• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בניית תיק השקעות ע"פ JL Collins

איך הברוקרים הישראלים מתנהלים ומה הם מנגנוני ההגנה שלהם בעת קריסה?
מקוה לטובת כולם שלא נגלה.
היה רק מקרה אחד קרוב וזה הבנק למסחר, ושם מדינת ישראל גיבתה את הלקוחות כך שאף אחד לא איבד כסף.

לפי החוק הם אמורים, אבל לפי הסולידית אני מבין שזה לא תמיד מובטח?:
לא קרה מקרה כזה אי פעם עד כמה שידוע לי (ויש הגנות רבות על זה), גם מטאור יכול להתרסק על כדור הארץ, הייתי מתעלם מהסיכונים האלה.

האם זה גם תקף לגבי IWDA/SWDA) iShares Core MSCI World UCITS ETF)? לפי הפוסט של הסולידית, קרן זו כלל לא מחלקת דיבידנדים.
לא.
אלו קרנות איריות שמחזיקות בפועל את המניות של החברות במדד. הן פשוט קרנות צוברות ולא מחלקות.
השתמשתי במחשבון מאת @adamshalev ואני מקבל תוצאה סופית הכי גבוה ב VTI, למראת שהיא קרן מחלקת (שיניתי רק את הסכום ההתחלתי, שנות השקעה וסכום להפרשה חודשית. האם הייתי צריך לשנות עוד משהו בנתוני ההזנה?)
לא יודע על איזה מחשבון בדיוק אתה מדבר, אבל מהמספרים שאני מכיר מהפורום + מחישובים שעשיתי בעצמי, נקודת האיזון היא כ 30 שנה. מעל זה יש יתרון לאירית צוברת, מתחת לאמריקאית מחלקת.
בכל מקרה ל 20-40 שנה ההפרש כנראה לא גדול במיוחד.

מבחינת המניות החלטתי שאני ארכיב תיק שמכיל 100% VTI. אולי בעוד מספר שנים אוסיף אליו VXUS לפיזור רחב יותר.
מבחינת בית השקעות, אלך על ישראלי, על מנת לחסוך את ההתעסקות מול מס הכנסה.

מה שמביא אותי לשאלה: "איזה בית השקעות לבחור?"

אני מתבסס על המאמר של הסולידית בו היא משווה את כלל בית ההשקעות בישראל. (הוא מעודכן רק ל 2016, אבל ממה שכן הצלחתי למצא באתרי בתי ההשעות היה זהה לטבלה מהמאמר)
על מה חשוב להסתכל במקרה של תיק כמו שלי?

לא בגדר המלצה אלה באופן היפוטתי בלבד - איזה בית השקעות הייתם בוחרים במקרה של תיק כזה? ומה יהיו השיקולים שלכם?

ומה יהיו השיקולים שלכם?
אם הסכומים משמעותיים, זה שנותן את מרווח ההמרה הטוב ביותר (בפשטות זה שנותן יותר דולרים על כל שקל שאתה מביא לשולחן).
עמלת הרכישה תהיה בכל מקרה 5-10 דולר, אז עדיף להשקיע במרווח המרה.

אני מציין את כל אלו בכדי להראות שהסיבולת שלי לספוג נפילות של השוק גבוה מאדם ממוצע ולכן איני רואה סיבה למהול את המניות באג"ח וכו'.
סיבולת סיכון אינה הסיבה היחידה שלא להשקיע רק במניות.
קרא את זה. אם אתה עדיין משוכנע שזה מה שטוב לך, לך על זה.

