• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

תיק השקעה לטווח ארוך - התייעצות

אופיר

משתמש רשום
דירוג
1
ברשותי תיק מניות ואג"ח בניהול אישי לטווח ארוך מאוד, כאשר החלוקה היא 60-40 לטובת המניות. התיק הוא די פשוט ואני מגדיל אותו ב 12K מדי שנה ומאזן אותו מחדש ל 60-40 , הוא מורכב מ:

1. תעודת סל VOO על ה S&P500 - בחרתי בה כיוון שהיא תעודת הסל עם העמלה הכי נמוכה 0.05%
2. אג"ח ממשלתי שקלי לטווח ארוך 1125400 (מח"מ 15, תשואה 2.15%)

התיק חשוף לסיכונים של הדולר כמובן, ושל עליית ריבית (אג"ח ארוך), לדעתי לפחות ברמה התיאורטית האג"ח השקלי הארוך מנטרל לכאורה את החשיפה לדולר מכיוון שזוהי ההשקעה הכי "קיצונית" שאני מכיר בשקל הישראלי. כמו כן ה S&P כולל בתוכו את 500 החברות הגדולות בארה"ב שאני מניח שגם חשופות למטבעות שונים מתוקף היותן תאגידי ענק כך שאני פחות מודאג מהעניין. התיק רץ כבר 3 שנים עם תשואה יפה ולאחרונה אני שואל את עצמי אם לא כדאי:

1. להגדיל את הסיכון המנייתי ל 70-30 (נכון אנחנו בשיא לכל הדעות, אבל תשואת האג"ח מגוחכת ולטווח ארוך זה כנראה ישתלם לי)
2. להחליף את האג"ח הנוכחי במח"מ ארוך יותר שנהיה זמין לאחרונה 1140193 (מח"מ 18, תשואה 2.5%)
3. להחליף את ה VOO בתעודת סל אחרת שצוברת דיבידנדים כדי להימנע ממיסוי מיותר (VOO מחלקת דיבידנדים 4 פעמים בשנה ואני משלם עליהם מס כמובן, כמו כן כשאעבור את סך ה 60K בתעודה אהיה חשוף למס ירושה האמריקאי)

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
5,821
לא כתבת מה גודל התיק, כתבת רק בכמה אתה מגדיל אותו כל שנה.

אם התיק קטן מאוד וניזון בעיקר מההגדלות האלה, באופן היסטורי תיק של 100% מניות עם הפקדה קבועה נתן תוצאות מצויינות כמעט בכל נקודת זמן.

אם התיק גדול מאוד וההפקדות החדשות כמעט לא משנות, אני באופן אישי ממש לא הייתי עובר ל- 70% מניות עכשיו. תחשוב שאנחנו חוטפים 1929 והולכים לך רוב החסכונות.

כל מה שבאמצע תלוי בך - סיבולת הסיכון, זמן השקעה, מטרת השקעה וכו.

TunaGolem

משתמש בכיר
דירוג
8,115
אם התיק גדול מאוד וההפקדות החדשות כמעט לא משנות, אני באופן אישי ממש לא הייתי עובר ל- 70% מניות עכשיו. תחשוב שאנחנו חוטפים 1929 והולכים לך רוב החסכונות.
בדוק שוב מה קרה למי שקנה את השוק בינואר 1929 ולא מכר.
לטווח ארוך מאוד

OnTheVerge

משתמש בכיר
דירוג
1,796
3. להחליף את ה VOO בתעודת סל אחרת שצוברת דיבידנדים כדי להימנע ממיסוי מיותר (VOO מחלקת דיבידנדים 4 פעמים בשנה ואני משלם עליהם מס כמובן, כמו כן כשאעבור את סך ה 60K בתעודה אהיה חשוף למס ירושה האמריקאי)

אישית, אני חושב שעבור משקיעים גלובלית, יש הבדל מסויים באיכות (גודל, דמי ניהול) בין VTI ו-VXUS לקרנות האיריות.
אולם במקרה של השקעה ב-S&P 500 בלבד, ההבדל הזה נראה לי יחסית קטן: VOO בעלת דמי ניהול של 0.04% לעומת VUSD (מחלקת של וונגארד) ו-CSPX (צוברת של iShares) עם דמי ניהול של 0.07%. שתי הקרנות האיריות הן קרנות גדולות מאוד של כ-20 מיליארד דולר.

לא ממליץ ולא מייעץ.

