• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איזון פנימי בחלק הלא ממוסה של תיק השקעות

• פותח הנושא nbi
  • פורסם בתאריך

nbi

משתמש רשום
דירוג
4
יש לי תיק השקעות שכולל בתוכו חלק ממוסה וחלק לא ממוסה (קופת גמל ישנה).
את מלוא הכסף שבחלק הממוסה השקעתי לפי חלוקה שבחרתי, וכמובן שלא ניתן להכניס לשם כסף חדש. כך יוצא שמאז שהשקעתי את כל הסכום, כסף חדש מוזרם לחלק הממוסה.
עם הזמן, הניירות בחלק הממוסה מן הסתם צומחים וקטנים בקצב שונה, וכך יוצא שהחלוקה הפנימית שהקצתי שם לא מאוזנת.
האם במצב כזה הייתם מוכרים וקונים פעם בכמה זמן על מנת לשמר את החלוקה שנבחרה עבור התיק? או לתת לזה לצמוח ולאזן רק את התיק הכולל בחלק הלא ממוסה.
מצד אחד לא מתלהב מהרעיון של למכור ניירות (אפילו שזה לא ממוסה) על מנת לאזן כל הזמן, ומצד שני נראה לי שיש היגיון מסוים בשימור איזון גם בחלק הזה.
מה דעתכם?

לא ברור לי כל כך מה אתה מציע. כמו שכתבת לא ניתן להכניס כסף חדש לקופת הגמל, אז איך אתה מאזן? זו קופת IRA?

זו קופת גמל ישנה שהומרה ל-IRA (אך לא ניתן להפקיד בה כסף חדש).
מה שאני מציע זה כל כמה זמן לאזן את החשבון הזה ספציפית לפי כל המרכיבים שבו (למשל, אם נייר כלשהו עלה ב-50% בתקופה קצרה, למכור חלק ולקנות בכסף הזה ניירות אחרים בתיק, כך שההתפלגות שם תשמר).
אם אני פשוט לא נוגע בזה, תאורטית בעוד כמה שנים יכול להווצר מצב שרב הקופה הזו בנויה מנייר בודד.

איזון בין אפיקים שונים (מניות/אגח, לדוגמה) זה דבר אחד. בין ניירות באפיק מניות זה דבר אחר. אם קנית 2 ניירות במשקל לפי השווי שוק שלהם, לא צריך לעשות כלום כדי להמשיך לעקוב אחרי זה - הם ישמרו את היחס שלהם לפי השווי שוק העדכני שלהם.
כנ"ל לגבי ניירות כמו 'שוק המניות בארהב' מול 'שוק המניות באירופה' - אם הם נקנו ביחס שמתאים ליחס ביניהם במדד משוקלל שווי שוק, הם ישמרו על היחס הזה.

תודה. לא בטוח שהבנתי את התשובה שלך.
אם אני מחליט לצורך העניין שבפלח המנייתי אני רוצה ש-50% ממנו יהיה ארה"ב ו-50% אירופה, אבל לאחר שנה ארה"ב צמחה מאוד וכרגע התיק שלי מכיל 70% ארה"ב ו-30% אירופה (לפי שווי שוק עדכני וכו'). איך שאני מבין את זה, השאיפה היא פעם בכמה זמן לאזן את התיק (בין אם על ידי הכנסת עוד כסף שיאזן את אירופה, או מכירה של ארה"ב ו\או קניה של אירופה) כך שישמור על המבנה הכללי של התיק שתכננתי. מה הכוונה "הם ישמרו את היחס שלהם?".

ולכן השאלה שלי היא - בהנתן שיש לי חלק מנייתי בקופת הגמל שמורכב מכמה ניירות שונים (כל אחד מייצג מדד אחר), האם לא עדיף מדי פעם לאזן את הניירות שם? הסיבה לכך היא החשש שלאורך זמן ארוך, נניח 5 שנים, אחד הניירות יתפוס נתח מאוד משמעותי, מה שיכול גם להוביל לתנודות קיצוניות בשווי התיק במקרה של נפילה.

