• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחיר למשתכן - ההשקעה הכי טובה היום

הרוב סבבה, רק שהדירה לא כלכך ממונפת, אולי חלק קטן ממנה, פחות מחצי, תלוי אם אני יעשה עליה שותפות עם המשפחה.
אם אין לך הון עצמי מלא ואתה לוקח משכנתה אז אתה ממונף.
אם אתה משקיע "עם משפחה" אז בהרבה מקרים זה יוצר בעיות הרבה יותר רציניות בעתיד.
מה תעשה אם בעוד 7 שנים אתה תרצה למכור את הדירה ברווח אבל בן המשפחה ששם חלק מכספו ירצה להמשיך ולהחזיק בדירה אבל לא יהיה מוכן לרכוש ממך את החלק שלך?
מה יקרה אם אתה תדחה שוכר מסוים ובעקבות כך הדירה תישאר ריקה כמה חודשים? האם זה יערער את הקשר המשפחתי?

מניסיוני האישי עדיף שלא לערבב משפחה והשקעות (אני עד היום תקוע עם דירה שאני רוצה למכור ולא יכול לעשות זאת בלי פגיעה ממשית בשלום בית למרות העובדה ש-100% מהדירה נמצא בבעלותי - מבחינתי שום הון שבעולם לא יכפר על פגיעה בשלום בית!).

אולי אני טועה אבל אני שומע בדברים שלך (לא דווקא בתגובה הזו - גם מהעבר) פארנויה מסוימת לעניין המינוף, אז אני רוצה לומר את דעתי.
1. באופן כללי מינוף הוא דבר נהדר, הוא מאפשר להגדיל את התשואה. העניין הוא שכמו כל דבר צריך להשתמש בו במינון הנכון.
מכיוון שרוב המניות שאתה קונה הם של חברות שיש להם חובות, אתה בעצם ממונף בעצמך, כי יש לך חלק מסוים בחברה ממונפת. (אתה אומנם מגביל את עצמך לחברות שלא ממונפות מעבר לסף מסוים, אבל עדיין, אתה לא מגביל את עצמך לחברות שאין להם חובות כלל).
2. ישנו הבדל גדול בין מינוף שמקובל בשוק ההון לבין משכנתא. נאמר שיש לך 100 א"ש וקנית בהם מניות בשווי 200 א"ש. במידה ותתרחש נפילה של יותר מ50% - איבדת את כל השקעתך. לעיתים אפילו בלי לשים לב לכך! מכיוון שנפילות כאלו התרחשו במהלך 20 השנים האחרונות פעמיים זהו סיכון משמעותי ביותר.
לעומת זאת כשאתה קונה דירה עם משכנתא - בהנחה ואתה יכול לעמוד בהחזרים, וגם יש לך קרן קטנה בצד לשעות חרום אני לא חושב שיש כאן סיכון משמעותי. (מנגד, אין כאן גם רווח משמעותי,, בגלל ריביות המשכנתא והעבודה שככל שחולף הזמן אתה ממונף פחות ופחות).

לא כלכך הרבה יכולים, התנאי כניסה לא פשוטים..
ברור שכמעט כל מי שיכול ועומד בקריטריונים ירשם, אבל גם יש הרבה דירות, בשנתיים הקרובות ימכרו כ30000 דירות במסלול הזה בערך.
כשאתה אומר שאנשים ירשמו את הילדים שלהם אתה מכיר את התנאים?
1. גיל 35 ומעלה רווק או זוג נשוי.
2. עובדים שני בני הזוג 125 אחוז משרה ביחד לפחות
3. הכנסה של פחות מ 17300 ברוטו.
4. דירה ראשונה.

אלה תנאי הכניסה, אחרכך יש רמות זכאות 1 עד 3 לפי קריטריונים..
"בנים של משקיעים נדלן" לא בהכרח עומדים בכל הקריטריונים, ומי שכן, אז יקנה. חוץ מזה, בלי רמת זכאות גבוהה הסיכוי לזכות אכן קלוש, כמו שכבר אמרת,
אם אני מדבר על זוג שעושה מילואים ושירות צבאי תקין, עם 3 ילדים או נכה ועומד ב4 תנאי הכניסה, אז כנראה זה לא "בן של משקיע נדלן" אלה אדם באמת מחוסר דיור.. ולא ילד בן 24 כמו שניתן להבין מהטקסט שלך..

