• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות על תיק קיים

ladiswashroom

משתמש רשום
דירוג
1
שלום לכולם, מקווה שכולם בסדר בימים אלו.
אשמח לקבל את עזרתכם בנוגע להמשך התכנון של התיק שלי.
כמה נתונים עלי.
רקע:
בן 27, סטודנט שנה שלישית לתואר כפול, גר עם הבת זוג לא משלם שכר דירה (דירה של המשפחה), הוצאות חודשיות באזור ה3 אלף +- כולל ביטוחים דלק וכו.
לאחר שהשתחררתי לפני מספר שני החלטתי להיכנס לעולם ההשקעות שמעניין אותי מאוד. רגע לפני שלקחתי קורס מסחר יומי כמו כל החברים שלי.. החלטתי לקרוא את כל הסולידית, מאז עברו מספר שנים והצלחתי לחסוך לפעמים יותר ולפעמים פחות. ככל שעבר הזמן נכנסתי עוד יותר לעולם ההשקעות גם במסגרת לימודי התואר שלו וקורסים כמו מימון חברות אלו קורסים שהייתי מרותק אליהם (אגיע לזה בהמשך)
כרגע אני עובד בתחום שקשור להשקעות, לומד על זה המון, קורא את הספר על וורן באפט, שומע המון פודקסטים בנושא ובורח משרלטנים, ובכללי צורך כל תוכן ערכי בנושא ובשאיפה לעסוק בו בעתיד בצורה אמיתית ורצינית עם היבטים שקשורים לתחום שאני לומד.
מעדכן כי באמת פספסתי - אני עובד בשתי עבודות, אחת בבית השקעות כלשהו שבו אני מקבל עבור חצי משרה 5K ובמסעדה (שתקופה ארוכה הייתה סגורה) שבה אני מקבל עוד באזור 1000 +- ובין לבין משלב עוד כל מיני עבודות מזדמנות מעיסוקים שיש לי (לא קשור בכלל לעולם ההשקעות)
כלומר סה"כ מכניס בחודש טוב בין 7-8 ובחודש "חלש" 5K.
כן יש לי איזו חשיבה לעזוב את העבודה ה"אמיתית" בעיקר מסיבות אישיות של יחסי אנוש וסיפוק.

בכל מקרה מתוך המסקנות מקריאת החומרים השקעתי בשלוש ניירות ואת הנייר הרביעי (SMH) הוספתי לאחר הכרות בנושא הסמי קונדקטור.

שם נייר​

מספר נייר​

מטבע​

כמות נוכחית​

שווי נוכחי​
MS ACWI אשס.חוץ​

1159235​

שקל חדש 000​

801​
241,181.10​

קסם KTF תל גוב- צמודות2-5​

5113329​

שקל חדש 000​

17444​
20,482.74​
Vanguard Small-Cap Value Etf​

60062924​

דולר אמריקאי 001​

31​
21,592.10​
Vaneck Semiconductor Etf​

60605714​

דולר אמריקאי 001​

80​
66,795.54​

תשואה נכון לזמן זה של התיק היא :33% אך אני יודע שכמו שזה עולה זה יכול גם לרדת וגם בירידה של 90% אוכל לישון טוב בלילה.
במהלך השנה כל חודש בהוראת קבע אני מכניס עוד 500 שקל וקונה עוד קצת מהACWI או מהSMH למה? כדי להכריח את עצמי לחסוך עוד קצת.
יש עוד סכום מסויים בעו"ש שהוא בעיקר למחייה ולאחר כל המענקים מהמילואים מאמין שאוכל להכניס עוד סכום נחמד.
מעבר לזה זכיתי במחיר למשתכן ובעתיד להחזיק גם בדירה להשקעה.

מטרת התיק:
המטרה שלי מהתיק בהתחלה הייתה לעשר שנים, אבל כפי איך שזה נראה עכשיו אני לא רואה צורך למשוך את הכסף. כן כנראה שאזדקק לסכום מסוים בשביל החתונה, קניית הדירה מהמחיר למשתכן והוצאות עתידיות של הקמת משפחה. כמובן שהשאיפה זה לגעת בכסף הזה במוצא אחרון ולשמור אותו להמשך כדי להנות מהאפקט של הריבית דריבית.

