• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה לא למכור ברגע שהכל קורס?

דוג

משתמש רגיל
דירוג
281
אני מבין שאם בזמן משבר אני לא אאבד את השפיות ואחזיק חזק, ואחכה גם כמה שנים בודדות במקרה הטוב, התיק אולי יחזור לרמתו לפני המשבר.

השאלה שלי היא למה לא למכור ברגע שהכל קורס, ולהכניס את הכסף חזרה קצת אחרי(כשאני 'מזהה' שזה התחתית, או אולי חודש אחרי, חצי שנה, או לקחת ממוצע זמן שלקח לשוק להגיע לרצפה ב X המשברים האחרונים בתור זמן לחכות). הרי עדיף לי לקחת את התיק שלי עם ההפסד הקטן יחסית, לחכות שהמחירים יהיו בהנחה גדולה יותר, ואז לקנות?

לזהות את 'הרגע שהכל קורס' לא אמור להיות בלתי אפשרי- כהתקשורת משתגעת, בנקים נופלים,השוק בירידות חדות כבר שבועות ,המשק נכנס למיתון- כל או רוב הסימנים הללו ביחד נראים לי כמו סימן טוב ש'הכל קורס'.

ה'סיכון' שאני חושב עליו הוא שאולי אני אכנס מאוחר מדי- חצי שנה אחרי, למרות שהמגמה התחלפה חודשיים אחרי ואני מפספס המון תשואה. אבל מצד שני, גם הפסדתי פחות כי יצאתי יחסית מוקדם, אז גם אם אפספס איזה ראלי של מחירים, ההפסד לא קטסטרופלי כי אני צריך להתאושש מירידה די גדולה אבל לא מאיבוד של 70% מהתיק.
בנוסף, ההחלטה של מתי להיכנס שוב יכולה להיות דינאמית- הנה אני מחוץ לשוק ויש כבר במשך שבוע התאוששות וזינוק למעלה, אז אולי זה הזמן להחזיר את הכסף במקום לחכות עוד 121 ימים כפי שהחלטתי(די שרירותית) מראש.
גם אחרי הכניסה הזאת אם השוק שוב ייפול, עדיין, השוק עצמו במגמת ירידה וכל יום מפסידים כספים, גם אם הייתי בחוץ רק שבועיים, 'הרווחתי' את זה שלא הפסדתי עוד כמה אחוזים בכל יום שהייתי בחוץ.

אשמח לשמוע את דעתכם בנושא

בעיניי כדי לא להסתבך פסיכולוגית עדיף להחליט מראש מהם עקרונות הברזל שלך כמו זה שאתה לא יכול לצפות את העתיד.
לתכנן לעשות מיש מש עם חוקי הברזל שלך מעיד מראש שכנראה גם לא תעמוד בתוכנית התזמון.
השאלה החשובה בעיניי עוד לפני הקצאת נכסים היא קודם כל להגדיר את עצמי/עצמך כמשקיע פאסיבי או אקטיבי. אני הולך לחקות או להכות את השוק ומשם- אמן.

נערך לאחרונה ב:
ואחכה גם כמה שנים בודדות במקרה הטוב
ואולי תזרים כסף חדש

ממוצע זמן שלקח לשוק להגיע לרצפה ב X המשברים האחרונים
למה אתה חושב שהמשבר הבא יהיה דומה לקודמים? האם המשבר ב-2008 היה דומה ל-2000 (ירידה חדה תוך חצי שנה לעומת ירידה גדולה אך יותר מתונה במשך 3 שנים)? והאם 2000 דמתה ל-91? ובכלל האם כולם היו דומים ל-87 שאז הייתה ירידה חד-יומית הגדולה בהיסטוריה ומגזין time הכריז שזה עידן סוף המניות, אך עד סוף השנה כבר לא זכרו את זה?

לפי איזה ממוצע תלך?

לזהות את 'הרגע שהכל קורס' לא אמור להיות בלתי אפשרי
ובגלל זה בכל משבר כולם עושים ים כסף?