מאיפה הנתון של הכנסה פחות מ17300 ? וגם אחוז משרה ?
ניסיתי לחפש באינטרנט ולא מצאתי את הנתונים הנ"ל .

עריכה ,מצאתי :

ההכנסה הכוללת ברוטו של מבקש/י הסיוע אינה עולה על הכנסה של העשירון השביעי "בטבלת הכנסה החודשית בעשירונים של משקי בית" של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הכנסה זו מתעדכנת מעת לעת. נכון להיום )22/12/15( הכנסה זו עומדת ע"ס 17,867 ₪

2  בני הזוג עובדים והיקף המשרה המצטבר שלהם אינו פוחת מ- %110 משרה. היקפי המשרה המינימליים ישתנו בשנת 2014 ל- %120 ובשנת 2015 ואילך ל- %125(.

נערך לאחרונה ב:
אולי אני טועה אבל אני שומע בדברים שלך (לא דווקא בתגובה הזו - גם מהעבר) פארנויה מסוימת לעניין המינוף, אז אני רוצה לומר את דעתי.
אני פרנואיד לגבי סיכונים באופן כללי - בזה נכלל הסיכון שמתלווה למינוף ממשכנתה ספציפית.
העובדה שהיה לי המון מזל והמשכנתה שאני לקחתי הועילה לי לא אומרת שזה לא היה מסוכן (אני ראיתי אנשים שלא הצליחו לעמוד בתשלומי המשכנתה ונשארו בלי דירה, בלי הון עצמי ועם חוב לבנק... השקעה מעולה...).
אין לי בעיה עם המינוף כמינוף כי כל דבר יכול להועיל במינון הנכון ולהזיק במינון הלא נכון.
לעניות דעתי המינוף של המשכנתאות שאנשים לוקחים הוא יותר הימור מאשר השקעה.
אף אחד לא יודע איזה שכן יהיה לו בדירה החדשה ואם הוא יצליח למכור אותה ברווח אחרי שהוא יחליט שהוא חייב לעבור כי השכן ממרר לו את החיים.
אני יודע שאני רכשתי את הדירה שלי במחיר ריצפה בדיוק בגלל סכסוך שכנים מתמשך שגרם לבעל הבית לחתוך את המחיר של הדירה ב-20% בין-לילה.
אני גם יודע שהמוכר יצא מופסד על הדירה למרות שהוא רכש אותה יותר מעשור קודם לכן במחיר יותר גבוה מהמחיר שאני שילמתי לו ב-2007.

עד כמה האוכלוסייה בארץ עברה שטיפת מוח שאנשים לא מבינים שמשכנתאות של 90% מערך הבית (כמו שהציעו על מחיר למשתכן) לאנשים שלא הצליחו לחסוך הון עצמי במשך שנים זו התאבדות פיננסית?

מכיוון שרוב המניות שאתה קונה הם של חברות שיש להם חובות, אתה בעצם ממונף בעצמך, כי יש לך חלק מסוים בחברה ממונפת. (אתה אומנם מגביל את עצמך לחברות שלא ממונפות מעבר לסף מסוים, אבל עדיין, אתה לא מגביל את עצמך לחברות שאין להם חובות כלל).
אני רוכש חברות שהוכיחו מעל כל צל של ספק שהן יודעות איך לנהל את המינוף בצורה מועילה ולשרוד משברים כלכליים ועסקיים.
זוג צעיר שרק התחתן ולא הצליח לחסוך הון משמעותי לא הוכיח יכולת פיננסית בסיסית אבל עדיין יכול לרכוש דירה עם 0 הון עצמי (10% מההורים - 90% מהבנק).
זה מבחינתי מינוף גרוע ביותר.

