• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איזון תיק(עצל) דולרי ושקלי

אופיר

משתמש רשום
דירוג
2
שלום חברים,

לפני שנה התחלתי לנהל תיק עצל שמורכב מאג"ח שקלי ארוך וממדד ה S&P (נייר ערך זר)
הסיבה שאני לא קונה קרן ישראלית מחקה על ה S&P היא משיקולי דיבידנד (אף קרן ישראלית לא מחלקת דיבידנדים) ועמלות (זולות במיוחד ), ידועים לי גם היתרונות בקרנות מחקות ישראליות של גידור מט"ח והיעדר חוק ירושה דרקוני שהסולידית כתבה עליו בעבר.

מכיוון שלדעתי שני הנכסים מנופחים (חשבתי ככה כבר לפני 5 שנים ותראו כמה זה עלה מאז...) השקעתי סכום התחלתי וכל שנה אני מוסיף 12K לתיק כך שהנכסים מחולקים 60-40 לטובת המניות, כך שבטווח הארוך מחיר הקנייה יתמצע

הבעיה הראשונה שעלתה לנגד עיני היא איך אני מגן על עצמי משינויים בשער הדולר? גידור עצמאי הוא יקר ודורש התעסקות חודשית... לבסוף החלטתי לא לגדר מ 2 סיבות:

1.שער הדולר גם הוא ימוצע בטווח הארוך ע"י ההשקעה השנתית (12000)
2. מדד ה S&P כולל בתוכו חברות ענק שמשקיעות גם מחוץ לארה"ב וחשופות למטבעות אחרים ולכן מחיר המדד ישקף את מחירי אותן מטבעות מה שיגרום לפיזור רחב יותר של המט"ח

מה דעתכם? האם יש לכם הצעות אחרות?

@אופיר - יש הרבה קרנות מחקות ישראליות על סנופי שצוברות דיבידנט. אז אולי כדאי לך לבדוק את הנושא. אלה אם אתה רוצה כבר עכשיו לחיות מהדיבידנט.

לגבי איזון תיק שקלי\דולרי.
ישנם כאלה שמאזנים כל חלק בנפרד תוך כדי שמירת פרופורציה כללית בתיק (כך אתה נמנע מהמרות מטבע מיותרות)

שלום איליה,
1. בדקתי את הנושא לפני חצי שנה בערך וכל הקרנות שבדקתי על ה S&P אינן מתחייבות לחלק דיבידנד. אם אתה מכיר אחת כזאת אשמח לשמוע, אין לי צורך בדיבידנדים בשוטף, אני משקיע אותם בחזרה כל שנה.
2. תוכל בבקשה לתת לי דוגמה איך בדיוק זה נעשה?

. בדקתי את הנושא לפני חצי שנה בערך וכל הקרנות שבדקתי על ה S&P אינן מתחייבות לחלק דיבידנד. אם אתה מכיר אחת כזאת אשמח לשמוע, אין לי צורך בדיבידנדים בשוטף, אני משקיע אותם בחזרה כל שנה.
תוכל להסביר לי איך בדקת? למיטב הנבתי הדרך היחידה לבדוק זה לקרוא בעיון את תשקיף הקרן. למשל:
http://www.funder.co.il/fund.aspx?id=5117965
וכדי להיות בטוח הולכים לתשקיף הקרן באתר הבורסה (יש לינק בפאנדר):
http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=880353
סעיף 15: מדד יחוס SP500NTR, בודקים מזה ומגלים שזה מדד המתחשב בהשקעת הדיבידנט נטו חזרה.
לפי השאלה הזאת שחוזרת על עצמה בכל פרמוטציה אפשרית אני מבין שאין מנוס לכתוב פוסט על מדדים. נראה מתי אעשה זאת.

לגבי השקעה חוזרת - תשקיע פעם בתקופה, למשל פעם בשנה.

ג"נ: מחזיק בני"ע שציינתי בפוסט בIRA שלי

קרן מחקה על S&P500TR - http://maya.tase.co.il/bursa/fundDetails.asp?FundCd=5117965
לפי התשקיף - S&P500 כולל דיבידנדים אחרי מס.

לדוגמה.

היי, בלינק שהבאת כתוב שהקרן אינה מתחייבת לחלק דיבידנד

תוכל להסביר לי איך בדקת? למיטב הנבתי הדרך היחידה לבדוק זה לקרוא בעיון את תשקיף הקרן. למשל:
http://www.funder.co.il/fund.aspx?id=5117965
וכדי להיות בטוח הולכים לתשקיף הקרן באתר הבורסה (יש לינק בפאנדר):
http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=880353
סעיף 15: מדד יחוס SP500NTR, בודקים מזה ומגלים שזה מדד המתחשב בהשקעת הדיבידנט נטו חזרה.
לפי השאלה הזאת שחוזרת על עצמה בכל פרמוטציה אפשרית אני מבין שאין מנוס לכתוב פוסט על מדדים. נראה מתי אעשה זאת.

