• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק ראשון עם עתיד מוזר

Bearson

משתמש רגיל
דירוג
43
היי כולם, שמח להצטרף לבלוג גם כמשתתף אחרי פרק זמן של lurking.

אמ;לק: ברבור גנרי של משקיע מתחיל בהתחלה, תקפצו לשאלות הממוספרות למטה אם בא לכם להגיע לשאלות המעניינות בפוסט.

פתחתי לאחרונה תיק השקעות (במיטב ד"ש אם זה מעניין, לא כזה קריטי מעבר לעובדה שזה ישראלי) ואני כרגע עם חלוקה כמה שיותר פשוטה:

35% קרן מחקה על ת"א 125 (של מגדל, 5109889)
35% בפיזור עולמי כמה שיותר רחב (כרגע MSCI world בקרן 5122569)
30% על אג"ח כי אני עדיין לא לגמרי סגור על רמת הסיכון שאני יכול לסבול (ממשלתי טווח קצר, 5108857)

בהמשך אני רוצה להוסיף פלח אקטיבי או פלח מחלק, אבל זה יקרה עוד כמה שנים לכל הפחות.

אני נמצא במקום קצת מוזר מבחינת העתיד שמשפיע על יכולות ההשקעה שלי. אני בן 23, באמצע תואר שני בימים אלה, אבל החל מאמצע שנה הבאה בערך אני הולך לשירות צבאי ארוך שבהתחלתו תהיה לי הכנסה כמעט אפסית והוצאות לא קטנות (דירה במרכז, מחיה וכדומה). יש לי כמובן חיסכון שמיועד לזה, אבל אני לוקח בחשבון שיהיו כשנתיים שאני אוכל להגדיל את התיק מעט מאוד אם בכלל. אחרי זה אני מתכנן לחזור לחסוך באגרסיביות ולהשקיע כמה שיותר (משכורת קבע שכבר נשמעת כמו הכנסה של בני אדם ואחריה בתקווה משכורת הייטק), אבל הייתי רוצה להיסגר על התיק שלי בשלב הרבה יותר מוקדם ורק לשמר אותו לפחות ב10 שנים הקרובות. הכוונה כמובן - שהתיק יישאר וימשיך לתפוח כמה שיותר זמן קדימה.

ההתייעצות שרציתי להעלות (מעבר להערות כלליות על התיק - את זה אני תמיד שמח לשמוע) היא בעצם כמה שאלות עם קורלציה חזקה:
1. קרנות סל - משום מה למעט דיבורים על בלאקרוק, ראיתי בפורומים ובתיקים כאן הטיה חזקה לכיוון קרנות נאמנות מחקות. אני מנסה להבין למה, כי ראיתי נגיד קרנות סל מקבילות לקרנות נאמנות ועם דמי ניהול יותר נמוכים (לדוגמה קרן 1147362 עם 0.25% + 0.03% ניהול ונאמנות, לעומת הקרן שאני מחזיק בה עם 0.37%+0.02).

2. בהקשר הזה - מנסה להבין את ההעדפה לקרנות האיריות. קראתי איפשהו שבקרנות מחקות ישראליות יש סעיף בחוק שמאפשר להן להוסיף את הדיבידנדים לנכסי הקרן בלי לשלם מס במקום, והמס מתגלגל רק כשהמשקיעים מושכים את האחזקות שלהם (25% ברגיל). זה לא יוצא יותר זול מאשר 15% מס דיבידנדים שקרן אירית משלמת ועוד 25% במכירה?
שואל כי אני רואה גם שדמי הניהול עליהן לא בהכרח יותר זולים - נגיד 0.6% על MSCI ACWI של בלאקרוק לעומת 0.3% על זו שציינתי של קסם.

3. שאלה אחרת שמדברת דווקא על פיזור - ראיתי בדיעבד שMSCI world לא מכסה שווקים מתפתחים, ושווקים מפותחים אבל לא גדולים (אוסטרליה וכו'). אני מנסה להחליט בין לעבור לMSCI ACWI לבין להוסיף פשוט משהו שמחקה את MSCI EM, וכאן פונה לאלה מכם שכן חשוב להם להיחשף גם לסוגי השווקים האלה - לפי מה החלטתם? איזה שיקולים יש לכם שאולי לא חשבתי עליהם בהחלטה בין שתי האופציות?

המון תודה וקורונה נעימה לכולנו

35% על תל אביב 100?
זה הרבה יותר מידי. תקרא קצת על הטיית הביתיות

בהצלחה
לקחתי לתשומת ליבי. בהחלט יש סיכוי סביר שאשקול להקטין משמעותית את החלק היחסי של מניות ישראליות בתיק (מה גם שכל האג"ח שלי הן ישראליות). תודה!

