• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה נדל"ן ולא שוק ההון?

אני לא מבין למה אתה מתעקש להשוות בין נדל"ן של מדינה קטנה במזרח התיכון לבין שוק המניות העולמי.
במניות אתה בעד פיזור ובנדל"ן פתאום לא?
כי זאת הייתה השאלה המקורית שלי, השוואה בין נדלן בישראל למניות ושאלתי אותה וזה בגלל שאני לא רוצה להשקיע בנדל"ן מעבר לים אבל כן לקנות מניות גם מעבר לים, בדיוק כפי שכתבת :)

אבל בסדר, הדיון כבר זורם למחוזות אחרים אז אין מה לעשות, אני אזרום איתו

כי זאת הייתה השאלה המקורית שלי, השוואה בין נדלן בישראל למניות ושאלתי אותה
אם זאת השאלה אז חד משמעית לא נדל"ן. בדיוק כמו במניות - פיזור נותן לך הורדת סיכון "בחינם".
בדיוק כמו שלא היית קונה מניות רק של חברה אחת (ועוד חברה שפונה לשוק המקומי של מדינה קטנה אחת), ככה אני לא הייתי קונה דירה בישראל. (אלא אם היא חלק מפורפוליו עולמי מפוזר).

זה בגלל שאני לא רוצה להשקיע בנדל"ן מעבר לים
אפשר לשאול למה לא?
זה הרבה פחות מסוכן ו"מפחיד" ממה שזה נשמע.
ולדעתי זה גם הרבה יותר קל ונוח מאשר לקנות (ולתחזק) דירה בארץ

אפשר לשאול למה לא?
זה הרבה פחות מסוכן ו"מפחיד" ממה שזה נשמע.
ולדעתי זה גם הרבה יותר קל ונוח מאשר לקנות (ולתחזק) דירה בארץ
בישראל אני יכול בעצמי לקנות, לתחזק ולהשכיר את הנכס.
בחו"ל אני אצטרך לתת את העבודה הזאת למישהו אחר ומשום מה, כל חברה שאני מוצא שעושה משהו כזה, בכל תקשורת איתם הם נשמעים לי כאלה רמאים שאני לא יכול לסמוך עליהם.
אלה היו כולן חברות ישראליות בחו"ל דרך אגב.
אני לא יכול להסביר למה בנדל"ן בחו"ל נראה לי שיש כ"כ רמאים וכ"כ הרבה פרצות שמאפשרות להונות את המשקיע איכשהו.

אלה היו כולן חברות ישראליות בחו"ל דרך אגב.
נראה לי שזה מקור הבעיה...
לא שאני טוען שישראלים הם רמאיים בהכרח. גם אם הייתי צרפתי(לדוגמא) לא הייתי קונה נכס בארה"ב דרך חברה צרפתית שמוכר רק ללקוחות צרפתים.

אני לא יכול להסביר למה בנדל"ן בחו"ל נראה לי שיש כ"כ רמאים וכ"כ הרבה פרצות שמאפשרות להונות את המשקיע איכשהו.
אגב, למה אתה חושב שבארץ אין?
גם פה שמעתי די הרבה סיפורים על רמאים.
בחו"ל הבעיה שצריך להכיר טוב את השוק המקומי ולדעת איך בודקים שלא מרמים אותך, אבל אם אתה יודע איך עושים את זה אפשר לגלות את רוב הרמאויות (כמובן שאין 100%, כמו בכל דבר), לפחות במדינות הנורמליות.

וגם אני ממש לא מבין למה אנחנו כל הזמן מדברים על נדלן בחו"ל כשאני מתכוון רק לנדלן בישראל שיש לו באמת דינמיקה שונה מאוד מבחו"ל, עם הקרקעות המוגבלות, השכנים שאיתם יש מלחמה כל כמה שנים... כל אלה לא קיימים במדינות שמשווים אליהם בצפון ארה"ב ואירופה.
סורי, אין לי מחקר שיענה בדיוק על מה ששאלת :)
אבל לא הייתי ממהר להניח שהדינמיקה אצלנו שונה מאוד מבחו"ל.

קצת מסיט את הדיון אבל אני רואה את זה כרלוונטי בכל זאת.

למה נדל"ן נחשב פחות אטרקטיבי ממניות במידה והתשואה השנתית זהה? בואו נצא מנקודת ההנחה שאנחנו לא משקיעים בנדל"ן ישראלי אלא בחו"ל. הרי כל עוד השווי של הדירה עולה עם השנים ועליו אנו מקבלים גם תשואה חודשית משכירות נוכל להגיע לרווח גדול יותר.

