• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

נדלן VS שוק ההון

משבר הסאב פריים גרם לקושי במציאת שוכרים?
אתה לא זוכר את שכונות הרפאים שנוצרו בארה"ב אחרי המשבר?
הנה דוגמא מכתבה בדה מרקר לפני 11 שנה לגבי לאס וגאס:
סימני הקריסה מופיעים בכל רחבי לאס וגאס. פרווריה החיצוניים של העיר שקטים להחריד, ובתים רבים בהם עוקלו או עומדים למכירה ריקים. בחלונות אפשר לראות רק אורות בודדים, ומספר המכוניות בכבישים אינו גבוה. שלטים ולוחות פרסום המציעים הנחות גדולות על בתים מתנופפים ברוח המדבר. בצפון לאס וגאס כל בית שני ברחובות נושא שלט "להשכרה", במחירים המתחילים ב-150 דולר בחודש. אחד מכל שניים או שלושה בתים ברחוב נחסם בקרשים וננטש. אפילו את ה"סטריפ" המפורסם של בתי הקזינו ובתי המלון האדירים מעטרים גושי בטון אפורים של פרויקטים שננטשו.

מישהו יכול להסביר בבקשה איך אפשר להשוות בין נדלן למניות בכלל? לפי החישוב הפשוט שעשיתי נדלן הרבה יותר רווחי... בעיקר בארה"ב (גר בארה"ב). אם שמים 10 אחוז מהבית והשאר לוקחים מהבנק, ובממוצע שוק הנדלן עולה 4 אחוז בשנה, והשכירות מקזזת את החזרי המשכנתא (בארה"ב בקלות זה מכסה פלוס תזרים קטן) אז יוצא שעושים 40 אחוז על ההון המושקע כל שנה. ולזה אפשר להוסיף את עליית השכירות עם השנים וגם בשלב מסויים שההלוואה תשולם במלואה אז בנוסף ל40 אחוז גם מקבלים תשואה יפה מהשכירות (כ10 אחוז משווי הנכס בשנה הראשונה ועם השנים כמובן שזה עולה..).
גם בארץ, דירה ראשונה עם הטבות המימון וכו' עוקף את שוק ההון בקלות..
לעומת שוק ההון שהוא שוק עם תנודתיות גדולה ורק 8 אחוז ממוצע בשנה..
מה פספסתי??
יש לי דוגמה מצויינת בשבילך.
יש לי קרובי משפחה שקנו דירה ב 2006 בחיפה. לא בניין חדש, אך הדירה הייתה במצב מצויין ובשכונה טובה עם ביקוש יציב. 10 שנים אחרי זה, ב 2016 החליטו למכור אותה. אם תבדוק - תראה שמדד המחירים של דירות עלה יפה מאד בין 2006 ל 2016.

נחש כמה הם הרוויחו בסופו של דבר, בהתחשב לאינפלציה, הוצאות מכירה נלוות וכו?

אפס.
אפס עגול.

לי אישית, הסיפור הזה עשה סוויץ' רציני בראש, והתחלתי ללמוד על הנושא מתוך סקרנות. היום אני לא מאמינה יותר לסיסמא הזו שהדירה תמיד תעלה במחיר. בדרך כלל אנחנו שומעים סיפורים וקוראים בעיתון על כל אלה שהרוויחו 200%-300% על הנדלן, זה כאילו כבר הפך לאקסיומה שעל הנדלן תמיד תרוויח. כשמתחילים ללמוד את השטח - מגלים מציאות הרבה הרבה יותר מורכבת.

לי אישית, הסיפור הזה עשה סוויץ' רציני בראש, והתחלתי ללמוד על הנושא מתוך סקרנות. היום אני לא מאמינה יותר לסיסמא הזו שהדירה תמיד תעלה במחיר. בדרך כלל אנחנו שומעים סיפורים וקוראים בעיתון על כל אלה שהרוויחו 200%-300% על הנדלן, זה כאילו כבר הפך לאקסיומה שעל הנדלן תמיד תרוויח. כשמתחילים ללמוד את השטח - מגלים מציאות הרבה הרבה יותר מורכבת.
דירה או נדלן באיזור ביקוש יכולה להיות השקעה מעולה, (200%-300% זה לא הרבה אגב), הדבר החשוב ביותר בנדלן, אבל באמת BY FAR זה המיקום. חיפה זה מיקום פח, מה לעשות?
דרך טובה עוד יותר לעשות כסף בנדל"ן זה במיקום עם ביקוש ככה-ככה אבל עם ציפייה שאיכות המיקום מבחינת הביקוש תעלה.
לא שאני אומר שכל מי שמשקיע בנדלן מרוויח, כן? אבל קנייה במיקום טוב, עם דמוגרפיה טובה, לאורך זמן עם מינוף סביר יהיה קשה מאד לא להרוויח, צריך באמת כשרון מיוחד בשביל זה.