תהיות להמשך:
1.
חשבתי לשנות קצת את ההשקעות העתידיות, סוג של לנסות להבטיח הכנסות גם במקרה שהשוק ירד, האופציות הם להלן: 1. להשקיע בסחורות שהמתאם שלהם לשוק הוא נמוך מאוד. 2. להשקיע במניות שמחלקות דיבידנד אני יודע שהן חלק מהשוק וכשהשוק יורד גם הן יורדות אבל בסופו של דבר יש מהם תזרים קבוע (שלצערי ממוסה אבל עדין קבוע) ולקבל כל רבעון תשלום קבוע זה כסף בכיס מאשר כסף על הנייר. המטרה לא למכור את הניירות שלי כדי לממן את ההשקעה החדשה אלא להשקיע את הכספים החדשים שאכניס למניות כאלה.
אני יודע שרוב הפורום פה לא בעד, אבל כן אשמח לשמוע מה אפשר לעשות.
3. קרנות רייט שמשקיעות בנדלן, הן עדין נסחרות בבורסה אז זה לא פותר לגמרי את הבעיה.
אין לי כוונה להשקיע בביטקויין או בדברים כאלה, אולי אני טועה?

2. כמו שאמרתי למעלה תחום עולם ההשקעות מעניין אותי מאוד, תחום מימון החברות עוד יותר מעניין אותי. אני שומע את הפודקסט "Money talks" ואני מאוד אוהב אותו ומאוד חושב שאמיל גולדפרב הוא בחור רציני שאפשר ללמוד ממנו הרבה, לכן חשבתי לקחת את הקורס שלהם שמלמד כיצד להשקיע במניות ערך ולנתח את החברה מאפס. למדתי את זה בקורס אבל בצורה דיי שטחית (ועם מרצה דיי גרוע) אבל ממה התאהבתי בזה. כן אני יודע שזה לא הדעה הרווחת בפורום וזה לנסות להשיג תשואה עודפת, אבל (ופה האבל הגדול) מבחנתי זה השקעה ללמידה ואם אצליח קצת אז מה רע ואם לא אז לפחות למדתי.
בסופו של דבר זה מתבסס על הרעיונות של באפט ולא על מסחר יומי וכל מיני דברים כאלה ואחרים.
אשמח לשמוע את דעתכם? לא לצרוח עלי :lol::lol:

3. חשבתי להעביר את הנייר שיש לי על ACWI שהוא שקלי אל הנייר שנסחר בדולרי ולנטרל את השפעת המטבע, מה דעתכם? האם זה אפשרי? האם זה כדאי כי אז אצטרך לשלם במכירה ואולי זה לא ככ חכם..

4. מקווה שלא שכחתי כלום, במידה וכן אשמח לענות על כל שאלה.

תודה רבה.

נערך לאחרונה ב:
חשבתי להעביר את הנייר שיש לי על ACWI שהוא שקלי אל הנייר שנסחר בדולרי ולנטרל את השפעת המטבע
זה לא ישנה כלום. קרא פה

ברוך הבא :)

השנקל שלי:
לא פירטת (או שפספסתי?) אם אתה עובד וכמה מכניס. הסיבה לשאלה הזאת היא שכתבת:
חשבתי לשנות קצת את ההשקעות העתידיות, סוג של לנסות להבטיח הכנסות גם במקרה שהשוק ירד
כיוון שאתה בן 27, אני מניח שאתה עדיין בשלב הצבירה (או אפילו לפניו אם אתה עדיין לומד כמו שאני מבין מהתיאור), לכן לא בטוח שבשלב הזה כדאי לך לעשות שינויים עבור הבטחת הכנסות, כי לרוב זה יגיע עם מחיר של איבוד תשואה (בממוצע).
בהצלחה!