בנוסף, אני לא סגור עד כמה בתי ההשקעות בארץ בטוחים
אם אתה מספיק פרנואיד, כשתגיע למספיק כסף, תוכל לפזר את התיק שלך בין מספר בתי השקעות בארץ. לך במיוחד על אלו שהם גם חברי בורסה.
נראה לי שגם הסולידית בעצמה עושה זאת, אבל כמו שגם היא מעידה על עצמה:
אני והפראנויות שלי :)
פיזור, בתכל'ס, זו אסטרטגיה לניהול סיכונים. כשמדברים על פיזור, יש לו כמה רבדים:
הפיזור החשוב ביותר הוא פיזור אופקי ברמה הנכסית - להחזיק נכסי השקעה שאינם קורלטיבייים זה לזה, כלומר, כאלה שמתנהגים בסביבות שוק שונות (למשל: מניות, אג"ח, נדל"ן, זהב...).
יש לנו גם פיזור אנכי ברמה הנכסית - כלומר, לשמור על פיזור "בתוך" כל נכס השקעה (asset class), כך שתחת הרובריקה "מניות" אנחנו מפזרים את סכום ההשקעה בין אלפי חברות שונות מסוגים שונים, ענפים שונים, מדינות שונות וכן הלאה.
ברובד הבא יש לנו פיזור מוסדי - שחל הן ברמת המנפיק, והן ברמת הברוקראז'.
לטעמי, פיזור נכסי חשוב בהרבה מפיזור מוסדי.

דברים שאולי שכחתי לקחת בחשבון.
לבחון את האפשרות לנהל את חלק מההשקעות בקרן השתלמות, כדי לחסוך מס רווח הון (עד התקרה כמובן).
גם התייחסות לפנסיה או לקופת הגמל כחלק מהתיק במידה כזו או אחרת.

לא יודע על איזה מחשבון בדיוק אתה מדבר, אבל מהמספרים שאני מכיר מהפורום + מחישובים שעשיתי בעצמי, נקודת האיזון היא כ 30 שנה. מעל זה יש יתרון לאירית צוברת, מתחת לאמריקאית מחלקת.
בכל מקרה ל 20-40 שנה ההפרש כנראה לא גדול במיוחד.
שים לב שגם לפי דבריך, כל זמן שההפרש גדול, כדאי לקנות אירית, אבל כשהטווח לפרישה קטן, ובמיוחד כשאתה כנראה רוצה למכור בסוג של LIFO, כדאי להתחיל לקנות אמריקאיות. כלומר שגם אם החלטת לקנות איריות כעת, כדאי לך להחליט על נקודה שהחל ממנה אתה עובר לאמריקאיות (לפי החישוב שלך, ברגע שאתה יורד מתחת ל30 או 20 שנה מהרגע שאתה צפוי למכור. אולי 15 שנה לפני הפרישה זו נקודת זמן טובה).

רווק שלא מעוניין בחתונה וילדים (והמצב לא ישתנה). אני מהנדס עם משכורת היי-טק, מינימליסט, סטוייסיסט וסוג של בודיסט.
קניית דירה בצפון הארץ
אני לא מכיר אותך, אבל התחושה שלי כשאני קורא את תוכניותיך לפרישה היא שהן מתכון לכניסה לדיכאון. מעריך לפחות שזה מה שהיה קורה לי במצב דומה.
כדאי שתענה לעצמך אם יש לך תוכניות טובות לחיים בזמן הפרישה, ואם אתה חושב שתהיה מרוצה מחיים כאלו.
כמובן שאתה לא חייב לי שום דין וחשבון, רק מעלה נקודה שכדאי לחשוב עליה לעומק. המסקנות הן כמובן שלך, עבורך ובאחריותך.....

המון בהצלחה

מבחינת המניות החלטתי שאני ארכיב תיק שמכיל 100% VTI. אולי בעוד מספר שנים אוסיף אליו VXUS לפיזור רחב יותר.
מבחינת בית השקעות, אלך על ישראלי, על מנת לחסוך את ההתעסקות מול מס הכנסה.

מה שמביא אותי לשאלה: "איזה בית השקעות לבחור?"

אני מתבסס על המאמר של הסולידית בו היא משווה את כלל בית ההשקעות בישראל. (הוא מעודכן רק ל 2016, אבל ממה שכן הצלחתי למצא באתרי בתי ההשעות היה זהה לטבלה מהמאמר)
על מה חשוב להסתכל במקרה של תיק כמו שלי?