ראיתי בפורומים ובתיקים כאן הטיה חזקה לכיוון קרנות נאמנות מחקות. אני מנסה להבין למה, כי ראיתי נגיד קרנות סל מקבילות לקרנות נאמנות ועם דמי ניהול יותר נמוכים

זה נדיר, וסביר שמדובר בפיתוי לפני שדמי הניהול יעלו.

ברוך הבא,

לגבי שאלה 1: אני לא מכיר נתון שמראה הטייה לכיוון קרנות נאמנות מחקות

לגבי שאלה 2: קרנות מחקות ישראליות הן ברובן (אם לא כולן) סינתטיות ובפועל לא מקבלות דיבידנדים (אלא מחזיקות חוזים עתידיים שהם על המחיר של גרסאות שונות של מדד כלשהו. למשל על s&p 500 יש גרסה של TR שהיא בעצם עליית המדד + דיבידנדים מושקעים מחדש ללא מס, PR זה רק עליית המדד עצמו ללא השקעה מחדש של דיבידנדים, ו-NTR שזה כמו TR אבל תחת הנחה של מיסוי כלשהו של הדיבידנדים [יש שונות בפועל בגובה המיסוי המדומה הזה]). בארץ רוב (אם לא כל) הקרנות הסינתטיות משתמשות בגרסת NTR כשההערכה הרווחת היא שהמיסוי המדומה של הדיבידנדים הוא בין 15 ל-25 אחוזים.
במובן הזה הן לא נחותות ולא עדיפות בפועל על הקרנות האיריות שזוכות להטבת מיסוי דיבידנד של 15% בהיותן איריות.
סיבות בעד האיריות: השילוב של ה-3 מהווה כיסוי די טוב של השוק העולמי בדמי ניהול יחסית טובים >ושאינם צפויים לעלות< (בשונה מהניסיון שיש למשקיעים ותיקים עם קרנות ישראליות). יש גם מי שמעדיף קרנות פיזיות על קרנות סינתטיות. ויש כמובן מי שמעדיף קרן שמנפיקה חברה בינלאומית גדולה כמו blackrock על הקרנות הקטנטנות והישראליות (יש פה "פיזור" עולמי במובן פחות קונבנציונלי)

לגבי שאלה 3: אני לא יכול לדבר בשם כולם אבל אישית בתיק הממוסה העדפתי ללכת על הפיזור העולמי הכי "טוב" שיכולתי למצוא בדמי ניהול סבירים. למזלי VT ענתה בצורה די טובה על הדרישות הנ"ל. בתיק הפטור חיפשתי את הקרן האירית עם הפיזור העולמי הכי "טוב" שיכולתי למצוא בדמי ניהול סבירים עם העדפה ברורה לפשטות ובחרתי בסוף ללכת על VWRA (שהיא על מדד ACWI, קצת יותר יקרה משילובים מתוחכמים אחרים, ואירית צוברת).

וכן, 35% על ת"א 35 זה לדעתי גם מאוד מצומצם ביחס לשוק המקומי וגם הרבה יותר מדי כסף בשוק המקומי (שמהווה בערך 0.2-0.5% מהשוק העולמי).

ראיתי בפורומים ובתיקים כאן הטיה חזקה לכיוון קרנות נאמנות מחקות. אני מנסה להבין למה,
כי עד לפני שנתיים בערך לא היו קרנות סל בארץ אלא רק תעודות סל. אז הותיקים כאן, שבחרו קרנות ישראליות, השקיעו בקרנות מחקות.

35% על ת"א 35 זה לדעתי גם מאוד מצומצם
אני על ת"א 125, אז לפחות במובן המקומי יש טיפה יותר פיזור. בכל מקרה כאמור אולי אוריד את זה ל15-20%.

לגבי שאלה 3: אני לא יכול לדבר בשם כולם אבל אישית בתיק הממוסה העדפתי ללכת על הפיזור העולמי הכי "טוב" שיכולתי למצוא בדמי ניהול סבירים. למזלי VT ענתה בצורה די טובה על הדרישות הנ"ל. בתיק הפטור חיפשתי את הקרן האירית עם הפיזור העולמי הכי "טוב" שיכולתי למצוא בדמי ניהול סבירים עם העדפה ברורה לפשטות ובחרתי בסוף ללכת על VWRA (שהיא על מדד ACWI, קצת יותר יקרה משילובים מתוחכמים אחרים, ואירית צוברת).

אני כרגע כבול לקניה בסכומים קטנים יחסית (בהערכה הכי אופטימית, אני יכול להרשות לעצמי כרגע תוספת רבעונית של 10,000 שקל לתיק, ועם עמלת קנייה מינימום של 8$ על ETF בבורסת ארה"ב זה מנפח לי את התקורה בצורה די מפחידה. האם להרגשתך (לא בקשת ייעוץ, רק לנסות לראות מה עוד אני מפספס) השילוב של 3 הקרנות השקליות הזולות של בלקרוק (אירופה, סנפ וEM) הוא תחליף סביר לעקיבה עולמית? יש להם גם קרנות שקליות על הנסדאק ועל סין, אבל דמי הניהול שלהן גבוהים מדי וכבר עדיף לי לקנות על MSCI ACWI ב0.6%.