עש לילה

משתמש בכיר
דירוג
2,321
התיק רץ כבר 3 שנים עם תשואה יפה ולאחרונה אני שואל את עצמי אם לא כדאי:
1. להגדיל את הסיכון המנייתי ל 70-30 (נכון אנחנו בשיא לכל הדעות, אבל תשואת האג"ח מגוחכת ולטווח ארוך זה כנראה ישתלם לי)
אתה מביא כאן שתי סיבות מאוד לא נכונות להגדלת החשיפה המנייתית (זה שכבר 3 שנים התיק רץ יפה; וזה שתשואות האג"ח נמוכות מדי). הגדלת הפלח המנייתי אמורה להגיע, בין היתר, מתוך הבנה שסיבולת הסיכון שלך גבוהה משהערכת במקור. תשואות האג"ח לא רלוונטיות לשאלה הזו; והעובדה שחווית 3 שנים יפות בשוק בוודאי שלא מעידה על סיבולת הסיכון שלך.

אני באופן אישי ממש לא הייתי עובר ל- 70% מניות עכשיו. תחשוב שאנחנו חוטפים 1929 והולכים לך רוב החסכונות.
1) הוא כבר היום ב-60%. ההבדל לעומת 70% קטן יחסית.
2) האם ההתייחסות שלך לגבי "סיכון 1929" היא שונה עבור משקיע חדש ששוקל להיכנס היום עם 70% מניות, לעומת משקיע ותיק שכבר נמצא בשוק עם 70% מנכסיו? (נניח ששניהם לא חוו משבר רציני אז לא לגמרי ברור איך יתנהגו.)

TunaGolem

משתמש בכיר
דירוג
8,115
בחרתי בה כיוון שהיא תעודת הסל עם העמלה הכי נמוכה 0.05%
  1. למה לא קרן סל רחבה יותר וזולה יותר כמו ITOT?
  2. למה אתה מוותר על כל שאר השווקים בעולם?
התיק רץ כבר 3 שנים עם תשואה יפה
אני מציע שתשווה לאלטרנטיבה פשוטה יותר כמו הביצועים של VT+VUSTX, ולשאול את עצמך האם ההפרש מקרי. אתה יכול להשתמש ברטרולייזר.

להגדיל את הסיכון המנייתי ל 70-30 (נכון אנחנו בשיא לכל הדעות, אבל תשואת האג"ח מגוחכת ולטווח ארוך זה כנראה ישתלם לי)
אם כל המטרה של האג"ח היא לגדר מט"ח, יש דרכים יעילות להמר על השקל בלי להכנס לפוזיציה גדולה באג"ח ארוכות.
אם יש מטרה אחרת, מהי?

להחליף את האג"ח הנוכחי במח"מ ארוך יותר שנהיה זמין לאחרונה 1140193 (מח"מ 18, תשואה 2.5%)
  1. כמה מס תשלם על הסיפור?
  2. אם זו האסטרטגיה, אולי כדאי לבנות סולם אג"ח כדי שלא להתמסות בכל פעם מחדש.
להחליף את ה VOO בתעודת סל אחרת שצוברת דיבידנדים כדי להימנע ממיסוי מיותר
בחשבון חייב ההבדל בתשואות נמצא זניח, אבל אני מציע שתבדוק בעצמך עם ההנחות שלך בגליון של @adamshalev .

אופיר

משתמש רשום
דירוג
1
א כתבת מה גודל התיק, כתבת רק בכמה אתה מגדיל אותו כל שנה.

אם התיק קטן מאוד וניזון בעיקר מההגדלות האלה, באופן היסטורי תיק של 100% מניות עם הפקדה קבועה נתן תוצאות מצויינות כמעט בכל נקודת זמן.

הגיוני חתול, גודל התיק הוא כ 120K, כך שהוא קטן יחסית לתוספת השנתית, תודה.

אולם במקרה של השקעה ב-S&P 500 בלבד, ההבדל הזה נראה לי יחסית קטן: VOO בעלת דמי ניהול של 0.04% לעומת VUSD (מחלקת של וונגארד) ו-CSPX (צוברת של iShares) עם דמי ניהול של 0.07%. שתי הקרנות האיריות הן קרנות גדולות מאוד של כ-20 מיליארד דולר.

תודה, אבדוק את ה CSPX
אתה מביא כאן שתי סיבות מאוד לא נכונות להגדלת החשיפה המנייתית (זה שכבר 3 שנים התיק רץ יפה; וזה שתשואות האג"ח נמוכות מדי). הגדלת הפלח המנייתי אמורה להגיע, בין היתר, מתוך הבנה שסיבולת הסיכון שלך גבוהה משהערכת במקור. תשואות האג"ח לא רלוונטיות לשאלה הזו; והעובדה שחווית 3 שנים יפות בשוק בוודאי שלא מעידה על סיבולת הסיכון שלך.

