• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תהיות לגבי השקעה לפי משקל שוק

התשובות בינתיים מעניינות ונשמעות הגיוניות, אבל מרגישות לי כמו נפנופי ידיים (בלי להעליב, תודה למי שענה).
אני חושב שאני מחפש הסבר שמבוסס על בדיקה אמפירית של נתוני עבר, או איזשהו הסבר מתמטי-תיאורטי. אשמח לדעת אם מישהו מכיר משהו כזה.

בינתיים, נתקלתי בסרטון הזה של בן פליקס:
https://youtu.be/qYedjI03Q0g
שבו הוא טוען שאין חשיבות מיוחדת לפיזור עולמי לפי משקל שוק דווקא, ושיש הגיון בהטייה ביתית מסוימת (נראה שחלק מהטיעונים תקפים רק לאזרחי קנדה, אבל לא כולם). הוא מצטט מחקר של ואנגרד שטוען שעבור אזרח קנדי, הקצאה של עשרות אחוזים (לא זוכר בדיוק כמה, נראה לי 60) מהתיק לשוק הקנדי היא אופטימלית, למרות שקנדה מהווה אחוזים בודדים מהשוק העולמי.

הוא מצטט מחקר של ואנגרד שטוען שעבור אזרח קנדי, הקצאה של עשרות אחוזים (לא זוכר בדיוק כמה, נראה לי 60) מהתיק לשוק הקנדי היא אופטימלית, למרות שקנדה מהווה אחוזים בודדים מהשוק העולמי.

אני יודע שבפורום יש הרבה שחושבים אחרת, אבל אני מאמין שיש כאן קשר לחשיפה למטבע חוץ. בסופו של יום אזרח קנדי ירצה לקנות מוצרים (לדוגמא אוכל, חינוך, נדל"ן) בדולר קנדי וחשיפה למטבע חוץ יכולה להשפיע משמעותית על היכולת הזאת.

*עריכה: מצאתי התייחסות לזה היישר מהמחקר של ואנגרד
https://personal.vanguard.com/pdf/ISGGAA.pdf

Currency. Many investors perceive foreign investments as inherently more risky than domestic holdings. For example, it is not uncommon to see investment providers’ websites or literature list foreign equities among the riskiest assets, despite the welldocumented diversification benefits of including foreign securities in a diversified portfolio. Much of the volatility in foreign investing can be attributed to exchange-rate fluctuations, and the desire to avoid the influence of such movements could be an additional reason why investors allocate greater percentages of their portfolios to domestic securities.

נערך לאחרונה ב:
@UnitTest
תיק משקל שוק (https://www.investopedia.com/terms/m/market-portfolio.asp) הוא הפתרון המתמטי עפ״י מודל CAPM לתיק שממקסם תשואה לחלק לסטיית תקן.
לא מכיר את ההוכחה הפורמלית, אבל אינטואיטיבית זה הגיוני - אם אתה מניח שהתיק האידאלי מכיל הקצאה יותר גדולה למניה מסויימת ממשקל השוק שלה, אז המחיר שלה יעלה עד שמחיר השוק ושווי המניה יהיו כאלו שהתיק האידאלי יכיל אותה בדיוק עפ״י שווי שוק.

יש המון ביקורות על מודל CAPM וה market portfolio, ראה בלינק למעלה, בויקיפדיה והציטוטים בפנים, ועוד. אבל, זה עדיין תאוריה מאוד יסודית ובסיסית בעולם התמחור. יש גם הרחבות למצבים שנכסים מסויימים עולים כמות שונה של כסף לאנשים שונים (נניח, משקיע ישראלי משלם יותר מיסים על מניה אמריקאית), וביקורות על ההרחבה, וכו׳. נחשפתי קצת לעולם התמחור דרך הרצאות של לוני עוז, אבל כרגע הם לא פתוחים בחינם.

