• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

איזון פנימי בחלק הלא ממוסה של תיק השקעות

• פותח הנושא nbi
  • פורסם בתאריך

nbi

משתמש רשום
דירוג
1
יש לי תיק השקעות שכולל בתוכו חלק ממוסה וחלק לא ממוסה (קופת גמל ישנה).
את מלוא הכסף שבחלק הממוסה השקעתי לפי חלוקה שבחרתי, וכמובן שלא ניתן להכניס לשם כסף חדש. כך יוצא שמאז שהשקעתי את כל הסכום, כסף חדש מוזרם לחלק הממוסה.
עם הזמן, הניירות בחלק הממוסה מן הסתם צומחים וקטנים בקצב שונה, וכך יוצא שהחלוקה הפנימית שהקצתי שם לא מאוזנת.
האם במצב כזה הייתם מוכרים וקונים פעם בכמה זמן על מנת לשמר את החלוקה שנבחרה עבור התיק? או לתת לזה לצמוח ולאזן רק את התיק הכולל בחלק הלא ממוסה.
מצד אחד לא מתלהב מהרעיון של למכור ניירות (אפילו שזה לא ממוסה) על מנת לאזן כל הזמן, ומצד שני נראה לי שיש היגיון מסוים בשימור איזון גם בחלק הזה.
מה דעתכם?

כימאי

משתמש בכיר
דירוג
1,606
לא ברור לי כל כך מה אתה מציע. כמו שכתבת לא ניתן להכניס כסף חדש לקופת הגמל, אז איך אתה מאזן? זו קופת IRA?

nbi

משתמש רשום
דירוג
1
זו קופת גמל ישנה שהומרה ל-IRA (אך לא ניתן להפקיד בה כסף חדש).
מה שאני מציע זה כל כמה זמן לאזן את החשבון הזה ספציפית לפי כל המרכיבים שבו (למשל, אם נייר כלשהו עלה ב-50% בתקופה קצרה, למכור חלק ולקנות בכסף הזה ניירות אחרים בתיק, כך שההתפלגות שם תשמר).
אם אני פשוט לא נוגע בזה, תאורטית בעוד כמה שנים יכול להווצר מצב שרב הקופה הזו בנויה מנייר בודד.

FreeAgent

משתמש ותיק
דירוג
127
איזון בין אפיקים שונים (מניות/אגח, לדוגמה) זה דבר אחד. בין ניירות באפיק מניות זה דבר אחר. אם קנית 2 ניירות במשקל לפי השווי שוק שלהם, לא צריך לעשות כלום כדי להמשיך לעקוב אחרי זה - הם ישמרו את היחס שלהם לפי השווי שוק העדכני שלהם.
כנ"ל לגבי ניירות כמו 'שוק המניות בארהב' מול 'שוק המניות באירופה' - אם הם נקנו ביחס שמתאים ליחס ביניהם במדד משוקלל שווי שוק, הם ישמרו על היחס הזה.

nbi

משתמש רשום
דירוג
1
תודה. לא בטוח שהבנתי את התשובה שלך.
אם אני מחליט לצורך העניין שבפלח המנייתי אני רוצה ש-50% ממנו יהיה ארה"ב ו-50% אירופה, אבל לאחר שנה ארה"ב צמחה מאוד וכרגע התיק שלי מכיל 70% ארה"ב ו-30% אירופה (לפי שווי שוק עדכני וכו'). איך שאני מבין את זה, השאיפה היא פעם בכמה זמן לאזן את התיק (בין אם על ידי הכנסת עוד כסף שיאזן את אירופה, או מכירה של ארה"ב ו\או קניה של אירופה) כך שישמור על המבנה הכללי של התיק שתכננתי. מה הכוונה "הם ישמרו את היחס שלהם?".

ולכן השאלה שלי היא - בהנתן שיש לי חלק מנייתי בקופת הגמל שמורכב מכמה ניירות שונים (כל אחד מייצג מדד אחר), האם לא עדיף מדי פעם לאזן את הניירות שם? הסיבה לכך היא החשש שלאורך זמן ארוך, נניח 5 שנים, אחד הניירות יתפוס נתח מאוד משמעותי, מה שיכול גם להוביל לתנודות קיצוניות בשווי התיק במקרה של נפילה.

