1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

איזון תיק עם קרן השתלמות ופנסיה ושאלה לגביי אג"ח

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י 1337justme, ‏19/6/19.

1. 1337justme

1337justme משתמש ותיק

שלום,

מקריאה במאמרים של הסולידית הבנתי שההסתכלות הנכונה על התיק היא בעצם להתייחס לכל נכסיי כתיק השקעות אחד גדול.
    יש לי קרן השתלמות שאני מעוניין להעביר אותה לאדובי מחקת מדד s&p 500 (בנתיים לא מתכוון להתעסק עם IRA), כמו כן בעתיד אעביר את הפנסיה שלי למסלול 100% מניות - בכוונה הכל מנייתי בגלל הטבות המס.
    בנוסף אני מתכוון לפתוח תיק השקעות ממוסה שיכיל 2 קרנות: קרן ישראלית מחקה של מדד s&p וקרן מחקה של מדד אגח ממשלתי כללי (או אחר עם מח"מ קצר יותר).
    כך שסה"כ החלוקה בתיק אחד גדול שמורכב מהתיק הממוסה, קרן ההשתלמות והפנסיה היא 60% מניות ו40% אג"ח.

1) בקרן השתלמות של הלמן (וגם בפנסיה, אך לשם הפשטות אני מתייחס רק להשתלמות, אותה שאלה מופנת לגביי הפנסיה), אני לא זה שקונה ומוכר את הניירות, בעצם הקניה והמכירה מתבצעת על ידי הגוף המנהל, אז איך ניגשים לאיזון התיק בעצם?.
    למשל, אם הייתי עובר לIRA, אז בעת איזון, מן הסתם שפשוט הייתי קונה (או לא נוגע, תלוי במצב) בעצמי יחידות של הניירות בהם אני משקיע בכמות הדרושה כדי לחזור לאיזון וכמו כן גם בחשבון הממוסה.
    אך מה קורה בעצם בקרן השתלמות 'רגילה'? האם הגוף המנהל קונה יחידות (בדוגמא שלנו, אלמן קונה בקרן המחקה של s&p) בכל פעם שנכנס כסף לקרן ההשתלמות מהמשכורת? אם כן, זה לא בעייתי מבחינת העיקרון של לקנות בזול ולמכור ביוקר? הרי אם כך, הגוף המנהל קונה בכל פעם שנכנסת משכורת, גם אם המדד עלה, ואין לי שליטה על זה, כך שלא אוכל לקנות יחידות באגח במקום.
    אשמח להארה בנושא, לא ברור לי העניין.

2) לגביי אג"ח וסביבת ריבית עולה שנגיע אליה במוקדם או במאוחר - כדי לוודא שאני באמת מבין את הנושא, בעצם גם אם הריבית עולה (נניח אפילו ברמה גבוהה), בהנחה ואני משקיע במדד ממשלתי כללי דרך קרן מחקה, ההפסד מעליית הריבית מרוסן על ידי כך שהקרן קונה אגחים חדשים כדי לשמור על המחמ שלה, ומשום שהריבית על האגחים החדשים גבוהה יותר, לאט לאט ההפסד יתאזן עם התשואה היותר גבוהה על הריביות החדשות עד לחזרה למצב של רווח?. כלומר בשורה התחתונה, כל ה'חשש הכבד' מעליית הריבית בעצם לא כזה נוראי?.

תודה לכולם.

נערך לאחרונה ב: ‏19/6/19
    שלי אוהב/ת את זה.
  2. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

אתה מתבלבל בין השקעה לסחר
    העיקרון מתחיל ב-אפס ונגמר ב 15+ שנים
    אתה לא סוחר יום, אתה לא מתזמן שווקים
    יש לך כסף, אתה קונה - זה בדיוק מה שהקרן עושה

3. 1337justme

1337justme משתמש ותיק

כלומר, לא משנה אם המדד עלה או ירד, כל חודש אני קונה ניירות עם המשכורת בהתאם לחלוקה שקבעתי לעצמי?.

אבל מה קורה במועד האיזון אם למשל האג"ח עבר את אחוז ההקצאה שלו? בגלל שאין לי גישה ל'געת' בקרן ההשתלמות, אני נאלץ למכור אג"ח כדי לחזור לאיזון ולשלם מס רווחי הון, במקום פשוט רק לקנות מניות במידה והייתי למשל בIRA, לא ככה?.

4. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

אתה יכול לעבור מסלולים במידה וממש תהיה חייב לאזן

5. 1337justme

1337justme משתמש ותיק

בדוגמא שלי אבל, אני כבר במסלול 100% מנייתי, והאגח נניח עובר את ה40% שהוקצה לו, ככה שלעבור מסלול לא יעזור.
    מניח שבמקרה הזה הפתרון הוא פשוט לקנות יחידות בקרן s&p בחשבון הממוסה?.

6. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

החיסכון שלך מחולק 60% בתיקים פטורים ו 40% בתיקים ממוסים?

7. 1337justme

1337justme משתמש ותיק

לא, זה אמור להיות סה"כ 60% מניות ו40% אגח שמחולקים באופן רוחבי על השתלמות,פנסיה ותיק ממוסה (לפחות ככה הבנתי שצריך להתייחס לחלוקה) - כך שהשאיפה שה60% המנייתי יתפוס כמה שיותר נפח מהתיקים הפטורים.

8. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

נו, אז בכל זאת אתה תחזיק 2 נכסים בחשבונות הממוסים
    אם כך, האיזון מתקיים (רק) בתיק הממוסה, אבל רצוי עם כסף חדש

1337justme אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
"איזון" בין חלקים של הרכיב המנייתי בתיק פינת המשקיעים ‏6/8/19
רעיונות לאיזון החלק המנייתי בתיק פטור פינת המשקיעים ‏9/7/19
רעיונות לאיזון החלק המנייתי בתיק פינת המשקיעים ‏7/7/19
איזון וניהול תיק שמפוזר במוצרים פיננסיים שונים פינת המשקיעים ‏12/5/19
איזון תיק פינת המשקיעים ‏14/3/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.