• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות מקדימות של מתחיל להרכבת ובחינת תיק

אם אתה שואל לפשר ההודעה שלי שם, מסרתי לך את שם הטיקר של הקרן EIMI אשר נסחרת בליש"ט (EMIM) אשר רכישה שלה תחויב בתוספת של תשלום "מס מלכה" ברכישה דרך הבורסה הלונדונית. פירוט לגבי הגרסאות השונות של כל קרן (בחלוקה לפי הבורסות השונות בהן היא נסחרת והמטבעות השונים בהן היא נקובה) סיפק לך @קפה שחור באדיבותו באותו השרשור.

אם אתה שואל לפשר ההודעה שלי שם, מסרתי לך את שם הטיקר של הקרן EIMI אשר נסחרת בליש"ט (EMIM) אשר רכישה שלה תחויב בתוספת של תשלום "מס מלכה" ברכישה דרך הבורסה הלונדונית. פירוט לגבי הגרסאות השונות של כל קרן (בחלוקה לפי הבורסות השונות בהן היא נסחרת והמטבעות השונים בהן היא נקובה) סיפק לך @קפה שחור באדיבותו באותו השרשור.
אוקי אוקי (:. חשבתי כבר שאני מתחרפן ואתה מזהיר אותי מאיריות באופן כללי.

חלילה. חובב גדול שלהן ;)

לא הבנתי למה ענית...
אקסל ?
לגבי העמלות של הקרנות - ידוע, ולכן אני מעוניין לרכוש פעם בפרק זמן ארוך יחסית, ובינתיים בחשבון הלא ממוסה לנסות לעקוב באופן דומה אחר אותו פלח שוק, פחות או יותר.
על רוב השאלות שלך אפשר לענות ב5 דקות באקסל

על רוב השאלות שלך אפשר לענות ב5 דקות באקסל
על השאלה הראשונה, כנראה שצודק (: אבל מסתמן אצלי חוסר בטחון לגבי הצעדים הראשונים.

על שתי השאלות האחרות, ועל השאלה הנוספת שעניתי - הבעיה שלי הוא מהותית יותר - לא מצליח להבין האם עקב העמלות השונות כדאי לי 'להחנות' את הכסף בחשבון הממוסה בקרן מחקה ישראלית מקבילה בכיסוי ל-IWDA ולאזן לאורך פרקי זמן ארוכים יותר או כבר ללכן על שתי הקרנות האיריות שציינתי גם בתיק הממוסה וגם בפטור.
מעריך שניתן גם על זה לענות באקסל, אבל מעוניין להבין את היתרונות והחסרונות באופן איכותני ולא כמותי.

***עריכה***

לדוגמא, גם עכשיו שבדקתי את מה שהציע @sagilevi ומאוד הגיוני לי, עלתה לי שאלה האם כדאי להשתמש בחשבון הפטור לרכישת מלוא ה-10% של EIMI וביתרת הכסף IWDA (ולהמשיך את הרכישה של IWDA בחשבון הממוסה) או להפך, והאם בכלל יש הבדל.
כל פתרון שאני מגיע אליו בכל שלב ושלב - פותח עוד שאלות רבות ולכן אני פעיל מאוד בפורום (באופן יחסי).

נערך לאחרונה ב:
כל פתרון שאני מגיע אליו בכל שלב ושלב - פותח עוד שאלות רבות ולכן אני פעיל מאוד בפורום (באופן יחסי)
לדעתי אתה נכנס למה שנקרא paralysis analysis. מרוב שאתה רוצה את התיק המושלם, אתה דוחה עוד ועוד את ההתחלה.

תקנה את אחת מהניירות עם הסכום הראשוני. בסכום שציינת זה ממש לא משנה שתסטה בכמה אחוזים מהאלוקציה ה"מושלמת".

הכי גרוע מתקנים בהמשך עם כסף חדש שיכנס.

לדעתי אתה נכנס למה שנקרא paralysis analysis. מרוב שאתה רוצה את התיק המושלם, אתה דוחה עוד ועוד את ההתחלה.

תקנה את אחת מהניירות עם הסכום הראשוני. בסכום שציינת זה ממש לא משנה שתסטה בכמה אחוזים מהאלוקציה ה"מושלמת".

הכי גרוע מתקנים בהמשך עם כסף חדש שיכנס.
נשמע ככה ((:::
מחר פגישה עם נציג בית השקעות ורוצה לפחות את האפשרות לשאול אותו שאלות לגבי מספר כיוונים.
מיד לאחר מכן - אעשה כפי שהצעת בחלק הפטור.

