• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחיר למשתכן באמצע החיים

אנשים קיבלו מתנה של מיליון שקל+ במחיר למשתכן. אם הייתה לי הזדמנות לרכוש דירה כזאת הייתי מתאבד עליה עם חגורת נפץ.
אכן, יש כמה מהם שהתאבדו עליה עם "חגורת נפץ".
הנפגעים היו הם והילדים שלהם.
קיבלת מתנה של 1 מיליון שקל בזכות טמטום של מדינת ישראל. קח את זה ותהנה. דמיין שעשית אקזיט.
לא מדוייק...
מתנה של 1 מליון שקל עם התחייבות להוצאה של 2.5 מליון. אם אין לך 2.5, לא תקבל 1.

האם התכונות המשותפות ליותר מ20 משפחות משותפות גם לפותח השרשור? מלבד ההשתתפות המחיר למשתכן כמובן.
לכולם היו 2 עיניים/ אזניים/ ידיים/ רגליים.
לכולם היתה משפחה וסביבה תומכת שקבעה שמדובר במתנה שיש לנצל ושלא בודקים שיניים של סוס שניתן במתנה.
אני מלווה משפחות מ-רמלה/ לוד/ ראשון לציון/ באר יעקב/ נס ציונה/ רחובות והמושבים בסביבה.

אני מניח שהם משפחות עם רמת הכנסה מסוימת והון עצמי נמוכים. זה לא המקרה פה.
אני אוהב את זה שאנשים חושבים שרק אנשים עם הכנסה X פונים ל-פעמונים...
פגשתי משפחות עם הכנסה של 9,000 / 13,000/ 16,500/ 26,000/ 38,742.5 שח בחודש.

אנשים נוטים להתאים את גובה ההוצאות שלהם לגובה ההכנסות.
יש לי כרגע משפחה עם הכנסה נטו של 22,000 + 7,000 משכירות + 6,000 "עזרה" מההורים... (37,000) והוצאות של 38,200 בחודש.
הבעל עדיין משוכנע שהכל יפתר ברגע שיקבל את העלאה של 4,000 שח (לברוטו) חודש הבא.

נ.ב.
כמו כולם, אתם אוהבים לראות את הכותרות המפוצצות על המצליחים, שוכחים שהיו יותר נכשלים.
מציע לבדוק את הסטטיסטיקה כמה סטארטאפים סיימו באקזיט שהחזיר את עצמו לעומת כמה לא.

אשמח אם תרחיב מדוע מבחינת המשפחות שאתה מלווה העסקה לא היתה כל כך מוצלחת.

* חשבו שיכנסו ב-ינואר. בנו על כך שמשלמים שכירות + משכנתה עד ינואר.
כניסה נדחתה לינואר שנתיים אחרי...

* אחד מבני המשפחה פוטר מעבודתו באמצע הדרך, כבר לא כל כך פשוט לשלם 4,000 שח שכירות + 5,500 משכנתה.

* קורונה ובני הזוג יצאו לחל"ת.

* הצמדה למדד.

* הרכב נגנב/ עבר TOTAL LOST - חייבים לקנות רכב אחר. כמובן, חדש מהסוכנות. אבל 0 ק"מ.

יש מי שמראש לא יכל ויש מי שהחיים קרו.

כל המשפחות המאושרות - מאושרות באותה הדרך. כל משפחה אומללה - אומללה בדרכה שלה.​

- לב טולסטוי

נ.ב.
בזמנו שאלו את מנהל משרד השיכון (אאל"ט) ושאלו אותו לגבי השכונות שמשווקים, לגבי בעיות להכנס/ לצאת לשכונה, מיקום...
"מצידי שיצאו ביום ראשון למשרד עם שק שינה ויחזרו בחמישי, אני מספק דירות".

אז אותו דבר "מחיר למשתכן" - אנחנו זרקנו כסף על האזרח עם תנאים, מצידי שיתמודד עם התנאים.