איש ירח

משתמש ותיק
דירוג
1,042
אני הייתי עושה כך: איזון בחלק המנייתי דרך החשבון הלא ממוסה ואיזון בין המנייתי לאג"ח דרך הממוסה. זה נכון אם יש לך כסף חדש.
בכל מקרה, שים לב שבחלק הלא ממוסה יש דמי ניהול גבוהים וצריך להתחשב בהם, במיוחד אם אתה לא באמת עושה הרבה פעולות.

nbi

משתמש רשום
דירוג
1
תודה. אבל יש גם שלב שבו נכנס כסף חדש ועל מנת לשמור את מבנה התיק הוא צריך לקנות גם אג"ח וגם מנייתי בחלק הממוסה :)
ואז אני כבר בעולם של מנייתי בשני חלקים שונים

itsikad

משתמש ותיק
דירוג
110
אם אני מחליט לצורך העניין שבפלח המנייתי אני רוצה ש-50% ממנו יהיה ארה"ב ו-50% אירופה, אבל לאחר שנה ארה"ב צמחה מאוד וכרגע התיק שלי מכיל 70% ארה"ב ו-30% אירופה (לפי שווי שוק עדכני וכו'). איך שאני מבין את זה, השאיפה היא פעם בכמה זמן לאזן את התיק (בין אם על ידי הכנסת עוד כסף שיאזן את אירופה, או מכירה של ארה"ב ו\או קניה של אירופה) כך שישמור על המבנה הכללי של התיק שתכננתי. מה הכוונה "הם ישמרו את היחס שלהם?".

אם החלטת על חלוקה קשיחה של חמישים-חמישים ללא קשר לגודלן היחסי אז אכן תצטרך לאזן מפעם לפעם.

אם החלטת שהחלוקה תייצג את המשקל היחסי של הכלכלות אז אין שום צורך לאזן בין הניירות ובלבד שמאז ההפקדה הראשונה שמרת על היחסים ביום ההפקדה (גם אם בכל הפקדה קנית נייר אחד אבל לאורך זמן איזנת ברכישות, אין הכרח לדייק על האחוז).

השאיפה היא לא לאזן, השאיפה היא לעשות מינימום פעולות. אם צריך לאזן כדי להצמד לאסטרטגיה, אז מאזנים, במידת הצורך (תיק ממוסה) תוך התחשבות בשיקולי מס.

nbi

משתמש רשום
דירוג
1
@itsikad
סליחה שאני קשה :) אבל לא בטוח שאני מבין את המשפט "ובלבד שמאז ההפקדה הראשונה שמרת על היחסים ביום ההפקדה".
המצב הוא שאני פעם בכמה זמן מכניס כסף חדש לתיק הממוסה. אני מפזר אותו כך שהוא מאזן חזרה עד כמה שאפשר (לא מדייק על האחוז) את הפלחים השונים (מנייתי\אגח) אבל גם פנימית בכל פלח לפי מה שהוחלט עבורם.
לא בטוח שאני מבין מה האלטרנטיבה להפקדת כסף בחלק המנייתי. כלומר, איך בוחרים איזה נייר לקנות בחלק המנייתי, אם לא לפי האחוזים שקבעתי בתיק?

זו כמובן כבר שאלה קצת שונה מהשאלה המקורית שלי (אני לא יכול להפקיד כסף חדש לקופת הגמל, אז אני יכול לקבל פה טיעון של לא לגעת בזה ופשוט לאזן עם כסף חדש בתיק הממוסה. אבל מהתגובה שלך נשמע שגם זה לא היית עושה. ולכן השאלה היא לאן הולך הכסף החדש בפועל)

אוגורן

משתמש ותיק
דירוג
117
אם אני מחליט לצורך העניין שבפלח המנייתי אני רוצה ש-50% ממנו יהיה ארה"ב ו-50% אירופה
למה דוקא היחס הזה? מכיוון שהיום הכלכלה האירופאית והאמריקאית שוות בגודלן (לא ממש נכון) או כהחלטה שרירותית?
לאחר שנה ארה"ב צמחה מאוד וכרגע התיק שלי מכיל 70% ארה"ב ו-30% אירופה (לפי שווי שוק עדכני וכו')
אם 50-50 היה מכיוון ששתיהן שוות, ועכשיו ארה"ב גדולה יותר - גם בתיק וגם במציאות - אז התיק עדיין מאוזן נכון ולא צריך לעשות כלום.
אם חשוב לך לשמור דוקא על 50-50, אז כן, צריך לאזן מחדש.

מקרה קיצוני - נגיד שכלכלת ארה"ב קרסה ב-99%, והפכה למדינת עולם שלישי. עדיין 50% מהתיק צריך להיות ארה"ב?

nbi

משתמש רשום
דירוג
1
למה דוקא היחס הזה? מכיוון שהיום הכלכלה האירופאית והאמריקאית שוות בגודלן (לא ממש נכון) או כהחלטה שרירותית?

אם 50-50 היה מכיוון ששתיהן שוות, ועכשיו ארה"ב גדולה יותר - גם בתיק וגם במציאות - אז התיק עדיין מאוזן נכון ולא צריך לעשות כלום.
אם חשוב לך לשמור דוקא על 50-50, אז כן, צריך לאזן מחדש.