אז נכון, יש יותר סיכון והתעסקות עם נדל"ן אבל במידה ובאמת הכל הולך יחסית חלק, תשואה של 5% שנתית + ערך הדירה עולה, למה עדיין לא תשקיעו בנדל"ן? בהשוואה למנייה שעליה אנחנו מקבלים רק תשואה.

אני מפספס כאן משהו?

למה נדל"ן נחשב פחות אטרקטיבי ממניות במידה והתשואה השנתית זהה?
אני מפספס כאן משהו?
נזילות נמוכה מאד, עלויות עסקה גבוהות, השקעה אקטיבית ולא פסיבית, סיכוי סביר לתקופות עם תזרים שלילי, חוסר פיזור, סיכון מוגבר למס ירושה בחלק מהמקומות.

נזילות נמוכה מאד, עלויות עסקה גבוהות, השקעה אקטיבית ולא פסיבית, סיכוי סביר לתקופות עם תזרים שלילי, חוסר פיזור, סיכון מוגבר למס ירושה בחלק מהמקומות.
מנגד - בתנאי שוק רגילים נזיל ברמה של חודש-חודשיים, עלות עסקה שולית למשקיע לטווח ארוך (10 שנים לפחות), חברת ניהול מוריד את רוב ההתעסקות השוטפת למייל פה ושם, תזרים שלילי יתכן רק במידה ויש מימון גבוה, אפשר לפזר על פני 5-10 נכסים ע״י השקעה בשותפות ובנכסים קטנים יותר, מס ירושה פחות בעייתי במדינות שאינן ארהב.
בעיני אפשר להגיע ליעילות שמשתלמת, אבל לא עם נכס אחד.

אני מפספס כאן משהו?
אני חושב שענית לעצמך:
יש יותר סיכון והתעסקות עם נדל"ן

הרבה יותר קשה להגיע לפיזור טוב בנדל"ן. גם אם תצליח להגיע ל 5-10 נכסים שונים כמו ש @adamshalev הציע (ואפילו אם תגיע ל 50 נכסים) זה עדיין הרבה פחות מפוזר מלהחזיק מניה אחת של VT שעולה פחות מ100$ ומחזיקה אלפי חברות במעל 100 מדינות שונות.
כדי להגיע לפיזור דומה בנדל"ן אתה צריך סכומי כסף אסטרונומים.

בנוסף, כמות הזמן שצריך להשקיע בכל נכס כזה (גם אם יש חברת ניהול) גבוהה בהרבה מהזמן שצריך להשקיע במניות (גם בקניה וגם בשותף).

בתנאי שוק רגילים נזיל ברמה של חודש-חודשיים,
חודש-חודשיים זה הרבה יותר מכמה שניות שלוקח למכור מניות. וזה תהליך הרבה הרבה יותר מסובך שדורש הרבה יותר השקעת זמן (גם אם יש לך מתווך ועו"ד שעושים את רוב העבודה).
חברת ניהול מוריד את רוב ההתעסקות השוטפת למייל פה ושם
מורידה את רוב ההתעסקות, אבל עדיין נשאר די הרבה.
אם הכל זורם טוב אז זה באמת מייל פה ושם, אבל כשיש בעיות זה דורש הרבה יותר התערבות. יותר מזה, אתה צריך להיות עם האצבע על הדופק ולהשגיח שחברת הניהול עושה עבודה טובה גם בשותף, כי בסופו של דבר להם איכפת הרבה פחות ממך (ולמדתי את זה על בשרי בהחלפת הדיירים האחרונה, שעלתה לי בנכס ריק במשך 3 חודשים)
תזרים שלילי יתכן רק במידה ויש מימון גבוה,
אפשר להגיע לתזרים שלילי גם בלי מימון בכלל. מנסיון. (תיקונים וכאלה)
אפשר לפזר על פני 5-10 נכסים ע״י השקעה בשותפות ובנכסים קטנים יותר
שזה עדיין רחוק מVT.
מעבר לזה, אם אתה מחזיק רק5-10 נכסים כנראה שלא תפזר בין יותר מידי מדינות (ואפילו אזורים שונים באותה מדינה) כי לכניסה לאזור חדש יש יחסית הרבה overhead (למצוא מתווך, חברת ניהול טובה, אנשי תחזוקה וכו). וכניסה למדינה חדשה זה בכלל סיפור (ללמוד את החוקים הרלונטיים, להגיש דוחות מס במדינה, לפתוח חשבון בנק ושאר תשתיות).
בעיני אפשר להגיע ליעילות שמשתלמת, אבל לא עם נכס אחד
מסכים שאפשר להגיע ליעילות שמשתלמת (ולדעתי זאת דרך טובה לפזר השקעות בתיק), אבל גם ברור לי למה הרבה אנשים נרתעים מזה.

