• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות מקדימות של מתחיל להרכבת ובחינת תיק

Oziris

משתמש רגיל
דירוג
58
מספר שאלות הבהרה:
  1. שאלה טכנית לגבי חוק ה-72. יעד ההשקעה שלי הוא להכפיל את הקרן. בחישוב בעזרת החוק, הגעתי ל-15 שנה (תשואה הוגדרה סביב 5%). השאלה שלי היא כיצד להוסיף לחישוב איזון באמצעות כסף חדש (אשר כנראה יקצר את התקופה). נאמר סביב 2,000 ש"ח/חודש.
  2. בנסיון כושל לבחון ביצועים של התיק שלי רטרואקטיבית - התקשיתי וזה מורכב עדיין עבורי. (לצערי גם הדוגמאות שמופיעות לא סייעו לי).
    מבלי להכנס עדיין לביקורת ברשותכם, התיק (סה"כ 60% מניות) כולל בחלק הפטור קרנות מנייתיות EIMI+IWDA, ובחלק הממוסה קרן מנייתית MSCI WORLD 4D MTF מגדל. בגזרת האג"ח איביאי 00 סל ממשל מאוזן 5117627.
    מישהו יכול לסייע? *עריכה* - כמובן באמצעות של הכלי של @adamshalev
  3. בהקשר לשאלה הנ"ל, כיצד אני יכול לדעת האם האפיק המנייתי (שנחלק כאמור בין החלק הממוסה לפטור) תואם באופן סביר את החלוקה העולמית. להבנתי, שילוב של EIMI+IWDA (מעבר לכיסוי הבלתי מלא אך המספק עבורי) מכסה במידה מספקת. אבל כיצד אני משלב או מטמיע את הקרן המחקה באפיק הממוסה (MSCI WORLD 4D MTF מגדל).
    כרגע ה'עוגן' הוא קרן ההשתלמות אותה אני מעוניין למקסם ויש בה סכום נתון - 26,000 המהווים 21% מסך התיק (35% מהחלק המנייתי) לעומת 65% מניות מהאפיק המנייתי בחלק הממוסה.
    בקיצור מאוד מבולבל ומחפש לקבל תמונת מצב ביחס לאפיק המנייתי.
תודה !!

אני באופן אישי לא חושב שזה מאוד קריטי לחקות את השוק לפי שווי שוק אחד לאחד.
אבל אם זה חשוב לך / זו ההחלטה שקיבלת, MSCI WORLD כולל רק שווקים מפותחים ולא כולל small-cap.
זה נכון גם לגבי IWDA שעוקב פיזית אחרי המדד, וגם לגבי הקרן של מגדל שעוקבת בצורה סינטטית אחרי אותו מדד.

אתה יכול לנצל את זה שאתה קונה EIMI בשביל לכסות 10% מ-IWDA + עוד 10% מהקרן של מגדל.
בשביל small-cap צריך קרן נוספת, אתה יכול לשקול אם זה חשוב לך ואתה מעוניין להוסיף עוד קרן או לא.

עוד דבר בנוגע לחלוקה בין הממוסה ללא ממוסה -
יש את השיקול ש-IWDA משלם פחות מס במקור +לא מחלק דיבידנד, ולכן צובר יותר רווח לא ממוסה, ואז יש יתרון בהחזקה שלו בחשבון לא ממוסה. בנוגע לקרן של מגדל, היא גם לא מחלקת דיבידנד ולכן יש יחסית יותר מס רווח הון במכירה (מאשר קרן מחלקת). בנוסף לכך, היא יכולה להעלות דמי ניהול ואם תרצה להחליף קרן תצטרך לשלם מס. ככה שיש גם יתרון משמעותי בהחזקה שלה בחשבון הפטור. לשיקולך.

