• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חישוב תשואה על דירה להשקעה

האפשרות הראשונה נכונה...את החלק של החבות מס תוכל להרחיב/לבאר?
כלל ההכנסות השנתיות מינוס כלל ההוצאות השנתיות (כולל פחת כלכלי ואי תפוסה) חלקי עלות הנכס כולל ההוצאות מסביב אם אתה שוקל לרכוש אותו או חלקי הכסף נטו שתקבל לכיס אם היית מוכר אותו והוא כבר בבעלותך.

אתה מתכוון לקיזוז מס שבח וכ"ו מעלותו הכוללת של הנכס בעת המכירה?

אם יש פה מישהו נחמד פה שיכול להרים איזה מחשבון פשוט שמשקף את צורת החישוב המומלצת זה יהיה ממש מעולה (:
מודה שבהתחלה התעסקתי עם חישובי התשואה בנכס אבל שילוב של חוסר זמן ורצון הורידו אותי מזה
כל עוד שזה מעל 5% אני לא מתקטנן ...

האמת אני קצת מתבייש להעלות את האקסל הזה אחרי שראיתי לאיזה רמה האקסלים של אנשים פה מגיעים :)
זה חישוב שעשיתי בזמנו אחרי שתיקנו פה את השטויות שעשיתי, בטוח יש פה באגים וחישובים לא מדוייקים אז לא הייתי ממהר לאמץ
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1E8e3Vndigd0MK4co-DywYI1m3-19zLUFw1v0fCNVmvw/edit?usp=sharing

האמת אני קצת מתבייש להעלות את האקסל הזה אחרי שראיתי לאיזה רמה האקסלים של אנשים פה מגיעים :)
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1E8e3Vndigd0MK4co-DywYI1m3-19zLUFw1v0fCNVmvw/edit?usp=sharing
תודה יוני (:
יש פה הרבה אנשים שמתעסקים הרבה באקסל למחייתם (אני שבוי numbers של אפל למשל), אז הכל טוב ובטח שאין ממה להתבייש...

מקפיץ שוב את הפוסט כדי להתייחס למספר שאלות ותשובות שעלו בדיון:
3. איך ההשקעה בדירה היא ביחס להשקעה באפיק אחר (נניח בתיק השקעות שאני צופה לו 4% לשנה אחרי מס).
תלוי בהנחות שלך לגבי מחירי הדיור והצפי שלך לכמה שכ"ד יהיה.
היה ויש לי את ההנחות לגבי מחירי הדיור והצפי לכמה שכ"ד יהיה, האם אני יכול להסיק משאר התשובות שהדרך הפשוטה והמדויקת ככל האפשר לחשב את זה היא באמצעות IRR? (או אם לדייק, XIRR)
אני שואל כיוון שאני כרגע בודק אופציה של השקעה בתיק סולידי מחקה מדדים (אחרי חודשים של קריאה מעמיקה כאן ובבלוגים נוספים) אל מול אופציה של השקעה בנדל"ן, והייתי שמח להשוות את התשואות שמוצגות בפוסט 25 תיקי השקעות להרכבה עצמית לתשואות פוטנציאליות מנדל"ן (בתרחישים אופטימיים ופאסימיים כמובן). הבעיה עולה כאשר מוצג החישוב הנפוץ של הכנסות שנתיות משכר דירה לחלק בשווי הדירה- אני לא חושב שהחישוב הזה מתאים להשוואה לתיקים הסולידיים ממספר סיבות, העיקרית שבהן היא שחישוב זה מתעלם לחלוטין ממשתנה המינוף הכלול ברכישת דירה.

