• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

למה אנשים מתכוונים כשאומרים שהשוק גבוה

bedtime stories

משתמש סולידי
דירוג
46
שלום לכולם, כפי שאפשר להבין מפוסטים קודמים כעת אני בשלבי תכנון תיק ההשקעות.
יש הרבה "באז" על זה שהשוק "גבוה" ושאנחנו לפני "מימושים".
הבאז הוא לא רק מצד העיתונות הכלכלית אלא גם מצד אנשים שהתייעצתי איתם ושחוו כבר כמה משברים בשוק ההון.
אז נכון שאי אפשר לתזמן את השוק אבל בכל זאת יש מפולת כל כמה שנים וייתכן שעכשיו אנחנו לפניה.ואז כדאי שיהיה מזומן להשקעה.

שאלתי - למה אנשים מתכוונים כשאומרים ש"השוק גבוה" האם המניות נסחרות מעל לערך האמיתי שלהן? צורך של אנשים מושקעים לצאת כדי לממש רווחים? יש משהו מעבר למגמת עליה סך הכל מ 2008?

הבאז הוא לא רק מצד העיתונות הכלכלית

העיתונות (והתקשורת בכללי) זה סתם רעש:
https://www.hasolidit.com/רעש-פיננסי-מתכון-לאסון

צד אנשים שהתייעצתי איתם ושחוו כבר כמה משברים בשוק ההון

האם גם במשברים הקודמים הם ידעו לזהות אותם (בדיוק) לפני שהם התרחשו ?

מי הפסיכי שמתחיל להשקיע עכשיו?
לא נמאס לי להדביק את זה כי זה מצוין, וזה מ-2014 (למרות שיש אנשים שאומרים את זה כבר מ-2011-2012!). מאז פרסום הפוסט ה-S&P500 עלה פי 1.5 בערך, כלומר אם היום תהיה נפילה של 30% הוא עדיין יהיה גבוה יותר (כן, יכול להיות שתהיה נפילה של 50% ואז הוא אכן יהיה נמוך יותר. תיתכן גם נפילה של 90%. אבל יתכן גם שהוא יעלה ל-4500 נקודות לפני שיהיה תיקון. אין שום דרך לצפות את זה).
וייתכן שעכשיו אנחנו לפניה.ואז כדאי שיהיה מזומן להשקעה.
יתכן, יתכן שלא. יש כמה דרכים להסתכל על הצורך במזומן להשקעה-
ראשית, אם את עדיין חוסכת באופן שוטף והסכום הזה לא זניח ביחס לגודל התיק, אז יתכן ותוכלי להגדיל את התיק בזול פשוט באמצעות הכנסה שוטפת (שימי לב שאם השוק יתאושש תוך חודש אז אמנם לא תספיקי לחסוך הרבה אבל הנזק יהיה מאוד מוגבל. אם הוא יפול לכמה שנים אז יהיה הרבה זמן לחסוך ולהשקיע בזול).
כמובן, קיים הסיכון שההכנסות השוטפות יפגעו גם הן במשבר כלכלי, מה שמוביל לנקודה הבאה-
בתכנון התיק, כדאי לשקול להקצות מראש פלחים שונים מהתיק לאפיקי השקעה שונים, בעיקר כדי להפחית תנודתיות וסיכון כולל של התיק מול מצב שתצטרכי את הכסף. אם מראש בחרת להקצות נכסים לאפיקים אחרים, יתכן שתוכלי להשתמש בהם כדי לקנות מניות בזול (על ידי איזון של התיק). כמובן, אלו צריכים להיות נכסים שצפויים (עד כמה שניתן לצפות) לא להיות בקורלציה. יש על זה הרבה מידע בבלוג ובפורום.
למה אנשים מתכוונים כשאומרים ש"השוק גבוה" האם המניות נסחרות מעל לערך האמיתי שלהן?
זו שאלה תיאורטית בלבד. מהו הערך של מניות? הערך שאנשים מוכנים לשלם עבורן. כלומר במובן מסויים, בהכרח, בכל רגע בו יש מסחר, המניות נסחרות בדיוק בערך שלהן.
מה שכן, בהחלט יש אנשים שסבורים שהן נסחרות מעל הערך שלהערכת אותם אנשים צריך להיות להן. אבל, רוב האנשים שחושבים כך, חושבים כך כבר כמה שנים, ובינתיים החמיצו עשרות ומאות אחוזי תשואה, אם כי אין לדעת מה ילד יום.