ובכל אופן, אני מנסה נואשות להבין מקריאה מרובה ומשאלות שלי, מה ההבדל בין "התמשכות" ההשקעה בקרנות מנייתיות איריות אל תוך החלק הממוסה לבין "התמשכות" תואמת אבל בקרן מחקה ישראלית. זאת, בעוד החלק הפטור יכלול אך ורק קרנות איריות.
הבחירה בין שתי האלט' נוגעת לכ-40% מהתיק ולכן משמעותית.

ובכל אופן, אני מנסה נואשות להבין מקריאה מרובה ומשאלות שלי, מה ההבדל בין "התמשכות" ההשקעה בקרנות מנייתיות איריות אל תוך החלק הממוסה לבין "התמשכות" תואמת אבל בקרן מחקה ישראלית. זאת, בעוד החלק הפטור יכלול אך ורק קרנות איריות.
הבחירה בין שתי האלט' נוגעת לכ-40% מהתיק ולכן משמעותית.
לדעתי (אם הבנתי אותך נכון) השפעה זניחה.

לדעתי (אם הבנתי אותך נכון) השפעה זניחה.
הבעיה היא שאני לא מבין (וחיפשתי פה המון בפורום) השוואה ברורה ופשוטה להבנה בין שימוש בקרנות איריות לבין קרנות ישראליות בחלק המנייתי הממוסה.
אני עדיין לא מצליח לקבץ את כל מכלול השיקולים לגבי שאלת המיסוי. ואם הבנת אותי נכון, וזה זניח (בין ישראליות לאיריות בממוסה) אז האם אתה אומר שאין הבדל משמעותי בהיבט זה?

מעבר לכך, האם יש יתרון לקרנות ישראליות מבחינת מטבע (שוב, אני לא שולט היטב במגוון השיקולים).

@Oziris
ראה כאן דוגמא לנכסים שציינת ועוד שניים שלא ציינת לרפרנס.

דוגמאות לאיך לשלב אותם יחד יש בדף דוגמאות באתר.
שים לב שכל הנכסים נקובים בדוגמא הנ״ל בערכם הדולרי (ספציפית הנכס הישראלי מומר לערכו הדולרי) כדי להשוות תפוחים לתפוחים.
אדם, אני מנסה לבחון את התיק שלי בכלי שלך וסביר שעושה שטויות. תאמין לי שניסיתי.
האם הקישור קרוב אפילו לזה?
2m6x56g.jpg

אדם, אני מנסה לבחון את התיק שלי בכלי שלך וסביר שעושה שטויות. תאמין לי שניסיתי.
האם הקישור קרוב אפילו לזה?
כן. הקישור ששמת תואם בדיוק למבה תיק שתיארת בתמונה.
שים לב להערות בכחול בתחתית הגרף. כל הקונפיגורציות הללו ניתנות לשינוי, אם כי זה בקושי משנה משהו.
עיקר הבעיה היא ש-EIMI קיים רק מ-2014 מה שמקטין מאד את כמות המידע ההיסטורי שיש לך להסתכל עליו.
אני מציע לך להשתמש בקרנות תחליפיות, כפי שתיארתי כאן.
ולהשתמש בכלים כמו portfolio visualizer ו-portfolio charts שמספקים ממשק גרפי נפלא ומידע שנתי עד תחילת שנות ה-70.

כן. הקישור ששמת תואם בדיוק למבה תיק שתיארת בתמונה.
שים לב להערות בכחול בתחתית הגרף. כל הקונפיגורציות הללו ניתנות לשינוי, אם כי זה בקושי משנה משהו.
עיקר הבעיה היא ש-EIMI קיים רק מ-2014 מה שמקטין מאד את כמות המידע ההיסטורי שיש לך להסתכל עליו.
ולהשתמש בכלים כמו portfolio visualizer ו-portfolio charts שמספקים ממשק גרפי נפלא ומידע שנתי עד תחילת שנות ה-70.
הצלחה!! תודה (: אסתכל בפוסט.
לגבי הגרף מס' שאלות להבנה:
1. האם הוא מציג 8% תשואה ?
2. האם ניתן להכליל את נושא המיסוי בין קרנות איריות/ישראליות/קה"ל/תיק ממוסה?
3. יש סיבה מיוחדת לכך שהאיזון נקבע לפעם בשנה?
4. עוד דברים משמעותיים שניתן ללמוד מכך (רק כדוגמא לשימוש)?
ושוב תודה

דרך אגב, שני הלינקים בקישור שנתת (בפוסט) לא תקינים שמנסים אותם בretrolyzer

דרך אגב, שני הלינקים בקישור שנתת (בפוסט) לא תקינים שמנסים אותם בretrolyzer
בראשון אכן יש בעיה שצריך לתקן, תודה.
השני לא אמור להחזיר תוצאה, הוא רק מציג את הנכסים כמשתנים.

