• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בניית תיק השקעות ופורטפוליו נכסים מניבים בתנאי דפלציה וריבית שלילית

רוני

משתמש בכיר
דירוג
5,732
מאחר והמשבר הכלכלי שהחל לפני 8 -9 שנים עדיין לא הסתיים, הבורסה האמריקאית עלתה חזק מחירי הנדל"ן גם הם עלו אבל הכלכלות לא ממש מצליחות להתאושש, ביפן, גרמניה.... ריביות שליליות, האיחוד האירופי מתפורר פוליטית וכלכלית, בארה"ב הכלכלה לא מספיק חזקה להכיל עלייה בריבית...... אני מעוניין לפתח דיון, כיצד אנחנו משקיעי שוק ההון או הנדל"ן נערכים לשינוי כללי המשחק, כאן הסטטיסטיקות וההנחות יסוד של תשואות מהעבר אינן רלוונטיות. להתווכח האם למשוך 3% או 4% כל שנה מתיק ההשקעות סולידי שמבוסס על הנחת של השגת תשואה מסויימת לאורך זמן יתכן והיא כבר לא רלוונטית. אשמח לשמוע את דעתכם.

כאן הסטטיסטיקות וההנחות יסוד של תשואות מהעבר אינן רלוונטיות. להתווכח האם למשוך 3% או 4% כל שנה מתיק ההשקעות סולידי שמבוסס על הנחת של השגת תשואה מסויימת לאורך זמן יתכן והיא כבר לא רלוונטית.
אני מניח שמדברייך שגם הנחת היסוד של X% רווח משכירות בשנה, היא לא רלוונטית.

נערך לאחרונה ב:
ככל שאני לומד את הנושא יותר כך אני משתכנע בערך של נגזרים ואקזוטיקה על מיניה השונים.

אני מניח שמדברייך שגם הנחת היסוד של X% רווח משכירות בשנה, גם לא רלוונטי.

קשה לנחש, אני נוטה להאמין שדיפלציה מתמשכת תקשה על השכירויות לעלות, אולי ישחקו במידה מסוימת אך מצד שני ריביות נמוכות ישאירו פער חיובי בין עלות המימון לתשואה משכירות ויקלו על המשקיעים לרכוש נכסים נוספים. לגבי סכום היעד לעצמאות כלכלית יתכן שנצטרך נכסים נוספים כדי להשלים את הפער כתוצאה מירידה בשכיריות. כשמגיעים לעצמאות כלכלית מנכסים מניבים כבר אין משמעות לדפלציה וריבית שלילית משום שאם השכירות תמשיך לרדת גם יתר עלויות המחיה ירדו כך שאני מניח שההכנסה תספיק.

@רוני בארה״ב אין דיפלציה. אינפלציית הליבה שלא כוללת את מחירי המזון והאנרגיה נמצאת כבר המון זמן מעל 2% ובחודשים האחרונים עולה במהירות הולכת וגדלה.
במצב שבו השכר עולה ב-2% כל שנה ויש אבטלה נמוכה לא יכולה להיות דיפלציה. ואם המדד הממשלתי הרשמי מראה על דפלציה, אבל מחירי הדירות טסים ב-10% כל שנה, השכר עולה וכולם מרגישים שיוקר המחייה עולה אז מבחינתי הסטטיסטיקה הממשלתית משקרת (ולא בפעם הראשונה) ויש אינפלציה.
המקומות היחידים שיש בהם דיפלציה בעולם הם הגוש האירופי ויפן ששם האוכלוסייה מזדקנת, יש ילודה שלילית ובאמת אין ביקושים שיעוררו אינפלציה.

אשמח לשמוע את דעתכם.
דעתי האישית היא שחברות הדיבידנד שאני רוכש ימשיכו לחלק את אותו הדיבידנד לכל הפחות ולכל היותר אולי קצב ההגדלה של הדיבידנד יואט (הרי הן לא נפגעות מהותית מהמצב - הן בסך הכל יצמחו פחות).
עקב כך אני לא רואה צפי לפגיעה בסכום שאני מסוגל למשוך מתיק ההשקעות שלי (שנובע מהדיבידנד בלבד) במהלך פרישה עתידית אלא לכל היותר גדילה יותר מתונה שלו.

