• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות לגבי אינטרס של מנהלי תיק ההשקעות בבנק

אופיר המשקיע

משתמש סולידי
דירוג
8
היי חברים רציתי להתייעץ לגבי נושא שהעסיק אותי הרבה זמן
אני בן 25 ומשקיע בשוק ההון דרך יועץ השקעות בבנק שלי
התיק מפוזר היום 50\50 בין מניות ואגח"ים
לאורך השנים הייתי מתייעץ עם יועץ ההשקעות לגבי השקעות כאלה ואחרות ובדרך כלל מקבל את הצעתו, בשנים האחרונות בעקבות קריאה של חומרים מבלוג הסולידית ואתרים נוספים נחשפתי לראיון ההשקעה הפסיבית והתחלתי לכוון את היועץ לכיוון השקעה בקרנות מחקות מדד בעיקר, מתוך כוונה להוריד את דמי הניהול המשולמים (מעבר לדמי הניהול לבנק עצמו).

אבל היה נושא אחד שהיועץ כל הזמן התעקש איתי ולא הצלחתי לשכנע אותו אחרת, והוא למכור את קרנות הנאמנות של האגחים שלי ולהחליף אותם בקרנות מחקות מדד של אגחים (דוגמאת תל בונד) .
והשאלה שלי היא למה ?
לימים קראתי על נושא שנקרא "עמלת הפצה" והתחלתי לחשוד שליועץ יש אינטרס להשאיר את מרבית הכסף שלי (ואכן מדובר במרבית הכסף) בקרנות נאמנות כדי לקבל את אותה עמלת הפצה.
מישהו מבין ויכול להאיר את עיניי בנושא ?

מצורפת תמונה של חלק מקרנות הנאמנות :
http://www.siz.co.il/my.php?i=hlvmzkyfkmzj.jpg

תודה !!

ולא הצלחתי לשכנע אותו אחרת,
אתה לא צריך לשכנע אותו או להשקיע אפילו שניה אחת בלנסות לשכנע אותו.
שהוא יעשה בחייו מה שהוא רוצה, ואתה תעשה בחייך מה שאתה רוצה.
אתה לא זקוק לאישור ממנו או מאף אחד אחר, וחבל על הזמן שאתה מבזבז על זה.

והשאלה שלי היא למה ?
לימים קראתי על נושא שנקרא "עמלת הפצה" והתחלתי לחשוד שליועץ יש אינטרס להשאיר את מרבית הכסף שלי (ואכן מדובר במרבית הכסף) בקרנות נאמנות כדי לקבל את אותה עמלת הפצה.

מצורפת תמונה של חלק מקרנות הנאמנות :
http://www.siz.co.il/my.php?i=hlvmzkyfkmzj.jpg
איזה תיק מגניב. יש לך יועץ יצירתי. הוא מפנק את כולם בעמלות יפיפיות. לרוע מזלך זה על חשבונך :'(

אתה לא צריך לשכנע אותו או להשקיע אפילו שניה אחת בלנסות לשכנע אותו.
שהוא יעשה בחייו מה שהוא רוצה, ואתה תעשה בחייך מה שאתה רוצה.
אתה לא זקוק לאישור ממנו או מאף אחד אחר, וחבל על הזמן שאתה מבזבז על זה.

תוכלו בבקשה להאיר את עיניי ?
כלומר האם באמת הקרנות האלה שאני מחזיק הן מיותרות ? האם כדאי לי להחליף אותם בקרנות מחקות עם עמלות נמוכות יותר ? והאם בכללי כדאי לי פשוט להפסיק לעבוד עם יועץ השקעות בבנק ?

כלומר האם באמת הקרנות האלה שאני מחזיק הן מיותרות ? האם כדאי לי להחליף אותם בקרנות מחקות עם עמלות נמוכות יותר ? והאם בכללי כדאי לי פשוט להפסיק לעבוד עם יועץ השקעות בבנק ?

לדעתי התשובה לכל השאלות היא כן

יש כמה תשובות מאוד פשוטות.

קרנות אקטיביות משמען שמישהו באמת מנסה לנצח את המדד. כלומר מישהו למד, השקיע, חושב כדי לעזור לך להשיג תשואות טובות יותר. אני מאמין שבאיזשהוא מקום יש פגיעה באגו להגיד ליועץ השקעות שאתה רוצה מחקה מדד. כי אז מה בעצם איתו? מיותר.