לא בגדר המלצה אלה באופן היפוטתי בלבד - איזה בית השקעות הייתם בוחרים במקרה של תיק כזה? ומה יהיו השיקולים שלכם?
בזמן שהתלבטת (בין ה-25 ליוני להיום) סנופי עלה 2.5%.
לא אומר שאתה צריך למהר ולקנות לפני שאתה מבין, אבל אולי כדאי שתשים לעצמך רף סביר לכניסה (אם אתה מחפש להיות 100% בטוח ומאופטם, אתה יכול למצוא את עצמך לא משקיע גם שנים).

בזמן שהתלבטת (בין ה-25 ליוני להיום) סנופי עלה 2.5%.
לא אומר שאתה צריך למהר ולקנות לפני שאתה מבין, אבל אולי כדאי שתשים לעצמך רף סביר לכניסה (אם אתה מחפש להיות 100% בטוח ומאופטם, אתה יכול למצוא את עצמך לא משקיע גם שנים).
"הזמן הכי טוב להשקיע הוא אתמול". הצבתי לעצמי יעד להתחיל להשקיע לא יאוחר מסוף אוגוסט, כאשר לא יהיה לי זמן לחקור את הנושא.

סיבולת סיכון אינה הסיבה היחידה שלא להשקיע רק במניות.
קרא את זה. אם אתה עדיין משוכנע שזה מה שטוב לך, לך על זה.
היא עדיין מדברת על סיבולת, אולי בעיקר פסיכולוגית. זאת הסיבה שקראתי היטב את סדרת ההשקעות של ג'ים קולינס בה הוא נותן דגש על הפן הפסיכולוגי במקרה ששוק המניות קורס.

שים לב שגם לפי דבריך, כל זמן שההפרש גדול, כדאי לקנות אירית, אבל כשהטווח לפרישה קטן, ובמיוחד כשאתה כנראה רוצה למכור בסוג של LIFO, כדאי להתחיל לקנות אמריקאיות
כן, זו הסיבה שהחלטתי ללכת על VTI.

אני לא מכיר אותך, אבל התחושה שלי כשאני קורא את תוכניותיך לפרישה היא שהן מתכון לכניסה לדיכאון. מעריך לפחות שזה מה שהיה קורה לי במצב דומה.
כדאי שתענה לעצמך אם יש לך תוכניות טובות לחיים בזמן הפרישה, ואם אתה חושב שתהיה מרוצה מחיים כאלו.
כמובן שאתה לא חייב לי שום דין וחשבון, רק מעלה נקודה שכדאי לחשוב עליה לעומק. המסקנות הן כמובן שלך, עבורך ובאחריותך.....
אוף-טופיק בזנטי בעליל. . . .
ציינתי פרטים אלו בכדי לתת תמונה כלכלית מדוייקת בלבד.

נערך לאחרונה ב:
שים לב שגם לפי דבריך, כל זמן שההפרש גדול, כדאי לקנות אירית, אבל כשהטווח לפרישה קטן, ובמיוחד כשאתה כנראה רוצה למכור בסוג של LIFO, כדאי להתחיל לקנות אמריקאיות. כלומר שגם אם החלטת לקנות איריות כעת, כדאי לך להחליט על נקודה שהחל ממנה אתה עובר לאמריקאיות (לפי החישוב שלך, ברגע שאתה יורד מתחת ל30 או 20 שנה מהרגע שאתה צפוי למכור. אולי 15 שנה לפני הפרישה זו נקודת זמן טובה).
אני מניח שהאופטימום זה כנראה באזור ה 5-10 שנים לפני הפרישה (בהנחה שאתה חוסך 50% מההכנסה).
אבל בכל מקרה, זאת אופטימיזציית קצה. ההבדל בין אירית מחלקת לאמריקאית צוברת, גם אחרי 10 שנים, הוא זניח יחסית. אפילו אם תמכור אחרי פחות משנה, לא בטוח שהחיסכון שווה בכלל את ההתעסקות. הרי במקרה הגרוע תמוסה ב34% על הדיבידנדים במקום ב28%. זה אומר 0.15% הפרש על הפקדות של אותה שנה בלבד (לא על כל התיק), וככל שאתה מחזיק יותר זמן הפער הזה קטן.