תחפש גם אנשים בפרוייקט שכן הצליחו להכנס בשן ועין, אחרי ששכנעו אותם שכבר עדיף עוד חדר/ 2 קומות יותר גבוה... כי המתנה הכספית גדולה יותר.
לפעמים זה לטובה ולפעמים העוד 150,000 הוצאה זה מה שמנע מהם "לחיות בשנתיים האלה".

לא מדוייק...

אתה מתכוון לעלות המשכנתא + כפילות של משכנתא ושכירות?

ככל הידוע לי מחיר למשתכן קצת אוברייטד ברוב המקרים. חבר לעבודה זכה בפתח תקווה לפני כמה שנים וכשהגיע לבחור דירה גילה שהמחירים פחות או יותר כמו בשוק החופשי ונמכרות דירות דומות בכל הסביבה של הפרוייקט בפער של 5-10 אחוז לכל היותר. עם קצת מאמץ ומיקוח היה אפשר לקנות דירה ליד באותם מחירים בדיוק. בשקלול זמן הבנייה ושאר התנאים לא היתה שם שום הטבה ולכן אמר תודה רבה וביטל את הזכייה.
כמובן שאנשים שקנו בגליל ים דירות של 3 וצפונה ב1.7 עשו את עסקת חייהם אבל אלו מקרי קצה. אם אכן מדובר בדירה של 2.7 ב1.5 אני הייתי חוטף, אבל תוודא שבאמת זה השוק ואתה לא מסבן את עצמך. למשל חפש בלוחות האינטרנטיים לפי רדיוס/שכונה ותגדיר פרמטרים דומים לדירה שבה זכית.
זה גם עונה לך על 1 - עדיף לקנות דירה *קצת* פחות טובה ב*הרבה* פחות כסף, ככל שהפער אכן כזה גדול.

אתה מתכוון לעלות המשכנתא + כפילות של משכנתא ושכירות?
אני אומר שאנשים "קיבלו מתנה" הנחה במחיר הדירה.
כך שפתאום התחילו לחשוב על דירה כי עד היום ידעו שאין להם איך.
אז התחילו "לגרד הגדלת הון עצמי" - הלוואות קצרות טווח מכל מיני כיוונים/ בני משפחה/ פדו קרנות השתלמות~ קופות גמל.
מי שהתעסק עם בנית דירה/ בית יודע שתאריך מסירה (ביחוד במדינת ישראל) רשום תחת אזהרה בימים של מבצעים/ מלחמות/ מגיפות.

תסתכלו על זה כשרשור של
"ההורים שלי מוכנים לתת לי מליון שקל, אבל רק אם אני ארכוש דירה בשכונה X".
עכשיו תנסו מחדש.

נערך לאחרונה ב:
אכן, יש כמה מהם שהתאבדו עליה עם "חגורת נפץ".
הנפגעים היו הם והילדים שלהם.

No pain no gain

מי שהתמנף עד האוזניים ללא מרווח ביטחון בעיה שלו.

זה לא משנה את העובדה שהרבה מאוד אנשים פשוט קיבלו 1+ מיליון שקל מתנה מהמדינה. כלומר מתנה ממשלם המיסים. (ת-ו-ד-ה כחלון)

הבחור שפתח את הדיון מסוגל לקנות את הדירה הזאת במזומן. עבורו זה literally לאסוף 1 מיליון שקל מהרצפה.

long story short, על פניו נראה כמו הזדמנות פנטסטית. אופציה לדירת 5 חד׳ חדשה בשכונה חדשה (שגם נראית סה״כ בסדר) בנתניה בקצת פחות מ1.5מ׳ (לא כולל תוספת תשומות בניה).
אנחנו (למיטב ידיעתי) לא מעוניינים לגור בנתניה, אבל למעשה גם לא ממש מעוניינים לקנות דירה למגורים בשום מקום אז הרעיון של דירה להשקעה נשמע קוסם.

הבחור שפתח את הדיון מסוגל לקנות את הדירה הזאת במזומן. עבורו זה literally לאסוף 1 מיליון שקל מהרצפה.
והעובדה שעד היום לא חיפש לרכוש דירה.
מה משתנה מבחינתו? שמישהו מחייב אותו "לבצע השקעה בנדלן" בעיר שהוא לא מעוניין לגור בה.