קרנות אקטיביות עולות כסף, וזאת בנוסף לדמי ניהול הנגבים באחוזים מכלל התיק בבנק (לעומת סכום קבוע בבית השקעות למשל). אני לא מאמין שיועצי השקעות בבנק זה 100% אינטרס אבל מצד שני הם גם לא מייצגים 100% אותך, ופה הבעיה. אנקדוטה: כשאני הוצאתי את הכסף מהבנק ומקרנות הנאמנות האקטיביות היועצת אמרה לי בטלפון: ״אם אתה חושב שתוכל להסתדר לבד אז בהצלחה״. להמחיש לך את חומרת המצב.

לגבי ההשלכות המעשיות של זה מבחינתך, זאת החלטה שלך.

תמצות שיחה שהייתה לפני כשנה בבנק כלשהו (בו רוב משפחתי מנהלים את חשבונותיהם):

אני: בגדול אני מעוניין לשמוע אילו עמלות אתם מציעים, אני בגישה של תיק פסיבי מבוסס קרנות מחקות
היועץ: בוא ותשמע מה אנחנו מציעים.
אשתי: בוא נשמע מה הם מציעים.
אני: בסדר.

היועץ: אנחנו מציעים תיק שמתבסס על קרנות מחקות וקצת "תיבול" עם סקטורים וקרנות אקטיביות על אג"ח קונצרני ועל זה כמה מניות ספציפיות שמחלקת האנליזה של הבנק ממליצה.
אני: למה אתם חושבים שאתם ומנהלי הקרנות יודעים יותר מהשוק?
היועץ: אני מסכים אתך שבשוק העולמי אין מקום למשהו פרט לקרנות מחקות אבל בשוק הישראלי יש לנו יכולת להביא לידי ביטוי הבנה שלנו את השוק ולעקוף את התשואה הממוצעת.
אני: על אילו קרנות מדובר למשל?
היועץ מראה לי רשימת קרנות
אני: אף אחת מהקרנות האלה לא קיימת יותר מ7-8 שנים. איך אני יודע כיצד הן יתפקדו במשבר כמו 2008?
היועץ: אם זה מה שאתה רוצה אז אין לי משהו כזה.
אני: אתה יודע שקרנות שלא משיגות את השוק נסגרות ואז אתה מראה לי פה רשימה רנדומלית של הקרנות שלא זכו עדיין להסגר?
היועץ: אני לא חושב ככה.
אני: אתה יודע שדמי הניהול של הקרנות האלו אוכלים כ"כ הרבה מהתשואה שבסוף אני אצא מופסד?
אני: תודה רבה.

אשתי: למה לא היית נחמד?
אני: כי הוא רוצה לקחת את הכסף שלנו ולמסור אותו לחבריו בגופי הפיננסים ואני מעדיף שלא. אם הוא לא מסוגל לענות על שאלות בסיסיות אני לא חושב שהוא יכול ליעץ לנו.

(חתכתי את החלק שבו אמרתי לו מה אני חושב על הבורסה הישראלית ועל כך שאם כל ההכנסות העתידיות שלי בש"ח אני כנראה יותר חשוף לשקל ממה שהייתי רוצה וזה טוב שהתיק יהיה פחות חשוף לדולרים)

לצערך אנחנו לא יכולים ליעץ לך על השקעות.
אבל בגדול, יש לך תיק שחלקו אגח וחלקו מניות. יש גם אגח קונצרני שזה יצור כלאיים שאני לא מבין מה היתרון שלו.

אז קודם כל אתה יכול לבנות לבד תיק שמתפלג דומה בין אגח לבין מניות כך שרמת הסיכון והתשואה יהיו דומות לתיק של היועץ, אבל לחסוך הרבה דמי ניהול, בקירוב אחוז שלם מהתיק בכל שנה.

ואם אתה רוצה להתקדם יותר, הייתי מציע לך ללמוד כאן בבלוג של בעלת הבית. השיקולים העיקריים שלך צריכים להיות:
מה ההתפלגות של התיק בין הנכסים העיקריים: מניות, אגח, סחורות, מזומן.
מה ההתפלגות הגאוגרפית של התיק. האם להתרכז בישראל, בארהב, או בכל העולם?

ברגע שלקחת את ההחלטות האלה, בנית התיק היא פשוטה וטכנית במהותה. עוברים לטיס אוטומטי. ואז דמי הניהול והעמלות צונחים משמעותית.

לא אני ולא יועץ ההשקעות יכולים להבטיח לך תשואה מסויימת, אנחנו לא יודעים מה יעשה השוק או איך להכות אותו. (סטטיסטית הרוב לא מכים אותו)
מה שאתה כן יכול להיות בטוח בו זה דמי הניהול השנתיים.

עכשיו תבחר בשילוב שאתה חושב שייתן לך תשואה טובה יותר תחת הסיכון שאתה מוכן לקחת.