היא עדיין מדברת על סיבולת, אולי בעיקר פסיכולוגית. זאת הסיבה שקראתי היטב את סדרת ההשקעות של ג'ים קולינס בה הוא נותן דגש על הפן הפסיכולוגי במקרה ששוק המניות קורס.
אני ממש לא מסכים.
מעבר לזה שיש משמעות פיננסית גדולה לפן הפסיכולוגי, יש שם כמה סיבות לא פסיכולוגיות:
1. אמונה מוגבלת בכלכלה העולמית. זה שבעבר שוק המניות הניב הכי הרבה, לא אומר שהוא חייב לך משהו לגבי העתיד.
2. אפשרות של מכירה כפויה.
3. העקום היעיל, או במילותיה: אפשרות לתשואה גבוהה בסיכון מופחת.
4. האיזון בין רכיבים אנטי קורלטיביים נותן תשואה טובה יותר.

יש עוד כמה דברים שנמצאים על התפר, ואתה יכול לקרוא הרבה יותר בפירוט במה שהיא כתבה.
כמו שאמרתי קודם, אם אתה משוכנע גם אחרי שקראת את זה, מי אני שאעצור אותך?

אוף-טופיק בזנטי בעליל. . . .
ציינתי פרטים אלו בכדי לתת תמונה כלכלית מדוייקת בלבד.
מסכים לחלוטין, לגמרי אוף טופיק.

אפילו אם תמכור אחרי פחות משנה, לא בטוח שהחיסכון שווה בכלל את ההתעסקות.
השאלה הגדולה היא איזו התעסקות?

אתה מדבר על דוח מס בגלל הברוקר הזר? אתה גם ככה מדבר על שנה של מכירה...

למה קרנות איריות מצריכות פחות התעסקות משמעותית מקרנות אמריקאיות?

אני מניח שהאופטימום זה כנראה באזור ה 5-10 שנים לפני הפרישה (בהנחה שאתה חוסך 50% מההכנסה).
הרי במקרה הגרוע תמוסה ב34% על הדיבידנדים במקום ב28%. זה אומר 0.15% הפרש על הפקדות של אותה שנה בלבד (לא על כל התיק), וככל שאתה מחזיק יותר זמן הפער הזה קטן.
אתה מפספס משהו.
אם הייתה לך אפשרות ביום הפרישה, כבמטה קסם, להחליף את כל האיריות הצוברות באמריקאיות מחלקות, ללא אירוע מס, זה היה עדיף לך. לפחות לשנים הראשונות אחרי הפרישה.
[הנחות: בפרישה יש לך כ300 חודשי מחיה, דיבידנדים באזור ה2%-2.5%]
אני אסביר: בשנים הראשונות אתה מקבל דיבידנדים, אם זה לקרן אירית צוברת, אתה משלם עליהם מס 15%, ועוד מס על המכירה שלהם במקום. שים לב שאתה מוכר במקום גם קצת מהדיבידנדים של שנה שעברה, כי זה לא מספיק לך, כי אתה צריך 4%, וזה פחות. בקרן אמריקאית את הדיבידנדים אתה מקבל אחרי מס, ולא משלם עליהם בכלל מס נוסף, וגם אחריהם אתה מוכר עוד ומשלם עוד.
נראה לי שאתה פשוט חושב בראש של שלב הצבירה, ולא מתייחס מספיק לאופטימזציות בשלב הפרישה.
עכשיו, כמובן שאין מטה קסם כזה, אבל אתה כן יכול לקנות בשנים הקרובות לפרישה קרנות אמריקאיות, שיקרבו אותך לזה.

לפי הטבלה הזאת מפה, בהנחת תשואה של 5%-7%, לוקח 15 שנים או קצת יותר לפרוש עם שיעור חיסכון כזה.
אם אתה מדבר על 5-10 שנים לפני הפרישה, זה חלק משמעותי מאוד משלב הצבירה.
ובטח אם אתה אומר שהאופטימום מגיע רק אחרי טווח השקעה של 30 שנה, מדובר בזמן שאתה כבר עמוק בתוך הפרישה.