בנוסף למודל CAPM, תמחור עפ״י משקל שוק הוא סגור מתמטית לאיחוד/פיצול של חברות. אם 2 חברות התאחדו, המשקל החדש יהיה שווה לסכום של שתי החברות לפני האיחוד. אם חברה התפצלה ל 2 חלקים, 2 החלקים ביחד יהיו שווים בדיוק לשווי של החברה לפני הפיצול. (בהערת שוליים: כמובן שאיחוד או פיצול יכולים לגרום לאפקט על השוק. נניח 2 חברות שכל אחת מחזיקה חצי ממפתח, ביחד יחזיקו את כל המפתח ויהיו שווים הרבה יותר - אז איחוד כזה יגדיל את שווי החברה. אבל אם ניקח סתם 2 חברות אקראיות ונאחד, אנחנו מצפים מהשווי הכולל להיות פחות או יותר ללא שינוי). אם עושים הקצאה שלא עפ״י שווי שוק (נניח, משקל שווה לכל חברה), תצטרך להסביר למה אתה משקיע בחברה שמחזיקה 1000 נכסים 100 ש״ח, ובשתי חברות שמחזיקות כל אחת 500 נכסים 200 ש״ח בסה״כ.

נערך לאחרונה ב:
לא הבנתי למה אתה משקיע בסין, הרי גם בסין יש בעיות שלטוניות ובעתיד היא כבר לא צפויה להיות המדינה עם האוכלוסייה הכי גדולה בעולם.

בעיות יש תמיד, בכל תקופה שבה תשקיע ובכל גיאוגרפיה.

הרבה סיבות...אבל כמה עיקריות :
  1. יש בעיני שתי מדינות בלבד שיהיו מהותיות במאה הקרובה, סין וארה"ב....וישאבו אליהם ואל הכלכלה שלהם את רוב "ההצלחות" הכלכליות.
  2. ולא משנה איך תסובב את זה 1.3 מילארד אנשים עם חינוך טוב במדינה מתקדמת...זה לא צחוק...ומייצרת ותייצר המון הזדמנויות כלכליות.
  3. המערכת שלהם עובדת(גם אם בצורה שאנחנו לא אוהבים במערב..) ולא תשתנה כנראה...אבל המערכת שלהם תמשיך להגדיל את ה GDP שלהם, ויותר חשוב את ה GDP per capita.
  4. סין, בניגוד לרוב המוחלט של העולם החליטה(בצדק) למנוע שליטה של חברות הטכנולגיה האמריקאיות עליה(תאר לך שמחר פייסבוק מחליטה שישראל לא באה לה טוב בעין וסוגרת את whatsapp גוגל את גימייל וחיפוש וכו...) ויצרה כתוצאה מכך חברות טכנלוגיה ענקיות אצלה...כל שעל מנת לקבל גישה לצמיחה והכנסות תושבי המדינה הזו, צריך להשקיע בסין ואתה לא מקבל באמת גישה משמעותית למדינה הזו דרך השקעה בארה"ב נגיד.
  5. החברות הכי טובות בסין , משמעותית יותר זולות מהחברות הכי טובות בארה"ב...אני למשל היום (וכבר כמה חודשים) לא שם דולר נוסף ב s&p אינדקס(כן בחברה אחת ספציפית לפני כמה חודשים וזהו).
יש כמובן חסרונות והמון סיכונים(קומניסטים...) אבל אני מאמין שכחלק מהצמיחה שלהם והתחרות עם ארה"ב...הם ירצו שמשיקעים זרים ירגישו בנוח ויתנו להם לקחת חלק בצמיחה ולא ישחקו עם זה יותר מידי.
ובקשר למה שאמרת לגודל של אוכלוסיה(שאני מניח שרמזת על הודו)...להודו יש כל כך הרבה חסרונות בדרך לצמוח למדינה כלכלית מהותית(שיטת הקאסטות, השפות השונות במדינה, הבירוקרטיה המטורפת ועוד ועוד...) שבעיני אינם מהווים השקעה מעניינת.
אני חושב שכמשקיעים "בכל העולם" מביעים בעצם איזשהי אמונה בכלל הכלכלות ועתידם ברחבי העולם...אני חד משמעית לא שם...הרוב מחוסר ידיעה מספקת על עתיד המדינה וחלק ממספיק ידע על אותם מדינות כך שאיני מרגיש בנוח להשקיע בהם.
אירופה, יפן וכו הן (וישארו כנראה) אחלה מדינות עם אחלה רמת חיים לתושבים ולתיירים...בהינתן האלטרנטיבות לא רואה סיבה להשקיע בהם.