תמצות שיחה שהייתה לפני כשנה בבנק כלשהו (בו רוב משפחתי מנהלים את חשבונותיהם):

אני: בגדול אני מעוניין לשמוע אילו עמלות אתם מציעים, אני בגישה של תיק פסיבי מבוסס קרנות מחקות
היועץ: בוא ותשמע מה אנחנו מציעים.
אשתי: בוא נשמע מה הם מציעים.
אני: בסדר.

היועץ: אנחנו מציעים תיק שמתבסס על קרנות מחקות וקצת "תיבול" עם סקטורים וקרנות אקטיביות על אג"ח קונצרני ועל זה כמה מניות ספציפיות שמחלקת האנליזה של הבנק ממליצה.
אני: למה אתם חושבים שאתם ומנהלי הקרנות יודעים יותר מהשוק?
היועץ: אני מסכים אתך שבשוק העולמי אין מקום למשהו פרט לקרנות מחקות אבל בשוק הישראלי יש לנו יכולת להביא לידי ביטוי הבנה שלנו את השוק ולעקוף את התשואה הממוצעת.
אני: על אילו קרנות מדובר למשל?
היועץ מראה לי רשימת קרנות
אני: אף אחת מהקרנות האלה לא קיימת יותר מ7-8 שנים. איך אני יודע כיצד הן יתפקדו במשבר כמו 2008?
היועץ: אם זה מה שאתה רוצה אז אין לי משהו כזה.
אני: אתה יודע שקרנות שלא משיגות את השוק נסגרות ואז אתה מראה לי פה רשימה רנדומלית של הקרנות שלא זכו עדיין להסגר?
אני: אתה יודע שדמי הניהול של הקרנות האלו אוכלים כ"כ הרבה מהתשואה שבסוף אני אצא מופסד?
אני: תודה רבה.

אשתי: למה לא היית נחמד?
אני: כי הוא רוצה לקחת את הכסף שלנו ולמסור אותו לחבריו בגופי הפיננסים ואני מעדיף שלא. אם הוא לא מסוגל לענות על שאלות בסיסיות אני לא חושב שהוא יכול ליעץ לנו.

(חתכתי את החלק שבו אמרתי לו מה אני חושב על הבורסה הישראלית ועל כך שאם כל ההכנסות העתידיות שלי בש"ח אני כנראה יותר חשוף לשקל ממה שהייתי רוצה וזה טוב שהתיק יהיה פחות חשוף לדולרים)
חתול חתול אבל יודע לנשוך ;)

הי קודם כל ממש תודה לכולם על התגובות.
קראתי בשנתיים האחרונות את הבלוג של הסולידית ועוד מקורות ולכן ברגע שהתחלתי קצת להבין התחלתי לכוון את היועץ בבנק לכיוון של קרנות מחקות והתיק שלי היום הרבה יותר טוב ממה שהוא היה כשהייתי בן 18 וחסר שום ידע.
העניין שבקרנות האגחיות שקיימות אצלי כמה שנים, כל פעם שהעלתי את הנושא קיבלתי חפירה ארוכה מהיועץ שהסבירה לי למה בתחום האגח צריך להישאר בהן ולמה בקרן מחקה ממד באגחים אני אקבל הרבה אגח זבל שאני לא צריך.
עעשיו הדחקתי את זה הרבה זמן כי לא היה לי כח ויכולת להתווכח, וגם מבחינתי הוא הגורם הכי מוסמך שאני מכיר בתחום, ולא היה לי עם מי להתייעץ.
עכשיו כשיש לי אתכם ניסיתי להבין האם כל השנים האלה ליועץ היה אינטרס חזק ולכן הוא סובב אותי כל הזמן הזה..
ואתם די אישרתם לי את זה :(

@אופיר המשקיע אתה תקבל בדיוק את מה שהשקעת בו. אם השקעת בקרן מחקה שכוללת אגח זבל אז זה מה שתקבל. אם תשקיע בקרן מחקה שכוללת רק אגרות חוב ממשלתיות של ארהב אז זה מה שתקבל. אין הפתעות.

עכשיו כשיש לי אתכם ניסיתי להבין האם כל השנים האלה ליועץ היה אינטרס חזק ולכן הוא סובב אותי כל הזמן הזה..
הוא לא רמאי, זאת העבודה שלו. גם סוכן ביטוח מייעץ לך מתוך אינטרס וגם יועץ משכנאות בבנק.
בגדול, מי שאתה לא משלם לו כלקוח - מישהו אחר משלם לו והוא הלקוח שלו.
תגיד אופיר, כמה קניות ומכירות היועץ עושה בתיק שלך בשנה?