מודה שאני לא מבין בזה אשמח אם תוכל לפרט.
טוב שכך - לדעתי זה מתכון לאסון!

ההתעסקות בזה נראת לי מסובכת ומסוכנת
אני כל כך מסכים עם ההערה הזו!

@רוני בארה״ב אין דיפלציה. אינפלציית הליבה שלא כוללת את מחירי המזון והאנרגיה נמצאת כבר המון זמן מעל 2% ובחודשים האחרונים עולה במהירות הולכת וגדלה.
במצב שבו השכר עולה ב-2% כל שנה ויש אבטלה נמוכה לא יכולה להיות דיפלציה. ואם המדד הממשלתי הרשמי מראה על דפלציה, אבל מחירי הדירות טסים ב-10% כל שנה, השכר עולה וכולם מרגישים שיוקר המחייה עולה אז מבחינתי הסטטיסטיקה הממשלתית משקרת (ולא בפעם הראשונה) ויש אינפלציה.
המקומות היחידים שיש בהם דיפלציה בעולם הם הגוש האירופי ויפן ששם האוכלוסייה מזדקנת, יש ילודה שלילית ובאמת אין ביקושים שיעוררו אינפלציה.

אני מסכים איתך, אבל בכל זאת יש לי תחושת אי נוחות עם הקושי להעלות את הריבית, המשק לא מספיק חזק לעמוד בזה, ומצד שני ריבית נמוכה לאורך שנים מנפחת את מחירי הנכסים, בהחלט לא מצב בריא. אנחנו נמצאים 9 שנים מאז תחילת המשבר, זה מעלה חששות.

דעתי האישית היא שחברות הדיבידנד שאני רוכש ימשיכו לחלק את אותו הדיבידנד לכל הפחות ולכל היותר אולי קצב ההגדלה של הדיבידנד יואט (הרי הן לא נפגעות מהותית מהמצב - הן בסך הכל יצמחו פחות).
עקב כך אני לא רואה צפי לפגיעה בסכום שאני מסוגל למשוך מתיק ההשקעות שלי (שנובע מהדיבידנד בלבד) במהלך פרישה עתידית אלא לכל היותר גדילה יותר מתונה שלו.
על מה אתה מבסס את זה?
טוב שכך - לדעתי זה מתכון לאסון!
על מה אתה מבסס את זה?

על מה אתה מבסס את זה?
על כמה נתונים:
1. החברות שאני רוכש הקפידו להמשיך ולחלק לכל הפחות את אותם הדיבידנדים ואפילו להגדיל אותם גם כשהן חוות קשיים זמניים במשך יותר משני משברים.
2. כל החברות שאני רוכש רווחיות (בניגוד לחמישית מהחברות שמוחזקות ב-VT למשל).
3. כל החברות שאני רוכש מחלקות פחות מ-60% מהרווחים שלהן כדיבידנדים כך שיש להן אפשרות לספוג קושי כלכלי שייפגע ברווחים שלהן לפני שהדיבידנד יהיה בסכנה.
4. רווחי החברות לא צפויים להיפגע בטווח הארוך בשל הריבית הנמוכה ואולי אפילו דפלציה - לכל היותר רווחיהן יצמחו יותר לאט או יישארו במקום (בטווח הארוך!).
5. אני מפוזר על פני כמות מספקת של חברות ענק.

השילוב של כל אלו מוביל אותי למסקנה שהדיבידנד שאני מקבל היום הוא יחסית בטוח ולא צפוי להיפגע בצורה משמעותית בשל צפי הריבית/אינפלציה/דפלציה.

על מה אתה מבסס את זה?
1. התנסות אישית.
2. לימוד רב בתחום.
3. הכרות עם אנשים שההשקעה במוצרים האלו התפוצצה להם בפרצוף.

נ.ב.
כמובן שאין כאן וודאות לכלום - אין גם וודאות שמחר תהיה בורסה ושהדירות לא יתמוטטו...