יש כמובן חסרונות והמון סיכונים(קומניסטים...) אבל אני מאמין שכחלק מהצמיחה שלהם והתחרות עם ארה"ב...הם ירצו שמשיקעים זרים ירגישו בנוח ויתנו להם לקחת חלק בצמיחה ולא ישחקו עם זה יותר מידי.
מעניין אותי מה דעתו של ג'ק מה בנושא.
הדעה הזו מזכירה קצת את החשש הגדול מפני השתלטות הקומוניזם על העולם שעדיין היה חי וקיים גם בזמן שברה"מ קרסה לתוך עצמה.
נראה לי שהיום צריך להיות די ברור שגודל הוא רק פרמטר אחד וגם הוא רחוק מלהיות הכי חשוב להצלחה כלכלית של מדינות/שווקים.

נערך לאחרונה ב:
מעניין אותי מה דעתו של ג'ק מה בנושא.
הדעה הזו מזכירה קצת את החשש הגדול מפני השתלטות הקומוניזם על העולם שעדיין היה חי וקיים גם בזמן שברה"מ קרסה לתוך עצמה.
נראה לי שהיום צריך להיות די ברור שגודל הוא רק פרמטר אחד וגם הוא רחוק מלדיות הכי חשוב להצלחה כלכלית של מדינות/שווקים.

אני לא חושב שהדרך למעלה תהיה פשוט קו אחיד למעלה או בלי "גופות"... לא חושש מהשתלטות קומניסטית על העולם, כן חושב שאי אפשר לעצור את סין באמת מלתפוס את מקומה בעולם(שאני מקווה אישית שיעשה בצורה "טובה" ולא אגרסיבית...התרגלנו יחסית לטוב עם ארה"ב)
אני חושב שמבחינת סיכון/סיכוי והאינטרסים שקיימים, סין היא אחת מההשקעות הכי טובות שאפשר לעשות השנה וכנראה בעשור הקרוב לפחות עבורי כמשקיע.
אני מציג את דעתי בפורום אנונימי, שכל אחד יקח מה שהוא רוצה מכאן ;) ...אם מה שעושה לכם טוב זה להשקיע ב ALL world, לכו על זה, אולי באמת אתם צודקים.

אני חושב שכמשקיעים "בכל העולם" מביעים בעצם איזשהי אמונה בכלל הכלכלות ועתידם ברחבי העולם...אני חד משמעית לא שם...הרוב מחוסר ידיעה מספקת על עתיד המדינה וחלק ממספיק ידע על אותם מדינות כך שאיני מרגיש בנוח להשקיע בהם.
אירופה, יפן וכו הן (וישארו כנראה) אחלה מדינות עם אחלה רמת חיים לתושבים ולתיירים...בהינתן האלטרנטיבות לא רואה סיבה להשקיע בהם.
מסכים עם כל מה שכתבת, זאת גם הסיבה שאני הולך להגדיל את החשיפה לשווקים המתעוררים על חשבון החלק האירופאי.

בנושא סין ממליץ לשמוע את סדרת "קיסר אדום" של פודקאסט המשחק הגדול. יש הרבה רבדים פוליטיים-כלכליים שכדאי להכיר מתחת לפני השטח ברפובליקה העממית.