, עלות עסקה שולית למשקיע לטווח ארוך (10 שנים לפחות),
לא שולית בכלל, תכפיל את עלויות העסקה ב2.
, חברת ניהול מוריד את רוב ההתעסקות השוטפת למייל פה ושם,
נכון וגם מוריד את ההכנסה שלך ב10% לפחות.
ם, תזרים שלילי יתכן רק במידה ויש מימון גבוה
לא. תיקון גדול בבית או בבניין, נכס ריק למשך כמה חודשים או דייר שלא משלם (ארנונה, ועד בית וביטוח עדיין צריך לשלם) ואתה בתזרים שלילי.
בדירות בחו"ל זה בכלל יכול להיות שלילי מאד.
מס ירושה פחות בעייתי במדינות שאינן ארהב.
יש עוד מדינות עם מס ירושה, צרפת לדוגמא אבל איני ממש בקיא בתחום.

לצאת בהצהרה גורפת נגד חברות ניהול, נובע מחוסר ידע, ובעצם זו קביעה שנובעת מפחד, יש ברחבי העולם חברות ניהול נהדרות ומקצועיות שהופכות את ההשקעה לפאסיבית.
השיטה של חברות ניהול קיימת עשרות שנים, אם זה לא היה עובד, זה לא היה קיים.
לא לסמוך על חברות ניהול זה בדיוק כמו לא לסמוך על עבדים בעסק.
לתרץ מדוע לא להשקיע ישירות בנדל"ן בחו"ל לא מוביל לכלום, במקום זה מומלץ לנסות להבין כיצד זה עובד.

במהלך היום יום שלי אני נפגש עם משקיעים רבים, ניתן לחלק אותם ל 2 קבוצות, קבוצה ראשונה של משקיעים, הם אלו המתרצים מדוע לא כדאי להשקיע, בעצם נותנים לפחד להכתיב עבורם את ההחלטות, הקבוצה השנייה אלו משקיעים המקבלים החלטות על סמך שיקולים כלכליים בלבד, דוחקים הצידה את חששות ופועלים.

לצאת בהצהרה גורפת נגד חברות ניהול, נובע מחוסר ידע, ובעצם זו קביעה שנובעת מפחד, יש ברחבי העולם חברות ניהול נהדרות ומקצועיות שהופכות את ההשקעה לפאסיבית.
לא יודע למי התכוונת שיצא בדיון נגד חברות ניהול.
בכל מקרה אני אישית עובד עם חברת ניהול, ויכול להגיד מנסיון שאומנם הם מורידים ממני הרבה מהעבודה, אבל גם עם חברת ניהול ההשקעה רחוקה מלהיות פסיבית.
מעבר לעובדה שלוקח זמן למצוא חברת ניהול טובה, גם אם מוצאים אחת שהיא טובה לא בטוח שהיא תשאר טובה לאורך זמן. חייבים מידי פעם לבדוק שהיא לא מתדרדרת.
וגם בחברה טובה עדיין צריך לבדוק שהם עושים את העובדה שלהם, לוודא מידי פעם שהם לא מגזימים בהצעות עבודה שהם מביאים עבור תיקונים למיניהם, ולפעמים גם צריך לשבת להם על הראש כדי שיעשו דברים.

לא לסמוך על חברות ניהול זה בדיוק כמו לא לסמוך על עבדים בעסק.
גם עובדים בעסק צריך לנהל. גם עובדים בעסק צריך לבדוק מידי פעם ולראות שהם עושים עבודה טובה ולא עושים נזק לעסק.