מה אני אמור לחשב? תשואה, נכון? זה לא ROI?
-----------------------------------------------------------------------
מה הפרמטר הנכון לבחון כדאיות של השקעת נדלן?
תשואה מול סיכון מול אלטרנטיבות (ומינוף: כן/לא/כמה).
-----------------------------------------------------------------------
למה חשוב לי לדעת את התזרים בהנחה שאני מסתכל לטווח הארוך על כדאיות ההשקעה?
תודה :)
כי התזרים מהווה חלק מהתשואה, חלק גדול, לפעמים אף כולה.
נניח ובאמת הדרך הפשוטה ביותר להשוואת האלטרנטיבות נדל"ן ותיק סולידי היא באמצעות IRR, איפה אוכל למצוא דוגמה לחישוב כזה שהיא יותר מוכוונת לצרכי ההשוואה ולאו דווקא IRR כללי, כלומר דוגמה שלוקחת בחשבון את התשלום ההתחלתי של ההון העצמי, השינוי באחוז בעלות על הנכס, וכו'.. (ולא דוגמה גנרית של הוצאות והכנסות שרירותיים. גם באנגלית זה אחלה, אני לא הצלחתי למצוא דוגמה כזאת בגוגל).

@אורי ג. - אודה להתייחסותך לשאלות הנוספות.
@doc29 - האם חישבת את התשואה השנתית הממוצעת באמצעות XIRR? אם כן, תוכל בבקשה לשתף בתוצאות לטובת הכלל? נשמח לעדכון.

תודה.

היה ויש לי את ההנחות לגבי מחירי הדיור והצפי לכמה שכ"ד יהיה, האם אני יכול להסיק משאר התשובות שהדרך הפשוטה והמדויקת ככל האפשר לחשב את זה היא באמצעות IRR? (או אם לדייק, XIRR)
כן, אבל עליך להתחשב בכלל הההוצאות שמשום מה אוהבים להתעלם מהם כמו:
אי תפוסה
הוצאות רכישה כולל תיווך, מיסים, עו"ד
הוצאות מכירה תיווך, מיסים, עו"ד
תחזוקה שוטפת
עמלות בנקים באם יש לוקחים משכנתא
CAPEX
מיסים
ולמהדרין: הזמן שלך

העיקרית שבהן היא שחישוב זה מתעלם לחלוטין ממשתנה המינוף הכלול ברכישת דירה.
1. אפשר להכניס גם את המינוף למשוואה ולחשב תשואה על ההון.
2. אפשר להתמנף גם בשוק ההון (לא ממליץ).

ג"נ: ממונף ב1+2

נניח ובאמת הדרך הפשוטה ביותר להשוואת האלטרנטיבות נדל"ן ותיק סולידי היא באמצעות IRR, איפה אוכל למצוא דוגמה לחישוב כזה שהיא יותר מוכוונת לצרכי ההשוואה ולאו דווקא IRR כללי, כלומר דוגמה שלוקחת בחשבון את התשלום ההתחלתי של ההון העצמי, השינוי באחוז בעלות על הנכס, וכו'..

IRR זה IRR, תכניס את כל הפרמטרים ותחשב.

כן, אבל עליך להתחשב בכלל הההוצאות שמשום מה אוהבים להתעלם מהם כמו:
אי תפוסה
הוצאות רכישה כולל תיווך, מיסים, עו"ד
הוצאות מכירה תיווך, מיסים, עו"ד
תחזוקה שוטפת
עמלות בנקים באם יש לוקחים משכנתא
CAPEX
מיסים
ולמהדרין: הזמן שלך
מעולה, אקח אותם בחשבון.

1. אפשר להכניס גם את המינוף למשוואה ולחשב תשואה על ההון.
2. אפשר להתמנף גם בשוק ההון (לא ממליץ).

ג"נ: ממונף ב1+2
1. זה בדיוק מה ש @doc29 שאל ולהבנתי זה יצא חישוב פחות מדויק מ-IRR? ואם כבר העלנו את שתי האופציות @אורי ג. - במידה והיית רוצה להשוות אלטרנטיבה של נדל"ן לתיק סולידי עם תשואה שנתית ריאלית של 5.5% נניח, מה המדד הנכון והמדוייק ככל האפשר לחישוב תשואה שנתית ריאלית על השקעה בדירה? (IRR, תשואה על הון, אחר?)
כל החישובים האלה לא יהיו שווים הרבה אם אשווה תפוזים לתפוחים.
2. תודה על ההמלצה, גם אני מעדיף לא להתמנף בשוק ההון.

