• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניית דירה-כן או לא

פשוט לא ייאמן. ביום שאני ארצה למכור, אני אוכל לבחור עפ"י איזה שער לחשב את הקנייה. אם יתאים לי הפסד- אקח שער ראשון. יתאים לי רווח, אבחר שער אחר
נניח שמישהו מחזיק את אותו נייר ערך בשני חשבונות שונים, שבכל אחד מהם יש תאריך קניה ומחיר קניה שונה. האם לדעתך צריכה להיות לו זכות לבחור באיזה חשבון למכור את הנייר, או שמישהו אחר צריך לקבוע זאת עבורו?
זה בעצם די דומה, לא?

נכון, אבל אם זה באמת בתיק אחר לגמרי אז זה הגיוני. איך באמת מוכיחים ממתי היחידות שנמכרות עכשיו? זה הרי בולשיט גמור.
אם לכל יחידה יש מספר סידורי, וממשק המשתמש מאפשר לך לבחור אילו יחידות למכור, אז היחידות שמכרת הן היחידות שבחרת בעת שנתת את פקודת המכירה. ממש כמו שאת יכולה להחליט איזה שטר להוציא מהארנק כדי לשלם על משהו. השטר ששילמת זה השטר שהוצאת מהארנק.

ככל שמחיר היחידה יעלה עם השנים, כך יעלה שיעור המס שתשלם על הכסף שתמשוך, עד שבסופו של דבר, כעבור הרבה שנים, שיעור המס על המשיכה יגיע קרוב ל-25%.
זה נכון רק אם אתה משלם מס לפי FIFO.
אם תשלם מס לפי LIFO אתה תגלה שאתה משלם מס הרבה יותר נמוך כמעט כל הזמן כי לא כל היחידות שרכשת יהיו בעלות של 100 (אתה מאזן אחת לשנה ומקבל חלק מהיחידות בעלות יותר גבוהה כמו 108 או 120...).

נניח שמישהו מחזיק את אותו נייר ערך בשני חשבונות שונים, שבכל אחד מהם יש תאריך קניה ומחיר קניה שונה. האם לדעתך צריכה להיות לו זכות לבחור באיזה חשבון למכור את הנייר, או שמישהו אחר צריך לקבוע זאת עבורו?
זה בעצם די דומה, לא?
מי שרוצה לעשות את זה כך יכול למשל לפתוח חשבון חדש באינטראקטיב בכל שנה ולרכוש מניות שונות בכל חשבון (אין עלויות על חשבונות חדשים באינטראקטיב).

איך באמת מוכיחים ממתי היחידות שנמכרות עכשיו? זה הרי בולשיט גמור.
זה חלק מהדו"חות שאת מגישה למס הכנסה.

זה נכון רק אם אתה משלם מס לפי FIFO.
אם תשלם מס לפי LIFO אתה תגלה שאתה משלם מס הרבה יותר נמוך כמעט כל הזמן כי לא כל היחידות שרכשת יהיו בעלות של 100 (אתה מאזן אחת לשנה ומקבל חלק מהיחידות בעלות יותר גבוהה כמו 108 או 120...).
LIFO ישנה את המצב רק אם בוצעו השקעות נוספות או השקעה מחדש של דיבידנדים בתקופה שלפני שהתחילה המשיכה.

בדוגמה הפשוטה שניתנה התבצעה רק רכישה אחת, גדולה, בהתחלה, ולמען הפשטות אפשר להניח שזאת קרן צוברת. כך שכל היחידות נרכשו באותו מחיר, ושאלת סדר המכירה לא מתעוררת, ובכל זאת שיעור המס על המשיכה גדל, בגלל רווח ההון שנצבר ביחידות, שנה אחר שנה.

בדוגמה הפשוטה שניתנה, המשיכה מתחילה מייד, ולכן גם אם מתקבלים דיבידנדים, הם משמשים למשיכה (ומעלים את אחוז המס על המשיכה) ולא להשקעה מחדש. אגב, אם הדיבידנדים גדולים מסכום המשיכה, אז ישולם על המשיכה מס מלא (מס דיבידנד).