ישנו הבדל גדול בין מינוף שמקובל בשוק ההון לבין משכנתא. נאמר שיש לך 100 א"ש וקנית בהם מניות בשווי 200 א"ש.
אם נאחד את זה עם הנקודה הקודמת שלך אז:
יש לך 100 א"ש, אתה רוכש חברות שממונפות ב-100% בשווי 200 א"ש - אתה למעשה ממונף פי-4 ולא פי-2!
בשביל לקבל מינוף של פי-2 אתה צריך לרכוש מניות בשווי 100 א"ש בלבד ולכן רק אם השוק יתרסק ל-0 אתה תפסיד את ההון שלך.

מכיוון שנפילה כזו לא התרחשה משחר ההיסטוריה אז הסיכוי זניח לחלוטין.

כשאתה קונה דירה עם משכנתא - בהנחה ואתה יכול לעמוד בהחזרים
אבל זו בדיוק הבעיה.
איך זוג שאין לו עבודה עם קביעות מתחייב למשכנתה גבוהה של 30 שנה רק בשביל להיות בעלים של 4 קירות בשלבי התפוררות שונים ועדיין מאמין שזו "השקעה מעולה"?
איך הוא יכול להתחייב לעמוד בהחזרים למשך 30 שנה כששליש מהמשכנתה בריבית משתנה (ואולי אפילו צמוד מדד)?

גם יש לך קרן קטנה בצד לשעות חרום
רוב הרוכשים שאני מכיר לוקחים הלוואות בשביל להעמיד הון עצמי למשכנתה - אין להם קרן חירום שמספיקה לכיכר לחם בצד...

מאיפה הנתון של הכנסה פחות מ17300 ? וגם אחוז משרה ?
ניסיתי לחפש באינטרנט ולא מצאתי את הנתונים הנ"ל .

עריכה ,מצאתי :

ההכנסה הכוללת ברוטו של מבקש/י הסיוע אינה עולה על הכנסה של העשירון השביעי "בטבלת הכנסה החודשית בעשירונים של משקי בית" של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הכנסה זו מתעדכנת מעת לעת. נכון להיום )22/12/15( הכנסה זו עומדת ע"ס 17,867 ₪

2  בני הזוג עובדים והיקף המשרה המצטבר שלהם אינו פוחת מ- %110 משרה. היקפי המשרה המינימליים ישתנו בשנת 2014 ל- %120 ובשנת 2015 ואילך ל- %125(.

אם באמת יש הגבלת ההכנסה למשק בית עד 17,867, זה אומר שלוש דברים
1. זה לא רלוונטי למרבית חברי הפורום שמשתייכים לשני העשירונים העליונים.
2. המחירים של מחיר למשתכן יקרים למשק בית עם הכנסה כזאת, וזה עלול ליצור סאב-פריים כחול לבן.
3. הרבה אנשים ישלחו את את הילדים/הורים שלהם שאין להם דירה, וההכנסה שלהם נמוכה כדי להרשם להגרלות.

הקיצר כל הסיפור הזה הוא חארטה בלבן.

זוג צעיר שרק התחתן ולא הצליח לחסוך הון משמעותי לא הוכיח יכולת פיננסית בסיסית אבל עדיין יכול לרכוש דירה עם 0 הון עצמי (10% מההורים - 90% מהבנק).
זה מבחינתי מינוף גרוע ביותר.
עם זה אני מסכים 100%. (אפילו הייתי מתמנף על זה)
אני לא מסכים עם משפטים כאלו:

@רובי1 בין אם יש או אין הון עצמי, כל משכנתא היא מינוף, בהגדרה.
ניתן לדון ברמת הסיכון ובאטרקטיביות של כל מקרה לגופו אבל עדיין זה יישאר מינוף..

ג.נ. אני ממונף על ביתי ועד לא מזמן הייתי ממונף גם על הרכב.

נערך לאחרונה ב:
ניתן לדון ברמת הסיכון ובאטרקטיביות של כל מקרה לגופו אבל עדיין זה יישאר מינוף..

אנשים לא מבינים שיכול להיות מצב (לא עלינו) שהבנק יקח להם את הדירה, הם ישארו בלי שום כרית ביטחון ועם חוב עצום לבנק.
זה כבר קרה להרבה אנשים בארץ בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000, וזה עלול לחזור על עצמו שוב, במימדים גדולים הרבה יותר.