הוא לא רמאי, זאת העבודה שלו. גם סוכן ביטוח מייעץ לך מתוך אינטרס וגם יועץ משכנאות בבנק.
בגדול, מי שאתה לא משלם לו כלקוח - מישהו אחר משלם לו והוא הלקוח שלו.
תגיד אופיר, כמה קניות ומכירות היועץ עושה בתיק שלך בשנה?

חחח אבל אני כן משלם לן, דמי ניהול רבעוניים לבנק.
ולא הרבה קניות ומכירות, ממש ממש מעט ורק כשאני מבקש

אבל אני כן משלם לן, דמי ניהול רבעוניים לבנק.
כלומר, הוא פקיד בנק שעובד לפי הנחיות המעסיק. אל תקרא לו יועץ, כי הוא לא נותן לך עצות במובנן המקורי אלא כפי שמתאים למעסיק ולרווחיו.
ולא הרבה קניות ומכירות, ממש ממש מעט ורק כשאני מבקש
אתה מבקש ממנו לקנות ולמכור? על פי מה? לאיזה צורך?
השאלה שלי היא האם יש תחלופה של ני"ע או שאתה קונה ומוכר מאותם ני"ע. ומה הרציונל מאחורי זה.
ועוד שאלה - יש לך מטרות שבשבילן אתה משקיע? יש לך תאריך יעד שתצטרך את הכסף? אתה שואף להגדיל את התשואה או שמסתפק בתשואה נמוכה?
אני מבינה שאתה משקיע כבר 7 שנים, תוכל לספר מה התשואה השנתית הממוצעת שקיבלת בכל אחד מהאפיקים? כמה ני"ע יש לך? מהטבלה החלקית שצירפת, נראה שיש לך לא מעט. יש סיבה הגיונית לעניין?

הדבר החשוב ביותר להבין, כפי ש @בת העמק ציינה כבר, הוא שהאדם עליו אתה מדבר איננו יועץ השקעות אלא מוכר השקעות. ככל שתקדים להבין זאת יוטב לך.

רק לתת לך פרופורציות:
דמי הניהול של הקרן הכי זולה בתיק שלך הם פי 8 יותר גבוהים מהקרן הכי יקרה בתיק שלי. ואני אפילו לא איזה פריק של מיקרו-אופטימיזציות :)

כלומר, הוא פקיד בנק שעובד לפי הנחיות המעסיק. אל תקרא לו יועץ, כי הוא לא נותן לך עצות במובנן המקורי אלא כפי שמתאים למעסיק ולרווחיו.

אתה מבקש ממנו לקנות ולמכור? על פי מה? לאיזה צורך?
השאלה שלי היא האם יש תחלופה של ני"ע או שאתה קונה ומוכר מאותם ני"ע. ומה הרציונל מאחורי זה.
ועוד שאלה - יש לך מטרות שבשבילן אתה משקיע? יש לך תאריך יעד שתצטרך את הכסף? אתה שואף להגדיל את התשואה או שמסתפק בתשואה נמוכה?
אני מבינה שאתה משקיע כבר 7 שנים, תוכל לספר מה התשואה השנתית הממוצעת שקיבלת בכל אחד מהאפיקים? כמה ני"ע יש לך? מהטבלה החלקית שצירפת, נראה שיש לך לא מעט. יש סיבה הגיונית לעניין?

היי תודה על כל השאלות, אענה :)

אני מנהל את התיק ההשקעות דרך הבנק, כשמצטבר לי כסף פנוי בעוש אני מתקשר אליהם ומבקש לקבל המלצה להשקעה של הכסף והם מציעים לי, תוך כדי השיחה אני מכוון אותם לכיוון שאני מעוניין בו שזה בדרך כלל מדדי מניות.

הם בודקים את איזון התיק עבורי, כשהתיק חורג מרף אחוז המניות שהגדרתי ברמת הסיכוןההסיכון שלי מתקשרים אלי ושואלים מה לעשות.

בנוסף הם עושים לי ניתוחים קצת יותר מורכבים בתיק מבחינת איזונים החשיפה לשווקים שונים, מטבע חוץ, וסוגי ניירות ערך.

התאריך יעד שלי בדרך כלל היה איזור השנתיים-שלוש ונקבע מתוך מחשבה שבשלב מסויים אתחתן וארצה לרכוש דירה, זה גם התאריך יעד הנוכחי (תמיד תהיתי אם אני צודק בהערכה שלי, קשה לדעת מה יקרה בעתיד ומתי אתחתן ואצטרך את הכסף לדירה).