IRR זה IRR, תכניס את כל הפרמטרים ותחשב.
אחלה.

אין כזה דבר, גם לא קרוב לזה.
אני יודע שאי אפשר להסיק הרבה מהעבר על העתיד, אבל לא מעט תיקים כאן עשו 5.5% שנתית ריאלית משוקללת.

אם התוצאות היו קונסיסטנטיות, כלומר המטריקות שתבחר יראו את אותה המגמה (למשל: תיק סולידי עם 5.5% שנתית ריאלית עדיף גם מול מטריקת תשואה על הון וגם מול XIRR), אז מעולה. הבעיה היא שזה לא המצב ולכן כדי לקבל החלטה צריך להבין איזה מהמטריקות מתאימה יותר להשוואה.

אני יודע שאי אפשר להסיק הרבה מהעבר על העתיד, אבל לא מעט תיקים כאן עשו 5.5% שנתית ריאלית משוקללת.
אז מה?
הבעיה היא שזה לא המצב ולכן כדי לקבל החלטה צריך להבין איזה מהמטריקות מתאימה יותר להשוואה.
אתה מנסה למדל נתוני עבר ולהסיק מהן על העתיד, לא ברור לי מה תשיג בדיוק מהמשחקים המימוניים האלה באקסל אבל לא חושב שתגיע לתובנות גדולות איתן, ואם כן הם כנראה יהיו שגויות.
אתה מנסה לחשב מה עדיף להשקיע בנדל"ן למגורים בארץ או בתיק סולידי בשוק ההון? אין פה נביאים, לא תצליח להגיע למסקנה ככה.

אז זאת האינדיקציה הקרובה ביותר שיש לי, אלא אם כן תציע אלטרנטיבה.

אתה מנסה למדל נתוני עבר ולהסיק מהן על העתיד, לא ברור לי מה תשיג בדיוק מהמשחקים המימוניים האלה באקסל אבל לא חושב שתגיע לתובנות גדולות איתן, ואם כן הם כנראה יהיו שגויות.
אתה מנסה לחשב מה עדיף להשקיע בנדל"ן למגורים בארץ או בתיק סולידי בשוק ההון? אין פה נביאים, לא תצליח להגיע למסקנה ככה.
אין כאן נביאים, ובדיוק מהסיבה הזאת כתבתי מקודם שאני מנסה לסמלץ גם תרחישים אופטימיים וגם תרחישים פאסימיים, ושוב, כמובן שהם רחוקים מלהיות מדוייקים, אבל זה יותר טוב מלהטיל מטבע ולבחור בצורה שרירותית (אגב, בסימולציות של הנדל"ן אין התבססות כרגע על נתוני עבר, ולגבי התיקים הסולידיים, אני לא ממדל מחדש אלא מתבסס על התובנות שהסולידית וחברי הפורום חלקו כאן).
בנוסף, ציינת שהשיטה שגויה ושהיא לא תצליח. אתה מוזמן להציע שיטה טובה יותר להשוואה בין תיק סולידי לנדל"ן.

בכל אופן, אני מעדיף לא לסטות מנושא הדיון כאן, תודה על התגובות!

אז זאת האינדיקציה הקרובה ביותר שיש לי, אלא אם כן תציע אלטרנטיבה.
תניח הנחות לגבי העתיד, להניח תשואה בשוק ההון של 5%+ בתיק סולידי זוהי הנחה מנותקת מהמציאות.
אגב, ציינת שהשיטה שגויה ושהיא לא תצליח. אתה מוזמן להציע שיטה טובה יותר להשוואה בין תיק סולידי לנדל"ן.
הנחות ריאליות ואובייקטיביות לגבי העתיד.
תתחיל בלהחליט קודם מה זה "סולידי".

