• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק ראשון שלי

משקיען

משתמש סולידי
דירוג
6
שלום!

אתחיל בהקדמה קצרה - אני כבן 30 ויש לי כרגע בעו"ש סכום נכבד שחסכתי שכבר כמה שנים פשוט יושב שם ולא עושה כלום. אני חושב כבר הרבה זמן להשקיע אותו אבל תמיד נדמה לי שיש עוד מה ללמוד על שוק ההון ולכן אני דוחה את ההחלטה. מצד שני כל רגע שהכסף לא מושקע אני מרגיש שאני מפספס הזדמנות להגדיל את הוני, ולכן החלטתי להתחיל להשקיע אותו, לטוב או לרע. כרגע אני מתכנן לעשות זאת במספר שלבים ואשמח לחוות דעתכם הן על השלבים השונים והן על העלויות שאולי אינן גלויות לעיניי שכן מעולם לא השקעתי אפילו שקל אחד.

המטרה של התיק היא להניב את הסכום הגבוהה ביותר בפרק זמן של כ35 שנה לכן פחות אכפת לי מתנודתיות אבל אני כן מעוניין להגן על התיק מפני קריסה כללית.

ומה המטרה הסופית של הכסף? עדיין לא ברור. ככל הנראה כדי לחיות מהריבית, ובסופו של דבר את חציו להוריש ואת חציו לתרום. בנימה זו, הנה התוכנית:

שלב ראשון (יבוצע עד סוף חודש הבא)

בשלב הראשון ההשקעה תיהייה סולידית ככל האפשר. אני לא רוצה להכניס הנחות יסוד מורכבות או רמת סיכון גבוהה מדיי, כי אחרי הכל אני משקיע סכום גדול יחסית לאדם שמעולם לא השקיע בחייו. ההשקעה תיהיה כזו:

* 80% מניות בפיזור עולמי דרך בית השקעות בארץ, מתוכן:
** 35% VTI - מדד מניות בארה"ב
** 65% VXUS - מדד מניות שאר העולם

* 20% אג"ח קבוע בארץ מתוכן:
** 50% KTF קסם קרן ממשלתי ר. קבועה 2-5 שנים
** 50% PTF מדדיות 2-5 שנים ממשלתיות

שאלות פתוחות:
האם הפיזור של 35% ארה"ב 65% שאר העולם הוא מדוייק לגודל השוק? (בVT החלוקה היא 50-50)
אני יודע שלא כדאי לתזמן את השוק אבל עדיין מרגיש לא נוח להשקיע באג"ח כשהריבית נמוכה כ"כ. שוקל האם להשקיע באג"ח חול (האם תנודות המט"ח שוות את הקטנת הסיכון).

שלב שני (יבוצע עד חודש לאחר מכן)
בשלב השני אעביר את קרן ההשתלמות לניהול אישי, ואשקיע את כולה בפיזור מניות עולמי, מה שישנה את הרכב התיק הכולל ל:
*85% מניות פיזור עולמי
*15% אג"ח
היחסים הפנימיים ישארו זהים

שאלות פתוחות:
האם להשקיע את קרן ההשתלמות במדד העולמי כולו או אולי להתמקד בחלק הרווחי יותר (מניות ארה"ב) ולאזן בתיק שמחוץ לקרן?
אני מתכוון בתור התחלה ומטעמי נוחות להשקיע בבורסת ארה"ב דרך בית השקעות בארץ. אני מודע לזה שהשקעה בקרנות איריות תניב פה רווחים גבוהים יותר כתוצאה ממס נמוך יותר, ואני כנראה מתכוון לעשות את המעבר הזה בשלב כלשהו. מכיוון שרווחי הקרן פטורים ממס, אני יכול להניח שמלבד עמלת מכירה\קנייה לא יהיו עלויות נוספות למעבר. האם זה נכון או שכדאי לעשות את המאמץ ולהשקיע בקרנות איריות מלכתחילה?

