• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ביקורת על תיק השקעות ראשון - 9gag

• פותח הנושא 9gag
  • פורסם בתאריך

9gag

משתמש רשום
דירוג
2
קצת על עצמי-
רווק גיל 25-35,
משקיע בשוק ההון בפעם הראשונה,
שכיר בהייטק,
מתכוון להשקיע כ- 500K.

תיק: 100% מניות

מטרה: מצד אחד להצמיד את רוב התיק למדד S&P,
מצד שני לנסות להשיג תשואה עודפת ע"י הימור מושכל שהממשלה תמשיך לעודד בניה מרובה למגורים ולשווק קרקעות.

אני מתלבט כיצד להשקיע בחברות נדלן ישראליות למגורים (לא משרדים!) בלי לקנות דירה ספציפית,
ממה שראיתי המסחר בקרנות סל מחקות מדד ת"א בניה לא נראה לי כל כך,
יש דמי ניהול גבוהים ונפח מסחר שנראה לי נמוך.

כרגע בחרתי 5 חברות מובילות במדד שזכו במכרזים במחיר למשתכן.

מה דעתכם?

פילוח:
80% iShares Core S&P 500 UCITS ETF
20% 5 חברות מובילות במדד ת"א בנייה

image.png

• אהבתי
Reactions: d4c
מתכוון להשקיע כ- 500K.
אין לנתון הזה משמעות בתכנון התיק אם אתה לא מציין איזה אחוז הוא מהווה מכלל הנכסים שלך.
מצד שני לנסות להשיג תשואה עודפת
עודפת ביחס למה?
ומדוע אתה זקוק לתשואה עודפת? האם התשואה הלא עודפת איננה מספיקה לך (בהנחה שאתה לא יודע אפילו מה היא תהייה)?
האם הנסיון הזה שכרוך בהעלאת הסיכון ובתסריט בו בסופו של דבר תהייה לך תשואת חסר מקובל עליך?

אין לנתון הזה משמעות בתכנון התיק אם אתה לא מציין איזה אחוז הוא מהווה מכלל הנכסים שלך.

עודפת ביחס למה?
ומדוע אתה זקוק לתשואה עודפת? האם התשואה הלא עודפת איננה מספיקה לך (בהנחה שאתה לא יודע אפילו מה היא תהייה)?
האם הנסיון הזה שכרוך בהעלאת הסיכון ובתסריט בו בסופו של דבר תהייה לך תשואת חסר מקובל עליך?
נכסים נוספים-
מספר קרנות השתלמות במסלול מניות בשווי כולל של כ 150K,
RSU של החברה שאני עובד בה (לא מוסיף פרטים כדי שלא יזהו איזה חברה),
ו- 100K בעובר ושב בבנק למקרה חירום.

בקשר לשאלה השניה- תשואה עודפת התכוונתי ביחס למדד בארה"ב.
תאורתית אם היה מובטח 10% בממוצע בשנה זה מספיק אבל מי לא רוצה למקסם?
אני מוכן להגדיל את את הסיכון בשביל סיכוי להגדיל את התשואה וזה לא יהיה אסון אם הם ירדו בגדול,
לא רואה סיבה שאצטרך למכור הכל במיידי אחרי ירידות במקום לחכות שיעלו חזרה.

לדעתי קרנות ריט בקרן השתלמות IRA ייצגו טוב יותר את הרצון שתיארת, מאשר המניות שנבחרו

אם תכה את המדד האמריקאי, אתה תרגיש שהשגת את מטרתך גם במקרה שהתיק שלך ישיג תשואת חסר ביחס למדד העולמי?

מצד שני לנסות להשיג תשואה עודפת ע"י הימור מושכל שהממשלה תמשיך לעודד בניה מרובה למגורים ולשווק קרקעות
מה דעתכם?
שבהשקעות מי שמהמר לאורך זמן והרבה פעמים בדר"כ מפסיד את כל כספו - אם זה ההימור היחיד שלך יכול להיות שישחק לך המזל.
בכל מקרה יש תחומים הרבה יותר זולים ויותר מרגשים להמר בהם.
בהצלחה.