מקרה קיצוני - נגיד שכלכלת ארה"ב קרסה ב-99%, והפכה למדינת עולם שלישי. עדיין 50% מהתיק צריך להיות ארה"ב?
כן ההחלטה בהתחלה לצורך העניין היא חצי שרירותית (לפי אמון בכלכלה כלשהי על פני אחרת וכו').
אני מבין מה שאתה אומר, אבל השאלה היא איך אתה מחליט מה לעשות עם כסף חדש בתיק לפי הגישה הזו?
יש לך עכשיו 10K שצריך ללכת לפלח המנייתי (מה שמשמר את האיזון עם אג"ח וכו' וכו'). איך אתה מחליט מה לקנות איתו?
אם ארה"ב הפכה להיות 70% מהחלק המנייתי, אז אתה "זורם" עם זה ומעביר 7K לארה"ב?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לאונל איזון תיק שקלי-דולרי והשקעה עקיפה בזהב שוק ההון 4
T איזון בין צמצום משכנתא ותיק השקעות שוק ההון 27
Homer איזון החלק המנייתי : האם אתם מאזנים במיקרו או במאקרו? שוק ההון 6
G ללא דיבידנדים - איך דואגים שתמיד יהיה אפשר למכור מניות בזמן הפרישה ולשמור על איזון? שוק ההון 4
L המלצה לאופן איזון של תיק השקעות שוק ההון 3
א איזון בתיק השקעות שוק ההון 2
דור דורים תזמון/איזון מבוסס שיעור ריבית – ההשקעה של יוסי שוק ההון 0
ה מציאת איזון בתחביב יקר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
D חוות דעת על תיק השקעות ושאלה על איזון עם IRA שוק ההון 8
שלי התלבטות לגבי איזון שוק ההון 13
Wonko איזון תיק עם פנסית S&P500 שוק ההון 2
מ איזון תיק והפקת לקחים מהמשבר שוק ההון 5
Z מכשירי איזון ומגן מס אוטומטיים שוק ההון 1
M איזון רבעוני - מתי בפועל? שוק ההון 3
MJJF איזון תיק (rebalancing) ומס רווח הון - באמת כדאי? שוק ההון 4
M איזון ניירות בלאקרוק IRA גמל והשתלמות שוק ההון 17
ח איזון תיק משולב פנסיה \ גמל \ השתלמות צרכנות פיננסית 1
B שאלה לגבי איזון תיק ההשקעות שוק ההון 6
ל איזון תיק - מה זה אומר שוק ההון 6
G איזון התיק התפתחות אישית 12
ו שאלה לגבי איזון תקופי בפנסיה שוק ההון 1
מ איזון ע"י מכירה האם כדאי בקרן ההשתלמות? שוק ההון 10
G נתוני איזון אקטוארי (בפרט בקרנות ברירת מחדל) צרכנות פיננסית 3
ק motif להשקעה זולה עם איזון קבוע שוק ההון 6
איש ירח "איזון" בין חלקים של הרכיב המנייתי בתיק שוק ההון 4
לא חשוב שמות שאלות בנוגע לאסטרטגית איזון מחדש שוק ההון 27
1 איזון תיק עם קרן השתלמות ופנסיה ושאלה לגביי אג"ח שוק ההון 7
H איזון וניהול תיק שמפוזר במוצרים פיננסיים שונים שוק ההון 2
M איזון השקעה חדשה שוק ההון 9
ד איזון תיק שוק ההון 25
E איזון סיכון של השקעה של סכום גדול בבת אחת בבורסה שוק ההון 16
K איזון תיק בתקופות כאלו שוק ההון 22
unrealx איזון תיק שוק ההון 1
bobby השקעה בIWDA+EIMI (או קרנות דומות) במשקל השוק - מצריכה איזון תקופתי? שוק ההון 5
דור דורים איזון בין פלחי השקעה בקרן פנסיה צרכנות פיננסית 10
Oziris איזון ראשון בתיק השקעות שוק ההון 5
M שאלת תם על איזון תיק שוק ההון 5
Oziris 1) איזון ומיסוי 2) ריבית שוק ההון 15
מ איזון תיק 100% מניות עוקב מדדים שוק ההון 3
שזוהר איזון תיק השקעות בגמל IRA שוק ההון 16
Golan תדירות גבוהה מדי של איזון? שוק ההון 3
מ איזון אקטוארי של כל קרן לפי שנה צרכנות פיננסית 0
Oziris קרן השתלמות - מסלול מנייתי ללא איזון סולידי שוק ההון 15
OOmer איזון רוחבי באפיק המנייתי של התיק שוק ההון 17
O איזון השקעה אוטומטי שוק ההון 20
M איזון יתר שוק ההון 31