נערך לאחרונה ב:
אשר כנראה יקצר את התקופה
לא התעמקתי בשאר הפוסט אבל הייתי חייב לעצור כדי להעיר
הוספת כסף חדש לא תקצר לך את התקופה שבה הכסף (הראשוני) צריך להיות מוכפל, הוספת כסף לא מגדילה את הרווח שלך על ההשקעה הראשונית
היא מוסיפה רווח משלה על הכספים החדשים שמגדילים את "כמות" הכסף שברצונך להכפיל

אתה מתכוון לריבית דהריבית שתווצר ממנו ולא להפקדה בפני עצמה? בזה אתה צודק כמובן.
רק אציין שבכל מקרה אם אני משקיע כסף בתיק לטובת איזון, זה אומר שאין לי חסכון דינאמי אחר (כלומר שאני שם עבורו בצד פעם ב...)

כלומר הכוונה היא, מתי הכסף יוכפל, בחישוב שיכלול הפקדות שוטפות וריבית גם יחד.
החישוב הפשוט של החוק - הוא בהתאם לתשואה בלבד.

נערך לאחרונה ב:
אני באופן אישי לא חושב שזה מאוד קריטי לחקות את השוק לפי שווי שוק אחד לאחד.
אבל אם זה חשוב לך / זו ההחלטה שקיבלת, MSCI WORLD כולל רק שווקים מפותחים ולא כולל small-cap.
זה נכון גם לגבי IWDA שעוקב פיזית אחרי המדד, וגם לגבי הקרן של מגדל שעוקבת בצורה סינטטית אחרי אותו מדד.

אתה יכול לנצל את זה שאתה קונה EIMI בשביל לכסות 10% מ-IWDA + עוד 10% מהקרן של מגדל.
בשביל small-cap צריך קרן נוספת, אתה יכול לשקול אם זה חשוב לך ואתה מעוניין להוסיף עוד קרן או לא.
סליחה, אבל לא כ"כ הבנתי את מה שאתה מציע ובעיקר את השורה האחרונה

@Oziris
ראה כאן דוגמא לנכסים שציינת ועוד שניים שלא ציינת לרפרנס.

דוגמאות לאיך לשלב אותם יחד יש בדף דוגמאות באתר.
שים לב שכל הנכסים נקובים בדוגמא הנ״ל בערכם הדולרי (ספציפית הנכס הישראלי מומר לערכו הדולרי) כדי להשוות תפוחים לתפוחים.

אתה מתכוון לריבית דהריבית שתווצר ממנו ולא להפקדה בפני עצמה? בזה אתה צודק כמובן.
רק אציין שבכל מקרה אם אני משקיע כסף בתיק לטובת איזון, זה אומר שאין לי חסכון דינאמי אחר (כלומר שאני שם עבורו בצד פעם ב...)

כלומר הכוונה היא, מתי הכסף יוכפל, בחישוב שיכלול הפקדות שוטפות וריבית גם יחד.
החישוב הפשוט של החוק - הוא בהתאם לתשואה בלבד.
לכל שקל שנכנס יהיו (יקחו) 15 שנה כדי להכפיל את עצמו, אם התחלת להשקיע לפני 15 שנה וכל שנה הוספת שקל, השקל השני (יענו בשנה השניה, לפני 14 שנים) יסיים את המחזור (של ההכפלה) בעוד שנה וכך הלאה לכל שקל שבא אחריו
השאלה שלך צריכה להיות היא לא כמה אני ארוויח אלא מה הסכום שברצוני להיות איתו בתום תקופת ההשקעה (שזאת בעצם מטרת ההשקעה)
אחרי זה תוכל לחשב אם זה אפשרי ב"צפי תשואה" שלך

סליחה, אבל לא כ"כ הבנתי את מה שאתה מציע ובעיקר את השורה האחרונה
אני אנסה להסביר שוב:
גם הקרן IWDA וגם הקרן של מגדל עוקבות אחרי מדד הנקרא MSCI WORLD.
המדד הזה מכיל את כל החברות הגדולות והבינוניות במדינות המפותחות.
מה שחסר בו זה חברות עם שווי-שוק קטן (מה שנקרא small-cap) וחברות במדינות מתפתחות.
הקרן EIMI נותנת לך מענה לחברות במדינות המתפתחות, ויש גם את הקרן WDSC לחברות small-cap.