לגבי השקעה חוזרת - תשקיע פעם בתקופה, למשל פעם בשנה.

ג"נ: מחזיק בני"ע שציינתי בפוסט בIRA שלי

מענייו איליה, אתה יכול להסביר לי מה ה catch? אני רואה שהעמלה מאוד נמוכה 0.04% שזה אפילו פחות מ VOO של Vangaurad שזה 0.05%
אני אכן משקיע פעם בשנה. כל סוף ינואר (אחרי שהקופון של האג"ח נפדה) אני משקיע מחדש:

12K + קופונים + דיבידנדים - עמלות קנייה\מכירה\ניהול חשבון

מענייו איליה, אתה יכול להסביר לי מה ה catch? אני רואה שהעמלה מאוד נמוכה 0.04% שזה אפילו פחות מ VOO של Vangaurad שזה 0.05%
שאלה מצויינת! קרנות מחקות בארץ מחזיקות חוזי SWAP וכפי הנראה עלות קניית חוזה יותר זולה מעלות קניית מניות:

איך חוזה SWAP פועל: http://en.wikipedia.org/wiki/Equity_swap
ומתוך הלינק הנ"ל אתה יכול להבין למה SWAP זה דיי זול:
"Equity swaps have many applications. For example, a portfolio manager with XYZ Fund can swap the fund's returns for the returns of the S&P 500 (capital gains, dividends and income distributions.) They most often occur when a manager of a fixed income portfolio wants the portfolio to have exposure to the equity markets either as a hedge or a position. The portfolio manager would enter into a swap in which he would receive the return of the S&P 500 and pay the counterparty a fixed rate generated form his portfolio. The payment the manager receives will be equal to the amount he is receiving in fixed-income payments, so the manager's net exposure is solely to the S&P 500. These types of swaps are usually inexpensive and require little in term of administration."

מה שיפה בכל הסיפור הזה שקרן מחקה שמשתמשת בחוזה SWAP חייבת להחזיק נכסים כנגד החוזה ולא כמו תעודת סל שבדרך כלל מחזיקה התחייבויות וקצת נכסים. ברור שלקרן סל\מחקה סינטטית ישנו סיכון נוסף מאשר לקרן המחזיקה מניות באופן ישיר. ההשוואה פה:
http://www.investopedia.com/articles/investing/061614/synthetic-vs-physical-etfs.asp

@Aranchik - זה גם אמור לעניין אותך, שאלת אותי פעם בפרטי על חוזי SWAP והסיכון שבהם

נערך לאחרונה ב:
היי, בלינק שהבאת כתוב שהקרן אינה מתחייבת לחלק דיבידנד

אני אכן משקיע פעם בשנה. כל סוף ינואר (אחרי שהקופון של האג"ח נפדה) אני משקיע מחדש:

12K + קופונים + דיבידנדים - עמלות קנייה\מכירה\ניהול חשבון
גם אני וגם איליה קישרנו לאותה קרן מחקה.
לא מחלקת את הדיבידנד - משקיעה אותו חזרה.

העובדה שהחברות שאתה קונה חשופות לכל המטבעות בעולם לא פותרת את בעיית גידור שער המטבע, בגלל שהתרחיש הבעייתי מבחינת משקיע ישראלי לא מגודר הוא לא היחלשות של הדולר מול כל שאר העולם, אלא התחזקות של השקל מול כל שאר העולם (למשל, כתוצאה מייצוא מאסיבי של נפט שיתגלה בישראל פתאום). תרם נתקלתי בפתרון טוב לבעיה הזו.

@Oren זה רק אחד מהתרחישים ובמקרה כזה החלק השקלי בתיק יעלה. ותרחיש אחר החלק הדולרי יעלה...

איליה, החלק השיקלי לא יעלה בשקלים. כלומר, עבור מי שחי פה, משתכר בשקלים, מוציא שקלים ומנהל את חשבונותיו בשקלים תהיה ירידה של ההשקעה בחו"ל בלי עלייה של הנכסים בארץ.

@Oren , עליה באופן יחסי.
יש לי חלק שקלי של 10,000 שח וחלק דולרי ששווה 10,000 שח.
התיק נמצא באיזון של 50-50.
הדולר ירד והחלק הדולרי ירד ל-8,000 שח (שווה ערך)
התיק כרגע עומד על 55.55% שקלי ו-44.45% - תכניס כסף לקנות את הדולר או תמכור את השקלי לקנות את הדולרי. - איזון.