שלב שלוש (יבוצע כחצי שנה עד שנה לאחר מכן)
בשלב זה אני מעוניין להוסיף לתיק רכיבים בעלי קורלציה נמוכה לאחרים ובנוסף לנסות להגן עליו מעט מפני קריסת שוק המניות. זה אולי השלב הכי שנוי במחלוקת בתיק, ויש סיכוי גדול שעם הזמן הוא ישתנה. אבל כרגע זאת השאיפה:

*70% מניות בפיזור עולמי
*5% קרנות REIT - כדי להוסיף גיוון לתיק בתשואה שדומה למניות.
*5% מניות נבחרות - חברות שמצאתי לנכון שבטווח הרחוק מאוד הן יצליחו מעבר לציפיות השוק, או מניות בעלות קורלציה נמוכה לשאר התיק.
*5% ביטקויין - במקרה של קריסת כללית של השוק אני מאמין שאנשים ינהרו אל הביטקוין לא פחות מלזהב. מכיוון שעלות
האחזקה של ביטקוין אפסית ושל זהב לא, אני בוחר באופציה הזאת.
*15% אג"ח

אשמח לשמוע כל מחשבה או רעיון שיש לכם לגבי התיק.

אני חייב לשאול... מצד אחד אתה אומר "השקעה סולידית ככל האפשר", מצד שני אתה אומר 80% מניות. אני מפספס משהו?

אני חייב לשאול... מצד אחד אתה אומר "השקעה סולידית ככל האפשר", מצד שני אתה אומר 80% מניות. אני מפספס משהו?
לא אמרתי שהתיק לא אגרסיבי. הכוונה בסולידי הייתה יותר בבחירת סוגי המוצרים - אני לא ממציא פה משהו חדש או מניח הנחות יסוד מיותרות. מה גם שעל פני שלושים ומשהו שנה 80% נשמע לי סולידי למדי. אבל זה כבר עניין של הגדרה.

מעניין העניין עם הביטקוין.
עד עכשיו אני יודע שהשימושים הם או קניה ברשת האפלה (בדכ דברים לא חוקיים), או ספקולציה. יש עוד אנשים שמשתמשים בביטוקוין להשקעה כגידור?
במקרה של קריסה/קטסטרופה, אילו שימושים יהיו לדעתך לביטקוין במחשב? פשוט ערכו יעלה עקב נהירה ואז תמכור ברווח או שאתה חושב שהוא יהפוך לאמצעי חליפין נפוץ?

ביטקווין זה הימור נטו. הערך היחידי שיש למטבע הזה הוא הערך הספקולטיבי שלו וכל העליות והירידות שלו הם בהתאם. הדבר האחרון בעולם שאמור לגדר תיק זה ביטקויין. רוצה לגדר תיק? תקנה זהב\סחורות\אפילו מזומן. ביטקויין זה סכנת נפשות. יכול להיות ששבוע הבא יהיה פיגוע בארה"ב של תומכי דעאש שימומן על ידי ביטקויין ושבוע אח"כ ארה"ב תוציא את המטבע מהחוק\תחיל עליו הגבלות והערך שלו יהיה = 0. זה סתם דוגמא קצת מופרע. אבל באמת שאין שום דרך לדעת מה יהיה עם המטבע הזה (יכול גם להתפוצץ לצד השני).

האם הפיזור של 35% ארה"ב 65% שאר העולם הוא מדוייק לגודל השוק? (בVT החלוקה היא 50-50)
היחס שציינת הוא יחס התל"ג, יחס גודל השוק הצף הוא כפי שהוא בVT. את יתרת השוק בכל מקרה לא תוכל לקנות.
ישנן שתי סיבות גדולות לשינוי ביחס:
  1. מניות חוץ שנסחרות בארה"ב.
  2. סין.

דעתי:
1. לא מבין למה אתה מקצה כל כך הרבה משקל ל-VXUS.
2. נראה לי שתשנה את הפרופורציות בין התיק פטור ממס לחייב במס, כך שבראשון יהיה מקסימום מניות ובשני מינימום.
3. אל תשכח את נושא מס הירושה. האם אתה נשוי עם ילדים? קח בחשבון שינוי תפיסה אפשרי בנושא בעתיד אם לא.

כל הכבוד!

