאנשים שלא צריכים להגדיל את תיק ההשקעות שלהם בהרבה בכל שנה כדי לעמוד במטרותיהם

לדעתי הארי בראון הוא תיק לפרישה ולא לשלב צבירת הכסף וזאת מכיוון שלאורך זמן הוא מספק תשואה נמוכה יותר מתיקים אחרים.
הדבר הזה שונה בשלב הפרישה וזה בגלל המשיכה הקבועה מהתיק,במצב כזה סימולציית מונטה קרלו מראה שסטיית התקן הנמוכה של
תיק הארי בראון מקטינה את סיכון של "רצף נפילות" בתחילת השימוש בתיק בשלב הפרישה. ולכן הסיכון שיהיה צורך לחזור לעבוד כתוצאה
מירידה חדה של השוק בתחילת הפרישה קטנה.

בהתחלה הנטיה שלי הייתה בכיוון תיק 'הארי בראון', אחרי שקראתי את הפוסטים בבלוג 'התמונה הגדולה', ההסתכלות שלי קצת השתנתה.
מציעה לך לקרוא את הבלוג הזה, אולי זה יתן לך קצת תובנות לגבי ההתלבטות שלך.

בהתחלה הנטיה שלי הייתה בכיוון תיק 'הארי בראון', אחרי שקראתי את הפוסטים בבלוג 'התמונה הגדולה', ההסתכלות שלי קצת השתנתה.
מעולה, התיק הזה סכנת נפשות

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
A התייעצות פתיחת תיק בבית השקעות, זוג נשוי שוק ההון 12
A פתיחת תיק בבית השקעות זוג נשוי - התייעצות שוק ההון 1
A התייעצות לגבי בחירת ברוקר ותמהיל תיק שוק ההון 15
O התייעצות לגבי פתיחת תיק שוק ההון 1
T דעתכם על תיק השקעה + התייעצות שוק ההון 19
S תיק סולידי ראשון - התייעצות שוק ההון 11
Y פתיחת תיק עצמאי - התייעצות שוק ההון 0
E תיק עצמאי ראשון - התייעצות שוק ההון 9
Y התייעצות בעת בניית תיק השקעות שוק ההון 13
H התייעצות לגבי פתיחת תיק שוק ההון 18