אם החלטת ש-IWDA+EIMI זה כיסוי מספק (לדעתי זה אכן מספיק), אז הצעתי לך לעשות את הדבר הבא:
במקום להשקיע ב-MSCI WORLD "בנפרד" וב-IWDA+EIMI ביחס של 1:10 "בנפרד".
אתה יכול להשקיע ב-EIMI במשקל של 10% מתוך ההחזקה שלך ב-IWDA+MSCI WORLD ביחד.

לדוגמה, לפני:
MSCI WORLD - 10,000 ש"ח
IWDA - 9,000 ש"ח
EIMI - 1,000 ש"ח

אחרי:
MSCI WORLD - 9,000 ש"ח
IWDA - 9,000 ש"ח
EIMI - 2,000 ש"ח

זו חלוקה יותר "נכונה" לפי שווי שוק.

אני אנסה להסביר שוב:
גם הקרן IWDA וגם הקרן של מגדל עוקבות אחרי מדד הנקרא MSCI WORLD.
המדד הזה מכיל את כל החברות הגדולות והבינוניות במדינות המפותחות.
מה שחסר בו זה חברות עם שווי-שוק קטן (מה שנקרא small-cap) וחברות במדינות מתפתחות.
הקרן EIMI נותנת לך מענה לחברות במדינות המתפתחות, ויש גם את הקרן WDSC לחברות small-cap.

אם החלטת ש-IWDA+EIMI זה כיסוי מספק (לדעתי זה אכן מספיק), אז הצעתי לך לעשות את הדבר הבא:
במקום להשקיע ב-MSCI WORLD "בנפרד" וב-IWDA+EIMI ביחס של 1:10 "בנפרד".
אתה יכול להשקיע ב-EIMI במשקל של 10% מתוך ההחזקה שלך ב-IWDA+MSCI WORLD ביחד.

לדוגמה, לפני:
MSCI WORLD - 10,000 ש"ח
IWDA - 9,000 ש"ח
EIMI - 1,000 ש"ח

אחרי:
MSCI WORLD - 9,000 ש"ח
IWDA - 9,000 ש"ח
EIMI - 2,000 ש"ח

זו חלוקה יותר "נכונה" לפי שווי שוק.
עכשיו ברור יותר.
בנקודה הזו רלוונטי ההסבר שלך לגבי ניצול של קרן ההשתלמות. השאלה היא, האם יש קשר למצב בו הגעתי לתקרת הפטור בקרן השתלמות. אני הרי יכול להפקיד בקרן IRA כמה שאני רוצה, אבל אז מה יוצא לי מזה (אם אין פטור).

וליתר בטחון אסביר, יש לי בקרן 26000 (בקרוב IRA ב-IBI) ונכון להשנה - הפקדתי עד התקרה. ולכן חשבתי שהסכום שעומד לרשותי בקרן יהווה את ה'עוגן' הראשוני - והוא ינוצל עד למקס' לרכישת EIMI+IWDA.
ברגע שאתה מעלה את העקרון שהצעת לעיל, אני מבין את ההגיון שלו אבל למעשה לא יכול לבצע אותו ולהשאר במסגרת הפטורה.

למה לא? אתה לא חייב לקנות IWDA+EIMI ביחס 1:10 בקרן השתלמות.
אתה יכול לקנות IWDA+EIMI ביחס אחר כלשהו שמושפע גם מהאחזקה שיש לך בחשבון הממוסה.