אני הייתי עושה כך: איזון בחלק המנייתי דרך החשבון הלא ממוסה ואיזון בין המנייתי לאג"ח דרך הממוסה. זה נכון אם יש לך כסף חדש.
בכל מקרה, שים לב שבחלק הלא ממוסה יש דמי ניהול גבוהים וצריך להתחשב בהם, במיוחד אם אתה לא באמת עושה הרבה פעולות.

תודה. אבל יש גם שלב שבו נכנס כסף חדש ועל מנת לשמור את מבנה התיק הוא צריך לקנות גם אג"ח וגם מנייתי בחלק הממוסה :)
ואז אני כבר בעולם של מנייתי בשני חלקים שונים

אם אני מחליט לצורך העניין שבפלח המנייתי אני רוצה ש-50% ממנו יהיה ארה"ב ו-50% אירופה, אבל לאחר שנה ארה"ב צמחה מאוד וכרגע התיק שלי מכיל 70% ארה"ב ו-30% אירופה (לפי שווי שוק עדכני וכו'). איך שאני מבין את זה, השאיפה היא פעם בכמה זמן לאזן את התיק (בין אם על ידי הכנסת עוד כסף שיאזן את אירופה, או מכירה של ארה"ב ו\או קניה של אירופה) כך שישמור על המבנה הכללי של התיק שתכננתי. מה הכוונה "הם ישמרו את היחס שלהם?".

אם החלטת על חלוקה קשיחה של חמישים-חמישים ללא קשר לגודלן היחסי אז אכן תצטרך לאזן מפעם לפעם.

אם החלטת שהחלוקה תייצג את המשקל היחסי של הכלכלות אז אין שום צורך לאזן בין הניירות ובלבד שמאז ההפקדה הראשונה שמרת על היחסים ביום ההפקדה (גם אם בכל הפקדה קנית נייר אחד אבל לאורך זמן איזנת ברכישות, אין הכרח לדייק על האחוז).

השאיפה היא לא לאזן, השאיפה היא לעשות מינימום פעולות. אם צריך לאזן כדי להצמד לאסטרטגיה, אז מאזנים, במידת הצורך (תיק ממוסה) תוך התחשבות בשיקולי מס.

@itsikad
סליחה שאני קשה :) אבל לא בטוח שאני מבין את המשפט "ובלבד שמאז ההפקדה הראשונה שמרת על היחסים ביום ההפקדה".
המצב הוא שאני פעם בכמה זמן מכניס כסף חדש לתיק הממוסה. אני מפזר אותו כך שהוא מאזן חזרה עד כמה שאפשר (לא מדייק על האחוז) את הפלחים השונים (מנייתי\אגח) אבל גם פנימית בכל פלח לפי מה שהוחלט עבורם.
לא בטוח שאני מבין מה האלטרנטיבה להפקדת כסף בחלק המנייתי. כלומר, איך בוחרים איזה נייר לקנות בחלק המנייתי, אם לא לפי האחוזים שקבעתי בתיק?

זו כמובן כבר שאלה קצת שונה מהשאלה המקורית שלי (אני לא יכול להפקיד כסף חדש לקופת הגמל, אז אני יכול לקבל פה טיעון של לא לגעת בזה ופשוט לאזן עם כסף חדש בתיק הממוסה. אבל מהתגובה שלך נשמע שגם זה לא היית עושה. ולכן השאלה היא לאן הולך הכסף החדש בפועל)

אם אני מחליט לצורך העניין שבפלח המנייתי אני רוצה ש-50% ממנו יהיה ארה"ב ו-50% אירופה
למה דוקא היחס הזה? מכיוון שהיום הכלכלה האירופאית והאמריקאית שוות בגודלן (לא ממש נכון) או כהחלטה שרירותית?
לאחר שנה ארה"ב צמחה מאוד וכרגע התיק שלי מכיל 70% ארה"ב ו-30% אירופה (לפי שווי שוק עדכני וכו')
אם 50-50 היה מכיוון ששתיהן שוות, ועכשיו ארה"ב גדולה יותר - גם בתיק וגם במציאות - אז התיק עדיין מאוזן נכון ולא צריך לעשות כלום.
אם חשוב לך לשמור דוקא על 50-50, אז כן, צריך לאזן מחדש.