LIFO ישנה את המצב רק אם בוצעו השקעות נוספות או השקעה מחדש של דיבידנדים בתקופה שלפני שהתחילה המשיכה.
אל תשכח איזון תקופתי שמתבצע גם אחרי המשיכה ולא תמיד באמצעות מכירה בלבד.
אם אתה מאזן בין מניות לאג"ח במהלך הפרישה שלא במצעות מכירה בלבד אז אתה מקבל מחיר נכסים חדש.

בדוגמה הפשוטה שניתנה התבצעה רק רכישה אחת, גדולה, בהתחלה, ולמען הפשטות אפשר להניח שזאת קרן צוברת. כך שכל היחידות נרכשו באותו מחיר, ושאלת סדר המכירה לא מתעוררת, ובכל זאת שיעור המס על המשיכה גדל, בגלל רווח ההון שנצבר ביחידות, שנה אחר שנה.
בדוגמה הזו אתה מצפה מאותו אדם לפרוש עם קרן שמחזיקה 100% מניות?
או אולי 100% אג"ח?

דוגמה מופשטת אינה מציאותית.

אל תשכח איזון תקופתי שמתבצע גם אחרי המשיכה ולא תמיד באמצעות מכירה בלבד.
אם אתה מאזן בין מניות לאג"ח במהלך הפרישה שלא במצעות מכירה בלבד אז אתה מקבל מחיר נכסים חדש.
+1
אבל אם אתה מאזן, אתה מקדים את תשלום המס. >:D
אז שיעור המס המשולם יוצא אפילו גבוה יותר מכפי שחושב בדוגמה.
(הטענה המקורית הייתה שתשלום המס נמוך מפני שמוכרים רק חלק קטן מהיחידות כל שנה).

הדיון התחיל ממישהי שיש לה סכום גדול והיא יכולה לקנות דירה או לקנות ניירות ערך ולשלם בעזרתם שכר דירה. כלומר:
1. יש סכום גדול מלכתחילה.
2. צריך למשוך סכום שנתי מסויים לצורך תשלום שכר דירה.

למען הפשטות, נוח להניח רכישה אחת בלבד, תשואה קבועה, ומשיכת התשואה -- ולהראות שיהיה אפשר לעמוד בתשלום שכר הדירה.

המסקנה היא ששיעור המס על המשיכה יוצא נמוך בהתחלה אבל משנה לשנה גדל.
שיעור המס גדל די לאט אלא אם הרווחים בתיק גבוהים (שזה מצב מעולה), בגדול שיעור המס יהיה מאוד נמוך להרבה שנים אם מדובר בתשואה של כמה אחוזים בשנה.

מה שחשוב להבין זה ששיעור המס לא 25%, ואפילו לא קרוב ל-25%.

ברור שכן, במחיר למשתכן...המדינה נותנת מתנה, לא תיקחו??

ברור שכן, במחיר למשתכן...המדינה נותנת מתנה, לא תיקחו??
אנשים נותנים גבינה במתנה לעכבר, שהוא לא יקח?

לכל מתנה יש עלות.
גם במקרה של מחיר למשתכן יש עלות.
אני לא מוכן לשלם את העלות בדמות תשואה אלטרנטיבית ולכן גם אם המדינה תאפשר לי לרכוש דירה במחיר למשתכן ללא הגרלה אני עדיין אבחר שלא לעשות זאת.

אם אתה אביך ואני מסונכרנים על הביטוי 'השקעה סולידית', אז אני חושב שנכון יותר לומר לתת לכסף להעלות עובש בבורסה, בימים טרופים אלו.

זה נכון ביחס לעבר, אתם לא יודעים זאת ביחס לעתיד.