אני מוכן להגדיל את את הסיכון בשביל סיכוי להגדיל את התשואה וזה לא יהיה אסון אם הם ירדו בגדול,
לא רואה סיבה שאצטרך למכור הכל במיידי אחרי ירידות במקום לחכות שיעלו חזרה.
לא תמיד יותר סיכון מוביל להגדלת תוחלת התשואה, כאן אתה מהמר על 5 מניות ספציפיות של סקטור ספציפי במדינה ספציפית..
ובהמשך לזה, ההנחה שבטווח הארוך (נניח 20 שנה) שוק המניות עולה יכולה להיות רלוונטית לשוק כולו (פיזור עולמי וכ') על 5 מניות בכלל לא בטוח שיעלו חזרה גם אם תחכה בסבלנות

לדעתי קרנות ריט בקרן השתלמות IRA ייצגו טוב יותר את הרצון שתיארת, מאשר המניות שנבחרו
בקרנות השתלמות אני מעדיף לא לגעת, הרבה בלאגן לנייד 4 קרנות ולנהל אותם אישית בנפרד.
אולי להחליף את ה5 חברות האלה בקרן / קרנות ריט?
אם תכה את המדד האמריקאי, אתה תרגיש שהשגת את מטרתך גם במקרה שהתיק שלך ישיג תשואת חסר ביחס למדד העולמי?
כן, בחרתי את החלק הפאסיבי להשקיע בארה"ב ולא בעולמי אז הוא הנקודת יחס שלי..

לא תמיד יותר סיכון מוביל להגדלת תוחלת התשואה, כאן אתה מהמר על 5 מניות ספציפיות של סקטור ספציפי במדינה ספציפית..
ובהמשך לזה, ההנחה שבטווח הארוך (נניח 20 שנה) שוק המניות עולה יכולה להיות רלוונטית לשוק כולו (פיזור עולמי וכ') על 5 מניות בכלל לא בטוח שיעלו חזרה גם אם תחכה בסבלנות
נכון אני מהמר על סקטור מסוים במדינה ספציפית, הדרך שלי לנסות לפזר קצת את הסיכון היה ע"י בחירה של 5 חברות ולא רק אחת,
וכך להמנע מדני ניהול גבוהים של ETF לסקטור.

אעקוב אחרי החברות ואמכור כל חלק בזמן שהגרף יראה עליה של X אחוז ממחיר הקניה למשל 30 (בשאיפה שזה יקרה תוך פחות משלוש שנים) ואז אחשוב על אסטרגיה אחרת.
ירידה משמעותית של הסקטור בטווח של עד חמש שנים נשמע לי תסריט שהסיכוי שיקרה נורא קטן..

ירידה משמעותית של הסקטור בטווח של עד חמש שנים נשמע לי תסריט שהסיכוי שיקרה נורא קטן.
Famous last words..

ועוד תרגיל מחשבתי- אתה מקצה לחלק הנדלני הזה 20% (בתכלס פחות כי אתה מתעלם מנכסים נוספים שיש לך), כמה תהיה לדעתך התשואה העודפת מאותו החלק?
עכשיו תחשוב מה התרומה של זה לתיק כולו (ממוצע משוקלל), עדיין שווה את כל הטרחה?

אולי להחליף את ה5 חברות האלה בקרן / קרנות ריט?
המיסוי על דיוידנדים הוא לפי מדרגת השכר שלך, ולא מס רווחי הון כמו שאתה רגיל
אם השכר שלך נמוך - רעיון לא רע, אבל במקרה שלך... גרוע

בקרנות השתלמות אני מעדיף לא לגעת, הרבה בלאגן לנייד 4 קרנות ולנהל אותם אישית בנפרד.
למיטב ידיעתי אם הן באותו גוף, אתה יכול לנהל אותן בחשבון מסחר אחוד

למה ארבע קרנות השתלמות שונות? אפשר לאחד אותן ולהתעסק רק באחת.