מדוע בקה"ש לא 100% מניות? מכיוון שהוא פטור ממס רווחי הון, הגיוני לשים שם רק מניות שכן הן מניבות הכי הרבה רווחי הון יחסית למוצרים האחרים.. אתה יכול לאזן את זה ע"י כך שתשים פחות מניות בחשבון הרגיל שלך

תודה על העצות עד כה
אתקן את המשקלים של VTI/VXUS ל52/48. באמת הסתמכתי על תל"ג ולא על שווי השוק.
וכן, בקרן השתלמות אני אשקיע רק מניות. השאלה היא האם להשקיע שם בפיזור על מדד המניות העולמי או להתמקד רק במניות המסוכנות\רווחיות יותר.

תודה על העצות עד כה
אתקן את המשקלים של VTI/VXUS ל52/48. באמת הסתמכתי על תל"ג ולא על שווי השוק.
וכן, בקרן השתלמות אני אשקיע רק מניות. השאלה היא האם להשקיע שם בפיזור על מדד המניות העולמי או להתמקד רק במניות המסוכנות\רווחיות יותר.

50/50 זה מספיק, כל המספרים האלו הם בסופו של דבר הערכות שגם בהם יש שגיאה, אז אל תנסה לדייק איפה שאין טעם , עדיף לך שמר את הנוחות בתפעול במקרים כאלה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
א תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
ג חווד תיק השקעות ראשון שוק ההון 13
S תיק השקעות ראשון- עוד הייטקיסטית יומני מסע אישיים 15
A ביקורת על תיק ראשון שוק ההון 18
9 ביקורת על תיק השקעות ראשון - 9gag שוק ההון 17
I פתיחת תיק ראשון כאזרח אמריקאי שוק ההון 2
D התלבטות לגבי תיק פסיבי ראשון שוק ההון 11
ס הרכבת תיק ראשון מבוסס שוקולד מריר שוק ההון 11
N תיק ממוסה ראשון שוק ההון 12
ב תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 16
T תיק ראשון שוק ההון 4
פ תיק השקעות ראשון - מוגן מט"ח או בלאקרוק? שוק ההון 17
R תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 4
B תיק השקעות ראשון - חוות דעת שוק ההון 4
T חוות דעת - תיק השקעות ראשון שלי שוק ההון 6
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
stamEhad חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 14
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
L תיק השקעות ראשון - כמה שאלות שוק ההון 3
M תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 9
ד תיק השקעות ראשון -כמה שאלות שוק ההון 11
A תיק השקעות ראשון- כמה שאלות שוק ההון 6
deussex חוות דעתכם בבקשה - תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
R תיק השקעות קטן ראשון שוק ההון 4
Tim_Duncan סטודנט בן 25 עם תיק השקעות ראשון יומני מסע אישיים 52
ח תיק השקעות ראשון - דעות? שוק ההון 18
ח תיק רציני ראשון שוק ההון 6
S תיק סולידי ראשון - התייעצות שוק ההון 11
E תיק עצמאי ראשון - התייעצות שוק ההון 9
9 תיק השקעה ראשון שוק ההון 3
A חוות דעת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
G פיזור בתיק השקעות פרטי (תיק ראשון שלי) שוק ההון 14
N בן 21, תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
B תיק ראשון עם עתיד מוזר שוק ההון 11
T אשמח לחוות דעת וביקורת על תיק השקעות ראשון 70/30 שוק ההון 9
R תיק השקעות ראשון שוק ההון 16
י חייל לקראת תיק השקעות ראשון שוק ההון 17
S תיק השקעות ראשון וכמה שאלות שוק ההון 14
נ תיק ראשון שלי שוק ההון 0
R לקראת תיק השקעה ראשון שוק ההון 6
D תיק השקעות ראשון 2.0 שוק ההון 17
N התלבטות בפתיחת תיק ראשון שוק ההון 23
D תיק השקעות ראשון שוק ההון 7
ב כמה שאלות תם על פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 11
S תיק השקעות ראשון - חוות דעתכם בבקשה שוק ההון 6
ע חוות דעתכן/ם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 72
O דעתכם על תיק השקעות ראשון + שאלות לגבי חלקו הסולידי + שיקולי ברוקר,IRA שוק ההון 2
E תיק השקעות ראשון שוק ההון 4
דראן_קן חוות דעתכם/ן על תיק מניות פאסיבי ראשון שוק ההון 41

נושאים דומים

Back
למעלה