אני בסדר גמור עם תשואה בינונית וקבועה עם אחוז סיכון מסויים, אני נמצא היום ב50/50 מבחינת מניטת ואגחים.

אני משקיע כבר 7 שנים, אבל בשנים הראשונות לא היה לי שום ידע ובעיקר הלכתי עם המלצות היועץ, ברגע שקצת למדתי יכולתי לכוון אותו למטרות ולדברים שאני מאמין בהם.

מבחינת כמות ניירות ערך :
יש לי 20 סוגים שונים של ניירות ערך(פתאום זה נשמע הרבה), לתיק בגודל של כמה מאות אלפי שקלים.

5 קרנות נאמנות אגח - 28 אחוז מהתיק
3 קרנות נאמנות מעורבות (אחוז גבוה של אגח) - 25 אחוז מהתיק
2 קרנות נאמנות למניות - 5 אחוז מהתיק
9 קרנות מחקות מדדים (חלק מדדים כלליים וחלק סקטורים) - 37 אחוז
1 אגח חול - 3 אחוז מהתיק

יודע שלא משלים ל100 פשוט עיגלתי למטה חלק מהמספרים.
פתאום זה נשמע מאוד הרבה .. מה אתם אומרים ?
ובכללי מישהו מכיר דרך להתייעץ עם יועץ השקעות חיצוני לגבי התיק ?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
ר התייעצות לגבי מיקסום השקעות עם הכנסה חודשית נמוכה - יש רעיונות? שוק ההון 1
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
E התייעצות לגבי הון פנוי, סגירת הלוואת פריים או השקעה באפיקים אחרים נדל"ן 9
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
B התייעצות לגבי העברת הפנסיה וקרן ההשתלמות למסלול מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
T התייעצות לגבי קרן מנוהלת שוק ההון 7
A התייעצות לגבי פנסיה ללא הפקדות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
צ התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 39
וינסנט התייעצות לגבי 2 קרנות נאמנות אג"חיות שוק ההון 9
A התייעצות לגבי חלופות להשקעה ב ETF לאג"ח ארה"ב שוק ההון 6
ש התייעצות לגבי כסף נזיל שוק ההון 7
M התייעצות לגבי לימודי Devops התפתחות אישית 9
O התייעצות לגבי משרת סטודנט ראשונה - מדמ"ח התפתחות אישית 3
hommie התייעצות לגבי שמאות לפני תביעת יזם נדל"ן 2
י התייעצות לגבי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה הפתוחה פוסטים מאיכות נמוכה 1
W התייעצות לגבי הלוואה מעמותת "עוגן" צרכנות פיננסית 24
ש התייעצות לגבי דירה ראשונה מינוף או הון עצמי נדל"ן 2
A התייעצות לגבי מסלול תשלום לקבלן - חלק מההון קיים בנכס אחר שהוא ללא משכון \ הלוואות נדל"ן 8
L התייעצות לגבי דירה 2 חדרים חדשה באשדוד נדל"ן 55
freakazoid התייעצות לגבי קרן סל בנקים ישראל\ארה"ב לקראת עליית המדד שוק ההון 1
A התייעצות לגבי הערכת סיכונים במינוף שוק ההון 12
י התייעצות לגבי הערכת סיכונים/סיכויים שוק ההון 3
ד התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 12
ט התייעצות לגבי מינוף - מקרה ייחודי נדל"ן 30
R התייעצות לגבי חובות דיווח של משקיעים ב- Interactive brokers (ללא מתווך) מיסים 36
A התייעצות לגבי לימודי מקצועות הייטק - גיל 27 התפתחות אישית 34
C התייעצות לגבי לימודי חשמל/אלקטרוניקה התפתחות אישית 5
M התייעצות לגבי חשבון בנק, מינוף וחשבון השקעות צרכנות פיננסית 5
ח התייעצות לגבי אפשרויות תעסוקה עם טווח לימודים קצר התפתחות אישית 3
א התייעצות לגבי התנהלות מול לקוח אוף טופיק 16
ק התייעצות לגבי מכירת דירה ראשונה ויחידה ולהשקיע ולעבור לשכירות. נדל"ן 9
B התייעצות לגבי דמי ניהול שוק ההון 8
A התייעצות לגבי בחירת ברוקר ותמהיל תיק שוק ההון 15
O התייעצות לגבי פתיחת תיק שוק ההון 1
A התייעצות לגבי חיסכון/השקעה שוק ההון 6
amidar התייעצות פיננסית לגבי משכנתא, השקעה והלוואה. צרכנות פיננסית 1
H התייעצות לגבי פתיחת תיק שוק ההון 18