אתה מבין שקהש נותנת פטור ממס רווחי הון? 25 אחוז מהרווחים זה לא דבר של מה בכך... וזה לפני שדיברנו על כך שסטטיסטית התשואה שלהן נמוכה כי הן לא עוקבות מדד עם דמי ניהול נמוכים יחסית. תקן אותי אם אני טועה.
אם אתה בספק, תבדוק כמה הקרנות השתלמות שלך עשו בשנים האחרונות למול המדד

אגב, אם הקרן כבר נזילה תשקול למשוך את אותה ולהשקיע את זה בתיק הממוסה. עם הזמן תשואת החסר של הקהש מול התיק הממוסה (בהנחה שהמסלול זהה - במקרה שלך כנראה sp500) הופכת את העסק לפחות משתלם

למה ארבע קרנות השתלמות שונות? אפשר לאחד אותן ולהתעסק רק באחת.
זו גישה לא נבונה. בשלב מסויים אדם רוצה לפדות סכום מסויים, ואם קרן אחת מספיקה לכך, אז שאר הקרנות ממשיכות לצבור ותק ולהנות מהטבת המס.
אם יש לך רק קרן אחת, אז כל משיכה שהיא, אפילו של אחוז קטן, נועלת את הקרן.
רצוי לפתוח כמה שיותר קרנות.

ירידה משמעותית של הסקטור בטווח של עד חמש שנים נשמע לי תסריט שהסיכוי שיקרה נורא קטן..
יש יתרונות בלהיות טרח זקן כמוני, אני זוכר דברים מהעבר הרחוק:
1648735955824.png

ירידה מהשיא של כ85% !!!
לדעתי לא התאושש עד היום (ריאלית).

זו גישה לא נבונה. בשלב מסויים אדם רוצה לפדות סכום מסויים, ואם קרן אחת מספיקה לכך, אז שאר הקרנות ממשיכות לצבור ותק ולהנות מהטבת המס.
אם יש לך רק קרן אחת, אז כל משיכה שהיא, אפילו של אחוז קטן, נועלת את הקרן.
רצוי לפתוח כמה שיותר קרנות.

מה קורה במקרה שבו יש לך 4 קופות ממעסיקים שונים תחת אותו בית השקעות? במקרה שלי יש לי 3 קופות מוקפאות (2 מהן עברו ותק של 6 שנים) ועוד אחת שמתבצעות אליה הפקדות שוטפות כל חודש.

אני מתלבט כיצד להשקיע בחברות נדלן ישראליות למגורים (לא משרדים!) בלי לקנות דירה ספציפית,
שים לב שהשקעה בחברות נדל''ן ≠ קניית דירה, גם אם היית קונה מדד של עשרת אלפים דירות

Famous last words..

ועוד תרגיל מחשבתי- אתה מקצה לחלק הנדלני הזה 20% (בתכלס פחות כי אתה מתעלם מנכסים נוספים שיש לך), כמה תהיה לדעתך התשואה העודפת מאותו החלק?
עכשיו תחשוב מה התרומה של זה לתיק כולו (ממוצע משוקלל), עדיין שווה את כל הטרחה?
אני רואה תגובות מן הסוג הזה חוזרות על עצמן לא מעט והתשובה היא חד משמעית כן.
עבור אדם צעיר כמו פותח האשכול, המשמעות של תוספת של אחוז בודד לתשואה השנתית היא עוד כמה מיליונים כעבור שלושים שנות השקעה.
האם תוספת של כמה מיליונים אינה מצדיקה את הטרחה הרבה של רכישת חמש מניות?

לא שאני חושב שהתיק שלו ישיג לו תשואה עודפת (אולי כן ואולי לא), אבל לאנשים אחוז בודד נשמע לפעמים כמו משהו ממש זניח, אבל נפלאות הריבית דריבית מלמדות אותנו שכל אחוז הוא סופר משמעותי (כמובן שזה עובד גם לכיוון השני).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A ביקורת וחוות דעת על תיק השקעות שוק ההון 6
S ביקורת על תיק השקעות שוק ההון 49
N ביקורת על תיק השקעות שוק ההון 4
A ביקורת על תיק ראשון שוק ההון 18
Y תיק ההשקעות של משקיע בתחילת דרכו - אשמח לכל ביקורת שהיא! שוק ההון 12
Danielovich ביקורת על תיק הארי בראון שוק ההון 46
A אישור יתרות מהבנק לחטיבת ביקורת פנימית צרכנות פיננסית 1
Y ביקורת ורעיונות על השקעות לטווחים שונים שוק ההון 8
T תנו ביקורת על התיק ! שוק ההון 7
משקיעה בפוטנציה ביקורת: max לאומי קארד צרכנות פיננסית 21
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 11
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 5
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Finfree IRA ובניית גליון לאיזון תיק פנסיוני... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1