אבל, אני מבין שאני לא הולך לשכנע את המשוכנעים ולהסביר למאמין שהאל שלו הוא שקר, זה בכלל מעבר לכוחותי.

אני יכול להעיד שאני כזוג עם ילדים ולא ניגשנו להגרלות.

נ.ב.
רק שבוע שעבר דיברנו על כך שאנשים זכו בהגרלות של פיס והגיעו לפשיטת רגל ב-70%+ מהמקרים.
אני אמשיך להסביר שאנשים נפלו מזה ולא... "שנתיים של דחייה והמשך תשלום"/"הוצאה לחל"ת של 2 בני זוג" זה לא "התמנפות מעל האזניים" ואתה תמשיך לראות את אלו שהצליחו.
(אתה לא שאלת אף אחד מהם, אם הוא נעזר כרגע בפעמונים וכנראה שהם לא ידווחו לך מרצונם)
אבל כן, נפגשתי עם משפחות בקומה השניה ועם משפחות בפנטאוז.

אבל שוב, אתה יודע יותר טוב ממני שהם פשוט היו "לא מחושבים וממונפים מעל האזניים".
כמו שכתבו הדג נחש -
הנה בקהאם נפל ופיספס ת'מסגרת
וכולם אומרים איזה בעיטה מפגרת
בהילוך החוזר כולם רואים בבירור
כמה זה פשוט להכניס ת'כדור

נערך לאחרונה ב:
תודה לכולם על התשובות החשובות והמועילות! אנסה להוסיף עוד כמה פרטים שאולי יהיו רלוונטים:
לא הבנתי למה חסכתם לדירה למרות שלא תכננתם לקנות דירה.
תכננו לקנות דירה (למגורים) אבל אנחנו מאוד גרועים בזה. במשך כל השנים הללו ״ישבנו על הכסף״ כי חיפשנו את הדירה המושלמת ולא מצאנו, התלוננו על המחירים הגבוהים ובינתיים הם רק עלו ועלו לנו.
לגבי המימון זה בעיקר תלוי בעלות האלטרנטיבית, כלומר במה אתם משקיעים את שאר החסכונות שלכם, או במה תשקיעו את הכסף אם לא תשתמשו בכולו עבור הדירה. לדוגמא אין היגיון בלהשקיע סכומים משמעותיים באגרות חוב בזמן שאתם גם תחזירו משכנתא. לכן אם תכתבו פה במה שאר הכסף שלכם מושקע או מה תעשו עם הכסף שלא תשתמשו בו לרכישה תוכלו תקבל תשובות טובות יותר.
כרגע חלק מהכסף במזומן מחכה לקניית דירה ושאר הכסף מושקע במדד עולמי (לא מיועד לכלום מלבד חסכון ארוך טווח). מסכים לגמרי שלא הגיוני להשקיע באגרות חוב על חשבון המשכנתא אבל אני גם לא בטוח שאוכל לעמוד בהשקעה מנייתית כשאני משלם גם שכ״ד וגם משכנתא (לפחות עד שהבנייה תסתיים וימצא שוכר שישלם עבורנו- תקופה של לפחות 4 שנים). אם הייתי יכול להמנע מתשלומי המשכנתא מ-day one אולי הייתי עונה אחרת.
באיזה פרויקט מדובר?
מדובר בפרוייקט של פרץ לוזון בשכונת ״אגם 3״ החדשה. תאריך מסירה משוער, סוף 2025 (במקרה הטוב אני מאמין).
מעריך מאוד את האזהרות אבל חושב שבאמת לא מדובר במקרה שלנו. חסכנו כסף המיועד לקניית דירה מלכתחילה והתהייה פה האם מדובר בהשקעה טובה או לא (לעומת רכישת דירה אחרת).