אבל בכל מקרה, זאת אופטימיזציית קצה. ההבדל בין אירית מחלקת לאמריקאית צוברת, גם אחרי 10 שנים, הוא זניח יחסית.
אתה משחק פה. אם לא חשוב לך מיקרו אופטימיזציות, אתה יכול לקנות גם ישראלית. יהיה לך גם יתרון גם של מס ריאלי, נוחות בהחזקה, עמלות נמוכות וכו'.
אם כן חשוב לך, והגעת למסקנה שצריך אירית לטווחים ארוכים, עדיף כן לקנות אמריקאית לטווחים קצרים. זה נכון איך שאתה לא מסתכל על זה.
אולי מה שחסר לי זה התשובה למה זה מלכתחילה יותר נוח.....

אני אסביר: בשנים הראשונות אתה מקבל דיבידנדים, אם זה לקרן אירית צוברת, אתה משלם עליהם מס 15%, ועוד מס על המכירה שלהם במקום. שים לב שאתה מוכר במקום גם קצת מהדיבידנדים של שנה שעברה, כי זה לא מספיק לך, כי אתה צריך 4%, וזה פחות. בקרן אמריקאית את הדיבידנדים אתה מקבל אחרי מס, ולא משלם עליהם בכלל מס נוסף, וגם אחריהם אתה מוכר עוד ומשלם עוד.
נראה לי שאתה פשוט חושב בראש של שלב הצבירה, ולא מתייחס מספיק לאופטימזציות בשלב הפרישה.
עכשיו, כמובן שאין מטה קסם כזה, אבל אתה כן יכול לקנות בשנים הקרובות לפרישה קרנות אמריקאיות, שיקרבו אותך לזה.
אתה לא מתייחס לעובדה שהקרן האמריקאית הופחתה בגובה הדיבידנד כאשר באירית היא הוגדלה בחלוקה פחות הדיבידנד?
משמע השווי שוק שלך בורח מאיזון, זה שמכרת בסוף קצת מהאירית כדי לחיות לא גורם לך "לאכול" את התיק יותר מהר מהתיק האמריקאי

ההבדל בין אירית מחלקת לאמריקאית צוברת
הלאומים התבלבלו

אתה לא מתייחס לעובדה שהקרן האמריקאית הופחתה בגובה הדיבידנד כאשר באירית היא הוגדלה בחלוקה פחות הדיבידנד?
אני חושב שרונן כבר מתייחס לכל זה בחישוב שהוא עשה להגיע ל30 שנה טווח כדאי.

זה שמכרת בסוף קצת מהאירית כדי לחיות לא גורם לך "לאכול" את התיק יותר מהר מהתיק האמריקאי
קצת כן, כי באופן כללי, המס הפוטנציאלי שאני חייב ש"צבור" באיריות גבוה יותר.
תחשוב על זה שזה מעצים את הLIFO. מה שגם ככה צובר הרבה מס, ייקנה ראשון ויימכר אחרון. מה שצובר פחות מס, ויותר כדאי לתקופה קצרה, ייקנה אחרון ויימכר ראשון. זה מאוד פשוט.
אגב, אם הברוקר שלך לא תומך בLIFO (ברוקר ישראלי, או הברוקר הפסיק לתמוך, או רשות המיסים הפסיקה להכיר בזה), זה לכשעצמו יותר LIFO, כי זו קרן אחרת עם סימול אחר.

[ברור לי שלא מדובר ממש בLIFO אלא בMAX LOSE, אני אומר LIFO כקירוב סביר]

משמע השווי שוק שלך בורח מאיזון
אני לא בטוח למה אתה מתכוון. למיטב ידיעתי רונן קונה רק IMID, והולך על 100% מניות. אם יוסיף אמריקאית, אני מניח שזו תהיה VT. איזה איזון צריך כאן?

משמע השווי שוק שלך בורח מאיזון, זה שמכרת בסוף קצת מהאירית כדי לחיות לא גורם לך "לאכול" את התיק יותר מהר מהתיק האמריקאי
אני לא בטוח שתפסתי למה אתה מתכוון. אשמח לדיוק בכל מקרה. ניסיתי לענות על מה שהבנתי....

אני חושב שרונן כבר מתייחס לכל זה בחישוב שהוא עשה להגיע ל30 שנה טווח כדאי.