שתי מסקנות אישיות שלי שאשמח לחלוק:
1) אלטרנטיבה ראויה לקניית נכס היא השקעה תנודתית בני"ע עם תוחלת תשואה גבוהה.
2) אדם/זוג שמוכנים לשים את כל כספם על נכס נדל"ני בודד בין כה וכה לא נופלים להגדרתי לקטגוריה של משקיעים סולידיים. זה רק שיבוט ממלכתי שגורם לאנשים להאמין אחרת.

המון בהצלחה בכל אשר תבחרו.
אפשר להסביר את 1) ?
תודה

כן. נניח שיש לך 2M מזומן לקנות נכס שאתה רוצה לגור בו, והאלטרנטיבה היא לגור בשכירות ולהשקיע בשוק ההון.
(אני מתעלם לחלוטין מעליית/ירידת ערך - זו ספקולציה).
השכירות היא נניח 2.5% תשואה על ההון. כלומר, אתה חוסך 50K שכירות בשנה.
אם אתה רוצה מעבר לכך, כלומר להשקיע את המזומן בשוק ולגור בשכירות ולהוותר עם יותר מהקרן בטווח הארוך - אתה צריך לבנות תיק יחסית אגרסיבי.

חשבתי מדובר על השקעה באפיק עם קורלציה הפוכה..

הי,

מעלה את הדיון הזה מהאוב כדי לשתף בדילמה.
בשבועות הקרובים אני צפויה לקבל סביב 1.5-1.6 מלש"ח מירושה. מלבד זאת יש לי גם חסכונות עצמאיים (הרוב מושקע בקרנות מחקות דרך חשבון בניהול עצמי במיטב דש) וקרן השתלמות בסך של עוד כ- 450 אלש"ח.

מתלבטת ארוכות מה לעשות עם הכסף.
ההורים שלי לוחצים עליי לקנות דירה. אני פחות בטוחה כי מכל מה שאני מכירה ומבינה היתרונות של קניית דירה הם בעיקרם פסיכולוגיים ולא כלכליים.

נכון לעכשיו, חושבת להשתמש בכספי הירושה כדי לרכוש דירת 3 חדרים ברמת גן/גבעתיים שבשנים הראשונות אשכיר ולאחר מכן אעבור לגור בה (כתלות במצב הדירה סביר שאשפץ לפני מעבר). לא חושבת שאוציא את הסכומים הנוספים שלרשותי.
אפשרות אחרת,שונה לחלוטין ופחות "הגיונית" היא לקנות דווקא בית שיש בו יחידת דיור שנמצא באזור השרון/הצפון הקרוב בסמוך לרכבת (בנימינה/פרדס חנה) במקרה הזה מתכננת לגור ביחידה ולהשכיר את הבית ובהמשך לעבור לבית ולהשכיר את היחידה (או שאשכיר את שניהם ורק בעוד כמה שנים אעבור לבית).

ולמען שלמות התמונה אני רווקה ללא ילדים אבל מתכננת כאלו ב-5-6 שנים הקרובות (עם או בלי בן זוג), מתכננת לעבור לרמת גן/גבעתיים ממילא בשנים הקרובות, כיום עובדת וגרה בתל אביב ולא צופה שאעזוב את העבודה הזו בעתיד הנראה לעין.

אודה לשמוע מה דעתכם.

רווקה ללא ילדים אבל מתכננת כאלו ב-5-6 שנים הקרובות
אם תהיי אם יחידנית, מאד כדאי בעיני שתהיה לך כרית מזומנים שלא שקועה בקירות של בית. לכן בעיני כדאי לך להשאיר לפחות חלק מהסכום בצד לימים גשומים. בנוסף, קניית דירה למגורים, במצב שבו את לא יודעת אם יהיה לך בן זוג רציני בקרוב ו/או ילדים, היא בעיני לקיחת סיכון לא קטן, את לא יודעת מי יהיה בן הזוג ואיפה תרצו לגור, אם יהיו לך ילדים את לא יודעת מה יהיו השיקולים שלך למקום מגורים איתם (דברים שרואים משם את לא רואה עכשיו). לקנות דירה למגורים שאחר כך תמכרי יצור לך עלויות לא קטנות מעצם ביצוע העסקאות הנוספות.