אתה לא זוכר את שכונות הרפאים שנוצרו בארה"ב אחרי המשבר?
הנה דוגמא מכתבה בדה מרקר לפני 11 שנה לגבי לאס וגאס:
לאס ווגאס היה מקרה קיצוני עם תנודות חדות במחיר הנדל"ן. אבל מדד Case Shiller מראה שמי שהחזיק בנכס החזיר את השקעתו ומי שקנה אחרי הנפילה עשה את עסקת חייו.
fredgraph.png

חיפה זה מיקום פח, מה לעשות?
לחיפה יש כמה וכמה בעיות לא פתורות ("עיר עם פוטנציאל לא מנוצל", כפי שהחיפאים עצמם אוהבים להגדיר אותה :) ), ומגוון גדול של שכונות - חלקן יותר כדאיות להשקעה וחלקן פחות, אבל פח היא לא.

לחיפה יש כמה וכמה בעיות לא פתורות ("עיר עם פוטנציאל לא מנוצל", כפי שהחיפאים עצמם אוהבים להגדיר אותה :) ), ומגוון גדול של שכונות - חלקן יותר כדאיות להשקעה וחלקן פחות, אבל פח היא לא.

אולי ההגדרה פח היא קצת חריפה, אבל באופן כללי השקעה במרכז(איזור ביקוש) היא עדיפה משמעותית מהפריפריה.
תשווה השקעות של אנשים בערים שגובלות עם תל אביב(הרצליה, רמת גן, גבעתיים, בת ים), או אפילו ערים שהן קו נוסף יותר רחוק (ראשון, פ"ת, כפר סבא), ותראה שהשקעות בערים הללו היו עדיפות על חיפה.

למה חיפה היא פח, אולי לו יש תשובות:
ככה? אז מה תגיד על תל-אביב? ציטוט מכלכליסט 2019 בהתייחס לנתוני הלמ"ס 2017

הישראלים נוטשים את תל אביב וירושלים - ומעדיפים את ראש העין והוד השרון​

חשבת אז שת"א פח? אתה יודע כמה שנים היו הגירות שליליות מת"א?
בכל אופן, חיפה עדיין לא בתחרות עם ת"א. מתחת לראדאר יש שינויים שקשורים לסצינה התרבותית והמסעדנות ומגיעים לא מעט צעירים שהם עדיין תפרנים מכדי לשנות את המצב הנדל"ני של העיר אבל אם זה יימשך, הבורגנים ישמחו להישאר ולהנות.

חשבת אז שת"א פח? אתה יודע כמה שנים היו הגירות שליליות מת"א?
בהחלט, היו שנים רבות (ימי צ'יץ') שת"א הייתה זבל מוחלט.
ככה? אז מה תגיד על תל-אביב? ציטוט מכלכליסט 2019 בהתייחס לנתוני הלמ"ס 2017
לא הייתי נותן משקל כלשהו לכותרת כזו או אחרת בכלכליסט.

בכל אופן, חיפה עדיין לא בתחרות עם ת"א.
כולם בתחרות עם כולם, הכל משתקף במחירים, בעלייה או ירידה שלהם ובנתונים הדמוגרפיים.
בכל אופן, חיפה עדיין לא בתחרות עם ת"א. מתחת לראדאר יש שינויים שקשורים לסצינה התרבותית והמסעדנות ומגיעים לא מעט צעירים שהם עדיין תפרנים מכדי לשנות את המצב הנדל"ני של העיר אבל אם זה יימשך, הבורגנים ישמחו להישאר ולהנות.
אני חושב שאת צודקת, כמה מחברי עברו לחיפה ומרוצים.