זה מאוזן, אבל יש לך עכשיו 18000 ש"ח במקום 20000.

@Oren , אתה צריך את הכסף עכשיו?
אם כן - מה לעזאזל זה עושה בבורסה? תוציא את זה עכשיו.
אם לא - מי יודע מה ילד יום? מחרתיים השקלים יעלו, הדולר יעלה, ביטקויין יעלה.
אם מכרתי ואיזנתי חזרה ל-18000 מחולק ב-50/50 - אז הדולר שירד מ-10,000 ל-8,000 יעמוד על 9,000 וכשיעלה חזרה - קניתי בסכום נמוך יותר.
אם השקל ירד עכשיו - אז חלק כבר העברתי לדולר וירד פחות בשקל.
אם הכנסתי כסף - אז אנסה להחזיר ל-20,000 ושוב אם הדולר עולה - קניתי בנמוך. אם השקל ירד - אני אחליט מה לעשות.

דרך אגב, אם אתה חי פה ומחזיק בשקלים מה אכפת לך מה קורה בעולם?
במקרה שתארת - יעלה לך זול יותר לקנות דברים מחול כשהם מיובאים (כי השקל חזק).
נתן מקרה קיצון - השקל מתחזק ל-1 ל-1 לדולר. אתה מרוויח בשקלים ומשלם בשקלים. בהנתן שהעבודה שלך לא פשטה רגל ויש לך מי שמשלם משכורת - מה אכפת לך?
נופש בחול יהיה זול יותר, מה שמיובא יהיה זול יותר (בגלל זה עוד יצאנו מנקודת הנחה שיש עוד מי שמשלם לך משכורת)

אני אצטרך את הכסף בעוד כך וכך עשרות שנים כשאצא לפנסיה. קיים הסיכון שלאורך השנים הללו השקל יילך ויתחזק וכך החלק המנייתי של התיק שלי שמושקע בחו"ל (ואמור להיות החלק הצומח שיגדיל לי את התיק ויאפשר לי לצאת לפנסיה) יספק לי תשואה עלובה או שלילית לאורך זמן.

כמובן, שקיים גם הסיכון שסתם הבורסה תרד. אבל (וזה אבל גדול) על הסיכון שהבורסה תרד אני מפוצה בצורה של תוחלת רווח גבוהה יותר בבורסה, זו הסיבה שבכלל מרוויחים בבורסה - אתה נחשף לסיכון תמורת רווח בתוחלת. מנגד, על הסיכון שהשקל יתחזק אני לא מפוצה בשום צורה. זה סיכון שאני לוקח בחינם. כמובן שיש סיכוי גם שהשקל ייחלש ואז ארוויח, אבל התוחלת היא אפס.

נערך לאחרונה ב:
אני אצטרך את הכסף בעוד כך וכך עשרות שנים כשאצע לפנסיה. קיים הסיכון שלאורך השנים הללו השקל יילך ויתחזק וכך החלק המנייתי של התיק שלי שמושקע בחו"ל (ואמור להיות החלק הצומח שיגדיל לי את התיק ויאפשר לי לצאת לפנסיה) יספק לי תשואה עלובה או שלילית לאורך זמן.

כמובן, שקיים גם הסיכון שסתם הבורסה תרד. אבל (וזה אבל גדול) על הסיכון שהבורסה תרד אני מפוצה בצורה של תוחלת רווח גבוהה יותר בבורסה, זו הסיבה שבכלל מרוויחים בבורסה - אתה נחשף לסיכון תמורת רווח בתוחלת. מנגד, על הסיכון שהשקל יתחזק אני לא מפוצה בשום צורה. זה סיכון שאני לוקח בחינם. כמובן שיש סיכוי גם שהשקל ייחלש ואז ארוויח, אבל התוחלת היא אפס.
בגלל כול ה 'אבלים' הסולידים מפזרים - שקל, $, זהב, מניות, אגחים....
עם כול העליות והירידות, ועם כול המחזוריות בשוק (שבע שנים טובות ושבע שנים רעות) בכול הנגזרים לאורך זמן הממוצע עולה ועולה.
ולכן, לפזר, לפזר ושוב פעם לפזר.

זהו, שהממוצע לא בהכרח עולה ועולה. השקל יכול להתחזק לאורך עשרות שנים ולא לחזור לרמה של היום לעולם.זה סיכון שאני לא מפוצה עליו.

זהו, שהממוצע לא בהכרח עולה ועולה. השקל יכול להתחזק לאורך עשרות שנים ולא לחזור לרמה של היום לעולם.זה סיכון שאני לא מפוצה עליו.
ואז גם יוכיחו שcold fusion זה מדעי ויצליחו לייצר זהב בכל מקום ואז כל מי שמשוקע בזהב יידפק.
קצת הסתברות חביבי.
האם אתה רוצה להיות מכוסה בין 1 ל5.5 בקובייה או לחשוב איך לכסות סיכויי של 0.01 בקוביה? (לצורך העניין בוא נחשוב על הקוביה בעלת מספר צלעות מתאים) ולוותר בשביל זה על חצי מסך ההאפשרויות?