קצת כן, כי באופן כללי, המס הפוטנציאלי שאני חייב ש"צבור" באיריות גבוה יותר.
תחשוב על זה שזה מעצים את הLIFO. מה שגם ככה צובר הרבה מס, ייקנה ראשון ויימכר אחרון. מה שצובר פחות מס, ויותר כדאי לתקופה קצרה, ייקנה אחרון ויימכר ראשון. זה מאוד פשוט.
אגב, אם הברוקר שלך לא תומך בLIFO (ברוקר ישראלי, או הברוקר הפסיק לתמוך, או רשות המיסים הפסיקה להכיר בזה), זה לכשעצמו יותר LIFO, כי זו קרן אחרת עם סימול אחר.

[ברור לי שלא מדובר ממש בLIFO אלא בMAX LOSE, אני אומר LIFO כקירוב סביר]

אני לא בטוח למה אתה מתכוון. למיטב ידיעתי רונן קונה רק IMID, והולך על 100% מניות. אם יוסיף אמריקאית, אני מניח שזו תהיה VT. איזה איזון צריך כאן?

אני לא בטוח שתפסתי למה אתה מתכוון. אשמח לדיוק בכל מקרה. ניסיתי לענות על מה שהבנתי....
בעיקרון, ההגעה לזמן משיכה באחזקת הכלים השונים מביא לשווי תיק אחר אצל כל אחד מהמחזיקים, באחד יש הרבה יותר מס צבור שצריך לפרוק לאורך שנות המשיכה, בשני יש פחות מס צבור אבל גם פחות שווי
עוד הבדל הוא כנראה בעובדה שאתה חייב לצבור את נזילת הדיבידנד האמריקאי , זאת פעולה שיש להתחשב בה
לגביי התגובה של האיזון
הכוונה שלי היתה לפלח המזומן (המשיכה השנתית) מול הפלח הנותר
בכלי שיש בו מס צבור אתה צריך לשחרר יותר מזומן כדי לקבל נטו מספק, זה נכון
חגורת הכלים שמאפשרת לעשות אופטימיזציית מס גודלת ככל שאתה מתחיל למשוך
האמריקאיות כופות עליך דרך פעולה אחת, האיריות פותחות אפשרויות פעולה נוספות

אפשרות אחת שאני רואה כסבירה היא להשתמש בכלי פטור ממס "לגדל" מניה\נכס במשך עשרות שנים, למכור ולקנות בממוסה וכך להקטין את בסיס המס
בטקטיקה כזאת השילוב של אמריקאיות ואיריות יכולות להיות מקרה קצה לאופטימיזיה ראויה
צריך להביא לבחינה כל כמה שנים איפה הרוח נושבת מבחינת רגולציה, גובה המס, קיומם של כלים פטורים, קיומם של קרנות מפחיתות מס

בכל מקרה, אפשר להתחתן עם המדד לאורך כל חיי התיק, אבל את החליפות שעוטפות אותו אפשר להחליף לעיתים קרובות יותר, בהתאם לשינויים בשוק
ככה זה גם יאפשר LIFO "כשר" (סינטטי)

האמריקאיות כופות עליך דרך פעולה אחת, האיריות פותחות אפשרויות פעולה נוספות
לא נכון.
אתה מקבל דיבידנדים בכל שנה. זה מה שכופה עליך דרך פעולה.
האמריקאיות כופות עליך לקבל את הדיבידנדים, ולשלם 25% מס.
האיריות כופות עליך לשלם 15% מס, ואם תרצה למשוך, עוד 25%.

אפשרות אחת שאני רואה כסבירה היא להשתמש בכלי פטור ממס "לגדל" מניה\נכס במשך עשרות שנים, למכור ולקנות בממוסה וכך להקטין את בסיס המס
בטקטיקה כזאת השילוב של אמריקאיות ואיריות יכולות להיות מקרה קצה לאופטימיזיה ראויה
כמובן שכדאי להתחשב גם בכלים עם הפטור. לא התייחסתי אליהם בתשובתי, וכדאי להתחשב גם בהם. צריך לזכור שדמי הניהול היותר גבוהים שיש עליהם גם משחקים תפקיד.