על כמה נתונים:
1. החברות שאני רוכש הקפידו להמשיך ולחלק לכל הפחות את אותם הדיבידנדים ואפילו להגדיל אותם גם כשהן חוות קשיים זמניים במשך יותר משני משברים.
2. כל החברות שאני רוכש רווחיות (בניגוד לחמישית מהחברות שמוחזקות ב-VT למשל).
3. כל החברות שאני רוכש מחלקות פחות מ-60% מהרווחים שלהן כדיבידנדים כך שיש להן אפשרות לספוג קושי כלכלי שייפגע ברווחים שלהן לפני שהדיבידנד יהיה בסכנה.
4. רווחי החברות לא צפויים להיפגע בטווח הארוך בשל הריבית הנמוכה ואולי אפילו דפלציה - לכל היותר רווחיהן יצמחו יותר לאט או יישארו במקום (בטווח הארוך!).
5. אני מפוזר על פני כמות מספקת של חברות ענק.

השילוב של כל אלו מוביל אותי למסקנה שהדיבידנד שאני מקבל היום הוא יחסית בטוח ולא צפוי להיפגע בצורה משמעותית בשל צפי הריבית/אינפלציה/דפלציה.

1. התנסות אישית.
2. לימוד רב בתחום.
3. הכרות עם אנשים שההשקעה במוצרים האלו התפוצצה להם בפרצוף.

נ.ב.
כמובן שאין כאן וודאות לכלום - אין גם וודאות שמחר תהיה בורסה ושהדירות לא יתמוטטו...

הדפלציה סביר להניח תפגע ברווחיות החברות אך מצד שני יתכן שהשכר כמעט ולא יעלה, ועלויות המימון הנמוכות כתוצאה מריבית נמוכה יקזזו את ההשפעה של הדפלציה כך שסביר להניח שהחברות ימשיכו לחלק דיבידנדים.

נערך לאחרונה ב:
אני מסכים איתך, אבל בכל זאת יש לי תחושת אי נוחות עם הקושי להעלות את הריבית, המשק לא מספיק חזק לעמוד בזה, ומצד שני ריבית נמוכה לאורך שנים מנפחת את מחירי הנכסים, בהחלט לא מצב בריא. אנחנו נמצאים 9 שנים מאז תחילת המשבר, זה מעלה חששות.

ברור לגמרי שהכלכלה העולמית חולה ומונשמת רק ע״י הבנקים המרכזיים עם ריביות שליליות והרחבות כמותיות.
זו בדיוק גם הסיבה שאנשים משקיעים בנדל״ן לדוגמה ולא בעסקים ובמפעלים (מה שבאמת היה יכול לשפר את הכלכלה).

הדפלציה סביר להניח תפגע ברווחיות החברות אך מצד שני יתכן שהשכר כמעט ולא יעלה, ועליות המימון הנמוכות כתוצאה מריבית נמוכה יקזזו את ההשפעה של הדפלציה כך שסביר להניח שהחברות ימשיכו לחלק דיבידנדים.
דפלציה תוריד את עלויות הייצור (חומרי הגלם יהיו יותר זולים) במקביל להורדת מחירי מוצר הקצה.
השילוב של זה ביחד עם תהליך התייעלות פנימי של החברות עדיין צפוי לספק צמיחה פנימית עבור רוב החברות עצמן.

הדפלציה סביר להניח תפגע ברווחיות החברות אך מצד שני יתכן שהשכר כמעט ולא יעלה, ועליות המימון הנמוכות כתוצאה מריבית נמוכה יקזזו את ההשפעה של הדפלציה כך שסביר להניח שהחברות ימשיכו לחלק דיבידנדים.
הסיכון העיקרי זה לא הריבית... אלא כל המערכת הכלכלית האמריקאית