סמכתי עליך שתבין שהתייחסתי לשלילת הלגטימציה שבמינוף ולא באתי לומר שזה לא מינוף בהגדרה.
אנשים לא מבינים שיכול להיות מצב (לא עלינו) שהבנק יקח להם את הדירה, הם ישארו בלי שום כרית ביטחון ועם חוב עצום לבנק.
זה יקרה אם הם לא יעמדו בהחזרים. אדם שיש לו יכולת לעמוד בהחזר ויש לו קרן לשעות חרום מצמצם את הסיכון מאוד.

סמכתי עליך שתבין שהתייחסתי לשלילת הלגטימציה שבמינוף ולא באתי לומר שזה לא מינוף בהגדרה.
את ההתייחסות שלך לשלילת הלגיטימציה הסברת יפה מאוד לפני כן (ואני מסכים עם כל מילה)
אנשים כאן רגישים לניסוח הזה, בפרט @daat99

ג.נ. אני ממונף על ביתי ועד לא מזמן הייתי ממונף גם על הרכב.

1. זה לא רלוונטי למרבית חברי הפורום שמשתייכים לשני העשירונים העליונים.
2. המחירים של מחיר למשתכן יקרים למשק בית עם הכנסה כזאת, וזה עלול ליצור סאב-פריים כחול לבן.
3. הרבה אנשים ישלחו את את הילדים/הורים שלהם שאין להם דירה, וההכנסה שלהם נמוכה כדי להרשם להגרלות.

הקיצר כל הסיפור הזה הוא חארטה בלבן.
יש לי 35% הון עצמי לרכוש דירה במחיר מלא באותו אזור. אני יכול לקנות דירה אחת עם 65% משכנתה.
היום, צריך 10% לקבלת משכנתא במחיר למשתכן.
לא לי ולא לאף אחד מאחי יש דירה. גם לבת זוגתי או לאחת מאחיותיה אין דירה.
אני יכול להתחלק עם האחים שלי.
בת זוגתי יכולה להתחלק עם האחיות שלה.
בתנאי שנחשוב על דירה.
או בנסיון של "אחד מאיתנו יתפוס דירה".

זה יקרה אם הם לא יעמדו בהחזרים. אדם שיש לו יכולת לעמוד בהחזר ויש לו קרן לשעות חרום מצמצם את הסיכון מאוד.

אם אתה אדם שיש לו גב כלכלי (וכנראה גם משפחה אמידה שיכולה לעזור), אתה מסוגל לקחת משכנתא בריבית קבועה שהיא פחות או יותר השכירות שהיית משלם, אז סבבה, תקנה דירה.
מי שקונה דירה בריבית משתנה/צמודת מדד/פריים ואין לו איזשהו גב כלכלי/כרית ביטחון/קביעות בעבודה - לוקח הימור מסוכן שיכול להרוס אותו כלכלית.

חבר שלי עם משכורת גבוהה יותר קיבל זכאות, אני לא יודע מאיפה המספר הזה.

מה לא נכון במשפט: "אם אתה לוקח הלוואה בשביל להשקיע אז אתה ממונף"?

אם אין לך הון עצמי מלא ולקחת משכנתה אז אתה לקחת הלוואה.
אם אתה משקיע את ההלוואה אז אתה ממונף.
גם אם תגיד "יש לי מיליון שח ולקחתי הלוואה של אלף שח" אתה ממונף - אתה פשוט ממונף "טיפה" ולא הרבה.

גם אני לא הבנתי את זה.
בכל אופן אני לא נגד מינוף בהגדרה אלא נגד מינוף חסר חשיבה.
רוב האנשים שלוקחים משכנתאות ל-30 שנה עושים זאת כי הם לא יכולים לקחת משכנתה יותר קצרה בגלל החזר חודשי גבוה מדי.
זה אומר שאם ההחזר החודשי יעלה אז הם יהיו בברוך לא קטן ולא יוכלו לשלם את הריביות.
כמו כן העובדה שהעבודות שלהם אינן מובטחות בניגוד ל-"קביעות" של פעם אז התחייבות לבנק לשלם החזר חודשי שהם בקושי יכולים לעמוד בו היום למשך 30 השנים הבאות מהווה הימור רציני שיכול להתפוצץ להם בפנים בלי יותר מדי בעיות.