צריך להביא לבחינה כל כמה שנים איפה הרוח נושבת מבחינת רגולציה, גובה המס, קיומם של כלים פטורים, קיומם של קרנות מפחיתות מס
ואו, רגולציה זה אחד הדברים שקשה מאוד לחזות. מסכים שכדאי להתייחס, אבל בעירבון מאוד מוגבל, כי יכולת ההערכה שלך למה יהיו השינויים מאוד מוגבלת.

בכל מקרה, אפשר להתחתן עם המדד לאורך כל חיי התיק, אבל את החליפות שעוטפות אותו אפשר להחליף לעיתים קרובות יותר, בהתאם לשינויים בשוק
ככה זה גם יאפשר LIFO "כשר" (סינטטי)
כן, בדיוק מה שאמרתי, רק ב2 קרנות. אפשר לעשות את זה עם יותר, ולקבל סוג של LIFO משתלם במיוחד.

האיריות כופות עליך לשלם 15% מס, ואם תרצה למשוך, עוד 25%.
לאיריות יש 2 מצבים, מחלקות וצוברות, זה מה שמאפשר את הבחירה ומנטרל את הכפייה
ישנם כמובן שישמחו שהקרן מחלקת (כמו האמריקאיות) ויש שיעדיפו לא לתת לדיבידנדים לנזול לחשבון
ואו, רגולציה זה אחד הדברים שקשה מאוד לחזות
לא חוזים
עוצרים בעוד 5 שנים, מתעדכנים, אם אין שינוי, מתעלמים, אם יש שינוי מתכווננים

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
ס בניית תיק השקעות-גיל 20 שוק ההון 19
S בניית תיק השקעות שוק ההון 9
K בניית תיק השקעות לפנסיונרית בגיל 65 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
E בניית תיק השקעות לטווח של 10-15 שנים שוק ההון 5
stamEhad בניית תמהיל תיק השקעות שכולל הלוואה (שאלה טכנית) שוק ההון 3
M כלי שמאפשר בניית תיק השקעות וירטואלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
Y התייעצות בעת בניית תיק השקעות שוק ההון 13
O בניית תיק השקעות עצמאי משולב IRA שוק ההון 6
S בניית תיק השקעות ראשוני שוק ההון 5
M בניית תיק השקעות לפנסיונרים שוק ההון 6
T בניית תיק השקעות- אג"ח וקרנות שוק ההון 5
ה בניית תיק השקעות שוק ההון 1
W בניית תיק השקעות - אג"ח וקרנות כספיות שוק ההון 13
L בניית תיק השקעות פאסיבי שוק ההון 4
A בניית תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
M בניית תיק השקעות בבלוג התמונה הגדולה שוק ההון 1
צ בניית תיק השקעות שוק ההון 2
ג התמונה הגדולה - בניית תיק השקעות - האם יש גרסה באנגלית? התפתחות אישית 4
י בניית תיק השקעות שוק ההון 14
D בניית תיק השקעות שוק ההון 5
ע בניית תיק השקעות(חדש בתחום) שוק ההון 16
ד בניית תיק השקעות + כמה שאלות מהותיות שוק ההון 39
רוני בניית תיק השקעות ופורטפוליו נכסים מניבים בתנאי דפלציה וריבית שלילית שוק ההון 38
קפה שחור בניית תיק השקעות בצמוד לבעלות על חברה בע"מ שוק ההון 39
ido15 בניית תיק השקעות שוק ההון 43
roniba בניית אקסל/speadsheet למעקב אחר תיק השקעות אוף טופיק 3
א בניית תיק השקעות שוק ההון 41
Izik בניית תיק השקעות שוק ההון 3
ש בניית תיק השקעות שוק ההון 11
ק בניית תיק השקעות - כניסה לשוק בשלבים או בהקדם האפשרי שוק ההון 2
GentleGiant בניית תיק השקעות שוק ההון 17
S בניית תיק פשוט מאפס לבן משפחה מבוגר שוק ההון 3
L בניית תיק לטווח ארוך שוק ההון 0
bobby בניית תיק סולידי 30-70 או 40-60 עם גידור מט"ח שוק ההון 6
חורש חוות דעת על בניית תיק עם שילוב שוק מקומי שוק ההון 6