שימי לב גם שגם אם נצא מנקודת הנחה שתהיה קריסה בשוק המניות, קריסה כזו משמעותה שהערך הריאלי של המניות ירד באופן ניכר.
קריסה כזו יכולה לנבוע מ(לפחות) 2 דברים: יתכן ששער המניות יקרוס, ומנגד יתכן שהשער ישמר אבל הערך יקרוס בגלל קריסה בערך המטבע (תרחישים שקורים כל הזמן מסביב לעולם). בכזה מקרה, החזקת מזומן לא תעזור לך בכלל נגד הקריסה.

מה שמוביל שוב לאותה נקודה- אין ספק, שוק המניות מסוכן. הוא היה מסוכן בשיא המשבר של 2008 והוא מסוכן כיום. לכן הצעד הראשון הוא להעריך את יכולת ההפסד שלך (פרקטית ופסיכולוגית) ולפזר את החשיפה בהתאם. הפיזור הזה (ולא ה"ישיבה על מזומן") הוא הדרך היעילה ביותר להקטין את הסיכון ללא שימוש בכדור בדולח.

הפיזור הזה (ולא ה"ישיבה על מזומן") הוא הדרך היעילה ביותר להקטין את הסיכון ללא שימוש בכדור בדולח.
תודה על התשובה המפורטת.

לגבי פיזור -
בהנחה שהתיק מורכב מאג"חים ומניות -
האג"חים עכשיו גם מתומחרים גבוה. המניות מתומחרות גבוה. נראה שככל שהזמן עובר יש הרבה יותר לאן לרדת...

לגבי פיזור גאוגרפי - ממה שאני זוכרת בדרך כלל כשהשוק האמריקאי נופל שווקים אחרים נופלים אחריו כמו דומינו (נכון לא כולם אבל חלק ניכר) אז מה יעזור הפיזור הגאוגרפי אם אנחנו לפני מפולת?

סיבולת סיכון ברור שצריך לפתח אבל השאלה היא האם עכשיו הזמן לפתוח תיק השקעות בסכום שמשמעותי (לי) או שווה לחכות על הגדר.

תודה על התשובה המפורטת.

לגבי פיזור -
האג"חים עכשיו גם מתומחרים גבוה. המניות מתומחרות גבוה. נראה שככל שהזמן עובר יש הרבה יותר לאן לרדת...

לגבי פיזור גאוגרפי - ממה שאני זוכרת בדרך כלל כשהשוק האמריקאי נופל שווקים אחרים נופלים אחריו כמו דומינו (נכון לא כולם אבל חלק ניכר) אז מה יעזור הפיזור הגאוגרפי אם אנחנו לפני מפולת?

סיבולת סיכון ברור שצריך לפתח אבל השאלה היא האם עכשיו הזמן לפתוח תיק השקעות בסכום שמשמעותי (לי) או שווה לחכות על הגדר.

השאלה היא בטווח הזמנים שלך. אם יש לך 30 שנה לחסוך ולסגור שם את הכסף אז כן יש מידע סטטיסטי שתומך בכך שלאורך תקופת זמן כזו התשואה תהיה חיובית. אבל אם את שמה את הכסף ותרצי למשוך אותו עוד שנתיים, אז אין כל כך סיבה ללכת על זה ועדיף אולי לשים את הכסף בפיקדון בבנק.

השוק יכול לעלות מכן עוד 100% ואז לרדת 30% בחמש שנים, הוא יכול לרדת מחר 40%... אי אפשר לדעת מתי זה ייקרה.

אז מה האלטרנטיבה? מזומן?
גם האינפלציה בשנים האחרונות הייתה נמוכה בהרבה מהממוצע הרב שנתי, כלומר גם פה צפוי "תיקון" בקרוב.

תודה על התשובה המפורטת.

לגבי פיזור -

מהתשובה שלך נשמע ש״הברכיים שלך משקשקות״ מלקפוץ למים.
לדעתי זה אומר שלא כדאי לך להכנס לשוק כי סביר שתכנסי ללחץ ברגע שיתחילו הירידות. ואז או שתעשי נזק לתיק ותמכרי, או שלא תשני טוב בלילה- שזה נזק לבריאות שלך.
כמה הצעות לבנתיים:
1. לקרוא וללמוד עוד עד שתרגישי מוכנה יותר להתחיל להשקיע. זה לא זמן מבוזבז , זו השקעה בעצמך ובידע שלך.
2. להחליט על סכום לא גדול שאותו את מוכנה לסכן ( ולאבד את כולו, במידת הצורך) בלי שזה יגרום לך נדודי שינה, ולהתייחס אליו כאילו הוא התיק שלך. אפילו לקנות בו קרן מחקה אחת של מניות, להתנסות בתהליך הקניה, ואז לשבת עליה. בשאיפה שתגלי שהשד לא נורא כל כך.
3 אופציה נוספת היא להכניס סכום כסף קבוע כל איקס זמן שאת קובעת מראש. ואז מחירי הקניה שלך יהיו ממוצע של כל מחירי הקניה שלך . (פעם תקני גבוה, פעם נמוך)
אני במקומך הייתי הולכת על אופציה מס אחת, ומשם מתקדמת לשתיים או לשלוש.