אדם שיש לו יכולת לעמוד בהחזר ויש לו קרן לשעות חרום מצמצם את הסיכון מאוד.
הבעיה היא שלרובם אין קרן חרום ואין יכולת לעמוד בהחזרים בלי להתמנך עוד יותר (קרי אשראי צרכני והלוואות מגשרות אחרות).

בתוכנית "מחיר למשתכן" אין שום תנאי של הכנסה או של אחוזי משרה וכו'. צריך רק להיות חסר דירה ונשוי או בן 35 ומעלה. מי שהזכיר כאן קודם את התנאים הנוספים בלבל עם תוכנית אחרת (אולי קראו לה "מחיר מטרה") שכבר לא רלוונטית, ויצאה לפועל במספר קטן מאוד של מקומות.

לא מסכים עם פותח השרשור, רק לצורך הדוגמא - ראש העין:
בסבירות די גבוהה שבמקומות כמו ראש העין כמות הדירות שנקנו לצורכי השקעה היא פשוט עצומה.
עוד הרבה לפני מחיר למשתכן היו בראש העין מבצעי שיווק אגרסיביים ביותר של מועדון ״חבר״.
התוצאה תהיה אלפי דירות שהבניה שלהן תסתיים פחות או יותר באותה תקופה שמחפשות אלפים רבים של שוכרים שיבואו לאכלס אותן.
ובואו לא נשכח שבראש העין עסקינן, כן?
איזור שהוא אולי פתרון לא רע למי שעובד באיזור תעשייה אפק או בחברת פרטנר אבל בעייתי מאוד מאוד לכל מי שעובד באיזור תל אביב רבתי. מעניין אם היו עושים פה סקר בקרב חברי הפורום כמה מתוכם מוכנים לגור בראש העין, אפילו בחינם, לדעתי לא בטוח שהיתה לכך היענות רבה.
מספיק שלא מצליחים להשכיר את הדירה וכל התיאוריה שזאת השקעה כל כך טובה הלכה לה. זה כמובן סיפור אחר אם מישהו מתכוון באמת מתכוון לגור שם ולא קונה רק לצורכי השכרה.
אני בכל אופן לא מתכוון להשתתף בהגרלות האלה של מחיר למשתכן.

ראש העין נמצאת 17 ק"מ מתל אביב. זמני הגעה לעבודה והביתה לפי Waze live map הם 30-50 דקות. אני גרה היום בגבעתיים 7 ק"מ מהעבודה ולוקח לי 25-40 דקות כל כיוון.

בפועל אולי הזמנים יהיו אחרים אבל מבחינת תחבורה במדינתנו המאותגרת, זה פתרון ששווה בדיקה.

לגבי מחיר למשתכן, אני גם חושבת שזו השקעה טובה אבל לא בהכרח בהשוואה לשוק ההון (לא יודעת). בכל מקרה, גם מי שרוצה, הסיכויים הם 1 ל 10 או 1 ל 100 לזכות. לא בדיוק אופציה ממשית לכל אחד.

ואכן בראש העין יש כרגע הצפה של דירות להשכרה, וכרגע לגור שם זה לגור באתר בניה רועש מאד. קניית דירה זה "פרויקט", וגם כל שדרוג שתעשה כדי שהדירה תהיה אטרקטיבית יעלה כסף.

גילוי נאות: אני לא זכאית להשתתף בהגרלה מחיר למשתכן. בן זוגי קנה דירה בראש העין לא במסגרת מחיר למשתכן (בין היתר כי הוא גם כן לא היה זכאי)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
E מחיר למשתכן+/דירה על הנייר נדל"ן 5
לאץ' שינוי סטטוס באתר מחיר למשתכן/דירה בהנחה נדל"ן 2
ה מחיר למשתכן 2024 נדל"ן 5
מ תוספות וטיפים לדירת מחיר למשתכן להשקעה נדל"ן 37
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
Y ערבות בנקאית חוק מכר - מחיר למשתכן נדל"ן 3
B מחיר למשתכן - דרום חיפה - תשוב חוץ נדל"ן 0