לדעתי:
שכח מכל מה שכתבת.
תתרכז בתואר/ים.
גם אותי פיננסים מאוד מעניינים, אני מאוד אוהב לחקור ולקרוא, העולם קוסם לי. די נשאבתי לעולם ולא הצלחתי להתמיד בלימודי התואר כי מצאתי את עצמי משקיע יותר זמן ומחשבה בעולם הפיננסי (הסיבה העיקרית לכשלון בתואר היותי מפונה מקריית שמונה ולימודים מרחוק - אבל גם חוסר ההשקעה שלי באה לידי ביטוי כמובן).
להעביר 500 שקל בחודש זה נחמד, אבל במהות זה לא מה שיהפוך אותך לעשיר או עני.
ציינת פה מגוון אפשרויות שלא כל כך הגיוניות, לדעתי. מצד אחד קרנות רייט, דיבידנדים וכד. מצד שני, ללמוד ולהשקיע בניתוח מניות והשקעה במניות שלא מוערכות כראוי (לדעתך).
די נוגד אחד את השני. בכל אופן אף אחת מהאופציות לא באמת מגנה עליך ממפולת בשוק ההון למקרה שתרצה להוציא כסף עבור חתונה או קניית דירה.
בכל מקרה מתוך המסקנות מקריאת החומרים השקעתי בשלוש ניירות ואת הנייר הרביעי (SMH) הוספתי לאחר הכרות בנושא הסמי קונדקטור.
למה SMH? אם זכור לי נכון יש קרנות מחקות בדמי ניהול זולים יותר ועם פיזור טוב יותר. מה היה השיקול? ואיך השיקול הזה מתחבר לכל מה שכתבת בפוסט על הרצון להתגונן וכד'?
להשקיע בסקטור ספציפי ממש לא תואם את שאר הדברים שציינת בפוסט.

יש לך צבירה נהדרת לגילך והראש במקום הנכון. תמשיך להשקיע (הן בלימודים והן כספית). אבל תנסה להתמקד, לדעתי. העולם הזה כל כך מסקרן ולמי שיש תשוקה לעניין, קל מאוד להתפזר ולרצות כל כך הרבה דברים שונים, אני מזדהה איתך.

לאחר ההתנסויות שלי בשנים האחרונות החלטתי שאני משקיע רק בקרנות מחקות. הגדרתי מטרה, טווח השקעה, וכד'. מציע לך גם כן לחשוב על טווח השקעה, מידת סיכון שאתה מוכן לקחת, ובכלל לחשוב מה המטרה האמיתית שלך?

זה לא ישנה כלום. קרא פה

תודה רבה.

ברוך הבא :)

השנקל שלי:
לא פירטת (או שפספסתי?) אם אתה עובד וכמה מכניס. הסיבה לשאלה הזאת היא שכתבת:

כיוון שאתה בן 27, אני מניח שאתה עדיין בשלב הצבירה (או אפילו לפניו אם אתה עדיין לומד כמו שאני מבין מהתיאור), לכן לא בטוח שבשלב הזה כדאי לך לעשות שינויים עבור הבטחת הכנסות, כי לרוב זה יגיע עם מחיר של איבוד תשואה (בממוצע).
בהצלחה!
נכון אתה צודק, עדכנתי.
תודה רבה על התשובה, אני לא מתכוון לעשות שינויים במה שקיים אלא במה שעוד לא קיים.

לדעתי:
שכח מכל מה שכתבת.
תתרכז בתואר/ים.
גם אותי פיננסים מאוד מעניינים, אני מאוד אוהב לחקור ולקרוא, העולם קוסם לי. די נשאבתי לעולם ולא הצלחתי להתמיד בלימודי התואר כי מצאתי את עצמי משקיע יותר זמן ומחשבה בעולם הפיננסי (הסיבה העיקרית לכשלון בתואר היותי מפונה מקריית שמונה ולימודים מרחוק - אבל גם חוסר ההשקעה שלי באה לידי ביטוי כמובן).
להעביר 500 שקל בחודש זה נחמד, אבל במהות זה לא מה שיהפוך אותך לעשיר או עני.
ציינת פה מגוון אפשרויות שלא כל כך הגיוניות, לדעתי. מצד אחד קרנות רייט, דיבידנדים וכד. מצד שני, ללמוד ולהשקיע בניתוח מניות והשקעה במניות שלא מוערכות כראוי (לדעתך).
די נוגד אחד את השני. בכל אופן אף אחת מהאופציות לא באמת מגנה עליך ממפולת בשוק ההון למקרה שתרצה להוציא כסף עבור חתונה או קניית דירה.