לעומת זאת, קניית דירה לצורך השכרה זו השקעה שאפשר להשוות לאפשרויות השקעה אחרות, כמו למשל השקעה פסיבית בשוק ההון, ואפשר להתייחס אליה בצורה שקולה על ידי ניתוח מספרי של אפשרויות.

אם תהיי אם יחידנית, מאד כדאי בעיני שתהיה לך כרית מזומנים שלא שקועה בקירות של בית. לכן בעיני כדאי לך להשאיר לפחות חלק מהסכום בצד לימים גשומים.

זה אכן התכנון ומן הסתם פוסל על הסף את האופציה השנייה שהעליתי, שאומנם קוסמת לי בהיבטים מסויימים אבל תדרוש ממני להשקיע את כל מה שיש לי.

קניית דירה למגורים, במצב שבו את לא יודעת אם יהיה לך בן זוג רציני בקרוב ו/או ילדים, היא בעיני לקיחת סיכון לא קטן, את לא יודעת מי יהיה בן הזוג ואיפה תרצו לגור,
בגדול מסכימה.
לגבי השיקולים למגורים עם ילדים, הסיבות העיקריות שאני חושבת על אזור רמת גן/גבעתיים היא נגישות לאוכלוסיה משכילה ברובה, בתי ספר טובים וקרבה לאחותי שתוכל לעזור אבל צודק שלא בהכרח אני רואה תמונה מלאה כל עוד אני לא "חציתי את הגשר"

הי,

מעלה את הדיון הזה מהאוב כדי לשתף בדילמה.
בשבועות הקרובים אני צפויה לקבל סביב 1.5-1.6 מלש"ח מירושה. מלבד זאת יש לי גם חסכונות עצמאיים (הרוב מושקע בקרנות מחקות דרך חשבון בניהול עצמי במיטב דש) וקרן השתלמות בסך של עוד כ- 450 אלש"ח.

מתלבטת ארוכות מה לעשות עם הכסף.
ההורים שלי לוחצים עליי לקנות דירה. אני פחות בטוחה כי מכל מה שאני מכירה ומבינה היתרונות של קניית דירה הם בעיקרם פסיכולוגיים ולא כלכליים.

נכון לעכשיו, חושבת להשתמש בכספי הירושה כדי לרכוש דירת 3 חדרים ברמת גן/גבעתיים שבשנים הראשונות אשכיר ולאחר מכן אעבור לגור בה (כתלות במצב הדירה סביר שאשפץ לפני מעבר). לא חושבת שאוציא את הסכומים הנוספים שלרשותי.
אפשרות אחרת,שונה לחלוטין ופחות "הגיונית" היא לקנות דווקא בית שיש בו יחידת דיור שנמצא באזור השרון/הצפון הקרוב בסמוך לרכבת (בנימינה/פרדס חנה) במקרה הזה מתכננת לגור ביחידה ולהשכיר את הבית ובהמשך לעבור לבית ולהשכיר את היחידה (או שאשכיר את שניהם ורק בעוד כמה שנים אעבור לבית).

ולמען שלמות התמונה אני רווקה ללא ילדים אבל מתכננת כאלו ב-5-6 שנים הקרובות (עם או בלי בן זוג), מתכננת לעבור לרמת גן/גבעתיים ממילא בשנים הקרובות, כיום עובדת וגרה בתל אביב ולא צופה שאעזוב את העבודה הזו בעתיד הנראה לעין.

אודה לשמוע מה דעתכם.

היי
הרצון שלך לרכוש דירת מגורים הוא די מובן, בעיקר אם את יכולה לרכוש ללא צורך במימון, אך עדיין לא ניתן להתעלם מהמגמה הקיימת בשוק שיתכן וקנייה במועד זה תסב לך נזק בטווח הקצר/בינוני בעקבות ירידת מחירים.

נכון להיום את רווקה, איזה גודל דירה תקני ? במידה ותקני דירת מגורים ותכנסי לזוגיות ומשפחה בהמשך את עלולה לתרום את הדירה לטובת המשפחה אלא אם כן תגני על עצמך באמצעות הסכם ממון.