נניח שיש לך 10K בקה"ש (כמו בדוגמה הקודמת) וניצלת את הפטור, אז הדוגמה היותר נכונה היא:
MSCI WORLD - 10,000 ש"ח
IWDA - 8,000 ש"ח
EIMI - 2,000 ש"ח
(זה לא מדויק אבל המספרים המדויקים יוצאים לא עגולים, קל לחשב את זה באקסל)

אפשר גם לקנות רק נייר אחד בקרן השתלמות ולהשלים את ה"עודף" במקום אחר
זה יכול לחסוך עמלות רכישה כפולות (על 2 ניירות) ויקל לך על הצורך לבצע איזונים כלשהם בקרן השתלמות (שכאמור עולה יותר יקר לבצע בו פעולות)

1.
בחישוב מהיר הפקדות שנתיות של 2000 בחודש (עם תשואה שנתית קבועה של 5%, והכל נומינלי) יסתכמו ל 530K בתום 15 שנים.
כדי לבדוק אחרי כמה שנים הקרן תכפיל את עצמה (תחת אותה הנחת תשואה), אם חישבתי נכון התשובה היא לוג בבסיס 1.05 של: [ (2x+504000) חלקי (x+504000) ]. כאשר x היא הקרן בתחילת התקופה
אפשר גם לראות איך זה מתנהג ע"י לולאה פשוטה

@Oziris
ראה כאן דוגמא לנכסים שציינת ועוד שניים שלא ציינת לרפרנס.

דוגמאות לאיך לשלב אותם יחד יש בדף דוגמאות באתר.
שים לב שכל הנכסים נקובים בדוגמא הנ״ל בערכם הדולרי (ספציפית הנכס הישראלי מומר לערכו הדולרי) כדי להשוות תפוחים לתפוחים.
תודה אדם.
1. איך מוצאים את התשואה הכוללת של התיק המוצע?
2. איך מכניסים את החלק היחסי של כל מרכיב?
3. הוספתי את הקרן המחקה 5122569 ומשום מה הגרף בכללותו השתנה לחלוטין - מדוע?

@Oziris
1. תרכיב את התיק קודם ואז תראה. בשביל זה:
2. יש דוגמאות מפורטות באתר.
3. לא יודע. שים קישור להרצה שלך.

אפשר גם לקנות רק נייר אחד בקרן השתלמות ולהשלים את ה"עודף" במקום אחר
זה יכול לחסוך עמלות רכישה כפולות (על 2 ניירות) ויקל לך על הצורך לבצע איזונים כלשהם בקרן השתלמות (שכאמור עולה יותר יקר לבצע בו פעולות)
אני חושב שזו הייתה השאלה. האם יתרונות קרן ההשתלמות בדמות פטור ממס לא אובדים במידה ואני מתעסק בק/מ בכסף שהינו מעבר לתקרת המס?
חשבתי על השלמה באמצעות אותן קרנות (EIMI +IWDA) מחוץ לקרן ההשתלמות בחשבון הממוסה באותם אחוזים (10/90), ולא שללו זאת, למרות שהיתרון היחסי שלהן בחשבון ממוסה לא בא לידי ביטוי. ובכל זאת, יש בזה חסרונות ?

@Glazgo
תוכל להסביר את הקשר לשרשור האחר?
לא ציינתי זאת אבל הרעיון בשרשור הנוכחי היה לאתר קרן מנייתית עולמית חשופת מט"ח מקבילה לקרנות האיריות שתשמש לי כמקום חנייה/צבירת כספים לאיזון ותפעל באופן דומה לחשבון הפטור. מדי איזון אשתמש בה על מנת לקנות קרנות איריות, ובינתיים באופן משני היא גם תתפקד לשיפור הפיזור (גוף מנהל שונה מהאיריות).

אקסל

לקרנות איריות יש עמלות יקרות

אקסל

לקרנות איריות יש עמלות יקרות
לא הבנתי למה ענית...
אקסל ?
לגבי העמלות של הקרנות - ידוע, ולכן אני מעוניין לרכוש פעם בפרק זמן ארוך יחסית, ובינתיים בחשבון הלא ממוסה לנסות לעקוב באופן דומה אחר אותו פלח שוק, פחות או יותר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 18
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1