מקרה קיצוני - נגיד שכלכלת ארה"ב קרסה ב-99%, והפכה למדינת עולם שלישי. עדיין 50% מהתיק צריך להיות ארה"ב?

למה דוקא היחס הזה? מכיוון שהיום הכלכלה האירופאית והאמריקאית שוות בגודלן (לא ממש נכון) או כהחלטה שרירותית?

אם 50-50 היה מכיוון ששתיהן שוות, ועכשיו ארה"ב גדולה יותר - גם בתיק וגם במציאות - אז התיק עדיין מאוזן נכון ולא צריך לעשות כלום.
אם חשוב לך לשמור דוקא על 50-50, אז כן, צריך לאזן מחדש.

מקרה קיצוני - נגיד שכלכלת ארה"ב קרסה ב-99%, והפכה למדינת עולם שלישי. עדיין 50% מהתיק צריך להיות ארה"ב?
כן ההחלטה בהתחלה לצורך העניין היא חצי שרירותית (לפי אמון בכלכלה כלשהי על פני אחרת וכו').
אני מבין מה שאתה אומר, אבל השאלה היא איך אתה מחליט מה לעשות עם כסף חדש בתיק לפי הגישה הזו?
יש לך עכשיו 10K שצריך ללכת לפלח המנייתי (מה שמשמר את האיזון עם אג"ח וכו' וכו'). איך אתה מחליט מה לקנות איתו?
אם ארה"ב הפכה להיות 70% מהחלק המנייתי, אז אתה "זורם" עם זה ומעביר 7K לארה"ב?

שונא להקפיץ הודעות ככה אבל לא ממש קיבלתי תשובה ואשמח לקבל אחת. נראה שלהרבה אנשים יש עמדה בעניין.
בקצרה: האם כשמזרימים כסף חדש, החלוקה הפנימית (בחלק המנייתי למשל) היא לפי הגודל היחסי שנוצר עם הזמן, או לפי קריטריון שנקבע מראש.
נניח שהתחלתי עם 50% ארה"ב ו-50% אירופה כשפתחתי את התיק. כיום השוק צמח כך שהארה"ב היא 70% מהחלק המנייתי.
יש לי 10K להזרים לחלק המנייתי.
אופציה א':
משקיע 7K בארה"ב כי כך "השוק קבע" (הכוונה שזה פשוט היחס שנוצר עם הזמן ואני "זורם" איתו)
אופציה ב':
משקיע 5K בארה"ב, כי כך בניתי את התיק מראש (על סמך כלל אצבע כלשהו, לא מאוד מדעי).

תודה :)

חלוקה הפנימית (בחלק המנייתי למשל) היא לפי הגודל היחסי שנוצר עם הזמן, או לפי קריטריון שנקבע מראש.
איך שבא לך, אין חוקים.

האם כשמזרימים כסף חדש, החלוקה הפנימית (בחלק המנייתי למשל) היא לפי הגודל היחסי שנוצר עם הזמן, או לפי קריטריון שנקבע מראש.
החלטה שלך.
אם אתה רוצה לקבוע חלוקה רנדומלית כלשהי ולשמור עליה אז אתה יכול.
אם אתה רוצה לשמור על חלוקה לפי שווי שוק אתה יכול גם.
אתה גם יכול לשנות הקצאות באופן רנדומלי כל הזמן.

הגישה ה"סולידית" היא לרוב חלוקה לפי שווי שוק ולא הימור על חלוקה רנדומלית כלשהי

*לא מיעץ, לא ממליץ וכו'

עד לפני כמה חודשים, כשבלאקרוק הורידו את דמי הניהול על הקרן שמחקה את ACWI ל0.2% במקום 0.6%, על מנת לחקות מדד עולמי בזול אנשים היו קונים 3 ניירות שונים של בלאקרוק - ארה"ב (65%), אירופה (20%) ושווקים מתעוררים (15%). מה שיש לך נשמע כמו מקרה פרטי של הנ"ל, רק שארה"ב ואירופה מעולם לא היו 50-50 במדד העולמי כך שבאמת יצרת כאן חיה יחודית משלך (במילותיך- שרירותית) שלא קשורה למשקלים במדד העולמי.