1. האם הוא מציג 8% תשואה ?
תשואה כוללת 8.84%. תשואה שנתית 2.94%. על תקופה זניחה.
2. האם ניתן להכליל את נושא המיסוי בין קרנות איריות/ישראליות/קה"ל/תיק ממוסה?
אם אתה מתכוון לנושא המיסוי בחשבון חייב\פטור, אז כן. תסתכל בדוגמאות באתר. לגבי הקרנות מהמדינות השונות, בגדול אתה צריך להשתמש בקרן הרלוונטית להשוואה. ראה גם השרשורים שפתחתי בנושא מדידת קרנות ישראליות ואיריות מול אמריקאיות.
3. יש סיבה מיוחדת לכך שהאיזון נקבע לפעם בשנה?
זאת תקופה מקובלת. אתה יכול לשנות לתקופה שיותר מתאימה לך (ראה דוגמאות).
4. עוד דברים משמעותיים שניתן ללמוד מכך (רק כדוגמא לשימוש)?
יש הרבה דברים. מה אתה רוצה לדעת? למשל אתה יכול להסתכל על גרף ה-drawDown. שוב - על תקופה זניחה וחסרת משמעות.

אם אתה מתכוון לנושא המיסוי בחשבון חייב\פטור, אז כן. תסתכל בדוגמאות באתר. לגבי הקרנות מהמדינות השונות, בגדול אתה צריך להשתמש בקרן הרלוונטית להשוואה. ראה גם השרשורים שפתחתי בנושא מדידת קרנות ישראליות ואיריות מול אמריקאיות.
אגב, האם צריך להכניס את הדמי ניהול של ה IRA לסימולציה?

גם אם אותו נייר מוחזק בשני מקומות שונים עם עלויות שונות?
בוודאי שיהיה הבדל בגובה דמי הניהול. אני מתכוון שזה לא משפיע על הרכבת התיק מבחינת הקצאת הנכסים והתבוננות בתשואת וההתנהגות ההיסטורית שלהם בכלי כמו רטרולייזר או portfolio visualizer.

בוודאי שיהיה הבדל בגובה דמי הניהול. אני מתכוון שזה לא משפיע על הרכבת התיק מבחינת הקצאת הנכסים והתבוננות בתשואת וההתנהגות ההיסטורית שלהם בכלי כמו רטרולייזר או portfolio visualizer.
דילגתי על "הרכבה" והתייחסתי ל"בחינה" אחרי שהנכסים הוקצו צריך לבדוק איך מיישמים על מנת להגיע לת(ה)וצאות "עתידיות" אופטימליות

דילגתי על "הרכבה" והתייחסתי ל"בחינה" אחרי שהנכסים הוקצו צריך לבדוק איך מיישמים על מנת להגיע לת(ה)וצאות "עתידיות" אופטימליות
בשביל זה צריך לבחון את הכדאיות של השקעה דרך קרן השתלמות בפריזמה רחבה יותר שלוקחת בחשבון את כל השיקולים (שנידונו לעומק בשרשורים בנושא) כגון דמי ניהול, גודל הקרן וגןדל ההפקדות, קצב תחלופה צפוי בתוך הקרן, יחס הפלח הפטור לפלח הדחוי, משך ההשקעה בקרן, סוג הנכסים ועוד.

@adamshalev , האם בכוונתך לתקן את הקישור הראשון ?
כמו כן, היכן מתוארות אותן קרנות חליפיות ל-EIMI? (לא יודע ולא מכיר וקשה להבין משורות הקוד למה הכוונה)
ובמידה וארצה לבחון את התיק שלי דרך portfolio visualizer - יש שם המון פרמטרים שאין לי מושג מהם ומה השימוש שלהם. בנוסף, לא יודע כיצד מכניסים קרנות ישראליות. תוכל להכוין מעט ? תודה

בלי קשר ישיר, במידה ואני מעוניין לרכוש דרך IBI שילוב של EIMI+IWDA, אני רואה שבפוסט של הסולידית (25 תיקים להשקעה) השמות הללו של הקרנות הם תחת הקטגוריה של ני"ע (לונדון).
האם זה אומר שארכוש אותם לאחר שאמיר ש"ח לליש"ט? ואז, האם אשלם 'מס מלכה' שדובר עליו פה הפורום?
או בקיצור, האם אלו שמות הקרנות שאני צריך להגיד לחדר המסחר לקנות עבורי ?

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33