לתרץ מדוע לא להשקיע ישירות בנדל"ן בחו"ל לא מוביל לכלום, במקום זה מומלץ לנסות להבין כיצד זה עובד.
עם זה אני מסכים לחלוטין :)

לא יודע למי התכוונת שיצא בדיון נגד חברות ניהול.
בכל מקרה אני אישית עובד עם חברת ניהול, ויכול להגיד מנסיון שאומנם הם מורידים ממני הרבה מהעבודה, אבל גם עם חברת ניהול ההשקעה רחוקה מלהיות פסיבית.
מעבר לעובדה שלוקח זמן למצוא חברת ניהול טובה, גם אם מוצאים אחת שהיא טובה לא בטוח שהיא תשאר טובה לאורך זמן. חייבים מידי פעם לבדוק שהיא לא מתדרדרת.
וגם בחברה טובה עדיין צריך לבדוק שהם עושים את העובדה שלהם, לוודא מידי פעם שהם לא מגזימים בהצעות עבודה שהם מביאים עבור תיקונים למיניהם, ולפעמים גם צריך לשבת להם על הראש כדי שיעשו דברים.

גם עובדים בעסק צריך לנהל. גם עובדים בעסק צריך לבדוק מידי פעם ולראות שהם עושים עבודה טובה ולא עושים נזק לעסק.

עם זה אני מסכים לחלוטין :)

אני מקפיד לפעול בארצות מערביות מפותחות, ולכן אין בעיה למצוא חברת ניהול איכותית.

במידה ויש תיקונים קטנים אין לך כל צורך לפקח, פשוט ניתן לדרוש תצלום של לפני ואחרי התיקון וכאן זה מסתיים.

כאשר יש צורך בתיקון מהותי, ניתן לדרוש לקבל מספר הצעות מחיר, ואז לברור את ההצעה הנוחה יותר.
אין כאן התעסקות ברמה היומית, ואם מקפידים לרכוש נכסים בבניה איכותית במצב פיזי טוב, מקטינים את החשיפה לתיקונים.
עדיין מדובר בהכנסה פסיבית !

אני מקפיד לפעול בארצות מערביות מפותחות, ולכן אין בעיה למצוא חברת ניהול איכותית.
גם אני.
זה לא שחסר חברות טובות, הבעיה שיש גם הרבה גרועות. ויותר מזה, לפעמים חברות טובות מתדרדרות (או סתם מתחילות לעשות בעיות)
במידה ויש תיקונים קטנים אין לך כל צורך לפקח, פשוט ניתן לדרוש תצלום של לפני ואחרי התיקון וכאן זה מסתיים.
ומה זה אם לא לפקח?
לדרוש צילום לא לוקח זמן והתעסקות? אז נכון, זה 2 דקות לשלוח מייל ועוד 5 דקות להסתכל אח"כ על התמונות, אבל זה 7 דקות שלא הייתי "מבזבז" בהשקעה מנייתית.
אין כאן התעסקות ברמה היומית,
לא אמרתי שזה ברמה היומית. אבל תסכים איתי שלפחות פעם בחודש-חודשיים צריך להסתכל על הדו"ח של חברת הניהול, אפילו אם אין שום תיקון בזמן הזה, סתם כדי לוודא שהכל בסדר.
חוץ מזה, אם יש לך כמה נכסים אז כל כמה חודשים בממוצע יש לך משהו קטן שדורש טיפול באחד מהם, בין אם זה תיקון, החלפת דייר וכו.
עדיין מדובר בהכנסה פסיבית !
אני חושב שלך ולי יש הגדרות שונות לפסיביות.
נכון שזה לא דורש התעסקות יום-יומית (וגם לא שבועית), אבל זה עדיין דורש הרבה יותר התעסקות ממניות.
מניות למשל אתה יכול לקנות ולשכוח ל30 שנה. מה יקרה אם 30 שנה לא תדבר עם חברת הניהול ולא תתעסק בכלל עם הנכס?

גם אני.
זה לא שחסר חברות טובות, הבעיה שיש גם הרבה גרועות. ויותר מזה, לפעמים חברות טובות מתדרדרות (או סתם מתחילות לעשות בעיות)

ומה זה אם לא לפקח?
לדרוש צילום לא לוקח זמן והתעסקות? אז נכון, זה 2 דקות לשלוח מייל ועוד 5 דקות להסתכל אח"כ על התמונות, אבל זה 7 דקות שלא הייתי "מבזבז" בהשקעה מנייתית.

לא אמרתי שזה ברמה היומית. אבל תסכים איתי שלפחות פעם בחודש-חודשיים צריך להסתכל על הדו"ח של חברת הניהול, אפילו אם אין שום תיקון בזמן הזה, סתם כדי לוודא שהכל בסדר.
חוץ מזה, אם יש לך כמה נכסים אז כל כמה חודשים בממוצע יש לך משהו קטן שדורש טיפול באחד מהם, בין אם זה תיקון, החלפת דייר וכו.