נערך לאחרונה ב:
אני לא מתיימר להעריך את הסיכויים שזה יקרה, אבל ממש לא ברור לי מאיפה אתה מביא את ההערכה שלך. מה שאני כן יודע זה שמחקרים מדגימים באופן חד משמעי שני אדם נוטים להערכת חסר של סיכונים קטנים.
גילויי הגז בישראל כבר הקפיצו באופן דראסטי את הסיכוי לתרחיש של התחזקות ארוכת טווח של השקל. גילוי של מאגר נפט גדול יכול להטות את הכף לחלוטין.

וישם לב שלא כתבתי בשום מקום שיש להימנע מהשקעה בחו"ל, כתבתי שזה סיכון שהמשקיע לא מפוצה עליו, שלא נלקח פה בחשבון ושהנימוקים שהוצגו לאורך הדיון פה שמנסים להסביר למה זה לא נכון שגויים מיסודם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
N איזון תיק מנייתי בלבד שוק ההון 8
י איזון תיק מניות שוק ההון 4
G איזון תיק השקעות באמצעות קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א איזון תיק ללא מס שוק ההון 1
N איזון תיק שוק ההון 3
ח איזון תיק בקנייה בלבד שוק ההון 5
N איזון פנימי בחלק הלא ממוסה של תיק השקעות שוק ההון 19
לאונל איזון תיק שקלי-דולרי והשקעה עקיפה בזהב שוק ההון 4
L המלצה לאופן איזון של תיק השקעות שוק ההון 3
D חוות דעת על תיק השקעות ושאלה על איזון עם IRA שוק ההון 8
Wonko איזון תיק עם פנסית S&P500 שוק ההון 2
מ איזון תיק והפקת לקחים מהמשבר שוק ההון 5
MJJF איזון תיק (rebalancing) ומס רווח הון - באמת כדאי? שוק ההון 4
ח איזון תיק משולב פנסיה \ גמל \ השתלמות צרכנות פיננסית 1
B שאלה לגבי איזון תיק ההשקעות שוק ההון 6
ל איזון תיק - מה זה אומר שוק ההון 6
1337justme איזון תיק עם קרן השתלמות ופנסיה ושאלה לגביי אג"ח שוק ההון 7
H איזון וניהול תיק שמפוזר במוצרים פיננסיים שונים שוק ההון 2
ד איזון תיק שוק ההון 25
K איזון תיק בתקופות כאלו שוק ההון 22
unrealx איזון תיק שוק ההון 1
M שאלת תם על איזון תיק שוק ההון 5
מ איזון תיק 100% מניות עוקב מדדים שוק ההון 3
שזוהר איזון תיק השקעות בגמל IRA שוק ההון 16
O איזון תיק השקעות ומס שוק ההון 59
A איזון תיק במערכת המסחר של IB שוק ההון 44
7 איזון תיק שוק ההון 11
הפנסיונר איזון תיק - האם להקדים שוק ההון 5
yossik איזון תיק השקעות ללא אירוע מס - יש כזו חייה? צרכנות פיננסית 81
ל איזון תיק יותר מפעם בשנה/חצי שנה/רבעון שוק ההון 5
doc29 איזון תיק השקעות שחלקו במט"ח שוק ההון 4
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A גירושין - איזון משאבים אוף טופיק 8
J איזון אקטוארי - עד כמה משמעותי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
O חשיבות איזון/גירעון אקטוארי אל מול דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
O כל כמה זמן מומלץ לשנות את הקצאת הנכסים בתיק השקעות ( לא לעשות איזון) בהתאם לשינוי פרופיל הסיכון? שוק ההון 1
Avi W איך איזון אקטוארי עובד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
J איזון בין השקעות פרטיות לצמצום משכנתא קיימת ועתידית שוק ההון 33
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
אוגורן איזון בירידה - סכנה? שוק ההון 24
נ איזון אקטוארי: שיקול בבחירת קרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
C איזון אג"ח ארוך בתיק הארי בראון שוק ההון 10
deussex איזון נפשי וסדרי עדיפויות התפתחות אישית 15
Y איזון פורטפוליו עם נכסים תנודתיים שוק ההון 8
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
A מכירים אתר השוואת תיקים שלוקח בחשבון מס על איזון? שוק ההון 19
פ איזון התיק איך עושים את זה פרקטית שוק ההון 6

נושאים דומים