תניח הנחות לגבי העתיד, להניח תשואה בשוק ההון של 5%+ בתיק סולידי זוהי הנחה מנותקת מהמציאות.
האמנם?
עמוד 26 בספר The four pillars of investing.
תשואה שנתית בשקלול אינפלציה על השקעה ל-30 שנה במניות בארה"ב.
מיותר לציין, אבל שים לב שאין חלק שלילי לציר ה-Y בגרף. תתעלם מהעבר או שתעריך מעט את הסטטיסטיקה, זה כבר לשיקולך.
22887096547_dfc2554231_o.jpg

קיבלתי את ההערה שתיק עם תשואה של 5.5% הוא לא סולידי, אז אנסח מחדש:
במידה והיית רוצה להשוות אלטרנטיבה של נדל"ן לתיק עם תשואה שנתית ריאלית של %X נניח, מה המדד הנכון והמדוייק ככל האפשר לחישוב תשואה שנתית ריאלית על השקעה בדירה?
מזכיר ש-XIRR עלה כאן כבר. גם תשובות לא קונקרטיות כגון "תעשה הנחות ריאליות" לא באמת תורמות לדיון אז נישאר עם XIRR כל עוד אין אלטרנטיבה טובה יותר.
תודה.

נערך לאחרונה ב:
האם חישבת את התשואה השנתית הממוצעת באמצעות XIRR? אם כן, תוכל בבקשה לשתף בתוצאות לטובת הכלל? נשמח לעדכון.
כן, באמצעות גיליון אקסל וirr. מודה שטרם השתלטתי על ההבנה של הרקע מאחוריו באופן מלא, אבל סומך על תוצאותיו לאור הכרותי עם מי שהכין אותו.

• אהבתי
Reactions: Roi
בנוסף למה שאורי כתב בנוגע לתשואה על ההשקעה, יש פרמטר נוסף שקשה להעריך אותו, עלייה או ירידה במחיר הנכס, פרמטר זה תלוי בעיתוי הרכישה וברמת המינוף.

המדד הנכון והמדוייק ככל האפשר לחישוב תשואה שנתית ריאלית על השקעה בדירה?
זה לא מדע מדויק ואין חיה כזו.
גם מה זה בדיוק "דירה"?
דירה באופקים? באילת? בתל אביב? בניו יורק? דירה ראשונה שלך או שביעית? אתה לא יכול להשוות דירה בודדת למדד כלשהו, הדיון עקר.

האמנם?
עמוד 26 בספר The four pillars of investing.
תשואה שנתית בשקלול אינפלציה על השקעה ל-30 שנה במניות בארה"ב.
מיותר לציין, אבל שים לב שאין חלק שלילי לציר ה-Y בגרף. תתעלם מהעבר או שתעריך מעט את הסטטיסטיקה, זה כבר לשיקולך.

קיבלתי את ההערה שתיק עם תשואה של 5.5% הוא לא סולידי, אז אנסח מחדש:
במידה והיית רוצה להשוות אלטרנטיבה של נדל"ן לתיק עם תשואה שנתית ריאלית של %X נניח, מה המדד הנכון והמדוייק ככל האפשר לחישוב תשואה שנתית ריאלית על השקעה בדירה?
מזכיר ש-XIRR עלה כאן כבר. גם תשובות לא קונקרטיות כגון "תעשה הנחות ריאליות" לא באמת תורמות לדיון אז נישאר עם XIRR כל עוד אין אלטרנטיבה טובה יותר.
תודה.
שקרים, שקרים ארורים וסטטיסטיקה
גם אני יודע לצייר גרפים, הנה התשואה הריאלית על סנופי עם השקעה מחדש של דיבידנדים בניכוי מס 25% בחלון רץ של 10 שנים.
למה 10 ולא 30, כי זה נורא קל להגיד ״אני משקיע לטווח של 30 שנים״, אבל בפועל, לספוג שנה או שנתיים של הפסדים בתיק זה קשה. כמה קל יהיה לך לספוג 10 שנים של תיק שנמצא מתחת למים (בהפסד מהשווי ההתחלתי) ?
0mNnsaX.png