אם אתה כבר לא מזדהה איתה ואף שוקל לתת לכל פלח את החלק שמייצג אותו במדד העולמי, הייתי כבר שוקל מחדש חלוקה של התיק כולו לפי משקלים מבלי להתעלם ממדינות או יבשות שלמות בכלכלה העולמית, או פשוט קניה של נייר אחד רחב (מעתה והלאה אם נדרש אירוע מס)

לא ממליץ או מייעץ.

עד לפני כמה חודשים, כשבלאקרוק הורידו את דמי הניהול על הקרן שמחקה את ACWI ל0.2% במקום 0.6%, על מנת לחקות מדד עולמי בזול אנשים היו קונים 3 ניירות שונים של בלאקרוק - ארה"ב (65%), אירופה (20%) ושווקים מתעוררים (15%). מה שיש לך נשמע כמו מקרה פרטי של הנ"ל, רק שארה"ב ואירופה מעולם לא היו 50-50 במדד העולמי כך שבאמת יצרת כאן חיה יחודית משלך (במילותיך- שרירותית) שלא קשורה למשקלים במדד העולמי.

אם אתה כבר לא מזדהה איתה ואף שוקל לתת לכל פלח את החלק שמייצג אותו במדד העולמי, הייתי כבר שוקל מחדש חלוקה של התיק כולו לפי משקלים מבלי להתעלם ממדינות או יבשות שלמות בכלכלה העולמית, או פשוט קניה של נייר אחד רחב (מעתה והלאה אם נדרש אירוע מס)

לא ממליץ או מייעץ.
@teddypicker האמת היא שסתם נתתי את זה בתור דוגמה. בפועל יש לי נייר של ארה"ב, של מדינות מפותחות, ומדינות מתפתחות.
השאלה שלי היא איך "יודעים" מה המשקל של כל קבוצה (מובן לחלוטין שזו רק הערכה)

אתה מתכוון למשקל לפי שווי שוק?
אתה מסתכל פעם אחת כשאתה פותח את התיק (נניח מחפש באחד הפורומים, או הולך לפי החלוקה באחד המדדים העולמיים או הקרנות על המדדים), ואח"כ פשוט מפקיד לפי היחס הקיים בתיק.
אין צורך לאזן כי כל "איזון" בעצם יוציא אותך מהחלוקה ה"נכונה".

בפעם הראשונה אתה יכול לפתוח את העמוד של VT למשל, לסכום מדינות ולהגיע להתפלגות. אחר כך זה באמת לפי היחס ביניהם כמו שאמרו פה מעלי.

לי אישית חיסכון של 0.1% בדמי ניהול לא היה שווה את ההתעסקות בכל הפקדה, במיוחד כשהיא קטנה ויש כמות מינימלית לכל נייר.

אתה מסתכל פעם אחת כשאתה פותח את התיק (נניח מחפש באחד הפורומים, או הולך לפי החלוקה באחד המדדים העולמיים או הקרנות על המדדים), ואח"כ פשוט מפקיד לפי היחס הקיים בתיק.

תוכל להסביר את כוונתך ב״מפקיד לפי היחס הקיים בתיק״ ? אולי דוגמא מספרית תהיה הכי ברורה.

להבנתי, באיזון ״סולידי קלאסי״ אתה רוצה לאזן לפי יחס שקבעת מראש לכל נכס.
למשל - אם קבעת ארה״ב 70% אירופה 30%, האיזון ישאף לשמור על היחס הזה לאורך זמן בלי קשר לשינוי במחירי המניות.
אם אני אפקיד לפי היחס הקיים אני יכול להחריף חוסר איזור שנוצר (למשל ארה״ב עולה בצורה קיצונית ביחס לאירופה ותופסת 90% מהתיק).

תוכל להסביר את כוונתך ב״מפקיד לפי היחס הקיים בתיק״ ? אולי דוגמא מספרית תהיה הכי ברורה.
אם קנית לפי היחס הנכון, נניח לצרכי חישוב שזה כרגע 55% ארה"ב ו45% השאר.
נניח השקעת 1000$, אז יש לך 550$ בארה"ב (נניח VTI) ו450$ בשאר העולם (נניח VXUS).