ותודה על ההסבר לגבי מדדי המשנה לפי סוגי מיסוי שונים, סידרת לי המון דברים בראש!

עם עמלת קנייה מינימום של 8$ על ETF בבורסת ארה"ב
מה שפתר לי את הבעיה הנ"ל זה שאני עובד דרך Interactive Brokers, אבל זה נכון שאם אין לך צבירה כוללת של 100,000$ ומעלה זה "פחות טוב".

אם להרגשתך (לא בקשת ייעוץ, רק לנסות לראות מה עוד אני מפספס) השילוב של 3 הקרנות השקליות הזולות של בלקרוק (אירופה, סנפ וEM) הוא תחליף סביר לעקיבה עולמית?
בהקשר הזה סביר זה עניין סובייקטיבי. אני מניח שאם הייתי יותר מודאג ממס ירושה + הייתי מתחיל להשקיע אחרי שהקרנות האלה הגיעו לארץ, הייתי משקיע בהן דרך בית השקעות ישראלי.

מה שפתר לי את הבעיה הנ"ל זה שאני עובד דרך Interactive Brokers, אבל זה נכון שאם אין לך צבירה כוללת של 100,000$ ומעלה זה "פחות טוב".
אפשר לפתוח חשבון עם מתווך mexem דרך דיבידעת, גם כשיש לך פחות מ-100K דולר.

יש לך חשבון ישיר (ללא מתווך) ב-IB?

דרך דיבידעת, גם כשיש לך פחות מ-100K דולר.IB?
החברה עצמה, וגם בעל הבלוג עצמו הודיעו שה"הטבה" הזו כבר לא תקפה למצטרפים חדשים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
א תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
ג חווד תיק השקעות ראשון שוק ההון 13
S תיק השקעות ראשון- עוד הייטקיסטית יומני מסע אישיים 15
A ביקורת על תיק ראשון שוק ההון 18
9 ביקורת על תיק השקעות ראשון - 9gag שוק ההון 17
I פתיחת תיק ראשון כאזרח אמריקאי שוק ההון 2
D התלבטות לגבי תיק פסיבי ראשון שוק ההון 11
ס הרכבת תיק ראשון מבוסס שוקולד מריר שוק ההון 11
N תיק ממוסה ראשון שוק ההון 12
ב תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 16
T תיק ראשון שוק ההון 4
פ תיק השקעות ראשון - מוגן מט"ח או בלאקרוק? שוק ההון 17
R תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 4
B תיק השקעות ראשון - חוות דעת שוק ההון 4
T חוות דעת - תיק השקעות ראשון שלי שוק ההון 6
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
stamEhad חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 14
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
L תיק השקעות ראשון - כמה שאלות שוק ההון 3
M תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 9
ד תיק השקעות ראשון -כמה שאלות שוק ההון 11
A תיק השקעות ראשון- כמה שאלות שוק ההון 6
deussex חוות דעתכם בבקשה - תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
R תיק השקעות קטן ראשון שוק ההון 4
Tim_Duncan סטודנט בן 25 עם תיק השקעות ראשון יומני מסע אישיים 52
ח תיק השקעות ראשון - דעות? שוק ההון 18
ח תיק רציני ראשון שוק ההון 6
S תיק סולידי ראשון - התייעצות שוק ההון 11
E תיק עצמאי ראשון - התייעצות שוק ההון 9
9 תיק השקעה ראשון שוק ההון 3
A חוות דעת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
G פיזור בתיק השקעות פרטי (תיק ראשון שלי) שוק ההון 14
N בן 21, תיק השקעות ראשון שוק ההון 3
T אשמח לחוות דעת וביקורת על תיק השקעות ראשון 70/30 שוק ההון 9
R תיק השקעות ראשון שוק ההון 16
י חייל לקראת תיק השקעות ראשון שוק ההון 17
S תיק השקעות ראשון וכמה שאלות שוק ההון 14
נ תיק ראשון שלי שוק ההון 0
R לקראת תיק השקעה ראשון שוק ההון 6
D תיק השקעות ראשון 2.0 שוק ההון 17
N התלבטות בפתיחת תיק ראשון שוק ההון 23
D תיק השקעות ראשון שוק ההון 7
ב כמה שאלות תם על פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 11
S תיק השקעות ראשון - חוות דעתכם בבקשה שוק ההון 6
ע חוות דעתכן/ם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 72
O דעתכם על תיק השקעות ראשון + שאלות לגבי חלקו הסולידי + שיקולי ברוקר,IRA שוק ההון 2
E תיק השקעות ראשון שוק ההון 4
דראן_קן חוות דעתכם/ן על תיק מניות פאסיבי ראשון שוק ההון 41

נושאים דומים

Back
למעלה