אני חושב שלך ולי יש הגדרות שונות לפסיביות.
נכון שזה לא דורש התעסקות יום-יומית (וגם לא שבועית), אבל זה עדיין דורש הרבה יותר התעסקות ממניות.
מניות למשל אתה יכול לקנות ולשכוח ל30 שנה. מה יקרה אם 30 שנה לא תדבר עם חברת הניהול ולא תתעסק בכלל עם הנכס?

מצטער, אבל בפועל זה שונה, בדרך כלל משקיעים רבים בשוק ההון עוקבים אחר ביצועי המניות והחדשות הכלכליות בתדירות יומית, משתתפים בפורומים של משקיעים, השוק תנודתי ורגיש יותר משוק הנדל"ן, יש כאן מעקב על בסיס קבוע, לכן אני לא רואה היכן זה פסיבי יותר.

בהחלט סביר להניח שיש ביננו הבדל בתפיסה של פסיבי, אני מוכן לוותר על פסיביות מסויימת עבור הכנסה חודשית משמעותית.

מצטער, אבל בפועל זה שונה
בפועל אצל מי?
הרבה מהמשקיעים פה בפורום, שדוגלים בשיטת ההשקעות הפסיבית, נמנעים מקריאת חדשות כלכליות ברמה היומית. וגם אם הם כן קוראים, הם (וגם אני) בוודאי לא מבצעים שום פעולה בתיק שלהם בעקבות זאת.
השוק תנודתי ורגיש יותר משוק הנדל"ן, יש כאן מעקב על בסיס קבוע, לכן אני לא רואה היכן זה פסיבי יותר.
השוק אכן תנודתי, אבל הכוחמה (שוב, לפי הגישה הרווחת בפורום הזה) היא להתעלם מהתנודתיות ולא לעקוב (או לפחות לא לבצע שינויים בתיק) אחרי השינויים האלה.
יש אנקדוטה שמספרת שהתיקים הכי מוצלחים היו של אנשים ששכחו מקיומם במשך 30-40 שנה. אני אשאל שוב - מה יקרה לתיק נדל"ני אם תשכח ממנו ל 30 שנה?
בהחלט סביר להניח שיש ביננו הבדל בתפיסה של פסיבי, אני מוכן לוותר על פסיביות מסויימת עבור הכנסה חודשית משמעותית.
ההבדל בהכנסה הוא לא גדול (על זה בדיוק הדיון בשרשור הזה) - הסטורית שני התחומים נתנו תשואה דומה.
האם שווה לוותר על קצת פסיביות בשביל (אולי) קצת יותר תשואה? האם באמת יש תשואה גבוהה יותר בנדל"ן? לא יודע. בגלל זה אני מפזר ומשקיע בשניהם :)

בפועל אצל מי?
הרבה מהמשקיעים פה בפורום, שדוגלים בשיטת ההשקעות הפסיבית, נמנעים מקריאת חדשות כלכליות ברמה היומית. וגם אם הם כן קוראים, הם (וגם אני) בוודאי לא מבצעים שום פעולה בתיק שלהם בעקבות זאת.

השוק אכן תנודתי, אבל הכוחמה (שוב, לפי הגישה הרווחת בפורום הזה) היא להתעלם מהתנודתיות ולא לעקוב (או לפחות לא לבצע שינויים בתיק) אחרי השינויים האלה.
יש אנקדוטה שמספרת שהתיקים הכי מוצלחים היו של אנשים ששכחו מקיומם במשך 30-40 שנה. אני אשאל שוב - מה יקרה לתיק נדל"ני אם תשכח ממנו ל 30 שנה?

ההבדל בהכנסה הוא לא גדול (על זה בדיוק הדיון בשרשור הזה) - הסטורית שני התחומים נתנו תשואה דומה.
האם שווה לוותר על קצת פסיביות בשביל (אולי) קצת יותר תשואה? האם באמת יש תשואה גבוהה יותר בנדל"ן? לא יודע. בגלל זה אני מפזר ומשקיע בשניהם :)

התשואה בנדל"ן היא משכירות ומעליית ערך, תוך שימוש במימון, משקיע המתמקצע יכול להגיע בקלות לתשואה שנתית דו ספרתית על ההשקע.