שבו הוא טוען שאין חשיבות מיוחדת לפיזור עולמי לפי משקל שוק דווקא, ושיש הגיון בהטייה ביתית מסוימת (נראה שחלק מהטיעונים תקפים רק לאזרחי קנדה, אבל לא כולם).
לאזרחי קנדה יש מיסוי עדיף על מניות קנדיות לעומת מניות שנסחרות במדינות אחרות. זה לא קיים במיסוי הישראלי.
הטענה שגם בלי המיסוי עדיף להגדיל חשיפה לשוק ולמטבע המקומי קיימת וניתן לדון בה. הנקודה החשובה היא שטוענים להגדיל, נניח להכפיל. אז ישראל צריכה להיות 0.4 אחוז במקום 0.2 מהחשיפה העולמית. אני די בטוח שאתה חשוף לישראל יותר מזה. לו רק בקרן פנסיה. רוצה להגיד שהשוק הישראלי כל כך קטן.

בן פליקס מדהים.

@UnitTest @בורג
אני טוען הפוך:
גם ככה הצריכה והמשכורת שלי תלויות במידה מסוימת בישראל אז אני כבר חשוף למשברים ועיוותים בכלכלה הישראלית. על זה אני צריך גם להוסיף את ההשקעות שלי לטווח הארוך?

גם ככה הצריכה והמשכורת שלי תלויות במידה מסוימת בישראל אז אני כבר חשוף למשברים ועיוותים בכלכלה הישראלית. על זה אני צריך גם להוסיף את ההשקעות שלי לטווח הארוך?
דווקא בגלל שהצריכה שלך תלויה בישראל, יש מידה מינימלית של הגיון בהחלטה שחלק מההשקעות גם יהיו תלויות בזה. לחלק מהאנשים (כולל, לדעתי, דורין), ההשקעות הן כלי כדי לוודא שאתה לא תלוי אך ורק במשכורת שלך. בסיטואציה שעלויות המחיה בארץ עולות בצורה שונה מאלה בחו"ל, אולי עם התחזקות של השקל במקביל, אתה תרצה שחלק מההשקעות עדיין יוכל למלא את הצורך הזה של לתמוך באורח החיים שלך, ובמקרה הזה אתה תשמח עם גם הערך של ההשקעות יעלה יחד עם הצריכה.

אני פשוט לא רואה סיטואציה שבה המחירים דווקא בישראל עולים בזמן שתיק ההשקעות העולמי שלי נופל וגם ההכנסות שלי?
@Bearson

אני עם Bearson
דווקא בגלל שהצריכה שלך תלויה בישראל, יש מידה מינימלית של הגיון בהחלטה שחלק מההשקעות גם יהיו תלויות בזה.

מה שאני טוען, זה שהשוק הישראלי כל כך קטן שגם אם תעשה הטיית ביתיות של פי 10, ישראל צריכה להיות רק 2% מהתיק ולא 70-100% מהתיק הממוצע שבבנק/פנסיות (אין לי נתונים).
אם אתה רוצה להחזיק בין 0% ל 2% מהתיק בישראל, ההשפעה על התיק זניחה. הבעיה היא אנשים שרוב המוחלט של התיק מוטה בייתיות.

אני פשוט לא רואה סיטואציה שבה המחירים דווקא בישראל עולים בזמן שתיק ההשקעות העולמי שלי נופל וגם ההכנסות שלי?
אני לא בקיא בכלכלה ולא יודע איך שווקים מתנהגים, אבל רעיון שעלה לי - אם יהיה משבר כלכלי עולמי, לא יכול להיות שתהיה בארץ אינפלציה שתעלה מחירים?

מה שאני טוען, זה שהשוק הישראלי כל כך קטן שגם אם תעשה הטיית ביתיות של פי 10, ישראל צריכה להיות רק 2% מהתיק ולא 70-100% מהתיק הממוצע שבבנק/פנסיות (אין לי נתונים).
אם אתה רוצה להחזיק בין 0% ל 2% מהתיק בישראל, ההשפעה על התיק זניחה. הבעיה היא אנשים שרוב המוחלט של התיק מוטה בייתיות.
מאיפה המספר הזה של פי 10? הסיפור הזה הוא לא מדע מדויק וזה פשוט עוד סוג של סיבולת סיכון, כל אחד יעשה את החשבון שלו איזה משקל לשוק הישראלי ירגיע אותו (יכול להיות שהרבה אנשים עושים את זה מסיבות שונות ממה שאני תיארתי, ואז ירגיעו אותם מספרים שונים).