עש לילה, ידוע לי. אף אחד לא יכול לדעת בוודאות מה סיבולת הסיכון שלו עד שהוא לא מתרסק ביחד עם השוק אבל אני מסתכל על התיק פעם בשנה והכוונה היא להחזיק אותו לעשרות שנים קדימה, אולי לפרישה לפנסיה. אני לא בא לטפוח לעצמי על השכם בשל השנים היפות, ידוע לי שיגיעו פחות מוצלחות מאלה.

• למה לא קרן סל רחבה יותר וזולה יותר כמו ITOT?
  • למה אתה מוותר על כל שאר השווקים בעולם?

ואללה, לא סגור על זה, אבל נראה לי שה S&P נותן פיזור מספק, לא רוצה ל"התפזר" יותר מדי, אבל שוב, מודה שלא חקרתי את זה לעומק יותר מדי

אני מציע שתשווה לאלטרנטיבה פשוטה יותר כמו הביצועים של VT+VUSTX, ולשאול את עצמך האם ההפרש מקרי.

לא הצלחתי להבין את כוונתך, להשוות את S&P ל Total world? ואת האג"ח הישראלי לאמריקאי?

אם כל המטרה של האג"ח היא לגדר מט"ח, יש דרכים יעילות להמר על השקל בלי להכנס לפוזיציה גדולה באג"ח ארוכות.
אם יש מטרה אחרת, מהי?

המטרה בגדול היא להחזיק שני אפיקים מניבים, שמאזנים אחד את השני כמה שיותר, כך שאם אחד יורד, השני עולה. לכן האיזון מחדש ל 60-40 אמור כביכול לגרום לך לקנות אפיק אחד יותר כשהוא זול ופחות כשהוא יקר. אשמח להיכנס איתך לדיון בנושא האם האג"ח הארוכות אכן מאזנות את המניות.
  • כמה מס תשלם על הסיפור?
  • אם זו האסטרטגיה, אולי כדאי לבנות סולם אג"ח כדי שלא להתמסות בכל פעם מחדש.
עוד לא יודע, קודם אמור להשתחרר קופון ריבית, אני אשלם עליו מס ואז יהיה יותר ברור, אני מניח שאפשר לחשב את זה כבר עכשיו, אבל מכיוון שקניתי כל שנה זה קצת מורכב. סולם אג"ח למיטב זכרוני זה לקנות בקופונים של האג"חים הקצרים, אג"חים ארוכים יותר, איך זה בדיוק משפיע על המס?

בחשבון חייב ההבדל בתשואות נמצא זניח

עשיתי חישוב באקסל, אחרי 10 שנים יש הבדל של 4% בתשואה לטובת CSPX

benor2017

משתמש ותיק
דירוג
188

TunaGolem

משתמש בכיר
דירוג
8,115
לא הצלחתי להבין את כוונתך, להשוות את S&P ל Total world? ואת האג"ח הישראלי לאמריקאי?
התכוונתי להשוות לאסטרטגיה שלא בוחרת הטיות שוק.

המטרה בגדול היא להחזיק שני אפיקים מניבים, שמאזנים אחד את השני כמה שיותר, כך שאם אחד יורד, השני עולה.
  1. ומה זה ייתן לך?
  2. לא עובד עם אג"ח ישראליות. ראה בפרופיל שלי.
סולם אג"ח למיטב זכרוני זה לקנות בקופונים של האג"חים הקצרים, אג"חים ארוכים יותר
הרעיון הוא להחזיק כמה אגרות, ולשמור על המח"ם. פעם בכמה שנים מוכרים רק את הקצרה ביותר וקונים את הארוכה. קופונים הולכים לארוכה.

איך זה בדיוק משפיע על המס?
פחות מכירות (לא מוכרים הכל בכל פעם שיש אגרת חדשה).