רכישת נכסים להשכרה נשמע לי הגיוני יותר, אבל שוב העיתוי לא מתאים כעת, לדעתי ישנן שתי אפשרויות, אפשרות אחת לשבת על הגדר ולהמתין לעיתוי מתאים לרכישת נכסים להשקעה/מגורים, האפשרות האחרת היא לרכוש נכס אחד בחלק מהסכום, או מספר נכסים מניבים בחו"ל בכל הסכום העומד לרשותך, בשוק בעל קורלציה הפוכה למגמת שוק הנדל"ן בישראל.

בשלב המיידי ניתן להנות משכירות נאה, ובשלב מאוחר לממש לצורך השקעה בשוק הישראלי, מומלץ לפחות נכס מניב אחד כדי לגדר את החשיפה למגורים בשכירות.

עוד סיבות בעד רכישה?
הרעיון שיש מקום בעולם שהוא "שלי", מיאוס מדירות שכורות ואם אדייק מהדירות השכורות שגרתי בהן עד היום שהיו ברובן ישנות ומוזנחות, חוסר ידע לגבי השקעה בשוק וגם קצת פחד מהנושא

נכון להיום את רווקה, איזה גודל דירה תקני ? במידה ותקני דירת מגורים ותכנסי לזוגיות ומשפחה בהמשך את עלולה לתרום את הדירה לטובת המשפחה אלא אם כן תגני על עצמך באמצעות הסכם ממון.
לא מגובשת על זה עד הסוף. כפי שכתבתי הכיון הוא דירת 3 חדרים, לדעתי דירה כזו תוכל לשמש אותי + בן זוג + 2 ילדים לטווח של 10-15, לאחר מכן סביר שנצטרך לעבור.
ככל שיהיה פער בנקודת הפתיחה בנכסים כנראה שיהיה הסכם ממון.
להמתין לעיתוי מתאים לרכישת נכסים להשקעה/מגורים
ואיך אדע מה העיתוי המתאים? אילו קריטריונים כדאי להפעיל?
אפשרות האחרת היא לרכוש נכס אחד בחלק מהסכום, או מספר נכסים מניבים בחו"ל בכל הסכום העומד לרשותך, בשוק בעל קורלציה הפוכה למגמת שוק הנדל"ן בישראל
משום מה האפשרויות האלו תמיד נשמעות לי כמו פתח להונאות ומפח נפש אבל אשמח שתאיר את עיניי

הרעיון שיש מקום בעולם שהוא "שלי", מיאוס מדירות שכורות ואם אדייק מהדירות השכורות שגרתי בהן עד היום שהיו ברובן ישנות ומוזנחות, חוסר ידע לגבי השקעה בשוק וגם קצת פחד מהנושא

לא מגובשת על זה עד הסוף. כפי שכתבתי הכיון הוא דירת 3 חדרים, לדעתי דירה כזו תוכל לשמש אותי + בן זוג + 2 ילדים לטווח של 10-15, לאחר מכן סביר שנצטרך לעבור.
ככל שיהיה פער בנקודת הפתיחה בנכסים כנראה שיהיה הסכם ממון.

ואיך אדע מה העיתוי המתאים? אילו קריטריונים כדאי להפעיל?

משום מה האפשרויות האלו תמיד נשמעות לי כמו פתח להונאות ומפח נפש אבל אשמח שתאיר את עיניי

לעיתוי רכישה מתאים ישנם סימנים רבים, בגדול צריך להיות הגיון כלכלי בין מחירי הנכסים לכח הקניה במשק, לשכר ולשכירות המשולמת, כיום מחירי הנכסים עלו משמעותית מעבר לעלייה הממוצעת של השכר בעקבות מחסור בדירות מגורים (בעיקר בעבר) ואולי יותר מכך הריבית הנמוכה של המימון אפשרה לקנות נכסים יקרים יותר, גם כשהשכר בקושי עלה.