אני לא בקיא בכלכלה ולא יודע איך שווקים מתנהגים, אבל רעיון שעלה לי - אם יהיה משבר כלכלי עולמי, לא יכול להיות שתהיה בארץ אינפלציה שתעלה מחירים?
בוודאי! ואם דבר כזה יקרה ואני מושקע בנכסים ריאליים הנקובים בדולר אני לא אושפע באופן שונה מהותית מאשר אם הייתי מושקע בעיקר נכסיי בארץ.

האם קיים מדד שעוקב אחרי כל החברות הסיניות הגדולות (מקבילה סינית לסנופי)?

חברות האינדקסים הגדולים MSCI וכו עשו מדדים משלהם...יש מדדים של סין של 300 המובילות וכו...אני אישית הולך על ה ETFים הרחבים שמחזיקים Large and Mid cap.
והם: MCHI, GXC.

השקעתי בנוסף גם בקרן שמחזיקה את כל המניות חוץ ממניות שהם בבעלות המדינה CXSE(שהיא בכלל התפוצצה השנה במיוחד)

בעיות יש תמיד, בכל תקופה שבה תשקיע ובכל גיאוגרפיה.
אתה משקיע באחת מהחברות ה"קומוניסטיות סיניות צבאיות" ;) מהרשימה הזאת?
https://www.treasury.gov/ofac/downloads/ccmc/ns-ccmc_list.pdf

שלחו לי הודעה שהמסחר בהם אסור בארה"ב מה11 בנובמבר.
קטע יש שם חברות ענק בין לאומיות שפועלות בכול העולם.
נראה שהמלחמה עולה הילוך, יהיה מעניין לראות מה ביידן יעשה בנושא.

אתה משקיע באחת מהחברות ה"קומוניסטיות סיניות צבאיות" ;) מהרשימה הזאת?
https://www.treasury.gov/ofac/downloads/ccmc/ns-ccmc_list.pdf

שלחו לי הודעה שהמסחר בהם אסור בארה"ב מה11 בנובמבר.
קטע יש שם חברות ענק בין לאומיות שפועלות בכול העולם.
נראה שהמלחמה עולה הילוך, יהיה מעניין לראות מה ביידן יעשה בנושא.
וב tencent ו alibaba ו china mobile וכו וכו וכ...

אני לא מוטרד באמת מחדשות המאקרו, ואני חד משמעית חושב שהולך להיות לא פשוט בין סין לארה"ב בשנים הקרובות...מעצמות לא מוותרות על "הבכורה" בקלות...אני מקווה לטובת העולם שהם ימצאו את הדרך (ושסין תרצה ולא תהפוך ללעומתית) לעבוד ולהתחרות ביחד.

אבל כמשקיע, אני חושב שזה בלתי נמנע שמילארד ושלוש מאות אנשים, מחונכים טוב, אשר 90% מהם דוברים את אותה שפה, עם רצון עז להתקדם, עם חברות חזקות ברמה עולמית לא יהוו השקעה טובה לעשורים הקרובים(כל עוד הם מעוניינים, והצעדים שהם עשו בשנים האחרונות מראים שמעוניינים) לחלוק את צמיחתם עם זרים.