נערך לאחרונה ב:
כן, באמצעות גיליון אקסל וirr. מודה שטרם השתלטתי על ההבנה של הרקע מאחוריו באופן מלא, אבל סומך על תוצאותיו לאור הכרותי עם מי שהכין אותו.
יש מצב שאתה משתף את הגיליון ללא הנתונים כמובן ?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
K חישוב תשואה מצרפית על דירה להשקעה כולל משכנתא נדל"ן 3
E חישוב תשואה על דירה עם משכנתא נדל"ן 29
A חישוב תשואה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה חישוב תשואה מאג"ח ממשלתי לא צמוד שוק ההון 11
N חישוב תשואה של אגח צמוד מדד לפדיון שוק ההון 18
א חישוב תשואה יומית של בנק לאומי לא נכון שוק ההון 0
L חישוב תשואה נטו של מקמ שוק ההון 10
א חישוב תשואה של מק״מ שוק ההון 21
נ חישוב תשואה שוק ההון 7
פ חישוב תשואה בפנסיה וקופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ מועד תחילת חישוב תשואה בפוליסת חסכון שוק ההון 0
א חישוב תשואה בהשקעת נדלן נדל"ן 12
ג חישוב תשואה היסטורית על חברת AT&T שוק ההון 1
גיא_87 חישוב תשואה שוק ההון 2
B חישוב תשואה לפדיון אג"ח שוק ההון 0
nmac חישוב תשואה בתיק בהתחשב בשער מטח + אינפלציה שוק ההון 4
S חישוב תשואה של שני מקורות שונים שלא מסתדרים שוק ההון 11
א חישוב תשואה כוללת בתיק - שאלה מתמטית שוק ההון 11
LtWorf קרן מחקה – חישוב תשואה שוק ההון 14
doc29 שאלה טיפשית על חישוב תשואה בדירה להשקעה נדל"ן 11
shlomi171 אשמח להסבר על מדדי חישוב תשואה שוק ההון 10
L חישוב תשואה שוק ההון 4
always.smile חישוב תשואה בתיק השקעות של אקסלנס וweighted evarage שוק ההון 11
I חישוב תשואה בתיק בסגנון "בעצם, יש לכם רק תיק השקעות אחד" שוק ההון 3
itamaratz חישוב תשואה על הון שוק ההון 33
stass חישוב תשואה שנתית עם פונקצית XIRR שוק ההון 3
Chase חישוב תשואה שנתית מתוך נתון של תשואה לאורך 11 שנים שוק ההון 3
whybe חישוב תשואה על נדל"ן שוק ההון 29
doc29 חישוב תשואה ארוכת טווח משוק המניות שוק ההון 10
7 חישוב תשואה שוק ההון 8
י חישוב תשואה שוק ההון 14
A חישוב היטל השבחה נדל"ן 20
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S איך מוצאים קרן סנופי עם בסיס חישוב מדד? שוק ההון 5
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
M חישוב החזר עבור הלוואה בריבית משתנה/צמודה צרכנות פיננסית 1
Gari חישוב גובה הקופון באגרות חוב בריבית קבועה שוק ההון 12
A חישוב מס על ניירות ערך זרים מיסים 3
TalYaro1 חישוב והשוואת ריביות משכנתא בזמן מלחמת חרבות ברזל. נדל"ן 1
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
S חישוב חשיפה באחוזים לשוק המניות האמריקאי במסלולים פנסיונים מנוהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
A חישוב הצמדה וריבית על חוב לביטוח לאומי ולמס הכנסה מיסים 3
D חישוב סכום קצבה בפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
B חישוב ריבית שנתית שוק ההון 24
R טופס 1322 עזרה בהשלמת חישוב הפסדים להעברה מיסים 2
R כיצד ניתן לקזז הפסדים בשוק ההון, אל מול חישוב מס במימוש רווחים בשנים שאחרי? מיסים 2

נושאים דומים

Back
למעלה