אני מדבר על הכנסות נטו משכירות אחרי מס של 20,000 ש"ח עד 30,000 ש"ח בחודש, כמובן שהמקצועיים והאגרסיביים יותר יגיעו להכנסה גבוהה יותר.
במידה והמשקיעים בפורום מגיעים להכנסות אלו ללא מאמץ תוך התנהלות פסיבית, זה בהחלט נפלא :)

התשואה בנדל"ן היא משכירות ומעליית ערך
והתשואה במניות היא מדיבידנדים ועליית ערך, אז?
תוך שימוש במימון, משקיע המתמקצע יכול להגיע בקלות לתשואה שנתית דו ספרתית על ההשקע.
גם בשוק ההון אפשר להגיע לתושאה דו ספרתית עם מינוף (מסכים שמינוף בשוק ההון פחות נפוץ, ואולי קצת יותר מסוכן).
אני מדבר על הכנסות נטו משכירות אחרי מס של 20,000 ש"ח עד 30,000 ש"ח בחודש, כמובן שהמקצועיים והאגרסיביים יותר יגיעו להכנסה גבוהה יותר.
אין שום בעיה להגיע ל20-30 אש"ח בחודש הכנסה נטו מתיק השקעות, אפילו במשיכה בטוחה לפי כלל 3%. כל מה שצריך זה תיק השקעות בשווי 10-20 מליון ש"ח :) (או במילים אחרות, סכום חודשי לא רלונטי להשוואה, מה שחשוב זה אחוז תשואה. ברור שככל שהתיק שלך גדול יותר ככה התשואה החודשית גדולה יותר).

הבעיה הגדולה עם נדל"ן שבגדלים מסויימים זה מתחיל לגזול יותר מידי זמן (נניח אם יש לך 1,000 בתים אתה כבר צריך להשקיע בזה די הרבה זמן כל חודש), בעוד בתיק מניות (פסיבי ומפוזר לפי "רוח הפורום") כמות הזמן שאתה צריך להשקיע לא משתנה בין אם יש לך 1,000 ש"ח או 100,000,000 ש"ח.

והתשואה במניות היא מדיבידנדים ועליית ערך, אז?

גם בשוק ההון אפשר להגיע לתושאה דו ספרתית עם מינוף (מסכים שמינוף בשוק ההון פחות נפוץ, ואולי קצת יותר מסוכן).

אין שום בעיה להגיע ל20-30 אש"ח בחודש הכנסה נטו מתיק השקעות, אפילו במשיכה בטוחה לפי כלל 3%. כל מה שצריך זה תיק השקעות בשווי 10-20 מליון ש"ח :) (או במילים אחרות, סכום חודשי לא רלונטי להשוואה, מה שחשוב זה אחוז תשואה. ברור שככל שהתיק שלך גדול יותר ככה התשואה החודשית גדולה יותר).

הבעיה הגדולה עם נדל"ן שבגדלים מסויימים זה מתחיל לגזול יותר מידי זמן (נניח אם יש לך 1,000 בתים אתה כבר צריך להשקיע בזה די הרבה זמן כל חודש), בעוד בתיק מניות (פסיבי ומפוזר לפי "רוח הפורום") כמות הזמן שאתה צריך להשקיע לא משתנה בין אם יש לך 1,000 ש"ח או 100,000,000 ש"ח.

בגדלים שאתה מדבר בנדל"ן, בדרך כלל מחזיקים עובדים לצורך ניהול ישיר,
מלבד זאת אני לא רואה מה הבעיה בהתעסקות עם זה, אני מאוד נהנה מזה, יש בזה הרבה אקשן, פעולות יזמיות עם השבחה, אתגרים, מגע ישיר עם משקיעים בארץ ובחו"ל, עורכי דין, יועצי משכנתאות, סוכני נדל"ן, תכנוני מס, הכנת דוחות מס, רואי חשבון......, נסיעות לחו"ל (הוצאה מוכרת), היכרות עם אנשים ותרבויות שונות ברחבי העולם.

אני חושב שזה תלוי באישיות של המשקיע, כיצד הוא מתייחס לכך, האם זה עול עבור או הנאה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
aminadav מישהו מצליח להבין למה נדל"ן בנייה ומניב יורדים כל כך הרבה בחודשים האחרונים? פוסטים מאיכות נמוכה 3
ש למה בעצם המס על נדל"ן נמוך יותר? שוק ההון 30
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 127
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 186
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 209
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5
ב משכנתא במסלול צמוד מדד - למה נחשב מסוכן? נדל"ן 45
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17
shirbi למה אני מופסד (תיאורטית) באגח ממשלתית בריבית משתנה שוק ההון 6

נושאים דומים

Back
למעלה