ה'סיכון' שאני חושב עליו הוא שאולי אני אכנס מאוחר מדי- חצי שנה אחרי, למרות שהמגמה התחלפה חודשיים אחרי ואני מפספס המון תשואה.
הנה אני מחוץ לשוק ויש כבר במשך שבוע התאוששות וזינוק למעלה,
לדעתי אתה עושה העתק-הדבק על משבר 2008 ומקווה שגם המשבר הבא יהיה דומה.
ד.א. גם ב-2008 לאף אחד זה לא היה ברור שתהיה קריסה כזאת. הטיית בדיעבד היא כוח חזק, מסתבר.

תסתכל על גרף השוק בין 2000-2003 ותראה כמה פעמים השוק עשה סימנים של התאוששות במשך שבוע או שבועיים, רק כדי לקרוס עוד 20% אחר כך.

הרווחתי' את זה שלא הפסדתי עוד כמה אחוזים בכל יום שהייתי בחוץ.
הפסדת עמלות. לפי מה שאתה מתאר פה אתה תפסיד הרבה עמלות לאורך הדרך.

אני מצטער לבשר לך - מה שאתה מנסה לעשות נקרא תזמון שוק וזה משהו שאי ספור מחקרים אקדמאים הוכיחו שהוא בלתי ניתן לביצוע באופן קבוע.

"Its not timing the market, its time in the market".
אני חושב שהנושא הזה בכלל נטחן כאן דק וכולם כאן בקונצנזוס לגבי תזמוני שווקים וזה אחד ה-no no של עולם ההשקעות - גם של אלו שבוחרים מניות ולא קונים מדד.
לדוגמא וורן באפט, המשקיע הגדול בכל הזמנים, כשהוא מחליט לקנות חברה בגלל הנתונים הפאנדמנטלים שלה, הוא לא יושב ומחכה שתיהיה איזו ירידה כדי לקנות מניה או לנסות לתזמן את השוק, הוא פשוט רוכש כשהתנאים לרכישה הבשילו.
אם אתה קונה מדדים, אז התנאים הבשילו מבחינתך ברגע שיש לך כסף פנוי וזהו, להגיד שאתה תזהה מתי זו תחתית ומתי לצאת לפני שהכל קורס או כשקורס its a losing game.

גם אם הוצאת את התיק שלך מהשוק לפני התחתית, שזה בכלל לא מובן מאליו כי השוק תמיד יכול להתחיל לטוס למעלה מיד כשאתה יוצא, להכניס מחדש את כל התיק שלך אל השוק בזמן של אי ודאות (התחתית הזאת שאתה מדבר עליה - זה זמן של פסימיות שיא), זה משהו שנראה לך פשוט על הנייר אבל במציאות הוא קשה הרבה יותר, ואם תתמהמה יותר מדי אתה תפסיד הרבה.

יש לי חלק קטן בתיק שאיתו אני קונה ומוכר מה שבא לי ועם השאר אני משחק את המשחק לטווח הארוך. אני תמיד אומר לעצמי שאם המשבר יגיע ואני באמת אהיה כל כך אמיץ, אני תמיד יכול להשיג הלוואה זולה ולקנות עוד מניות. בטווח הארוך לקניית מניות יש תוחלת חיובית, אז גם אם טעיתי בתזמון, בטווח הארוך זה יתקן. אם יצאתי מהשוק בזמן הלא-נכון מי יודע מתי אכנס שוב.

הבעיה היא שזה בלתי אפשרי לזהות מגמה ארוכת-טווח קדימה של השוק על סמך מידע קצר-טווח אחורה. הנתונים פשוט רועשים מדי, וזה עוד בלי לקחת בחשבון את כל הרעש הנוסף שמכניסה התקשורת שבערך פעם בחודש מזהירה ש"אוקיי עכשיו באמת מתחיל משבר רציני".

כתרגיל תסתכל על הגרף של הסנופי בעשרות שנים האחרונות ותבדוק כמה פעמים היית מוכר בזמן הלא נכון (בגלל ירידות באמצע ראלי), קונה בזמן הלא נכון (בגלל עליות באמצע קריסה), וכמה זה היה עולה לך בתשואה אבודה, בעמלות מסחר ובתשלום מסים מוקדם.