נניח עכשיו שהיחס העולמי השתנה והיא עכשיו 30% ארה"ב ו70% שאר העולם, ונניח לצורך הפשטות שהתשואה הכוללת היא 0 (כלומר התיק עדיין שווה 1000$)
המצב בתיק שלך יהיה 300$ ב VTI ו 700$ בVXUS.
כלומר אתה לא צריך להסתכל כל פעם מחדש מה החלוקה האמיתית כרגע. אם קנית בהתחלה לפי היחס הנכון, אז אתה בסה"כ צריך להפקיד לפי היחס שקיים אצלך בתיק כדי לשמור על היחס הנכון.
להבנתי, באיזון ״סולידי קלאסי״ אתה רוצה לאזן לפי יחס שקבעת מראש לכל נכס.
לא.
"סולידי קלאסי" (לפחות במובנו בהקשר של פורום הסולידית, ולא המובן ה"סולידי" הגנרי), כשאתה מדבר על חלוקה בין מדינות שונות, מדבר על חלוקה לפי המצב הקיים בפועל בשוק ולא לפי איזה יחס רנדומלי שאתה בוחר.
לבחור יחס רנדומלי כלשהו בין מדינות הוא הימור לכל דבר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
A גירושין - איזון משאבים אוף טופיק 8
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
J איזון אקטוארי - עד כמה משמעותי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
O חשיבות איזון/גירעון אקטוארי אל מול דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
N איזון תיק מנייתי בלבד שוק ההון 8
O כל כמה זמן מומלץ לשנות את הקצאת הנכסים בתיק השקעות ( לא לעשות איזון) בהתאם לשינוי פרופיל הסיכון? שוק ההון 1
Avi W איך איזון אקטוארי עובד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
J איזון בין השקעות פרטיות לצמצום משכנתא קיימת ועתידית שוק ההון 33
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
אוגורן איזון בירידה - סכנה? שוק ההון 24
י איזון תיק מניות שוק ההון 4
נ איזון אקטוארי: שיקול בבחירת קרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
C איזון אג"ח ארוך בתיק הארי בראון שוק ההון 10
deussex איזון נפשי וסדרי עדיפויות התפתחות אישית 15
Y איזון פורטפוליו עם נכסים תנודתיים שוק ההון 8
G איזון תיק השקעות באמצעות קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
A מכירים אתר השוואת תיקים שלוקח בחשבון מס על איזון? שוק ההון 19
פ איזון התיק איך עושים את זה פרקטית שוק ההון 6
א איזון תיק ללא מס שוק ההון 1
S מהי אסטרטגיית איזון התיק שלכם? שוק ההון 11
א איזון עם קופת גמל שוק ההון 4
א האם איזון קשור לשיפור תשואה? שוק ההון 5
N איזון תיק שוק ההון 3
ח איזון תיק בקנייה בלבד שוק ההון 5
לאונל איזון תיק שקלי-דולרי והשקעה עקיפה בזהב שוק ההון 4
T איזון בין צמצום משכנתא ותיק השקעות שוק ההון 27
Homer איזון החלק המנייתי : האם אתם מאזנים במיקרו או במאקרו? שוק ההון 6
G ללא דיבידנדים - איך דואגים שתמיד יהיה אפשר למכור מניות בזמן הפרישה ולשמור על איזון? שוק ההון 4
L המלצה לאופן איזון של תיק השקעות שוק ההון 3
א איזון בתיק השקעות שוק ההון 2
דור דורים תזמון/איזון מבוסס שיעור ריבית – ההשקעה של יוסי שוק ההון 0
ה מציאת איזון בתחביב יקר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
D חוות דעת על תיק השקעות ושאלה על איזון עם IRA שוק ההון 8
שלי התלבטות לגבי איזון שוק ההון 13
Wonko איזון תיק עם פנסית S&P500 שוק ההון 2
מ איזון תיק והפקת לקחים מהמשבר שוק ההון 5
Z מכשירי איזון ומגן מס אוטומטיים שוק ההון 1
M איזון רבעוני - מתי בפועל? שוק ההון 3
MJJF איזון תיק (rebalancing) ומס רווח הון - באמת כדאי? שוק ההון 4
M איזון ניירות בלאקרוק IRA גמל והשתלמות שוק ההון 17