החשש מהונאות או מפח נפש הוא מנת חלקם של אלו שאינם מעוניינים להתאמץ, להעמיק וללמוד את הנושא, וגם מעט להסתכן, עובדה, השקעות בנכסים מניבים קיימים בכל מקום על פני הגלובוס ואנשים רבים נהנים מכך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
O השוואה בין אלטרנטיבות - קניית דירה אחת או שתי דירות (הון התחלתי זהה) נדל"ן 2
G קניית דירה למגורים או פיזור השקעות נדל"ן 33
O קניית דירה למגורים או להשקעה נדל"ן 18
Y קניית דירה להשקעה לבד עם משכתנה או עם שותף ללא משכנתה נדל"ן 10
Y קניית דירה להשקעה ב״מחיר למשתכן״ בפרוייקט לאוכלוסיה החרדית נדל"ן 13
M קניית דירה ראשונה בפרויקט דירה בהנחה - השוואת תמהילים נדל"ן 52
J קניית דירה ראשונה - התלבטויות נדל"ן 2
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
J קניית דירה ראשונה נדל"ן 4
A קניית דירה ראשונה - איפה מתחילים? נדל"ן 3
N קניית דירה ראשונה למגורים בזמן המלחמה אוף טופיק 10
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
T קניית דירה ברחוב שאמור לעבור בו מטרו נדל"ן 0
Mufasa קניית דירה ראשונה להייטקיסט בן 26 נדל"ן 87
צ קניית דירה - זוג לפני חתונה נדל"ן 24
D קניית דירה בפולין נדל"ן 14
D קניית דירה בלי משכנתא נדל"ן 19
ה קניית דירה חדשה לפני קבלת מפתח נדל"ן 4
D קניית דירה בהתניה של המוכר, שימכור הדירה אם לא ישלם מיסים . אשמח לטיפים, וממה להזהר. נדל"ן 246
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
D אשמח לטיפים, איך אפשר למנוע קניית דירה ע'י אמא שלי, ושהחלופה תהיה שכירות לכמה שנים... נדל"ן 78
D שאלה בנושא התקדמות בהליך קניית דירה , מהם השלבים הנדרשים? שלב העורכי דין, המו"מ , התשלום נדל"ן 6
D שאלה לגבי קניית דירה ללא חנייה נדל"ן 14
ה קניית דירה נוספת לאחר זכייה במחיר למשתכן נדל"ן 25
S שאלות בנוגע למחקר לפני קניית דירה ראשונה להשקעה - בדגש על התחדשות עירונית נדל"ן 11
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 0
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 42
מ קניית דירה במגדל מגורים (כ-20 קומות) לעומת דירה בבניין עד 9 קומות נדל"ן 22
מ קניית דירה מעמידר ללא קבלת הנחה ולחסוך את הערת הזהרה נדל"ן 7
א קניית דירה מדיור ציבורי נדל"ן 10
משקיע בתבונה כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
F קניית דירה בחכירה - כמה משפיע על השווי? נדל"ן 11
ולנטין קניית דירה ראשונה למגורים בצפון נדל"ן 14
מומו הברווז קניית דירה כמשפר דיור... בלי חרטות? נדל"ן 1
M משכנתא על קניית חצי דירה נדל"ן 17
ד קניית דירה לטווח קצר נדל"ן 8
B קניית דירה למגורים כדירה שנייה נדל"ן 8
L קניית דירה חדשה למגורים, שתהיה גם השקעה טובה נדל"ן 74
A הון עצמי נמוך קניית דירה נדל"ן 21
ח קניית דירה להשקעה , עם מינוף וחלוקה לשלישים נדל"ן 7
Y התלבטות לגבי קניית דירה בנאות אפק בקריית ביאליק דרך מחיר למשתכן נדל"ן 5
ד שאלה לגבי קניית דירה מכונס נכסים נדל"ן 13
D התלבטות לגבי קניית דירה ליד מסילת רכבת בפרויקט שחלקו מחיר למשתכן נדל"ן 3