למה SMH? אם זכור לי נכון יש קרנות מחקות בדמי ניהול זולים יותר ועם פיזור טוב יותר. מה היה השיקול? ואיך השיקול הזה מתחבר לכל מה שכתבת בפוסט על הרצון להתגונן וכד'?
להשקיע בסקטור ספציפי ממש לא תואם את שאר הדברים שציינת בפוסט.

יש לך צבירה נהדרת לגילך והראש במקום הנכון. תמשיך להשקיע (הן בלימודים והן כספית). אבל תנסה להתמקד, לדעתי. העולם הזה כל כך מסקרן ולמי שיש תשוקה לעניין, קל מאוד להתפזר ולרצות כל כך הרבה דברים שונים, אני מזדהה איתך.

לאחר ההתנסויות שלי בשנים האחרונות החלטתי שאני משקיע רק בקרנות מחקות. הגדרתי מטרה, טווח השקעה, וכד'. מציע לך גם כן לחשוב על טווח השקעה, מידת סיכון שאתה מוכן לקחת, ובכלל לחשוב מה המטרה האמיתית שלך?
תודה רבה על התשובה,
מצטער לשמוע שאתה מפונה, שתחזור במהרה הביתה!
מלבד ההתקדמות האישית שלי שקשורה ללימודים אני משקיע בתארים וגם מיישם את מה שאני לומד בדברים אחרים.
- אין לי ספק ש500 שקל זה חביב ולא יותר מידי אבל זה להרגיל את עצמי להכניס סכום מסוים כל חודש שבעתיד יגדל, זה יותר לפן הפסיכולוגי.
- אני יודע שיש ניגודים, אני זרקתי פה לאוויר דברים וחושב בקול.. בגלל שאני דיי מבולגן פתחתי כאן לשמוע את דעתכם. אין לי ספק שעל אף שהמטרה העיקרית שלי היא להגן על מפלה של השוק, מה שהצעתי (אולי למעט הסחורות?) לא יגנו עלי מפני הנפילה באמת.
- הסיבה שבחרתי בSMH זה כי זה דרך גוף גדול (VanEck), דמי ניהול לא גבוהים במיוחד (0.35), פיזור שמבחנתי היה לי טוב (לא יותר מידי ולא קצת מידי ולא רק באינבידיה למשל). אין קשר לSMH לגבי השיקול שלי את הSMH סתם שיתפתי שהכנסתי אותו שנה לאחר פתיחת התיק כדי להגדיל את התשואה יחד עם זה שזה סקטור שיש הכרות אליו.
- מעבר ללמידה של השקעות פונדמנטליות שזה פשוט מעניין אותי גם אם זה יהיה רק לתיאוריה, אין לי כוונה לעבור למסחר יומי גם אם אני שומע על חברים שעושים עוד כמה שקלים כל חודש..
- בנוגע לשאלה הגדולה ביותר, טווח ההשקעה - עשר שנים בינתיים כי בסופו של דבר אצטרך את הכסף כמו שאמרתי לדירה אז בהכרח אצטרך לחתוך (:() את התיק, מידת הסיכון - מבחנתי ידעתי שמה שאני שם שם יעלם, כן זה לא מעט אבל ידעתי שאני יודע שאוכל לחיות גם עם מה שיש לי בעו"ש. המטרה האמיתית שלי להיות מאושר, הא ולטייל בעולם חחח...

האם תצטרך לשים הון עצמי שלך על הדירה שזכית בה? או שההורים הולכים לממן את זה?

בהנחה שאתה הולך לשם כסף זה הזמן להתחיל להפנות כספים חדשים לקרן כספית ולהפסיק להשקיע זמנית בבורסה.

אם אתה אמור לקחת משכנתא בקרוב והחיסכון החודשי שלך לא יספיק לזה ייתכן שכדאי למכור חלק מהמניות כדי לנעול רווחים ולשמור את הכסף בצד.