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
5,821
1) הוא כבר היום ב-60%. ההבדל לעומת 70% קטן יחסית.
ובאינדוקציה... :)

2) האם ההתייחסות שלך לגבי "סיכון 1929" היא שונה עבור משקיע חדש ששוקל להיכנס היום עם 70% מניות, לעומת משקיע ותיק שכבר נמצא בשוק עם 70% מנכסיו? (נניח ששניהם לא חוו משבר רציני אז לא לגמרי ברור איך יתנהגו.)
אני לא מפצל לפי חדש/ותיק אלא לפי מטרת ההשקעה. לדוגמה אם מישהו כבר חסך מספיק לפרישה מוקדמת, זה נראה לי ממש מיותר לשים 70% על מניות ולקוות שלא תהיה מפולת. זו לא תחרות ולא צריך לנצח אף אחד במי הרוויח יותר.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
13,498
זה נראה לי ממש מיותר לשים 70% על מניות ולקוות שלא תהיה מפולת
תלוי... אם יש לך 60 שנות פרישה אתה תצטרך אחוז מאוד גבוה של מניות.

אולי כדאי לך להתחיל נמוך (60 נגיד) ולעלות עם הזמן. אבל אתה תצטרך אחוז גבוה אם אתה רוצה שישרוד לך 50-60 שנה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Or David תיק השקעה גדול ברוקרים ופלטפורמות מסחר 10
י תיק השקעות משולב חיסכון\השקעה עבור הילדים - ניהול שוק ההון 14
T דעתכם על תיק השקעה + התייעצות שוק ההון 19
9 תיק השקעה ראשון שוק ההון 3
ס מהו תיק ההשקעות האחד + השקעה בקרקע שוק ההון 2
R לקראת תיק השקעה ראשון שוק ההון 6
ת תיק לא ממוסה - השקעה בכל העולם בשקלים שוק ההון 1
F תיק השקעות < $100K או השקעה דרך IRA שוק ההון 10
גירסה 2 תיק השקעה, שאלות על אג"ח שוק ההון 4
O תיק השקעה ראשון ומספר שאלות שוק ההון 20
Flashmob תיק ראשוני - השקעה במט"ח? שוק ההון 6
C מבולבל- מה היתרונות/חסרונות/הבדלים בין השקעה בקרנות נאמנות לבין תיק השקעות בבנק? שוק ההון 2
J בחירת תיק השקעה לכניסה לשוק שוק ההון 31
עפר פרידמן שוקלד מריר תיק השקעה "רגיל" + IRA שוק ההון 13
ש התלבטויות ובקשה לתובנות לגבי בניית תיק השקעה שוק ההון 21
koni קופת גמל IRA-המשך השקעה מול תיק רגיל ופנסיה דרך ביטוח מנהלים? שוק ההון 5
א תיק השקעות - השקעה פסיבית שוק ההון 12
ע מחקרים המשווים השקעה בקרנות/ניהול תיק למדדים שוק ההון 3
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 23
YizhakF תיק השקעות או קופת גמל IRA ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
McMurphy הנפקת תלוש לעוזרת - האם חייב לפתוח תיק במע״מ? צרכנות פיננסית 9
adamshalev תיק מנוהל על ידי Gerber Kawasaki שוק ההון 37
א איך הייתם בונים תיק ראשוני פשוט? שוק ההון 14
pasta חוות דעת על תיק השקעות חדש שוק ההון 11
D חווד תיק השקעות - קונספט 2 - dor22 שוק ההון 0
D חוות דעת תיק השקעות - התיק של DOR22 שוק ההון 16
ד תיק השקעות לפנסיונר שוק ההון 6
ח תיק השקעות מנייתי ורכישת דירה שוק ההון 6
א הערות על שיטת עבודה עם תיק ממוסה, עסק עצמאי, חיסכון פנסיוני ומה שבניהם שוק ההון 16
D חווד תיק השקעות שוק ההון 17
H תיק השקעות דיגיטלי שוק ההון 3
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
נ תיק השקעות עם אזרחות אמריקאית שוק ההון 13
E שאלה בנוגע לפתיחת תיק אצל ברוקר זר בנוסף לברוקר ישראלי ברוקרים ופלטפורמות מסחר 3
T חוו"ד תיק השקעות שוק ההון 12
FOUAD עדכון תיק פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
S חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 6
N מה אתם... הייתם עושים ? - רוצה לעבור מניהול תיק בבנק שוק ההון 0
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
פ קופצת למים - רגע לפני פתיחת תיק השקעות שוק ההון 6
A פתיחת תיק השקעות שוק ההון 1
מ תיק השקעות ארה"ב + בינלאומי? שוק ההון 7
I חו"ד על תיק השקעות (IB) שוק ההון 5
L תיק השקעות ראשון - כמה שאלות שוק ההון 3
M תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 9
C תיק משולב עם חסכון ילדים שוק ההון 22