בכללי-
לאחר מחשבות רבות, ובעקבות התגובות נראה שיש פה המון סימני שאלה שכל אחד מהם יכול להיות פער של מאות אלפי שקלים (לדוג׳ איכות הבניה, אי הצלחה במציאת שוכר עקב אופי הפרוייקט, העובדה של דבר גם הדירה תהיה מוכנה לפחות עוד 4 שנים אז צריך לקחת בחשבון את הפסד שכר הדירה). אז גם אם הדירה עולה 1.5 (בפועל בטח יותר לכיוון 1.8 עם כל הבלת״מים של הבניה) והיא יכולה להמכר בהרבה יותר- זה לא בהכרח רווח ברור של מליון שקל כי יש פה המון עלויות והפסדים לאורך הדרך.

אז גם אם הדירה עולה 1.5 (בפועל בטח יותר לכיוון 1.8 עם כל הבלת״מים של הבניה) והיא יכולה להמכר בהרבה יותר- זה לא בהכרח רווח ברור של מליון שקל כי יש פה המון עלויות והפסדים לאורך הדרך.
מה קורה אם מדד תשומות הבניה עולה ב-3 שנים הקרובות?

כי בשנה האחרונה עלה ב-5%+ (קצת יותר ממדד המחירים לצרכן)

אגם3, לוזון... זה זה?

בהצלחה לזוכים. 7 וחצי שנים של עיכוב...
כסף על הרצפה.

לפחות זה לא שבירו https://netanya.mynet.co.il/local_news/article/m_197670
שהפכו מגדלים של 17 קומות 4 דירות בקומה ל-13 קומות של 6 דירות בקומה.

דרך אגב, לפי זה המחיר של 1.5 מליון היה ב-2017... מה המחיר כיום?

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: A42
מה קורה אם מדד תשומות הבניה עולה ב-3 שנים הקרובות?

כי בשנה האחרונה עלה ב-5%+ (קצת יותר ממדד המחירים לצרכן)
דרך אגב, לפי זה המחיר של 1.5 מליון היה ב-2017... מה המחיר כיום?
לכן כתבתי שכנראה המחיר האמיתי יהיו יותר סביב ה1.8מ׳. בכל מקרה עדיין יש לי אפשרות לממן את קניה אבל אם המדד יעלה זה לא מייקר גם את הדירות ה״מתחרות״ שגם אותן בונים ולמעשה המחיר האמיתי יהיה גבוה יותר (נניח לא 2.7 אלא יותר)?

אגם3, לוזון... זה זה?

בהצלחה לזוכים. 7 וחצי שנים של עיכוב...
כסף על הרצפה.

לפחות זה לא שבירו https://netanya.mynet.co.il/local_news/article/m_197670
שהפכו מגדלים של 17 קומות 4 דירות בקומה ל-13 קומות של 6 דירות בקומה.
זה אמנם לא הפרוייקט הספציפי הזה אבל מקביל לו. על פניו אתה צודק אלא שבעיני המצב בכל זאת שונה. בכתבה שציינת הזוכים חיכו שנים ליום בו יוכלו בכלל לבחור את הדירה. זה אינו המצב שלנו.
אמנם חיכינו שנים מאז הזכיה ב2017, אבל בפועל לא בנינו עליה ולא קיבלנו שום החלטה להמנע מעסקות/השקעות אחרות בעקבותיה. המצב שלנו הוא שכיום אנחנו מעוניין בהשקעת נדל״ן ואני מסתכל על הסיטואציה כאילו התעוררתי בבוקר והציעו לי לבחור את הדירה הזו שעשויה להיות עסקה מוצלחת. מה שהיה עד עכשיו (5 שנים של עיכוב מימוש הזכייה) לא רלוונטי כי בשבילי הוא נבע מבחירות שלי ולא מעיכובים של הקבלן שדפקו אותי.

* חשבו שיכנסו ב-ינואר. בנו על כך שמשלמים שכירות + משכנתה עד ינואר.
כניסה נדחתה לינואר שנתיים אחרי...

* אחד מבני המשפחה פוטר מעבודתו באמצע הדרך, כבר לא כל כך פשוט לשלם 4,000 שח שכירות + 5,500 משכנתה.
אז המסקנה היא לקוות לטוב אך להתכונן לרע. זה לא סותר שתכנית מחיר למשתכן עדיין כדאית כלכלית באזורי ביקוש וצריך להיות מחושבים כמו בכל השקעת נדלן.
שאלה לגבי הזוג שמשלם משכנתה של 5500 במקביל לשכירות. הם פשוט החליטו לשלם את כל מחיר הדירה כדי להימנע מעליית המדד או שפספסת משהו?