@דוג אתה יוצא מתוך נקודת הנחה מאוד שגויה שכאשר השוק קורס - עדיין קל לצאת. תנודות במחירים מראות יותר מכל כמה אנשים נכנסים פנימה לעומת כמה אנשים בורחים.
דמיין כאילו אתה נמצא באולם תיאטרון ופתאום טרוריסט מוציא אקדח ומתחיל להוציא להורג אנשים סביבו. כל העדר יתחיל לעשות את דרכו החוצה בפאניקה לעבר היציאות אבל היציאות צרות מדי מכדי שכולם יוכלו לצאת בזמן סביר - כמו שאפשר לצאת כאשר אין פאניקה. מה שאני אומר הוא שלא בטוח ש-"ברגע שהכל קורס" אתה תהיה מאלה שיצליחו לצאת בזמן כי הרבה אנשים מן המניין יחשבו את אותו הדבר כמוך. אולי הסיכוי שלך יהיה טוב יותר כי אתה מתכונן לזה מראש בעוד שהם רק יתחילו להתניע את גלגלי המוח כשיראו בסוף הרבעון את הדו"ח, אבל יש בשווקים גם כסף שיותר חכם ממך כמו כל מיני מוסדיים ומקצוענים...

אני לגמרי בעד תזמון שוק, אל תבין לא נכון. אבל אתה צריך לדעת שמה שאתה ספציפית מתכנן יהיה מאוד קשה לביצוע בפועל. זה בערך באותה רמה כמו לשים שורט על השוק לפני שהוא קורס - אתה לא יודע איך זה יסתיים והסיכוי שאתה טועה גבוה.

מעניין שאף אחד מהמשקיעים שמחזיקים טריליוני דולרים מכספם וכספם של אחרים לא חשב על זה קודם.
רגע, יש לי עוד רעיון - אפשר לקנות מניות כשהן זולות ולמכור אותן כשהן יקרות !

האם ידעת לזהות את הנפילה של טבע (האחרונה) ומתי להכנס חזרה?
אולי עוד חודש הירידות יתחדשו?

לזהות את 'הרגע שהכל קורס' לא אמור להיות בלתי אפשרי- כהתקשורת משתגעת, בנקים נופלים,השוק בירידות חדות כבר שבועות ,המשק נכנס למיתון- כל או רוב הסימנים הללו ביחד נראים לי כמו סימן טוב ש'הכל קורס'.

זו לא הנקודה בה הכל קורס, זו הנקודה בה הכל כבר קרס. אז מכרת בהפסד של כמה עשרות אחוזים לעומת השיא. השוק כבר מגלם את כל המידע האיום שמגיע לאזניך.

ה'סיכון' שאני חושב עליו הוא שאולי אני אכנס מאוחר מדי- חצי שנה אחרי, למרות שהמגמה התחלפה חודשיים אחרי ואני מפספס המון תשואה.

אז מכרת בזול ועכשיו אתה קונה ביוקר. סך הכל אסטרטגיה סולידית.

הלקח שלי ממשבר 2008 הוא "תחזיק חזק, זה יעבור". מי שלא החזיק חזק וניסה לתזמן... לא בדקתי, אבל אני מניח שרובם הגדול הפסידו טונות של כסף כשמכרו מאוחר מדי וקנו מאוחר מדי. היה קשה מאוד לצאת בזמן מהשוק, ומפחיד מאוד להיכנס אליו בזמן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א למה עדיף למכור לפני יום האקס במקום לקבל את הדיבידנד? שוק ההון 31
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 125
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 186
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 209
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5
ב משכנתא במסלול צמוד מדד - למה נחשב מסוכן? נדל"ן 45
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17
shirbi למה אני מופסד (תיאורטית) באגח ממשלתית בריבית משתנה שוק ההון 6
B למה ריבית גבוהה עדיפה על אינפלציה? אוף טופיק 43

נושאים דומים

Back
למעלה