כמה מחברי עברו לחיפה ומרוצים
ולא מעט מהחברים של ילדיי הדרימו מהצפון הרחוק עד חיפה ולא המשיכו משם.
יש חברה צעירה, יש מכללה נחשבת לעיצוב שמביאה חבר'ה יצירתיים (בטח יותר מהטכניון :) ), הם מתחילים להתרכז בשכונות מסוימות ויש סוף סוף לאן לצאת לבלות ביחד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש שוק ההון לצד נדלן פוסטים מאיכות נמוכה 0
Y התייעצות | נדלן חו"ל מול שוק ההון שוק ההון 5
J אפשרויות שונות להשקעה (מלבד שוק ההון, נדלן, ..) שוק ההון 23
ק נדלן מול שוק ההון נדל"ן 9
א מינוף- נדלן vs שוק ההון שוק ההון 384
B שאלת תם- מסי שוק הון לעומת נדלן שוק ההון 59
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
S מחפש הזדמנות נדלן עד 1 מש"ח. נדל"ן 0
א יש תעודת/קרן סל עוקבת אינדקס נדלן למגורים ? שוק ההון 0
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
A יתרונות של עסק על פני אדם פרטי ברכישה ומכירת נדלן נדל"ן 6
S חלוקת תקציב בין נדלן ושוק ההון (מניות) נדל"ן 6
מ השקעות נדלן בחול בסכומים קטנים נדל"ן 20
ש השקעה בקרן נדלן הולנדית במטבע אירו נדל"ן 16
N השקעות נדלן בפרוייקט יזמי נדל"ן 3
D האם נדלן נכנס לחוק 300? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
ס העברת כספים ונכסי נדלן לחו"ל אוף טופיק 4
V נדלן מול מדדים במצב של ריבית נוכחית נדל"ן 37
מ רמלוד או בת ים- נדלן נדל"ן 27
Y האם ניתן לאתר בעלות על נכסי נדלן לפי פרטים מזהים? נדל"ן 7
chen15 מבנה ההון בעסקת נדלן - בני 60+ נדל"ן 19
S מתווכי/משווקיי/יועצי נדלן - תמרורי אזהרה נדל"ן 15
Y השקעה בפרוייקט נדלן מניב - קרן פרטית נדל"ן 5
ש נדלן מעבר לים - לרנקה קפריסין נדל"ן 6
R נדלן בחול - צעדים ראשונים נדל"ן 10
GoldenFace מקורות מידע על נדלן נדל"ן 3
א מחקה מדד נדלן מניב ישראל שוק ההון 23
E מתי כבר יגיע הזעזוע לפה? (הייטק/נדלן בארץ) פוסט תסכול פוסטים מאיכות נמוכה 534
M מדד תל אביב נדלן או נדלן מניב מול דירה להשקעה בחמש שנים שוק ההון 2
A תחזית נדלן -- האם הטירוף יימשך? נדל"ן 251
נ מה ההבדל בין מדד תל אביב נדלן למדד תל אביב בניה? נדל"ן 3
ישראלית מימון כנגד נדלן שנמכר נדל"ן 13
B משכנתא להשקעת נדלן בחול נדל"ן 4
ט ההבדל בין מדד ת"א נדלן לבין תא מניב ישראל שוק ההון 2
O REIT ETF - נדלן או מניות? נדל"ן 0
ה קניית נדלן בחול מקורות מידע נדל"ן 3
ס מניות נדלן בישראל ככלי לשמירה על ערך הכסף לקראת קנייה בעוד כמה שנים שוק ההון 6
Sp0 קרן reit,נדלן באירופה שנסחרת בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 0
א נדלן פוסטים מאיכות נמוכה 1
מנימליסט השקעות נדלן בחול נדל"ן 1
ע ונקובר קנדה - קניית נדלן נדל"ן 10
א חישוב תשואה בהשקעת נדלן נדל"ן 12
ח השקעות נדלן בארה"ב נדל"ן 4
י השקעה במניות או נדלן שוק ההון 91
O נדלן בחול נדל"ן 1
שלי העברת הון / נדלן בירושה צרכנות פיננסית 16
D הייטק, נדלן ו..יחסינו לאן.. יומני מסע אישיים 22
N שילוב נדלן בחו"ל בתיק ההשקעות נדל"ן 47
פ נדלן להשקעה (לא מניב) שוק ההון 6