התעייפתי.

אתם צודקים. אני אדיוט.
לך לגור זוג צעיר ותהיה מאושר.

התעייפתי.

אתם צודקים. אני אדיוט.
לך לגור זוג צעיר ותהיה מאושר.

אתה לא אידיוט, אתה פשוט רואה את זה מהזווית של פעמונים, שמטה את זווית הראיה שלך לכיוון אנשים שגרועים מאד בתכנון כלכלי (כנראה גם ללא גב משפחתי שעוזר), וזה לא קשור כלל למחיר משתכן

כמו שכתבת, זה יכול להיות זכיה בפייס, או קבלת כסף מההורים , או קבלת מענק מהעבודה, עם אותה התוצאה

הטיעונים שלך לא קשורים כלל למחיר משתכן

כמו שכתבו לפני, למי שמסוגל לתכנון כלכלי ומשמעת עצמית, זו כמו זכיה בפייס. אגב, משמעת עצמית ויכולת תכנון כלכלי היא זכיה בפייס בפני עצמה, עם הרבה הזדמנויות אחרות בחיים , בנוסף למחיר למשתכן.

ולמי שלא, הוא בבעיה בכל מקרה, שום קשר למחיר למשתכן. גם עם קניית דירות שלא במחיר למשתכן.

ונגיד שהוא לוקח הלוואה ולא "קובר את הכסף בקירות" מה הוא עושה עם שאר הכסף בהנחה שהוא לא רוצה לסכן אותו?

היי
הוא משקיע את יתרת הכסף באפיקי ההשקעה השונים לבחירתו, הוא יכול לרכוש דירה נוספת.........

אבל, אני מבין שאני לא הולך לשכנע את המשוכנעים ולהסביר למאמין שהאל שלו הוא שקר, זה בכלל מעבר לכוחותי.

אני יכול להעיד שאני כזוג עם ילדים ולא ניגשנו להגרלות.

אז הפסדת מיליון שקל.

הבעיה היא שאתה מכליל את הבחור שפתח את הדיון יחד עם המטופלים שלך.

הוא לא בחובות. הוא לא ממונף. הוא יושב על ערימה של מזומנים. הוא אפילו לא צריך לקחת משכנתא בשביל לקנות את הנכס. הדירה הזאת כנראה תהיה מוכנה פחות או יותר לקראת הסרת חסימה ככה שהוא יוכל למכור אותה כמעט מיידית.

יחס סיכון - רווח בעסקה הזאת פשוט מעולה.

יחס סיכון - רווח בעסקה הזאת פשוט מעולה.
למעט מקרי קיצון שבקיצון אין פה סיכון בכלל, יש פה זכייה בלוטו אבל עוד יותר טוב: פטור ממס.

אז הפסדת מיליון שקל.

הבעיה היא ש
שאנשים לא "הרוויחו" משהו ומתייחסים לזה כ-"הפסדתי".
אני לא הפסדתי שום דבר, חוץ מהמחשבה על האם כן לממש זכיה בדימונה/ לוד/ רמלה/ נתניה.

הפסד זה משהו שהיה שלך ונלקח ממך.

לפי ההגיון שלך, אני מופסד ב-2.5 מליון דולר על טסלה.
לפי ההגיון שלי, לא הרווחתי מהעליה של טסלה.

אני חושב שההגיון שלי, מונע ממני התקפי לב על "הפסדים מדומים".

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
E מחיר למשתכן+/דירה על הנייר נדל"ן 5
לאץ' שינוי סטטוס באתר מחיר למשתכן/דירה בהנחה נדל"ן 2
ה מחיר למשתכן 2024 נדל"ן 5
מ תוספות וטיפים לדירת מחיר למשתכן להשקעה נדל"ן 37
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
Y ערבות בנקאית חוק מכר - מחיר למשתכן נדל"ן 3
B מחיר למשתכן - דרום חיפה - תשוב חוץ נדל"ן 0