מגדיל את התשואה בלי להגדיל סיכון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 186
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
D למה אנשים בוחרים בקרנות עם דמי ניהול יקרים יותר? שוק ההון 9
S למה אנשים משקיעים במניות (לא דיבידנד)? אוף טופיק 61
ט שוק ההון: למה אנשים לוקחים הלוואה לצרכי מינוף? פוסטים מאיכות נמוכה 13
amikal אם יותר זול לנהל תיק השקעות בבית השקעות למה אנשים עדיין מנהלים אותו בבנק? שוק ההון 72
D מישהו יודע למה יש תקלה בכניסה בחשבון מסחר עצמאי בארץ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 25
M למה המנייה עולה ויש הפסד יומי? פוסטים מאיכות נמוכה 1
K למה לא נהוג להשוות ביצועי מניות כולל דיווידנד? שוק ההון 5
A למה יש הבדל בעלויות בין סנופי אינבסקו לסנופי איישרס? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ל למה עדיין אין כזו אפלקציה? עוזר כלכלי אישי יזמות והגדלת הכנסות 2
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין אוף טופיק 113
F למה בישראל מניות נסחרות באגורות? שוק ההון 4
א תעודות סל ישראליות עוקבות SP500 בפער ענק מהSPY , למה ? שוק ההון 12
ה עסקאות 20/80, למה לא? נדל"ן 2
M שירותי אורחים בדירת שלושה חדרים, למה? פוסטים מאיכות נמוכה 9
I מישהו יודע למה אין מסחר בנייר 1159235 שוק ההון 1
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
F יועץ משכנתאות, כן/לא למה? נדל"ן 78
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
K למה מתכוונים כשאומרים קרן מחקה שוק ההון 1
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G למה להמשיך להחזיק קופת גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
א אג"חים תמיד מפתיעים אותי, למה תשואת האג"ח הישראלי התרסקה ? שוק ההון 34
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 208
S שוקולד מריר - למה מנוטרל מטח?! שוק ההון 5
M תשואה על אגח ממשלתי צמוד אמריקאי גבוהה ממקבילו הישראלי, למה? שוק ההון 8
R למה לא בגדולות שוק ההון 7
ע למה להעדיף השקעות אקטיביות. פוסטים מאיכות נמוכה 2
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
O למה משכנתאות בישראל כל כך מסובכות? נדל"ן 59
S למה אומרים לא לערב את הצבא בפוליטיקה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 71
ה למה שוק המניות הישראלי גרוע? שוק ההון 36
T למה בגביע יוגורט יש 2.75 כפיות סוכר? אוף טופיק 35
F למה גוגל ופייסבוק לא נחשבות מניות טכנולוגיות? פוסטים מאיכות נמוכה 3
א למה הדירות בישראל יקרות פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 16
V מישהו יודע למה אין נתונים על ZPRV/ZPRX באתרים השונים מהתאריך 30.6? פוסטים מאיכות נמוכה 2
צ אג"ח- למה כמה ואיך? שוק ההון 12
ה למה דמי הניהול בקרן השתלמות כל כך גבוהים? צרכנות פיננסית 4
P למה מורידים מס ממשכורות נמוכות ? פוסטים מאיכות נמוכה 51
ב ניתוח מינוף מניות עם margin או: למה ויתרתי על הרעיון שוק ההון 20
D למה חשוב רצף ביטוחי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Y למה הסולידית משקיעה בחברות נפט שוק ההון 2
א למה התשואה של קרנות כספיות כל כך נמוכה ? שוק ההון 5
ב משכנתא במסלול צמוד מדד - למה נחשב מסוכן? נדל"ן 45
V למה העלאה בריבית באמת כל כך משפיעה על קונה דירה ממוצע בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 17

נושאים דומים

Back
למעלה