כסף שאתה צריך בזמן הקצר לא יכול להיות במוצר תנודתי כמו מניות.

האם תצטרך לשים הון עצמי שלך על הדירה שזכית בה? או שההורים הולכים לממן את זה?

בהנחה שאתה הולך לשם כסף זה הזמן להתחיל להפנות כספים חדשים לקרן כספית ולהפסיק להשקיע זמנית בבורסה.

אם אתה אמור לקחת משכנתא בקרוב והחיסכון החודשי שלך לא יספיק לזה ייתכן שכדאי למכור חלק מהמניות כדי לנעול רווחים ולשמור את הכסף בצד.

כסף שאתה צריך בזמן הקצר לא יכול להיות במוצר תנודתי כמו מניות.
הי משה,
חלק מהכספים ההורים שלי ושל בת הזוג יעזרו לממן למרות שמדובר על סכום לא גבוה יחסית לקניית דירה שלא במחיר למשתכן (בערך 120 אלף ש"ח)
הכספים החדשים שנכנסים לתיק ההשקעות באמת מופנים כעת לאפיק סולידי יותר כמו אגח שחלק מהתיק בנוי ממנו, יש גם לזכור שמדובר על עוד זמן רב יחסית עד תחילת הפרויקט ותשלום עבור הדירה.

תודה אבל על העצה אקח לתשומת ליבי.

זה לא ישנה כלום. קרא פה

חתול לילה בנוגע לאשכול הזה, אני מבין שאין הבדל מבחינת התשואה שהוא נותן. אבל מה בנוגע לדמי הניהול?
אם אני לא טועה (יתכן שכן) דמי הניהול בקרן האמריקאית עומד על 0.03% בעוד שבישראלית מדובר על 0.2% זה פער מאוד משמעותי.

או שאני לא משווה נכון אבל נראה שהתעודה הישראלית : https://www.globes.co.il/portal/instrument.aspx?instrumentid=276604
והתעודה האמריקאית : https://www.ishares.com/us/products/239600/ishares-msci-acwi-etf

לא עושות את אותו הדבר - האומנם?

נערך לאחרונה ב:
קודם כל זה לא פער משמעותי. שנית, לקרנות איריות יתרונות שמפצים על דמי הניהול. חפש קצת בפורום.

אתה משווה בשקלים מול דולרים. לא ככה משווים.
השאלה שלי האם בכלל יש לי מה להעביר את הכספים שלי שכרגע בקרן הישראלית אל הקרן האירית/אמריקאית?

מזא לא ככה משווים? אני ממיר את הדולר לשקל ורואה אם הם שווים, לא?

השאלה שלי האם בכלל יש לי מה להעביר את הכספים שלי שכרגע בקרן הישראלית אל הקרן האירית/אמריקאית?
אתה כבר בקרן אירית (חוץ מזה שקנית אותה בשקלים) אז אני לא רואה שום יתרון בהעברה למשהו אחר.

מזא לא ככה משווים? אני ממיר את הדולר לשקל ורואה אם הם שווים, לא?
האם ככה השווית את הגרפים? כתוב מספרים ונראה אם החישוב שלך נכון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
pyrocks התייעצות לגבי מכירת תיק קיים במעבר לתיק פאסיבי שוק ההון 29
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
A התייעצות פתיחת תיק בבית השקעות, זוג נשוי שוק ההון 12
A פתיחת תיק בבית השקעות זוג נשוי - התייעצות שוק ההון 1
A התייעצות לגבי בחירת ברוקר ותמהיל תיק שוק ההון 15
O התייעצות לגבי פתיחת תיק שוק ההון 1
T דעתכם על תיק השקעה + התייעצות שוק ההון 19
S תיק סולידי ראשון - התייעצות שוק ההון 11
Y פתיחת תיק עצמאי - התייעצות שוק ההון 0
E תיק עצמאי ראשון - התייעצות שוק ההון 9
Y התייעצות בעת בניית תיק השקעות שוק ההון 13
H התייעצות לגבי פתיחת תיק שוק ההון 18