הסיכון העיקרי זה לא הריבית... אלא כל המערכת הכלכלית האמריקאית

זה לא רק המערכת הכלכלית האמריקאית אלא גם אירופה כולה בנוסף לרוסיה וסין..... השאלה היא מה כל אחד מהמשקיעים בכלל, והמשקיעים כאן בפורם כמובן כל אחד בתחום בו הוא משקיע מתכונן לקראת סנריו של משבר.
אני אישית ממשיך לרכוש נכסים מניבים אך עדיין באופן זניח יחסית לא מנצל את מלוא המשאבים העומדים ברשותי.
כאשר יגיע משבר משמעותי אני מתכוון לפעול בעוצמה.
מבחינתי המשך רכישת נכסים מניבים, הגדלת הכנסות פסיביות והגדלת ההון בעצם מקטין את הסיכון ועוזר להתמודד עם משברים.

נחת של השגת תשואה מסויימת לאורך זמן יתכן והיא כבר לא רלוונטית
שותף לדעתך, זו נקודה שהרבה אנשים פה בפורום מפספסים.
אני אישית חושב שהריבית הנמוכה (לאו דווקא אפסית אבל נמוכה) היא פה בשביל להשאר ולהרבה זמן.

מה אני עושה לגבי השקעותי בנידון:
1. קונה מניות של חברות בתמחור סביר יחסית שנותנות לי תזרים גבוה יחסית מDAY 1.
2. מחזיק בסקטור הבנקים הרבה מעבר למשקלו בשוק למרות התזרים הנמוך שהם מספקים בגלל העובדה שהם כן יהנו מריבית עולה והתמחור המאד זול שלהם (מכפיל חד ספרתי לעיתים).
3. הוצאתי נכס למכירה בארץ שמניב תשואה מצחיקה (הרבה פחות מ3%).

אני אישית חושב שהריבית הנמוכה היא פה בשביל להשאר ולהרבה זמן.
ריבית נמוכה עושה בעיקר טוב לחברות שנהנות ממימון זול
2. מחזיק בסקטור הבנקים הרבה מעבר למשקלו בשוק למרות התזרים הנמוך שהם מספקים בגלל העובדה שהם כן יהנו מריבית עולה והתמחה המאד זול שלהם (מכפיל חד ספרתי לעיתים).
ריבית נמוכה לא טובה לבנקים ולחברות הביטוח
אז כחלון מצליח להוציא משקיעים מהשוק...

נערך לאחרונה ב:
שותף לדעתך, זו נקודה שהרבה אנשים פה בפורום מפספסים.
אני אישית חושב שהריבית הנמוכה (לאו דווקא אפסית אבל נמוכה) היא פה בשביל להשאר ולהרבה זמן.

2. מחזיק בסקטור הבנקים הרבה מעבר למשקלו בשוק למרות התזרים הנמוך שהם מספקים בגלל העובדה שהם כן יהנו מריבית עולה והתמחור המאד זול שלהם (מכפיל חד ספרתי לעיתים).

מה אתה מתכוון לעשות עם הנכס שאתה מוכר (אם אפשר לשאול) ?

מה אתה מתכוון לעשות עם הנכס שאתה מוכר (אם אפשר לשאול) ?
את הנכס אני מוכר, אני מניח שהתכוונת לשאול מה אני עושה עם התמורה, אז בעיקרון אני מחפש נכס בארץ עם תשואה טובה יותר ועם UPSIDE, כיוון שממש לא קל למצוא כאלו אני פתוח לרעיונות, יתכן ואאלץ לדגור על מזומן לזמן מסוים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
ס בניית תיק השקעות-גיל 20 שוק ההון 19
S בניית תיק השקעות שוק ההון 9
K בניית תיק השקעות לפנסיונרית בגיל 65 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
E בניית תיק השקעות לטווח של 10-15 שנים שוק ההון 5
stamEhad בניית תמהיל תיק השקעות שכולל הלוואה (שאלה טכנית) שוק ההון 3
M כלי שמאפשר בניית תיק השקעות וירטואלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
Y התייעצות בעת בניית תיק השקעות שוק ההון 13
O בניית תיק השקעות עצמאי משולב IRA שוק ההון 6
S בניית תיק השקעות ראשוני שוק ההון 5