כמו שאמרתי, יש לי אחוז גבוה מההשקעות שלי בארה"ב, אבל היום, אין לי אפילו קצת התלבטות...אם נכנס לי דולר חדש...הוא לא הולך לS&P ...הוא הולך לסין...הרבה יותר זולה עם הרבה יותר פוטנציאל(אבל אף אחד לא אומר שבלי בעיות בדרך)

כל השקעה (וגם תזמון, שזה הדבר שאני אישית נאבק בו) במשהו שגורם לסטייה מהשוק העולמי בתיק היא להגיד "אני יודע קצת (או הרבה) יותר טוב מהשוק".
אני יודע משהו שרבבות מחשבים, אנליטים, בינות מלאכותיות, ומשקיעים עם ניסיון של עשרות שנים אינם מודעים לו.
יש לי גישה למידע שאין למסת האנשים והטכנולוגיה העצומה הזאת.
אם אתה מאמין שיש לך מידע כזה על מנייה כלשהי - תשקיע בה. אולי אתה וורן באפט הבא.
במידה ולא - הייתי נמנע מלהשקיע במשהו שונה מהשוק (או לשלם לאחרים שיעשו זאת עבורי).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y תהיות לגבי השקעה בסיכון נמוך שוק ההון 6
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
M תהיות לגבי קרנות באופן כללי וקרנות סינטתיות באופן ספציפי שוק ההון 32
כ תהיות לגבי בחירת מדד להשקעה ב IRA שוק ההון 5
כ תהיות לגבי לתיקון 190 כאלטרנטיבה לחשבון ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
L תהיות לגבי האינפלציה בשנים הקרובות שוק ההון 82
Henchman34 תהיות לגבי ביטוח דירה צרכנות פיננסית 53
C תהיות לגבי סיפוק מהעבודה התפתחות אישית 6
Oyi תהיות לגבי פתיחת חשבון מסחר בארץ שוק ההון 18
יבגני וולף תהיות לגבי אגרות חוב שוק ההון 3
R תהיות לגבי אחזקה ישירה של אג״ח מבחינת מיסוי מיסים 29
Odysseus תהיות לגבי רדיפת תענוגות אוף טופיק 9
snail תהיות לגבי ריבית בנק ישראל אוף טופיק 14
ו תהיות בנוגע להתייחסותה של הסולידית ל-"מודל החרדי". פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 34
S תהיות על יעילות השקעות שמערבות סיכון למס ירושה אמריקאי מיסים 7
stamEhad לוקחים משכנתא פעם ראשונה - התייעצות, תהיות ושאלות נדל"ן 14
I תהיות על המצב הפיננסי העולמי, משבר הנדל"ן בארץ ולאן מועדות פנינו אוף טופיק 435
Roi גוגל תהיות לנפילה אחרי הדוח מאתמול שוק ההון 16
arvin תהיות ושבירת ראש למה לא להשקיע רק ב-S&P 500 שוק ההון 77
א תהיות בעקבות הסכסוך הרוסי - אוקראיני שוק ההון 7
T תהיות בנוגע לתיק שוק ההון 32
ד תהיות על ה"מסלול הרגיל" אוף טופיק 34
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
D תהיות של סולידי מתחיל ושאלות תיאורטיות בנוגע לגיבוש תוכנית. שוק ההון 0
M [תהיות בעקבות משבר הקורונה] אוף טופיק 63
abby1994 תהיות של התחלה התפתחות אישית 14
מ תהיות על קופת גמל ותיקה שוק ההון 9
E פנסיה - מספר תהיות ושאלות צרכנות פיננסית 0
H קרן פנסיה- תהיות צרכנות פיננסית 15
C מכר שנפטר- מעלה תהיות אוף טופיק 3
יבגני וולף תהיות על מניות reit שוק ההון 6
קרן תהיות למי שלא רכש דירה נדל"ן 46
AlexNOSAM תהיות של בחור בן 22 יומני מסע אישיים 34
Sinister תהיות על חופש ברוח יום העצמאות אוף טופיק 21
Henchman34 תהיות על בחירת אג"ח בחלק הפחות תנודתי בתיק. שוק ההון 118
A התעייצות לגבי שימוש חכם ביתרת מט"ח גדולה להשקעה (חשבון ממוסה) שוק ההון 8
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
K התיעצות לגבי קופת גמל בתיקון 190 עבור ההורים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
A התלבטויות לגבי חשבון מסחר שוק ההון 7
ח לבטים לגבי דירת מגורים + דירה להשקעה נדל"ן 17

נושאים דומים

Back